warzone2100 - en to ru translation catalogue (2690 entries)

en: OBJECTIVE: Locate and recover neural synapse technology
ru: ЦЕЛЬ: Обнаружить и заполучить технологию нейросинапса

en: Establish a base, then search for a Pre-Collapse structure.
ru: Основать базу, затем найти Доядерные сооружения.

en: This structure contains technology vital for the success of the Project.
ru: Это сооружение содержит жизненно важную технологию для успеха Проекта.

en: ALPHA BASE MISSION: Scavenger Raiders
ru: МИССИЯ НА БАЗЕ АЛЬФА: Мусорные налетчики

en: Scavenger raiders are approaching our base.
ru: Мусорные налетчики приближаются к нашей базе.

en: Defend the base then destroy the Scavenger camps.
ru: Защитите базу, затем уничтожьте лагеря мусорщиков.

en: ALPHA BASE MISSION: Power Surge Detected
ru: МИССИЯ НА БАЗЕ АЛЬФА: Обнаружен выброс энергии

en: A power surge has been detected to the south of our position.
ru: Обнаружен выброс энергии на юге от нашей позиции.

en: Investigate and secure the area.
ru: Исследуйте и обезопасьте местность.

en: ALPHA BASE MISSION: The New Paradigm
ru: МИССИЯ НА БАЗЕ АЛЬФА: Новая Парадигма

en: The New Paradigm control superior weapons technology.
ru: Новая Парадигма владеет более совершенной оружейной технологией.

en: They may have the synaptic link technology, it's vital we retrieve it.
ru: Они имеют технологию нейросвязи, жизненно важно заполучить её.

en: TRANSPORT MISSION: Locate and Recover Artifacts
ru: МИССИЯ НА ВЫЛЕТЕ: Найти и захватить артефакты

en: Load an attack force into the transport.
ru: Загрузите штурмовую группу в транспорт.

en: On landing, explore the ruins and recover any artifacts.
ru: После высадки исследуйте руины и захватить любые артефакты.

en: TRANSPORT MISSION: Investigate Research Center
ru: МИССИЯ НА ВЫЛЕТЕ: Разведать центр исследований

en: Investigate the area and recover any artifacts present.
ru: Разведайте местность и захватите любые существующие артефакты.

en: Reinforcements are available.
ru: Доступно подкрепление.

en: TRANSPORT MISSION: Encoded Signals Detected
ru: МИССИЯ НА ВЫЛЕТЕ: Обнаружен зашифрованный сигнал

en: Take a scout force to investigate these signals.
ru: Возьмите разведывательную команду и исследуйте этот сигнал.

en: Use your trucks to build defenses at your LZ.
ru: Используйте грузовики для обеспечения обороны зоны высадки.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Transmissions Detected
ru: МИССИЯ НА ВЫЛЕТЕ: Обнаружена вражеская передача

en: Scout the designated area for enemy research facilities.
ru: Разведайте на обозначенной местности вражеские исследовательские лаборатории.

en: Proceed to LZ#2. Do not engage the enemy at this time.
ru: Отправляйтесь к зоне высадки #2. На этот раз не входите в контакт с врагом.

en: TRANSPORT MISSION: Synaptic Link Location
ru: МИССИЯ НА ВЫЛЕТЕ: Расположение нейросвязи

en: The New Paradigm are analyzing synaptic link technology at this location.
ru: Новая Парадигма занимается анализом технологии нейросвязи в данной зоне.

en: Assemble an attack team and recover the synaptic link technology.
ru: Соберите атакующую команду и заполучите технологию нейросвязи.

en: TRANSPORT MISSION: New Objectives
ru: МИССИЯ НА ВЫЛЕТЕ: Новые задания

en: New Paradigm are searching for artifacts in this vicinity.
ru: Где-то в этой окрестности Новая Парадигма разыскивает артефакты.

en: Intercept them. Do not let any enemies exit this area.
ru: Перехватите их. Не позвольте ни одному противнику покинуть область.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Base Under Construction
ru: МИССИЯ НА ВЫЛЕТЕ: Строительство вражеской базы

en: Enemy forces are establishing a forward base at this location.
ru: Вражеские силы возводят форпост в этой области.

en: Eradicate the base and secure the area.
ru: Уничтожьте базу и обезопасьте район.

en: ALPHA BASE MISSION: Establish a Forward Base
ru: Миссия на базе Альфа: Постройте передовую базу

en: Establish a forward base on the plateau.
ru: Постройте передовую базу на плато.

en: Build defensive structures.
ru: Постройте оборонительные сооружения.

en: ALPHA BASE MISSION: Counter Attack
ru: МИССИЯ НА БАЗЕ АЛЬФА: Контратака

en: Enemy forces are approaching from the east and north.
ru: Вражеские силы приближаются с востока и севера.

en: Hold the bases and repulse any attacks.
ru: Удерживайте базу и отбивайте атаки.

en: ALPHA BASE MISSION: Incoming Transmission
ru: МИССИЯ НА БАЗЕ АЛЬФА: Входящее сообщение

en: We are detecting enemy forces at these locations.
ru: Мы обнаружили вражеские войска в этом районе.

en: This is our chance to defeat the New Paradigm and destroy their base.
ru: Это наш шанс разгромить Новую Парадигму и уничтожить их базу.

en: Congratulations Commander.
ru: Поздравляем, Командующий.

en: We now have a further task for you.
ru: Теперь у нас есть другие задания для Вас.

en: ALPHA BASE MISSION: Locate and Recover Artifacts
ru: МИССИЯ НА БАЗЕ АЛЬФА: Найти и заполучить артефакты

en: The first two zones are now secure.
ru: Первые две зоны теперь безопасны.

en: PROJECT TEAM UPDATES
ru: ОБНОВЛЕНИЕ ИНФОРМАЦИИ ПО ПРОЕКТУ

en: TEAM BETA UPDATE
ru: ОБНОВЛЕНИЯ ОТ КОМАНДЫ БЕТА

en: We have recovered some artifacts.
ru: Мы заполучили несколько артефактов.

en: There is a better equipped force operating in this area.
ru: В этой зоне действуют лучше экипированные войска.

en: TEAM GAMMA UPDATE
ru: ОБНОВЛЕНИЯ ОТ КОМАНДЫ ГАММА

en: Nothing to report.
ru: Нечего докладывать.

en: We've discovered no artifacts and encountered no hostiles.
ru: Мы не нашли никаких артефактов и никаких вражеских сил.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: Enemy Attack
ru: ОТЧЕТ РАЗВЕДКИ БАЗЫ АЛЬФА: Вражеская атака

en: We are detecting an enemy attack force at this location.
ru: Мы обнаружили вражеские войска в этом районе.

en: PRIMARY OBJECTIVE
ru: ОСНОВНАЯ ЗАДАЧА

en: This structure is your primary objective.
ru: Эта структура является Вашей основной задачей.

en: Search for and recover any artifacts here.
ru: Разыщите и заполучите любые артефакты.

en: ENEMY LZ
ru: ВРАЖЕСКАЯ ЗОНА ВЫСАДКИ

en: Destroy this LZ to prevent enemy landings.
ru: Уничтожить зону высадки для предотвращения высадки врагов.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: NEXUS
ru: ОТЧЕТ РАЗВЕДКИ БАЗЫ АЛЬФА: НЕКСУС

en: New objective.
ru: Новая задача.

en: We have detected and isolated an intruder program.
ru: Мы обнаружили и изолировали программу-взломщик.

en: Supplemental
ru: Дополнительно

en: The synaptic link technology was at this location but was removed.
ru: Технология нейросвязи находилась здесь, однако сейчас её здесь нет.

en: Establish a forward base then continue the search for the synaptic link.
ru: Постройте передовую базу и продолжите поиск технологии нейросвязи.

en: INCOMING TRANSMISSION
ru: ВХОДЯЩАЯ ПЕРЕДАЧА

en: Decoding in progress.....
ru: Идет расшифровка...

en: Commander.
ru: Командующий.

en: We have decoded the incoming message to the New Paradigm...
ru: Мы раскодировали входящее сообщение от Новой Парадигмы...

en: Destroy Enemy Base
ru: Уничтожьте вражескую базу

en: Assemble an attack force and board the transport.
ru: Соберите штурмовую группу и погрузите на транспорт.

en: Destroy the base and recover any artifacts present.
ru: Уничтожьте базу и захватите любые артефакты.

en: The synaptic link technology has been recovered!
ru: Нейросвязь была получена!

en: Initial research confirms it will be of great benefit to the Project.
ru: Первые исследования подтверждают, что это принесет большую пользу Проекту

en: Base Beta is under heavy attack, they may need assistance.
ru: База бета подвергается тяжелым атакам, базе нужна ваша помощь.

en: We will send further updates as they arrive.
ru: Мы будем информировать вас по мере поступления данных.

en: This transmission was intercepted a few minutes ago.
ru: Эта передача была перехвачена несколько минут назад.

en: It originates from the east.
ru: Это происходит с восточной стороны.

en: POWER MODULE ARTIFACT
ru: АРТЕФАКТ - ЭНЕРГЕТИЧЕСКИЙ МОДУЛЬ

en: Research the power module artifact.
ru: Исследуйте артефакт энергетический модуль.

en: Then use a truck to upgrade your power generator with the module.
ru: Затем используйте грузовик для улучшения энергетического генератора.

en: SCAVENGER BASE DETECTED
ru: ОБНАРУЖЕНА БАЗА МУСОРЩИКОВ

en: Defeat the scavengers and retrieve any artifacts.
ru: Разгромите мусорщиков и захватите все артефакты.

en: Congratulations on defeating the New Paradigm, this sector is now secure.
ru: Поздравляем! Новая Парадигма повержена. Сектор безопасен.

en: The Nexus Intruder Program was in the New Paradigm system.
ru: В Системе новой Парадигмы была обнаружена программа вторжения НЕКСУС.

en: We recorded two conversations with it, extracts follow...
ru: Мы сделали запись двух переговоров с ним, из которых следует...

en: We'll keep you informed of further developments
ru: Мы будем держать вас в курсе дальнейших событий

en: Commander you are to assist Team Beta
ru: Командир, вы должны помочь команде Бета

en: BETA BASE MISSION: Eastern Sector
ru: МИССИЯ НА БАЗЕ БЕТА: Восточный сектор

en: Upon arrival you are to assume command of the base.
ru: По прибытию вы должны принять командование базой.

en: You must defend it and hold it.
ru: Вы должны защитить и отстоять её.

en: BETA BASE MISSION: Defend and Fortify
ru: МИССИЯ НА БАЗЕ БЕТА: Защита и укрепление

en: Be sure to fortify the perimeter and establish anti-aircraft defenses.
ru: Надежно укрепите периметр и постройте сооружения ПВО.

en: New technologies are available.
ru: Доступны новые технологии.

en: We are currently detecting coded bitstream signals.
ru: Мы обнаружили закодированные потоковые сигналы.

en: Decoding...
ru: Расшифровка...

en: TRANSPORT MISSION: Transport Down
ru: МИССИЯ НА ВЫЛЕТЕ: Крушение транспорта

en: Our transport carrying units from team Alpha Base has been shot down.
ru: Наш транспорт, несущий подразделения с базы Альфа, был подбит.

en: It is under attack from The Collective at this location.
ru: Они находятся под атакой Коллектива в этой местности.

en: Assemble a rescue team to recover the transport and its cargo.
ru: Соберите спасательную команду и заберите транспорт и его груз.

en: IN-FLIGHT BRIEFING
ru: ПОЛЕТНЫЙ ИНСТРУКТАЖ

en: Team Beta are searching for Vertical Takeoff and Landing (VTOL) technology.
ru: Команда Бета исследует технологию вертикального взлёта и посадки (ВВП).

en: It's believed to be at a pre-Collapse airbase in this area.
ru: Похоже, что она есть в доколлапсовой авиабазе в этой зоне.

en: Team Beta under heavy attack
ru: Команда Бета атакуют превосходящие силы

en: BETA BASE MISSION: Hold at all costs
ru: МИССИЯ НА БАЗЕ БЕТА: Удержать любой ценой

en: We are detecting coded bitstream signals from the Collective.
ru: Обнаружены кодированные потоковые сигналы Альянса

en: BETA BASE MISSION: Hold At All Costs
ru: МИССИЯ НА БАЗЕ БЕТА: Удержать любой ценой

en: We are detecting ground and aerial forces from the north.
ru: Обнаружены наземные и воздушные силы противника на севере.

en: Hold your position and repulse these attacks, then eradicate the enemy's northern base.
ru: Удерживайте позицию и отразите их атаки, затем уничтожьте северную базу противника.

en: TRANSPORT MISSION: Intercept convoy.
ru: МИССИЯ НА ВЫЛЕТЕ: Перехват конвоя.

en: Data from the Collective's base indicates the presence of the NEXUS intruder program.
ru: Данные с базы Альянса указывают на присутствие программы вторжения НЕКСУС.

en: Before NEXUS switched itself off-line we accessed the following.
ru: Перед тем как связь с НЕКСУС пропала, нам удалось выяснить следующее.

en: An enemy commander is collecting a shipment from NEXUS at this location.
ru: В этом месте один из командиров противника получал транспортные поставки от НЕКСУС.

en: Once at the LZ, eradicate the enemy commander and recover the shipment.
ru: Укрепите зону высадки, уничтожьте вражеского командира и захватите груз.

en: Then return to the LZ.
ru: Затем вернитесь к зоне высадки.

en: Disturbing news regarding NASDA.
ru: Тревожные новости относительно NASDA.

en: TRANSPORT MISSION: Search for and Destroy Convoy
ru: МИССИЯ НА ВЫЛЕТЕ: Найти и уничтожить конвой

en: The shipment you recovered was a decoy.
ru: Захваченный вами груз оказался приманкой.

en: We have detected another convoy proceeding along the river.
ru: Мы засекли другой конвой, пересекающий реку.

en: You are to intercept the convoy and recover its cargo.
ru: Перехватите конвой и захватите их груз.

en: Enemy VTOLs are likely to be flying close escort.
ru: Вражеские ВВС сопровождают эскорт.

en: TRANSPORT MISSION: Rescue civilians from Containment Camp
ru: МИССИЯ НА ВЫЛЕТЕ: Спасите гражданских из концентрационного лагеря

en: The Collective are processing and exterminating civilians at this base.
ru: Коллектив обрабатывает и уничтожает гражданских в этой базе.

en: You are to rescue the civilians.
ru: Спасите гражданских.

en: Then destroy the camp.
ru: Затем уничтожьте лагерь.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs.
ru: МИССИЯ БАЗЫ БЕТА: уничтожьте вражескую авиабазу и захватите ВВП технологию.

en: Analysis of flight paths indicate that The Collective's VTOLs originate from here.
ru: Анализ полётов показал, что самолёты Альянса направлялись отсюда.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs
ru: МИССИЯ БАЗЫ БЕТА: уничтожьте вражескую авиабазу и захватите ВВП технологию.

en: The location of the enemy airbase is here; this is your primary objective.
ru: Авиабаза противника находится здесь; это ваша первоочередная задача

en: Eradicate all Collective forces and recover all artifacts.
ru: Уничтожите все силы Альянса и захватите все артефакты.

en: SECONDARY MISSION: Destroy or Drive Off Enemy Transport
ru: ВТОРОСТЕПЕННАЯ МИССИЯ: Уничтожите или обездвижьте вражеский транспорт.

en: The Collective are rounding up all civilians in this area.
ru: Альянс взял в плен всех гражданских в этом районе.

en: They are then flying them to an unknown location.
ru: Они перевозят их в неизвестном направлении.

en: Destroy or drive off The Collective's transport.
ru: Уничтожите или остановите транспорт Альянса.

en: Rescue as many civilians as possible.
ru: Спасите как можно больше гражданских.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Reactor
ru: МИССИЯ НА ВЫЛЕТЕ: Уничтожить реактор

en: The Collective are searching for knowledge of nuclear reactors.
ru: Коллектив разыскивает материалы по ядерным реакторам

en: They must be stopped.
ru: Они должны быть остановлены.

en: Proceed from the LZ to the reactor and destroy it.
ru: Проследуйте из зоны высадки к реактору и уничтожьте его.

en: Do not allow the Collective to bring the reactor on-line.
ru: Не позвольте Альянсу включить реактор.

en: BETA BASE MISSION: Capture NASDA Central
ru: МИССИЯ БАЗЫ БЕТА: захват центр NASDA

en: Capture NASDA central before NEXUS and the Collective can use it.
ru: Захватите центр NASDA до того как НЕКСУС и Альянс смогут им воспользоваться.

en: TRANSPORT MISSION: Satellite Uplink Site
ru: ТРАНСПОРТНАЯ МИССИЯ: Центр связи со спутником

en: NEXUS is searching for still functioning memory banks.
ru: НЕКСУС ищет все ещё функционирующие банки памяти.

en: Part of its consciousness has moved to a remote NASDA control-site.
ru: Часть его сознания переместилась в удалённый участок управления NASDA.

en: We are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
ru: Мы засекли передачи с этого участка, достигающие высокой орбиты.

en: NEXUS has now reconnected itself with the NASDA satellites.
ru: НЕКСУС соединяется со спутниками NASDA.

en: Use the transport to carry a strike force to this site.
ru: Используя транспорт, нанесите удар по этому району.

en: Destroy the site and return to your base.
ru: Уничтожите центр связи и вернитесь на базу.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Enemy SAM Sites
ru: МИССИЯ НА ВЫЛЕТЕ: Уничтожить вражескую ПВО

en: If you are to escape, eradicate the surface-to-air missile sites around your base.
ru: если вам придётся отступать - уничтожьте системы ракетных ПВО вокруг вашей базы.

en: Fly to the LZ, then head overland to destroy the SAM sites.
ru: Направляйтесь в ЗВ, затем наземными силами уничтожьте ракетные комплексы ПВО.

en: TRANSPORT MISSION: Establish Safe Haven
ru: ТРАНСПОРТНАЯ МИССИЯ: Установите Зону безопасности

en: We can confirm a missile is heading for Alpha Base.
ru: Мы убеждены, что ракета направляется к базе Альфа.

en: You are to establish a safe haven for evacuation of Beta Base.
ru: Вы должны установить зону безопасность для эвакуации базы Бета.

en: Eradicate any enemy and secure the area.
ru: Уничтожите врагов и обезопасьте сектор.

en: Once a safe haven is established, return to the LZ for further orders.
ru: Как только зона безопасности будет установлена - вернитесь к ЗВ и ждите дальнейших распоряжений.

en: BETA BASE MISSION: Evacuate!
ru: МИССИЯ НА БАЗЕ БЕТА: Эвакуация!

en: Commander, we have grave news.
ru: Командующий, у нас печальные новости.

en: Alpha base has been destroyed by nuclear missile attack.
ru: База Альфа была уничтожена ядерными ракетами.

en: The Collective are unaware of the nuclear attack and have air units heading for your base.
ru: Альянс не подозревает о ядерной атаке и их самолёты направляются к вам.

en: This message was intercepted a few moments ago...
ru: Это сообщение было перехвачено несколько секунд назад.

en: You must transport as many of your forces as possible.
ru: Эвакуируйте столько ваших войск, сколько сможете.

en: Good luck, Commander.
ru: Удачи, Командующий.

en: TRANSPORT MISSION: Northern Sector
ru: МИССИЯ НА ВЫЛЕТЕ: Северные сектор

en: Congratulations on your successful evacuation of Beta Base.
ru: Поздравляем, Вы успешно эвакуировали базу Бета.

en: NEXUS has gained access to nuclear weapons and is determined to destroy the Project.
ru: НЕКСУС получил доступ к ядерным ракетам и с их помощью хочет уничтожить Проект.

en: Take your forces to the Northern Sector
ru: отправьте ваши войска в Северный сектор.

en: Once at the mountains secure an LZ. Then establish a forward base.
ru: Установите и защитите зону высадки в горах. Постройте передовую базу.

en: Team Gamma will contact you there.
ru: Там команда Гамма свяжется с Вами.

en: TRANSPORT MISSION: Establish A Forward Base
ru: ТРАНСПОРТНАЯ МИССИЯ: Постройте передовую базу.

en: Commander, the success of the Project lies with you.
ru: Командир, успех Проекта зависит от вас.

en: Secure an LZ, then establish a forward base.
ru: Защитите зону высадки и установите передовую базу.

en: TRANSPORT MISSION: Missile Launch Site Coordinates
ru: ТРАНСПОРТНАЯ МИССИЯ: координаты пуска ракеты.

en: We have located the site of the missile launches.
ru: Мы засекли место, откуда осуществлялись запуски ракет.

en: There were one or more missiles at this NASDA site.
ru: Это были одна или несколько ракет NASDA.

en: We are transmitting coordinates of an LZ near the silos.
ru: Передаём координаты зоны высадки вблизи хранилищ.

en: Coordinate Download Completed.
ru: Загрузка координат завершена.

en: Secure your LZ, then head overland to destroy the missile silo.
ru: Защитите зону высадки и наземными силами уничтожьте хранилище ракет.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Nuclear Blast
ru: МИССИЯ В СЕВЕРНОМ СЕКТОРЕ: Ядерный взрыв

en: All units must escape the area before the warhead detonates.
ru: Все войска должны покинуть район до того как сдетонирует боеголовка.

en: Air-lift by transport is not possible. You'll have to head overland.
ru: транспортировка по воздуху невозможна. Вы должны передвигаться по земле.

en: The mountain range to the east should shield you from the blast.
ru: Горный хребет на востоке должен защитить вас от взрыва.

en: The valley is your only chance of escape.
ru: Долина - Ваш единственный шанс спастись.

en: AWAY TEAM UPDATE
ru: ОБНОВЛЕНИЕ КОМАНДЫ

en: All communication with the away team was lost after the nuclear explosions.
ru: Всякая связь с отдалённой командой была потеряна после ядерных взрывов.

en: Their last transmission indicated they were heading back to base.
ru: Судя по их последней передаче, они возвращались на базу.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Assist Team Gamma
ru: МИССИЯ В СЕВЕРНОМ СЕКТОРЕ: Помощь команде Гамма

en: You are to assist Team Gamma.
ru: Помогите команде Гамма.

en: On reaching Gamma Base, help secure the area from further NEXUS attacks.
ru: Как только достигните базы Гамма, помогите команде отстоять её и отразить атаки НЕКСУС.

en: NEXUS DEFEATED
ru: НЕКСУС УНИЧТОЖЕН

en: Commander, we have defeated NEXUS.
ru: Командир, мы победили НЕКСУС.

en: Unfortunately, our systems' performance has been affected by NEXUS. We are trying to rectify this.
ru: К сожалению, НЕКСУС затронул работу наших систем. Мы пытаемся исправить это.

en: We are currently receiving this transmission.
ru: Мы получаем передачу.

en: TRANSPORT MISSION: Team Alpha Detected
ru: МИССИЯ НА ВЫЛЕТЕ: Обнаружена команда Альфа

en: Take a scout force to these coordinates and evaluate the situation.
ru: Отправьте группу разведки по этим координатам и оцените ситуацию.

en: Determine whether they are Team Alpha. If so, rescue and escort them back to the LZ.
ru: Выясните, действительно-ли это команда Альфа, если да, то спасите их и сопроводите в зону высадки.

en: This group are part of Team Alpha, Rescue them and escort them to the LZ.
ru: Эта группа - часть команды Альфа, спасите их и сопроводите в зону высадки.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Team Alpha Debrief
ru: МИССИЯ В СЕВЕРНОМ СЕКТОРЕ: Запрос команды Альфа

en: Team Alpha power transfer in progress.
ru: Передача энергии команде Альфа.

en: Commander, after you left the Western Sector we recovered this artifact.
ru: Командир, после того, как вы покинули Западный Сектор, мы нашли эти артефакты.

en: The benefits from researching it could be vast.
ru: Их исследование может оказаться очень полезным.

en: Enemy forces are ....... from these coordinates.
ru: Враги пришли ..... отсюда.

en: Defend the base and ........ the .......
ru: Защитите базу и ..... это .......

en: Search and destroy ....
ru: Найдите и уничтожьте ......

en: TRANSPORT MISSION: Ambush NEXUS Forces
ru: ТРАНСПОРТНАЯ МИССИЯ: Засада войск НЕКСУС

en: Commander, your decisive actions halted the spread of NEXUS.
ru: Командир, ваши решительные действия остановили распространение НЕКСУС.

en: Before NEXUS was expelled, we intercepted this message - Decoding completed.
ru: Прежде чем НЕКСУС был удалён, мы перехватили это сообщение - расшифровка закончена.

en: A NEXUS task force is heading for these coordinates.
ru: Оперативные группы НЕКСУС направляются по этим координатам.

en: You have an opportunity to destroy NEXUS before they get there.
ru: У вас есть возможность уничтожить НЕКСУС до того как он туда доберётся.

en: Take an attack force and ambush NEXUS task force at ....... the  .......
ru: Атакуйте войска НЕКСУС и устройте засаду в ..... этот ......

en: TRANSPORT MISSION: Away Team
ru: ТРАНСПОРТНАЯ МИССИЯ: Удалённая команда.

en: Commander, your attack on ....
ru: Командир, ваша атака на ....

en: NEXUS exiting system.
ru: НЕКСУС покидает систему.

en: Incoming transmission from away team.
ru: Входящая передача от отдалённой команды.

en: Commander, we are attempting to return to base.
ru: Командир, мы пытаемся вернуться на базу.

en: This is our current position.
ru: Вот наша текущая позиция.

en: Take control of our forces and lead us.
ru: Возьмите наши силы и ведите нас.

en: Control transfer successful.
ru: Передача управления завершена.

en: Entering new zone.
ru: Вход в новую зону.

en: Incoming Transmission...
ru: Входящая передача...

en: Elements of Team Gamma have contacted us.
ru: Части команды Гамма связались с нами.

en: They claim to be free of NEXUS, and offer their base as a site of operations.
ru: Они утверждают, что не заражены НЕКСУС и предлагают свою базу для проведения миссий.

en: Base coordinates download in progress.
ru: Координаты базы загружены.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Laser Satellites
ru: МИССИЯ В СЕВЕРНОМ СЕКТОРЕ: Лазерные спутники

en: We are detecting strong energy surges from orbit.
ru: Мы обнаружили мощные всплески энергии с орбиты.

en: The laser satellites are charged and moving towards our position.
ru: Лазерные спутники заряжены и движутся к вам.

en: The 2nd Team Gamma base is at this location.
ru: Вторая база команды Гамма находится здесь.

en: We have limited time to evacuate this base and move to Gamma Base.
ru: у нас нет времени на эвакуацию этой базы и мы направляемся к базе Гамма.

en: The laser satellites are not functioning properly, they are misfiring.
ru: Лазерные спутники не функционируют должным образом, они дают осечки.

en: They are directing their fire towards this position.
ru: Они нацеливаются на вас.

en: We will need to evacuate this base shortly.
ru: Мы должны как можно быстрее эвакуировать эту базу.

en: Team Gamma reports a missile silo at this location.
ru: Команда Гамма сообщает о ракетных шахтах в этой зоне.

en: They believe that the silo contains missiles capable of reaching high orbit.
ru: Она считает, что эти ракеты способны достичь высокой орбиты.

en: Capture this silo at all costs.
ru: Захватите эту шахту любой ценой.

en: Missile silos captured.
ru: Ракетные шахты захвачены.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Missile Codes
ru: МИССИЯ В СЕВЕРНОМ СЕКТОРЕ: Коды ракет

en: Commander, there are missiles present at the silos.
ru: Командир в этих шахтах есть ракеты.

en: Nexus is preventing us from accessing the missile control code.
ru: НЕКСУС не даёт нам получить коды доступа к ракетам.

en: NEXUS is present in our systems.
ru: НЕКСУС присутствует в наших системах.

en: To defeat NEXUS we must research the Nexus Intruder Program.
ru: Чтобы победить НЕКСУС мы должны исследовать Программу вторжения НЕКСУС

en: Assign this task to a research facility.
ru: Приступайте к исследованию.

en: NEXUS forces detected at these locations.
ru: Силы НЕКСУС обнаружены в этом районе.

en: NEXUS has been eradicated from all Project systems.
ru: НЕКСУС уже удалён со всех систем Проекта.

en: We are attempting to access the missile control codes.
ru: Мы не можем получить к кодам наведения ракет.

