Wesnoth - en to gl translation catalogue (1333 entries)

note: [terrain_type]: id=farmer-fence  # AI-animal-proof fences from first scenario [terrain_type]: id=fence
en: Fence
gl: Valo

note: [terrain_type]: id=deep_water_gray [terrain_type]: id=deep_water_medium [terrain_type]: id=deep_water_tropical [terrain_type]: id=deep_water
en: Deep Water
gl: Auga profunda

note: [terrain_type]: id=deep_water_gray
en: Gray Deep Water
gl: Auga profunda gris

note: [terrain_type]: id=deep_water_medium
en: Medium Deep Water
gl: Auga profunda media

note: [terrain_type]: id=deep_water_tropical
en: Tropical Deep Water
gl: Auga profunda tropical

note: [terrain_type]: id=gray_tropical_water [terrain_type]: id=medium_shallow_water [terrain_type]: id=tropical_water [terrain_type]: id=shallow_water
en: Shallow Water
gl: Auga pouco profunda

note: [terrain_type]: id=gray_tropical_water
en: Gray Shallow Water
gl: Auga pouco profunda gris

note: [terrain_type]: id=medium_shallow_water
en: Medium Shallow Water
gl: Auga pouco profunda media

note: [terrain_type]: id=tropical_water
en: Tropical Shallow Water
gl: Auga pouco profunda tropical

note: [terrain_type]: id=ford
en: Ford
gl: Vao

note: [terrain_type]: id=ford
en: When a river happens to be extremely shallow, passing over it is a trivial matter for land based units. Moreover, any creature best adapted to swimming has full mobility even at such places in the river. As far as gameplay is concerned, a river ford is treated as either grassland or shallow water, choosing whichever one offers the best defensive and movement bonuses for the unit on it.
gl: Cando un río é moi pouco profundo, atravesalo é unha cousa trivial para as unidades terrestres. Ademais, calquera criatura afeita a nadar ten total liberdade de movemento mesmo nestas partes dos ríos. No que concerne ao xogo, un vao trátase coma se fose unha chaira ou auga pouco profunda, o que mellor acaia a cada unidade en cuestións de defensa e movemento.

note: [terrain_type]: id=gray_reef [terrain_type]: id=medium_reef [terrain_type]: id=tropical_reef [terrain_type]: id=reef
en: Coastal Reef
gl: Arrecife costeiro

note: [terrain_type]: id=gray_reef
en: Gray Coastal Reef
gl: Arrecife costeiro gris

note: [terrain_type]: id=medium_reef
en: Medium Coastal Reef
gl: Arrecife costeiro mediano

note: [terrain_type]: id=tropical_reef
en: Tropical Coastal Reef
gl: Arrecife costeiro tropical

note: [terrain_type]: id=swamp_water_reed [terrain_type]: id=quagmire [terrain_type]: id=swamp_water
en: Swamp
gl: Braña

note: [terrain_type]: id=swamp_water_reed
en: Swamp Water Reed
gl: Xunco de auga de braña

note: [terrain_type]: id=quagmire
en: Muddy Quagmire
gl: Lameiro

note: [terrain_type]: id=grassland [terrain_type]: id=savanna [terrain_type]: id=grass_dry [terrain_type]: id=leaf_litter
en: Grassland
gl: Herbal

note: [terrain_type]: id=grassland
en: Green Grass
gl: Herba verde

note: [terrain_type]: id=savanna
en: Semi-dry Grass
gl: Herba medio seca

note: [terrain_type]: id=grass_dry
en: Dry Grass
gl: Herba seca

note: [terrain_type]: id=leaf_litter
en: Leaf Litter
gl: Restos de follaxe

note: [terrain_type]: id=dirt_dark [terrain_type]: id=dirt [terrain_type]: id=dirt_dry
en: Dirt
gl: Terra

note: [terrain_type]: id=dirt_dark
en: Dark Dirt
gl: Terra escura

note: [terrain_type]: id=dirt
en: Regular Dirt
gl: Terra normal

note: [terrain_type]: id=dirt_dry
en: Dry Dirt
gl: Terra seca

note: [terrain_type]: id=road [terrain_type]: id=road_clean [terrain_type]: id=stone_path [terrain_type]: id=flagstones_dark [terrain_type]: id=cave_path
en: Road
gl: Camiño

note: [terrain_type]: id=road
en: Regular Cobbles
gl: Lousado normal

note: [terrain_type]: id=road
en: <italic>text='Roads'</italic> are beaten paths of dirt, formed by many travelers passing over them. As far as gameplay is concerned, roads behave as flat terrain.
gl: Os <italic>text='camiños'</italic> son rutas de terra pisada, creadas polos moitos viaxeiros que as percorreron. No que atinxe ao xogo, os camiños son idénticos ás chairas.

note: [terrain_type]: id=road_clean
en: Clean Gray Cobbles
gl: Lousado gris claro

note: [terrain_type]: id=stone_path
en: Overgrown Cobbles
gl: Lousado con herba

note: [terrain_type]: id=ice
en: Ice
gl: Xeo

note: [terrain_type]: id=snow
en: Snow
gl: Neve

note: [terrain_type]: id=desert
en: Desert
gl: Deserto

note: [terrain_type]: id=desert
en: Desert Sands
gl: Area do deserto

note: [terrain_type]: id=desert
en: <italic>text='Deserts'</italic> have a somewhat different composition than small sand pits or beaches, however for gameplay purposes they are identical. See <ref>dst='terrain_sand' text='sand'</ref>.
gl: Os <italic>text='desertos'</italic> teñen unha composición algo diferente á das fosas de area e das praias pero, a efectos do xogo, todas son iguais. Consulta a información sobre a <ref>dst='terrain_sand' text='area'</ref>.

note: [terrain_type]: id=sand_beach [terrain_type]: id=sand
en: Sand
gl: Area

note: [terrain_type]: id=sand_beach
en: Beach Sands
gl: Area de praia

note: [terrain_type]: id=sand_beach [terrain_type]: id=sand
en: The instability of <italic>text='sand'</italic> makes it harder for most units to cross, and leaves them wide open to attack. In contrast, the wide feet or snakelike bodies of the reptilian races make sand much easier for them to navigate.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in sand.
gl: A inestabilidade da <italic>text='area'</italic> fai que sexa difícil de cruzar para a maioría das unidades, que ademais quedan moi expostas a posíbeis ataques. Por outra banda, os pés grandes ou os corpos con forma de serpes das especies réptiles fai que estas se desenvolvan moi ben neste medio.
    
    A maioría das unidades teñen entre un 20% e un 40% de defensa na area.

note: [terrain_type]: id=oasis
en: A welcome sight to any traveler, an oasis allows units to heal as if stationed in a village, but provides no income or defensive advantage.
gl: Os oasis, o soño de calquera viaxante, permiten ás unidades sandar como se estivesen nunha vila, pero non fornecen ingresos ou vantaxe defensiva.

note: [terrain_type]: id=sand_rubble
en: Rubble
gl: Cascallos

note: [terrain_type]: id=crater
en: Crater
gl: Cráter

note: [terrain_type]: id=flowers_mixed
en: Mixed Flowers
gl: Flores varias

note: [terrain_type]: id=farm
en: Farmland
gl: Cultivo

note: [terrain_type]: id=stones_small
en: Stones
gl: Pedras

note: [terrain_type]: id=mushrooms_small
en: Small Mushrooms
gl: Algúns cogomelos

note: [terrain_type]: id=mushrooms_farm
en: Mushroom Farm
gl: Cultivo de cogomelos

note: [terrain_type]: id=desert_plants
en: Desert Plants
gl: Vexetación do deserto

note: [terrain_type]: id=desert_plants_sans_bones
en: Desert Plants without Bones
gl: Vexetación do deserto sen ósos

note: [terrain_type]: id=windmill
en: Windmill
gl: Muíño de vento

note: [terrain_type]: id=campfire
en: Campfire
gl: Fogueira

note: [terrain_type]: id=wallfire
en: Sconce
gl: Candelabro

note: [terrain_type]: id=brazier
en: Brazier
gl: Braseiro

note: [terrain_type]: id=brazier-lit
en: Lit Brazier
gl: Braseiro aceso

note: [terrain_type]: id=sand_drifts
en: Stones with Sand Drifts
gl: Rochas e moreas de area

note: [terrain_type]: id=water-lilies
en: Water Lilies
gl: Auga con lirios

note: [terrain_type]: id=water-lilies-flower
en: Flowering Water Lilies
gl: Auga con lirios en flor

note: [terrain_type]: id=detritus_trash
en: Trash
gl: Lixo

note: [terrain_type]: id=detritus_bones
en: Remains
gl: Restos

note: [terrain_type]: id=great_tree [terrain_type]: id=great_tree_dead
en: Great Tree
gl: Árbore grande

note: [terrain_type]: id=great_tree_dead
en: Dead Great Tree
gl: Árbore grande morta

note: [terrain_type]: id=tropical_forest [terrain_type]: id=rainforest [terrain_type]: id=palm_desert_forest [terrain_type]: id=palm_forest [terrain_type]: id=savanna_forest [terrain_type]: id=pine_forest [terrain_type]: id=snow_forest [terrain_type]: id=deciduous_forest_summer [terrain_type]: id=deciduou
en: Forest
gl: Bosque

note: [terrain_type]: id=tropical_forest
en: Tropical Forest
gl: Selva tropical

note: [terrain_type]: id=rainforest
en: Rainforest
gl: Selva

note: [terrain_type]: id=palm_desert_forest
en: Palm Forest
gl: Bosque de palmeiras

note: [terrain_type]: id=palm_forest
en: Dense Palm Forest
gl: Bosque de palmeiras denso

note: [terrain_type]: id=savanna_forest
en: Savanna
gl: Sabana

note: [terrain_type]: id=pine_forest
en: Pine Forest
gl: Bosque de piñeiros

note: [terrain_type]: id=snow_forest
en: Snowy Pine Forest
gl: Bosque de piñeiros nevado

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_summer
en: Summer Deciduous Forest
gl: Bosque caducifolio no verán

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_fall
en: Fall Deciduous Forest
gl: Bosque caducifolio no outono

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter
en: Winter Deciduous Forest
gl: Bosque caducifolio no inverno

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter_snow
en: Snowy Deciduous Forest
gl: Bosque caducifolio nevado

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_summer
en: Summer Mixed Forest
gl: Bosque frondoso no verán

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_fall
en: Fall Mixed Forest
gl: Bosque frondoso no outono

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_winter
en: Winter Mixed Forest
gl: Bosque frondoso no inverno

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_winter_snow
en: Snowy Mixed Forest
gl: Bosque frondoso nevado

note: [terrain_type]: id=hills_regular [terrain_type]: id=hills_dry [terrain_type]: id=snow_hills [terrain_type]: id=hills
en: Hills
gl: Outeiros

note: [terrain_type]: id=hills_regular
en: Regular Hills
gl: Outeiros normais

note: [terrain_type]: id=hills_dry
en: Dry Hills
gl: Outeiros secos

note: [terrain_type]: id=desert_hills
en: Dunes
gl: Dunas

note: [terrain_type]: id=snow_hills
en: Snow Hills
gl: Outeiros nevados

note: [terrain_type]: id=regular_mountains [terrain_type]: id=dry_mountains [terrain_type]: id=snow_mountains [terrain_type]: id=desert_mountains [terrain_type]: id=cloud [terrain_type]: id=cloud_dry [terrain_type]: id=cloud_snow [terrain_type]: id=cloud_desert [terrain_type]: id=mountains
en: Mountains
gl: Montañas

note: [terrain_type]: id=regular_mountains
en: Regular Mountains
gl: Montañas normais

note: [terrain_type]: id=dry_mountains
en: Dry Mountains
gl: Montañas secas

note: [terrain_type]: id=snow_mountains
en: Snowy Mountains
gl: Montañas nevadas

note: [terrain_type]: id=desert_mountains
en: Desert Mountains
gl: Montañas desertas

note: [terrain_type]: id=regular_stone_floor
en: Stone Floor
gl: Chan de pedra

note: [terrain_type]: id=regular_stone_floor
en: Basic Stone Floor
gl: Chan de pedra básico

note: [terrain_type]: id=rug_floor [terrain_type]: id=rug2_floor [terrain_type]: id=rug3_floor
en: Rug
gl: Alfombra

note: [terrain_type]: id=rug_floor
en: Royal Rug
gl: Alfombra real

note: [terrain_type]: id=rug2_floor
en: Normal Rug
gl: Alfombra normal

note: [terrain_type]: id=rug3_floor
en: Cave Rug
gl: Alfombra de cova

note: [terrain_type]: id=wood_floor
en: Wooden Floor
gl: Chan de madeira

note: [terrain_type]: id=wood_floor
en: Basic Wooden Floor
gl: Chan de madeira básico

note: [terrain_type]: id=old_wood_floor
en: Old Wooden Floor
gl: Chan de madeira vella

note: [terrain_type]: id=lit
en: Lit
gl: Luz

note: [terrain_type]: id=lit
en: Beam of Light
gl: Raiola

note: [terrain_type]: id=cave_floor [terrain_type]: id=cave_earthy [terrain_type]: id=cave
en: Cave
gl: Cova

note: [terrain_type]: id=cave_floor
en: Cave Floor
gl: Chan de cova

note: [terrain_type]: id=cave_earthy
en: Earthy Cave Floor
gl: Chan de cova terroso

note: [terrain_type]: id=flagstones_dark
en: Dark Flagstones
gl: Lousas escuras

note: [terrain_type]: id=cave_path
en: Cave Path
gl: Camiño de cova

note: [terrain_type]: id=fungus_grove [terrain_type]: id=fungus_beam
en: Mushroom Grove
gl: Colonia de cogomelos

note: [terrain_type]: id=fungus_beam
en: Lit Mushroom Grove
gl: Colonia de cogomelos alumada

note: [terrain_type]: id=rocky_cave
en: Rockbound Cave
gl: Cova rochosa

note: [terrain_type]: id=rocky_cave
en: <italic>text='Rockbound cave'</italic> terrain is formed by the action of water and wind, carrying erosive particles that carve the rock. It resembles a scraggy underground cavern which shoulders defense, but is hard for most units to traverse. Only settlers of caves, such as dwarves and trolls, are fully capable of navigating such topography.
    
    Most units have about 50% defense in rocky caves, whereas cavalry are limited to 40%. Dwarves, by dint of their small size, enjoy 60% defense in rockbound caves.
    
    Occasionally caves are <ref>dst='terrain_illuminated_cave' text='illuminated'</ref>.
gl: As <italic>text='covas rochosas'</italic> fórmanse pola acción da auga e do vento, que arrastran partículas erosivas que roen a rocha. Semellan cavernas subterráneas estreitas, o que potencia a defensa, pero dificulta o movemento á maioría das unidades. Só os habitantes de covas, como os ananos e os trolles, son completamente capaces de moverse por semellante topografía.
    
    A maioría das unidades teñen arredor dun 50% de defensa nas covas rochosas, mentres que a cabalería está limitada ao 40%. Os ananos, grazas ao seu pequeno tamaño, gozan dun 60% de defensa en covas rochosas.
    
