warzone2100 - en to da translation catalogue (732 entries)

en: Reinforcements are available.
da: Forstærkninger er tilgængelige.

en: New objective.
da: Nyt mål.

en: Commander.
da: Kommandør.

en: Good luck, Commander.
da: Held og lykke, kommandør.

en: Mission Target
da: Missionens mål

en: Mission Failed
da: Mission mislykkedes

en: New Design
da: Nyt design

en: Repair Center
da: Reperationscenter

en: Dragon's Teeth
da: Dragetænder

en: Cyborg Propulsion II
da: Cyborgfremdrift II

en: Cyborg Propulsion III
da: Cyborgfremdrift III

en: Advanced Cyborg Production
da: Advanceret cyborgproduktion

en: Advanced Cyborg Production Mk2
da: Advanceret cyborgproduktion Mk2

en: Advanced Cyborg Production Mk3
da: Advanceret cyborgproduktion Mk3

en: Advanced Factory Production
da: Advanceret fabriksproduktion

en: Advanced Factory Production Mk2
da: Advanceret fabriksproduktion Mk2

en: Advanced Factory Production Mk3
da: Advanceret fabriksproduktion Mk3

en: Advanced Repair Facility Upgrade
da: Advanceret reperationsfacilitetsopgradering

en: Cyborg Self-Repair
da: Cyborgselvreperation

en: Vehicle Self-Repair
da: Køretøjselvreperation

en: Sensor Lock
da: Sensorlås

en: Bridge
da: Bro

en: Wrecked Tank
da: Kampvognsvrag

en: Cyborg Thermal Armor Improved
da: Cyborg termisk panser forøget

en: Thermal Armor increased
da: Termisk panser forøget

en: New Cyborg Available
da: Ny cyborg tilgængelig

en: Body Points: Medium
da: Skrogpoint: Mellem

en: Defenses Improved
da: Forsvar forbedret

en: Increases Armor and Body Points
da: Forøger panser og skrogpoint

en: All defenses and walls upgraded automatically
da: Alle forsvar og mure automatisk opgraderede

en: New Defensive Structure Available
da: Nyt forsvarsbygning tilgængelig

en: Defensive Strength: Medium
da: Forsvarsstyrke: Mellem

en: Defensive Strength: High
da: Forsvarsstyrke: Høj

en: Prevents enemy movement
da: Forhindrer fjendebevægelse

en: Repair Facility Improved
da: Reperationsfacilitet forbedret

en: New robotic repair techniques
da: Nye robotiske reperationsteknikker

en: Increases Repair Speed
da: Forøger reperationshastighed

en: All repair facilities upgraded automatically
da: Alle reparationsfaciliteter automatisk opgraderede

en: Cyborg Production Improved
da: Cyborgproduktion forbedret

en: Robotic Cyborg Production
da: Robotisk cyborgproduktion

en: Vehicle Production Improved
da: Køretøjsproduktion forbedret

en: New Robotic Techniques improve factory production
da: Nye robotiske teknikker forbedrer fabriksproduktion

en: Increases factory production rate
da: Forbedrer fabriksproduktionshastigheden

en: Research Improved
da: Forskning forbedret

en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis
da: Dedikeret synaptisk lænk dataanalyse

en: Increases research speed
da: Forøger forskningshastighed

en: All research facilities upgraded automatically
da: Alle forskningscentre automatisk opgraderede

en: Increases Damage Resistance
da: Forøger skademodstand

en: All base structures upgraded automatically
da: Alle basens bygninger automatisk opgraderede

en: Production Improved
da: Produktion forbedret

en: Robotic VTOL Production
da: Robotisk VTOL-produktion

en: Heavy repair unit
da: Tung reperationsenhed

en: Automatically Repairs Damaged Units
da: Reparerer automatisk beskadigede enheder

en: Increases repair speed
da: Forøger reperationshastighed

en: Replaces existing sensor tower
da: Erstatter eksisterende sensortårn

en: New fire detection systems
da: Nye branddetekteringssystemer

en: Vehicle Bodies Improved
da: Køretøjsskrog forbedret

en: Increases Thermal Armor
da: Forøger termisk panser

en: Vehicle Propulsion Improved
da: Køretøjsfremdrift forbedret

en: New armored construction
da: Ny panseret konstruktion

en: Increases Body Points
da: Forøger skrogpoint

en: All half-tracks upgraded automatically
da: Alle halv-bælter automatisk opgraderede