en: A research facility is required to crack the code. Allocate one immediately.
ru: Для взлома кодов требуется исследовательская лаборатория. Найдите её немедленно.

en: Protect the missile silos from NEXUS attacks.
ru: Защитите шахты ракет от атак НЕКСУС.

en: PROJECT UPDATE: 1st Level Missile Code Cracked.
ru: ОБНОВЛЕНИЕ ПРОЕКТА: Коды первого уровня взломаны.

en: Missile arming in progress.
ru: Ракеты приводятся в боевую готовность.

en: More research is required to proceed further.
ru: Для дальнейших действий требуются исследования.

en: PROJECT UPDATE: 2nd Level Missile Code Cracked.
ru: ОБНОВЛЕНИЕ ПРОЕКТА: Коды второго уровня взломаны.

en: Missile target programming in progress.
ru: Ракеты наводятся на цель.

en: Once level 3 codes are cracked we initiate launch procedures.
ru: Коды третьего уровня взломаны. Начинается процедура запуска.

en: PROJECT UPDATE: 3rd Level Missile Code Cracked.
ru: ОБНОВЛЕНИЕ ПРОЕКТА: Коды третьего уровня взломаны.

en: Missile launch sequence initiated.
ru: Запуск ракет произведён.

en: TRANSPORT MISSION: Attack NEXUS Final Base
ru: ТРАНСПОРТНАЯ МИССИЯ: Атакуйте главную базу НЕКСУС

en: We have located NEXUS' base at this location.
ru: Мы обнаружили базу НЕКСУС в этих координатах.

en: This area contains numerous NEXUS structures.
ru: В этом районе присутствуют многочисленные постройки НЕКСУС

en: We are certain that NEXUS's core systems are located here.
ru: Мы уверены, что основные системы НЕКСУС расположены здесь.

en: Establish an LZ.
ru: Установите зону высадки.

en: Begin your attacks on NEXUS. You must destroy his core systems.
ru: Атакуйте НЕКСУС. Вы должны уничтожить его основные системы.

en: Incoming intelligence report... Team Gamma
ru: Входящий отчёт разведки... Команда Гамма

en: Briefing Commences:
ru: Начало инструктажа:

en: Scavenger Outpost
ru: Аванпост мусорщиков

en: Power Resource
ru: Энергетический ресурс

en: Unknown Artifact
ru: Неизвестный артефакт

en: Source of Power Surge
ru: Источник Энергетических всплесков.

en: Landing Zone
ru: Зона высадки

en: Mission Target
ru: Цели миссии

en: Pre-Collapse Research Center
ru: Доколлапсовый исследовательский центр

en: En-route To Mission Site
ru: Полет на место проведения миссии

en: Mission Failed
ru: Миссия провалена

en: Mission Successful
ru: Миссия выполнена

en: Enemy Landing Zone
ru: Вражеская Зона Высадки

en: Enemy Base
ru: Вражеская база

en: Incoming transmission
ru: Входящая передача

en: Incoming intelligence report.
ru: Поступил доклад разведки.

en: Nuclear Reactor
ru: Ядерный реактор

en: New Design
ru: Новый дизайн

en: Cyborg Cannon
ru: Артиллерист

en: Demolish
ru: Снести

en: Naval
ru: ВМС

en: Repair Center
ru: Ремонтный центр

en: Tornado AA Flak Site
ru: Зенитка Торнадо

en: Dragon's Teeth
ru: Клыки Дракона

en: Howitzer Emplacement
ru: Установка гаубицы

en: Ground Shaker Emplacement
ru: Установка сотрясателя

en: Hellstorm Emplacement
ru: Установка Шторм Ада

en: Mortar Emplacement
ru: Установка миномёта

en: Bombard Emplacement
ru: Установка Бомбарда

en: Pepperpot Emplacement
ru: Установка Пепперпот

en: Tornado Flak Turret
ru: Турель Торнадо

en: Proximity Bomb Turret
ru: Отсек для бомб

en: Proximity Superbomb Turret
ru: Отсек для супербомб

en: Bunker Blaster Cyborg
ru: Киборг-антибункер

en: Jump Bunker Blaster
ru: Прыгун Антибункер

en: Jump Heavy Gunner
ru: Прыгун с тяжёлым орудием

en: Jump Lancer
ru: Прыгун-Лансер

en: Jump Assault Gunner
ru: Прыгун-штурмовик

en: Jump Needle Gunner
ru: Прыгун-игломётчик

en: Jump Scourge
ru: Прыгун Бич

en: Jump Flashlight Gunner
ru: Прыгун-вспышка

en: Cyborg Jump Pack
ru: Комплект для прыжка киборгов

en: Cyborg Propulsion II
ru: Кибердвижитель II

en: Cyborg Propulsion III
ru: Кибердвижитель III

en: NP-Hardcrete
ru: NP-Хардкрит

en: Heavy Machinegun Bunker
ru: Бункер с крупнокалиберным пулемётом

en: Flashlight Emplacement
ru: Установка вспышки

en: Heavy Machinegun Guard Tower
ru: Башня с тяжёлым пулемётом

en: Flamer Guard Tower
ru: Башня с огнемётом

en: Lancer Guard Tower
ru: Башня с Лансером

en: Flamer Hardpoint
ru: Оборонительная точка с огнемётом

en: Advanced Cyborg Production
ru: Продвинутое производство киборгов

en: Advanced Cyborg Production Mk2
ru: Продвинутое производство киборгов Мk2

en: Advanced Cyborg Production Mk3
ru: Продвинутое производство киборгов Мk3

en: Advanced Factory Production
ru: Продвинутое производство

en: Advanced Factory Production Mk2
ru: Продвинутое производство Мk2

en: Advanced Factory Production Mk3
ru: Продвинутое производство Мk3

en: Advanced Repair Facility Upgrade
ru: Продвинутая ремонтная мастерская

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk2
ru: Продвинутая ремонтная мастерская Мk2

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk3
ru: Продвинутая ремонтная мастерская Мk3

en: Robotic VTOL Rearming Mk4
ru: Робот перевооружение ВВС Мk4

en: Cyborg Self-Repair
ru: Авторемонт киборгов

en: Automated Cyborg Repair Mk2
ru: Автоматизированное восстановление киборгов Мk2

en: Automated Cyborg Repair Mk3
ru: Автоматизированное восстановление киборгов Мk3

en: Defenses Self-Repair
ru: Самовосстановление защиты

en: Automated Defenses Repair Mk2
ru: Автоматизированный ремонт защиты Мk2

en: Automated Defenses Repair Mk3
ru: Автоматизированный ремонт защиты Мk3

en: Base Structure Self-Repair
ru: Самовосстановление построек

en: Automated Base Structure Repair Mk2
ru: Автоматизированное восстановление построек Мk2

en: Automated Base Structure Repair Mk3
ru: Автоматизированное восстановление построек Мk3

en: Vehicle Self-Repair
ru: Самовосстановление машин

en: Automated Vehicle Repair Mk2
ru: Автоматизированное самовосстановление машин Мk2

en: Automated Vehicle Repair Mk3
ru: Автоматизированное самовосстановление машин Мk3

en: Heavy Mobile Repair Turret
ru: Тяжёлая мобильная ремонтная турель

en: Mobile Repair Upgrade
ru: Улучшенная мобильная мастерская

en: Mobile Repair Upgrade Mk2
ru: Улучшенная мобильная мастерская МК2

en: CB Sensor Upgrade
ru: Улучшение КБ Башни

en: VTOL CB Upgrade
ru: Улучшение ВВС КБ Башни

en: VTOL Strike Upgrade
ru: Улучшение боевой башни ВВС

en: VTOL Strike Upgrade Mk2
ru: Улучшение боевой башни ВВС Мk2

en: VTOL Strike Upgrade Mk3
ru: Улучшение боевой башни ВВС Мk3

en: Improved Scrambler
ru: Улучшенный шифратор

en: Scrambler Turret Mk2
ru: Башня захвата Мk2

en: Sensor Lock
ru: Блокировка датчика

en: Improved Laser Focusing Mk2
ru: Улучшенная фокусировка лазера Мk2

en: Improved Laser Focusing Mk3
ru: Улучшенная фокусировка лазера Мk3

en: HEAP Missile Warhead
ru: Взрывчатая бронебойная боеголовка

en: HEAP Missile Warhead Mk2
ru: Взрывчатая бронебойная боеголовка Mk2

en: HEAP Missile Warhead Mk3
ru: Взрывчатая бронебойная боеголовка Mk3

en: Improved Missile Loading System
ru: Улучшенная система загрузки ракет

en: Rapid Fire Mini-Rockets
ru: Быстрая зарядка миниракет

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk2
ru: Быстрая зарядка миниракет Мk2

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk3
ru: Быстрая зарядка миниракет Мk3

en: Scavenger Flame Tower End
ru: Башня с огнемётом Мусорщиков

en: Bridge
ru: Мост

en: Wrecked Tank
ru: Разрушенный танк

en: Cyborg Laboratory
ru: Лаборатория киборгов

en: Advanced Warfare Laboratory
ru: Передовая военная лаборатория

en: Engineering Laboratory
ru: Инженерная лаборатория

en: Robotics Laboratory
ru: Лаборатория робототехники

en: Laser Optics Laboratory
ru: Лаборатория лазерной оптики

en: Electronics Laboratory
ru: Лаборатория электроники

en: Chemical Laboratory
ru: Химическая лаборатория

en: Advanced Warfare
ru: Продвинутые методы ведения войны

en: Bunker Blaster
ru: Антибункер

en: Cyborg Materials Improved
ru: Киберматериал улучшен

en: Layered dense composite alloys and energy-absorbing fibres
ru: слоистый прочный сплав и энергопоглощающие волокна

en: Increases Kinetic Armor and Body Points
ru: Увеличивает Кинетическую броню и общую бронебойность юнита

en: All Cyborgs upgraded automatically
ru: Все киборги улучшаются автоматически

en: Cyborg Thermal Armor Improved
ru: Термоброня киборгов улучшена

en: Heat resistant armored layers
ru: Тепловое сопротивление слоёв брони

en: Thermal Armor increased
ru: Термоброня повышена

en: New Cyborg Available
ru: Доступен новый тип киборгов

en: Armed with Bunker Buster rocket
ru: Вооружён ракетой Антибункер

en: Body Points: Medium
ru: Бронирование: среднее

en: Requires Cyborg factory to produce
ru: Для производства требуется Завод киборгов

en: Armed with Cyborg Assault Gun
ru: Киборг - Штурмовик

en: New Jump Cyborg Available
ru: Доступен новый киборг-Прыгун

en: Armed with Revenger Surface-to-Air missile
ru: Вооружён ракетой класса Мститель Земля-Воздух

en: Defenses Improved
ru: Защита улучшена

en: High-tensile concrete reinforced with boron
ru: Высокоэластичный бетон, укреплённый Бором

en: Increases Armor and Body Points
ru: Увеличивает броню и общее здоровье

en: All defenses and walls upgraded automatically
ru: Вся защита и стены улучшаются автоматически

en: New Defensive Structure Available
ru: Доступна новая защитная постройка

en: AA Site with Tornado Flak Turret
ru: Установка с зениткой Торнадо

en: Automatically targets VTOLs
ru: Автоматически берет на прицел ВВС

en: Defensive Strength: Medium
ru: Сила защиты: средняя

en: AA Site with Cyclone Flak Turret
ru: Установка с Зениткой Циклон

en: AA Site with Hurricane Gun Turret
ru: Установка с Зениткой Ураган

en: Automatically targets VTOL
ru: Автоматически берет на прицел ВВС

en: AA Site with Whirlwind Gun Turret
ru: Установка с Зениткой Вихрь

en: Indirect fire rocket battery
ru: ракетная батарея непрямого огня

en: Assigned automatically to nearest sensor or CB tower
ru: Автоматически привязывается к ближайшему радару или КБ башне

en: Armored Bombard battery pit
ru: Бронированная батарея Бомбарда

en: Armored Pepperpot mortar battery pit
ru: Бронированная установка батареи Пеперпот

en: Armored howitzer emplacement
ru: Бронированная установка Гаубицы

en: Armored Ground Shaker howitzer emplacement
ru: Бронированная установка Сотрясателя

en: Armored Hellstorm howitzer emplacement
ru: Бронированная Установка Шторм Ада

en: Armored strongpoint with Tank Killer rocket
ru: Бронированная усиленная точка с ракетой Танк Киллер

en: Automatically targets enemies in range
ru: Автонаведение на цель в радиусе досягаемости

en: Armored strongpoint with Hyper-Velocity Cannon
ru: Бронированная усиленная позиция с Гиперскоростной Пушкой

en: Defensive Strength: High
ru: Сила защиты: высокая

en: Armored strongpoint with Inferno Flamer
ru: Усиленная точка с огнемётом Адовое пламя

en: Armored strongpoint with Assault Cannon
ru: Укреплённый опорный пункт со штурмовой пушкой

en: Reinforced tower with Assault Gun
ru: Усиленная башня со Штурмовой пушкой

en: Armored guard tower with Heavy Machinegun
ru: Бронированная вышка с тяжёлым пулемётом

en: Automatically targets enemies within sensor range
ru: Автоматически наводится на цели в пределах радиуса действия радара

en: Armored guard tower with Flamer
ru: Бронированная вышка с огнемётом

en: Armored guard tower with Lancer AT Rocket
ru: бронированная вышка с ракетницей Лансер

en: Armored bunker with Heavy Machinegun
ru: Бронированный бункер с тяжёлым пулемётом

en: Armored hardpoint with Flamer
ru: Укреплённая точка с Огнемётом

en: Armored hardpoint with Assault Gun
ru: Укреплённая оборонительная точка со штурмовым орудием

en: Armored hardpoint with Assault Cannon
ru: Укреплённая оборонительная точка со штурмовой пушкой

en: Armored hardpoint with Inferno flamer
ru: Укреплённая  точка с огнемётом Адовое пламя

en: Armored hardpoint with Tank Killer AT missile
ru: Укреплённая оборонительная точка с ракетой Танк-Киллер

en: Reinforced concrete tank traps
ru: Укреплённые железобетонные противотанковые ловушки

en: Prevents enemy movement
ru: Мешает движению противника

en: Repair Facility Improved
ru: Улучшен ремонтный блок

en: New robotic repair techniques
ru: Роботизированная ремонтная мастерская

en: Increases Repair Speed
ru: повышает скорость ремонта

en: All repair facilities upgraded automatically
ru: Все ремблоки улучшаются автоматически

en: Cyborg Production Improved
ru: улучшает производство киборгов

en: Robotic Cyborg Production
ru: Роботопроизводство киборгов

en: Increases Cyborg factory output
ru: увеличивает выход киберзаводов

en: All Cyborg factories upgraded automatically
ru: все киберзаводы улучшаются автоматически

en: Self-Replicating Cyborg Production
ru: Саморепликация производства киборгов

en: Vehicle Production Improved
ru: производство транспорта улучшено

en: New Robotic Techniques improve factory production
ru: Новая Роботизированная технология повышает производство

en: Increases factory production rate
ru: Увеличивает производительность заводов

en: All vehicle factories upgraded automatically
ru: все заводы улучшаются автоматически

en: Self-Replicating Factory Production
ru: Саморепликация завода киборгов

en: Increases factory output
ru: повышает выход фабрики

en: Research Improved
ru: исследование завершено

en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis
ru: Углублённый анализ синаптической связи

en: Increases research speed
ru: повышает скорость исследований

en: All research facilities upgraded automatically
ru: Все исследовательские лаборатории улучшаются автоматически

en: Increases Damage Resistance
ru: Увеличивает прочность

en: Hardened Base Structure Materials
ru: Укреплённые стройматериалы

en: All base structures upgraded automatically
ru: Все постройки улучшаются автоматически

en: Production Improved
ru: производство улучшено

en: Robotic VTOL Production
ru: Роботопроизводство ВВС

en: Increases VTOL factory output
ru: Повышает производительность заводов ВВС

en: All VTOL factories upgraded automatically
ru: Все заводы ВВС улучшаются автоматически

en: VTOL Rearming Times Reduced
ru: Время перезарядки ВВС уменьшено

en: Automated VTOL Rearming
ru: Автоматизированная перезарядка ВВС

en: Reduces rearming time
ru: Уменьшает время перезарядки

en: All rearming pads upgraded automatically
ru: Все посадочные площадки автоматически улучшаются

en: New Systems Turret Available
ru: Доступна новая системная башня

en: Heavy repair unit
ru: Тяжёлый ремонтный юнит

en: Automatically Repairs Damaged Units
ru: Автоматически ремонтирует повреждённые юниты

en: Or damaged units may be selected as target
ru: Также можно выбрать повреждённые юниты как его цель

en: Research Breakthrough Improves Repair Speeds
ru: Прорыв в исследовании, повышающий скорость ремонта

en: Increases repair speed
ru: повышает скорость ремонта

en: All mobile repair units upgraded automatically
ru: Все ремонтные улучшаются автоматически

en: Improved Sensor Tower Available
ru: Доступна улучшенная радарная вышка

en: New construction techniques improve tower
ru: Новая технология строительства укрепляет вышки

en: Replaces existing sensor tower
ru: Заменяет существующие радарные вышки

en: May be assigned as spotter for indirect fire weapons
ru: Можно назначить в качестве корректировщика орудий непрямого огня

en: VTOL CB turret detects enemy indirect fire batteries
ru: Башня ВВС КБ обнаруживает вражеские батареи непрямого огня

en: Orders assigned VTOLs to attack the enemy batteries
ru: Приказывает назначенным ВВС атаковать вражеские батареи

en: VTOLs attack until enemy battery is suppressed
ru: ВВС атакуют вражескую батарею до полного уничтожения

en: VTOL CB Improved
ru: ВВП КБ башня улучшена

en: New fire detection systems
ru: Новые системы обнаружения огня

en: Extends VTOL CB Range
ru: Увеличивает радиус действия ВВП КБ

en: All VTOL CB sensors upgraded automatically
ru: Все ВВП КБ улучшаются автоматически

en: VTOL Strike Improved
ru: Боевая Башня ВВС улучшена

en: New target recognition systems
ru: Новая система распознавания цели

en: Extends VTOL Strike Range
ru: увеличивает радиус действия Боевой Башни ВВС

en: All VTOL Strike sensors upgraded automatically
ru: Все боевые башни ВВС автоматически улучшаются

en: Scrambler Improved
ru: Турель электронного захвата улучшена

en: Improvement in synaptic link technology
ru: Улучшение в технологии синаптической связи

en: Increases scrambler rate
ru: Повышает частоту импульсов турели электронного захвата

en: All scramblers upgraded automatically
ru: Все турель захвата модернизируются автоматически

en: Collective Light Body
ru: Лёгкий корпус Альянса

en: Superior armor and body points to Viper
ru: Броня лучше, чем у Гадюки

en: Slower than Viper
ru: Медленнее Гадюки

en: High power costs and slower to produce than Viper
ru: Дороже и дольше производить, чем Гадюку

en: Collective Medium Body
ru: Средний корпус Альянса

en: Superior armor and body points to Cobra
ru: Броня лучше, чем у Кобры

en: Slower than Cobra
ru: Медленнее Кобры

en: High power costs and slower to produce than Cobra
ru: Дороже и дольше производить, чем Кобру

en: Vehicle Engine Upgrade
ru: Улучшение двигателя

en: Turbo-Charged Engine
ru: Двигатель с турбонаддувом

en: Improves vehicle speed
ru: Повышает скорость машин

en: All vehicles upgraded automatically
ru: Все машины улучшаются автоматически

en: Vehicle Bodies Improved
ru: корпус машин улучшены

en: Increases kinetic armor and body points
ru: Повышает кинетическую броню и здоровье

en: Vehicle Thermal Armor Improved
ru: Термоброня улучшена

en: Heat-resistant armored layers
ru: высокотемпературные слои брони

en: Increases Thermal Armor
ru: Улучшает термоброню

en: Vehicle Propulsion Improved
ru: Улучшен движитель машин

en: New armored construction
ru: новая бронированная постройка

en: Increases Body Points
ru: Увеличение бронирования

en: All half-tracks upgraded automatically
ru: Все полугусеницы улучшаются автоматически

en: All hovers upgraded automatically
ru: Все ховеры улучшаются автоматически

en: All tracks upgraded automatically
ru: Все гусеницы улучшаются автоматически

en: All wheels upgraded automatically
ru: Все колеса улучшаются автоматически

en: New AA Turret Available
ru: Доступно новое орудие ПВО

en: Twin 80mm flak weapon
ru: Сдвоенная 80мм зенитка

en: Aerial targets only
ru: Только воздушные цели

en: Quad 80mm flak weapon
ru: Счетверённая 80мм зенитка

en: 30mm Anti-Aircraft machinegun
ru: Противовоздушный 30мм пулемёт

en: Quad 30mm Anti-Aircraft machinegun
ru: Счетверённый противовоздушный 30мм пулемёт

en: AA Upgrade
ru: Модернизация ПВО

en: Detects and locks-on to VTOL engine emissions
ru: Обнаруживает и берёт на прицел, отслеживая выхлопы двигателей ВВС

en: Increases AA accuracy
ru: повышает точность ПВО

en: All AA weapons upgraded automatically
ru: Все орудия ПВО улучшаются автоматически

en: AA Flak Upgrade
ru: Модернизация ПВО

en: High Explosive Flak shards
ru: Мощные фугасные снаряды для зениток

en: Increases AA Flak damage
ru: Повышает урон, нанесённый ПВО

en: All AA flak weapons upgraded automatically
ru: Все ПВО орудия улучшаются автоматически

en: Recoil loaded AA ammunition hopper
ru: Загрузчик с отдачей для бункера боеприпасов ПВО

en: Increases AA ROF
ru: Повышает скорострельность ПВО

en: New Proximity Bomb Turret Available
ru: Доступна новая бомба

en: Bomb turret explodes in proximity to enemy
ru: Бомба взрывается вблизи врага

en: Best Targets: Base Structures and Defenses
ru: Лучшие цели: Постройки и Защитные сооружения

en: Superbomb turret explodes in proximity to enemy
ru: Супербомба взрывается вблизи врага

en: New Bomb Bay Available
ru: Доступны новые бомбы

en: Drops High Explosive Cluster bombs
ru: Сбрасывает фугасные кластерные бомбы

en: Best Targets: Base Structures
ru: Лучшие цели: Постройки

en: Body Points: Low
ru: Бронирование: низкое

en: Drops High Explosive Armor Piercing bombs
ru: Сбрасывает бронебойные бомбы

en: Best Targets: Defenses
ru: Лучшие цели: защитные сооружения

en: Bombsight Upgrade
ru: улучшенный бомбприцел

en: Locks on to thermal emissions
ru: Отслеживает по тепловому следу

en: Increases Bombing accuracy
ru: Повышает точность бомбардировки

en: All bomb bays upgraded automatically
ru: Все отсеки для бомб улучшаются автоматически

en: New Weapon Turret Available
ru: Доступно новое оружие

en: Hyper-velocity automatic-cannon firing 88mm rounds
ru: Гиперскоростная (ГС) автоматическая пушка, стреляющая 80мм снарядами

en: Best Targets: Vehicles
ru: Лучшие цели: наземный транспорт

en: Replaces Medium Cannon
ru: Заменяет среднюю пушку

en: 76mm hyper-velocity quad-barrel automatic-cannon
ru: 76мм гиперскоростная счетверённая автоматическая пушка

en: Body Points: High
ru: Броня: высокая

en: Heavy Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
ru: Тяжёлый огнемёт, выпрыскивающий пламя из горючей смеси Оксида пропилена

en: Best Targets: Bunkers, wheeled and hover vehicles
ru: Лучшие цели: Бункеры, колёсный транспорт, амфибии

en: Flamer Upgrade
ru: Улучшение огнемёта

en: Propylene Oxide treated to burn at superhot temperatures
ru: Оксид Пропилена позволяет получить сверх горячее пламя

en: Increases Flamer damage
ru: Увеличение урона огнемёта

en: All flamers upgraded automatically
ru: Все огнемёты автоматически улучшены

en: New Indirect Fire Weapon Available
ru: Доступно новое артиллерийское орудие

en: 105mm Howitzer may be assigned to a sensor
ru: 105мм гаубицу можно привязать к радару

en: Best Targets: Base Structures, infantry, wheeled vehicles
ru: Лучшие цели: Постройки, пехота, колёсный транспорт

en: 155mm Howitzer may be assigned to a sensor
ru: 155мм гаубицу можно привязать к радару

en: 105m Howitzer firing incendiaries, may be assigned to a sensor
ru: 105мм гаубицу, стреляющую зажигательными снарядами, можно привязать к радару

en: Best Targets: Base Structures, bunkers
ru: Лучшие цели: постройки, бункеры

en: Howitzer Upgrade
ru: Улучшение гаубицы

en: Self-guided rocket powered shells
ru: Самонаводящаяся ракета с усиленными снарядами

en: Increases Howitzer accuracy
ru: Увеличение точности гаубицы

en: All howitzers upgraded automatically
ru: Все гаубицы автоматически улучшены

en: High Explosive shells
ru: Фугасные снаряды

en: Increases Howitzer damage
ru: Увеличение урона гаубицы

en: Automatic loading mechanism replaces manual loader
ru: Ручная перезарядка заменяется автоматом заряжания

en: Increases Howitzer ROF
ru: Увеличение скорострельности гаубицы

en: Machinegun Upgrade
ru: Улучшение пулемёта

en: Tungsten-tipped armor-piercing bullets
ru: Бронебойные пули с вольфрамовыми наконечниками

en: Increases Machinegun damage
ru: Увеличение урона пулемёта

en: All machineguns upgraded automatically
ru: Все пулемёты автоматически улучшены

en: Improved chaingun mechanism
ru: Улучшенный механизм перезарядки

en: Increases Machinegun ROF
ru: Увеличение скорострельности пулемёта

en: May be assigned to a sensor
ru: Можно привязать к радару

en: Best Targets: Base structures, infantry, wheeled vehicles
ru: Лучшие цели: постройки, пехота, колёсный транспорт

en: Body Points: Very Low
ru: Бронирование: очень низкое

en: Mortar Upgrade
ru: Улучшение миномёта

en: High Explosive Armor-Piercing Shells
ru: Взрывчатые бронебойные снаряды

en: Increases Mortar damage
ru: Увеличение урона миномёта

en: All mortars upgraded automatically
ru: Все миномёты автоматически улучшены

en: Mini-Rocket Upgrade
ru: Улучшение миниракет

en: High Explosive Armor-Piercing warheads
ru: Взрывчатые бронебойные боеголовки

en: Increases Mini-Rocket damage
ru: Увеличение урона миниракеты

en: All mini-rockets upgraded automatically
ru: Все миниракеты автоматически улучшены

en: Robotic reload system
ru: Роботизированная перезарядка

en: Increases Mini-Rocket ROF
ru: Повышает скорострельность миниракет

en: Rocket Upgrade
ru: Улучшение ракет

en: High Explosive Squash Head warhead
ru: Высокомощная взрывчатка в носовой части боеголовки

en: Increases Rocket damage
ru: Увеличение урона ракеты

en: All rockets upgraded automatically
ru: Все ракеты автоматически улучшены

en: Return to LZ
ru: Вернуться к зоне высадки

en: Close
ru: Закрыть

en: Manufacture (F1)
ru: Производство (F1)

en: Research (F2)
ru: Исследования (F2)

en: Build (F3)
ru: Строить (F3)

en: Design (F4)
ru: Дизайн (F4)

en: Intelligence Display (F5)
ru: Дисплей разведки (F5)

en: Commanders (F6)
ru: Командиры (F6)

en: In this training session you'll learn how to build an effective base
ru: В этой тренировочной миссии Вы научитесь строить эффективную базу

en: Oil resources are key to your success
ru: Нефтяные ресурсы являются залогом Вашей победы

en: To build an oil derrick, select one of your trucks
ru: Чтобы построить нефтяную вышку, выберите один из своих грузовиков

en: Left click the oil pool indicated by the radar pulse to order your truck to build
ru: Нажмите левой кнопкой по нефтяному месторождению, пульсирующем на радаре, чтобы приказать грузовику начать строительство

en: The oil derrick is currently dormant. Build a power generator to convert the oil into power
ru: Нефтяная вышка не работает. Постройте генератор энергии, чтобы преобразовать нефть в энергию

en: Now left click the power generator in the build menu on the left
ru: Затем выберите генератор энергии в меню строительства слева

en: Position the square at your base and left click to start the build process
ru: Разместите квадрат на Вашей базе и нажмите левую кнопку для начала процесса строительства

en: To increase your build rate, select your second truck
ru: Чтобы увеличить скорость строительства, выберите второй грузовик

en: Now left click the power generator site
ru: Теперь кликните по месту строительства генератора энергии

en: The other truck will now help to build the power generator
ru: Теперь грузовик помогает строить генератор энергии

en: During missions you need to locate and recover technologies from before the Collapse
ru: Во время миссий Вы будете искать и восстанавливать доколлапсовые технологии

en: Use a truck to search for the artifact indicated by the radar pulse
ru: Выберите грузовик и найдите артефакт, обозначенный пульсирующей точной на радаре

en: Move the pointer over the artifact and left click to recover it
ru: Наведите указатель на артефакт и щёлкните по нему, чтобы восстановить

en: A research facility is required to research artifacts
ru: Для исследования артефактов необходима исследовательская лаборатория

en: Left click the flashing BUILD icon
ru: Нажмите левой кнопкой по мигающей кнопке СТРОИТЬ

en: Now left click the research facility and position it at your base
ru: Теперь щёлкните по исследовательской лаборатории и выберите позицию для её размещения на базе

en: Use your other truck to help build the research facility
ru: Используйте другой грузовик, чтобы помочь построить исследовательскую лабораторию

en: To research the artifact, left click on the flashing RESEARCH icon
ru: Чтобы исследовать артефакт, щёлкните по мигающей иконке ИССЛЕДОВАНИЯ

en: Now left click the machinegun artifact
ru: Теперь щёлкните по артефакту пулемёт

en: The artifact is now being researched by the facility
ru: Теперь артефакт исследуется лабораторией

en: The researched machinegun can now be used to design a new vehicle
ru: Теперь исследованный пулемёт может быть использован в разработке новой машины

en: Left click the flashing DESIGN icon
ru: Щёлкните по мигающей иконке ДИЗАЙН

en: To start your design, left click the NEW DESIGN icon
ru: Чтобы начать разработку, щёлкните по иконке НОВЫЙ ДИЗАЙН

en: Now left click the Vehicle Body icon
ru: Теперь щёлкните по иконке "Корпус машины"

en: Then left click the Viper body
ru: Затем выберите корпус Гадюка

en: Left click the Wheels icon
ru: Щёлкните по иконке "Колёса"

en: Then left click the machinegun to complete your design
ru: Затем, чтобы завершить разработку, щёлкните по пулемёту

en: To finalize your design, left click the CLOSE icon
ru: Для завершения разработки, нажмите по иконке ЗАКРЫТЬ

en: A factory is now required to manufacture your new vehicle
ru: Теперь, чтобы построить новую машину, необходим завод

en: Now left click the factory icon and position it at your base
ru: Теперь щёлкните по заводу и выберите позицию для его размещения на базе

en: Select a location for your factory
ru: Выберите размещение завода

en: The delivery point is indicated by the number 1
ru: Точка прибытия обозначена цифрой 1

en: All new units will drive to this location once built
ru: Все построенные машины будут прибывать в эту зону

en: You can move the delivery point at any time by left clicking it
ru: Вы можете переместить точку прибытия в любой момент, щёлкнув по ней

en: Now click where you want to position the delivery point
ru: Теперь укажите, где Вы хотите разместить точку прибытия

en: The factory can now be ordered to build a new unit
ru: Теперь заводу можно приказать строить новую машину

en: Left click the flashing MANUFACTURE icon
ru: Щёлкните по мигающей иконке ПРОИЗВОДСТВО

en: Now left click the units you want to build from the menu at the left
ru: Затем щёлкните по машинам, которые хотите построить, в меню слева

en: Please wait whilst the factory manufactures the new unit(s)
ru: Подождите, пока завод не построит новые машины

en: Congratulations commander - you are ready for your first mission
ru: Поздравляем, Командующий - теперь Вы готовы к своей первой миссии

en: Incoming Transmission
ru: Входящая передача

en: Transmission from Beta Base
ru: Входящая передача с базы Бета.