    Ás veces as covas están <ref>dst=terrain_illuminated_cave text=iluminadas</ref>.

note: [terrain_type]: id=mine_rails [terrain_type]: id=mine_railsdiag1 [terrain_type]: id=mine_railsdiag2
en: Mine Rail
gl: Raís de mina

note: [terrain_type]: id=canyon [terrain_type]: id=chasm_earthy [terrain_type]: id=abyss [terrain_type]: id=lava_chasm
en: Chasm
gl: Abismo

note: [terrain_type]: id=canyon
en: Regular Chasm
gl: Abismo normal

note: [terrain_type]: id=chasm_earthy
en: Earthy Chasm
gl: Abismo terroso

note: [terrain_type]: id=abyss
en: Ethereal Abyss
gl: Abismo etéreo

note: [terrain_type]: id=lava_chasm
en: Lava Chasm
gl: Abismo de lava

note: [terrain_type]: id=lava
en: The dangers inherent in trying to walk on <italic>text='lava'</italic> are fairly obvious. As far as movement is concerned, lava is equivalent to <ref>dst='terrain_unwalkable' text='unwalkable'</ref> terrain, and can only be crossed by those units capable of flying a considerable distance above it. The molten magma also produces a substantial glow, illuminating the area immediately above it. This provides an attack bonus for lawful units and removes the attack bonus from chaotic units.
gl: Os perigos inherentes a intentar camiñar sobre a <italic>text='lava'</italic> resultan bastante evidentes. No que se refire ao movemento, a lava é equivalente ao terreo <ref>dst='terrain_unwalkable' text='intransitable'</ref>, e só poden cruzala aquelas unidades capaces de voar a unha altura considerable. O magma fundido produce ademais un brillo considerable que proporciona unha bonificación de ataque ás unidades legais e elimina a bonificación ofensiva das unidades caóticas.

note: [terrain_type]: id=volcano
en: Volcano
gl: Volcán

note: [terrain_type]: id=cloud
en: Regular Impassable Mountains
gl: Montañas infranqueábeis normais

note: [terrain_type]: id=cloud_dry
en: Dry Impassable Mountains
gl: Montañas secas infranqueábeis

note: [terrain_type]: id=cloud_snow
en: Snowy Impassable Mountains
gl: Montañas infranqueábeis nevadas

note: [terrain_type]: id=cloud_desert
en: Desert Impassable Mountains
gl: Montañas infranqueábeis do deserto

note: [terrain_type]: id=cavewall [terrain_type]: id=cavewall_earthy [terrain_type]: id=cavewall_earthy_hewn
en: Cave Wall
gl: Parede de cova

note: [terrain_type]: id=cavewall
en: Natural Cave Wall
gl: Parede de cova natural

note: [terrain_type]: id=minewall [terrain_type]: id=wall_stone_mine
en: Mine Wall
gl: Parede de mina

note: [terrain_type]: id=cavewall_earthy
en: Natural Earthy Cave Wall
gl: Parede de cova terrosa natural

note: [terrain_type]: id=wall_stone [terrain_type]: id=wall_stone_lit [terrain_type]: id=wall_stone_clean
en: Stone Wall
gl: Muro de pedra

note: [terrain_type]: id=wall_stone_lit
en: Lit Stone Wall
gl: Muro de pedra alumado

note: [terrain_type]: id=wall_stone_mine
en: Straight Mine Wall
gl: Parede recta de mina

note: [terrain_type]: id=wall_stone_white
en: Interior Wall
gl: Parede interior

note: [terrain_type]: id=wall_stone_white
en: Straight White Wall
gl: Parede recta branca

note: [terrain_type]: id=wall_stone_clean
en: Clean Stone Wall
gl: Muro de pedra limpo

note: [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_n [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_n [terrain_type]: id=portal_gate_rusty [terrain_t
en: Gate
gl: Cancela

note: [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_n [terrain_type]: id=portal_gate_rusty
en: Rusty Gate
gl: Cancela oxidada

note: [terrain_type]: id=portal_door_wooden_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_n [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_n [terrain_type]: id=portal_door_wooden [te
en: Door
gl: Porta

note: [terrain_type]: id=portal_door_wooden_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_n [terrain_type]: id=portal_door_wooden
en: Wooden Door
gl: Porta de madeira

note: [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_n
en: Open Rusty Gate
gl: Cancela oxidada aberta

note: [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_n
en: Open Wooden Door
gl: Porta de madeira aberta

note: [terrain_type]: id=p_open_rusty
en: Rusty Open Gate
gl: Cancela oxidada aberta

note: [terrain_type]: id=p_open_wooden
en: Wooden Open Door
gl: Porta de madeira aberta

note: [terrain_type]: id=impassable_overlay
en: Impassable Overlay
gl: Revestimento infranqueábel

note: [terrain_type]: id=unwalkable_overlay
en: Unwalkable Overlay
gl: Revestimento intransitábel

note: [terrain_type]: id=void [terrain_type]: id=off_map
en: Void
gl: Baleiro

note: [terrain_type]: id=desert_village [terrain_type]: id=desert_village_ruin [terrain_type]: id=desert_village_tent [terrain_type]: id=camp_village [terrain_type]: id=orcish_village [terrain_type]: id=orcish_snow_village [terrain_type]: id=elven_snow_village [terrain_type]: id=elven_village [terrain_typ
en: Village
gl: Vila

note: [terrain_type]: id=desert_village
en: Adobe Village
gl: Vila de adobe

note: [terrain_type]: id=desert_village_ruin
en: Ruined Adobe Village
gl: Vila de adobe en ruínas

note: [terrain_type]: id=desert_village_tent
en: Desert Tent Village
gl: Tenda no deserto

note: [terrain_type]: id=camp_village
en: Tent Village
gl: Tenda

note: [terrain_type]: id=orcish_village
en: Orcish Village
gl: Vila dos orcos

note: [terrain_type]: id=orcish_snow_village
en: Snowy Orcish Village
gl: Vila dos orcos nevada

note: [terrain_type]: id=elven_snow_village
en: Snowy Elven Village
gl: Vila dos elfos nevada

note: [terrain_type]: id=elven_village
en: Elven Village
gl: Vila dos elfos

note: [terrain_type]: id=human_village
en: Cottage
gl: Casa

note: [terrain_type]: id=snow_village
en: Snowy Cottage
gl: Casa nevada

note: [terrain_type]: id=human_village_ruin
en: Ruined Cottage
gl: Casa en ruínas

note: [terrain_type]: id=city_village
en: Human City
gl: Cidade dos humanos

note: [terrain_type]: id=windmill_village
en: Windmill Village
gl: Vila cun muíño de vento

note: [terrain_type]: id=city_village_wno
en: Snowy Human City
gl: Cidade dos humanos nevada

note: [terrain_type]: id=city_village_ruin
en: Ruined Human City
gl: Cidade dos humanos en ruínas

note: [terrain_type]: id=hill_village
en: Hill Stone Village
gl: Vila de pedra elevada

note: [terrain_type]: id=snow-hill_village
en: Snowy Hill Stone Village
gl: Vila de pedra elevada nevada

note: [terrain_type]: id=hill_village_ruin
en: Ruined Hill Stone Village
gl: Vila de pedra elevada en ruínas

note: [terrain_type]: id=tropical_forest_village
en: Tropical Village
gl: Vila tropical

note: [terrain_type]: id=drake_village
en: Drake Village
gl: Vila dos draconiáns

note: [terrain_type]: id=underground_village
en: Cave Village
gl: Vila de cova

note: [terrain_type]: id=dwarven_village
en: Dwarven Village
gl: Vila dos ananos

note: [terrain_type]: id=hut_village
en: Hut
gl: Cabana

note: [terrain_type]: id=hut_snow_village
en: Snowy Hut
gl: Cabana nevada

note: [terrain_type]: id=logcabin_village
en: Log Cabin
gl: Cabana de madeira

note: [terrain_type]: id=logcabin_snow_village
en: Snowy Log Cabin
gl: Cabana de madeira nevada

note: [terrain_type]: id=igloo
en: Igloo
gl: Iglú

note: [terrain_type]: id=swamp_village
en: Swamp Village
gl: Vila lamacenta

note: [terrain_type]: id=mermen-village
en: Merfolk Village
gl: Vila dos sirénidos

note: [terrain_type]: id=mermen-village
en: <italic>text='Submerged villages'</italic> are the homes of merfolk and nagas. While water-dwelling creatures are at home here, land-dwellers have a hard time navigating and defending these villages. However, like any village, the facilities are available to all creatures which allow units to tend to their wounds. Any unit stationed in a village can heal eight hitpoints each turn, or be cured of poison.
    
    Merfolk and nagas have 60% defense in submerged villages, whereas land based units usually have a low defense.
gl: As <italic>text='vilas somerxidas'</italic> son o fogar dos sirénidos e dos nagas. Se ben se trata do medio natural para as criaturas acuáticas, as terrestres teñen grandes dificultades para percorrer e defender estas aldeas. Non obstante, como en calquera outra aldea, as instalacións están dispoñíbeis para todas as criaturas, o que permite que as unidades poidan sandar as súas feridas. Calquera unidade situada nunha aldea pode sandar ata oito puntos de vida por rolda, ou ser curada do envelenamento.
    
    Os sirénidos e mailos nagas teñen un 60% de defensa nas vilas somerxidas, mentres que as unidades terrestres teñen normalmente pouca defensa nelas.

note: [terrain_type]: id=village_overlay
en: Village Overlay
gl: Revestimento de vila

note: [terrain_type]: id=encampment [terrain_type]: id=encampment_ruin [terrain_type]: id=encampment_snow [terrain_type]: id=troll_encampment [terrain_type]: id=aquatic_camp
en: Encampment
gl: Campamento

note: [terrain_type]: id=encampment_ruin
en: Ruined Encampment
gl: Campamento en ruínas

note: [terrain_type]: id=encampment_snow
en: Snowy Encampment
gl: Campamento nevado

note: [terrain_type]: id=orcish_fort [terrain_type]: id=snow_orcish_fort [terrain_type]: id=human_castle [terrain_type]: id=snow_castle [terrain_type]: id=elven_castle [terrain_type]: id=elven_castle_ruin [terrain_type]: id=dwarven_castle [terrain_type]: id=sand_castle [terrain_type]: id=aquatic_castle [t
en: Castle
gl: Castelo

note: [terrain_type]: id=orcish_fort
en: Orcish Castle
gl: Castelo dos orcos

note: [terrain_type]: id=snow_orcish_fort
en: Snowy Orcish Castle
gl: Castelo dos orcos nevado

note: [terrain_type]: id=human_castle
en: Human Castle
gl: Castelo dos humanos

note: [terrain_type]: id=snow_castle
en: Snowy Human Castle
gl: Castelo dos humanos nevado

note: [terrain_type]: id=elven_castle
en: Elven Castle
gl: Castelo dos elfos

note: [terrain_type]: id=elven_castle_ruin
en: Elven Castle Ruin
gl: Castelo dos elfos en ruínas

note: [terrain_type]: id=dwarven_castle
en: Dwarven Castle
gl: Castelo dos ananos

note: [terrain_type]: id=ruin [terrain_type]: id=sunkenruin [terrain_type]: id=swampruin [terrain_type]: id=sand_castle_ruin
en: Ruined Castle
gl: Castelo en ruínas

note: [terrain_type]: id=ruin
en: Ruined Human Castle
gl: Castelo dos humanos en ruínas

note: [terrain_type]: id=sunkenruin
en: Sunken Human Ruin
gl: Ruína dos humanos somerxida

note: [terrain_type]: id=swampruin
en: Swamp Human Ruin
gl: Ruína dos humanos lamacenta

note: [terrain_type]: id=sand_castle
en: Desert Castle
gl: Castelo do deserto

note: [terrain_type]: id=sand_castle_ruin
en: Ruined Desert Castle
gl: Castelo do deserto en ruínas

note: [terrain_type]: id=troll_encampment
en: Troll Encampment
gl: Campamento de trolles

note: [terrain_type]: id=aquatic_camp
en: Aquatic Encampment
gl: Campamento acuático

note: [terrain_type]: id=aquatic_castle
en: Aquatic Castle
gl: Castelo acuático

note: [terrain_type]: id=encampment_keep [terrain_type]: id=encampment_keep_tall [terrain_type]: id=encampment_snow_keep [terrain_type]: id=merman_campkeep [terrain_type]: id=troll_campkeep
en: Encampment Keep
gl: Torre dun campamento

note: [terrain_type]: id=encampment_ruin_keep
en: Ruined Encampment Keep
gl: Torre dun campamento en ruínas

note: [terrain_type]: id=encampment_keep_tall
en: Tall Encampment Keep
gl: Torre dun campamento elevado

note: [terrain_type]: id=encampment_snow_keep
en: Snowy Encampment Keep
gl: Torre dun campamento nevada

note: [terrain_type]: id=orcish_keep [terrain_type]: id=snow_orcish_keep [terrain_type]: id=human_keep [terrain_type]: id=snow_keep [terrain_type]: id=elven_keep [terrain_type]: id=elven_keep_ruin [terrain_type]: id=dwarven_keep [terrain_type]: id=desert_keep [terrain_type]: id=merman_castlekeep [terrain_
en: Keep
gl: Torre

note: [terrain_type]: id=orcish_keep
en: Orcish Keep
gl: Torre dos orcos

note: [terrain_type]: id=snow_orcish_keep
en: Snowy Orcish Keep
gl: Torre dos orcos nevada

note: [terrain_type]: id=human_keep
en: Human Castle Keep
gl: Torre de castelo dos humanos

note: [terrain_type]: id=snow_keep
en: Snowy Human Castle Keep
gl: Torre de castelo dos humanos nevado

note: [terrain_type]: id=elven_keep
en: Elven Castle Keep
gl: Torre de castelo dos elfos

note: [terrain_type]: id=elven_keep_ruin
en: Elven Keep Ruin
gl: Torre dos elfos en ruínas

note: [terrain_type]: id=dwarven_keep
en: Dwarven Castle Keep
gl: Torre de castelo dos ananos

note: [terrain_type]: id=ruined_keep [terrain_type]: id=sunken_keep [terrain_type]: id=swamp_keep [terrain_type]: id=desert_keep_ruined
en: Ruined Keep
gl: Torre en ruínas

note: [terrain_type]: id=ruined_keep
en: Ruined Human Castle Keep
gl: Torre de castelo dos humanos en ruínas

note: [terrain_type]: id=sunken_keep
en: Sunken Human Castle Keep
gl: Torre de castelo dos humanos somerxido

note: [terrain_type]: id=swamp_keep
en: Swamp Human Castle Keep
gl: Torre de castelo dos humanos lamacento

note: [terrain_type]: id=desert_keep
en: Desert Keep
gl: Torre do deserto

note: [terrain_type]: id=desert_keep_ruined
en: Ruined Desert Keep
gl: Torre do deserto en ruínas

note: [terrain_type]: id=merman_campkeep
en: Aquatic Encampment Keep
gl: Torre dun campamento acuático

note: [terrain_type]: id=troll_campkeep
en: Troll Encampment Keep
gl: Torre dun campamento de trolles

note: [terrain_type]: id=merman_castlekeep
en: Aquatic Keep
gl: Torre acuática

note: [terrain_type]: id=castle_overlay
en: Castle Overlay
gl: Revestimento de castelo

note: [terrain_type]: id=keep_overlay
en: Keep Overlay
gl: Revestimento de torre

note: [terrain_type]: id=bridge [terrain_type]: id=bridgediag1 [terrain_type]: id=bridgediag2 [terrain_type]: id=rotbridge [terrain_type]: id=rotbridgediag1 [terrain_type]: id=rotbridgediag2 [terrain_type]: id=stone_bridge [terrain_type]: id=stone_bridgediag1 [terrain_type]: id=stone_bridgediag2 [terrain_
en: Bridge
gl: Ponte

note: [terrain_type]: id=bridge [terrain_type]: id=bridgediag1 [terrain_type]: id=bridgediag2
en: Wooden Bridge
gl: Ponte de madeira

note: [terrain_type]: id=bridge
en: To those capable of building one, the ability to lay a <italic>text='bridge'</italic> offers a liberation from the fickle nature of waterways, whose fords come and go with the rise and fall of the waterline. This is to say nothing of the luxury of dry feet, the loss of which is no laughing matter in the cold months of the year.
    
    For those who go by land or sea, a bridge is the best of both worlds — for gameplay purposes, it is treated either as grassland or the underlying water, whichever offers the best movement and defensive bonuses for the unit occupying the bridge hex. Note that a swimming unit and a land unit are not capable of occupying a bridge hex at the same time.
gl: Para aqueles capaces de construílas, as <italic>text='pontes'</italic> ofrecen unha liberación da inconstante natureza dos camiños que forma a auga, cuxos vaos veñen e van segundo sobe ou baixa o nivel fluvial. Por non falar da comodidade de non ter os pés mollados, que non é para tomar a risa durante o inverno.
    
    Para os anfibios unha ponte ten o mellor de ambos os dous mundos —a efectos do xogo, trátase como unha chaira ou auga superficial, segundo o que mellor lle acaia á criatura do hexágono en cuestións de defensa e movemento—. Ten en conta que unha unidade acuática e unha terrestre non poden ocupar un mesmo hexágono ao mesmo tempo.

note: [terrain_type]: id=rotbridge [terrain_type]: id=rotbridgediag1 [terrain_type]: id=rotbridgediag2
en: Rotting Bridge
gl: Ponte de madeira podre

note: [terrain_type]: id=stone_bridge [terrain_type]: id=stone_bridgediag1 [terrain_type]: id=stone_bridgediag2
en: Basic Stone Bridge
gl: Ponte de pedra

note: [terrain_type]: id=bridgechasm [terrain_type]: id=bridgechasmdiag1 [terrain_type]: id=bridgechasmdiag2
en: Cave Chasm Bridge
gl: Ponte abismal dunha cova

note: [terrain_type]: id=hangingbridgediag1 [terrain_type]: id=hangingbridgediag2 [terrain_type]: id=hangingbridge
en: Hanging Bridge
gl: Ponte colgante

note: [terrain_type]: id=stonechasmbridgediag1 [terrain_type]: id=stonechasmbridgediag2 [terrain_type]: id=stonechasmbridge
en: Stone Chasm Bridge
gl: Ponte abismal de pedra

note: [terrain_type]: id=plankbridgediag1 [terrain_type]: id=plankbridgediag2 [terrain_type]: id=plankbridge
en: Plank Bridge
gl: Ponte de táboas

note: [terrain_type]: id=off_map
en: Off Map
gl: Fóra do mapa

note: [terrain_type]: id=off_map2
en: Fake Map Border
gl: Bordo falso de mapa

note: [terrain_type]: id=shroud [toggle_button]: id=sort_7 [toggle_button]: id=shroud
en: Shroud
gl: Manto do descoñecido

note: [terrain_type]: id=fake_shroud_overlay
en: Fake Shroud
gl: Manto falso do descoñecido

note: [terrain_type]: id=fog [toggle_button]: id=sort_6
en: Fog
gl: Néboa da guerra

note: [terrain_type]: id=fungus
en: Fungus
gl: Cogomelos

note: [terrain_type]: id=fungus
en: <italic>text='Mushroom groves'</italic> are vast underground forests of giant mushrooms,
    which thrive in the damp darkness. Most units have trouble negotiating the spongy floor of smaller fungi, but they have plenty of cover behind the larger stalks. Mounted units, however, become completely mired and lack proper freedom of movement in combat. Undead units have a natural affinity for decay and function quite well in mushroom forests.
    