en: All hovers upgraded automatically
da: Alle svævere automatisk opgraderede

en: All tracks upgraded automatically
da: Alle bælter automatisk opgraderede

en: All wheels upgraded automatically
da: Alle hjul automatisk opgraderede

en: Best Targets: Base Structures and Defenses
da: Bedste mål: Basebygninger og forsvar

en: Body Points: Low
da: Skrogpoint: Lav

en: Best Targets: Defenses
da: Bedste mål: Forsvar

en: Increases Bombing accuracy
da: Forøger bombenøjagtigheden

en: Best Targets: Vehicles
da: Bedste mål: Køretøj

en: Replaces Medium Cannon
da: Erstatter mellem kanon

en: Body Points: High
da: Skrogpoint: Høj

en: Machinegun Upgrade
da: Maskingeværopgradering

en: Increases Machinegun damage
da: Forøger maskingeværskade

en: All machineguns upgraded automatically
da: Alle maskingevær automatisk opgraderede

en: Increases Machinegun ROF
da: Forøger maskingeværkadancen

en: Body Points: Very Low
da: Skrogpoint: Meget lav

en: Mini-Rocket Upgrade
da: Miniraketopgradering

en: Increases Mini-Rocket damage
da: Forøger miniraketskade

en: All mini-rockets upgraded automatically
da: Alle miniraketter automatisk opgraderede

en: Increases Mini-Rocket ROF
da: Forøger miniraketkadancen

en: Rocket Upgrade
da: Raketopgradering

en: Increases Rocket damage
da: Forøger raketskade

en: All rockets upgraded automatically
da: Alle raketter automatisk opgraderede

en: Close
da: Luk

en: Manufacture (F1)
da: Fabrikere (F1)

en: Research (F2)
da: Forskning (F2)

en: Build (F3)
da: Konstruktion (F3)

en: Commanders (F6)
da: Kommandører (F6)

en: Oil resources are key to your success
da: Oliebrønde er nøglen til din success

en: Select a location for your factory
da: Vælg en placering til din fabrik

en: Now left click the units you want to build from the menu at the left
da: Venstreklikke nu på de enheder du vil bygge, på menuen til venstre

en: Please wait whilst the factory manufactures the new unit(s)
da: Venligst vente mens fabrikken fremstiller de(n) ny(e) enhed(er)

en: Congratulations commander - you are ready for your first mission
da: Tillykke kommandør — du er nu klar til din første mission

en: Incoming Transmission
da: Indkommende transmission

en: Please assist!...
da: Venligst hjælpe!...

en: Project HQ
da: Projekt HK

en: Morning, July 4th, 2100
da: Morgen, 4. Juli, 2100

en: Transport destinations follow:
da: Transportdestinationer følger:

en: Open your systems to me.
da: Åben dine systemer til mig.

en: Together we can create a new world.
da: Sammen kan vi skabe en ny verden.

en: I can give you power beyond your wildest dreams.
da: Jeg kan give jer magt som overgår dine vildeste drømme.

en: Open your systems to me and you will be strong.
da: Åben dine systemer til mig, og du vil være stærk.

en: It has technology and weapons. It knows about us, and it's not friendly.
da: Den har teknologi og våben. Den kender til os, og den er ikke venlig.

en: Warning!
da: Advarsel!

en: Message Ends.
da: Besked afslutter.

en: You have done well.
da: Du har gjort godt.

en: Morning, September 1st, 2100
da: Morgen, 1. September, 2100

en: Attack!
da: Angrib!

en: Cleanse and destroy!!
da: Rense og ødelægge!!

en: Time's up commander!!
da: Tiden er udløbet, kommandør!!

en: Glad you could make it, Commander.
da: Glad for at du kunne nå det, kommandør.

en: Please assist.
da: Venligst hjælpe.

en: The Collapse
da: Collapsen

en: January 19th, 2086
da: 19. Januar, 2086

en: North America
da: Nordamerika

en: Midnight, April 10th, 2086
da: Midnat, 10. April, 2086

en: Safety
da: Sikkerhed

en: Dawn, April 4th, 2100
da: Solnedgang, 4. April, 2100

en: A New Beginning
da: En ny begyndelse

en: The world as we knew it ended...
da: Verden som vi kendte den afsluttede...