en: Mayday! Mayday!
ru: СОС! СОС!

en: Please assist!...
ru: Запрашиваю помощь!..

en: CAMPAIGN ONE
ru: МИССИЯ 1

en: WESTERN SECTOR
ru: ЗАПАДНЫЙ СЕКТОР

en: Dawn, July 4th, 2100
ru: Рассвет, 4 июля 2100 г.

en: Project HQ
ru: Штаб проекта

en: A New Era
ru: Новая эра

en: Morning, July 4th, 2100
ru: Утро, 4 июля 2100 г.

en: In-flight to Western Sector
ru: В полёте к Западному сектору

en: Team Alpha nears its destination
ru: Команда Альфа достигла своей цели.

en: Transport destinations follow:
ru: Назначение транспорта:

en: Alpha - Western Sector....
ru: Альфа - Западный сектор...

en: Alpha you are cleared for take-off.
ru: Альфа, вы можете взлетать.

en: Good luck and good hunting.
ru: Удачи и доброй охоты.

en: Approaching Landing Zone. Team Alpha Briefing commences.
ru: Приближаемся к зоне высадки. Альфа, прослушайте инструктаж.

en: Commander, you lead Team Alpha, one of three expeditionary teams sent out by the Project to recover artifacts from before the Collapse.
ru: Командир, вы возглавляете команду Альфа, одну из трёх разведывательных команд, посланных Проектом для отыскания артефактов, созданных до времён Краха.

en: Your destination lies in the western zone.
ru: Ваша цель расположена в Западной зоне.

en: Commander, we have recovered a command turret from the New Paradigm.
ru: Мы раскодировали входящее сообщение от Новой Парадигмы.

en: This turret allows commanders to coordinate attacks between assigned units and to act as a delivery point for factories. Researching and using this technology has the highest priority.
ru: Эта турель позволяет командирам координировать атаки между юнитами, а также является точкой назначения для продукции фабрик. Разработка и внедрение данной технологии имеет высший приоритет.

en: Commander, we are receiving this transmission.
ru: Мы получаем передачу.

en: Your attacks upon us will not go unpunished.
ru: Ваши нападения на нас не останутся безнаказанными.

en: You are in contravention of the New Paradigm.
ru: Ты враг Новой Парадигмы

en: All attack groups commence attack on enemy.
ru: Все атакующие группы начинают наступление на врага.

en: They are in contravention of the New Paradigm.
ru: Они враги Новой Парадигмы.

en: They must be eradicated.
ru: Они должны быть истреблены.

en: Secure the LZ and establish a forward base.
ru: Защитите зону высадки и установите передовую базу.

en: Then destroy the New Paradigm's base.
ru: Затем уничтожьте базу Новой Парадигмы.

en: Open your systems to me.
ru: Дай мне доступ к своим системам.

en: Let me meld with your machines and cyborgs.
ru: Позволь мне слиться с твоими машинами и киборгами.

en: We will create the perfect nexus of man and machine.
ru: Мы создадим воплотим идеальный синтез человека и машины.

en: Together we can create a new world.
ru: Вместе мы можем создать идеальный мир.

en: I can give you power beyond your wildest dreams.
ru: Я могу дать тебе мощь, которая превосходит все твои мечты.

en: Open your systems to me and you will be strong.
ru: Дай доступ к своим системам, и ты станешь сильным.

en: I can raise you as gods upon the blasted earth.
ru: Я могу сделать тебя подобным богам этой проклятой земли.

en: When we failed to respond it became threatening.
ru: Когда мы не смогли ответить, это стало угрожающим.

en: Your interference in my plans for the New Paradigm will not go unpunished.
ru: Твоё вмешательство в мои планы относительно Новой Парадигмы не останется безнаказанным.

en: You are weak flesh-things. I am strong and have many parts.
ru: Вы слабые куски плоти, а я - сильный и вездесущий.

en: You may defeat me here, but I shall rise again.
ru: Ты нанёс мне поражение, но я восстану вновь.

en: As I once cleansed the world with fire, I will destroy you and your puny Project!!
ru: Я уничтожу твой никчёмный Проект так же, как я уже очистил этот мир огнём однажды.

en: Nexus then removed itself from the system, destroying its memory banks, and removing all traces of its external connections.
ru: Затем NEXUS удалился из системы, разрушив её банки памяти и удалив все следы своих внешних соединений.

en: We are not sure what Nexus is or who or what is directing it. Initial research links the Nexus Intruder Program with the Reed Corporation, the developer of the synaptic link.
ru: Мы не уверены в том, что есть НЕКСУС и что или кто управляет им. Начальные исследования указывают на связь программы проникновения НЕКСУС с Корпорацией Рид, разработчиком нейросвязи.

en: We have ascertained that Nexus supplied the New Paradigm with most of its technology. Whatever Nexus is, it's more than a computer parasite.
ru: Мы установили, что Новая Парадигма получила большинство своих технологий от НЕКСУС. Чем бы ни был НЕКСУС, он нечто большее чем компьютерный паразит.

en: It has technology and weapons. It knows about us, and it's not friendly.
ru: У него есть технологии и вооружения. Он знает о нас и не является дружелюбным.

en: The Synaptic Link was developed by the Reed Corporation in conjunction with the US Military.
ru: Нейросвязь была разработана Корпорацией Рид при содействии Вооружённых Сил США.

en: The synaptic link allows for almost instantaneous transfer of thought from human operators to vehicle control and guidance systems. The synaptic link is fitted into the base of the skull circling the spinal column.
ru: Нейросвязь реализует почти мгновенную передачу мыслей от человека-оператора к машинам и управляющим системам. Нейросвязь встраивается в позвоночник в основании черепа.

en: The link has a hi-speed data transfer port that plugs into any computer system.
ru: Соединение представлено высокоскоростным портом передачи данных, совместимым с любой компьютерной системой.

en: More importantly the development of the synaptic link made the creation of cyborgs possible. Early attempts at power suits for individual soldiers failed as they proved to be slow and unresponsive.
ru: Более важно то, что разработка нейросвязи сделала возможным создание киборгов. Ранние попытки создания экзскафандров для солдат провалились, поскольку реализации получались медленными и высоколатентными.

en: The synaptic link allowed soldiers to be placed in power suits that they controlled as easily as their own bodies. Power suits allowed infantry to function effectively on the battlefields of the 21st Century.
ru: Нейросвязь же позволила солдатам, находясь в экзоскафандре, управлять им так же просто, как собственным телом. Экзоскафандры позволили пехоте функционировать эффективнее на полях сражений XXI века.

en: Unfortunately, this technology has fallen into the hands of the New Paradigm. It is imperative that you research and develop synaptic link technologies.
ru: К несчастью, данная технология осталась исключительно в руках Новой Парадигмы. Крайне важно, чтобы вы вновь исследовали и воплотили технологии нейросвязи.

en: Warning!
ru: Внимание!

en: You are entering a restricted area.
ru: Вы вошли в запретную зону.

en: Return to your designated zone or be destroyed.
ru: Вернитесь в назначенную вам зону или будете уничтожены.

en: Repeat. Return to your designated zone or be destroyed.
ru: Повторяю: вернитесь в назначенную вам зону или будете уничтожены.

en: Message Ends.
ru: Сообщение окончено.

en: You will be destroyed.
ru: Вы будете уничтожены.

en: NEXUS, the synaptic technology you required has been recovered and sent for collection.
ru: НЕКСУС, нейросвязь, которую вы искали, была получена!

en: You have done well.
ru: Вы хорошо сделали свою работу.

en: Once we have analyzed and authenticated the technology, your reward  will follow.
ru: Как только мы проанализируем и классифицируем технологию, ваша награда не заставит ждать.

en: Information discovered at the previous enemy base indicates that the New Paradigm recovered two synaptic link artifacts.
ru: По информации, полученной на предыдущей базе противника, Новая Парадигма обладает двумя артефактами, имеющими отношение к нейросвязи.

en: This Nexus Intruder Program is a self-mutating computer parasite. This makes it difficult to eradicate from systems once it has been identified.
ru: Программа вторжения НЕКСУС является самомодифицирующимся компьютерным паразитом, посему её устранение из наших систем является довольно сложной задачей.

en: We have been unable to ascertain it's ultimate goal or function. In its initial form it seeks out and isolates sections of memory from the rest of the invaded system. It then begins to mutate itself and data structures, effectively reprogramming the system from within.
ru: Мы не смогли установить его конечные цели или функции. В своём первоначальном виде она ищет и выделяет участки памяти от остальной системы. Затем она начинает мутировать себя и структуры данных, эффективно перепрограммируя системы изнутри.

en: Further analysis was prevented by the manual shutdown of the system by our technicians to prevent additional contamination by the Nexus Intruder Program.
ru: Продолжение анализа невозможно вследствие ручного останова системы нашими техническими специалистами, инициированного для предотвращения дальнейшего заражения программой вторжения НЕКСУС.

en: However, the spread of the Nexus Intruder Program was not checked by New Paradigm. We need to capture New Paradigm's core systems to further investigate Nexus and determine its origins.
ru: Однако, распространение Охранной Программы Нексус не была проверена Новой Парадигмой. Мы должны захватить основные системы Новой Парадигмы с целью дальнейшего расследования Нексус и определения его происхождения.

en: Commander, you are to curtail the New Paradigm's activities in this sector and locate their main base.
ru: Командующий, вы должны урезать деятельность Новой Парадигмы в этом районе и найти их главную базу.

en: CAMPAIGN TWO
ru: МИССИЯ 2

en: EASTERN SECTOR
ru: Восточный сектор

en: Morning, September 1st, 2100
ru: Утро, 1 сентября 2100 г.

en: In-flight to Eastern Sector
ru: В полёте к Восточному сектору

en: Team Alpha approaches Beta Base
ru: Команда Альфа достигла базы Бета

en: You must defend and hold it at all costs.
ru: Вы должны защитить и отстоять её любой ценой.

en: THE COLLECTIVE
ru: АЛЬЯНС

en: Commander, a new launch has been detected.
ru: Командир, был обнаружен новый запуск.

en: It is likely to be targeted at your location.
ru: Похоже, что это место подходит для вашей высадки.

en: You are to start the immediate evacuation of Beta Base to the safe haven.
ru: Вы должны начать немедленную эвакуацию базы Бета в безопасное укрытие.

en: NASDA is the North American Strategic Defense Agency.
ru: NASDA - это Северо-Американское Стратегическое Оборонное Агентство.

en: NASDA was formed in 2076 to defend North America from conventional and nuclear attack. The construction of a satellite defense system began in 2081 and was completed in 2082.
ru: NASDA было сформировано в 2076 году для защиты Северной Америки от обычных и ядерных нападений. Создание спутниковой оборонной системы началось в 2081 году и завершилось спустя год.

en: In 2085 the NASDA satellites fired their nukes at Earth.
ru: В 2085 году спутники NASDA подвергли Землю атаке своими ядерными боеголовками.

en: There were also ground-based sites. Many of these were destroyed in the nuclear counterstrikes, but there's bound to be some out there.
ru: Тут были также наземные базы. Многие были уничтожены в результате ядерных контрударов, но обязательно там должно что0то быть.

en: The NASDA satellites also contained pulse-lasers designed to shoot down missiles approaching North America.
ru: Спутники НАСДА содержат также импульсные лазеры, чтобы сбивать ракеты, приближающиеся к Северной Америке.

en: During the counterstrikes, these LasSats failed to fire. If brought into operation, these LasSats could inflict major damage on ground targets.
ru: Во время контрударов, Эти ЛасСатс не стреляли. Эти ЛасСаст может нанести серьёзный ущерб наземным целям.

en: All nukes targeted at  North America found their targets.
ru: Все ядерное оружие, направленное на Северную Америку достигло своей цели.

en: We know that Nexus is searching for NASDA Central in the Eastern Sector. This was one of the land-based control centres for the satellites.
ru: Мы знаем, что Нексус ищет Центральный НАСДА в Восточном секторе. Это была одна из наземных центров управления для спутников.

en: If the centre is found intact, NEXUS may gain control of the satellites.
ru: Если центр находится нетронутым, НЕКСУС может получить контроль над спутниками.

en: Nexus claimed that it had already destroyed the world.
ru: Нексус утверждал, что он не уничтожал мир.

en: Warriors of the Collective, I seek the location of NASDA Central.
ru: Войны Коллектива, я ищу местоположение Центральной НАСДА.

en: It lies somewhere in your territory.
ru: Оно лежит где-то на вашей территории.

en: Find it for me and I shall provide you with further weapons to aid you in your war against the Project.
ru: Найдите это для меня и я предоставлю вам дополнительное оружие, чтобы помочь вам в вашей войне против Проекта.

en: NASDA Briefing follows...
ru: НАСДА Брифинг следует ...

en: We've got to make sure that it can't do it again.
ru: Мы должны убедиться, что он не сможет сделать это снова.

en: Analysis indicates that these systems were part of the control system for the NASDA satellites.
ru: Анализ показывает, что эти системы являются частью системы контроля для спутников НАСДА.

en: It's now certain that Nexus was responsible for The Collapse.
ru: Теперь понятно, что Нексус был ответственен за Коллапс.

en: During the early stages of the Collapse, NASDA technicians switched off  the infected systems in order to isolate the spread of Nexus. This seems to have prevented the LasSats from firing during the counterstrikes.
ru: На ранних стадиях Коллапса, техники НАСДА отключили заражённые системы для того, чтобы изолировать распространение Нексуса. Это, кажется, не позволило ЛасСатс стрелять во время контрударов.

en: The ensuing nuclear-magnetic pulses wiped clean large amounts of NASDA's memory banks, shattering its core processor, and sent shockwaves blasting through Nexus.
ru: Последовавшая за этим ядерно-магнитный импульс очистил большое количество отделов памяти НАСДА, разрушая её ядро процессора, и вызывая шоковую реакцию в Нексусе.

en: Nexus was fried as whole sections of its consciousness were obliterated in the counterstrikes.
ru: Нексус был зажарен как разделы его сознания быль уничтожены в результате контрударов.

en: Commander we are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
ru: Мы засекли передачи с этого участка, достигающие высокой орбиты.

en: Nexus has now reconnected itself with the NASDA satellites.
ru: НЕКСУС соединяется со спутниками NASDA.

en: This poses a major threat to the Project and to our survival.
ru: Это создаёт серьёзную угрозу для проекта и для нашего выживания.

en: Analysis of NASDA Central leaves no doubt that The Collective has introduced the Nexus Intruder Virus to it.
ru: Анализ Центральной НАСДА  не оставляет сомнений, что Коллектив внедрил вирус.

en: The nuclear reactor was going to be used to power a vast network of pre-Collapse computer systems.
ru: Ядерный реактор будет использован для питания обширной сети пред-Коллапсных компьютерных систем

en: Commander, we have just detected a missile launch at these coordinates.
ru: Командир, мы обнаружили запуск ракет по этим координатам.

en: Team Gamma are sending a team to investigate the launch site and to prevent any further launches.
ru: Группа Гамма посылает команду для расследования места старта и чтобы предотвратить дальнейшие запуски.

en: We can only assume that Nexus has gained control of this site. We cannot determine whether the missile is nuclear-armed or where it is targeted. You are advised to begin preparations for the evacuation of your base.
ru: Мы можем только предположить, что Нексус получила контроль этого местоположения. Мы не можем определить, является ли ракета ядерным оружием или когда она запустится. Вам рекомендуется начать подготовку к эвакуации из вашей базы.

en: Warriors of The Collective, more intruders are entering our territory.
ru: Войны Коллектива, больше злоумышленников ступают на наши территории.

en: They are not part of the machine.
ru: Они не являются частью машины.

en: Warriors of The Collective, attack and destroy kill all who resist the machine.
ru: Войны Коллектива , уничтожьте тех, кто восстал против машины.

en: Attack! Erase their presence from this area!
ru: В атаку! Стереть их с лица этого района!

en: Warriors of The Collective, we are ready to destroy the intruders who pollute our lands.
ru: Воины Коллектива, мы готовы уничтожить злоумышленников, которые загрязняют наши земли.

en: Those of the Project are not of the machine. They have been denied its blessing. We who have embraced the power of the machine have a destiny to sweep away such weak creatures.
ru: Тот, кто из Проекта не машина. Они были лишены его благословления. Мы, которые приняли мощность машины судьба, чтобы смести таких слабых существ.

en: They shall fall before the might of The Collective.
ru: Они падут перед мощью Коллектива

en: Attack and destroy all who resist the machine.
ru: Уничтожить всех тех, кто восстал против машины.

en: Attack!
ru: В атаку!

en: Warriors of the Collective, Nexus has given us the power of the machine so that we can destroy all that oppose us.
ru: Воины Коллектива, Нексус дал нам силу машин так, что мы можем уничтожить всех, кто против нас.

en: Nexus now asks us to crush the Project.
ru: Нексус просит нас теперь свернуть проект.

en: Cleanse and destroy!!
ru: Найти и уничтожить!

en: Warriors of the Collective. You have performed well.
ru: Войны Коллектива. Вы проявили себя.

en: Your just reward is on its way.
ru: Ваша награда уже в пути.

en: The Project is fleeing its base and stealing your technology.
ru: Проект сбегает со своей базы и крадёт вашу технологию.

en: You must stop them!
ru: Вы должны остановить их!

en: Decoding Transmission...
ru: Раскодирование передачи...

en: CAMPAIGN THREE
ru: Кампания 3

en: NORTHERN SECTOR
ru: Северный сектор

en: Dusk, December 3rd, 2100
ru: Сумерки, 3 декабря 2100

en: In-flight to Northern Sector
ru: В полете на Северный Сектор

en: The Final Encounter
ru: Последняя встреча

en: Briefing Commences
ru: Начало инструктажа:

en: Personnel at Gamma Base have confirmed that the nuclear missiles targeted at Alpha and Beta bases were launched from a silo in their sector.
ru: Персонал в Гамма базе подтвердили, что ядерные ракеты, направленные на альфа и бета базы были запущены из бункера в своём секторе.

en: Team Gamma is currently scouting the silo's location and monitoring NEXUS's activity.
ru: Группа Гамма в настоящее время разведает место бункера и мониторинга деятельности в Нексусе.

en: Time's up commander!!
ru: Время вышло, Командующий.

en: Commander, we are detecting NEXUS forces from these coordinates...
ru: Мы обнаружили войска НЕКСУС в этом районе.

en: Well done Commander, you've prevented my last missile from launching.
ru: Хорошо командующий, вы помешали запуску моей последней ракеты.

en: Such a shame. Your Project HQ would have made a wonderful target.
ru: Какой позор. Ваш проект HQ был бы прекрасной мишенью.

en: But it's good of you to join me here.
ru: Но это хорошо, что вы присоединитесь ко мне здесь.

en: Buried beneath this silo is a tactical nuclear warhead that is set to go off soon.
ru: Похороненные под этим бункером тактические ядерные боеголовки взорвутся в ближайшее время.

en: As I cannot launch it, it'll just have to blow where it is.
ru: Из-за того, что я не могу запустить её, я взорву там где она находится.

en: Please note that all entrances to the underground complex have been sealed. Goodbye, Commander.
ru: Пожалуйста, обратите внимание, что все входы в подземный комплекс были опечатаны. До свидания, Командующий.

en: Glad you could make it, Commander.
ru: Уверен, вы сможете это совершить, Командующий.

en: Enemy strike VTOLs have got us pinned down. We've managed to hold off cyborgs and tanks, but we haven't been able to make any progress along the valley.
ru: Вражеские ударные самолёты застали нас в врасплох. Нам удалось избежать киборгов и танков, но мы не смогли добиться какого-либо прогресса на долине.

en: Can you try and reach us with anti-aircraft units?
ru: Можете ли вы попытаться и добраться до нас с зенитными пушками?

en: This is Team Alpha. Repeat, this is Team Alpha. We require immediate assistance.
ru: Это группа Альфа. Повторяю, это группа Альфа. Мы требуем немедленной помощи.

en: We are under heavy attack from cyborgs, laser tanks, and strike VTOLs.
ru: Мы находимся под сильным огнём от киборгов, лазерных танков, и ударных самолётов.

en: We were trying to reach your position, but have been ambushed.
ru: Мы пытались дойти до  вашей позиции, но попали в засаду.

en: We're holed up in  a valley at these coordinates.
ru: Мы скрывались в долине на этих координатах.

en: Please assist.
ru: Просьба помочь.

en: Commander, forces from Team Alpha escaped the nuclear attack on Alpha Base.
ru: Командующий силами команды Альфа избежал ядерной атаки на базу Альфа.

en: We are experiencing some interference from NEXUS.
ru: У нас некоторые помехи из-за Нексуса.

en: You must destroy his command centre before we lose control of key systems.
ru: Вы должны уничтожить его командный центр, прежде чем мы теряем контроль над ключевыми системами.

en: Commander, welcome to NEXUS!
ru: Командир, добро пожаловать в НЕКСУС!

en: The Reed Corporation was founded by Dr Allan Reed. In 2080, Dr Reed landed a contract with the US Military to develop the synaptic link technology.
ru: Корпорация Рид была основана доктором Алан Рид. В 2080 г. доктору Риду удалось заключить контракт с американской армией развивать технологии синаптической связи.

en: After patenting the synaptic link five years later, Dr Reed continued his researches into cybernetics.
ru: После патентования синаптической связи пять лет спустя, доктор Рид продолжал свои исследования в кибернетике.

en: His goal this time was to allow transfer of human consciousness into data streams that could meld with computer technologies. While in Cyberspace the operator's bodies were kept in immersion tanks.
ru: Его цель на этот раз было позволить передачу человеческого сознания в потоки данных, которые могли бы объединиться с компьютерными технологиями. Хотя в киберпространстве органов оператора держали в погружении танков.

en: Backed again by the military, Dr Reed began work on the NEXUS Intruder Program. After three years with little progress, the military abandoned the Nexus Project and cut Dr Reed's funding.
ru: Опираясь на слова военных, доктор Рид начал работу над охранной программой Нексус. После трёх лет с небольшим прогрессом, военные отказались от проекта Нексус и сократили финансирование доктора Рида.

en: Reports from the time claim that Dr Reed was furious and vowed to have his revenge on all who got in his way.
ru: Доклады временно утверждают, что доктор Рид был в ярости и поклялся отомстить всем, кто встал у него на пути.

en: It appears that Dr Reed may have succeeded in his goals and completed the Nexus Intruder Program.
ru: Похоже, что доктору Риду, возможно, удались его цели и он завершил охранную программу Нексус.

en: The similarity between NEXUS and Dr Reed is striking.
ru: Сходство между Нексусом и доктором Ридом бросается в глаза.

en: Such an interesting history lesson. Now allow me to bring you up to date.
ru: Такой интересный урок истории. Теперь позвольте мне ввести вас в курс.

en: The NEXUS Intruder Program was created in order to control fools like you.
ru: Охранная программа Нексус  была создана с целью контроля дураков, как вы.

en: It's very simple for me to infiltrate your systems and take them over. It's so simple, in fact, that you wouldn't even know I'm there. That is until I activate parts of myself etched into your core systems.
ru: Однако, если вы покинете этот объект, то я отпущу вас, так как вы  больше не представляете угрозы для меня.

en: Let's start by activating NEXUS in your core systems and see what happens!
ru: Давайте начнём с активации Нексус в вашей основной системе и посмотрим, что произойдёт!

en: Commander, we are experiencing interference with our equipment.
ru: Командир, испытываем неполадки с нашим оборудованием

en: Normal service will be restored as soon as possible.
ru: Сервис скоро восстановится.

en: Not long to go now, Commander. There's no where else for you to run to.
ru: Не спешите , Командующий. Вам некуда больше бежать.

en: However, if you vacate this facility, then I shall let you go free, as you are no longer a threat to me.
ru: Однако, если вы покинете этот объект, то я отпущу вас , так как вы больше не представляете угрозы для меня

en: You have five minutes to comply or else it's frying time!
ru: У вас есть пять минут, чтобы согласиться, либо это время жарки.

en: Commander, we are under attack by NEXUS cyborgs and tanks. Please help as we....
ru: Командующий, мы атакованы киборгами и танками Нексуса. Помогите нам...