    Most units receive 50% to 60% defense in mushroom groves, whereas cavalry receive only 20%.
gl: As <italic>text='colonias de cogomelos'</italic> son vastos bosques subterráneos de cogomelos xigantes
    que medran na húmida escuridade. A maioría das unidades teñen problemas ao franquear o chan esponxoso dos pequenos fungos, pero teñen moito abeiro tras os grandes talos. As unidades montadas, en troques, quedan totalmente atoadas e carecen de liberdade de movemento para o combate. As unidades non mortas teñen unha afinidade natural pola podremia e desenvólvense moi ben nos bosques de cogomelos.
    
    A maioría das unidades reciben entre un 50% e un 60% de defensa nas colonias de cogomelos, mentres que a cabalería só recibe un 20%.

note: [terrain_type]: id=cave
en: <italic>text='Cave'</italic> terrain represents any underground cavern with enough room for a unit to pass.
    Most units are wholly unfamiliar with the terrain, and thus are both slowed down and hindered in defense. Dwarves and trolls, who make their homes in caves, both have a relatively easy time navigating this terrain, especially dwarves, who by dint of their small size can navigate many obstacles that other races cannot. Occasionally caves are <ref>dst='terrain_illuminated_cave' text='illuminated'</ref>.
    
    Rare patches of the underground world are illuminated by light from the surface shining down into the gloomy darkness. This provides an attack bonus for lawful units and removes the attack bonus from chaotic units. In all other regards this terrain is functionally identical to normal cave terrains.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in caves, whereas dwarves have 50%.
gl: O terreo de tipo <italic>text='cova'</italic> representa calquera caverna subterránea ampla dabondo como para que pase unha unidade.
    A meirande parte das unidades non están familiarizadas co terreo, e polo tanto avanzarán máis amodo e terán maiores dificultades para defenderse. Os ananos e mailos trolles, que habitan en covas, desenvólvense relativamente ben neste tipo de terreo, en especial os ananos, que grazas ao seu reducido tamaño son capaces de superar moitos obstáculos que outras especies non poderían. Ás veces as covas poden estar <ref>dst='terrain_illuminated_cave' text='iluminadas'</ref>.
    
    É pouca a frecuencia coa que no mundo subterráneo se ven zonas bañadas con luz da superficie. Estas zonas fornecen ás unidades legais unha bonificación de ataque, e réstalle bonificación de ataque ás unidades caóticas. Alén desta peculiaridade, este tipo de terreo se comporta de maneira idéntica aos terreos de cova normais.
    
    A meirande parte das unidades teñen entre un 20% e un 40% de defensa nas covas, mentres que os ananos gozan dun 50% de defensa.

note: [terrain_type]: id=sand
en: Sands
gl: Areas

note: [terrain_type]: id=hills
en: <italic>text='Hills'</italic> represent any reasonably rough terrain,
    with enough dips and rises in the ground to provide some cover. Hills are difficult for most troops to navigate. Dwarves, trolls, and orcs have enough familiarity with the terrain that they can pass through it without being slowed down. Cavalry have enough trouble navigating the terrain that any defensive aid lent by cover is negated.
    
    Most units have about 50% defense in hills, whereas cavalry are limited to 40%. Dwarves enjoy 60% defense in hills.
gl: Os <italic>text='outeiros'</italic> representan calquera terreo razoablemente esgrevio, con altos e baixos que sirvan de abeiro.
    A maioría das tropas teñen dificultades para moverse por eles. Os ananos, trolles e orcos están tan familiarizados co terreo que poden atravesalo sen reducir a marcha, porén a cabalería ten tantos problemas ao desprazarse por el que calquera vantaxe defensiva queda contrarrestada.
    
    Case todas as unidades teñen arredor dun 50% de defensa nos outeiros, mentres que a cabalería está limitada ao 40%, e os ananos gozan dun 60%.

note: [terrain_type]: id=castle
en: <italic>text='Castles'</italic> are any sort of permanent fortification.
    Nearly all units receive a considerable bonus to their defense by being stationed in a castle, and most units receive full movement in a castle. Stationing units in a castle represents its defensive capability. Without a unit in each wall hex, an enemy can simply sneak into the castle unchallenged, gaining the same defensive bonus as everyone inside.
    
    Most units have about 60% defense in a castle.
gl: Os <italic>text='castelos'</italic> son calquera tipo de fortificación permanente.
    Case todas as unidades reciben unha considerable bonificación defensiva nos castelos, e a maior parte teñen total liberdade de movemento neles. As unidades situadas dentro dun castelo representan a súa capacidade defensiva. Sen unha unidade en cada hexágono con muralla, un inimigo pode simplemente entrar no castelo sen loitar, conseguindo a mesma bonificación defensiva que os que xa estaban dentro.
    
    A maioría das unidades teñen arredor dun 60% de defensa nun castelo.

note: [terrain_type]: id=mountains
en: <italic>text='Mountains'</italic> are steep enough that units often have to climb over obstacles to move.
    By this nature, they provide a considerable defensive bonus for most troops, but they also severely impede any passage through them. Most cavalry simply cannot enter mountainous terrain; however, elvish cavalry is an exception to this, as are the goblin wolf riders. Both dwarves and trolls are native to mountainous terrain, and have a very easy time getting around.
    
    Most units receive about 60% defense in mountains, whereas Dwarves enjoy 70%.
gl: As <italic>text='montañas'</italic> son tan esgrevias que as unidades a miúdo teñen que gabear por obstáculos para moverse. Pola súa natureza, proporcionan unha importante bonificación defensiva a case todas as tropas, pero tamén limitan bastante o seu avance. A cabalería rara vez pode atravesar os terreos montañosos, coas excepcións da cabalería dos elfos e os trasnos montados en lobo. Os ananos e mailos trolles están afeitos aos terreos montañosos, polo que se desenvolven moi ben neles.
    
    Case todas as unidades reciben arredor dun 60% de defensa nas montañas, mentres que os ananos gozan dun 70%.

note: [terrain_type]: id=flat
en: Flat
gl: Chaira

note: [terrain_type]: id=flat
en: <italic>text='Grassland'</italic> represents open plains, whether cultivated, cut back for grazing, or wild.
    Being open ground, grassland is both very easy to move across, but is also difficult to defend oneself in. Typically, those units that perform best on grassland are either cavalry, or very agile units which take advantage of the open space.
    
    Most units have defense of 30 to 40% on grassland.
gl: As <italic>text='chairas'</italic> representan calquera tipo de terreo aberto e chan, xa teña cultivos, pasto ou estea botado a monte. Ao ser terreo aberto é moi fácil moverse por el, pero tamén é moi difícil defenderse nel. Normalmente as unidades que se desenvolven ben nas chairas son as de cabalería, ou unidades moi áxiles que se benefician dos espazos abertos.
    
    Case todas as unidades teñen entre un 30% e un 40% de defensa nas chairas.

note: [terrain_type]: id=forest
en: <italic>text='Forests'</italic> represent any woodland with significant undergrowth, enough to hinder passage. Though they slow nearly everyone down, forests do offer better defense to most units than open ground. Cavalry, however, have so much trouble navigating them that any benefit gained by stealth is negated. Elves are an exception to this general rule for forests. Not only do they possess full movement in forests, but they also gain a considerable defensive bonus. Dwarves are another exception to this rule; though they are able to plow through the forests without much loss of speed, their utter unfamiliarity with the terrain causes them to receive no defensive bonus.
    
    Most units have 50% defense in forests, but cavalry are limited to 30%. Elves, on the other hand, enjoy 60 to 70% defense, even their mounted units. Dwarves generally receive only 30% defense in forests.
gl: Os <italic>text='bosques'</italic> representan calquera terra con árbores e maleza suficiente para dificultar o paso. Case todas as unidades son máis rápidas por chairas que por bosques, pero tamén lles resulta máis doado defenderse neles que en terra aberta. Á cabalería, pola contra, cústalle tanto desprazarse pola maleza que non a dan aproveitado para defenderse. Os elfos son unha excepción a esta regra xeral dos bosques. Non só se moven con total liberdade por eles, senón que ademais gañan unha considerable bonificación defensiva. Os ananos son outra excepción. Aínda que son capaces de abrirse paso a través dos bosques sen moita dificultade, o seu descoñecemento do terreo déixaos completamente vulnerables.
    
    A maioría das unidades teñen un 50% de defensa no bosque, pero a cabalería está limitada ao 30%. Os elfos, por outra banda, gozan de entre un 60% e un 70%, mesmo os que van a cabalo. Os ananos adoitan recibir só un 30% de defensa nos bosques.

note: [terrain_type]: id=frozen
en: Frozen
gl: Conxelado

note: [terrain_type]: id=frozen
en: <italic>text='Frozen'</italic> terrain represents any flat area that is covered by snow or ice.
    Most units are slowed down on it, and have a harder time defending themselves. Note that swimming units, even those who can breathe underwater, cannot swim underneath ice.
    
    Most units have 20 to 40% defense in frozen terrain.
gl: Os terreos <italic>text='xeados'</italic> representan calquera área chá cuberta de xeo ou neve. A meirande parte das unidades van máis a modo sobre estes terreos, e cústalles máis defenderse neles. Nótese que as unidades nadadoras, mesmo as que poden respirar baixo a auga, non poden mergullarse baixo o xeo.
    
    A meirande parte das unidades teñen entre un 20% e un 40% de defensa nos terreos xeados.

note: [terrain_type]: id=village
en: <italic>text='Villages'</italic> represent any group of buildings, human or otherwise.
    Almost all units, even cavalry, have an easy time navigating villages, and most units gain a defensive bonus from being stationed in a village. Villages allow units the resources to clean and tend to their wounds, which allows any unit stationed therein to heal eight hitpoints each turn, or to be cured of poison.
    
    Most units have 50 to 60% defense in villages, whereas cavalry receive only 40%.
gl: As <italic>text='vilas'</italic> representan calquera grupo de edificios. Case todas as unidades, incluso as montadas a cabalo, se moven perfectamente polas vilas, e a maioría das unidades obteñen unha bonificación defensiva por estar nelas. As vilas ofrecen ás unidades os recursos necesarios para limpar e curar as feridas, o que lle permite ás unidades situadas nelas sandar oito puntos de vida cada rolda, ou curar do envelenamento.
    
    A maioría das unidades teñen dun 50% a un 60% de defensa nas vilas, mentres que a cabalería só recibe un 40%.

note: [terrain_type]: id=impassable
en: Impassable
gl: Infranqueábel

note: [terrain_type]: id=impassable
en: Obstacles that not even the most determined traveler may overcome include solid walls of stone and mountains so tall and steep that they are constantly wreathed in cloud. Even flying creatures cannot navigate the jagged peaks at such rarefied heights, and not even the fiercest troll can smash through thick walls of stone.
gl: Os obstáculos que incluso o viaxeiro máis determinado non podería superar son as paredes de pedra sólida e montañas tan altas e empinadas que están constantemente cubertas de nubes. Nin as criaturas voadoras poden desprazarse por picos tan elevados, e nin o troll máis feroz pode atravesar as grosas paredes de pedra.

note: [terrain_type]: id=unwalkable
en: Unwalkable
gl: Intransitábel

note: [terrain_type]: id=unwalkable
en: <italic>text='Unwalkable terrain'</italic> covers any chasm or gorge which, as the name implies, cannot be crossed simply by walking. Chasms are noted for sheer walls which would take days to traverse. As far as gameplay is concerned, only units capable of flying can cross this terrain.
gl: Un terreo <italic>text='intransitable'</italic> é calquera abismo ou canón que, como o seu propio nome indica, non se pode transitar. Os abismos salientan por ter paredes moi esgrevias que leva días atravesar. A efectos do xogo, só as unidades capaces de voar poden cruzar estes terreos.

note: [terrain_type]: id=rails
en: Rails
gl: Raís

note: [terrain_type]: id=rails
en: <italic>text='Rails'</italic> are used to transport ore, mostly by dwarves.
gl: Os <italic>text='raís'</italic> úsanse para transportar minerais en bruto. Adoitan usalo os ananos.

note: [settings]
en:  (Press '$hotkey' for more information)
gl:  (prema «$hotkey» para máis información)

en: Search
gl: Busca

note: [button]: id=reset_option_values [button]: id=btn_reset_hotkeys [button]: id=revert_to_defaults [button]: id=orb_defaults
en: Defaults
gl: Valores predeterminados

note: [toggle_button]: id=sort_0 [label] [toggle_button]: id=sort_1 [toggle_button]: id=sort_name [label]: id=name
en: Name
gl: Nome

note: [label]
en: Version
gl: Versión

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Author
gl: Autor

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Size
gl: Tamaño

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: Downloads
gl: Descargas

note: [toggle_button]: id=sort_4 [toggle_button]: id=sort_0 [toggle_button]: id=sort_1
en: Type
gl: Tipo

note: [button]: id=single_install [button]: id=install
en: Install add-on
gl: Instalar o complemento

note: [button]: id=single_update [button]: id=update
en: Update add-on
gl: Actualizar o complemento

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=single_publish [button]: id=publish
en: Publish add-on
gl: Publicar o complemento

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=single_uninstall [button]: id=uninstall
en: Uninstall add-on
gl: Desinstalar o complemento

note: [image]: id=pending_messages
en: Messages waiting
gl: Mensaxes na cola

note: [button]: id=close_window [button]: id=click_dismiss [button]: id=cancel [button]: id=ok
en: Close
gl: Pechar

note: [button]: id=type_profile
en: Profile
gl: Perfil

note: [label] [widget]: id=name
en: Connect to Server
gl: Conectarse a outro servidor

note: [label]
en: You will now connect to a server to download add-ons.
gl: Vaise conectar a un servidor de descarga de complementos.

note: [label]
en: Server:
gl: Servidor:

note: [button]: id=remove_addons [label]
en: Remove Add-ons
gl: Eliminar complementos

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=show_help [button]: id=help
en: Help
gl: Axuda

note: [button]: id=ok
en: Connect
gl: Conectarse

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel
en: Cancel
gl: Cancelar

note: [label]: id=byline
en: By:
gl: Autor:

note: [label]: id=version_string
en: Version:
gl: Versión:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [scroll_label]: id=description
en: No description available.
gl: Sen descrición.

note: [button]: id=delete
en: Delete add-on
gl: Eliminar o complemento

note: [label]
en: Type:
gl: Tipo:

note: [label]
en: date^Uploaded:
gl: Envío:

note: [label]
en: Status:
gl: Estado:

note: [label]
en: date^Updated:
gl: Actualización:

note: [label]
en: Size:
gl: Tamaño:

note: [label]
en: Downloads:
gl: Descargas:

note: [label]
en: Dependencies:
gl: Dependencias:

note: [label]: id=dependencies
en: addon_dependencies^None
gl: Ningunha

note: [label]
en: Translations:
gl: Traducións:

note: [label]: id=translations
en: translations^None
gl: ningunha.

note: [label]
en: Website:
gl: Sitio web:

note: [label]: id=url_none
en: url^None
gl: Ningún

note: [button]: id=url_copy
en: url^Copy
gl: Copiar

note: [button]: id=url_copy
en: Copy this URL to clipboard
gl: Copiar este URL no portapapeis.

note: [button]: id=url_go
en: url^Go
gl: Ir

note: [button]: id=url_go
en: Visit this URL with a web browser
gl: Visitar o URL nun navegador web.

note: [text_box]: id=filter
en: Filters on addon description, version, type or author.
gl: Filtra pola descrición, a versión, o tipo ou o autor do complemento.

note: [label]
en: State:
gl: Estado:

note: [label]
en: Order:
gl: Orde:

note: [label]
en: Add-ons Manager
gl: Xestor de complementos

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=details_toggle
en: Addon Details
gl: Detalles do complemento

note: [button]: id=update_all
en: Update All
gl: Actualizalos todos

note: [button]: id=cancel
en: Exit
gl: Saír

note: [scroll_label]
en: Choose the add-ons you want to remove.
gl: Escolle os elementos que queiras eliminar.

note: [button]: id=remove [button]: id=ok
en: Remove
gl: Eliminar

en: Nearest Neighbor
gl: O veciño máis próximo.

en: Nearest Neighbor scaling (fastest)
gl: Axuste de tamaño do veciño máis próximo (o máis rápido).

en: xBRZ + linear
gl: xBRZ + lineal.

en: xBRZ followed by Bilinear interpolation
gl: xBRZ seguido de interpolación bilineal.

en: xBRZ + NN
gl: xBRZ + NN.

en: xBRZ followed by Nearest Neighbor (recommended)
gl: xBRZ seguido do axuste do veciño máis recomendado (recomendado).

en: Bilinear interpolation scaling
gl: Axuste de tamaño de interpolación bilineal.

en: Linear
gl: Lineal.

