Wesnoth 1.5 - en to da translation catalogue (75 entries)

note: [campaign]: id=Two_Brothers
en: A Tale of Two Brothers
da: To brødres sagn

note: [campaign]: id=Two_Brothers
en: AToTB
da: Tbs

note: [campaign]: id=Two_Brothers
en: Horseman
da: Rytter

note: [campaign]: id=Two_Brothers
en: Knight
da: Ridder

note: [about]
en: Campaign Design
da: Kampagnedesign

note: [about]
en: Campaign Maintenance
da: Kampagnevedligeholdelse

note: [about]
en: Artwork and Graphics Design
da: Tegninger og grafik

note: [about]
en: Miscellaneous
da: Diverse

note: [entry]
en: And special thanks to everyone else who I forgot to mention.
da: Og også en tak til alle dem som jeg har glemt at nævne.

note: [scenario]: id=01_Rooting_Out_a_Mage
en: Rooting Out a Mage
da: At ryge en troldmand ud

note: [part]
en: The remote freehold of Maghre in the western reaches of the kingdom of Wesnoth was once a peaceful place, its inhabitants largely unaware of the comings and goings of the wider world. Wars and the rumor of wars touched them not, until the day a dark mage settled in the region and began seeking sacrifices for his evil summonings.
da: Den fjerne landsby Maghre i de vestlige egne af kongedømmet Wesnoth var tidligere et fredfyldt sted, dets indbyggere var for det meste ikke bekendt med, hvad der skete i den vide verden. Krige og rygter om krige rørte dem ikke, indtil den dag en ond troldmand slog sig ned i regionen og begyndte at lede efter ofre til sine onde skabninger.

note: [side] [side]: type=Longbowman, id=Reeve Hoban
en: Humans
da: Mennesker

note: [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mordak [side]: type=Orcish Warlord, id=Tairach [side]: type=Dark Sorcerer, id=Rotharik [side]
en: Enemies
da: Fjender

note: [objective]: condition=win
en: Slay Mordak, the evil mage
da: Dræb Mordak den onde troldmand

note: [message]: speaker=Arvith
en: Good work, men! But what has become of my brother?
da: Godt arbejde, mænd! Men hvad er det sket med min bror?

note: [message]: speaker=Arvith
en: That they should dare this! We will give chase at once.
da: At de vover det her! Vi vil straks forfølge dem.

note: [message]: speaker=Arvith
en: I hear these creatures are nigh-immune to our weapons, let us see!
da: Jeg har hørt, disse skabninger er immune over for vores våben, men lad os nu se!

note: [message]: speaker=second_unit
en: That was not so hard!
da: Det var ikke så svært!

note: [scenario]: id=02_The_Chase
en: The Chase
da: Jagten

note: [side]: type=Elvish Rider, id=Nil-Galion
en: Elves
da: Elver

note: [objective]: condition=win
en: Fight your way through the woods before the kidnappers escape
da: Kæmp dig vej igennem skoven før kindapperne undslipper

note: [objective]: condition=win
en: Catch the kidnappers
da: Fang kidnapperne

note: [objective]: condition=win
en: Kill the Dark Adept before his reinforcements arrive
da: Dræb den sorte specialist før hans forstærkninger når frem

note: [message]: speaker=Arvith
en: Come on, men. A stroll through such lovely green woods, what could be finer?
da: Kom nu, mænd. En vandretur i så fin en skov, hvad kunne være bedre?

note: [message]: speaker=Nil-Galion
en: You there! Halt and explain yourself.
da: Du der! Stop og identificer dig.

note: [message]: speaker=Nil-Galion
en: Those men told me their prisoner had attempted to murder their master, and warned that evil men would follow him. Advance no further, or you will die.
da: De mænd fortalte mig at deres fange havde forsøgt at myrde deres herre, og advarede om at onde mænd ville følge efter ham. Gå ikke længere, eller du vil dø.

note: [message]: role=Mercenary
en: I am glad at least that we will not have to face ghosts. But those elves will have us at a disadvantage; our horses will not maneuver well in the trees.
da: Jeg er glad for, at vi i det mindste ikke skal møde spøgelser. Men disse elver vil have en fordel; vores heste vil ikke manøvrere godt blandt træerne.