en: ...cannot hold out much longer.  Repeat, please help, we cannot hold out much longer....
ru: ...мы не можем держаться дольше. Повторяю, пожалуйста помогите, мы не можем держаться больше....

en: Ah, Commander, so good of you to join us here at Nexus base.
ru: Ох, Командир, так хорошо, что вы присоединились тут к базе Нексуса.

en: It was very useful having Gamma Team set up here in the mountains.
ru: Было очень полезно иметь Команду Гамма, которые находятся тут, в горах.

en: Their absorption was such a pleasure.
ru: Их поглощение было очень приятно.

en: Thank you for all those useful technologies you've recovered.
ru: Спасибо вам за все используемые технологии, которые вы открыли.

en: You and not those fools in the New Paradigm and the Collective.
ru: Вы и не те дураки в Новой Парадигме и Коллектив .

en: I'm now activating all your synaptic links so that your forces can meld with Nexus.
ru: Я теперь активирую все синаптические связи так, что ваши войска смогут объединиться с Нексусом.

en: Your forces are now mine! Welcome to Nexus.
ru: Ваши войска теперь мои! Добро пожаловать на Нексус

en: Commander, you're proving to be more resilient than I thought.
ru: Командующий, вы оказались более устойчивым, чем я думал.

en: But no matter, as you'll not be here much longer.
ru: Но это не имеет значения, так как вас тут больше не будет.

en: After much searching and reprogramming, I've finally got all my systems back on-line.
ru: После долгих поисков и перепрограммирования, я, наконец, вернул все серверные системы он-лайн.

en: Once I destroyed the world with nuclear fire to clear the way for my cybernetic future.
ru: Однажды я уничтожил мир ядерным огнём, чтобы расчистить путь для моего кибернетического будущего.

en: I now intend to further shape the world into my own image, by  surgically removing unwanted growths like yourself.
ru: Я теперь намерен и в дальнейшем формировать мир в мой собственный образ, хирургическим путём удаления нежелательных наростов, как вы.

en: My Laser Satellites are now powering up. I intend to test them on you first, Commander!
ru: Мои Лазерные Спутники набирают силу. Я намерен испытать их на вас первым, Командир!

en: Dusk, November 3rd, 2085
ru: Сумерки, 3 ноября 2085 г.

en: Earth, High Orbit
ru: Земля, верхняя орбита

en: The Collapse
ru: Коллапс

en: January 19th, 2086
ru: 19 января 2086 г.

en: North America
ru: Северная Америка

en: Nuclear Winter
ru: Ядерная зима

en: Midnight, April 10th, 2086
ru: Полночь, 10 апреля 2086 г.

en: Rocky Mountains
ru: Скалистые горы

en: Safety
ru: Безопасное место

en: Dawn, April 4th, 2100
ru: Рассвет, 4 апреля 2100 г.

en: A New Beginning
ru: Новое начинание

en: The NASDA system was developed to protect us. It was to be the ultimate nuclear deterrent. As it turned out, it was our executioner.
ru: Система НАСДА была разработана, чтобы защищать нас. Она должна была быть концом ядерного сдерживания. Как оказалось, это был наш палач.

en: Reports said that NASDA developed a fault during a routine systems check. Don't believe it. Someone wanted it to take us out.
ru: Сообщения говорят, что НАСДА виновата в ходе обычной проверки системы. Не верти этому. Кто-то хотел нас уничтожить.

en: Those nukes were targeted on every major city around the world. NASDA was programmed to start the Collapse. When the counterstrikes launched, its laser defenses and anti-missile ground sites failed.
ru: Те ядерные оружия были направлены на каждый крупный город мира. НАСДА был запрограммирован, чтобы начать коллапс. Когда контрудары были запущены, его лазерные обороны и противоракетные установки отказали в работе.

en: The world as we knew it ended...
ru: Мир, который мы знали закончился...

en: The Nuclear Winter hit hard. Disease and famine claimed most of us who had survived the nuclear strikes. Wars over cans of dog food took even more.
ru: Ядерная Зима ударила сильно. Болезни и голод требовали нас, кто выжил после атомного взрыва. Войны за банки корма для собак развивались все больше и больше.

en: We'd fled Seattle early in '86. We'd heard that the Rocky Mountains were relatively rad-free.
ru: Мы убежали в Сиаттл в начале '86. Мы слышали, что Роки Моунтаинс были относительно без радиусов.

en: After fighting off bands of marauders we came across the base. Its personnel were dead. Killed by any one of a number of virulent diseases.
ru: После борьбы с полосой мародёров мы столкнулись с базой. Его персонал были мёртв. Убит кем-то из числа ифекционно-зараженных.

en: We cracked the doors, and cleared out the bodies inside.
ru: Мы взломали двери, и очистили от тел  внутри.

en: We knew that things would never be the same again, but we were determined to build a new world out of the ruins. We rebuilt the landing pads and brought the old systems back on-line.
ru: Мы знали, что вещи никогда не будут прежними, но мы были полны решимости построить новый мир из руин. Мы восстановили посадочные площадки и привели обратно старые системы в он-лайн.

en: We were finally ready to begin the Project.
ru: В конце концов мы готовы начать Проект.

en: After many long months of struggle, we defeated NEXUS.
ru: После долгих месяцев битвы мы одолели НЕКСУС.

en: The war started by Dr Reed was over.
ru: Война, начатая доктором Ридом, была окончена.

en: We have recovered many of the technologies we sought.
ru: Мы смогли восстановить множество технологий из числа найденных.

en: It is now time to use them to rebuild the world.
ru: Пришло время воспользоваться ими для того, чтобы перестроить этот мир.

en: Slowly, out of the ashes we will rise again...
ru: Медленно, шаг за шагом из пепла мы восстанем вновь...

en: Machinegun Viper Wheels
ru: Пулемёт Гадюка Колёса

en: Sensor Tower
ru: Сенсорная башня

en: Tornado AA Site
ru: Зенитка Торнадо

en: Machinegun
ru: Пулемёт

en: VTOL Flak Cannon
ru: Авиационная пушка

en: Collective Wall
ru: Стена Альянса

en: Collective Corner Wall
ru: Угловая стена Альянса

en: Nexus Wall
ru: Стена НЕКСУС

en: Nexus Corner Wall
ru: Угловая стена НЕКСУС

en: CAM1 RESEARCH
ru: КАМП1 Исследования

en: ADVANCED RESEARCH
ru: Продвинутое исследование

en: CAM1 VEHICLES
ru: КАМП1 Машины

en: CAM1 WEAPONS
ru: КАМ1 Оружие

en: CAM1 SYSTEMS
ru: КАМ1 Системы

en: CAM1 DEFENSES
ru: КАМ1 Защита

en: CAM1 STRUCTURES
ru: КАМ1 постройки

en: CAM2 RESEARCH
ru: КАМ2 Исследования

en: CAM2 VEHICLES
ru: КАМ2 Машины

en: CAM2 CYBORGS
ru: КАМ2 Киборги

en: CAM2 WEAPONS
ru: КАМ2 Оружие

en: CAM2 SYSTEMS
ru: КАМ2 Системы

en: CAM2 DEFENSES
ru: КАМ2 Защита

en: CAM2 STRUCTURES
ru: КАМ2 Постройки

en: CAM3 RESEARCH
ru: КАМ3 Исследования

en: Missile Targeting Codes
ru: Коды наведения ракет

en: Second Level Missile Targeting Codes
ru: Второй уровень кодов наведения

en: Third Level Missile Firing Codes
ru: Третий Уровень - коды запуска ракет

en: Heavy Gunner Cyborg
ru: Киборг с тяжёлым орудием

en: Flamer Cyborg
ru: Огнемётчик

en: Machinegunner Cyborg
ru: Пулемётчик

en: Cyborg Propulsion
ru: Кибердвижитель

en: Heavy Machinegun Tower
ru: Башня с тяжёлым пулемётом

en: Flamer Tower
ru: Башня с огнемётом

en: Lancer Tower
ru: Башня Лансера

en: Advanced Manufacturing Mk3
ru: Продвинутое производство Мk3

en: Robotic Repair Facility Mk3
ru: Роботизированная мастерская Мk3

en: Advanced Repair Facility Mk2
ru: Продвинутая ремонтная мастерская Мk2

en: Advanced Repair Facility Mk3
ru: Продвинутая ремонтная мастерская Мk3

en: Heavy Repair Turret
ru: Тяжёлая ремонтная турель

en: Nexus Intruder Program
ru: Программы захвата НЕКСУС

en: Nexus Resistance Circuits
ru: Программы сопротивления НЕКСУС

en: Nexus Resistance Circuits Mk2
ru: Программы сопротивления НЕКСУС Мk2

en: Nexus Resistance Circuits Mk3
ru: Программы сопротивления НЕКСУС Мk3

en: Hover Propulsion II
ru: Ховер-движитель II

en: Half-tracked Propulsion II
ru: Полугусеницы II

en: Tracked Propulsion II
ru: Гусеницы II

en: VTOL Propulsion II
ru: ВВС движитель II

en: Wheeled Propulsion II
ru: Колёсный движитель II

en: Depleted Uranium MG Bullets Mk2
ru: Пули из обеднённого урана Мk2

en: Machinegun Artifact
ru: Артефакт Пулемёт

en: New Paradigm Command Center
ru: Командный центр Новой Парадигмы

en: Collective Command Center
ru: Командный центр Альянса

en: Missile Silo
ru: Ракетная шахта

en: Super Heavy-Gunner
ru: Супертяжёлый стрелок

en: Super Auto-Cannon Cyborg
ru: Супер автоматчик

en: Super HPV Cyborg
ru: Супер ГСП стрелок

en: Super Tank-Killer Cyborg
ru: Супер Танк-Киллер

en: Satellite Uplink Center
ru: Центр связи со спутником

en: Super Pulse Laser Cyborg
ru: Супер киборг с лазером

en: Super Rail-Gunner
ru: Супер игломётчик

en: Super Scourge Cyborg
ru: Супер Бич ракетомётчик

en: Command Turret II
ru: Командная II

en: Command Turret III
ru: Командная III

en: Command Turret IV
ru: Командная IV

en: System locale
ru: Системный

en: Enter password here
ru: Введите пароль

en: Could not resolve masterserver name (%s)!
ru: Не могу получить имя основного сервера (%s)!

en: Error connecting to the lobby server: %s.
    Make sure port %d can receive incoming connections.
    If you're using a router configure it to use UPnP
     or to forward the port to your system.
ru: Ошибка при подключении к лобби серверу: : %s.
    Убедитесь, что порт %d может принимать входящие подключения. 
    Если вы используете роутер, настройте его, используя UPnP
    или открыть порты к вашей системе

en: Failed to get a lobby response!
ru: Не получилось получить ответ от лобби

en: Tab Scroll left
ru: Таб скрол налево

en: Tab Scroll right
ru: Таб скрол на право

en: 105mm multi-barrel Howitzer may be assigned to a sensor
ru: 105 мм гаубицу роторного типа можно привязать к датчику

en: .50-calibre heavy machinegun
ru: Тяжёлый пулемёт калибра .50

en: 7.62mm machinegun
ru: 7,62 мм пулемёт

en: 76mm twin-barrel automatic-cannon
ru: Автоматическая двуствольная 76 мм пушка

en: AA accuracy +10%
ru: Точность ПВО +10%

en: AA Ammunition Hopper
ru: Бункер боеприпасов ПВО

en: AA Ammunition Hopper Mk2
ru: Бункер боеприпасов ПВО Мk2

en: AA Ammunition Hopper Mk3
ru: Бункер боеприпасов ПВО Мk3

en: AA Chainfeed Loader
ru: Цепная подача снарядов ПВО

en: AA Chainfeed Loader Mk2
ru: Цепная подача снарядов ПВО Мk2

en: AA Chainfeed Loader Mk3
ru: Цепная подача снарядов ПВО Мk3

en: AA Flak Cannon
ru: Зенитная пушка.

en: AA Flak Cannon Emplacement
ru: Установка орудия зенитной пушки.

en: AA Flak Cannon Hardpoint
ru: Укреплённая точка с зенитной пушкой

en: AA Flak Cannon Python Half-tracks
ru: Питон на гусеницах с тяжёлой пушкой

en: AA Flak damage +25%
ru: Урон АА +25%

en: AA HEAP Flak
ru: Бронебойная зенитка

en: AA HEAP Flak Mk2
ru: Бронебойная зенитка Мk2

en: AA HEAP Flak Mk3
ru: Бронебойная зенитка Мk3

en: AA HE Flak
ru: Разрывные патроны для ПВО

en: AA HE Flak Mk2
ru: Разрывные патроны для ПВО Мk2

en: AA HE Flak Mk3
ru: Разрывные патроны для ПВО Мk3

en: AA reload time -15%
ru: Перезарядка ПВО -15%

en: AA Target Acquisition Shells
ru: Снаряды целевого прогноза ПВО

en: AA Target Prediction Computer
ru: Компьютерное целеуказание ПВО

en: AA Thermal Imaging Sensor
ru: Тепловой сенсор ПВО

en: Advanced Base Structure Materials
ru: Продвинутые стройматериалы

en: Advanced Base Structure Materials Mk2
ru: Продвинутые стройматериалы Мk2

en: Advanced Base Structure Materials Mk3
ru: Продвинутые стройматериалы Мk3

en: Advanced Bomb Warhead
ru: Продвинутая бомбовая боеголовка

en: Advanced Engineering
ru: Продвинутая техника

en: Advanced Engineering Techniques
ru: Продвинутая техника

en: Advanced fire detection systems
ru: Продвинутая система обнаружения огня

en: Advanced Manufacturing
ru: Продвинутое производство

en: Advanced Missile Allocation System
ru: Система обнаружения ракет

en: Advanced Missile Allocation System Mk2
ru: Система обнаружения ракет Мk2

en: Advanced Missile Allocation System Mk3
ru: Система обнаружения ракет Мk3

en: Advanced Missile Warhead
ru: Продвинутая боеголовка

en: Advanced Missile Warhead Mk2
ru: Продвинутая боеголовка Mk2

en: Advanced Missile Warhead Mk3
ru: Продвинутая боеголовка Mk3

en: Advanced Repair Facility
ru: Продвинутая ремонтная мастерская

en: Advanced repair techniques
ru: Продвинутая рембашня

en: Advanced target recognition systems
ru: Продвинутая система распознавания целей

en: Advanced Thermal Emissions detection
ru: Продвинутая система обнаружения источников тепла.

en: Advanced VTOL Production
ru: Продвинутое производство ВВС

en: Advanced VTOL Production Mk2
ru: Продвинутое производство ВВС Мk2

en: Advanced VTOL Production Mk3
ru: Продвинутое производство ВВС Мk3

en: All cannons upgraded automatically
ru: Все пушки автоматически улучшены

en: All CB sensors upgraded automatically
ru: Все КБ Сенсоры автоматически улучшились

en: All factories upgraded automatically
ru: Все фабрики автоматически модернизируются

en: All lasers upgraded automatically
ru: Все лазеры автоматически улучшены

en: All missiles upgraded automatically
ru: Все ракеты автоматически улучшены

en: All power generators upgraded automatically
ru: Все генераторы энергии автоматически улучшены

en: All rail guns upgraded automatically
ru: Все рельсовые пушки автоматически улучшены

en: All sensors upgraded automatically
ru: Все радарные установки улучшаются автоматически

en: All trucks upgraded automatically
ru: Все гусеницы автоматически улучшены

en: All VTOLs upgraded automatically
ru: все ВВС улучшаются автоматически

en: Amphibious hover propulsion
ru: Амфибия движитель - Ховер

en: Angel Missile
ru: Ракета Ангел

en: Angel Missile Battery
ru: Батарея ракет Ангел

en: Angel Missile Emplacement
ru: Установка ракет Ангел

en: Anti-tank missile
ru: Противотанковая ракета

en: Anti-tank rocket
ru: Противотанковая ракета

en: APDSB MG Bullets
ru: APDSB пули

en: APDSB MG Bullets Mk2
ru: APDSB пули Мk2

en: APDSB MG Bullets Mk3
ru: APDSB пули Мk3

en: APFSDS Cannon Rounds
ru: Подкалиберные снаряды для пушки

en: APFSDS Cannon Rounds Mk2
ru: Подкалиберные снаряды для пушки Mk2

en: APFSDS Cannon Rounds Mk3
ru: Подкалиберные снаряды для пушки Mk3

en: Archangel Missile
ru: Ракета Архангел

en: Archangel Missile Battery
ru: Батарея ракет Архангел

en: Archangel Missile Emplacement
ru: Установка ракет Архангел

en: Armed with Cyborg assault gun
ru: Вооружён Штурмовой пушкой

en: Armed with Cyborg Cannon
ru: Киборг, вооружённый пушкой

en: Armed with Cyborg Flamer
ru: Киборг-огнеметчик

en: Armed with Cyborg Machinegun
ru: Киборг, вооружённый пулемётом

en: Armed with Cyborg Pulse Laser
ru: Вооружён импульсным лазером

en: Armed with Cyborg Rail Gun
ru: Вооружён рельсовой пушкой

en: Armed with Cyborg Scourge Missile Launcher
ru: Вооружён ракетницей Бич

en: Armed with Cyborg Thermite Flamer
ru: Вооружён Термитным огнемётом

en: Armed with flashlight laser
ru: Вооружён лазером Вспышка

en: Armed with Flashlight Laser
ru: Вооружён лазером Вспышка

en: Armed with grenades
ru: Вооружён гранатами

en: Armed with hyper velocity cannon
ru: Вооружён Гиперскоростной Пушкой

en: Armed with Lance Anti-Tank rocket
ru: Киборг-Лансер

en: Armed with Lancer anti-tank missile
ru: вооружён противотанковой ракетой Лансер

en: Armed with Machinegun
ru: Вооружён пулемётом

en: Armed with medium cannon
ru: Вооружён средней Пушкой

en: Armed with Needle Gun
ru: Вооружён иглометом

en: Armed with Scourge anti-tank missile
ru: Вооружён противотанковой ракетой Бич

en: Armed with tank killer rockets
ru: Вооружён противотанковыми ракетами

en: Armor +35%, Body Points +30%
ru: Броня +35% корпус +30%

en: Armored bunker with Flamer
ru: Укреплённый бункер с огнемётом

en: Armored bunker with Lancer AT rocket
ru: Бронированный бункер с Лансером

en: Armored bunker with Light Cannon
ru: Укреплённый бункер с мелкокалиберной пушкой

en: Armored bunker with Machinegun
ru: Укреплённый бункер с пулемётом

en: Armored EMP Mortar battery pit
ru: Бронированная позиция ЭМИ миномёта

en: Armored guard tower with EMP Cannon
ru: Бронированная Вышка с ЭМИ пушкой

en: Armored guard tower with Lancer AT rocket
ru: Бронированная охранная вышка с ракетницей Лансер

en: Armored guard tower with Mini-Pod Rocket
ru: Охранная башня с батареей миниракет

en: Armored guard tower with Mini-Rocket Pod
ru: Бронированная башня охраны с блоком ракет

en: Armored guard tower with Needle Gun
ru: Бронированная сторожевая вышка с Иглометом

en: Armored guard tower with Nexus Link
ru: Бронированная вышка с башней связи НЕКСУС

en: Armored guard tower with Pulse Laser
ru: Бронированная охранная башня с импульсным лазером

en: Armored guard tower with Scourge Missile
ru: Бронированная сторожевая вышка с ракетой Бич

en: Armored Half-tracks
ru: Бронированные полугусеницы

en: Armored hardpoint with Flashlight laser
ru: Укреплённая оборонительная точка с лазером Вспышка

en: Armored hardpoint with Gauss Cannon
ru: Укреплённая оборонительная точка с пушкой Гаусса

en: Armored hardpoint with Heavy Cannon
ru: Укреплённая оборонительная точка с Тяжёлой Пушкой

en: Armored hardpoint with Heavy Machinegun
ru: Укреплённая оборонительная точка с крупнокалиберным пулемётом

en: Armored hardpoint with Hyper-Velocity Cannon
ru: Укреплённая оборонительная точка с гиперскоростной пушкой

en: Armored hardpoint with Lancer AT missile
ru: Бронированная Башня Лансера

en: Armored hardpoint with Light Cannon
ru: Укреплённая оборонительная точка с мелкокалиберной пушкой

en: Armored hardpoint with Medium Cannon
ru: Укреплённая оборонительная точка со среднекалиберной пушкой

en: Armored hardpoint with Rail Gun
ru: Укреплённая оборонительная точка с рельсовой пушкой

en: Armored hardpoint with Scourge AT Missile
ru: Укреплённая оборонительная точка с противотанковыми ракетами Бич

en: Armored Incendiary Mortar battery pit
ru: Бронированная позиция Адского Миномёта

en: Armored Mortar battery pit
ru: Укреплённый миномётный ДОТ

en: Armored strongpoint with Flashlight laser
ru: Усиленная точка с лазером Вспышка

en: Armored strongpoint with Gauss Cannon
ru: Укреплённый опорный пункт с пушкой Гаусса

en: Armored strongpoint with Heavy Laser
ru: Бронированная Усиленная точка с тяжёлым лазером

en: Armored strongpoint with Plasmite Flamer
ru: Бронированная Усиленная точка Плазменного Огнемёта

en: Armored strongpoint with Pulse Laser
ru: Укреплённый опорный пункт с импульсным лазером

en: Armored strongpoint with Rail Gun
ru: Укреплённый опорный пункт с рельсовой пушкой

en: Armored Tracks
ru: Бронированные гусеницы

en: Armor-Piercing Discard Sabot Bullets
ru: Бронебойные пули с отбрасываемым поддоном

en: Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot
ru: Бронебойные снаряды со стабилизирующим отбрасываемым поддоном

en: Armour +35%, Body Points +30%
ru: Броня +35% корпус +30%

en: Artifact
ru: Артефакт

en: Artillery battery firing Firestorm Missiles
ru: Батарея ракет Огненный шторм

en: Artillery battery firing Novastorm Missiles
ru: Ракетная батарея стреляет ракетами Нова Шторм

en: Assault Cannon
ru: Штурмовая пушка

en: Assault Cannon Emplacement
ru: Установка штурмовой пушки

en: Assault Cannon Guard Tower
ru: Сторожевая вышка со Штурмовой пушкой

en: Assault Cannon Hardpoint
ru: Укреплённая точка со Штурмовой пушкой

en: Assault Cannon Mantis Hover
ru: Осадная пушка Богомол Ховер

en: Assault Gun
ru: Штурмовое орудие

en: Assault Gun Emplacement
ru: Установка штурмового орудия

en: Assault Gun Guard Tower
ru: охранная вышка со Штурмовым орудием

en: Assault Gun Hardpoint
ru: Укреплённая точка со Штурмовым орудием

en: Assault Gunner
ru: Штурмовик

en: Assault Gunner Cyborg
ru: Штурмовик

en: Assault Gun Python Half Track
ru: Штурмовое орудие Питон Полугусеницы

en: Assault Gun Python Hover
ru: Штурмовое орудие Питон Ховер

en: Assault Gun Python Tracks
ru: Штурмовое орудие Питон Гусеницы

en: Assault Gun Tower
ru: Башня со Штурмовым орудием

en: Assign a VTOL by selecting the rearming pad as its target
ru: Направить самолёт на посадочную площадку можно указав её как цель для него

en: Assigned VTOLs attack the designated targets
ru: назначенные ВВС атакуют определённые цели

en: Assigned VTOLs attack the enemy units
ru: Назначенные ВВС атакуют врага

en: Autoloader increases reload rate
ru: Автозарядник увеличивает скорость перезарядки

en: Automated Cyborg Production
ru: Автоматизированное киберпроизводство

en: Automated Cyborg Production Mk2
ru: Автопроизводство Киборгов Мk2

en: Automated Cyborg Production Mk3
ru: Автопроизводство Киборгов Мk3

en: Automated Factory Production
ru: Автоматизированное производство

en: Automated Factory Production Mk2
ru: Автоматизированное производство Мk2

en: Automated Factory Production Mk3
ru: Автоматизированное производство Мk3

en: Automated Manufacturing
ru: Автоматизированное производство

en: Automated reload system
ru: Автоматизированная система перезарядки

en: Automated Repair Facility
ru: Автоматизированная ремонтная мастерская

en: Automated Repair Facility Upgrade Mk2
ru: Автоматизированная ремонтная мастерская Мk2

en: Automated Repair Facility Upgrade Mk3
ru: Автоматизированная ремонтная мастерская Мk3

en: Automated VTOL Rearming Mk2
ru: Автоперевооружение ВВС Мk2

en: Automated VTOL Rearming Mk3
ru: Автоперевооружение ВВС Мk3

en: Automatic loader replaces manual feed
ru: Ручная перезарядка заменяется автоматом заряжания

en: Auto-Repair
ru: Автопочинка

en: Avenger Hardpoint
ru: Оборонительная точка с Мститель

en: Avenger SAM
ru: Мститель ЗВ

en: Avenger SAM Site
ru: Позиция Мстителя ЗВ

en: Average power costs and production times
ru: Средняя стоимость и скорость производства

en: BaBaLegs
ru: ББ Плечи

en: BaBaProp
ru: ББ Опора

en: Battlefield repair unit
ru: Боевой Ремонтный Юнит

en: Best Targets: Aerial targets only
ru: Лучшие цели: только воздушные цели

en: Best Targets: Base structures
ru: Лучшие цели: постройки

en: Best Targets: Base structures and cyborgs
ru: Лучшие цели: Постройки и киборги

en: Best Targets: Bunkers and hardpoints
ru: Лучшие цели: Бункеры и Укреплённые точки

en: Best Targets: Bunkers and Hardpoints
ru: Лучшие цели: Бункеры и Укреплённые точки

en: Best Targets: Cyborgs
ru: Лучшие цели: киборги

en: Best Targets: Heavy cyborgs
ru: Лучшая цель: тяжёлые киборги

en: Best Targets: Infantry, base structures, wheeled vehicles
ru: Лучшие цели: пехота, постройки, колёсный транспорт

en: Best Targets : Vehicles
ru: Лучшая цель: машины

en: Best Targets: Vehicles and Emplacements
ru: Лучшие цели: наземный транспорт и орудийные установки

en: Best Targets: Vehicles, Hardpoints
ru: Лучшие цели: наземный транспорт и орудийные установки

en: Best Targets: Wheeled and hover vehicles
ru: Лучшие цели: колёсный транспорт и амфибии

en: Body Points and Speed Increased
ru: Увеличены бронирование и скорость

en: Body Points: Very low
ru: Броня: очень низкое

en: Bombard
ru: Бомбард

en: Bombard Cobra Half-tracks
ru: Бомбард Кобра Полугусеницы

en: Bombard Pit
ru: Бомбардный окоп

en: Bomb damage +25%
ru: Урон бомб +25%

en: Bombs lock on and guide themselves to the target
ru: Бомбы наводятся на цель самостоятельно

en: Bomb Upgrade
ru: Обновление бомб

en: Bonded metallic laminates formed into walls and defenses
ru: Связанные металлические слои оформлены в виде стен и защитных сооружений

en: Bug
ru: Жук

en: Buggy
ru: Багги

en: Built-in diagnostic and repair systems
ru: встраивает системы диагностики и восстановления