en: Machinegun
da: Maskingevær

en: Machinegunner Cyborg
da: Maskingeværcyborg

en: Heavy Machinegun Tower
da: Tung maskingeværtårn

en: Robotic Repair Facility Mk3
da: Robotisk reperationsfacilitet Mk3

en: Advanced Repair Facility Mk2
da: Advanceret reperationsfacilitet Mk2

en: Advanced Repair Facility Mk3
da: Advanceret reperationsfacilitet Mk3

en: Hover Propulsion II
da: Svævefremdrift II

en: Half-tracked Propulsion II
da: Halvbæltefremdrift II

en: Tracked Propulsion II
da: Bæltefremdrift II

en: VTOL Propulsion II
da: VTOL fremdrift II

en: Wheeled Propulsion II
da: Hjulfremdrift II

en: Command Turret II
da: Kommandotårn II

en: Command Turret III
da: Kommandotårn III

en: Command Turret IV
da: Kommandotårn IV

en: Enter password here
da: Indtast kodeord her

en: .50-calibre heavy machinegun
da: .50-kaliber tung maskingevær

en: 7.62mm machinegun
da: 7.62mm maskingevær

en: Advanced Manufacturing
da: Advanceret produktion

en: Advanced Repair Facility
da: Advanceret reperationsfacilitet

en: Advanced repair techniques
da: Advanceret reperationsteknikker

en: Advanced Thermal Emissions detection
da: Advanceret termisk emmisionsdetektion

en: Advanced VTOL Production
da: Advanceret VTOL-produktion

en: All cannons upgraded automatically
da: Alle kanoner automatisk opgraderede

en: All lasers upgraded automatically
da: Alle laser automatisk opgraderede

en: All missiles upgraded automatically
da: Alle missiler automatisk opgraderede

en: All power generators upgraded automatically
da: Alle kraftværk automatisk opgraderede

en: All trucks upgraded automatically
da: Alle lastbiler automatisk opgraderede

en: Angel Missile
da: Engel missil

en: Armed with Cyborg Cannon
da: Bevæbnet med cyborgkanon

en: Armed with Cyborg Machinegun
da: Bevæbnet med cyborgmaskingevær

en: Armed with grenades
da: Bevæbnet med granater

en: Armed with hyper velocity cannon
da: Bevæbnet med hyperhastighedskanon

en: Armed with Machinegun
da: Bevæbnet med maskingevær

en: Armed with medium cannon
da: Bevæbnet med mellem kanon

en: Armed with Needle Gun
da: Bevæbnet med nålgevær

en: Armed with tank killer rockets
da: Bevæbnet med kampvognsdræberraketter

en: Armored Half-tracks
da: Panseret halv-bælter

en: Armored Tracks
da: Panseret bælter

en: Automated Cyborg Production
da: Automatiseret cyborgproduktion

en: Automated Cyborg Production Mk2
da: Automatiseret cyborgproduktion Mk2

en: Automated Cyborg Production Mk3
da: Automatiseret cyborgproduktion Mk3

en: Automated Factory Production
da: Automatiseret fabriksproduktion

en: Automated Factory Production Mk2
da: Automatiseret fabriksproduktion Mk2

en: Automated Factory Production Mk3
da: Automatiseret fabriksproduktion Mk3

en: Automated Manufacturing
da: Automatiseret produktion

en: Auto-Repair
da: Autoreperation

en: Best Targets: Base structures
da: Best Targets: Basebygninger

en: Best Targets: Cyborgs
da: Bedste mål: Cyborger

en: Best Targets : Vehicles
da: Bedste mål: Køretøj

en: Best Targets: Wheeled and hover vehicles
da: Bedste mål: Hjulet og svævekøretøj

en: Body Points: Very low
da: Skrogpoint: Meget lav

en: Bomb damage +25%
da: Bombeskade +25%

en: Bomb Upgrade
da: Bombeopgradering

en: Burns oil more efficiently
da: Brænder olie mere effektivt

en: Cannon Fire Truck
da: Kanonbrandbil

en: Cannon Fortress
da: Kanonfæstning

en: Cannon Tower
da: Kannontårn

en: Cannon Upgrade
da: Kanonopgradering

en: Command Center
da: Kommandocenter

en: Command Relay Center
da: Kommandovideresendingscenter

en: Command Relay Post
da: Kommandovideresendingsstation

en: Command Turret
da: Kommandotårn

en: Complete battlefield visibility
da: Fuldstændig synlighed af kampmarken

en: Computer Research Completed
da: Computerforskning fuldendt

en: Computer Technology Breakthrough
da: Computerteknologigennembrud

en: Controls up to five commanders
da: Styrer op til fem kommandøre

en: Cyborg Factory
da: Cyborgfabrik

en: Cyborg High Intensity Thermal Armor
da: Cyborg højintensitet termisk panser

en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk2
da: Cyborg højintensitet termisk panser Mk2