note: [label]
en: Advanced Graphics Options
gl: Opcións gráficas avanzadas

note: [label]
en: Images will be scaled using the following algorithms:
gl: O tamaño das imaxes axustarase usando os seguintes algoritmos:

note: [column]
en: All units, haloes, border hexes
gl: Unidades, halos, hexágonos dos bordos

note: [column]
en: Scaled to zoom
gl: Axustado ao aumento

note: [column]
en: Everything else
gl: Todo o demais

note: [column]
en: Scaled to hex
gl: Axustado ao hexágono

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: OK
gl: Aceptar

note: [grid]
en: Base damage
gl: Dano base:

note: [grid]
en: Time of day modifier
gl: Modificador do momento do día:

note: [grid]
en: Leadership bonus
gl: Bonificación de liderado:

note: [grid]
en: Slowed penalty
gl: Penalización por ralentización:

note: [grid]
en: Total damage
gl: Dano total:

note: [grid]
en: Chance to hit
gl: Probabilidade de atinar:

note: [grid]
en: Chance of being unscathed
gl: Probabilidade de saír indemne:

note: [label]
en: Expected Battle Result (HP)
gl: Resultado esperado da batalla (vida)

note: [label]: id=title
en: Damage Calculations
gl: Cálculos de danos

note: [column]
en: Attacker
gl: Atacante

note: [column]
en: Defender
gl: Defensor

note: [label]
en: Play a Campaign
gl: Xogar unha campaña ou escenario

note: [label]
en: Sort by:
gl: Ordenar por:

note: [toggle_button]: id=sort_name
en: Sort by full campaign name in alphabetical order
gl: Ordenar alfabeticamente polo nome completo das campañas (artigos incluídos).

note: [toggle_button]: id=sort_time
en: Dates
gl: Datas

note: [toggle_button]: id=sort_time
en: Sort in approximate chronological order of story events
gl: Ordenar pola orde cronolóxica aproximada dos acontecementos das historias.

note: [label]
en: Modifications
gl: Modificacións

note: [toggle_button]: id=checkbox_deterministic
en: Deterministic mode
gl: Modo determinista.

note: [toggle_button]: id=checkbox_deterministic
en: Makes the random number generator yield the same results even after reloading a game
gl: Fai que o xerador de números aleatorios xere os mesmos números incluso tras cargar de novo unha partida gardada.

note: [label]: id=title
en: Difficulty
gl: Dificultade

note: [scroll_label]: id=message
en: Select difficulty level:
gl: Escolle o nivel de dificultade:

note: [label]
en: Chat Log
gl: Rexistro das conversas

note: [label]
en: Page:
gl: Páxina:

note: [slider]: id=page_number
en: Last
gl: Última

note: [button]: id=previous_tip [button]: id=previous_page
en: Previous
gl: Anterior

note: [button]: id=previous_page
en: Previous page
gl: Páxina anterior

note: [button]: id=next_tip [button]: id=next_page
en: Next
gl: Seguinte

note: [button]: id=next_page
en: Next page
gl: Seguinte páxina

note: [button]: id=copy
en: clipboard^Copy
gl: Copiar

note: [button]: id=copy
en: Copy this log to clipboard
gl: Copiar este rexistro no portapapeis.

note: [label]
en: Load Core
gl: Cargar o núcleo

note: [button]: id=copy_ [button]: id=copy
en: filesystem^Copy
gl: Copiar

note: [button]: id=copy_ [button]: id=copy
en: Copy this path to clipboard
gl: Copiar esta ruta no portapapeis.

note: [button]: id=browse_ [button]: id=browse
en: filesystem^Browse
gl: Buscar

note: [button]: id=browse_ [button]: id=browse
en: Browse this location using a file manager
gl: Buscar neste lugar cun xestor de ficheiros.

note: [label]
en: Edit Time Schedule
gl: Editar o programa do momento do día

note: [label]
en: Name:
gl: Nome:

note: [label]
en: ID:
gl: Identificador:

note: [grid]
en: Image:
gl: Imaxe:

note: [grid]
en: Mask:
gl: Máscara:

note: [grid]
en: Sound:
gl: Son:

note: [label]
en: Lawful Bonus:
gl: Bonificación legal:

note: [grid]
en: Red:
gl: Vermello:

note: [grid]
en: Green:
gl: Verde:

note: [grid]
en: Blue:
gl: Azul:

note: [button]: id=new
en: New ToD
gl: Novo momento

note: [button]: id=delete
en: Delete ToD
gl: Eliminar o momento

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Confirm
gl: Confirmar

note: [label]
en: Would you like to apply the changes?
gl: Estás seguro de que queres aplicar os cambios?

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Yes
gl: Si

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel
en: No
gl: Non

note: [label]
en: User Interaction Required
gl: Requírese da interacción do usuario

note: [label]: id=message
en: User interaction required
gl: Requírese da interacción do usuario

note: [label]: id=title
en: Place Label
gl: Poñer unha etiqueta

note: [label]
en: Label:
gl: Etiqueta:

note: [toggle_button]: id=team_only_toggle
en: Team only
gl: Só para o equipo.

note: [label]
en: Category:
gl: Categoría:

note: [label]
en: Properties
gl: Propiedades

note: [label]
en: Color
gl: Cor

note: [toggle_button]: id=immutable_toggle
en: Immutable
gl: Inmutábel

note: [toggle_button]: id=visible_fog_toggle
en: Visible in fog
gl: Visíbel na néboa

note: [toggle_button]: id=visible_shroud_toggle
en: Visible in shroud
gl: Visíbel no manto

note: [label]: id=title
en: Edit Scenario Settings
gl: Editar a configuración do escenario

note: [label]
en: Identifier:
gl: Identificador:

note: [label]
en: Description:
gl: Descrición:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Experience modifier:
gl: Modificador da experiencia:

note: [label]
en: Turns:
gl: Roldas:

note: [toggle_button]: id=victory_when_enemies_defeated
en: Declare victory once all enemies are defeated
gl: Declarar a vitoria tras derrotar a todos os inimigos

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Random starting time
gl: Momento do día inicial ao chou

note: [label]: id=title
en: Side Setup
gl: Configuración do bando

note: [label]
en: Number:
gl: Número:

note: [label]
en: Team identifier:
gl: Identificador do equipo:

note: [label]
en: Team name:
gl: Nome do equipo:

note: [toggle_button]: id=no_leader
en: No leader
gl: Sen líder

note: [toggle_button]: id=fog
en: Fog of war
gl: Néboa da guerra

note: [toggle_button]: id=hidden
en: Hide in status table
gl: Ocultar o cadro da situación

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Gold:
gl: Ouro:

note: [label]
en: Gold per village:
gl: Ouro por vila:

note: [label]
en: Income:
gl: Ingresos:

note: [label]
en: Support per village:
gl: Abastecemento por vila:

note: [label]
en: Controller:
gl: Controlador:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [row]
en: controller^Human
gl: Humano

note: [row]
en: controller^AI only
gl: Só IA

note: [row]
en: controller^None
gl: Ninguén

note: [label]
en: Share Vision:
gl: Compartir a visión:

note: [row]
en: vision^All
gl: Todo

note: [row]
en: vision^Shroud
gl: Manto do descoñecido

note: [row]
en: vision^None
gl: Nada

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Generate Map
gl: Xerar un mapa

note: [label]
en: Choose a map generator:
gl: Escolle un xerador de mapas:

note: [button]: id=settings [button]: id=random_map_settings
en: Settings
gl: Configuración

note: [label]
en: Numerical seed:
gl: Número inicial:

note: [button]: id=ok
en: Generate
gl: Xerar

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: New Map
gl: Novo mapa

note: [label] [grid]
en: Width:
gl: Ancho:

note: [label] [grid]
en: Height:
gl: Alto:

note: [button]: id=ok
en: Create
gl: Crear

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Resize Map
gl: Cambiar as dimensións

note: [label]
en: New width:
gl: Ancho novo:

note: [label]
en: Old width:
gl: Ancho anterior:

note: [label]
en: New height:
gl: Alto novo:

note: [label]
en: Old height:
gl: Alto anterior:

note: [label]
en: Expand/shrink direction:
gl: Encoller ou expandir a dirección:

note: [toggle_button]: id=copy_edge_terrain
en: Copy edge terrain
gl: Copiar o terreo dos bordos

note: [button]: id=ok
en: Resize
gl: Cambiar de tamaño

note: [label]: id=title
en: Choose Player
gl: Escoller un xogador

note: [label]: id=message
en: Which player should start here?
gl: Que xogador debería empezar aquí?

note: [label]
en: ↑ ↓ to adjust speed
gl: Use ↑ ↓ para axustar a velocidade.

note: [label]
en: Places
gl: Lugares

note: [button]: id=add_bookmark
en: Bookmarks the current folder
gl: Engade o cartafol actual aos marcadores.

note: [button]: id=remove_bookmark
en: Removes the current bookmark
gl: Retira o marcador actual.

note: [button]: id=delete_file [button]: id=delete
en: Delete
gl: Eliminar

note: [label]: id=title [button]: id=new_dir
en: New Folder
gl: Novo cartafol

note: [label]
en: File:
gl: Ficheiro:

note: [label]
en: Formula debugger
gl: Depurador de Formula

note: [label]
en: Welcome
gl: Benvido

note: [label]: id=state
en: state
gl: estado

note: [label]
en: Call stack
gl: Cola de execución

note: [label]
en: Actions
gl: Accións

note: [button]: id=step
en: Step operation
gl: Operación simple

note: [button]: id=next
en: Next operation
gl: Seguinte operación

note: [button]: id=stepout
en: Step out
gl: Saír

note: [button]: id=continue
en: Continue
gl: Continuar

note: [label]
en: Execution trace
gl: Execución paso a paso

note: [button]: id=cancel [grid] [button]: id=quit_without_surrender
en: Quit
gl: Saír

note: [label]: id=title
en: WML Cache
gl: Caché de WML

note: [label]
en: Wesnoth maintains a cache of preprocessed WML data for campaigns, multiplayer scenarios, and other add-ons to speed up the loading process. The cache may be safely cleaned to free up disk space, thus removing stale files generated by older versions; or you may purge its entire contents if you are experiencing issues when loading the game data.
gl: A batalla polo Noroeste mantén unha caché de datos WML pre-procesados para campañas, escenarios de varios xogadores, e outros complementos para mellorar a velocidade de carga. Pode limpar a caché se necesita aforrar espazo en disco, o que eliminará ficheiros innecesarios xerados por versións anteriores do xogo, ou pode baleirar completamente a caché se está a experimentar problemas de carga dos datos do xogo.

note: [label]
en: Path:
gl: Ruta:

note: [button]: id=clean
en: cache^Clean
gl: Limpar

note: [button]: id=clean
en: Clear stale and unused cache files
gl: Limpar os ficheiros vellos e innecesarios da caché.

note: [button]: id=purge
en: cache^Purge
gl: Baleirar

note: [button]: id=purge
en: Purge the entire contents of the cache
gl: Baleirar todo o contido da caché.

note: [label]: id=lblTitle
en: Delete Save
gl: Eliminar a partida

note: [label]: id=lblMessage
en: Do you really want to delete this game?
gl: Está seguro de que quere eliminar a partida?

note: [toggle_button]: id=dont_ask_again [toggle_button]: id=do_not_show_again
en: Do not show again
gl: Non volver mostrar.

note: [grid]
en: Gold Left:
gl: Ouro:

note: [grid]
en: Active Troops:
gl: Tropas activas:

note: [grid]
en: Reserve Troops:
gl: Tropas na reserva:

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Date
gl: Data

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle [button]: id=load_game
en: Load Game
gl: Cargar unha partida

note: [toggle_button]: id=change_difficulty
en: Change difficulty
gl: Cambiar a dificultade.

note: [toggle_button]: id=change_difficulty
en: Change campaign difficulty before loading
gl: Cambiar a dificultade da campaña antes de cargala.

note: [toggle_button]: id=show_replay
en: Show replay
gl: Mostrar a repetición.

note: [toggle_button]: id=show_replay
en: Play the embedded replay from the saved game if applicable
gl: Reproducir a repetición incluída na partida de ser posíbel.

note: [toggle_button]: id=cancel_orders
en: Cancel orders
gl: Cancelar as ordes.

note: [toggle_button]: id=cancel_orders
en: Cancel any pending unit movements in the saved game
gl: Cancelar calquera movemento pendente na partida.

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Save Game
gl: Gardar a partida

note: [toggle_button]: id=ignore_all
en: Ignore all
gl: Ignoralas todas

note: [button]: id=quit_game
en: Quit Game
gl: Saír da partida

note: [label]: id=lblTitle
en: Overwrite?
gl: Queres substituíla?

note: [label]: id=lblMessage
en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
gl: Xa hai unha partida gardada con ese nome. Queres substituíla?

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_0
en: Leader
gl: Líder

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Team
gl: Equipo

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_2
en: Gold
gl: Ouro

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: Villages
gl: Vilas

note: [toggle_button]: id=sort_4
en: Units
gl: Unidades

note: [toggle_button]: id=sort_5
en: Upkeep
gl: Mantemento

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_6 [image]: id=income_icon [label]: id=side_income
en: Income
gl: Ingresos

note: [label]: id=side_title [toggle_button]: id=sort_1
en: Side
gl: Bando

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Starting
    Gold
gl: Ouro
    inicial

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: Base
    Income
gl: Ingresos
    base

note: [toggle_button]: id=sort_4
en: Gold Per
    Village
gl: Ouro
    por vila

note: [toggle_button]: id=sort_5
en: Support Per
    Village
gl: Abastecemento
    por vila

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: Current Status
gl: Estado actual

note: [widget]: id=tab_label
en: Game Stats
gl: Estatísticas da partida

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [widget]: id=tab_label
en: Scenario Settings
gl: Configuración do escenario

note: [button]: id=ok
en: Scroll To
gl: Ir

note: [grid]
en: Game data:
gl: Datos do xogo:

note: [grid]
en: Configuration:
gl: Configuración:

note: [grid]
en: User data:
gl: Datos do usuario:

note: [grid]
en: Saved games:
gl: Partidas gardadas:

note: [grid]
en: Add-ons:
gl: Complementos:

note: [grid]
en: Cache:
gl: Caché:

note: [button]: id=open_stderr
en: Open Log File
gl: Abrir o ficheiro do historial

note: [button]: id=open_stderr
en: Opens the log file, which may contain useful debug information
gl: Abre o ficheiro do historial, que podería conter información de depuración útil.

note: [label]
en: library^Name
gl: Nome

note: [label]
en: library^Build version
gl: Versión de construción

note: [label]
en: library^Runtime version
gl: Versión de execución

note: [label]
en: The following features were selected when building this version of Wesnoth:
gl: As seguintes funcionalidades seleccionáronse durante a construción desta versión de A batalla polo Noroeste:

note: [label]
en: The Battle for Wesnoth
gl: A batalla polo Noroeste

note: [widget]: id=tab_label
en: Paths
gl: Rutas

note: [widget]: id=tab_label
en: Libraries
gl: Bibliotecas

note: [widget]: id=tab_label
en: Features
gl: Funcionalidades

note: [button]: id=copy_all
en: page^Copy
gl: Copiar

note: [button]: id=copy_all
en: Copy the full report to clipboard
gl: Copiar o informe completo no portapapeis.

note: [label]
en: Gamestate Inspector
gl: Inspector do estado da partida

note: [button]: id=copy
en: Copy this report to clipboard
gl: Copiar este informe ao portapapeis

note: [button]: id=lua [label]
en: Lua Console
gl: Consola de Lua

note: [label]
en: Map Generator Settings
gl: Preferencias do mapa aleatorio

note: [grid] [label]
en: Players:
gl: Xogadores:

note: [grid]
en: Number of Hills:
gl: Número de outeiros:

note: [grid]
en: Max Hill Size:
gl: Tamaño máximo dos outeiros:

note: [grid]
en: Villages:
gl: Vilas:

note: [grid]
en: Castle Size:
gl: Tamaño do castelo:

note: [grid]
en: Landform:
gl: Tipo de terreo:

note: [toggle_button]: id=connect_castles
en: Roads Between Castles
gl: Camiños entre os castelos.

note: [toggle_button]: id=show_labels
en: Show Labels
gl: Mostrar as etiquetas.

note: [label]
en: Battle For Wesnoth Help
gl: Axuda de A batalla polo Noroeste

note: [label]
en: Press desired hotkey (Esc cancels)
gl: Prema a tecla que queira empregar («Esc» para cancelar).

note: [label]: id=title
en: Show or Hide Labels
gl: Mostrar ou ocultar as etiquetas

note: [grid] [label]
en: Language
gl: Lingua

note: [label]
en: Choose your preferred language:
gl: Escolle a lingua que prefiras:

note: [label]: id=status
en: Loading...
gl: Cargando…

note: [label]: id=map
en: Games
gl: Partidas

note: [image]: id=needs_password
en: Requires a password to join
gl: Necesita un contrasinal para unirse

note: [button]: id=join [button]: id=join_global
en: Join
gl: Unirse

note: [button]: id=observe [button]: id=observe_global
en: Observe
gl: Observar

note: [label]
en: Sort players:
gl: Orde da lista:

note: [toggle_button]: id=player_list_sort_relation
en: Friends first, ignored people last
gl: Amigos primeiro, ignorados ao final

note: [toggle_button]: id=player_list_sort_name
en: Alphabetically
gl: Alfabeticamente

note: [widget]: id=tab_label [toggle_button]: id=filter_with_friends
en: Friends
gl: Amigos

note: [toggle_button]: id=filter_without_ignored
en: No ignored
gl: Non ignorados

note: [toggle_button]: id=filter_vacant_slots
en: Vacant slots
gl: Postos vacantes

note: [toggle_button]: id=filter_invert
en: Invert filter
gl: Inverter o filtro

note: [button]: id=quit
en: Log Out
gl: Saír

note: [button]: id=refresh
en: Refresh
gl: Actualizar

note: [label] [button]: id=ok [button]: id=create
en: Create Game
gl: Crear a partida