en: Bunker Buster
ru: Антибункер

en: Bunker Buster Cobra Hover
ru: Антибункер Кобра Ховер

en: Bunker Buster Cobra Tracks
ru: Антибункер Кобра Гусеницы

en: Bunker Buster Mantis Tracks
ru: Антибункер Богомол Гусеницы

en: Bunker buster missile
ru: Ракета Антибункер

en: Bunker Buster Rocket
ru: Ракета Антибункер

en: Bunker Buster Rockets Viper Wheels
ru: Антибункер Гадюка Колеса

en: Bunker Buster Scorpion Tracks
ru: Антибункер Скорпион Гусеницы

en: Bunker Buster Scorpion VTOL
ru: Антибункер Скорпион ВВП

en: Bunker Buster Viper Wheels
ru: Антибункер Гадюка Колёса

en: Burns oil more efficiently
ru: Сжигает горючее более эффективно

en: Cannon accuracy +10%
ru: Точность пушки +10%

en: Cannon Autoloader
ru: Автозарядка Пушки

en: Cannon Autoloader Mk2
ru: Автозарядка Пушки Mk2

en: Cannon Autoloader Mk3
ru: Автозарядка Пушки Mk2

en: Cannon damage +25%
ru: Урон пушки +25%

en: Cannon Fire Truck
ru: Пожарная машина с пушкой

en: Cannon Fortress
ru: Крепость с пушкой

en: Cannon Laser Designator
ru: Пушечный лазерный целеуказатель

en: Cannon Laser Rangefinder
ru: Пушечный лазерный дальномер

en: Cannon Rapid Loader
ru: Быстрая зарядка пушки

en: Cannon Rapid Loader Mk2
ru: Быстрая зарядка пушки Мk2

en: Cannon Rapid Loader Mk3
ru: Быстрая зарядка пушки Мk3

en: Cannon reload time -10%
ru: Перезарядка пушки -10%

en: Cannon Tower
ru: Башня с пушкой

en: Cannon Upgrade
ru: Улучшение пушки

en: CB Radar Turret
ru: Башня КБ радара

en: CB Sensor Improved
ru: КБ Сенсор улучшена

en: CB Tower
ru: КБ Башня

en: CB Turret
ru: КБ башня

en: Chainfeed loader eradicates jams and improves performance
ru: Скоростной зарядчик избавляет от сбоев и заеданий механизмы и улучшает производительность

en: Chaingun mechanism replaces belt-feed
ru: Цепной механизм подачи патронов заменил пулемётную ленту

en: Chaingun Upgrade
ru: Улучшение Пулемёта

en: Civilian
ru: Гражданский

en: Cluster Bomb Bay
ru: Отсек для кластерных бомб

en: Cluster Bombs Bay
ru: Отсек для кластерных бомб

en: Cobra
ru: Кобра

en: Cobra Flamer Tracks
ru: Огнемёт Кобра Гусеницы

en: Cobra Medium Cannon Tracks
ru: Средняя пушка Кобра Гусеницы

en: Cobra Truck
ru: Кобра Грузовик

en: Collapsing Plutonium kinetic energy bullets
ru: Разрушающие снаряды из плутония с высокой кинетической энергией

en: Collective CWall
ru: Угловая стена Альянса

en: Collective Heavy Body
ru: Тяжёлый корпус Альянса

en: Combat Engineer
ru: Военный инженер

en: Combat engineer with construction ability
ru: Боевой инженер, может возводить постройки

en: Combines standard, counter battery and VTOL sensors
ru: Объединяет в себе стандартные, КБ датчик и ВВС датчик

en: Command Center
ru: Командный центр

en: Commander leads groups acts as factory delivery point
ru: Командир указывает группам к точке сборки фабрики

en: Command Relay Center
ru: Командный пост

en: Command Relay Post
ru: Командный Пост

en: Command Turret
ru: Командная турель

en: Command Turret Cobra Half-tracks
ru: Командная Кобра Полугусеницы

en: Command Turret Cobra Tracks
ru: Командная Кобра Гусеницы

en: Command Turret Mantis Tracks
ru: Командная Богомол Гусеницы

en: Command Turret Python Tracks
ru: Командная Питон Гусеницы

en: Command Turret Scorpion Tracks
ru: Командная Скорпион Гусеницы

en: Command Turret Viper Tracks
ru: Командная Гадюка Гусеницы

en: Complete battlefield visibility
ru: Полная видимость поля битвы

en: Composite Alloys
ru: Композитный сплав

en: Composite Alloys Mk2
ru: Композитный сплав Mk2

en: Composite Alloys Mk3
ru: Композитный сплав Mk3

en: Computer guided shells
ru: Снаряды с компьютерным наведением

en: Computer plots and guides shell to target's position
ru: Компьютер отслеживает цель и наводит снаряды

en: Computer predicts and compensates for target's movement
ru: Компьютер предсказывает и компенсирует движение цели

en: Computer Research Completed
ru: Исследование компьютерных технологий завершено

en: Computer systems can now be 'ring-fenced' from NEXUS
ru: Компьютерные системы теперь можно оградить от НЕКСУС

en: Computer Technology Breakthrough
ru: Прорыв в компьютерных технологиях

en: Construction speed +10%
ru: Скорость строительства +10%

en: Construction speed +20%
ru: Скорость строительства +20%

en: Construction Unit
ru: Строительный юнит

en: Controls up to five commanders
ru: вмещает до пяти командиров

en: Counter-battery fire continues until enemy battery is suppressed
ru: Контрбатарея продолжает вести огонь, пока вражеская батарея не будет уничтожена

en: Counter-battery fire continues until enemy sensor is suppressed
ru: Контр-батарея продолжает вести огонь пока вражеский датчик не будет уничтожен

en: Counter-battery tower detects enemy indirect fire batteries
ru: Контратарбатарея обнаруживает вражеские батареи непрямого залпового огня

en: Counter-battery turret detects enemy indirect fire batteries
ru: Контрбатарея обнаруживает вражеские орудия непрямого огня

en: Cyborg Composite Alloys
ru: Композитный сплав киборгов

en: Cyborg Composite Alloys Mk2
ru: Композитный сплав киборгов Mk2

en: Cyborg Composite Alloys Mk3
ru: Композитный сплав киборгов Mk3

en: Cyborg Dense Composite Alloys
ru: Плотный композитный сплав киборгов

en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk2
ru: Плотный композитный сплав киборгов Mk2

en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk3
ru: Плотный композитный сплав киборгов Mk3

en: Cyborg Factory
ru: Завод киборгов

en: Cyborg Flamer
ru: Огнемётчик

en: Cyborg High Intensity Thermal Armor
ru: Усиленная термоброня киборгов

en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk2
ru: Усиленная термоброня киборгов Mk2

en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk3
ru: Усиленная термоброня киборгов Mk3

en: Cyborg Mechanic
ru: Киборг-механик

en: Cyborg Propulsion Improved
ru: Кибер движитель улучшен

en: Cyborgs can now be researched
ru: Сейчас можно исследовать киборгов

en: Cyborg Superdense Composite Alloys
ru: Сверхплотный композитный сплав киборгов

en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk2
ru: Сверхплотный композитный сплав киборгов Mk2

en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk3
ru: Сверхплотный композитный сплав киборгов Mk3

en: Cyborg Superdense Thermal Armor
ru: Суперпрочная термоброня киборга

en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk2
ru: Суперпрочная термоброня киборга Мk2

en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk3
ru: Суперпрочная термоброня киборга Мk3

en: Cyborg Thermal Armor
ru: Термоброня киборгов

en: Cyborg Thermal Armor Mk2
ru: Термоброня киборгов Mk2

en: Cyborg Thermal Armor Mk3
ru: Термоброня киборгов Mk3

en: Cyborg Transport
ru: КиберТранспорт

en: Cyborg Transport Available
ru: Доступен Транспорт Киборгов

en: Cyclone AA Flak Site
ru: Зенитка Циклон

en: Cyclone AA Python Half-tracks
ru: Зенитка Циклон Питон Полугусеницы

en: Cyclone Flak Turret
ru: Турель Циклон

en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk2
ru: Углублённый анализ нейросвязи Мk2

en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk3
ru: Углублённый анализ нейросвязи Мk3

en: Defensive Strength : High
ru: Сила защиты: высокая

en: Defensive Strength: Low
ru: Сила защиты: малая

en: Demolish Structure
ru: Снести сооружение

en: Dense Composite Alloys
ru: Плотный композитный сплав

en: Dense Composite Alloys Mk2
ru: Плотный композитный сплав Mk2

en: Dense Composite Alloys Mk3
ru: Плотный композитный сплав Mk3

en: Depleted uranium kinetic energy bullets
ru: снаряды с кинетической энергией обеднённого урана

en: Depleted Uranium MG Bullets
ru: Пули из обеднённого урана

en: Determines range to target
ru: Определяет расстояние до цели

en: Directs and collates information for command turrets
ru: направляет и обрабатывает информацию для командных турелей

en: Does not offer sensor targeting
ru: Не наводит датчики

en: Downed Transport
ru: Приземлившийся транспорт

en: Dragon
ru: Дракон

en: Drops high intensity Plasmite bombs
ru: Сбрасывает мощные Плазменные Бомбы

en: Drops high intensity thermite bombs
ru: Сбрасывает мощные термитные бомбы

en: Drops incendiary bombs
ru: Сбрасывает Зажигательные бомбы

en: Electronically attacks and disrupts enemy structures
ru: Электронная атака разрушает вражеские постройки

en: Electronic Countermeasures
ru: Электронные контрмеры

en: EMP Cannon
ru: ЭМИ-пушка

en: EMP Cannon Tower
ru: Башня ЭМИ пушки

en: EMP Missile Launcher
ru: Пусковая ЭМИ ракет

en: EMP Mortar
ru: ЭМИ миномёт

en: EMP Mortar Pit
ru: Установка с ЭМИ миномётом

en: Enables command turret research
ru: Позволяет исследовать командную турель

en: Enables Hardcrete walls
ru: Позволяет строить бетонные стены

en: Enables resistance to Nexus Link technology
ru: Включает сопротивление программе захвата НЕКСУС

en: Enables self-repair
ru: Включает Самовосстановление

en: Enables self-repair in all base structures
ru: Позволяет постройкам ремонтироваться автоматически

en: Enables self-repair in all Cyborgs
ru: позволяет киборгам самовосстанавливаться

en: Enables self-repair in all defenses
ru: позволяет защитным сооружениям ремонтироваться автоматически

en: Enables self-repair in all vehicles
ru: Позволяет Всем машинам автоматически восстанавливаться

en: Engineering
ru: Техника

en: Expensive and slow to produce
ru: Дорого и долго производить

en: Expensive to produce
ru: Дорог для производства

en: Extended sensor range
ru: Расширен обзор радара

en: Extends CB Range
ru: Увеличивает радиус действия КБ Сенсора

en: Extends Sensor Range
ru: Увеличивает обзор радара

en: Factory
ru: Завод

en: Factory Module
ru: Заводской модуль

en: Factory module enables medium and large bodies
ru: модуль завода позволяет создавать юнитов со средней и тяжёлой броней

en: Factory output speed +60%
ru: Скорость производства +60%

en: Factory production rate +60%
ru: Скорость производства +60%

en: Faster than Cobra
ru: Быстрее Кобры

en: Faster than Python
ru: Быстрее Питона

en: Faster than Viper
ru: Быстрее Гадюки

en: Fast Fire Mini-Rockets
ru: Быстрые миниракеты

en: Fast Fire Mini-Rockets Mk2
ru: Быстрые миниракеты Мk2

en: Fast Fire Mini-Rockets Mk3
ru: Быстрые миниракеты Мk3

en: Fast firing light anti-vehicle rockets
ru: Легкие скорострельные ракеты

en: Fast Loader
ru: Быстрый зарядка гаубицы

en: Fin-stabilization improves flight trajectory
ru: Стабилизаторы улучшают траекторию полёта

en: Fires Electronic Magnetic Pulse Missiles
ru: Стреляет ЭМИ ракетами

en: Fires heavy pulses of laser light
ru: Стреляет мощными импульсами лазерного света

en: Fires pulses of laser light
ru: Стреляет импульсами лазерного света

en: Fires salvoes of mini-rockets
ru: Стреляет залпами миниракет

en: Fire Truck
ru: Пожарная машина

en: Flamer
ru: Огнемёт

en: Flamer Autoloader
ru: Автозарядка огнемёта

en: Flamer Autoloader Mk2
ru: Автозарядка огнемёта Мk2

en: Flamer Autoloader Mk3
ru: Автозарядка огнемёта Мk3

en: Flamer Bunker
ru: Огнемётный бункер

en: Flamer Cobra Tracks
ru: Огнемёт Кобра Гусеницы

en: Flamer damage +25%
ru: Урон огнемёта +25%

en: Flamer reload time -15%
ru: Перезарядка огнемёта -15%

en: Flamer Viper Half-Tracks
ru: Огнемёт Гадюка Полугусеницы

en: Flamer Viper Wheels
ru: Огнемёт Гадюка Колёса

en: Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
ru: Огнемётный гель оксида пропилена

en: Flashlight
ru: Вспышка

en: Flashlight Gunner
ru: Вспышка-стрелок

en: Flashlight Gunner Cyborg
ru: Киборг-вспышка

en: Flashlight Hardpoint
ru: Укреплённая точка вспышки

en: Flashlight Retribution Hover
ru: Вспышка Кара Ховер

en: Fuel Injection Engine
ru: Инжекторы двигатель

en: Fuel Injection Engine Mk2
ru: Инжекторы двигатель Mk2

en: Fuel Injection Engine Mk3
ru: Инжекторы двигатель Mk3

en: Gas turbine boosts power output
ru: Газовая турбина повышает выход генератора

en: Gas Turbine Engine
ru: Газотурбинный двигатель

en: Gas Turbine Engine Mk2
ru: Газотурбинный двигатель Mk2

en: Gas Turbine Engine Mk3
ru: Газотурбинный двигатель Mk3

en: Gas Turbine Generator
ru: Газотурбинный генератор

en: Gas Turbine Generator Mk2
ru: Газотурбинный генератор МК2

en: Gas Turbine Generator Mk3
ru: Газотурбинный генератор Мk3

en: Gauss Cannon
ru: Пушка Гаусса

en: Gauss Cannon Emplacement
ru: Установка пушки Гаусса

en: Gauss Cannon Hardpoint
ru: Укрепточка с пушкой Гаусса

en: Gauss Cannon Python Tracks
ru: Пушка Гаусса Питон Гусеницы

en: Gauss Cannon Wyvern Tracks
ru: Пушка Гаусса Виверна Гусеницы

en: Generates and concentrates bursts of laser energy
ru: Генерирует и концентрирует пучки энергии лазера

en: Gives Cyborg limited flight abilities
ru: Даёт киборгам ограниченные возможности полёта

en: Good main battle tank and heavy artillery platform
ru: Хорошая платформа для основных боевых танков и тяжёлой артиллерии

en: Good medium tank and support vehicle
ru: Хороший средний танк и транспорт поддержки

en: Good scout vehicle
ru: Хороший разведывательный транспорт

en: Grenadier
ru: Миномётчик

en: Ground Shaker
ru: Сотрясатель

en: Half-tracked Propulsion
ru: Полугусеницы

en: Half-tracks
ru: Полугусеницы

en: Half-tracks II
ru: Полугусеницы II

en: Half-tracks III
ru: Полугусеницы III

en: Hardcrete
ru: Хардкрит

en: Hardcrete Corner Wall
ru: Бетонная угловая стена

en: Hardcrete Gate
ru: Хардкритовая стена.

en: Hardcrete Wall
ru: Бетонная стена

en: Hardened Base Structure Materials Mk2
ru: Усиленные стройматериалы Мk2

en: Hardened Base Structure Materials Mk3
ru: Усиленные стройматериалы Мk3

en: Hardened case machinegun bullets
ru: Пули с твёрдой оболочкой

en: Hardened MG Bullets
ru: Усиленные пули

en: Hardened Rail Dart
ru: Усиленные шипы

en: Hardened Rail Dart Mk2
ru: Усиленные шипы Мk2

en: Hardened Rail Dart Mk3
ru: Усиленные шипы Мk3

en: Hardened Sensor Tower
ru: Укреплённая сенсорная башня

en: Hardpoint Avenger SAM Site Available
ru: Доступна укрепточка с Мстителем ПВО

en: Hardpoint Cyclone AA Gun Available
ru: Доступна Укрепточка с зениткой Циклон

en: Hardpoint Twin Assault Gun Available
ru: Доступна укреплённая точка с двойным штурмовым орудием

en: Hardpoint Vindicator SAM Site Available
ru: Доступна укреплённая точка с Защитником ПВО

en: Hardpoint Whirlwind AA Gun Available
ru: Доступна укрепточка с зениткой Вихрь

en: HEAP Bomb Bay
ru: Отсек для бронебойных бомб

en: Heap Bomb Bay Mantis VTOL
ru: Бронебойные взрывчатые бомбы Богомол ВВС

en: Heap Bomb Bay Retribution VTOL
ru: Бронебойные взрывчатые бомбы Кара ВВС

en: HEAP Howitzer Shells
ru: Бронебойные Снаряды гаубицы

en: HEAP Howitzer Shells Mk2
ru: Бронебойные Снаряды гаубицы Мk2

en: HEAP Howitzer Shells Mk3
ru: Бронебойные Снаряды гаубицы Мk3

en: HEAP Mini-Rockets
ru: Бронебойные миниракеты

en: HEAP Mini-Rockets Mk2
ru: Бронебойные миниракеты Мk2

en: HEAP Mini-Rockets Mk3
ru: Бронебойные миниракеты Мk3

en: HEAP Mortar Shells
ru: Бронебойные снаряды миномёта

en: HEAP Mortar Shells Mk2
ru: Бронебойные снаряды миномёта Мk2

en: HEAP Mortar Shells Mk3
ru: Бронебойные снаряды миномёта Мk3

en: HEAT Cannon Shells
ru: Противотанковые снаряды

en: HEAT Cannon Shells Mk2
ru: Противотанковые снаряды Mk2

en: HEAT Cannon Shells Mk3
ru: Противотанковые снаряды Mk3

en: HEAT Rocket Warhead
ru: Противотанковая ракетная боеголовка

en: HEAT Rocket Warhead Mk2
ru: Противотанковая ракетная боеголовка Мk2

en: HEAT Rocket Warhead Mk3
ru: Противотанковая ракетная боеголовка Mk3

en: Heavy anti-tank rocket
ru: Тяжёлая противотанковая ракета

en: Heavy body increases armor and body points
ru: Тяжёлая рама повышает броню

en: Heavy Body - Mantis
ru: Тяжёлая броня - Богомол

en: Heavy Body - Python
ru: Тяжёлая броня - Питон

en: Heavy Body - Tiger
ru: Тяжёлая броня - Тигр

en: Heavy Body - Vengeance
ru: Тяжёлая броня - Месть

en: Heavy Body - Wyvern
ru: Тяжёлый корпус - Виверна

en: Heavy Cannon
ru: Тяжёлая пушка

en: Heavy Cannon Cobra Hover
ru: Тяжёлая пушка Кобра Ховер

en: Heavy Cannon Cobra Tracks
ru: Тяжёлая пушка Кобра Гусеницы

en: Heavy Cannon firing 120 mm rounds
ru: 120 мм снаряды для Тяжёлой пушки

en: Heavy Cannon Hardpoint
ru: Оборонительная точка с тяжёлой пушкой

en: Heavy Cannon Mantis Tracks
ru: Тяжёлая пушка Богомол Гусеницы

en: Heavy Cannon Python Hover
ru: Тяжёлая пушка Питон Ховер

en: Heavy Cannon Python Tracks
ru: Тяжёлая пушка Питон Гусеницы

en: Heavy Cannon Scorpion Tracks
ru: Тяжёлая пушка Скорпион Гусеницы

en: Heavy Cannon Tiger Tracks
ru: Тяжёлая пушка Тигр Гусеницы

en: Heavy Flamer - Inferno
ru: Тяжёлый огнемёт - Инферно

en: Heavy Gunner
ru: Тяжёлый артиллерист

en: Heavy Howitzer - Ground Shaker
ru: Тяжёлая гаубица - Сотрясатель

en: Heavy Laser
ru: Тяжёлый лазер

en: Heavy Laser Emplacement
ru: Установка тяжёлого лазера

en: Heavy Laser Tiger Tracks
ru: Тяжёлый лазер Тигр Гусеницы

en: Heavy Laser Wyvern Tracks
ru: Тяжёлый лазер Виверна Гусеницы

en: Heavy Machinegun
ru: Тяжёлый пулемёт

en: Heavy Machinegun Cobra Half-tracks
ru: Тяжёлый пулемёт Кобра Полугусеницы

en: Heavy Machinegun Cobra Hover
ru: Тяжёлый пулемёт Кобра Ховер

en: Heavy Machinegun Cobra Tracks
ru: Тяжёлый пулемёт Кобра Гусеницы

en: Heavy Machinegun Cobra Wheels
ru: Тяжёлый пулемёт Кобра Колёса

en: Heavy Machinegun Hardpoint
ru: Оборонительная точка с крупнокалиберным пулемётом

en: Heavy Machinegun Scorpion Half Tracks
ru: Тяжёлый пулемёт Скорпион Полугусеницы

en: Heavy Machinegun Scorpion Tracks
ru: Тяжёлый пулемёт Скорпион Гусеницы

en: Heavy Machinegun Viper Half-tracks
ru: Тяжёлый пулемёт Гадюка Полугусеницы

en: Heavy Machinegun Viper Tracks
ru: Тяжёлый пулемёт Гадюка Гусеницы

en: Heavy Machinegun Viper Wheels
ru: Тяжёлый пулемёт Гадюка Колёса

en: Heavy Mortar - Bombard
ru: Тяжёлый миномёт- Бомбард

en: Heavy rail gun firing large kinetic energy darts
ru: Тяжёлая рельсовая пушка стреляет шипами с большой кинетической энергией

en: Heavy Repair Scorpion Hover
ru: Тяжёлая ремонтная Скорпион Ховер

en: Heavy Repair Turret Cobra Hover
ru: Тяжёлая ремонтная Кобра Ховер

en: Heavy Rocket Bastion
ru: Крепость тяжёлых ракет

en: Heavy surface-to-air missile
ru: Тяжёлая ракета класса Земля-Воздух

en: HE Bomb Shells
ru: Разрывные снаряды для бомб

en: HE Howitzer Shells
ru: Разрывные Снаряды гаубицы

en: HE Howitzer Shells Mk2
ru: Разрывные Снаряды гаубицы Мk2

en: HE Howitzer Shells Mk3
ru: Разрывные Снаряды гаубицы Мk3

en: Hellstorm
ru: Адский шторм

en: HE Mini-Rockets
ru: Разрывные миниракеты

en: HE Mini-Rockets Mk2
ru: Разрывные миниракеты Мk2

en: HE Mini-Rockets Mk3
ru: Разрывные миниракеты Мk3

en: HE Mortar Shells
ru: Разрывные снаряды миномёта

en: HE Mortar Shells Mk2
ru: Разрывные снаряды миномёта Мk2

en: HE Mortar Shells Mk3
ru: Разрывные снаряды миномёта Мk3

en: HE Rockets
ru: Разрывные ракеты

en: HE Rockets Mk2
ru: Разрывные ракеты Мk2

en: HE Rockets Mk3
ru: Разрывные ракеты Мk3

en: HESH Rocket Warhead
ru: Усиленная ракетная боеголовка

en: HESH Rocket Warhead Mk2
ru: Усиленная ракетная боеголовка Мk2

en: HESH Rocket Warhead Mk3
ru: Усиленная ракетная боеголовка Мk3

en: Hi-Energy Laser Emitter
ru: Излучатель

en: Hi-Energy Laser Emitter Mk2
ru: Излучатель Мk2

en: Hi-Energy Laser Emitter Mk3
ru: Излучатель Мk3

en: High Density Base Structure Materials
ru: Строительные материалы высокой плотности

en: High Explosive Anti-Tank Cannon Shells
ru: Взрывчатые противотанковые снаряды

en: High Explosive Anti-Tank warhead
ru: Взрывчатая противотанковая боеголовка

en: High Explosive Anti-Tank warheads
ru: Взрывоопасные противотанковые боеголовки.

en: High Explosive Armor Piercing Flak
ru: Мощные бронебойные снаряды зенитки

en: High Explosive Armor Piercing Shells
ru: Взрывчатые бронебойные снаряды

en: High explosive artillery missile
ru: Взрывчатые артиллерийские снаряды

en: High explosive heavy artillery missile
ru: Тяжёлая взрывчатая артиллерийская ракета

en: High explosive shaped charge missile
ru: Высокомощная ракета с кумулятивным зарядом

en: High Intensity Thermal Armor
ru: Усиленная термоброня

en: High Intensity Thermal Armor Mk2
ru: Усиленная термоброня Mk2

en: High Intensity Thermal Armor Mk3
ru: Усиленная термоброня Mk3

en: High power costs and slow to produce
ru: Дорого и долго производить

en: High Temperature Flamer Gel
ru: Высокотемпературный огнемётный гель

en: High Temperature Flamer Gel Mk2
ru: Высокотемпературный огнемётный гель Mk2

en: High Temperature Flamer Gel Mk3
ru: Высокотемпературный огнемётный гель Mk3

en: High tensile concrete-plastic composite
ru: Высокоэластичная смесь бетона и пластика

en: High-Velocity Armor-Piercing Fin-Stabilised Discarding Sabot
ru: Высокоскоростной бронебойный подкалиберный снаряд со стабилизирующим плавником

en: Hover
ru: Ховер

en: Hover II
ru: Ховер II

en: Hover III
ru: Ховер III

en: Hover Propulsion
ru: Ховер-движитель

en: Howitzer
ru: Гаубица

en: Howitzer accuracy +10%
ru: Точность гаубиц +10%

en: Howitzer Autoloader
ru: Автозарядка Гаубицы

en: Howitzer Autoloader Mk2
ru: Автозарядка Гаубицы Мk2

en: Howitzer Autoloader Mk3
ru: Автозарядка Гаубицы Мk3

en: Howitzer damage +25%
ru: Урон гаубиц +25%

en: Howitzer Fast Loader
ru: Быстрая Зарядка Гаубицы

en: Howitzer reload time -10%
ru: Перезарядка гаубиц -10%

en: HPV Cannon Emplacement
ru: Установка ГС пушки

en: HPV Cannon Hardpoint
ru: Укрепточка ГС пушки

en: HPV Cannon Python Tracks
ru: ГС пушка Питон Гусеницы

en: Hurricane AA Site
ru: Зенитка Ураган

en: Hurricane AA Turret
ru: Турель Ураган

en: Hut
ru: Лачуга

en: HVAPFSDS Cannon Rounds
ru: HVAPFSDS Снаряды Пушки

en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk2
ru: HVAPFSDS Снаряды Пушки Мk2

en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk3
ru: HVAPFSDS Снаряды Пушки Мk3

en: Hyper Fire Chaingun Upgrade
ru: Улучшение гиперскоростного пулемёта

en: Hyper Velocity Cannon
ru: Гиперскоростная пушка

en: Hyper Velocity Cannon Emplacement
ru: Установка ГС пушки

en: Hyper Velocity Cannon Hardpoint
ru: Укрепточка с ГС пушкой

en: Hyper Velocity Cannon Python Hover
ru: ГС пушка питон ховер

en: Hyper Velocity Cannon Python Tracks
ru: ГС пушка питон гусеницы

en: Immense damage infliction capability
ru: Огромная разрушительная сила

en: Improved armor-piercing dart
ru: Улучшенные бронебойные дротики

en: Improved Bomb Warhead
ru: Улучшенная бомбовая боеголовка

en: Improved Energizer reduces laser recharge time
ru: Улучшенная батарея уменьшает время перезарядки лазера

en: Improved Engineering
ru: Улучшенная техника

en: Improved Engineering Techniques
ru: Улучшенная техника

en: Improved fire detection systems
ru: Улучшены системы обнаружения огня

en: Improved Hardcrete
ru: Улучшенный хардкрит

en: Improved Hardcrete Mk2
ru: Улучшенный хардкрит Мk2

en: Improved Hardcrete Mk3
ru: Улучшенный хардкрит Мk3

en: Improved high explosive shells
ru: Улучшенные взрывчатые снаряды

en: Improved Laser Focusing
ru: Улучшенная фокусировка лазера

en: Improved NEXUS resistance circuitry
ru: Увеличивает сопротивление захвату НЕКСУС

en: Improved Power Generator Performance
ru: Повышена производительность генератора

en: Improved Rocket Wire Guidance
ru: Улучшенное наведение ракет

en: Improved sensor range
ru: Увеличивает радиус действия радара

en: Improved shaped charge warhead
ru: Улучшение состава заряда боеголовки

en: Improved target recognition systems
ru: Улучшены системы опознавания цели

en: Improved Thermal Emissions detection
ru: Улучшенная система обнаружения источников тепла.