en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk3
da: Cyborg højintensitet termisk panser Mk3

en: Cyborg Propulsion Improved
da: Cyborgfremdrift forbedret

en: Cyborgs can now be researched
da: Cyborger kan nu forskes

en: Cyborg Thermal Armor
da: Cyborg termisk panser

en: Cyborg Thermal Armor Mk2
da: Cyborg termisk panser Mk2

en: Cyborg Thermal Armor Mk3
da: Cyborg termisk panser Mk3

en: Cyborg Transport
da: Cyborgtransport

en: Cyborg Transport Available
da: Cyborgtransport tilgængelig

en: Defensive Strength : High
da: Forsvarsstyrke: Høj

en: Defensive Strength: Low
da: Forsvarsstyrke: Lav

en: Demolish Structure
da: Nedriv bygning

en: Determines range to target
da: Bestemmer afstand til mål

en: Downed Transport
da: Nedskudt transportskib

en: Dragon
da: Drage

en: Expensive and slow to produce
da: Dyr og langsom at fremstille

en: Expensive to produce
da: Dyr at fremstille

en: Extended sensor range
da: Udvidet sensorrækkevide

en: Extends Sensor Range
da: Forøger sensorrækkevide

en: Factory
da: Fabrik

en: Factory Module
da: Fabriksmodul

en: Factory production rate +60%
da: Fabriksproduktionshastighed +60%

en: Fire Truck
da: Brandbil

en: Good scout vehicle
da: Godt spejderkøretøj

en: Half-tracked Propulsion
da: Halvbæltefremdrift

en: Half-tracks III
da: Halv-bælter III

en: Hardened MG Bullets
da: Hærdet MG-kugler

en: Heavy anti-tank rocket
da: Tung antikampvognsraket

en: Heavy Cannon
da: Tung kanon

en: Heavy Laser
da: Tung laser

en: Heavy Machinegun
da: Tung maskingevær

en: Heavy surface-to-air missile
da: Tung overflade-til-luft missil

en: High Intensity Thermal Armor
da: Højintensitet termisk panser

en: Hover
da: Svæve

en: Hover II
da: Svæve II

en: Hover III
da: Svæve III

en: Hover Propulsion
da: Svævefremdrift

en: Hut
da: Hytte

en: Hyper Velocity Cannon
da: Hyperhastighed kanon

en: Improved Engineering Techniques
da: Forbedrede ingenørteknikker

en: Improved sensor range
da: Forbedret sensorrækkevide

en: Improvement in laser emission density
da: Forbedring i laseremissionsdensitet

en: Increases Armour and Body Points
da: Forøger panser og skrogpoint

en: Increases Cannon accuracy
da: Forbedrer kanonnøjagtigheden

en: Increases Cannon damage
da: Forøger kanonskade

en: Increases Cannon ROF
da: Forøger kanonkadance

en: Increases construction speed
da: Forøger konstruktionshastigheden

en: Increases Laser accuracy
da: Forøger lasernøjagtigheden

en: Increases Laser damage
da: Forøger laserskade

en: Increases Laser ROF
da: Forøger laserkadance

en: Increases Mini-Rocket accuracy
da: Forøger miniraketnøjagtigheden

en: Increases Mini-Rockets ROF
da: Forøger miniraketkadance

en: Increases Missile accuracy
da: Forøger missilnøjagtigheden

en: Increases Missile damage
da: Forøger missilskade

en: Increases Missile ROF
da: Forøger missilkadance

en: Increases Rocket accuracy
da: Forbedrer raketnøjagtighed

en: Increases Rocket ROF
da: Forøger raketkadance

en: Laser damage +25%
da: Laserskade +25%

en: Light Cannon
da: Let kanon

en: Look-Out Tower
da: Udkigstårn

en: Machinegun damage +25%
da: Maskingeværskade +25%

en: Machinegun reload time -15%
da: Maskingeværgenopladningstid -15%

en: Maximum armor and body points
da: Maksimum panser og skrogpoint

en: Medium Cannon
da: Mellem kanon

en: Medium Super Heavy Body
da: Mellem supertung krop

en: Mini-Rocket Tower
da: Minirakettårn

en: Missile reload time -15%
da: Missilgenopladningstid -15%

en: Missile Upgrade
da: Missilopgradering

en: New Advanced Weapon Available
da: Nyt avanceret våben tilgængelig

en: New automated repair techniques
da: Nye automatiserede reparationsteknikker

en: New Base Structure Available
da: Ny basebygning tilgængelig

en: New Repair Facility Repairs Damaged Units
da: Nyt reperationsfacilitet reparerer beskadigede enheder