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title [grid] [button]: id=show_preferences
en: Preferences
gl: Configuración

note: [option]
en: Normal Replays
gl: Repeticións normais

note: [option]
en: Quick Replays
gl: Repeticións rápidas

note: [option]
en: Skip quickly to the active turn when observing
gl: Saltar rapidamente á quenda activa ao observar.

note: [option]
en: Enter Blindfolded
gl: Entrar sen ver

note: [option]
en: Do not show the map until given control of a side
gl: Non ver o mapa ata obter control dun bando.

note: [label]
en: Multiplayer Lobby
gl: Sala de espera

note: [label]
en: Player Info —
gl: Información do xogador —

note: [button]: id=add_friend [button]: id=add_to_friends
en: Add Friend
gl: Engadir como amigo

note: [button]: id=add_ignored [button]: id=add_to_ignores
en: Block
gl: Bloquear

note: [button]: id=remove_from_list
en: Remove from List
gl: Quitar da lista

note: [button]: id=start_whisper
en: Send Private Message
gl: Enviar unha mensaxe privada

note: [label]
en: Moderator Controls
gl: Controis de moderador

note: [label]
en: Kick / ban reason:
gl: Motivo da expulsión:

note: [label]
en: Ban time:
gl: Tempo de expulsión:

note: [button]: id=check_status
en: Check Status
gl: Comprobar o estado

note: [button]: id=kick
en: Kick
gl: Botar

note: [button]: id=kick_ban
en: Kick + Ban
gl: Expulsar

note: [label]
en: Logging Options
gl: Opcións de rexistro

note: [button]: id=clear
en: Clear Console
gl: Limpar a consola

note: [button]: id=clear
en: Clear the log area
gl: Limpar a zona do rexistro.

note: [label]: id=title
en: Multiplayer Alerts
gl: Alertas de varios xogadores

note: [label]
en: Choose how you wish to be notified of events in multiplayer games or in the multiplayer lobby; either by playing sound alerts or (if the game window is inactive or minimized) displaying desktop notifications.
gl: Escolla como quere recibir notificacións sobre acontecementos nas partidas de varios xogadores ou na sala de espera; se quere que se reproduzan sons de alarma ou, en caso de estar a xanela do xogo inactiva ou minimizada, se quere que se mostren notificacións de escritorio.

note: [label]
en: Event
gl: Acontecemento

note: [label] [widget]: id=label
en: Sound
gl: Son

note: [label]: id=notification_label
en: Desktop Notification
gl: Notificación de escritorio

note: [label]
en: In Lobby
gl: Na sala de espera

note: [grid]
en: Player joins:
gl: Uniuse un xogador:

note: [grid]
en: When a player joins the lobby or game
gl: Cando un xogador se une á sala de espera ou á partida.

note: [grid]
en: Player leaves:
gl: Un xogador marchou:

note: [grid]
en: When a player leaves the lobby or game
gl: Cando un xogador marcha da sala de espera ou da partida.

note: [grid]
en: When a whisper is received
gl: Cando se recibe unha mensaxe privada.

note: [grid]
en: Whisper:
gl: Mensaxe privada:

note: [grid]
en: Friend message:
gl: Mensaxe dun amigo:

note: [grid]
en: When a message from a friend is received
gl: Cando se recibe unha mensaxe dun amigo.

note: [grid]
en: Public message:
gl: Mensaxe pública:

note: [grid]
en: When a public message is received
gl: Cando se recibe unha mensaxe pública.

note: [grid]
en: Server message:
gl: Mensaxe do servidor:

note: [grid]
en: When a server message is received
gl: Cando se recibe unha mensaxe do servidor.

note: [grid]
en: Ready to start:
gl: Listo para comezar:

note: [grid]
en: When the game you are hosting is ready to start
gl: Cando a partida da que vostede é o anfitrión está lista para comezar.

note: [grid]
en: Game has begun:
gl: Comezou a partida:

note: [grid]
en: When the host (not you) has started the game
gl: Cando o anfitrión inicia a partida (e vostede non é o anfitrión).

note: [grid]
en: Turn changed:
gl: Cambiou a quenda:

note: [grid]
en: When a new turn has begun
gl: Cando comeza a súa quenda.

note: [button]: id=revert_to_defaults
en: Reset all options to their default values
gl: Restabelecer os valores predeterminados de todas as opcións.

note: [label]: id=nick_title
en: Nickname
gl: Alcume

note: [label]
en: Change Control
gl: Cambiar o control

note: [label]
en: You will now connect to the multiplayer server.
gl: Agora conectarase ao servidor de partidas con varios xogadores.

note: [button]: id=list
en: View List
gl: Ver a lista

note: [label]
en: Random Faction Matchups:
gl: Reparto aleatorio de faccións:

note: [label]
en: Allow for mirror matchups when random factions are chosen.
gl: Modo de repartición de faccións cando se seleccionan faccións aleatorias.

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=mods_header
en: Modifications:
gl: Modificacións:

note: [toggle_button]: id=use_map_settings
en: Use Map Settings
gl: Usar a configuración do mapa.

note: [toggle_button]: id=use_map_settings
en: Use scenario specific settings
gl: Usar a configuración específica do escenario.

note: [grid]
en: Number of Turns
gl: Número de roldas

note: [grid]
en: The maximum number of turns the game can last
gl: O número máximo de roldas que pode durar a partida.

note: [grid]
en: unlimited
gl: ilimitado

note: [grid]
en: The amount of income each village yields per turn
gl: A cantidade de ingresos que cada vila fornece por rolda.

note: [grid]
en: Village Gold
gl: Ouro por vila

note: [grid]
en: The number of unit levels each village can support
gl: O número de niveis de unidades que permite cada vila.

note: [grid]
en: Village Support
gl: Niveis por vila

note: [grid]
en: Experience Modifier
gl: Modificador da experiencia

note: [grid]
en: The amount of experience a unit needs to advance
gl: A cantidade de experiencia que cada unidade necesita para avanzar.

note: [toggle_button]: id=fog
en: Fog of War
gl: Néboa da guerra

note: [toggle_button]: id=fog
en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
gl: As unidades inimigas non poden verse a menos que estén ao alcance das túas unidades.

note: [toggle_button]: id=shroud
en: The map is unknown until your units explore it
gl: O mapa non se coñece ata que as unidades o exploran.

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Random Start Time
gl: Momento do día inicial aleatorio

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Randomize the starting time of day
gl: Seleccionar de maneira aleatoria o momento do día no que comeza a partida.

note: [toggle_button]: id=time_limit
en: Time Limit
gl: Usar límites de tempo personalizados.

note: [toggle_button]: id=time_limit
en: Enable custom time limits
gl: Activar o uso de tempos límite personalizados.

note: [grid]
en: Initial Limit
gl: Límite inicial

note: [grid]
en: Longest time allowed for first turn (seconds)
gl: Tempo máximo permitido para a primeira quenda, en segundos.

note: [grid]
en: Time for general tasks each turn (seconds)
gl: Tempo para tarefas xerais cada quenda, en segundos.

note: [grid]
en: Turn Bonus
gl: Bonificación por rolda

note: [grid]
en: Longest time possible for any turn (seconds)
gl: Tempo máximo posíbel por rolda, en segundos.

note: [grid]
en: Reservoir
gl: Reserva

note: [grid]
en: Action Bonus
gl: Bonificación por acción

note: [grid]
en: Time for each attack, recruit, and capture
gl: Tempo para cada ataque, recrutamento e captura.

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [widget]: id=tab_label [widget]: id=label
en: General
gl: Xeral

note: [widget]: id=tab_label
en: Custom Options
gl: Opcións personalizadas

note: [widget]: id=tab_label
en: Game Settings
gl: Configuración da partida

note: [slider]: id=num_players
en: Any
gl: Todo

note: [label]
en: Random map options:
gl: Opcións de mapa aleatorio:

note: [button]: id=random_map_regenerate
en: Regenerate
gl: Xerar de novo

en: Assign sides to players at random
gl: Escoller os bandos dos xogadores de xeito aleatorio.

en: Shuffle Sides
gl: Bandos aleatorios.

en: Allow users who are not playing to watch the game
gl: Permitir que usuarios que non participen poidan ver a partida.

en: Observers
gl: Permitir observadores.

en: Allow only registered users to join the game
gl: Só permitir unirse á partida aos xogadores rexistrados.

en: Registered Users Only
gl: Só permitir rexistrados.

en: Strict Synchronization
gl: Sincronización estrita.

en: Stricter checks for out-of-sync errors
gl: Realizar comprobacións estritas cando se produzan erros de desincronización.

note: [label]
en: Name of game:
gl: Nome da partida:

note: [label]
en: Password:
gl: Contrasinal:

note: [text_box]: id=game_password
en: Set the password that people wanting to join your game as players must enter.
gl: Establecer o contrasinal que debe saber quen queira unirse á partida.

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Map size:
gl: Tamaño do mapa:

note: [label]
en: Leader:
gl: Líder:

note: [label]
en: Gender:
gl: Xénero:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [row]
en: Random
gl: Aleatorio

note: [row] [toggle_button]: id=male_toggle
en: Male
gl: Masculino

note: [row] [toggle_button]: id=female_toggle
en: Female
gl: Feminino

note: [label]
en: Recruits:
gl: Recrutas:

note: [label]
en: Choose Your Faction
gl: Selecciona a túa facción

note: [label]
en: Starting position:
gl: Posición inicial:

note: [label] [widget]: id=name
en: Host Networked Game
gl: Aloxar unha partida

note: [label]
en: A local server instance has to be started in order to host a networked game. The server will run as a background process until all users have disconnected. Do you wish to continue?
gl: Para aloxar unha partida en rede é necesario iniciar un servidor local. O servidor executarase en segundo plano, e deterase unha vez se desconecten todos os xogadores. Queres continuar?

note: [label]
en: <b>Faction:</b>
gl: <b>Facción:</b>

note: [label]
en: <b>Gender:</b>
gl: <b>Xénero:</b>

note: [button]: id=cancel
en: Leave
gl: Marchar

note: [label]: id=title
en: Game Lobby
gl: Sala de espera da partida

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=status_label
en: Waiting for players to join...
gl: Agardando a que se unan xogadores…

note: [label]: id=title
en: Password Required
gl: Requírese contrasinal

note: [scroll_label]: id=message
en: Joining this game requires a password.
gl: Fai falla un contrasinal para unirse a esta partida.

note: [window]: id=mp_login
en: Multiplayer server login dialog
gl: Diálogo de identificación no servidor de partidas de varios xogadores

note: [label]
en: Login
gl: Identificarse

note: [label]
en: Login:
gl: Usuario:

note: [toggle_button]: id=remember_password
en: Save password locally (encrypted)
gl: Gardar o contrasinal localmente (cifrado).

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [widget]: id=label [grid] [label]
en: Multiplayer
gl: Varios xogadores

note: [text_box]: id=user_name
en: You may login to the official multiplayer server with your forum username and password.
    Note that registration is not required to join the server: you need to supply a password only if you wish to use a registered username.
    
    The Battle for Wesnoth forum can be found at https://forums.wesnoth.org/
gl: Pode identificarse no servidor oficial de partidas con varios xogadores empregando o seu usuario e contrasinal dos foros.
    Teña en conta que non fai falla rexistrarse para unirse ao servidor: só necesita fornecer un contrasinal en caso de que queira utilizar un nome de usuario rexistrado.
    
    Pode acceder aos foros oficiais en https://forums.wesnoth.org/

note: [column]
en: Log on to the official Wesnoth multiplayer server
gl: Conectarse ao servidor oficial de partidas con varios xogadores.

note: [widget]: id=name
en: Join Official Server
gl: Conectarse ao servidor oficial

note: [column]
en: Join a different server
gl: Conectarse a un servidor distinto do oficial.

note: [column]
en: Host a game using a dedicated server
gl: Aloxar unha partida usando un servidor dedicado.

note: [column]
en: Play a multiplayer game with the AI or humans sharing the same machine
gl: Xogar unha partida de varios xogadores nun mesmo computador.

note: [widget]: id=name
en: Local Game
gl: Partida local

note: [label]: id=address
en: Address
gl: Enderezo

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Select
gl: Seleccionar

note: [button]: id=select_leader
en: Select the faction and leader for this side
gl: Seleccionar a facción e o líder deste bando.

note: [menu_button]: id=controller
en: Change the side's controller
gl: Cambiar o controlador do bando.

note: [menu_button]: id=ai_controller
en: Change the AI side's behaviour
gl: Cambiar o comportamento do bando da intelixencia artificial.

note: [menu_button]: id=side_team
en: Which team this side belongs to
gl: O equipo ao que pertence este bando.

note: [menu_button]: id=side_color
en: The team color
gl: A cor do bando.

note: [button]: id=ok
en: I’m Ready
gl: Listo

note: [widget]: id=label
en: Hotkeys
gl: Atallos

note: [widget]: id=label
en: Display
gl: Pantalla

note: [widget]: id=label
en: Advanced
gl: Avanzado

note: [label]
en: Scroll speed:
gl: Velocidade de desprazamento:

note: [slider]: id=scroll_speed
en: Change the speed of scrolling around the map
gl: Cambiar a velocidade do desprazamento polo mapa.

note: [toggle_button]: id=turbo_toggle
en: Accelerated speed
gl: Acelerar.

note: [toggle_button]: id=turbo_toggle
en: Make units move and fight faster
gl: Facer que as unidades se movan e loiten máis rápido.

note: [toggle_button]: id=skip_ai_moves
en: Skip AI moves
gl: Saltar o movemento da intelixencia artificial.

note: [toggle_button]: id=skip_ai_moves
en: Do not animate AI units moving
gl: Non animar o movemento das unidades da intelixencia artificial.

note: [column]
en: Speed:
gl: Velocidade:

note: [column]
en: Units move and fight speed
gl: Velocidade de movemento e loita das unidades.

note: [toggle_button]: id=disable_auto_moves
en: Disable automatic moves
gl: Desactivar os movementos automáticos.

note: [toggle_button]: id=disable_auto_moves
en: Do not allow automatic movements at the beginning of a turn
gl: Non permitir movementos automáticos ao comezo dunha quenda.

note: [toggle_button]: id=show_turn_dialog
en: Turn dialog
gl: Diálogo da quenda.

note: [toggle_button]: id=show_turn_dialog
en: Display a dialog at the beginning of your turn
gl: Mostrar un diálogo ao comezo de cada quenda propia.

note: [toggle_button]: id=whiteboard_on_start
en: Enable planning mode on start
gl: Activar o modo de planificación ao comezar.

note: [toggle_button]: id=whiteboard_on_start
en: Activates Planning Mode on game start
gl: Activar o modo de planificación ao comezo de cada partida.

note: [toggle_button]: id=whiteboard_hide_allies
en: Hide allies’ plans by default
gl: Agochar os plans dos aliados de maneira predeterminada.

note: [toggle_button]: id=whiteboard_hide_allies
en: Hide allies’ Planning Mode plans in multiplayer games
gl: Ocultar os plans dos aliados no modo de planificación nas partidas de varios xogadores.

note: [toggle_button]: id=interrupt_move_when_ally_sighted
en: Interrupt move when an ally is sighted
gl: Interromper o movemento ao avistar un aliado.

note: [toggle_button]: id=interrupt_move_when_ally_sighted
en: Sighting an allied unit interrupts your unit’s movement
gl: Interromper o movemento das unidades propias ao avistar aliados.

note: [toggle_button]: id=save_replays
en: Save replays at the end of scenarios
gl: Gardar as repeticións ao final dos escenarios.

note: [toggle_button]: id=save_replays
en: Save replays of games on victory in all modes and defeat in multiplayer
gl: Gardar a repetición das partidas ao gañar unha partida individual, e sempre ao xogar contra varios xogadores.

note: [toggle_button]: id=delete_saves
en: Delete auto-saves at the end of scenarios
gl: Eliminar as partidas gardadas automaticamente ao final dos escenarios.

note: [toggle_button]: id=delete_saves
en: Delete previous auto-saves on victory in all modes and defeat in multiplayer
gl: Eliminar as partidas gardadas automaticamente ao gañar unha partida individual, e sempre ao xogar contra varios xogadores.

note: [column]
en: Maximum auto-saves:
gl: Número máximo de partidas gardadas automaticamente:

note: [column]
en: Set maximum number of automatic saves to be retained
gl: Definir a cantidade máxima de partidas gardadas automaticamente a conservar.

note: [button]: id=cachemg
en: Cache
gl: Caché

note: [button]: id=cachemg
en: Manage the game WML cache
gl: Xestionar a caché WML do xogo.

note: [label]
en: Categories:
gl: Categorías:

note: [toggle_button]: id=sort_0
en: Action
gl: Acción

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Hotkey
gl: Atallo

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: game_hotkeys^G
gl: P

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Available in game
gl: Dispoñíbel nas partidas.