note: [message]: speaker=Arvith
en: Bah, just stay on the paths; our spearmen and bowmen can fight in the deeper woods. We have faced and won through greater perils than those amateurs can offer.
da: Pah, bare bliv på stierne; vores spydmænd og bueskytter kan kæmpe dybere inde i skoven. Vi har mødt og vundet over større prøvelser end disse amatører kan yde os.

note: [message]: speaker=second_unit
en: I see them! There they are!
da: Jeg ser dem! Der er de!

note: [message]: speaker=Arvith
en: My blade is at your throat. Give us the way to my brother now, or I will spill your wretched blood on the ground.
da: Min klinge er på din strube. Fortæl os vejen til min bror nu, eller jeg vil sprede dit onde blod på jorden.

note: [message]: speaker=Arvith
en: Bind him and take him with us. If he has played us false, he will die.
da: Bind ham og tag ham med os. Hvis han har løjet, så vil han dø.

note: [message]: speaker=Brena
en: Greetings. I am Brena, a knight errant. I saw you pursuing and fighting the foul undead. Are there more of them to be destroyed?
da: Velkommen. Jeg er Brena, en kommende ridder. Jeg så at du forfulgte og kæmpede mod de onde udøde. Er der flere der skal knuses?

note: [message]: speaker=Brena
en: I bear a great hatred towards their kind. I will follow and fight them with you, if you permit.
da: Jeg har et stort had mod deres slags. Jeg vil komme med og kæmpe for dig, hvis du tillader.

note: [message]: role=Mercenary
en: He would only slow us down!
da: Han vil kun sinke os!

note: [message]: speaker=Arvith
en: It is my place to decide this.
da: Jeg er den eneste, som kan tage den beslutning.

note: [option]
en: Oh, all right then. Come along with us.
da: Ok så. Kom med os.

note: [message]: speaker=Brena
en: Thank you. My comrades and I will help you on your noble quest.
da: Tak. Mine kammerater og jeg vil hjælpe dig med din ædle sag.

note: [option]
en: I am sorry. We have not the time to spare.
da: Desværre. Vi har ingen tid at spilde.

note: [message]: speaker=Brena
en: Take this, then, for I see that you are on a quest. My comrades will help you whenever you call for them.
da: Tag denne så, for jeg kan se, i har en mission. Mine kammerater vil hjælpe, uanset hvornår i tilkalder dem.

note: [message]: speaker=narrator
en: You receive 70 pieces of gold!
da: Du modtager 70 guldstykker!

note: [message]: speaker=Muff Toras
en: My reinforcements are here!
da: Mine forstærkninger er fremme!

note: [message]: speaker=Arvith
en: He escaped us...
da: Han slap væk...

note: [message]: speaker=Nil-Galion
en: Foolish human, you have killed me but you will not catch the undead in time. I have fulfilled my contract, and will be reanimated soon to become a lord of their armies.
da: Dit tåbelige menneske, du dræbte mig, men du når ikke den udøde. Jeg opfyldte pagten, og vil gå igen som en lensherre i deres hær.

note: [message]: speaker=Arvith
en: Follow their back trail!
da: Følg deres spor!

note: [scenario]: id=03_Guarded_Castle
en: Guarded Castle
da: Bevogtet slot

note: [unit]: role=Guard, id=Guard_leader, type=Assassin [unit]: role=Guard, type=Bandit [unit]: role=Guard2, id=Guard2_leader, type=Rogue [unit]: role=Guard2, type=Bandit
en: Guard
da: Vagt

note: [unit]: type=Orcish Grunt [unit]: type=Orcish Warrior
en: Castle Guard
da: Borgvagt

note: [objective]: condition=win
en: Kill the dark sorcerer to get the cell key
da: Dræb den mørke troldmand for at få fat i cellenøglen

note: [message]: speaker=Guard_leader
en: Halt! Friend or foe? Give the password.
da: Stop! Ven eller fjende? Hvad er løsenet.

note: [message]: speaker=Arvith
en: The password is
da: Løsenet er

note: [message]: speaker=Guard_leader
en: Pass, friend.
da: Korrekt, min ven.

note: [message]: speaker=Guard_leader
en: Wrong! Die!
da: Forkert! Dø!

note: [message]: speaker=Knago-Brek
en: Haha! We not kill people for long time. Weapon wants blood. We now kill humans!!
da: Haha! Vi har ikke slået ihjel i lang tid. Vore våben skriger efter blod Nu kan vi dræbe mennesker!!