en: New research options available
da: Nye forskningsvalg tilgængelige

en: New Rocket Available
da: Nyt raket tilgængelig

[ctx: rank]
en: Green
da: Grøn

en: Oil Derrick
da: Oliebrønd

en: Oil Drum
da: Olietønde

en: Oil Resource
da: Olieresours

en: Plasma Cannon
da: Plasmakanon

en: Plasma Cannon firing plasma
da: Plasmakanon skyder plasma

en: Power Generator
da: Kraftværk

en: Power Module
da: Kraftmodul

en: Power Research Completed
da: Kraftforskning fuldendt

en: Produces Cyborgs
da: Fremstiller cyborger

en: Pulse Laser
da: Pulslaser

en: Repair Facility
da: Reperationsfacilitet

en: Repair Speed +100%
da: Reperationshastighed +100%

en: Replaces all machineguns
da: Erstatter alle maskingevær

en: Research Breakthrough Improves Construction Rates
da: Forskningsgennembrud forøger konstruktionshastigheden

en: Research Facility
da: Forskningscenter

en: Research Module
da: Forskningsmodul

en: Research Module Available
da: Forskningsmodul tilgængelig

en: Research module expands research facilities
da: Forskningsmodul udvider forskningscentre

en: Research speed +30%
da: Forskningshastighed +30%

en: Research speed +85%
da: Forskningshastighed +85%

en: Robotic Cyborg Production Mk2
da: Robotisk cyborgproduktion Mk2

en: Robotic Cyborg Production Mk3
da: Robotisk cyborgproduktion Mk3

en: Robotic Factory Production
da: Robotisk fabriksproduktion

en: Robotic Factory Production Mk2
da: Robotisk fabriksproduktion Mk2

en: Robotic Factory Production Mk3
da: Robotisk fabriksproduktion Mk3

en: Robotic Manufacturing
da: Robotisk produktion

en: Robotic Repair Facility
da: Robotisk reperationsfacilitet

en: Robotic Repair Facility Upgrade
da: Robotisk reperationsfacilitetsopgradering

en: Robotic VTOL Production Mk2
da: Robotisk fabriksproduktion Mk2

en: Robotic VTOL Production Mk3
da: Robotisk fabriksproduktion Mk3

en: Ruined Factory
da: Ødelagt fabrik

en: Search & Destroy Missiles
da: Søg & ødelægge missiler

en: Self-Replicating Manufacturing
da: Selvduplikerende produktion

en: Sensor Range +10%
da: Sensorrækkevide +10%

en: Sensor Range +15%
da: Sensorrækkevide +15%

en: Sensor Range +25%
da: Sensorrækkevide +25%

en: Sensors Improved
da: Sensorer forbedret

en: Sensor Upgrade
da: Sensoropgradering

en: Sensor Upgrade Mk2
da: Sensoropgradering Mk2

en: Sensor Upgrade Mk3
da: Sensoropgradering Mk3

en: Slow moving Body
da: Langsombevægende krop

en: Speed: Fast
da: Hastighed: Hurtig

en: Speed: Medium
da: Hastighed: Mellem

en: Speed: Slow
da: Hastighed: Lav

en: Speed: VTOL
da: Hastighed: VTOL

en: Steals technology from enemies
da: Stjæler forskning fra fjender

en: Steel tower with machinegun
da: Ståltårn med maskingevær

en: Structure Research Completed
da: Bygningsforskning fuldendt

en: Surface-to-air missile
da: Overflade-til-luft missil

en: Synaptic Link
da: Synaptisk lænk

en: Synaptic link data analysis
da: Synaptisk lænk dataanalyse

en: Systems Research Completed
da: Systemforskning fuldendt

en: Tank Killer Rocket
da: Kampvognsdræberraket

en: Tank Traps
da: Kampvognsfælder

en: Target Prediction Missiles
da: Målforudsigningsmissiler

en: Thermal Armor
da: Termisk panser

en: Thermal Armor +35%
da: Termisk panser +35%

en: Thermal armor +40%
da: Termisk panser +40%

en: Thermal Armor +40%
da: Termisk panser +40%

en: Thermal Armor +45%
da: Termisk panser +45%

en: Thermal Armor Mk2
da: Termisk panser Mk2

en: Thermal Armor Mk3
da: Termisk panser Mk3

en: Tracked Propulsion
da: Bæltefremdrift

en: Tracks
da: Bælter

en: Tracks II
da: Bælter II

en: Tracks III
da: Bælter III

en: Transport Body
da: Transportskrog

en: Twin 7.62mm machineguns
da: Dobbelte 7.62mm maskingeværer

en: Twin Machinegun
da: Dobbelt maskingevær

en: Unit Research Completed
da: Enhedforskning fuldendt

en: Use a truck to add the module to a power generator
da: Brug en lastbil for at tilføje modulet til en kraftværk