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: editor_hotkeys^E
gl: E

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: Available in editor
gl: Dispoñíbel no editor.

note: [toggle_button]: id=sort_4
en: titlescreen_hotkeys^T
gl: M

note: [toggle_button]: id=sort_4
en: Available at titlescreen
gl: Dispoñíbel no menú principal.

note: [button]: id=btn_add_hotkey
en: Add Hotkey
gl: Engadir un atallo

note: [button]: id=btn_clear_hotkey
en: Clear Hotkey
gl: Eliminar o atallo

note: [label]
en: Resolution:
gl: Resolución:

note: [menu_button]: id=resolution_set
en: Change the game resolution
gl: Cambiar a resolución do xogo.

note: [toggle_button]: id=fullscreen
en: Full screen
gl: Pantalla completa.

note: [toggle_button]: id=fullscreen
en: Toggle between fullscreen and window mode
gl: Alternar entre pantalla completa e modo de xanela.

note: [toggle_button]: id=show_floating_labels
en: Show floating labels
gl: Mostrar etiquetas flotantes.

note: [toggle_button]: id=show_floating_labels
en: Show damage and healing amounts above a unit
gl: Mostrar as cantidades de dano e sandación sobre as unidades.

note: [toggle_button]: id=show_ellipses
en: Show team colors
gl: Mostrar as cores dos equipos.

note: [toggle_button]: id=show_ellipses
en: Show a colored circle around the base of each unit to show which side it is on
gl: Mostrar un círculo ao pé de cada unidade da cor do bando ao que pertence.

note: [toggle_button]: id=show_grid
en: Show grid
gl: Mostrar a grade.

note: [toggle_button]: id=show_grid
en: Overlay a grid over the map
gl: Superpoñer unha grade sobre o mapa.

note: [toggle_button]: id=animate_terrains
en: Animate map
gl: Mostrar as animacións do mapa.

note: [toggle_button]: id=animate_terrains
en: Display animated terrain graphics
gl: Mostrar imaxes animadas para o terreo.

note: [toggle_button]: id=animate_water
en: Animate water
gl: Mostrar as animacións da auga.

note: [toggle_button]: id=animate_water
en: Display animated water graphics (can be slow)
gl: Mostrar imaxes animadas para a auga (pode empeorar o rendemento).

note: [toggle_button]: id=animate_units_standing
en: Show unit standing animations
gl: Mostrar as animacións das unidades quedas.

note: [toggle_button]: id=animate_units_standing
en: Continuously animate standing units on the battlefield
gl: Animar continuamente as unidades quedas do campo de batalla.

note: [toggle_button]: id=animate_units_idle
en: Show unit idle animations
gl: Mostrar as animacións das unidades que non estean facendo nada.

note: [toggle_button]: id=animate_units_idle
en: Play short random animations for idle units
gl: Mostrar pequenas animacións ao chou nas unidades que non estean a facer nada.

note: [label]
en: Frequency:
gl: Frecuencia:

note: [slider]: id=idle_anim_frequency
en: Set the frequency of unit idle animations
gl: Definir a frecuencia das animacións das unidades que non estean a facer nada.

note: [label]
en: Font Scaling:
gl: Ampliación do tipo de letra:

note: [slider]: id=scaling_slider
en: Set the scaling factor of fonts
gl: Definir o factor de ampliación do tipo de letra.

note: [button]: id=choose_theme
en: Theme
gl: Tema

note: [button]: id=choose_theme
en: Change the in-game theme
gl: Cambiar o tema das partidas.

note: [toggle_button]: id=sound_toggle_stop_music_in_background
en: Pause music on focus loss
gl: Deter a música ao perder o foco.

note: [toggle_button]: id=sound_toggle_stop_music_in_background
en: Pause the music when you switch to any other window
gl: Deter a música cando cambie a outra xanela.

note: [column]
en: Sound effects
gl: Efectos de son.

note: [column]
en: Sound effects on/off
gl: Activar ou desactivar os efectos de son.

note: [column]
en: Change the sound effects volume
gl: Cambiar o volume dos efectos de son.

note: [column]
en: Music
gl: Música.

note: [column]
en: Music on/off
gl: Activar o desactivar a música.

note: [column]
en: Change the music volume
gl: Cambiar o volume da música.

note: [column]
en: Play a bell sound at the beginning of your turn
gl: Reproducir un son de campá ao comezo de cada quenda propia.

note: [column]
en: Turn bell
gl: Activar a campá.

note: [column]
en: Change the bell volume
gl: Cambiar o volume da campá.

note: [column]
en: Turn menu and button sounds on/off
gl: Activar ou desactivar os sons dos menús e botóns.

note: [column]
en: User interface sounds
gl: Sons da interface.

note: [column]
en: Change the sound volume for button clicks, etc.
gl: Cambiar o volume do son de premer os botóns, etc.

note: [label]
en: Chat lines:
gl: Liñas de conversa:

note: [slider]: id=chat_lines
en: Set the number of chat lines shown
gl: Definir o número de liñas de conversa para mostrar.

note: [toggle_button]: id=chat_timestamps
en: Chat timestamping
gl: Hora nas mensaxes.

note: [toggle_button]: id=chat_timestamps
en: Add a timestamp to chat messages
gl: Engadir á hora ás mensaxes nas conversas.

note: [toggle_button]: id=remember_password
en: Uncheck to delete the saved password (on exit)
gl: Desmárquese para eliminar o contrasinal gardado (ao saír).

note: [toggle_button]: id=lobby_whisper_friends_only
en: Accept whispers from friends only
gl: Só aceptar mensaxes privadas de amigos.

note: [toggle_button]: id=lobby_whisper_friends_only
en: Only accept whisper messages from people on your friends list
gl: Só aceptar mensaxes privadas de persoas que estean na súa lista de amigos.

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_none
en: Do not show lobby joins
gl: Non avisar de quen entra na sala de espera.

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_none
en: Do not show messages about players joining the multiplayer lobby
gl: Non avisar cando se incorporen novos xogadores á sala de espera.

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_friends
en: Show lobby joins of friends only
gl: Avisar só cando entren os amigos na sala de espera.

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_friends
en: Show messages about your friends joining the multiplayer lobby
gl: Avisar cando se incorporen os teus amigos á sala de espera.

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_all
en: Show all lobby joins
gl: Avisar de quen entra na sala de espera.

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_all
en: Show messages about all players joining the multiplayer lobby
gl: Avisar cando se incorporen novos xogadores á sala de espera.

note: [button]: id=mp_alerts
en: Alerts
gl: Alertas

note: [button]: id=mp_alerts
en: Configure multiplayer notification settings
gl: Configurar as opcións das notificacións durante partidas de varios xogadores.

note: [button]: id=mp_wesnothd
en: Server Executable
gl: Executábel do servidor

note: [button]: id=mp_wesnothd
en: Find and set path to MP server to host LAN games
gl: Buscar e definir a ruta ao servidor de partidas con varios xogadores para aloxar partidas na rede local.

note: [button]: id=add_friend
en: Add this username to your friends list (add optional notes, e.g., 'player_name notes on friend')
gl: Engadir este nome de usuario á lista de amigos (opcionalmente, engade unha nota, como «notas sobre o amigo»).

note: [button]: id=add_ignored
en: Add this username to your ignore list (add optional reason, e.g., 'player_name reason ignored')
gl: Engadir este nome de usuario á lista de ignorados (opcionalmente, engade un motivo, como «ignorado por isto»).

note: [button]: id=remove
en: Remove this username from your list
gl: Quitar o usuario da lista.

note: [label]: id=no_friends_notice
en: You have not befriended or ignored any other players.
gl: Non te fixeches amigo ou ignoraches a ningún xogador.

note: [button]: id=open
en: filesystem^Open
gl: Abrir

note: [button]: id=open
en: Open this file with an external application
gl: Abrir o ficheiro cun programa externo

note: [button]: id=browse_dir
en: Screenshots...
gl: Capturas…

note: [button]: id=browse_dir
en: Browse the screenshots folder using a file manager
gl: Explorar o cartafol de capturas cun cun xestor de ficheiros.

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=save
en: Save
gl: Gardar

note: [label]
en: Choose Orb/Minimap Colors
gl: Escoller as cores das esferas e dos minimapas

note: [grid]
en: Show unmoved orb
gl: Mostrar as esferas das unidades que non se moveron.

note: [grid]
en: Show partial moved orb
gl: Mostrar as esferas das unidades que poden moverse máis.

note: [grid]
en: Show moved orb
gl: Mostrar as esferas das unidades movidas.

note: [grid]
en: Show ally orb
gl: Mostrar as esferas dos aliados.

note: [grid]
en: Show enemy orb
gl: Mostrar as esferas dos inimigos.

note: [label]
en: Configure Options
gl: Configurar as opcións

note: [label]
en: Configure settings for the selected custom modifications.
gl: Configurar as opcións para as modificacións personalizadas seleccionadas.

note: [label]
en: Damage
gl: Dano

note: [label]
en: Overall
gl: Total

note: [label]
en: This Turn
gl: Esta quenda

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: Statistics
gl: Estatísticas

note: [widget]: id=tab_label
en: Scenario
gl: Escenario

note: [widget]: id=tab_label
en: Campaign
gl: Campaña

note: [button]: id=cancel
en: Skip
gl: Saltar

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Surrender Game
gl: Renderse

note: [label]: id=lblMessage
en: Do you really want to surrender and quit the game?
gl: Está seguro de que quere renderse e saír da partida?

note: [button]: id=quit_and_surrender
en: Surrender & Quit
gl: Renderse e saír

note: [label]: id=lblTitle
en: Waiting...
gl: Agardando…

note: [label]: id=lblMessage
en: Waiting for remote input
gl: Agardando por datos de entrada remotos.

note: [button]: id=btn_quit_game
en: Quit game
gl: Saír da partida

note: [label]
en: Image
gl: Imaxe

note: [label]
en: Loc
gl: Lug

note: [label]
en: Layer
gl: Capa

note: [label]
en: Center
gl: Centro

note: [label]
en: Terrain Layers
gl: Capas do terreo

note: [label]
en: Flags
gl: Bandeiras

note: [label]
en: Choose Theme
gl: Escoller o tema

note: [button]: id=help
en: Show Battle for Wesnoth help
gl: Mostrar a axuda de A batalla polo Noroeste.

note: [button]: id=previous_tip
en: Show previous tip of the day
gl: Mostrar o consello anterior.

note: [button]: id=next_tip
en: Show next tip of the day
gl: Mostrar o seguinte consello.

note: [grid]
en: Start a tutorial to familiarize yourself with the game
gl: Aprender a xogar e familiarizarse co xogo.

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [grid]
en: Tutorial
gl: Aprendizaxe

note: [grid]
en: Campaigns
gl: Campañas

note: [grid]
en: Start a new single player campaign
gl: Comezar unha campaña ou escenario para un só xogador.

note: [grid]
en: Play multiplayer (hotseat, LAN, or Internet), or a single scenario against the AI
gl: Xogar con outros xogadores (no mesmo computador ou en rede) ou nun escenario coa intelixencia artificial.

note: [grid]
en: Load
gl: Cargar

note: [grid]
en: Load a saved game
gl: Cargar unha partida previamente gardada.

note: [grid]
en: Add-ons
gl: Complementos

note: [grid]
en: Download usermade campaigns, eras, or map packs
gl: Descargar campañas, eras ou paquetes de mapas feitos por outros usuarios.

note: [grid]
en: Cores
gl: Núcleos

note: [grid]
en: Select the game core data
gl: Seleccione o núcleo de datos do xogo.

note: [grid]
en: Map Editor
gl: Editor de mapas

note: [grid]
en: Start the map editor
gl: Iniciar o editor de mapas.

note: [grid]
en: Change the language
gl: Cambiar de lingua.

note: [grid]
en: Configure the game’s settings
gl: Configurar as opcións do xogo.

note: [grid]
en: Credits
gl: Autores

note: [grid]
en: View the credits
gl: Ver a lista de persoas que colaboraron no desenvolvemento do xogo.

note: [grid]
en: Quit the game
gl: Saír do xogo.

note: [button]: id=about
en: Display the game version and build information
gl: Mostrar a versión do xogo e a información da construción.

note: [label]
en: Advance Unit
gl: Avanzar a unidade

note: [label]
en: What should our victorious unit become?
gl: En que debería converterse a nosa unidade victoriosa?

note: [button]: id=damage_calculation
en: Damage Calculation
gl: Cálculo de danos

note: [button]: id=ok
en: Attack
gl: Atacar

note: [label]
en: Attack Enemy
gl: Atacar ao inimigo

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Create Unit (Debug!)
gl: Crear unha unidade (depuración!)

note: [toggle_button]: id=sort_0
en: Race
gl: Especie

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Moves
gl: Movementos

note: [label]
en: Status
gl: Estado

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: HP
gl: Vida

note: [toggle_button]: id=sort_4 [toggle_button]: id=sort_2
en: Lvl
gl: Niv.

note: [toggle_button]: id=sort_5 [toggle_button]: id=sort_3
en: XP
gl: Exp.

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_6 [toggle_button]: id=sort_4
en: Traits
gl: Trazos

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Unit List
gl: Lista de unidades

note: [label]: id=title
en: Recall Unit
gl: Reincorporar a unidade

note: [button]: id=dismiss
en: Dismiss
gl: Despedir

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Recall
gl: Reincorporar

note: [label]
en: Recruit Unit
gl: Recrutar unha unidade

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Recruit
gl: Recrutar

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Error
gl: Houbo un erro

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=details_heading
en: Details:
gl: Detalles:

en: feature^Experimental OpenMP support
gl: Compatibilidade experimental con OpenMP

en: feature^JPG screenshots
gl: Capturas de pantalla en formato JPEG

en: feature^Lua console completion
gl: Completamento da consola de Lua

en: feature^Legacy bidirectional rendering
gl: Renderización bidireccional de versións anteriores

en: feature^D-Bus notifications back end
gl: Infraestrutura de notificacións de D-Bus

en: feature^Win32 notifications back end
gl: Infraestrutura de notificacións de Win32

en: feature^Cocoa notifications back end
gl: Infraestrutura de notificacións de Cocoa

en: filesystem_path_system^Volumes
gl: Volumes

en: filesystem_path_game^Game executables
gl: Executábeis do xogo

en: filesystem_path_game^Game data
gl: Datos do xogo

en: filesystem_path_game^User data
gl: Datos do usuario

en: filesystem_path_game^User preferences
gl: Preferencias do usuario

en: filesystem_path_system^Home
gl: Cartafol persoal

en: filesystem_path_system^Root
gl: Raíz

en: operating_system^<unknown>
gl: <descoñecido>

en: The text contains invalid markup:
gl: O texto contén etiquetas incorrectas:

note: TRANSLATORS: Formats a two-element conjunctive list.
en: conjunct pair^$first and $second
gl: $first e $second

note: TRANSLATORS: Formats the first two elements of a conjunctive list.
en: conjunct start^$first, $second
gl: $first, $second

note: TRANSLATORS: Formats successive elements of a conjunctive list.
en: conjunct mid^$prefix, $next
gl: $prefix, $next

note: TRANSLATORS: Formats the final element of a conjunctive list.
en: conjunct end^$prefix, and $last
gl: $prefix e $last

note: TRANSLATORS: Formats a two-element disjunctive list.
en: disjunct pair^$first or $second
gl: $first ou $second

note: TRANSLATORS: Formats the first two elements of a disjunctive list.
en: disjunct start^$first, $second
gl: $first, $second

note: TRANSLATORS: Formats successive elements of a disjunctive list.
en: disjunct mid^$prefix, $next
gl: $prefix, $next

note: TRANSLATORS: Formats the final element of a disjunctive list.
en: disjunct end^$prefix, or $last
gl: $prefix ou $last

en: Line doesn't fit on canvas.
gl: A liña non colle no lenzo.

en: Rectangle doesn't fit on canvas.
gl: O rectángulo non colle no lenzo.

en: Rounded Rectangle doesn't fit on canvas.
gl: O rectángulo arredondado non colle no lenzo.

en: Circle doesn't fit on canvas.
gl: O círculo non colle no lenzo.

en: Image doesn't fit on canvas.
gl: A imaxe non colle no lenzo.

en: Text has a font size of 0.
gl: O tamaño da letra do texto é 0.

en: Text doesn't start on canvas.
gl: O texto non comeza no lenzo.

en: No state or draw section defined.
gl: Non se definiu ningunha sección de debuxo ou de estado.

en: No resolution defined.
gl: Non se definiu ningunha resolución.

en: Linked '$id' group has multiple definitions.
gl: O grupo ligado «$id|» ten múltiples definicións.

en: No grid defined.
gl: Non se definiu ningunha grade.

en: A row must have a column.
gl: Unha fila debe ter unha columna.

en: Number of columns differ.
gl: O número de columnas difire.