en: Improved Titanium-reinforced concrete
ru: Улучшенный, укреплённый титаном бетон

en: Improved trinitramine explosive formula
ru: Улучшенные тройная формула взрывчатки для мин

en: Improvement in laser emission density
ru: Улучшение плотности излучения лазера

en: Improvement in laser optics reduces light dispersal
ru: Улучшение лазерной оптики: снижает рассеяние света

en: Incendiary Howitzer
ru: Адская гаубица

en: Incendiary howitzer emplacement
ru: Установка Адской Гаубицы

en: Incendiary Howitzer Emplacement
ru: Установка Адской гаубицы

en: Incendiary Howitzer may be assigned to a sensor
ru: Адская Гаубица может быть привязана к Датчику

en: Incendiary Mortar
ru: Адский миномёт

en: Incendiary Mortar Pit
ru: Адский миномётный окоп

en: Increased gauss output speeds up reload time
ru: Увеличенный заряд Гаусса ускоряет перезарядку

en: Increases Armour and Body Points
ru: Увеличивает броню и общую бронебойность

en: Increases Cannon accuracy
ru: Увеличение точности пушки

en: Increases Cannon damage
ru: Увеличение урона пушки

en: Increases Cannon ROF
ru: Увеличение скорострельности пушки

en: Increases construction speed
ru: Увеличивает скорость строительства

en: Increases Flamer ROF
ru: Увеличение скорострельности огнемёта

en: Increases Laser accuracy
ru: Увеличение точности лазера

en: Increases Laser damage
ru: Увеличение урона лазера

en: Increases Laser ROF
ru: Увеличение скорострельности лазера

en: Increases Mini-Rocket accuracy
ru: Увеличение точности миниракеты

en: Increases Mini-Rockets ROF
ru: Увеличение скорострельности миниракет

en: Increases Missile accuracy
ru: Увеличение точности ракеты

en: Increases Missile damage
ru: Увеличение урона ракеты

en: Increases Missile ROF
ru: Увеличение скорострельности ракеты

en: Increases Mortar accuracy
ru: Увеличение точности миномёта

en: Increases Mortar ROF
ru: Увеличение скорострельности миномёта

en: Increases Rail Gun accuracy
ru: Увеличение точности рельсовой пушки

en: Increases Rail Gun damage
ru: Увеличение урона рельсовой пушки

en: Increases Rail Gun ROF
ru: Увеличение скорострельности рельсовой пушки

en: Increases Rocket accuracy
ru: Увеличение точности ракеты

en: Increases Rocket ROF
ru: Увеличение скорострельности ракет

en: Inferior armor and body points to Cobra
ru: Броня меньше чем у кобры

en: Inferior armor and body points to Viper
ru: Броня меньше чем у Гадюки

en: Inferno
ru: Инферно

en: Inferno Bunker
ru: Инферно бункер

en: Inferno Cobra Half-Tracks
ru: Инферно Кобра Полугусеницы

en: Inferno Cobra Hover
ru: Инферно Кобра Ховер

en: Inferno Emplacement
ru: Установка Инферно

en: Inferno Hardpoint
ru: Укреплённая точка Инферно

en: Inferno Python Hover
ru: Инферно Питон Ховер

en: Intruder parasite isolated
ru: паразит-захватчик изолирован

en: Ionizing Turbine Engine
ru: Ионизированный турбинный двигатель

en: Jammer Tower
ru: Глушительная башня

en: Jammer Turret
ru: Глушительная турель

en: Jeep
ru: Джип

en: Jump Cyborgs can now be researched
ru: Можно исследовать Киборгов-,Прыгунов

en: Keeps map areas under constant surveillance
ru: постоянно наблюдает за областями на карте

en: Kinetic armor +30%, body points +30%
ru: Кинетическая броня +30% корпус +30%

en: Kinetic Armor +35%, and Body Points +35%
ru: Кинетическая броня +35% корпус +35%

en: Kinetic Armor +35%, Body Points +35%
ru: Кинетическая броня +35% корпус +30%

en: Laminated alloys bonded with energy-deflecting optic bundles
ru: Многослойные сплавы связаны с энергопоглощателями оптическими связками

en: Lancer
ru: Лансер

en: Lancer AT Rocket
ru: Противотанковая ракета Лансер

en: Lancer Bunker
ru: Бункер Лансера

en: Lancer Cobra Half-tracks
ru: Лансер Кобра Полугусеницы

en: Lancer Cobra Tracks
ru: Лансер Кобра Гусеницы

en: Lancer Cyborg
ru: Киборг-Лансер

en: Lancer Hardpoint
ru: Укреплённая точка Лансера

en: Lancer Mantis Tracks
ru: Лансер Богомол Гусеницы

en: Lancer Python Tracks
ru: Лансер Питон Гусеницы

en: Lancer Scorpion Tracks
ru: Лансер Скорпион Гусеницы

en: Lancer Scorpion VTOL
ru: Лансер Скорпион ВВП

en: Lancer Viper Tracks
ru: Лансер Гадюка Гусеницы

en: Lancer Viper Wheels
ru: Лансер Гадюка Колёса

en: Large Super Heavy Body
ru: Большая супертяжёлая рама

en: Laser AA Gun Available
ru: Доступна лазерная противовоздушная пушка

en: Laser accuracy +10%
ru: Точность лазера +10%

en: Laser damage +25%
ru: Урон лазера +25%

en: Laser designator paints and guides bombs to the target
ru: Лазер целеуказатель наводит бомбы на цель

en: Laser designator paints and guides rounds to the target
ru: Лазерный целеуказатель наводит снаряд на цель

en: Laser - Flashlight
ru: Лазер - Вспышка

en: Laser Guided Bombsight
ru: Лазерный целеуказатель для бомбардировщиков

en: Laser reload time -15%
ru: Перезарядка лазера -15%

en: Laser Satellite Command Post
ru: Центр Управления Лазерными спутниками

en: Laser Upgrade
ru: Улучшение лазера

en: LasSat
ru: Лазерный Спутник

en: Layered composite alloys and energy-absorbing fibres
ru: Слоистый композитный сплав и энергоабсорбирующие волокна

en: Leopard
ru: Леопард

en: Less armor and body points than Python
ru: Менее бронированный и чем Питон

en: Light Body - Bug
ru: Лёгкая броня - Жук

en: Light Body - Leopard
ru: Лёгкая броня - Леопард

en: Light Body - Retaliation
ru: Лёгкая броня - Возмездие

en: Light Body - Viper
ru: Лёгкая броня - Гадюка

en: Light body vulnerable to heavy weapons
ru: Лёгкая рама уязвима против тяжёлых орудий

en: Light Cannon
ru: Лёгкая пушка

en: Light Cannon Bunker
ru: Бункер с мелкокалиберной пушкой

en: Light Cannon Cobra Tracks
ru: Лёгкая пушка Кобра Гусеницы

en: Light Cannon firing 40mm rounds
ru: 40 мм снаряды для мелкокалиберной пушки

en: Light Cannon Hardpoint
ru: Оборонительная точка с мелкокалиберной пушкой

en: Light Cannon Python Tracks
ru: Лёгкая пушка Гадюка полугусеницы

en: Light Cannon Viper Half-tracks
ru: Лёгкая пушка Гадюка Полугусеницы

en: Light Cannon Viper Tracks
ru: Лёгкая пушка Гадюка Гусеницы

en: Light Cannon Viper Wheels
ru: Лёгкая пушка Гадюка Колеса

en: Look-Out Tower
ru: Наблюдательная вышка

en: Low power cost and low production times
ru: Низкая стоимость и быстро производится

en: Low yield thermonuclear warhead
ru: Тактическая термоядерная боеголовка

en: Machinegun Bunker
ru: Бункер с пулемётом

en: Machinegun damage +25%
ru: Урон пулемёта +25%

en: Machinegunner
ru: Пулемётчик

en: Machinegun reload time -15%
ru: Перезарядка пулемёта -15%

en: Machinegun Viper Half-Tracks
ru: Пулемёт Гадюка Полугусеницы

en: Machinegun Viper Tracks
ru: Пулемёт Гадюка Гусеницы

en: Makes excellent scout vehicle
ru: Создаёт Превосходную Машину-Разведчик

en: Mantis
ru: Богомол

en: Mass Driver
ru: Тяжёлое рельсовое орудие

en: Mass Driver Fortress
ru: Крепость тяжёлого рельсового орудия

en: Maximum armor and body points
ru: Максимум здоровья и брони

en: May be targeted directly or assigned to a sensor turret or tower
ru: Может использоваться непосредственно или привязанным к датчику или к башне.

en: May be upgraded using factory modules
ru: Можно модернизировать используя модули заводов

en: Mechanic with repair ability
ru: Механик-реставратор

en: Medium Body - Cobra
ru: Средняя броня - Кобра

en: Medium body increases armor and body points
ru: Средняя рама обладает повышенной бронёй

en: Medium Body - Panther
ru: Средняя броня - Пантера

en: Medium Body - Retribution
ru: Средняя броня - Кара

en: Medium Body - Scorpion
ru: Средняя броня - Скорпион

en: Medium Cannon
ru: Средняя пушка

en: Medium Cannon Cobra Half Track
ru: Средняя пушка Кобра Гусеницы

en: Medium Cannon Cobra Hover
ru: Средняя пушка Кобра Ховер

en: Medium Cannon Cobra Tracks
ru: Средняя пушка Кобра Гусеницы

en: Medium Cannon firing 76mm rounds
ru: 76 мм снаряды для среднекалиберной пушки

en: Medium Cannon Hardpoint
ru: Оборонительная точка со среднекалиберной пушкой

en: Medium Cannon Python Hover
ru: Средняя пушка Питон Ховер

en: Medium Cannon Python Tracks
ru: Средняя пушка Питон Гусеницы

en: Medium Cannon Scorpion Hover
ru: Средняя пушка Скорпион Ховер

en: Medium Cannon Scorpion Tracks
ru: Средняя пушка Скорпион Гусеницы

en: Medium Cannon Viper Tracks
ru: Средняя пушка Гадюка Гусеницы

en: Medium Super Heavy Body
ru: Средняя супертяжёлая рама

en: Mini-rocket armored strongpoint
ru: Укреплённая оборонительная точка с миниракетами

en: Mini-Rocket Array
ru: Блок миниракет

en: Mini-Rocket Array Cobra Half-tracks
ru: Батарея миниракет Кобра на полугусеницы

en: Mini-Rocket Array Cobra Tracks
ru: Блок миниракет Кобра Гусеницы

en: Mini-Rocket Array Viper Half Track
ru: Блок миниракет Гадюка Гусеницы

en: Mini-Rocket Array Viper Wheels
ru: Блок миниракет Гадюка Колёса

en: Mini-Rocket Artillery
ru: Батарея миниракет

en: Mini-Rocket Artillery Cobra Half-tracks
ru: Батарея миниракет Кобра Полугусеницы

en: Mini-Rocket Artillery Viper Wheels
ru: Батарея миниракет Гадюка Колёса

en: Mini-Rocket Battery
ru: Батарея миниракет

en: Mini-Rocket Cobra Half-Tracks
ru: Миниракеты Кобра Полугусеницы

en: Mini-Rocket Cobra Tracks
ru: Миниракеты Кобра Гусеницы

en: Mini-Rocket Guard Tower
ru: Сторожевая башня минирокет

en: Mini-Rocket Pod
ru: Блок миниракет

en: Mini-Rocket Tower
ru: Башня миниракет

en: Mini-Rocket Viper Half Track
ru: Миниракеты Гадюка Полугусеницы

en: Mini-Rocket Viper Wheels
ru: Миниракеты Гадюка Колёса

en: Missile accuracy +10%
ru: Точность ракеты +10%

en: Missile actively seeks and homes on targets
ru: Ракета самостоятельно определяет цель наводится на неё

en: Missile damage +25%
ru: Урон ракеты +25%

en: Missile Fortress
ru: Крепость с тяжёлой пусковой установкой

en: Missile reload time -15%
ru: Перезарядка ракеты -15%

en: Missiles detect and lock-on to targets while loading
ru: Ракеты определяют и наводятся на цель во время заряжения

en: Missile Upgrade
ru: Улучшение ракеты

en: Mobile Repair Turret
ru: Мобильная ремонтная башня

en: More armor and body points than Python
ru: Более бронированный чем Питон

en: More armor and body points than Vengeance
ru: Прочнее, чем месть

en: Mortar
ru: Миномёт

en: Mortar accuracy +10%
ru: Точность миномёта +10%

en: Mortar Autoloader
ru: Автозарядка миномёта

en: Mortar Autoloader Mk2
ru: Автозарядка миномёта Мk2

en: Mortar Autoloader Mk3
ru: Автозарядка миномёта Мk3

en: Mortar Cobra Half-tracks
ru: Миномёт Кобра Полугусеницы

en: Mortar damage +25%
ru: Урон миномёта +25%

en: Mortar Fast Loader
ru: Быстрая зарядка миномёта

en: Mortar Pit
ru: Миномётный окоп

en: Mortar reload time -10%
ru: Перезарядка миномёта -10%

en: Mortar Targeting Computer
ru: Компьютерное наведение снарядов мортиры

en: MRL Emplacement
ru: Установка MRL

en: Multi-barrel, rapid-fire machinegun
ru: Многоствольный скорострельный пулемёт

en: Multi Turret Body - Dragon
ru: Многоствольный корпус - Дракон

en: Narrow area of effect
ru: Узкая область действия

en: Needle Gun
ru: Игломет

en: Needle Gunner
ru: Игломётчик

en: Needle Gunner Cyborg
ru: Игломётчик

en: Needle Gun Retribution Tracks
ru: Игломёт Кара Гусеницы

en: Needle Gun Tiger Tracks
ru: Игломёт Тигр Гусеницы

en: Needle Gun Tower
ru: Башня с игломётом

en: Needle Gun Vengeance Tracks
ru: Игломёт Месть Гусеницы

en: Neural Synapse Research Brain
ru: Исследование нейросинапса

en: Neural Synapse Research Brain Mk2
ru: Исследование нейросинапса Мk2

en: Neural Synapse Research Brain Mk3
ru: Исследование нейросинапса Мk3

en: New Advanced Weapon Available
ru: Доступно новое продвинутое оружие

en: New Artillery Missile Turret Available
ru: Доступна новая Артиллерийская ракетная батарея

en: New automated repair techniques
ru: новая автоматизированная ремонтная мастерская

en: New Base Structure Available
ru: Доступна новая постройка

en: New battlefield computer system
ru: Новая боевая компьютерная система

en: New Construction Options Available
ru: Доступны новые постройки

en: New Cyborg Research Available
ru: Доступен новый Киборг для исследования

en: New Electronic Technology Discovered
ru: Новая электронная технология открыта

en: New Laser Weapon Available
ru: Доступно новое лазерное орудие

en: New Missile Turret Available
ru: Доступна новая ракетная установка

en: New Paradigm Heavy Body
ru: Тяжёлый корпус Новой Парадигмы

en: New Paradigm Light Body
ru: Лёгкий корпус Новой Парадигмы

en: New Paradigm Medium body
ru: Средний корпус Новой Парадигмы

en: New power efficient propulsion
ru: Новый энергоэффиктивный движитель

en: New Power Generation Technology
ru: Новая технология выработки энергии

en: New Propulsion Available
ru: Доступен новый движитель

en: New Propulsion Available for Design
ru: Доступен новый движитель для дизайна

en: New Rail Gun Available
ru: Доступна Новая Рельсовая пушка

en: New Repair Facility Repairs Damaged Units
ru: Новое ремонтное оборудование восстанавливает повреждённых юнитов

en: New Repair Technology Discovered
ru: Открыта новая Технология восстановления

en: New research options available
ru: Доступны новые возможности исследования

en: New Rocket Available
ru: Доступны новые ракеты

en: New SAM Turret Available
ru: Доступна новая ПВО башня

en: New System Available
ru: Доступна новая система

en: New Systems Structure Available
ru: Новая системная постройка доступна

en: New Systems Tower Available
ru: Доступна новая системная башня

en: New Systems Turret Available for Design
ru: Доступна турельная установка

en: New Systems Turret Available For Design
ru: Доступна новая системная башня для дизайна

en: New Thermal Emissions detection
ru: Новая система теплового наведения

en: New VTOL Missile Launcher
ru: Новая пусковая для ВВС

en: NEXUS CWall
ru: Угловая стена НЕКСУС

en: NEXUS Heavy Body
ru: Тяжёлый корпус НЕКСУС

en: NEXUS Intruder Program
ru: Программа вторжения НЕКСУС

en: NEXUS Intruder Program analyzed
ru: Проанализирована Программа вторжения Нексуса

en: NEXUS Light Body
ru: Лёгкий корпус НЕКСУС

en: Nexus Link
ru: Нейросвязь НЕКСУС

en: NEXUS Link
ru: Связь с НЕКСУС

en: Nexus Link Tower
ru: Башня связи НЕКСУС

en: Nexus Link Turret
ru: Турель нейросвязи НЕКСУС

en: NEXUS Medium Body
ru: Средний корпус НЕКСУС

en: NEXUS Resistance Circuits
ru: Программы сопротивления НЕКСУС

en: NEXUS Resistance Circuits Mk2
ru: Программы сопротивления НЕКСУС

en: NEXUS Resistance Circuits Mk3
ru: Программы сопротивления НЕКСУС

en: NEXUS Wall
ru: Стена НЕКСУС

[ctx: rank]
en: Green
ru: Молодой

en: Oil Derrick
ru: Нефтяная вышка

en: Oil Drum
ru: Бочка с нефтью

en: Oil Resource
ru: Нефтяной ресурс

en: On-board computer predicts target movement
ru: Движение цели рассчитывается встроенным компьютером

en: On-board diagnostic and repair systems
ru: Интегрированные диагностические и восстановительные системы

en: On-board resistance circuit systems
ru: Интегрированные программы сопротивления

en: Orders assigned indirect fire units to fire at the enemy batteries
ru: Приказывает назначенным единицам непрямого огня атаковать вражеские батареи

en: Orders assigned indirect fire units to fire at the enemy sensors
ru: Приказывает назначенным единицам непрямого огня атаковать вражеские датчики

en: Or select the Repair Facility as a unit's target
ru: или выбери ремонтный блок в качестве цели для юнитов

en: Panther
ru: Пантера

en: Pepperpot
ru: Пепперпот

en: Pepperpot Pit
ru: Пепперпот

en: Phosphor Bomb Bay
ru: Отсек для фосфорных бомб

en: Phosphor Bomb Bay Mantis VTOL
ru: Фосфорные бомбы Богомол ВВС

en: Pick-Up Truck
ru: Транспортный грузовик

en: Plascrete
ru: Пласткрит

en: Plascrete Mk2
ru: Пласткрит Мk2

en: Plascrete Mk3
ru: Пласткрит МК3

en: Plasma Cannon
ru: Плазменная пушка

en: Plasma Cannon Emplacement
ru: Установка плазменной пушки

en: Plasma Cannon firing plasma
ru: Плазменная Пушка. Стреляет плазмой

en: Plasma Cannon Wyvern Tracks
ru: Плазменная пушка Виверна Гусеницы

en: Plasmite Bomb
ru: Плазменные Бомбы

en: Plasmite Flamer
ru: Плазменный огнемёт

en: Plasmite Flamer Bunker
ru: Бункер с плазменным огнемётом

en: Plasmite Flame-thrower
ru: Плазменный Огнемёт

en: Plasmite Retribution VTOL
ru: Авиационный плазмит возмездия

en: Plasteel
ru: Пласталь

en: Plasteel Mk2
ru: Пласталь МК2

en: Plasteel Mk3
ru: Пласталь МК3

en: Power cost and production time similar to Cobra
ru: Стоимость и Время производства как у Кобры

en: Power cost and production time similar to Viper
ru: Стоимость и скорость производства как у Гадюки

en: Power cost and production time the same as Python
ru: стоимость и время производства как у Питона

en: Powerful Electronic magnetic pulse weapon
ru: Мощное Электромагнитное орудие

en: Power Generator
ru: Генератор энергии

en: Power Module
ru: Энергетический блок

en: Power Module Available
ru: Модуль генератора

en: Power output +25%
ru: Выходная мощность +25%

en: Power output +30%
ru: Выходная мощность +30%

en: Power Research Completed
ru: Исследование генератора завершено

en: Produces Cyborgs
ru: Производит киборгов

en: Project Medium Body
ru: Средняя рама Проекта

en: Propylene Oxide gel treated to burn at higher temperatures
ru: Смесь оксида пропилена горит при гораздо более высокой температуре

en: Pulse Laser
ru: Импульсный лазер

en: Pulse Laser Emplacement
ru: Установка импульсного лазера

en: Pulse Laser Hardpoint
ru: Укреплённая точка с импульсным лазером

en: Pulse Laser Leopard Hover
ru: Импульсный лазер Леопард Ховер

en: Pulse Laser Mantis Tracks
ru: Импульсный лазер Богомол Гусеницы

en: Pulse Laser Panther Hover
ru: Импульсный лазер Пантера Ховер

en: Pulse Laser Python Tracks
ru: Импульсный лазер Питон Гусеницы

en: Pulse Laser Tiger Hover
ru: Импульсный лазер Тигр Ховер

en: Pulse Laser Tiger Tracks
ru: Импульсный лазер Тигр Гусеницы

en: Pulse Laser Tower
ru: Башня с Импульсным лазером

en: Pulse Laser Wyvern Tracks
ru: Импульсный лазер Виверна Гусеницы

en: Python
ru: Питон

en: Python Heavy Cannon Tracks
ru: Тяжёлая пушка Питон Гусеницы

en: Quad 80mm Anti-Aircraft machinegun
ru: Счетверённый 80 мм противовоздушный пулемёт

en: Racked missile dispensers allow for fast reloading
ru: Уложенные в штабель ракетные установки быстро перезаряжаются

en: Radar Detector
ru: Обнаружитель датчиков

en: Radar Detector Tower
ru: Башня с Детектором датчиков

en: Radar detector tower detects enemy sensors
ru: Детектор радаров обнаруживает вражеские датчики

en: Rail Gun
ru: Рельсовая пушка

en: Rail Gun accuracy +10%
ru: Точность рельсопушки +10%

en: Rail Gun damage +25%
ru: Урон рельсовой пушки +25%

en: Railgun Emplacement
ru: Установка Рельсовой Пушки

en: Rail Gun Emplacement
ru: Установка Рельсовой пушки

en: Rail gun firing armor-piercing darts
ru: Рельсовая Пушка стреляет бронебойными шипами

en: Rail Gun Hardpoint
ru: Оборонительная точка с рельсовой пушкой

en: Rail Gun Mantis Tracks
ru: Рельсовая пушка Богомол Гусеницы

en: Rail Gun reload time -15%
ru: Перезарядка рельсовой пушки -15%

en: Rail Gun ROF
ru: Скоростная рельсопушка

en: Rail Gun ROF Mk2
ru: Скоростная рельсопушка Мk2

en: Rail Gun ROF Mk3
ru: Скоростная рельсопушка Мk3

en: Rail Gun Tiger Hover
ru: Рельсовая пушка Тигр Ховер

en: Rail Gun Upgrade
ru: Улучшение рельсовой пушки

en: Rail Target Prediction Computer
ru: Компьютерное наведение рельсовых орудий

en: Rapid Fire Chaingun
ru: Скоростной зарядчик пулемёта

en: Rapid Fire Chaingun Upgrade
ru: Улучшение сверхскоростного пулемёта

en: Rapid fire rail gun firing needle darts
ru: Скоростное рельсовое орудие стреляет шипами

en: Rearming speed +30%
ru: Скорость перевооружения ВВС +30%

en: Reduced chance of NEXUS take-over
ru: Уменьшает шансы захвата НЕКСУС

en: Refuels, rearms and repairs VTOLs
ru: Заправляет, заряжает и ремонтирует самолёты

en: Reinforced Base Structure Materials
ru: Улучшенные стройматериалы

en: Reinforced Base Structure Materials Mk2
ru: Прочные стройматериалы Мk2

en: Reinforced Base Structure Materials Mk3
ru: Прочные стройматериалы Мk3

en: Repair Cobra Tracks
ru: Ремонтная Кобра Гусеницы

en: Repair Facility
ru: Ремонтная мастерская

en: Repair Scorpion Tracks
ru: Ремонтная Скорпион Гусеницы

en: Repair Speed +100%
ru: Скорость ремонта +100%

en: Repair Turret
ru: Ремонтная башня

en: Repair Turret Cobra Tracks
ru: Ремонтная Кобра Гусеницы

en: Repair Turret Mantis Tracks
ru: Ремонтная Богомол Гусеницы

en: Repair Turret Viper Half-track
ru: Ремонтная Гадюка Полугусеницы

en: Repair Turret Viper Half-tracks
ru: Ремонтная Гадюка Полугусеницы

en: Repair Turret Viper Wheels
ru: Ремонтная Гадюка Колёса

en: Replaces all machineguns
ru: Заменяет все пулемёты

en: Requires cyborg factory to produce
ru: Для производства требуется завод киборгов

en: Requires heavy VTOL factory to produce
ru: Для производства требуется тяжёлая фабрика ВВС

en: Research Breakthrough Improves Construction Rates
ru: Прорыв в Исследовании. улучшает скорость строительства

en: Research Facility
ru: Исследовательская лаборатория

en: Research makes additional Cyborgs available
ru: Исследование даёт доступ к дополнительным видам киборгов

en: Research Module
ru: Исследовательский модуль

en: Research Module Available
ru: доступен модуль лаборатории

en: Research module expands research facilities
ru: модуль лаборатории расширяет возможности исследования

en: Research speed +30%
ru: Скорость исследования +30%

en: Research speed +85%
ru: Скорость исследований +85%

en: Retaliation
ru: Возмездие

en: Retribution
ru: Кара

en: Ripple Rocket Battery
ru: Ракетная батарея

en: Ripple Rockets
ru: Ракеты

en: Robotic advances make new chaingun upgrade available
ru: Достижения робототехники позволяют исследовать новый цепной механизм

en: Robotic Cyborg Production Mk2
ru: Роботопроизводство Киборгов Мk2

en: Robotic Cyborg Production Mk3
ru: Роботопроизводство Киборгов Мk3

en: Robotic Factory Production
ru: Роботизированное производство

en: Robotic Factory Production Mk2
ru: Роботизированное производство Мk2

en: Robotic Factory Production Mk3
ru: Роботизированное производство Мk3

en: Robotic loading system feeds rounds into breech
ru: Роботизированная система загрузки подаёт снаряды в заднюю часть

en: Robotic Manufacturing
ru: Роботизированное производство

en: Robotic Repair Facility
ru: Роботизированная мастерская

en: Robotic Repair Facility Upgrade
ru: Роботизированная ремонтная мастерская

en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk2
ru: Роботизированная ремонтная мастерская Мk2

en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk3
ru: Роботизированная ремонтная мастерская Мk3

en: Robotic VTOL Production Mk2
ru: Роботопроизводство ВВС Мk2

en: Robotic VTOL Production Mk3
ru: Роботопроизводство ВВС Мk3

en: Robotic VTOL Rearming
ru: Роботоперевооружение ВВС

en: Robotic VTOL Rearming Mk2
ru: Роботоперевооружение ВВС Мk2

en: Robotic VTOL Rearming Mk3
ru: Роботоперевооружение ВВС Мk3

en: Rocket accuracy +10%
ru: Точность ракеты +10%

en: Rocket artillery; can be assigned to a sensor
ru: Ракетная артиллерия, можно привязать к радару

en: Rocket Autoloader
ru: Автозарядка ракет

en: Rocket Autoloader Mk2
ru: Автозарядка ракет Мk2

en: Rocket Autoloader Mk3
ru: Автозарядка ракет Мk3

en: Rocket Buggy
ru: Ракетный багги

en: Rocket damage +25%
ru: Урон ракет +25%

en: Rocket detects and locks on to engine emissions
ru: Ракета обнаруживает и берет на прицел используя тепловые выхлопы двигателей

en: Rocket Jeep
ru: Ракетный джип

en: Rocket Laser Designator
ru: Ракетный лазерный целеуказатель

en: Rocket reload time -15%
ru: Перезарядка ракеты -15%

en: Rocket tracks the laser designator to the target
ru: Ракета следует лазерному целеуказателю до цели

en: Rotary Howitzer - Hellstorm
ru: Роторная гаубица - Шторм Ада

en: Rotary MG Bunker
ru: Бункер с роторным пулемётом

en: Rotary Mortar - Pepperpot
ru: Роторный миномёт - Пепперпот

en: Ruined Factory
ru: Разрушенная фабрика

en: SAM site with Avenger missiles
ru: Установка с ракетами Мститель класса Земля-Воздух