en: Use a truck to add the module to a research facility
da: Brug en lastbil for at tilføje modulet til et forskingscenter

en: Vehicle speed +5%
da: Køretøjshastighed +5%

en: Very expensive to produce
da: Meget dyr at fremstille

en: Very slow moving Body
da: Meget langsombevægende krop

en: Very slow recharge time
da: Meget langsom genopladningstid

en: VTOL Factory
da: VTOL-fabrik

en: VTOL Heavy Laser
da: VTOL tung laser

en: VTOL Propulsion
da: VTOL fremdrift

en: VTOL Radar Tower
da: VTOL-radartårn

en: Weapon Research Completed
da: Våbenforskning fuldendt

en: Wheeled Propulsion
da: Hjulet fremdrift

en: Wheels
da: Hjul

en: Wheels II
da: Hjul II

en: Wheels III
da: Hjul III

en: Wreck
da: Vrag

en: Wrecked Vehicle
da: Ødelagt køretøj

en: Set configuration directory
da: Vælg konfigurationskatalog

en: configuration directory
da: konfigurationskatalog

en: data directory
da: datakatalog

en: file
da: fil

en: savegame
da: Gem spil

en: Show version information and exit
da: Vis versionsoplysninger og afslut

en: WIDTHxHEIGHT
da: BREDDE×HØJDE

en: Enable shadows
da: Slå skygger til

en: Disable shadows
da: Slå skygger fra

en: Enable sound
da: Aktivér lyd

en: Disable sound
da: Slå lyd fra

en: Player
da: Spiller

en: New Vehicle
da: Nyt design

en: Vehicle Body
da: Skrog

en: Vehicle Propulsion
da: Fremdrift

en: Vehicle Turret
da: Tårn

en: Delete Design
da: Slet design

en: Kinetic Armour
da: Kinetisk panser

en: Thermal Armour
da: Termisk panser

en: Engine Output
da: Hestekrafter

en: Weight
da: Vægt

en: Total Body Points
da: Total skrogpoint

en: Power Usage
da: Energi forbrug

en: Sensor Range
da: Sensorrækkevidde

en: ECM Power
da: ECM Effekt

en: Build Points
da: Effektivitet

en: Range
da: Rækkevidde

en: Damage
da: Skade

en: Rate-of-Fire
da: Kadance

en: Air Speed
da: Lufthastighed

en: Road Speed
da: Vejhastighed

en: Off-Road Speed
da: Hastighed i terræn

en: Water Speed
da: Vandhastighed

en: Weapons
da: Våben

en: Systems
da: Systemer

en: Player left
da: Spiller udgik

en: Player dropped
da: Spiller mistet

en: Waiting for other players
da: Venter på andre spillere

en: Cannot Build. Oil Resource Burning.
da: Kan ikke bygge på brændende oilebrønd.

en: Unit Lost!
da: Enhed tabt!

en: Structure Restored
da: Bygning restoreret

en: Group %u selected - %u Unit | Group %u selected - %u Units
da[0]: Gruppe %u valgt - %u Enheder
da[1]: Gruppe %u valgt - %u Enheder

en: %u unit assigned to Group %u | %u units assigned to Group %u
da[0]: %u enhed tildelt gruppe %u
da[1]: %u enheder tildelt gruppe %u

en: Centered on Group %u - %u Unit | Centered on Group %u - %u Units
da[0]: Fokuseret på gruppe %u - %u Enhed
da[1]: Fokuseret på gruppe %u - %u Enheder

en: Aligning with Group %u - %u Unit | Aligning with Group %u - %u Units
da[0]: Korrigerede med gruppe %u - %u Enhed
da[1]: Korrigerede med gruppe %u - %u Enheder

en: Single Player
da: Enkeltspiller

en: Multi Player
da: Flerspiller

en: Tutorial
da: Gennemgang

en: Options
da: Indstillinger

en: View Intro
da: Vis introduktion

en: Quit Game
da: Afslut spil

en: MAIN MENU
da: HOVED MENU

en: Fast Play
da: Hurtgigt spil

[ctx: menu]
note: TRANSLATORS: "Return", in this context, means "return to previous screen/menu"
en: Return
da: Tilbage