note: [message]: speaker=Guard2_leader
en: Are you our relief arriving? Does this mean we get to leave here now?
da: Er du vores forstærkning? Betyder det, at vi kan tage af sted?

note: [message]: speaker=Arvith
en: Um, yes. Fine. You can go.
da: Hmmm, ok da. Du kan gå.

note: [message]: speaker=Arvith
en: Oh, of course. I had nearly forgotten.
da: Selvfølgelig. Jeg havde nær glemt det.

note: [message]: speaker=Arvith
en: I think I should better support my men at the front to make sure we can free my brother.
da: Jeg er af den opfattelse, at jeg skal støtte mine mænd ved fronten for at være sikker på, at vi kan befri min bror.

note: [message]: speaker=second_unit
en: There’s a key in his robes.
da: Der er en nøgle i hans dragt.

note: [message]: speaker=unit
en: Look what I have found in here! I can count a hundred pieces of gold.
da: Se hvad jeg fandt herinde! Jeg kan se 100 guldstykker.

note: [message]: speaker=unit
en: Look what I have found in here! I can count fifty pieces of gold.
da: Se hvad jeg fandt herinde! Jeg kan se 50 guldstykker.

note: [message]: speaker=Baran
en: The accursed dark sorcerer Rotharik has imprisoned me behind this magically enhanced iron gate. It can only be opened with the correct key. You must get it from him to free me.
da: Den modbydelige mørke troldmand Rotharik har fængslet mig bag den her magiske jernport. Den kan kun åbnes med den korrekte nøgle. Du skal have fat i nøglen fra ham for at befri mig.

note: [message]: speaker=Baran
en: Thank you for coming to my aid. Let us return to the village.
da: Tak for din undsætning. Lad os tage tilbage til landsbyen.

note: [scenario]: id=04_Return_to_the_Village
en: Return to the Village
da: Tilbage til landsbyen

note: [objective]: condition=win
en: Find out what is happening in the village
da: Undersøg hvad der sker i landsbyen

note: [message]: speaker=Baran
en: No, they are fleeing from something. We must find out what is happening over there!
da: Nej. De flygter fra noget. Vi må undersøge hvad der sker derhenne!

note: [message]: speaker=Reeve Hoban
en: I am glad to see you returned.
da: Jeg er så glad for, at du er tilbage.

note: [message]: speaker=Baran
en: No gladder than I am to be here. But what has happened to Maghre?
da: Ikke mere end mig. Men hvad er der sket med Maghre?

note: [message]: speaker=Reeve Hoban
en: Soon after you departed we were beset by orcs. With half the men of Maghre gone, we could not stop them.
da: Kort tid efter du tog af sted blev vi plaget af orker. Med halvdelen af Maghres mænd væk, kunne vi ikke stoppe dem.

note: [message]: speaker=Reeve Hoban
en: The orcish warlord aims to enslave us. We will not be able to hold out for much longer.
da: Orkernes krigsherre ønsker at gøre os til slaver. Vi kan ikke holde ham tilbage længe.

note: [message]: speaker=Reeve Hoban
en: Have a care, his men are fell fighters and have killed many. Very few remain who can bear arms, but I will send them to aid you in battle.
da: Vær forsigtig, hans mænd er dygtige krigere og har dræbt mange. Der er kun få tilbage, som kan løfte et sværd, men de få - der er tilbage - vil hjælpe dig i kampen.

note: [objective]: condition=win
en: Slay the Orcish Warlord to free the village
da: Befri landsbyen ved at dræbe ork-krigsherren.

note: [message]: speaker=Baran
en: So much has been destroyed. It will be difficult to repair all that the orcs and undead have wrecked. And they could come again.
da: Så meget er ødelagt. Det bliver hårdt, at reparere al den skade som orkerne og de udøde er skyld i. Og de kan komme tilbage.

note: [message]: speaker=Arvith
en: I must go back to earning my living. But we have our amulets, little brother. If you are beset again, I will come.
da: Jeg må tilbage til mit arbejde. Men vi har vores amuletter, lillebror. Hvis behovet opstår igen, så vil jeg komme.

note: [message]: speaker=Arvith
en: All is lost now that I am dead...
da: Alt er tabt, nu jeg er død...

note: [message]: speaker=Baran
en: It is over, I am vanquished.
da: Det er slut, jeg er udryddet.