en: addons_view^All Add-ons
gl: Todos os complementos

en: addons_view^Installed
gl: Instalado

en: addons_view^Upgradable
gl: Anovábel

en: addons_view^Publishable
gl: Publicábel

en: addons_view^Not Installed
gl: Non instalado

en: addons_of_type^Campaigns
gl: Campañas

en: addons_of_type^Scenarios
gl: Escenarios

en: addons_of_type^SP/MP campaigns
gl: Campañas ind./mult.

en: addons_of_type^MP campaigns
gl: Campañas mult.

en: addons_of_type^MP scenarios
gl: Escenarios mult.

en: addons_of_type^MP map-packs
gl: Mapas mult.

en: addons_of_type^MP eras
gl: Eras mult.

en: addons_of_type^MP factions
gl: Faccións mult.

en: addons_of_type^Modifications
gl: Modificacións

en: addons_of_type^Cores
gl: Núcleos

en: addons_of_type^Resources
gl: Recursos

en: addons_of_type^Other
gl: Outro

en: addons_of_type^Unknown
gl: Descoñecido

en: addons_order^Name ($order)
gl: Nome ($order)

en: addons_order^Author ($order)
gl: Autor ($order)

en: addons_order^Size ($order)
gl: Tamaño ($order)

en: addons_order^Downloads ($order)
gl: Descargas ($order)

en: addons_order^Type ($order)
gl: Tipo ($order)

en: addons_order^Last updated ($order)
gl: Última actualización ($order)

en: addons_order^First uploaded ($order)
gl: Envío inicial ($order)

en: addon_state^Not installed
gl: Non instalado

en: addon_state^Published, not installed
gl: Publicado, non instalado

en: addon_state^Installed
gl: Instalado

en: addon_state^Published
gl: Publicado

en: addon_state^Installed, not tracking local version
gl: Instalado, versión local sen seguimento

en: addon_state^Published, not tracking local version
gl: Publicado, versión local sen seguimento

en: addon_state^Installed ($local_version|), upgradable
gl: Instalado ($local_version|), anovábel

en: addon_state^Published ($local_version| installed), upgradable
gl: Publicado ($local_version|), anovábel

en: addon_state^Installed ($local_version|), outdated on server
gl: Instalado ($local_version|), obsoleto no servidor

en: addon_state^Published ($local_version| installed), outdated on server
gl: Publicado ($local_version|), obsoleto no servidor

en: addon_state^Installed, not ready to publish
gl: Instalado, non listo para publicar

en: addon_state^Ready to publish
gl: Listo para publicar

en: addon_state^Installed, broken
gl: Instalado, roto

en: addon_state^Published, broken
gl: Publicado, roto

en: addon_state^Unknown
gl: Descoñecido

en: Clipboard support not found, contact your packager
gl: A compatibilidade co portapapeis non está dispoñíbel, contacte co empaquetador.

en: addons^Back to List
gl: Volver á lista

en: An error occurred while downloading the add-ons list from the server.
gl: Houbo un erro ao descargar a lista de complementos do servidor.

en: No Add-ons Available
gl: Non hai complementos dispoñíbeis

en: There are no add-ons available for download from this server.
gl: Non hai complementos dispoñíbeis para descarga desde este servidor.

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
gl: Este complemento parece conter información local de publicación ou control de versións, e non se eliminará:

en: The following add-on could not be deleted properly:
gl: Non foi posíbel eliminar correctamente o seguinte complemento:

en: Warning
gl: Advertencia

en: The remote version of this add-on is greater or equal to the version being uploaded. Do you really wish to continue?
gl: A versión remota deste complemento é superior ou igual á versión que está a enviar. Quere continuar?

en: Invalid icon path. Make sure the path points to a valid image.
gl: A ruta da icona é incorrecta. Asegúrese de que a ruta apunta a unha imaxe válida.

en: The server responded with an error:
gl: O servidor respondeu cun erro:

en: Terms
gl: Termos

en: Response
gl: Resposta

en: Deleting '$addon|' will permanently erase its download and upload counts on the add-ons server. Do you really wish to continue?
gl: Ao eliminar «$addon|», eliminaranse tamén do servidor de complementos, e de maneira permanente, o seu número de descargas e de envíos. Está seguro de que quere continuar?

en: Do you want to uninstall '$addon|'?
gl: Quere desinstalar «$addon|»?

en: None
gl: Ningunha

en: No matching widget found for scaling option
gl: Non se atopou ningún trebello axeitado para a opción de ampliación.

en: No usable weapon
gl: Sen contraataque

en: Defender resistance vs
gl: Resistencia do defensor contra

en: Attacker vulnerability vs
gl: Vulnerabilidade do atacante contra

en: $requester requires the following modifications to be enabled:
gl: $requester require que se activen as seguintes modificacións:

en: $requester requires the following modifications to be disabled:
gl: $requester require que se desactiven as seguintes modificacións:

en: The currently chosen scenario is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
gl: O escenario seleccionado non é compatíbel coa túa configuración.
    Escolle un escenario compatíbel.

en: The currently chosen era is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
gl: A era seleccionada non é compatíbel coa túa configuración.
    Escolle unha era compatíbel.

en: The currently chosen modification is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
gl: A modificación seleccionada non é compatíbel coa túa configuración.
    Escolle unha modificación compatíbel.

en: /1000 tiles
gl: /1000 hexágonos

en: Coastal
gl: Costa

en: Inland
gl: Interior

en: Island
gl: Illa

en: Find File
gl: Atopar o ficheiro

en: Open
gl: Abrir

en: The file already exists. Do you wish to overwrite it?
gl: Xa existe un ficheiro con ese nome. Quere substituílo?

en: The file or folder $path cannot be created.
gl: Non se pode crear o ficheiro ou cartafol $path.

en: The file or folder $path does not exist.
gl: O ficheiro ou cartafol $path non existe.

en: Could not create a new folder at $path|. Make sure you have the appropriate permissions to write to this location.
gl: Non se puido crear un cartafol novo en $path|. Asegúrese de que ten os permisos necesarios para escribir nese lugar.

en: The following folder and its contents will be permanently deleted:
gl: O seguinte cartafol e mailo seu contido eliminarase de maneira permanente:

en: The following file will be permanently deleted:
gl: O seguinte ficheiro eliminarase de maneira permanente:

en: Do you wish to continue?
gl: Quere continuar?

en: Could not delete $path|. Make sure you have the appropriate permissions to write to this location.
gl: Non se puido eliminar $path|. Asegúrese de que ten os permisos necesarios para escribir nese lugar.

en: New Bookmark
gl: Novo marcador

en: dir_size^Unknown
gl: Descoñecido

en: unit_byte^B
gl: B

en: Cache Cleaned
gl: Limpouse a caché

en: The game data cache has been cleaned.
gl: Limpouse a cachñe de datos do xogo.

en: The game data cache could not be completely cleaned.
gl: Non foi posíbel completar a limpeza da caché de datos do xogo.

en: Cache Purged
gl: Baleirouse a caché

en: The game data cache has been purged.
gl: Baleirouse a cachñe de datos do xogo.

en: The game data cache could not be purged.
gl: Non foi posíbel baleirar a caché de datos do xogo.

en: (Invalid)
gl: (Incorrecto)

en: Campaign: $campaign_name
gl: Campaña: $campaign_name

en: Test scenario
gl: Escenario de probas

en: Replay
gl: Repetición

en: Turn
gl: Rolda:

en: Scenario start
gl: Inicio do escenario

en: Difficulty:
gl: Dificultade:

en: Version:
gl: Versión:

en: controller^AI
gl: IA

en: controller^Idle
gl: Ocioso

en: Unknown
gl: Descoñecido

en: no
gl: non

en: yes
gl: si

en: Version $version
gl: Versión  $version

en: Running on $os
gl: Executándose en $os

en: version^N/A
gl: N/A

en: Team Labels
gl: Etiquetas de equipo

en: Side $side_number ($name)
gl: Bando $side_number ($name)

en: Building terrain rules
gl: Construíndo as regras do terreo

en: Reading files and creating cache
gl: Lendo os ficheiros e creando a caché

en: Initializing display
gl: Preparando a pantalla

en: Reinitialize fonts for the current language
gl: Preparando de novo o tipo de letra para o idioma actual

en: Initializing teams
gl: Preparando os equipos

en: Loading game configuration
gl: Cargando a configuración da partida

en: Loading data files
gl: Cargando os ficheiros de datos

en: Loading level
gl: Cargando o nivel

en: Initializing scripting engine
gl: Preparando o motor de scripting

en: Initializing planning mode
gl: Preparando o modo de planificación

en: Reading unit files
gl: Lendo os ficheiros das unidades

en: Loading units
gl: Cargando as unidades

en: Searching for installed add-ons
gl: Buscando complementos instalados

en: Starting game
gl: Iniciando a partida

en: Verifying cache
gl: Verificando a caché

en: Connecting to server
gl: Conectando ao servidor…

en: Logging in
gl: Accedendo…

en: Waiting for server
gl: Agardando polo servidor…

en: Connecting to redirected server
gl: Conectando ao servidor da redirección…

en: Waiting for next scenario
gl: Agardando polo seguinte escenario…

en: Getting game data
gl: Obtendo os datos da partida…

en: Downloading lobby data
gl: Descargando os datos da sala de espera…

en: Selected Game
gl: Partida seleccionada

en: Other Games
gl: Outras partidas

en: Current Room
gl: Sala actual

en: Lobby
gl: Sala de espera

en: Do you really want to log out?
gl: Seguro que quere desconectarse?

en: Incompatible User-made Content.
gl: Contido incompatíbel feito por usuarios.

en: This game cannot be joined because the host has out-of-date add-ons that are incompatible with your version. You might wish to suggest that the host's add-ons be updated.
gl: Non te podes unir a esta partida porque o anfitrión ten complementos obsoletos que son incompatíbeis coa túa versión. Considera recomendar ao anfitrión actualizalos.

en: Missing User-made Content.
gl: Falta contido feito por usuarios.

en: This game requires one or more user-made addons to be installed or updated in order to join.
    Do you want to try to install them?
gl: Para unirse a esta partida primeiro ten que instalar ou actualizar un ou máis complementos feitos por usuarios.
    Quere intentar instalalos?

en: Games: showing $num_shown out of $num_total
gl: Listando $num_shown partidas dun total de $num_total|.

en: Settings:
gl: Configuración:

en: Registered users only:
gl: Só usuarios rexistrados:

en: Reloaded:
gl: Recargada:

en: Shared vision:
gl: Visión compartida:

en: Shuffle sides:
gl: Bandos aleatorios:

en: Time limit:
gl: Límite de tempo:

en: Use map settings:
gl: Usar a configuración do mapa:

en: Observers allowed
gl: Permítense os observadores

en: Observers not allowed
gl: Non se permiten os observadores

en: Something is wrong with the addon version check database supporting the multiplayer lobby. Please report this at http://bugs.wesnoth.org.
gl: Hai algún problema coa base de datos de comprobación das versións de complementos que usa a sala de espera. Pode informar do problema en https://bugs.wesnoth.org.

en: This build of wesnoth does not include support for desktop notifications, contact your package manager
gl: Esta construción de A batalla polo Noroeste non permite o uso de notificacións de escritorio, contacte co xestor dos seus paquetes.

en: Side $side
gl: Bando $side

en: Scenarios
gl: Escenarios

en: Multiplayer Campaigns
gl: Campañas para varios xogadores

en: Singleplayer Campaigns
gl: Campañas para un só xogador

en: Custom Maps
gl: Mapas personalizados

en: Custom Scenarios
gl: Escenarios personalizados

en: Random Maps
gl: Mapas aleatorios

en: No games found.
gl: Non se atoparon partidas.

en: No eras found.
gl: Non se atoparon eras.

en: No eras found
gl: Non se atoparon eras

en: Independent: Random factions assigned independently
gl: Indepentente: repartir as faccións de maneira independente.

en: No Mirror: No two players will get the same faction
gl: Non repetir: a cada xogador se lle asignará unha facción distinta.

en: No Ally Mirror: No two allied players will get the same faction
gl: Non repetir aliados: a cada xogador dun mesmo bando se lle asignará unha facción distinta.

en: No eras available for this game.
gl: Non hai eras dispoñíbeis para esta partida.

en: The selected game has no sides!
gl: A partida seleccionada non ten bandos!

en: Choose Starting Scenario
gl: Seleccionar o escenario inicial

en: Select at which point to begin this campaign.
gl: Seleccionar o punto desde o que comezar a campaña.

en: No era information found.
gl: Non se atopou información sobre a era.

en: Computer Player
gl: Computador

en: Empty slot
gl: Oco baleiro

en: Reserved for $playername
gl: Reservado para $playername

en: Vacant slot
gl: Oco vacante

en: empty
gl: baleiro

en: Team:
gl: Equipo:

en: Waiting for players to choose factions...
gl: Agardando a que os xogadores seleccionen facción…

en: The End
gl: Fin

en: Saved Games
gl: Partidas gardadas

en: Map Commands
gl: Ordes de mapas

en: Unit Commands
gl: Ordes de unidades

en: Player Chat
gl: Conversa de xogadores

en: Replay Control
gl: Control de repeticións

en: Planning Mode
gl: Modo de planificación

en: Scenario Editor
gl: Editor de escenarios

en: Editor Palettes
gl: Paletas do editor

en: Editor Tools
gl: Ferramentas do editor

en: Editor Clipboard
gl: Portapapeis do editor

en: Debug Commands
gl: Ordes de depuración

en: Custom WML Commands
gl: Ordes de WML personalizadas

en: friend
gl: (amigo)

en: ignored
gl: (ignorado)

en: No username specified
gl: Non se indicou un nome de usuario.

en: Invalid username
gl: O nome de usuario non é válido.

en: Not on friends or ignore lists
gl: Nin amigo nin ignorado.

en: “<b>$hotkey_sequence|</b>” is in use by “<b>$old_hotkey_action|</b>”.
    Do you wish to reassign it to “<b>$new_hotkey_action|</b>”?
gl: «<b>$hotkey_sequence|</b>» emprégase para «<b>$old_hotkey_action|</b>».
    Queres que pase a estar asignado a «<b>$new_hotkey_action|</b>»?

en: Reassign Hotkey
gl: Cambiar a acción do atallo

en: All hotkeys have been reset to their default values.
gl: Restablecéronse todos os atallos aos seus valores predeterminados.

en: Hotkeys Reset
gl: Restablecemento dos atallos

en: Recruits
gl: Recrutamentos

en: Recalls
gl: Reincorporacións

en: Advancements
gl: Avances

en: Losses
gl: Baixas propias

en: Kills
gl: Baixas inimigas

en: Inflicted
gl: Inflixido

en: Taken
gl: Recibido

en: Choose Test
gl: Seleccionar a proba

en: This unit is loyal and requires no upkeep.
gl: A unidade é leal e non require mantemento.

en: Do you really want to dismiss him?
gl: Seguro que quere despedilo?

en: Do you really want to dismiss her?
gl: Seguro que quere despedila?

en: This unit is an experienced one, having advanced levels.
gl: É unha unidade con experiencia que avanzou.

en: This unit is close to advancing a level.
gl: A unidade está a piques de avanzar.

en: Dismiss Unit
gl: Despedir a unidade

en: No default gui defined.
gl: Non se definiu unha interface gráfica predeterminada.

en: addon_state^Installed, upgradable
gl: Instalado, anovábel

en: addon_state^Published, upgradable
gl: Publicado, anovábel

en: addon_state^Installed, outdated on server
gl: Instalado, obsoleto no servidor

en: addon_state^Published, outdated on server
gl: Publicado, obsoleto no servidor

en: Delete add-on from server
gl: Eliminar o complemento do servidor.

en: whisper to $receiver
gl: bisbarlle a $receiver

en: Whisper session with <i>“$name”</i> started. If you do not want to receive messages from this user, type <i>/ignore $name</i>
gl: Iniciouse unha conversa privada con «$name|». Se non queres recibir mensaxes deste usuario, executa a orde «/ignore $name».

en: Room <i>“$name”</i> joined
gl: Entrou na sala «$name».

en: $player has entered the room
gl: $player entrou na sala.

en: $player has left the room
gl: $player saíu da sala.

en: Mandatory widget '$id' hasn't been defined.
gl: Non se definiu o trebello obrigatorio «$id|».

en: Opening links is not supported, contact your packager
gl: A funcionalidade de abrir ligazóns non está dispoñíbel, contacte co empaquetador.

en: Do you want to open this link?
gl: Quere abrir esta ligazón?

en: Copied link!
gl: Copiouse a ligazón.

en: 'list_data' must have the same number of columns as the 'list_definition'.
gl: «list_data» (datos da lista) debe ter o mesmo número de columnas que «list_definition» (definición da lista).

en: No list defined.
gl: Non se definiu ningunha lista.

en: A 'list_definition' should contain one row.
gl: Toda «list_definition» (definición de lista) debería conter unha fila.

en: No page defined.
gl: Non se definiu ningunha páxina.

en: multimenu^All Selected
gl: Seleccionáronse todas.

en: multimenu^$excess other | $excess others
gl[0]: $excess máis
gl[1]: $excess máis

en: multimenu^None Selected
gl: Non se seleccionou ningunha.

en: Need at least 1 parallel item.
gl: Necesítase polo menos un elemento en paralelo.

en: No widget defined.
gl: Non se definiu ningún trebello.