en: New Campaign
da: Ny kampange

en: Challenges
da: Udfordringer

en: SINGLE PLAYER
da: SOLO SPILLER

en: MULTI PLAYER
da: FLER SPILLER

en: Host Game
da: Udbyd spil

en: Join Game
da: Forbind til vært

en: OPTIONS
da: TILVALG

en: Game Options
da: Spil indstillinger

en: Graphics Options
da: Grafik indstillinger

en: Video Options
da: Videoindstillinger

en: Audio Options
da: Lyd indstillinger

en: Mouse Options
da: Musindstillinger

en: Key Mappings
da: Tastatur indstillinger

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Off
da: Fra

en: Black
da: Sort

en: On
da: Til

en: Rotating
da: Drejer

en: Fixed
da: Forudvalgt

en: Video Playback
da: Videoafspilning

en: Scanlines
da: Skanlinjer

en: Subtitles
da: Undertekster

en: Shadows
da: Skygger

en: GRAPHICS OPTIONS
da: GRAFIKINDSTILLINGER

en: Voice Volume
da: Stemme volume

en: FX Volume
da: Effekt volume

en: Music Volume
da: Musik volume

en: AUDIO OPTIONS
da: AUDIOINDSTILLINGER

en: Windowed
da: Vindue

en: * Takes effect on game restart
da: * Tager effekt, når spillet genstartes

en: Graphics Mode*
da: Grafik indstillinger

en: Resolution*
da: Opløsning*

en: Texture size
da: Mønsteropløsning

en: VIDEO OPTIONS
da: VIDEOINDSTILLINGER

en: Reverse Rotation
da: Omvendt drejning

en: Trap Cursor
da: Fang musepointer

en: Switch Mouse Buttons
da: Byt museknapper

en: Rotate Screen
da: Drej skærm

en: MOUSE OPTIONS
da: MUSINDSTILLINGER

en: Easy
da: Begynder

en: Normal
da: Øvet

en: Hard
da: Svær

en: Language
da: Sprog

en: Scroll Speed
da: Kamera hastighed

en: GAME OPTIONS
da: SPIL INDSTILLINGER

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new structure: %s.
da: Spiller %u snyder (debugmenu) sig selv til en ny bygning: %s.

en: Power
da: Kraft

en: Progress Bar
da: Statuslinje

en: Factory Delivery Point
da: Leveringspunkt

en: Loop Production
da: Gentag produktion

en: Resume Game
da: Genoptag spil

en: Quit
da: Afslut

en: WARNING: You're the host. If you quit, the game ends for everyone!
da: ADVARSEL: Du er værten. Hvis du går ud, slutte spillet for allesamen!

en: Load Game
da: Indlæs spil

en: Save Game
da: Gem spil

en: Host has quit the game!
da: Værten har forladt spillet!

en: The game can't continue without the host.
da: Spillet kan ikke fortsætte uden værten.

en: PAUSED
da: PAUSE

en: Research Update
da: Forskningsopdatering

en: Project Goals
da: Målsætninger

en: Current Objective
da: Denne mission

en: Retreat at Medium Damage
da: Tilbagetræk ved mellem skade

en: Retreat at Heavy Damage
da: Tilbagetræk ved sværd skade

en: Do or Die!
da: Kæmp til døden!

en: Return Fire
da: Besvar ild

en: Hold Fire
da: Indstil skydning

en: Patrol
da: Patrolje

en: Return For Repair
da: Tilbagetrækning for reperation

en: Return To HQ
da: Tilbagetrækning til HQ

en: Go to Transport
da: Gå til transport

en: Return for Recycling
da: Retur til genbrug

en: Recycle
da: Genbrug

en: Circle
da: Cirkel

en: Sorry, that cheat is disabled in multiplayer games.
da: Beklager, denne snyd fungerer ikke i flerbrugerspil.

en: (Player %u) is using cheat :%s
da: (Spiller %u) bruger snyd: %s

en: Hard as nails!!!
da: Hård som søm!!!

en: Infinite power disabled
da: Uendelig kraft slået fra

en: Infinite power enabled
da: Uendelig kraft slået til

en: All items made available
da: Forstærkninger er ankommet

en: Fog on
da: Tåge tændt

en: Fog off
da: Tåge slukket

en: Ending Mission.
da: Afslutter mission.

en: View Aligned to North
da: Indret kamera til nordlig retning

en: Trap cursor %s
da: Fang musepointer %s

en: Researched EVERYTHING for you!
da: Forsket ALT til dig!