en: SAM site with Vindicator missiles
ru: Установка с ракетами Защитник класса Земля-Воздух

en: Scavenger
ru: Мусорщик

en: Scavenger AT-Rocket Pit
ru: Окоп противотанковых ракет Мусорщиков

en: Scavenger Bunker
ru: Бункер Мусорщиков

en: Scavenger CornerWall
ru: Угловая стена Мусорщиков

en: Scavenger Factory
ru: Фабрика Мусорщиков

en: Scavenger Flame Tower
ru: Огнемётная башня Мусорщиков

en: Scavenger Gun Tower
ru: Пулемётная башня Мусорщиков

en: Scavenger Horizontal Wall
ru: Продольная стена Мусорщиков

en: Scavenger Power Generator
ru: Генератор энергии Мусорщиков

en: Scavenger Rocket Pit
ru: Ракетный окоп Мусорщиков

en: School Bus
ru: Школьный автобус

en: Scorpion
ru: Скорпион

en: Scourge
ru: Бич

en: Scourge Cyborg
ru: Бич

en: Scourge Mantis Hover
ru: Бич Богомол Ховер

en: Scourge Mantis Tracks
ru: Бич Богомол Гусеницы

en: Scourge Missile
ru: Ракета Бич

en: Scourge Missile Hardpoint
ru: Укреплённая точка с ракетой Бич

en: Scourge Missile Tower
ru: Башня с ракетой Бич

en: Scourge Missile Wyvern Tracks
ru: Бич Виверна Гусеницы

en: Scourge Python Tracks
ru: Бич Питон Гусеницы

en: Scourge Retaliation VTOL
ru: Бич Возмездие ВВС

en: Scrambler Turret
ru: Турель захвата

en: Search & Destroy Missiles
ru: Ракеты Найти и уничтожить

en: Select new targets to continue the VTOL strikes
ru: выбери новые цели для атаки ВВС

en: Self-guided rocket-powered shells
ru: Самонаводящиеся ракетные снаряды

en: Self-Replicating Manufacturing
ru: Саморепликация производства

en: Sensor Cobra Half-tracks
ru: Датчик Кобра на Полугусеницы

en: Sensor Range +10%
ru: Зона покрытия датчика +10%

en: Sensor Range +15%
ru: Зона видимости датчика +15%

en: Sensor Range +25%
ru: Зона видимости датчика +25%

en: Sensors Improved
ru: Радар улучшен

en: Sensor Turret
ru: Башня с датчиком

en: Sensor Turret Cobra Half-tracks
ru: Башня с датчиком на полугусеничном ходу

en: Sensor Turret Viper Wheels
ru: Датчик Гадюка Колёса

en: Sensor Upgrade
ru: Улучшение датчика

en: Sensor Upgrade Mk2
ru: Улучшение датчика Мk2

en: Sensor Upgrade Mk3
ru: Улучшение датчика Мk3

en: Seraph Missile Array
ru: Ракетный блок Серафим

en: Seraph Missile Battery
ru: Батарея ракет Серафим

en: Shells detect and home to thermal heat signatures
ru: Снаряды наводятся на цель по тепловому следу

en: Slower than Python
ru: Медленнее Питона

en: Slow moving Body
ru: Очень малый выход двигателя

en: Speed: Fast
ru: Скорость: быстрая

en: Speed: Medium
ru: Скорость: средняя

en: Speed: Slow
ru: Скорость: низкая

en: Speed: VTOL
ru: Скорость: ВВП

en: Stabilized Mini-Rockets
ru: Стабилизированные миниракеты

en: Stabilized Mini-Rockets Mk2
ru: Стабилизированные миниракеты Мk2

en: Stabilized Rockets
ru: Стабилизированные ракеты

en: Steals technology from enemies
ru: Технология захвата противника

en: Steals technology from structures and takes control of weapons
ru: Технология кражи из зданий даёт контроль над оружием

en: Steel tower with machinegun
ru: Стальная башня с пулемётом

en: Stormbringer AA Laser
ru: Лазерная зенитка Предвестник Бури

en: Stormbringer Emplacement
ru: Установка Предвестника Бури

en: Strike mission continues until enemy destroyed or they retreat
ru: Атака продолжается до тех пор пока враги не будут уничтожены или не отступят

en: Stronger Commander Turret Available for Design
ru: Усиленная командная башня доступна

en: Structure Research Completed
ru: Исследование постройки завершено

en: Sunburst AA
ru: Противовоздушная ракета солнечный луч

en: Sunburst AA Rocket Array
ru: Установка ракет - солнечные лучи

en: Sunburst AA Site
ru: Площадка солнечных лучей

en: Supercrete
ru: Суперкрит

en: Supercrete Mk2
ru: Суперкрит Мk2

en: Supercrete Mk3
ru: Суперкрит Мk3

en: Superdense Composite Alloys
ru: Сверхплотный композитный сплав

en: Superdense composite alloys and energy-absorbing fibres
ru: Суперпрочный сплав и энергопоглощающие волокна

en: Superdense Composite Alloys Mk2
ru: Сверхплотный композитный сплав Mk2

en: Superdense Composite Alloys Mk3
ru: Сверхплотный композитный сплав Mk3

en: Superhot Flamer Gel
ru: Сверхгорячий огнемётный гель

en: Superhot Flamer Gel Mk2
ru: Сверхгорячий огнемётный гель Mk2

en: Superhot Flamer Gel Mk3
ru: Сверхгорячий огнемётный гель Mk3

en: Superhot Plasmite gel
ru: Супергорючая смесь Плазмы

en: Superhot Plasmite gel Mk2
ru: Супергорючая смесь Плазмы Мk2

en: Superhot Plasmite gel Mk3
ru: Супергорючая смесь Плазмы Мk3

en: Super Transport
ru: Супер-Транспорт.

en: Super Transport Available
ru: Доступен Супер-Транспорт.

en: Super Transport Body
ru: Корпус Супер-транспорта

en: Surface-to-air missile
ru: Ракета класса Земля -Воздух

en: Synaptic Link
ru: Синаптическая связь

en: Synaptic Link allows humans to interface directly with computers
ru: Нейросвязь обеспечивает людям прямой доступ к компьютерам

en: Synaptic link data analysis
ru: анализ синаптической связи

en: Synaptic Link Data Analysis
ru: Анализ нейросвязи

en: Synaptic Link Data Analysis Mk2
ru: Анализ нейросвязи Мk2

en: Synaptic Link Data Analysis Mk3
ru: Анализ нейросвязи Мk3

en: Synaptic Link Scrambler technology
ru: Технология захвата с помощью синаптических связей

en: Synaptic Link technology breakthrough
ru: Прорыв в технологии синаптической связи

en: Systems Research Completed
ru: Исследование систем завершено

en: Tank Killer
ru: Танк-Киллер

en: Tank Killer Emplacement
ru: Установка Танк-Киллера

en: Tank Killer Hardpoint
ru: Укрепточка Танк-Киллера

en: Tank Killer Mantis Hover
ru: Танк-Киллер Богомол Ховер

en: Tank Killer Mantis Tracks
ru: Танк-Киллер Богомол Гусеницы

en: Tank Killer Python Tracks
ru: Танк-Киллер Питон Гусеницы

en: Tank Killer Rocket
ru: Ракета Танк-Киллер

en: Tank Killer Vengeance Tracks
ru: Танк-Киллер Месть Гусеницы

en: Tank Traps
ru: Танковая ловушка

en: Target Acquisition Artillery Shells
ru: Снаряды гаубицы

en: Target Acquisition Artillery Shells Mk2
ru: Снаряды гаубицы Мk2

en: Target Acquisition Bombsight
ru: Бомбприцел с автонаведением

en: Target Acquisition Mortar Shells
ru: Автозахват цели миномётами

en: Targeting systems compensate for distance and weather conditions
ru: Дистанция и условия погоды компенсируется системой наведения

en: Target Prediction Artillery Shells
ru: Снаряды целевого прогноза гаубицы

en: Target Prediction Computer
ru: Компьютерное наведение на цель

en: Target Prediction Missiles
ru: Ракеты целевого прогноза

en: Thermal Armor
ru: Термоброня

en: Thermal Armor +35%
ru: Термоброня +35%

en: Thermal armor +40%
ru: Термоброня +40%

en: Thermal Armor +40%
ru: Термоброня +40%

en: Thermal Armor +45%
ru: Термоброня +45%

en: Thermal Armor Mk2
ru: Термоброня Mk2

en: Thermal Armor Mk3
ru: Термоброня Mk3

en: Thermal Imaging Bombsight
ru: Прицел для теплового наведения бомб

en: Thermal Imaging Mortar Shells
ru: Тепловое наведение снарядов мортиры

en: Thermal Imaging Rockets
ru: Ракеты с теплонаведением

en: Thermite Bomb Bay
ru: Отсек для термитных бомб

en: Thermite Flamer
ru: Термитный огнемёт

en: Thermopole Energizer
ru: Активизатор

en: Thermopole Energizer Mk2
ru: Активизатор Мk2

en: Thermopole Energizer Mk3
ru: Активизатор Мk3

en: The VTOL returns to the selected pad for rearming
ru: самолёт возвращается на выбранную площадку для перезарядки

en: Tiger
ru: Тигр

en: Titanium-reinforced concrete
ru: Бетон, укреплённый титаном

en: Tracked Propulsion
ru: Гусеницы

en: Tracks
ru: Гусеницы

en: Tracks and directs in-flight rocket to target
ru: Направляет ракету к цели во время полёта

en: Tracks II
ru: Гусеницы II

en: Tracks III
ru: Гусеницы III

en: Transport
ru: Транспорт

en: Transport Body
ru: Корпус транспорта

en: Trike
ru: Мотоцикл

en: Truck
ru: Грузовик

en: Truck Cobra Hover
ru: Грузовик Кобра Ховер

en: Truck Mantis Hover
ru: Грузовик Богомол Ховер

en: Truck Scorpion Hover
ru: Грузовик Скорпион Ховер

en: Tungsten-Tipped MG Bullets
ru: Вольфрамовые пули

en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk2
ru: Вольфрамовые пули Мk2

en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk3
ru: Вольфрамовые пули Мk3

en: Turbo-Charged Engine Mk2
ru: Двигатель с турбонаддувом Mk2

en: Turbo-Charged Engine Mk3
ru: Двигатель с турбонаддувом Mk3

en: Twin 7.62mm machineguns
ru: Спаренный 7,62 мм пулемёт

en: Twin Assault Cannon
ru: Спаренная штурмовая пушка

en: Twin Assault Cannon Bunker
ru: Бункер с двойной штурмовой пушкой

en: Twin Assault Gun
ru: Спаренное штурмовое орудие

en: Twin Assault Gun Hardpoint
ru: Укрепточка с двойным штурмовым орудием

en: Twin Machinegun
ru: Спаренный пулемёт

en: Twin Machinegun Bunker
ru: Бункер со спаренным пулемётом

en: Twin Machinegun Guard Tower
ru: Башня с двойным пулемётом

en: Twin Machinegun Viper Half-tracks
ru: Двойной пулемёт Гадюка Полугусеницы

en: Twin Machinegun Viper Tracks
ru: Двойной пулемёт Гадюка Гусеницы

en: Twin Machinegun Viper Wheels
ru: Двойной пулемёт Гадюка Колёса

en: Twin Medium Anti-Aircraft Laser
ru: Спаренный средний противовоздушный лазер

en: Twin Multi-barrel, rapid-fire machinegun
ru: Спаренный многоствольный скорострельный пулемёт

en: Unit Research Completed
ru: Исследование юнита завершено

en: Upgraded battlefield computer system
ru: Обновлённая боевая компьютерная система

en: Uplink Sensor
ru: Датчик связи

en: Use a truck to add modules to a factory
ru: используй строительный бульдозер чтобы достроить модули заводу

en: Use a truck to add the module to a power generator
ru: используй бульдозер чтобы добавить модуль к генератору

en: Use a truck to add the module to a research facility
ru: используй бульдозер для добавки модуля к лаборатории

en: Uses advanced cannon technology
ru: Использует продвинутую технологию огнестрельных орудий

en: Uses advanced mass driver railgun technology
ru: Использует продвинутую технологию рельсовых орудий

en: Uses advanced missile gun technology
ru: Использует продвинутую технологию тяжёлых противотанковых ракет

en: Uses advanced rocket gun technology
ru: Использует продвинутую технологию ракетных установок

en: Use the Command Console to send units back for repair
ru: Используй консоль команд чтобы отправить юнитов на ремонт

en: Vapor Turbine boosts power output
ru: Паровая турбина  повышает выход генератора

en: Vapor Turbine Generator
ru: Паротурбинный генератор

en: Vapor Turbine Generator Mk2
ru: Паротурбинный генератор Мk2

en: Vapor Turbine Generator Mk3
ru: Паротурбинный генератор Мk3

en: Vehicle speed +5%
ru: Скорость транспорта +5%

en: Vehicle Superdense Thermal Armor
ru: Суперпрочная термоброня

en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk2
ru: Суперпрочная термоброня Мk2

en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk3
ru: Суперпрочная термоброня Мk3

en: Vengeance
ru: Месть

en: Vengeance Tracks Gauss Cannon
ru: Месть Гусеницы Пушка Гаусса

en: Vengeance Tracks Gauss Scourge
ru: Месть Гусеницы Бич Гаусса

en: Vengeance Tracks Rail Gun
ru: Месть Гусеницы Рельсовая пушка

en: Vertical Take Off and Landing Propulsion
ru: Технология Вертикального взлёта и посадки (ВВП) - Движитель ВВС Юнитов

en: Very expensive to produce
ru: Очень дорого производить

en: Very high power costs and very slow to produce
ru: Дорого и долго производить

en: Very slow moving Body
ru: Самый малый выход двигателя

en: Very slow recharge time
ru: Очень медленное время перезарядки

en: Vindicator Hardpoint
ru: Укреплённая точка с пусковой Защитник

en: Vindicator SAM
ru: Защитник ЗВ

en: Vindicator SAM Site
ru: Позиция Защитника ЗВ

en: Viper
ru: Гадюка

en: VTOL
ru: ВВС

en: VTOL Assault Cannon
ru: Штурмовая авиапушка

en: VTOL Assault Gun
ru: Авиационное штурмовое орудие

en: VTOL Bunker Buster
ru: ВВС Антибункер

en: VTOL Bunker Buster Bug VTOL
ru: ВВС Антибункер Жук

en: VTOL Bunker Buster Scorpion VTOL
ru: ВВС Антибункер Скорпион

en: VTOL Cannon
ru: ВВП Пушка

en: VTOL CB Radar Tower
ru: Башня ВВС КБ

en: VTOL CB Radar Turret
ru: Башня ВВС КБ

en: VTOL CB Tower
ru: Башня ВВС КБ

en: VTOL CB Tower detects enemy indirect fire batteries
ru: ВВП КБ башня обнаруживает вражеские батареи непрямого залпового огня

en: VTOL CB Turret
ru: Башня ВВС КБ

en: VTOL Cluster Bomb Bay
ru: ВВС Кластерные бомбы

en: VTOL Cluster Bomb Bay Bug VTOL
ru: ВВС Кластерные бомбы Жук

en: VTOL Cluster Bomb Bay Scorpion VTOL
ru: ВВС Кластерные бомбы Скорпион

en: VTOL Cluster Bombs Bay
ru: Кластерные бомбы

en: VTOL EMP Missile Launcher
ru: ЭМИ ракета ВВС

en: VTOL Factory
ru: Авиазавод

en: VTOL factory enables VTOL production
ru: Завод ВВС позволяет создавать юниты ВВС

en: VTOL Flashlight
ru: ВВС Вспышка

en: VTOL Heap Bomb Bay
ru: Бронебойные взрывчатые бомбы

en: VTOL Heavy Laser
ru: Тяжёлый лазер ВВС

en: VTOL Heavy Machinegun
ru: Авиационный тяжёлый пулемёт

en: VTOL Hyper Velocity Cannon
ru: Авиационная гиперскоростная пушка

en: VTOL Hyper Velocity Cannon Bug VTOL
ru: ВВС ГС пушка жук

en: VTOL Hyper Velocity Cannon Mantis VTOL
ru: ВВС ГС пушка Богомол

en: VTOL Hyper Velocity Cannon Scorpion VTOL
ru: ВВП ГС пушка скорпион

en: VTOL II
ru: ВВС II

en: VTOL III
ru: ВВС III

en: VTOL Lancer
ru: ВВС Лансер

en: VTOL Lancer Bug VTOL
ru: ВВП Лансер Жук

en: VTOL Lancer Mantis VTOL
ru: ВВП Лансер Богомол

en: VTOL Lancer Scorpion VTOL
ru: ВВП Лансер Скорпион

en: VTOL Machinegun
ru: Авиационный пулемёт

en: VTOL Mini-Rocket
ru: Миниракеты ВВС

en: VTOL Needle Gun
ru: ВВС игломет

en: VTOL Phosphor Bomb Bay
ru: Фосфорные бомбы

en: VTOL Plasmite Bomb Bay
ru: Плазменные Бомбы ВВС

en: VTOL Propulsion
ru: ВВС движитель

en: VTOL Pulse Laser
ru: Авиационный импульсный лазер

en: VTOL Radar Tower
ru: Башня ВВС

en: VTOL Rail Gun
ru: Авиационная рельсовая пушка

en: VTOL Rearming Pad
ru: Посадочная площадка ВВС

en: VTOL rearming pads required to keep VTOLs flying
ru: Посадочные площадки ВВС требуются для постоянного поддержания боеготовности ВВС

en: VTOL Scourge Missile
ru: Ракета Бич ВВС

en: VTOL Strike Tower
ru: Боевая башня ВВС

en: VTOL Strike Tower detects approaching enemies
ru: Боевая башня ВВС обнаруживает приближающихся врагов

en: VTOL Strike Turret
ru: Боевая башня ВВС

en: VTOL Strike turret used to spot targets
ru: Боевая башня ВВС используется чтобы определить цели

en: VTOL Sunburst AA
ru: Авиационная установка солнечный луч

en: VTOL Tank Killer
ru: ВВС Танк-Киллер

en: VTOL Thermite Bomb Bay
ru: Термитные бомбы

en: VTOL Twin Machinegun
ru: Авиационный спаренный пулемёт

en: Warehouse
ru: Склад

en: Weapon Research Completed
ru: Исследование оружия завершено

en: Wheeled Propulsion
ru: Двигатель - колеса

en: Wheels
ru: Колёса

en: Wheels II
ru: Колёса II

en: Wheels III
ru: Колёсах III

en: Whirlwind AA Site
ru: Зенитка Вихрь

en: Whirlwind AA Turret
ru: Турель Вихрь

en: Whirlwind Hardpoint
ru: Оборонительная точка Вихрь

en: Wide Spectrum Sensor
ru: Датчик расширенного спектра

en: Wide Spectrum Sensor Tower
ru: Башня с датчиком расширенного спектра

en: Wreck
ru: Обломки

en: Wrecked Bridge
ru: Разрушенный мост

en: Wrecked Tanker
ru: Разрушенный танкер

en: Wrecked Van
ru: Разрушенный фургон

en: Wrecked Vehicle
ru: Разрушенная машина

en: Wyvern
ru: Виверна

en: Warzone 2100 Map / Mod File
ru: Карта / Мод Warzone 2100

en: Warzone 2100 Campaign Mod File
ru: Файл с кампанией Warzone 2100

en: Warzone 2100 Multiplayer Mod File
ru: Файл с модом мультиплеера Warzone 2100

en: Warzone 2100 Global Mod File
ru: Файл с глобальным модом Warzone 2100

en: Warzone 2100 Music Mod File
ru: Файл с музыкальным модом Warzone 2100

en: Postnuclear realtime strategy
ru: Постядерная стратегия в реальном времени

en: Strategy Game
ru: Стратегия

en: %s wants to enable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
ru: %s хочет включить режим отладки. Включён %s, Отключён %s.

en: %s wants to disable debug mode. Enabled: %s, Disabled: %s.
ru: %s хочет отключить режим отладки. Включён %s, Отключён %s.

en: Debug mode now enabled!
ru: Отладочный режим включён

en: Debug mode now disabled!
ru: Меню отладки закрыто

en: Set configuration directory
ru: выбрать папку с настройками

en: configuration directory
ru: папка с настройками

en: data directory
ru: папка с данными

en: Show debug for given level
ru: Показать отладку данного уровня

en: debug level
ru: уровень отладки

en: Log debug output to file
ru: Лог отладки в файл

en: file
ru: файл

en: Flush all debug output written to stderr
ru: Слить все записи отладки в выходной файл stderr

en: Play in fullscreen mode
ru: Полноэкранный режим

en: Enable a global mod
ru: включить глобальный мод

en: mod
ru: мод

en: Enable a campaign only mod
ru: включить мод для Кампаний

en: Enable a multiplay only mod
ru: Включить мод для мультиплеера

en: Disable asserts
ru: Отключить утверждения

en: Causes a crash to test the crash handler
ru: вызывает крэш для тестирования программы обработки

en: savegame
ru: сохранение

en: Play in windowed mode
ru: Оконный режим

en: Show version information and exit
ru: Показать номер версии и выйти

en: Set the resolution to use
ru: Установить используемое разрешение

en: WIDTHxHEIGHT
ru: ШИРИНАхВЫСОТА

en: Enable shadows
ru: Включить тени

en: Disable shadows
ru: Отключить тени

en: Enable sound
ru: Включить звук

en: Disable sound
ru: Отключить звук

en: host
ru: Хост

en: Enable texture compression
ru: Включить сжатие текстур

en: Disable texture compression
ru: Отключить сжатие текстур

en: Commander needs a higher level to command more units
ru: Командир должен быть уровнем выше, чтобы командовать большим кол-во юнитов

en: My Game
ru: Моя Игра

en: Player
ru: Игрок

en: New Vehicle
ru: Новая машина

en: Vehicle Body
ru: Корпус машины

en: Vehicle Propulsion
ru: Движитель машины

en: Vehicle Turret
ru: Башня машины

en: Delete Design
ru: Удалить проект

en: Store Template
ru: Хранить Шаблон

en: Kinetic Armour
ru: Кинетическая броня

en: Thermal Armour
ru: Термальная броня

en: Engine Output
ru: Мощность двигателя

en: Weight
ru: Масса

en: Total Power Required
ru: Всего требуется энергии

en: Total Body Points
ru: Общее бронирование корпуса

en: Power Usage
ru: Использование энергии

en: Hydra
ru: Гидра

en: Sensor Range
ru: Дальность сенсора

en: ECM Power
ru: ЕМ Мощность

en: Build Points
ru: Бронирование

en: Range
ru: Дальность

en: Damage
ru: Урон

en: Rate-of-Fire
ru: Скорострельность

en: Air Speed
ru: Скорость в воздухе

en: Road Speed
ru: Скорость по дороге

en: Off-Road Speed
ru: Скорость по бездорожью

en: Water Speed
ru: Скорость по воде

en: Weapons
ru: Вооружение

en: Systems
ru: Системы

en: Player left
ru: Игрок ушёл

en: Player dropped
ru: Игрок исчез

en: Waiting for other players
ru: Ожидание других игроков

en: Out of sync
ru: Рассинхронизация

en: Cannot Build. Oil Resource Burning.
ru: Строительство невозможно. Горит нефть.

en: Unit Lost!
ru: Юнит потерян!

en: Structure Restored
ru: Постройка восстановлена

en: Group %u selected - %u Unit | Group %u selected - %u Units
ru[0]: Выбрана группа %u - %u юнит
ru[1]: Выбрана группа %u - %u юнита
ru[2]: Выбрана группа %u - %u юнитов

en: %u unit assigned to Group %u | %u units assigned to Group %u
ru[0]: %u юнит назначен группе %u
ru[1]: %u юнита назначено группе %u
ru[2]: %u юнитов назначено группе %u

en: Centered on Group %u - %u Unit | Centered on Group %u - %u Units
ru[0]: Фокус на группе %u - %u юнит
ru[1]: Фокус на группе %u - %u юнита
ru[2]: Фокус на группе %u - %u юнитов

en: Aligning with Group %u - %u Unit | Aligning with Group %u - %u Units
ru[0]: Соединить с группой %u - %u юнит
ru[1]: Соединить с группой %u - %u юнита
ru[2]: Соединить с группой %u - %u юнитов

en: Single Player
ru: Один игрок

en: Multi Player
ru: Многопользовательская игра

en: Tutorial
ru: Обучение

en: Options
ru: Параметры

en: View Intro
ru: Показать Вступление

en: Quit Game
ru: Выйти из игры

en: MAIN MENU
ru: ГЛАВНОЕ МЕНЮ

en: Fast Play
ru: Быстрая игра

en: TUTORIALS
ru: ОБУЧЕНИЕ

[ctx: menu]
note: TRANSLATORS: "Return", in this context, means "return to previous screen/menu"
en: Return
ru: Назад

en: New Campaign
ru: Новая кампания

en: Start Skirmish Game
ru: Начать Сражение

en: Challenges
ru: Вызов на поединок

en: Load Campaign Game
ru: Загрузить Кампанию

en: Load Skirmish Game
ru: Загрузить Сражение

en: SINGLE PLAYER
ru: ОДИНОЧНАЯ ИГРА

en: Campaign videos are missing! Get them from http://wz2100.net
ru: Видео из кампании отсутствуют! Скачайте их на http://wz2100.net

en: Load Campaign Saved Game
ru: Загрузить сохранённую Кампанию

en: Load Skirmish Saved Game
ru: Загрузить сохранённую Схватку

en: MULTI PLAYER
ru: МУЛЬТИПЛЕЕР

en: Host Game
ru: Создать игру

en: Join Game
ru: Присоединиться

en: OPTIONS
ru: ПАРАМЕТРЫ

en: Game Options
ru: Настройки игры

en: Graphics Options
ru: Настройки графики

en: Video Options
ru: Настройки видео

en: Audio / Zoom Options
ru: Настройки звука и карты

en: Mouse Options
ru: Настройки Мыши

en: Key Mappings
ru: Раскладка клавиатуры

en: Fullscreen
ru: Полный экран

en: Unsupported
ru: Не поддерживается

en: Off
ru: Выкл.

en: Black
ru: Чёрный

en: On
ru: Вкл.

en: Rotating
ru: Вращение

en: Fixed
ru: Зафиксирован

en: Instant
ru: Мгновенный

en: Tracked
ru: Плавный

en: Video Playback
ru: Видео

en: Scanlines
ru: Туман Войны

en: Subtitles
ru: Субтитры

en: Shadows
ru: Тени

en: Radar
ru: Радар

en: Radar Jump
ru: Переход по карте

en: GRAPHICS OPTIONS
ru: Настройки графики

en: Voice Volume
ru: Громкость голоса

en: FX Volume
ru: Громкость эффектов

en: Music Volume
ru: Громкость музыки

en: Map Zoom
ru: Дальность камеры

en: Map Zoom Rate
ru: Шаг изменения камеры

en: Radar Zoom
ru: Увеличение миникарты

en: Windowed
ru: В окне

en: Resolution*
ru: Разрешение*

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Display Scale*
ru: Масштаб экрана*

en: Display Scale
ru: Масштаб экрана

en: * Takes effect on game restart
ru: * Применится после перезагрузки игры

en: Graphics Mode*
ru: Графический режим*

en: Texture size
ru: Размер текстур

en: Vertical sync
ru: Верт. синхронизация

en: Antialiasing*
ru: Сглаживание*

en: VIDEO OPTIONS
ru: Настройки видео

en: Middle Mouse
ru: Средняя кнопка Мыши

en: Right Mouse
ru: Правая кнопка

en: Map/Radar Zoom
ru: Камера/Радар

en: Game Speed
ru: Скорость игры

en: Camera Pitch
ru: Наклон камеры

en: Reverse Rotation
ru: Инверсия мыши

en: Trap Cursor
ru: Захват курсора

en: Switch Mouse Buttons
ru: Настройки Мыши

en: Rotate Screen
ru: Вращение камеры

en: Colored Cursors
ru: Цветной указатель

en: Scroll Event
ru: Колёсик мыши

en: MOUSE OPTIONS
ru: Настройки мыши

en: Easy
ru: Лёгкая

en: Normal
ru: Нормальная

en: Hard
ru: Тяжёлая

en: Insane
ru: Безумная

en: Language
ru: Язык

en: Campaign Difficulty
ru: Сложность

en: Camera Speed
ru: Скорость камеры

en: Unit Colour:
ru: Цвет юнита:

en: Campaign
ru: Кампания

en: Skirmish/Multiplayer
ru: Сражение

en: GAME OPTIONS
ru: НАСТРОЙКИ ИГРЫ

en: Mod:
ru: Мод:

en: GAME SAVED:
ru: ИГРА СОХРАНЕНА:

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new structure: %s.
ru: Игрок %u начитерил себе новую постройку: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new feature: %s.
ru: Игрок %u начитерил себе новый особый элемент: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid: %s.
ru: Игрок %u начитерил себе нового дроида: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid.
ru: Игрок %u создал (Debug Menu) себе нового дроида.

en: Power
ru: Энергия

en: Progress Bar
ru: Панель прогресса

en: Factory Delivery Point
ru: Точка прибытия с фабрики

en: Loop Production
ru: Повторное производство

en: Ally progress
ru: Прогресс Союзников

en: Resume Game
ru: Продолжить игру

en: WARNING: You're the host. If you quit, the game ends for everyone!
ru: Внимание: Вы владелец этой игры. Если вы выйдете из игры, то она закончится для всех!

en: Quit
ru: Выход

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Show
ru: Тактический интерфейс (Цель): Показать

en: Tactical UI (Target Origin Icon): Hide
ru: Тактический интерфейс (Цель): Спрятать

en: Audio Options
ru: Настройки звука

en: Load Game
ru: Загрузить игру

en: Save Game
ru: Сохранить игру

en: Host has quit the game!
ru: Хост покинул игру!

en: The game can't continue without the host.
ru: Игра не может продолжаться без хоста.

en: -->  QUIT  <--
ru: --> ВЫХОД <--

en: Save Campaign Game
ru: Сохранить Кампанию

en: Save Skirmish Game
ru: Сохранить Сражение

en: The required mod could not be loaded: %s
    
    Warzone will try to load the game without it.
ru: Требуемый мод не может быть загружен: %s
    
    Warzone попробует запустить игру без него. Молитесь!

en: Waiting for Power
ru: Ожидание энергии

en: Build Progress
ru: прогресс постройки

en: Construction Progress
ru: Прогресс строительства

en: Research Progress
ru: Прогресс Разработки

en: Need more resources!
ru: Нужно больше ресурсов

en: PAUSED
ru: ПАУЗА

en: Research Update
ru: Обновить исследование

en: Project Goals
ru: Победы проекта

en: Current Objective
ru: Текущие задачи

en: New Intelligence Report
ru: Поступил доклад разведки

en: Retreat at Medium Damage
ru: Отступление при среднем уроне

en: Retreat at Heavy Damage
ru: Отступление при тяжёлом уроне

en: Do or Die!
ru: Сделай или умри!

en: Fire-At-Will
ru: Произвольный огонь

en: Return Fire
ru: Ответный огонь

en: Hold Fire
ru: Не стрелять

en: Patrol
ru: Патрулировать

en: Return For Repair
ru: Вернуться для починки

en: Return To HQ
ru: Вернуться к штабу

en: Go to Transport
ru: Идти к транспорту

en: Return for Recycling
ru: Вернуться для утилизации

en: Recycle
ru: Утилизировать

en: Assign Factory Production
ru: Назначить производство на заводе

en: Assign Cyborg Factory Production
ru: Назначить производство на киберзаводе

en: Assign Fire Support
ru: Назначить огневую поддержку

en: Assign VTOL Factory Production
ru: Назначить производство ВВП

en: Circle
ru: Круг

en: Sorry, that cheat is disabled in multiplayer games.
ru: Извините, в мультиплеере читы отключены.

en: Warning! This cheat is buggy.  We recommend to NOT use it.
ru: Внимание! Этот читкод может вызвать нестабильность игры. Рекомендуем не использовать его.

en: Ouch! Droid's health is down 20%!
ru: Ауч! Жизни дроида ниже 20%

en: Ouch! Structure's health is down 20%!
ru: Ауч! Жизнь строения ниже 20%

en: Lets us see what you see!
ru: Позволь увидеть нам то, что видишь ты!

en: Fine, weapon & sensor display is off!
ru: Отлично, сенсорный дисплей выключен!

en: (Player %u) is using cheat :%s
ru: (Игрок %u) использует чит :%s

en: Hard as nails!!!
ru: Трудно как на гвоздях!!!

en: Takings thing easy!
ru: Собирать вещи легко!

en: 1000 big ones!!!
ru: 1000 больших!!!

en: Power overwhelming
ru: Неиссякаемая энергия

en: Back to normality!
ru: Вернуться в нормальное состояние!

en: Getting tricky!
ru: Хитро получаешь!

en: Twice as nice!
ru: Один хорошо - двое лучше!

en: FPS display is enabled.
ru: Отображение FPS включено.

en: FPS display is disabled.
ru: Отображение FPS выключено.

en: (Player %u) is using a cheat :Num Droids: %d  Num Structures: %d  Num Features: %d
ru: (Игрок %u) использует чит. Число машин: %d, построек: %d, особых элементов: %d

en: Infinite power disabled
ru: Бесконечная энергия отключена

en: Infinite power enabled
ru: Бесконечная энергия включена

en: All items made available
ru: Доступно абсолютно все

en: Fog on
ru: Туман включён

en: Fog off
ru: Туман выключен

en: Warning!  This cheat can cause dire problems later on! [%s]
ru: Внимание! Этот чит может привести к страшным проблемам! [%s]

en: Ending Mission.
ru: Окончание миссии.

en: God Mode ON
ru: Режим бога включён

en: God Mode OFF
ru: Режим бога выключен

en: View Aligned to North
ru: Вид выровнен по северу

en: Trap cursor %s
ru: Захват курсора: %s

en: Researched EVERYTHING for you!
ru: Все исследования доступны!

en: (Player %u) is using cheat :%s %s
ru: (Игрок %u) использует чит :%s %s

en: Researched
ru: Исследовано

en: Only displaying energy bars when selected
ru: Отображать панель прогресса только для выбранных единиц

en: Always displaying energy bars for units
ru: Всегда отображать панель прогресса для юнитов

en: Always displaying energy bars for units and structures
ru: Всегда отображать панели прогресса для юнитов и построек

en: Debug menu is Open
ru: Открыто меню отладки

en: Unable to locate any oil derricks!
ru: Невозможно найти ни одной нефтяной вышки

en: Oh, the weather outside is frightful... SNOW
ru: Ох! Погода снаружи ужасна... СНЕГ

en: Singing in the rain, I'm singing in the rain... RAIN
ru: Ну а дождь все льёт и льёт...

en: Forecast : Clear skies for all areas... NO WEATHER
ru: Прогноз на сегодня: осадков не ожидается!

en: Warning! This can have drastic consequences if used incorrectly in missions.
ru: Внимание! При неправильном использовании в миссиях могут возникнуть серьёзные последствия.

en: All enemies destroyed by cheating!
ru: Враги уничтожены с помощью читов!

en: Destroying selected droids and structures!
ru: Уничтожаю выбранные постройки и машины!

en: Centered on player HQ, direction NORTH
ru: Фокус на штабе, вид на СЕВЕР

en: Unable to locate HQ!
ru: Невозможно найти штаб!

en: Formation speed limiting has been removed from the game due to bugs.
ru: Ограничение скорости снято из-за багов.

en: Vertical rotation direction: Normal
ru: Вращение по вертикали: нормально

en: Vertical rotation direction: Flipped
ru: Вращение по вертикали: инверсия

en: Sorry, but game speed cannot be changed in multiplayer.
ru: Извините, скорость игры не меняется в мультиплеере.

en: Game Speed Reset
ru: Скорость Игры Сброшена

en: Game Speed Increased to %s
ru: Скорость игры увеличена в %s

en: Game Speed Reduced to %s
ru: Скорость игры уменьшена в %s

en: Radar showing friend-foe colors
ru: Радар отображает цвета свой-чужой

en: Radar showing player colors
ru: Радар отображает цвета игрока

en: Radar showing only objects
ru: Радар отображает только объекты

en: Radar blending terrain and height
ru: Радар не различает ландшафт и рельеф

en: Radar showing terrain
ru: Радар отображает поверхность

en: Radar showing height
ru: Радар показывает рельеф

en: KEY MAPPING
ru: РАСКЛАДКА КЛАВИАТУРЫ

en: Return To Previous Screen
ru: Назад

en: Select Default
ru: Выбрать по умолчанию

en: Manufacture
ru: Производство

en: Research
ru: Исследования

en: Build
ru: Строительство

en: Design
ru: Дизайн

en: Intelligence Display
ru: Экран разведки

en: Commanders
ru: Командиры

en: Toggle Radar
ru: Переключатель радара

en: Toggle Console Display
ru: Переключатель консоли

en: Toggle Damage Bars On/Off
ru: Переключатель панелей урона вкл./выкл.

en: Take Screen Shot
ru: Сделать скриншот

en: Toggle Formation Speed Limiting
ru: Ограничения скорости

en: View Location of Previous Message
ru: Обзор места предыдущего сообщения

en: Toggle Sensor display
ru: Переключить сенсорный дисплей

en: Assign Group 0
ru: Назначить группу 0

en: Assign Group 1
ru: Назначить группу 1

en: Assign Group 2
ru: Назначить группу 2

en: Assign Group 3
ru: Назначить группу 3

en: Assign Group 4
ru: Назначить группу 4

en: Assign Group 5
ru: Назначить группу 5

en: Assign Group 6
ru: Назначить группу 6

en: Assign Group 7
ru: Назначить группу 7

en: Assign Group 8
ru: Назначить группу 8

en: Assign Group 9
ru: Назначить группу 9

en: Select Group 0
ru: Выделить группу 0

en: Select Group 1
ru: Выделить группу 1

en: Select Group 2
ru: Выделить группу 2

en: Select Group 3
ru: Выделить группу 3

en: Select Group 4
ru: Выделить группу 4

en: Select Group 5
ru: Выделить группу 5

en: Select Group 6
ru: Выделить группу 6

en: Select Group 7
ru: Выделить группу 7

en: Select Group 8
ru: Выделить группу 8

en: Select Group 9
ru: Выделить группу 9

en: Select Commander 0
ru: Выделить командующего 0

en: Select Commander 1
ru: Выделить командующего 1

en: Select Commander 2
ru: Выделить командующего 2

en: Select Commander 3
ru: Выделить командующего 3

en: Select Commander 4
ru: Выделить командующего 4

en: Select Commander 5
ru: Выделить командующего 5

en: Select Commander 6
ru: Выделить командующего 6

en: Select Commander 7
ru: Выделить командующего 7

en: Select Commander 8
ru: Выделить командующего 8

en: Select Commander 9
ru: Выделить командующего 9

en: Multiplayer Options / Alliance dialog
ru: Настройка многопользовательской игры / альянс-диалог

en: Snap View to North
ru: Сориентировать вид на север

en: Toggle Tracking Camera
ru: Включение камеры слежения

en: Display In-Game Options
ru: Показывать игровые опции

en: Zoom Radar Out
ru: Отдалить радар

en: Zoom Radar In
ru: Приблизить радар

en: Zoom In
ru: Приблизить

en: Zoom Out
ru: Отдалить

en: Pitch Forward
ru: Бросок вперёд

en: Rotate Left
ru: Повернуть влево

en: Reset Pitch
ru: Сброс броска

en: Rotate Right
ru: Повернуть вправо

en: Pitch Back
ru: Бросок назад

en: Orders Menu
ru: Меню приказов

en: Decrease Game Speed
ru: Уменьшить скорость игры

en: Increase Game Speed
ru: Увеличить скорость игры

en: Reset Game Speed
ru: Стандартная скорость игры

en: View North
ru: Показать север

en: View South
ru: Показать юг

en: View East
ru: Показать восток

en: View West
ru: Показать запад

en: View next Oil Derrick
ru: Отобразить следующую нефтяную вышку

en: View next Repair Unit
ru: Отобразить следующего ремонтного юнита

en: View next Truck
ru: Отобразить следующий грузовик

en: View next Sensor Unit
ru: Отобразить следующего сенсорного юнита

en: View next Commander
ru: Отобразить следующего командующего

en: Toggle Overlays
ru: Перекрытия

en: Center View on HQ
ru: Центрировать на командном центре

en: View Unassigned Units
ru: Показать не назначенных юнитов

en: Fire at Will
ru: Огонь по желанию

en: Return to HQ
ru: Вернуться к штабу

en: Hold Position
ru: Держать позицию

en: Drop a beacon
ru: Сбросить маяк

en: Toggles shadows
ru: Переключить тени

en: Trap cursor
ru: Курсор ловушки

en: Toggle radar terrain
ru: Переключить радарный ландшафт

en: Toggle ally-enemy radar view
ru: Переключение на радар союзников или врагов

en: Select all Combat Units
ru: Выделить все боевые юниты

en: Select all Cyborgs
ru: Выделить всех Киборгов

en: Select all Heavily Damaged Units
ru: Выделить всю сильно повреждённую технику

en: Select all Half-tracks
ru: Выделить всю технику на полугусеничном ходу

en: Select all Hovers
ru: Выделить всю технику на воздушной подушке

en: Select all Units on Screen
ru: Выделить все технику на экране

en: Select all Tracks
ru: Выделить всю технику на гусеничном ходу

en: Select EVERY unit
ru: Выделить КАЖДОГО юнита

en: Select all VTOLs
ru: Выделить всю воздушную технику

en: Select all Wheels
ru: Выделить всю технику на колёсах

en: Show frame rate
ru: Показать частоту кадров

en: Select all Similar Units
ru: Выделить всех похожих юнитов

en: Select all Combat Cyborgs
ru: Выделить всех Боевых Киборгов

en: Select all Engineers
ru: Выделить всех Инженеров

en: Select all Land Combat Units
ru: Выделить все Наземные Боевые Юниты

en: Select all Mechanics
ru: Выделить всех Механиков

en: Select all Transporters
ru: Выделить все Транспорты

en: Select all Repair Tanks
ru: Выделить всех Ремонтных Юнитов

en: Select all Sensor Units
ru: Выделить всех Сенсорных Юнитов

en: Select all Trucks
ru: Выделить все Грузовики

en: Select next Factory
ru: Выбрать следующий завод техники

en: Select next Research Facility
ru: Выбрать следующую исследовательскую лабораторию

en: Select next Power Generator
ru: Выбрать следующий генератор энергии

en: Select next Cyborg Factory
ru: Выбрать следующий завод киборгов

en: Toggle Debug Mappings
ru: Переключить отладку с составлением карты

en: Toggle display of droid path
ru: Переключение изображения дроидного пути

en: Toggle display of gateways
ru: Переключение отображения ворот

en: Show all keyboard mappings - use pause!
ru: Показать все клавиатурные отображения - используйте паузу!

en: Toggle visibility
ru: Переключение видимости

en: Raise tile height
ru: Подняться выше.

en: Lower tile height
ru: Нижний рычаг выше.

en: End Mission
ru: Закончить миссию

en: Toggles All fog
ru: Переключить туман войны

en: Trigger some weather
ru: Переключить немного погоды

en: Flip terrain triangle
ru: Повернуть местность треугольника

en: Make all items available
ru: Сделать все предметы доступными

en: Kill Selected Unit(s)
ru: Убить выбранных юнитов

en: Toggle god Mode Status
ru: Переключить режим бога

en: Display Options Screen
ru: Экран настройки дисплея.

en: Complete current research
ru: Закончить изучаемое исследование

en: Trace a game object
ru: Трассировка цели игры.

en: Could not save game!
ru: Не удалось сохранить игру!

en: Load Transport
ru: Загрузить Транспорт

en: OBJECTIVE ACHIEVED by cheating!
ru: ЗАДАНИЕ ВЫПОЛНЕНО с читами!

en: OBJECTIVE ACHIEVED
ru: ЗАДАНИЕ ВЫПОЛНЕНО

en: OBJECTIVE FAILED--and you cheated!
ru: ЗАДАНИЕ ПРОВАЛЕНО - и читы вам не помогли!

en: OBJECTIVE FAILED
ru: ЗАДАНИЕ ПРОВАЛЕНО

en: Quit To Main Menu
ru: Выйти в главное меню

en: Continue Game
ru: Продолжить игру

en: Load Saved Game
ru: Загрузить Игру

en: GAME SAVED :
ru: ИГРА СОХРАНЕНА:

en: You found %u power in an oil drum.
ru: Ты нашёл %u энергии в бочке с горючим.

en: %s Gives You A Visibility Report
ru: %s Доложил своё местоположение

en: %s Gives you a %s
ru: %s передаёт вам %s

en: Tried to give away a non-empty %s - but this is not allowed.
ru: Попытка отдать не пустой %s - но это запрещено.

en: %s Gives You Technology Documents
ru: %s поделился своими исследованиями

en: %s Requests An Alliance With You
ru: %s предлагает заключить с вами союз

en: You Invite %s To Form An Alliance
ru: Вы предложили %s вступить в союз

en: %s Breaks The Alliance With %s
ru: %s разорвал союз с %s

en: %s Forms An Alliance With %s
ru: %s вступил в союз с %s

en: You Discover Blueprints For %s
ru: Вы открыли чертежи: %s

en: Medium
ru: Средняя

en: Commander
ru: Командующий

en: Accept Settings
ru: Принять настройки

en: Cancel
ru: Отмена

en: IP Address or Machine Name
ru: IP-адрес или имя компьютера

en: CONNECTION
ru: СОЕДИНЕНИЕ

en: Lobby
ru: Холл

en: [Password required]
ru: [Требуется пароль]

en: [No Tanks]
ru: [Нет танков]

en: [No Cyborgs]
ru: [Нет киборгов]

en: [No VTOLs]
ru: [Нет летательных аппаратов]

en: Hosted by %s
ru: Создатель %s

en: Hosted by %s —%s
ru: Создатель %s —%s

en: Game is full
ru: Игра заполнена

en: You were kicked!
ru: Вас выкинули!

en: Wrong Game Version!
ru: Неверная версия игры!

en: You have an incompatible mod.
ru: Несовместимый мод

en: Host couldn't send file?
ru: Хост не может отправить файл?

en: Incorrect Password!
ru: Неверный пароль!

en: Host has dropped connection!
ru: Хост разорвал соединение!

en: Connection Error
ru: Ошибка соединения

en: Searching
ru: Поиск

en: GAMES
ru: ИГРЫ

en: Refresh Games List
ru: Обновить список игр

en: Enter Password:
ru: Введите пароль:

en: OK
ru: ОК

en: Tanks disabled!!
ru: Танки отключены!!

en: Cyborgs disabled.
ru: Киборги отключены.

en: VTOLs disabled.
ru: Самолёты отключены.

en: Laser Satellite disabled.
ru: Лазерный Спутник Отключён

en: One-Player Skirmish
ru: Сражение

en: Select Game Name
ru: Выбрать название игры

en: Select Map
ru: Выбрать карту

en: Click to set Password
ru: Щёлкни чтобы задать пароль

en: Select Player Name
ru: Выбор Имя Игрока

en: Scavengers
ru: Мусорщики

en: No Scavengers
ru: Нет Мусорщиков

en: Alliances
ru: Союзники

en: No Alliances
ru: Без Союзов

en: Allow Alliances
ru: Позволить Союзы

en: Locked Teams
ru: Закрытые Команды

en: Low Power Levels
ru: Низкий уровень энергии

en: Medium Power Levels
ru: Средний уровень энергии

en: High Power Levels
ru: Высокий уровень энергии

en: Base
ru: База

en: Start with No Bases
ru: Начать без Базы

en: Start with Bases
ru: Начать с Базой

en: Start with Advanced Bases
ru: Начать с Продвинутой Базой

en: Map Preview
ru: Просмотр карты

en: Click to see Map
ru: щёлкни чтобы посмотреть карту

en: Show Structure Limits
ru: Показать лимиты сооружений

en: Set Structure Limits
ru: Установить лимиты сооружений

en: Start Hosting Game
ru: Начать хостинг игры

en: DIFFICULTY
ru: СЛОЖНОСТЬ

en: Plays nice
ru: Играет красиво

en: No holds barred
ru: Нет запрещённых приёмов

en: Starts with advantages
ru: Начать с преимуществом

en: CHOOSE AI
ru: ВЫБЕРИТЕ ИИ

en: Allow human players to join in this slot
ru: Позволить игрокам присоединиться в этот слот

en: Leave this slot unused
ru: Оставить этот слот неиспользуемым

en: Team
ru: Команда

en: Click to change difficulty
ru: Нажмите, чтобы изменить сложность

en: Waiting for player
ru: Ожидание игрока

en: Player is ready
ru: Игрок готов

en: Click when ready
ru: Щёлкни когда будешь готов

en: READY?
ru: ГОТОВ?

en: PLAYERS
ru: ИГРОКИ

en: Click to change to this slot
ru: Нажмите, чтобы выбрать этот слот

en: Choose Team
ru: Выбрать команду.

en: Click to change player colour
ru: Нажмите, чтобы изменить цвет игрока

en: Click to change player position
ru: Нажмите, чтобы изменить позицию игрока

en: Click to change AI
ru: Нажмите, чтобы изменить ИИ

en: CHAT
ru: ЧАТ

en: Connecting to the lobby server...
ru: Соединяемся с лобби сервером

en: *** password [%s] is now required! ***
ru: ***Теперь требуется пароль [%s]!***

en: *** password is NOT required! ***
ru: *** пароль не требуется! ***

en: Sorry! Failed to host the game.
ru: Извините! Не удалось создать игру.

en: The host has kicked %s from the game!
ru: Хост выкинул %s из игры!

en: Host is Starting Game
ru: Хост стартует

en: Can't connect to lobby server!
ru: Не могу соединиться с лобби сервером

en: Mods: %s
ru: Моды: %s

en: Mods: None!
ru: Модов: Нет!

en: Version: %s
ru: Версия %s

en: Players
ru: Игроки

en: Click to take player slot %d
ru: Нажмите, чтобы перейти в %d слот

en: Open
ru: Открыть

en: Closed
ru: Закрыто

en: Sending Map: %d%%
ru: Отправка карты: %d%%

en: Map: %d%% downloaded
ru: карта: %d%% загружена

en: HOST
ru: ХОСТ

en: Ping
ru: Пинг

en: Players Still Joining
ru: Игроки ещё соединяться

en: %s has Left the Game
ru: %s покинул игру

en: File transfer has been aborted for %d.
ru: Передача файла была прервана на %d%%

en: %s (%u) has an incompatible mod, and has been kicked.
ru: %s (%u) имеет несовместимый мод и отключён.

en: %s is joining the game
ru: %s присоединяется к игре

en: Server message:
ru: Системное сообщение:

en: Apply Defaults and Return To Previous Screen
ru: Применить настройки по умолчанию и вернуться назад

en: Limits reset to default values
ru: Ограничения сброшены к настройкам по умолчанию

en: Technology level 1
ru: Уровень технологий 1

en: Technology level 2
ru: Уровень технологий 2

en: Technology level 3
ru: Уровень технологий 3

en: Any number of players
ru: Любое число игроков

en: %d player | %d players
ru[0]: %d игрок
ru[1]: %d игрока
ru[2]: %d игроков

en: Score
ru: Счёт

en: Kills
ru: Убил

en: Units
ru: Юниты

en: Structs
ru: Потери сооружений

en: Sent/Received per sec —
ru: Отправлен/Принято в секунду -

en: Total Sent/Received —
ru: Всего отправлено/принято -

en: Uncompressed: %u/%u
ru: Несжатый: %u/%u

en: Pack: %u/%u
ru: Пак: %u/%u

en: Channel
ru: Канал.

en: Toggle Alliance State
ru: Предложить Союз

en: Give Visibility Report
ru: Передать Видимость

en: Leak Technology Documents
ru: Передать Технологии

en: Hand Over Selected Units
ru: Передать выбранных юнитов

en: Give Power To Player
ru: Передать энергию  игроку

en: kicked %s : %s from the game, and added them to the banned list!
ru: Выкинули %s : %s из игр, и добавлены в бан-лист.

en: Kicking player %s, because they tried to bypass data integrity check!
ru: Кик игрока %s за попытку обойти проверку внутренних данных

en: (allies
ru: (союзники

en: (private to
ru: (приват

en: [invalid]
ru: [неверно]

en: Green
ru: Зелёный

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Grey
ru: Серый

en: Red
ru: Красный

en: Blue
ru: Синий

en: Pink
ru: Розовый

en: Cyan
ru: Голубой

en: Yellow
ru: Жёлтый

en: Purple
ru: Фиолетовый

en: White
ru: Белый

en: Bright blue
ru: Ярко-синий

en: Neon green
ru: Зелёный неон

en: Infrared
ru: Инфракрасный

en: Ultraviolet
ru: Ультрафиолетовый

en: Brown
ru: Коричневый

en: We can't do that! We must be a Cyborg unit to use a Cyborg Transport!
ru: Мы не киборги, чтобы использовать Транспорт киборгов.

en: YOU ARE VICTORIOUS!
ru: ПОБЕДА!

en: YOU WERE DEFEATED!
ru: ВЫ ПРОИГРАЛИ!

en: Research completed: %s
ru: Завершено исследование: %s

en: Research Completed
ru: Исследование закончено

en: Research Award
ru: Награда исследования

en: Own Units: %u
ru: Собственные юниты: %u

en: Enemy Units: %u
ru: Вражеские юниты: %u

en: Own Structures: %u
ru: Собственные строения: %u

en: Enemy Structures: %u
ru: Вражеские строения: %u

en: Units Manufactured: %u
ru: Произведено техники: %u

en: Total Units: %u
ru: Всего техники: %u

en: Structures Built: %u
ru: Строений возведено: %u

en: Total Structures: %u
ru: Всего строений: %u

en: Rookie: %u
ru: Новобранцев: %u

[ctx: rank]
en: Green: %u
ru: Молодых: %u

en: Trained: %u
ru: Тренированных: %u

en: Regular: %u
ru: Опытных: %u

en: Professional: %u
ru: Профессионалов: %u

en: Veteran: %u
ru: Ветеранов: %u

en: Elite: %u
ru: Элиты: %u

en: Special: %u
ru: Спецов: %u

en: Hero: %u
ru: Героев: %u

en: Unit Losses
ru: Потери техники

en: Structure Losses
ru: Потери сооружений

en: Force Information
ru: Информация о войсках

en: ARTIFACTS RECOVERED: %d
ru: НАЙДЕНО АРТЕФАКТОВ: %d

en: Mission Time - %s
ru: Время на миссии: %s

en: Total Game Time - %s
ru: Общее время игры: %s

en: You cheated!
ru: Ты читер!

en: Beacon received from %s!
ru: Маяк получен от %s!

en: Beacon %d
ru: Маяк %d

en: Unable to locate any repair units!
ru: Не найдено ни одной ремонтной единицы!

en: Unable to locate any Trucks!
ru: Не найдено ни одного грузовика!

en: Unable to locate any Sensor Units!
ru: Не найдено ни одного сенсорного юнита!

en: Unable to locate any Commanders!
ru: Не найдено ни одного командира!

en: %u unit selected | %u units selected
ru[0]: выбран %u юнит
ru[1]: выбрано %u юнита
ru[2]: выбрано %u юнитов

en: %s - Electronically Damaged
ru: %s - Электронные повреждения

en: Electronic Reward - Visibility Report
ru: награда - доклад о местоположении

en: Factory Reward - Propulsion
ru: награда завода - движитель

en: Factory Reward - Body
ru: награда завода - рама

en: Factory Reward - Weapon
ru: награда завода - оружие

en: Factory Reward - Nothing
ru: награда завода - ничего

en: Repair Facility Award - Repair
ru: награда мастерской - ремонт

en: Repair Facility Award - Nothing
ru: награда мастерской - ничего

en: Launch Transport
ru: Запустить Транспорт

en: There is not enough room in the Transport!
ru: Недостаточно места для посадки юнитов в Транспорт.

en: Reinforcements landing
ru: Высадка подкрепления

en:  (modified locally)
ru: (модифицировано локально)

en:  - DEBUG
ru:  - ОТЛАДКА