en: Invalid size.
gl: Tamaño incorrecto.

en: The number of value_labels and values don't match.
gl: Os números de «value_labels» (etiquetas de valores) e «values» (valores) non coinciden.

en: No stack layers defined.
gl: Non se definiu ningunha capa da morea.

en: Found a widget with a helptip and without a tooltip.
gl: Atopouse un trebello con axuda pero sen explicación.

en: No nodes defined for a tree view.
gl: Non se definiu ningún nodo para unha vista de árbore.

en: [node]id 'root' is reserved for the implementation.
gl: O [node]id (identificador do nodo) «root» está reservado.

en: No node defined.
gl: Non se definiu ningún nodo.

en: Unknown builder id for tree view node.
gl: Non se coñece o identificador do construtor para o nodo da vista de árbore.

en: Resistances:
gl: Resistencias:

en: (Att / Def)
gl: (Ata. / Def.)

en: Movement Costs:
gl: Custos de movemento:

en: Attacks
gl: Ataques

en: Lvl $lvl
gl: Nivel $lvl

en: HP:
gl: Vida:

en: XP:
gl: Exp.:

en: Experience Modifier:
gl: Modificador da experiencia:

en: MP:
gl: Mov.:

en: Abilities
gl: Habilidades

en: Click dismiss needs a 'click_dismiss' or 'ok' button.
gl: Para premer «Rexeitar» fai falla un botón «click_dismiss» (premer rexeitar) ou «ok» (aceptar).

en: Failed to show a dialog, which doesn't fit on the screen.
gl: Non foi posíbel mostrar un dos diálogos, non collía na pantalla.

en: Scroll Up
gl: Subir

en: Scroll Down
gl: Baixar

en: Scroll Left
gl: Mover á esquerda

en: Scroll Right
gl: Mover á dereita

en: cancel
gl: Cancelar

en: Select Hex
gl: Seleccionar o hexágono

en: Deselect Hex
gl: Anular a selección do hexágono

en: Move/Attack
gl: Mover ou atacar

en: Select/Move/Attack
gl: Seleccionar, mover ou atacar

en: Animate Map
gl: Mostrar as animacións do mapa.

en: Next Unit
gl: Seguinte unidade

en: Previous Unit
gl: Unidade anterior

en: Hold Position
gl: Manter a posición

en: End Unit Turn
gl: Rematar a quenda da unidade

en: Undo
gl: Desfacer

en: Redo
gl: Refacer

en: Zoom In
gl: Achegar

en: Zoom Out
gl: Afastar

en: Default Zoom
gl: Distancia predeterminada

en: Toggle Full Screen
gl: Pór a pantalla completa

en: Screenshot
gl: Facer unha captura do xogo

en: Map Screenshot
gl: Facer unha captura do mapa

en: Accelerated
gl: Activar a velocidade acelerada

en: Terrain Description
gl: Descrición do terreo

en: Unit Description
gl: Descrición da unidade

en: Rename Unit
gl: Cambiarlle o nome á unidade

en: Delete Unit
gl: Eliminar a unidade

en: Save Replay
gl: Gardar a repetición

en: Save Map
gl: Gardar o mapa

en: Repeat Recruit
gl: Repetir o recrutamento

en: Show/Hide Labels
gl: Mostrar ou ocultar as etiquetas

en: End Turn
gl: Rematar a quenda

en: Toggle Ellipses
gl: Activar as elipses

en: Toggle Grid
gl: Activar a grade

en: Mouse Scrolling
gl: Desprazamento co rato.

en: Status Table
gl: Táboa do estado

en: Mute
gl: Silenciar

en: Speak
gl: Escribir unha mensaxe

en: Change Side (Debug!)
gl: Cambiar de bando (depuración!)

en: Kill Unit (Debug!)
gl: Matar a unidade (depuración!)

en: Scenario Objectives
gl: Obxectivos do escenario

en: Pause Network Game
gl: Deter a partida en rede

en: Continue Network Game
gl: Continuar a partida en rede

en: Set Team Label
gl: Poñer unha etiqueta do equipo

en: Set Label
gl: Poñer unha etiqueta

en: Clear Labels
gl: Quitar as etiquetas

en: Show Enemy Moves
gl: Mostrar os movementos do inimigo

en: Best Possible Enemy Moves
gl: Mellores movementos posíbeis do inimigo

en: Play Replay
gl: Reproducir a repetición

en: Reset Replay
gl: Restaurar a repetición

en: Stop Replay
gl: Deter a repetición

en: Next Turn
gl: Seguinte rolda

en: Next Side
gl: Seguinte bando

en: Next Move
gl: Seguinte movemento

en: Full Map
gl: Mapa completo

en: Each Team
gl: Cada equipo

en: Human Team
gl: Equipo dos humanos

en: Skip Animation
gl: Saltarse a animación

en: End Replay
gl: Rematar a repetición

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: toggle planning mode
en: whiteboard^Planning Mode
gl: Modo de planificación

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: execute planned action
en: whiteboard^Execute Action
gl: Executar a acción

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: execute all planned actions
en: whiteboard^Execute All Actions
gl: Executar as accións

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: delete planned action
en: whiteboard^Delete Action
gl: Eliminar a acción

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: move planned action up queue
en: whiteboard^Move Action Up
gl: Adiantar a acción

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: move planned action down queue
en: whiteboard^Move Action Down
gl: Atrasar a acción

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: plan as though the chosen unit were dead
en: whiteboard^Suppose Dead
gl: Dar por morto

en: Quit to Desktop
gl: Saír ao escritorio

en: Close Map
gl: Pechar o mapa

en: Switch Time of Day
gl: Cambiar o momento do día

en: Switch Map
gl: Cambiar de mapa

en: Assign Local Time
gl: Asignar a hora local

en: Time Schedule Editor
gl: Editor do programa do momento do día

en: Partial Undo
gl: Desfacer parcialmente

en: New Scenario
gl: Novo escenario

en: Load Map
gl: Cargar un mapa

en: Save Map As
gl: Gardar o mapa como

en: Save Scenario As
gl: Gardar o escenario como

en: Save All Maps
gl: Gardar todos os mapas

en: Revert All Changes
gl: Desbotar todos os cambios

en: Map Information
gl: Información do mapa

en: Clear Selected Item Set
gl: Baleirar o grupo de elementos seleccionado

en: Swap Foreground/Background Palette Item
gl: Intercambiar os elementos da paleta en primeiro e segundo plano

en: Change Palette Group
gl: Cambiar o grupo da paleta

en: Scroll Palette Left
gl: Mover a paleta á esquerda

en: Scroll Palette Right
gl: Mover a paleta á dereita

en: Remove Location
gl: Retirar o lugar

en: Add New Side
gl: Engadir un bando

en: Next Tool
gl: Seguinte ferramenta

en: Paint Tool
gl: Ferramenta de pintura

en: Use left/right mouse button to draw fore-/background terrain. Hold Shift to paint base layer only. Ctrl+click to sample terrain under cursor.
gl: Usa os botóns principal e secundario para pintar o terreo en primeiro ou segundo plano. Mantén premida a tecla «Maiús» para pintar só a capa base. Premendo «Ctrl» e un dos botóns podes copiar o terreo que estea baixo o punteiro.

en: Fill Tool
gl: Ferramenta de recheo

en: Left mouse button selects or deselects with Ctrl, right brings up a context menu. Hold Shift for magic-wand selection of tiles with same terrain.
gl: O botón principal selecciona ou anula a selección con Ctrl, o secundario abre un menú de contexto. Mantén premida a tecla Maiús para seleccionar mediante a vara máxica hexágonos co mesmo tipo de terreo.

en: Selection Tool
gl: Ferramenta de selección

en: Left mouse button displays player selection, right clears. Number keys scroll to the starting position, alt+number sets respective starting position under cursor, delete clears.
gl: O botón principal mostra a selección do usuario, mentres que o secundario a quita. As teclas numéricas van á posición inicial, premer «Alt» xunto cun número establece a respectiva posición inicial baixo o punteiro, «Supr» bórraa.

en: Starting Positions Tool
gl: Ferramenta das posicións iniciais

en: Label Tool
gl: Ferramenta de etiquetas

en: Left mouse button sets or drags a label, right clears.
gl: O botón principal establece ou arrastra a etiqueta, o secundario elimínaa.

en: Left mouse button sets a new unit or moves a unit via drag and drop, right brings up a context menu. Needs a defined side.
gl: O botón principal establece unha nova unidade ou move unha existente —arrastrar e soltar—, o secundario abre un menú de contexto. É necesario ter un bando definido.

en: Unit Tool
gl: Ferramenta de unidades

en: Item Tool
gl: Ferramenta de elementos

en: Left mouse button sets a new item or moves it via drag and drop, right clears. Not implemented yet.
gl: O botón principal establece un novo elemento ou move un existente —arrastrar e soltar—, o botón secundario sóltao. Aínda non funciona.

en: Left mouse button sets or drags a sound source, right clears. Not implemented yet.
gl: O botón principal establece ou arrastra a fonte do son, o secundario elimínaa. Aínda non funciona.

en: Sound Source Tool
gl: Ferramenta de orixe de son

en: Left mouse button sets the village ownership to the current side, right clears. Needs a defined side.
gl: O botón principal establece a propiedade da vila ao bando actual, o secundario quita a propiedade. É necesario ter un bando definido.

en: Village Tool
gl: Ferramenta de vilas

en: Can Recruit
gl: Pode recrutar

en: Toggle the recruit attribute of a unit.
gl: Conmuta o atributo de recrutar dunha unidade.

en: Can be Renamed
gl: Pode renomearse

en: Toggle the unit being renameable.
gl: Conmuta a posibilidade de renomear a unidade.

en: Assign Recruit List
gl: Asignar como lista de recrutamento

en: Assign the selected unit set as recruit list to the unit.
gl: Asignar o grupo de unidades seleccionado como lista de recrutamento á unidade.

en: Change Unit ID
gl: Cambiar o identificador da unidade

en: Loyal
gl: Leal

en: Toggle Minimap Unit Coding
gl: Cambiar o código de unidades do minimapa

en: Toggle Minimap Terrain Coding
gl: Cambiar o código de terreo do minimapa

en: Toggle Minimap Unit Drawing
gl: Cambiar o debuxado de unidades do minimapa

en: Toggle Minimap Village Drawing
gl: Cambiar o debuxado de vilas do minimapa

en: Toggle Minimap Terrain Drawing
gl: Cambiar o debuxado de terreo do minimapa

en: Next Brush
gl: Seguinte brocha

en: Default Brush
gl: Brocha predeterminada

en: Single Tile
gl: Un hexágono

en: Radius One
gl: Raio 1

en: Radius Two
gl: Raio 2

en: Brush NW-SE
gl: Pincel NO-SL

en: Brush SW-NE
gl: Pincel SO-NL

en: Cut
gl: Cortar

en: Copy
gl: Copiar

en: Left mouse button pastes from the clipboard, right brings up a context menu.
gl: O botón principal pega o contido do portapapeis, o secundario mostra un menú de contexto.

en: Paste
gl: Pegar

en: Export Selected Coordinates to System Clipboard
gl: Exportar as coordenadas seleccionadas ao portarretallos do sistema

en: Select All
gl: Seleccionalo todo

en: Select Inverse
gl: Inverter a selección

en: Select None
gl: Non seleccionar nada

en: Rotate Clipboard Clockwise
gl: Rotar o que hai no portarretallos no sentido das agullas do reloxo

en: Rotate Clipboard Counter-Clockwise
gl: Rotar o que hai no portarretallos no sentido contrario ao das agullas do reloxo

en: Flip Clipboard Horizontally
gl: Voltear horizontalmente o que hai no portarretallos

en: Flip Clipboard Vertically
gl: Voltear verticalmente o que hai no portarretallos

en: Rotate Selection
gl: Rotar a selección

en: Flip Selection
gl: Voltear a selección

en: Fill Selection
gl: Encher a selección

en: Generate Tiles in Selection
gl: Xerar hexágonos na selección

en: Randomize Tiles in Selection
gl: Xerar ao chou os hexágonos da selección

en: Rotate Map
gl: Rotar o mapa

en: Apply a Mask
gl: Aplicar unha máscara

en: Create Mask
gl: Crear unha máscara

en: Refresh Display
gl: Actualizar a pantalla

en: Update Terrain Transitions
gl: Actualizar as transicións dos terreos

en: Toggle Terrain Transition Update
gl: Conmutar a actualización das transicións dos terreos

en: Auto-update Terrain Transitions
gl: Actualizar automaticamente as transicións dos terreos

en: Auto-update Terrain Transitions: No
gl: Actualizar automaticamente as transicións dos terreos: non.

en: Auto-update Terrain Transitions: Partial
gl: Actualizar automaticamente as transicións dos terreos: parcialmente.

en: Refresh Image Cache
gl: Actualizar a caché das imaxes

en: Draw Hex Coordinates
gl: Mostrar as coordenadas dos hexágonos

en: Draw Terrain Codes
gl: Mostrar os códigos dos terreos

en: Draw Number of Bitmaps
gl: Debuxar o número de imaxes

en: Save Selection to Area
gl: Gardar a selección na zona

en: Rename Selected Area
gl: Renomear a zona seleccionada

en: Remove Selected Area
gl: Eliminar a zona seleccionada

en: Add New Area
gl: Engadir unha zona nova

en: Edit Scenario
gl: Editar o escenario

en: Edit Side
gl: Editar o bando

en: Remove Side
gl: Eliminar o bando

en: Delay Shroud Updates
gl: Retardar as actualizacións do manto do descoñecido

en: Update Shroud Now
gl: Actualizar o manto do descoñecido

en: Continue Move
gl: Continuar o movemento

en: Find Label or Unit
gl: Buscar un elemento ou unidade

en: Speak to Ally
gl: Escribirlles unha mensaxe aos aliados

en: Speak to All
gl: Escribirlle unha mensaxe a todo o mundo

en: View Chat Log
gl: Ver o rexistro das conversas

en: Enter User Command
gl: Escribir unha orde

en: Custom Command
gl: Orde personalizada

en: Run Formula
gl: Executar o código Formula

en: Clear Messages
gl: Quitar as mensaxes

en: Change Language
gl: Cambiar de lingua

en: Refresh WML
gl: Actualizar o WML

en: Next Tip of the Day
gl: Seguinte consello

en: Previous Tip of the Day
gl: Consello anterior

en: Start Tutorial
gl: Comezar a aprendizaxe

en: Start Campaign
gl: Comezar unha partida individual

en: Start Multiplayer Game
gl: Comezar unha partida con varios xogadores

en: Manage Add-ons
gl: Xestionar os complementos

en: Manage Cores
gl: Xestionar os núcleos

en: Start Editor
gl: Iniciar o editor de mapas

en: Show Credits
gl: Mostrar a lista dos autores

en: Start Test Scenario
gl: Iniciar o escenario de probas

en: Show Helptip
gl: Mostrar a axuda

en: Show Lua Console
gl: Mostrar a consola de Lua

en: Unrecognized Command
gl: Orde descoñecida

note: TRANSLATORS: This is the language code which will be used to store and fetch localized non-textual resources, such as images, when they exist. Normally it is just the code of the PO file itself, e.g. "de" of de.po for German. But it can also be a comma-separated list of language codes by priority, w
en: language code for localized resources^en_US
gl: gl

en: No known themes. Try changing from within an existing game.
gl: Non hai temas coñecidos. Proba a cambialos desde unha partida.

en: The <b>$filename</b> server application provides multiplayer server functionality and is required for hosting local network games. It will normally be found in the same folder as the game executable.
gl: O aplicativo de servidor <b>$filename</b> fornece funcionalidade de servidor para varios xogadores e é necesario para aloxar partidas na rede local. Adoita atoparse no mesmo cartafol que o executábel do xogo.

en: Find Server Application
gl: Atopar o aplicativo de servidor

en: No server has been defined.
gl: Non se estableceu ningún servidor.

en: A terrain with a string with more than 4 characters has been found, the affected terrain is :
gl: Atopouse un terreo cunha cadea de máis de 4 caracteres, o terreo en cuestión é:

en: An error due to possibly invalid WML occurred
    The error message is :
gl: Houbo un erro debido a unha posíbel incorrección no código WML.
    A mensaxe de erro é:

en: When reporting the bug please include the following error message :
gl: Ao informar do erro inclúa a seguinte mensaxe de erro:

en: In section '[$section|]' where '$primary_key| = $primary_value' the mandatory key '$key|' isn't set.
gl: Non se definiu a clave obrigatoria «$key|» na sección «[$section|]» onde «$primary_key| = $primary_value».

en: In section '[$section|]' the mandatory key '$key|' isn't set.
gl: Non se definiu a clave obrigatoria «$key|» na sección «[$section|]».

en: The key '$key' is deprecated and support will be removed in version $removal_version.
gl: A clave «$key|» está obsoleta e non poderá empregarse a partir da versión $removal_version do xogo.

en: The key '$deprecated_key' has been renamed to '$key'. Support for '$deprecated_key' will be removed in version $removal_version.
gl: A clave «$deprecated_key|» chámase agora «$key|». «$deprecated_key|» deixará de poder empregarse a partir da versión $removal_version do xogo.
