warzone2100 3.1git - en to id translation catalogue (26 entries)

en: New Defensive Structure Available
id: Struktur Pertahanan Baru Tersedia

en: Defensive Strength: Medium
id: Kekuatan Pertahanan: Medium

en: Assigned automatically to nearest sensor or CB tower
id: Ditempatkan otomatis pada menara sensor atau CB terdekat

en: Defensive Strength: High
id: Kekuatan Pertahanan: Tinggi

en: Automatically targets enemies within sensor range
id: Otomatis bidik musuh pada jangkauan sensor

en: New fire detection systems
id: Sistem deteksi tembakan baru

en: Flamer Upgrade
id: Peningkatan Penyembur Api

en: Automatic loading mechanism replaces manual loader
id: Mekanisme pemuatan otomatis menggantikan pemuatan manual

en: All cannons upgraded automatically
id: Semua meriam otomatis ditingkatkan

en: All CB sensors upgraded automatically
id: Semua sensor CB ditingkatkan otomatis

en: All trucks upgraded automatically
id: Semua truk otomatis ditingkatkan

en: Cannon Upgrade
id: Peningkatan Meriam

en: CB Sensor Improved
id: Sensor CB Ditingkatkan

en: Computer Research Completed
id: Riset Komputer Selesai

en: Determines range to target
id: Menentukan jangkauan ke target

en: Extends CB Range
id: Memperluas Jangkauan CB

en: Improved Engineering Techniques
id: Rekayasa Teknik yang Ditingkatkan

en: Increases Cannon accuracy
id: Menambah akurasi Meriam

en: Increases construction speed
id: Menambah kecepatan konstruksi

en: Increases Flamer ROF
id: Menambah ROF Penyembur Api

en: New Systems Turret Available for Design
id: Sistem Menara Pelindung Baru Tersedia untuk Dirancang

en: Power Research Completed
id: Riset Daya Selesai

en: Structure Research Completed
id: Riset Struktur Selesai

en: Systems Research Completed
id: Riset Sistem Selesai

en: Unit Research Completed
id: Riset Unit Selesai

en: Weapon Research Completed
id: Riset Senjata Selesai