en: (Player %u) is using cheat :%s %s
da: (Spiller %u) bruger snyd :%s %s

en: Researched
da: Forsket

en: Only displaying energy bars when selected
da: Viser kun energibar når valgt

en: Always displaying energy bars for units
da: Viser altid energibar for enheder

en: Always displaying energy bars for units and structures
da: Viser altid energibar for enheder og bygninger

en: Unable to locate any oil derricks!
da: Kan ikke finde nogle oliebrønde!

en: Centered on player HQ, direction NORTH
da: Centreret på spiller HQ, nordlig retning

en: Unable to locate HQ!
da: Kan ikke lokalisere HQ!

en: Sorry, but game speed cannot be changed in multiplayer.
da: Beklager, spilhastigheden kan ikke ændres i flerbrugerspil.

en: Game Speed Reset
da: Nulstillet spilhastighed

en: KEY MAPPING
da: TASTATUR MAPPING

en: Return To Previous Screen
da: Tilbage

en: Select Default
da: Vælg standard

en: Manufacture
da: Fabrikering

en: Research
da: Forskning

en: Build
da: Konstruktion

en: Intelligence Display
da: Kommando Pult

en: Commanders
da: Kommandører

en: Toggle Radar
da: Slå radar til/fra

en: Toggle Console Display
da: Slå konsol display til/fra

en: Toggle Damage Bars On/Off
da: Slå helbredsindikatorer til/fra

en: Take Screen Shot
da: Tag skærmdump

en: Toggle Formation Speed Limiting
da: Slå formation til/fra

en: View Location of Previous Message
da: Find lokation for sidste besked

en: Assign Group 0
da: Tildel gruppe 0

en: Assign Group 1
da: Tildel gruppe 1

en: Assign Group 2
da: Tildel gruppe 2

en: Assign Group 3
da: Tildel gruppe 3

en: Assign Group 4
da: Tildel gruppe 4

en: Assign Group 5
da: Tildel gruppe 5

en: Assign Group 6
da: Tildel gruppe 6

en: Assign Group 7
da: Tildel gruppe 7

en: Assign Group 8
da: Tildel gruppe 8

en: Assign Group 9
da: Tildel gruppe 9

en: Select Group 0
da: Vælg gruppe 0

en: Select Group 1
da: Vælg gruppe 1

en: Select Group 2
da: Vælg gruppe 2

en: Select Group 3
da: Vælg gruppe 3

en: Select Group 4
da: Vælg gruppe 4

en: Select Group 5
da: Vælg gruppe 5

en: Select Group 6
da: Vælg gruppe 6

en: Select Group 7
da: Vælg gruppe 7

en: Select Group 8
da: Vælg gruppe 8

en: Select Group 9
da: Vælg gruppe 9

en: Select Commander 0
da: Vælg kommandør 0

en: Select Commander 1
da: Vælg kommandør 1

en: Select Commander 2
da: Vælg kommandør 2

en: Select Commander 3
da: Vælg kommandør 3

en: Select Commander 4
da: Vælg kommandør 4

en: Select Commander 5
da: Vælg kommandør 5

en: Select Commander 6
da: Vælg kommandør 6

en: Select Commander 7
da: Vælg kommandør 7

en: Select Commander 8
da: Vælg kommandør 8

en: Select Commander 9
da: Vælg kommandør 9

en: Snap View to North
da: Slå kameraet i nordlig retning

en: Toggle Tracking Camera
da: Forfølgelseskamera

en: Display In-Game Options
da: Vis spillemenu

en: Zoom Radar Out
da: Zoom radaren ud

en: Zoom Radar In
da: Zoom radaren ind

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Pitch Forward
da: Hæld forover

en: Rotate Left
da: Drej til venstre

en: Reset Pitch
da: Nulstil hældning

en: Rotate Right
da: Drej til højre

en: Pitch Back
da: Hæld bagover

en: Orders Menu
da: Ordre menu

en: Decrease Game Speed
da: Reducér spillehastighed

en: Increase Game Speed
da: Forøg spillehastighed

en: Reset Game Speed
da: Nulstil spillehastighed

en: View North
da: Kig mod nord

en: View South
da: Kig mod syd

en: View East
da: Kig mod øst

en: View West
da: Kig mod vest

en: View next Oil Derrick
da: Find næste oliebrønd

en: View next Repair Unit
da: Find næste reperationsenhed

en: View next Truck
da: Find næste lastbil

en: View next Sensor Unit
da: Find næste rekonniseringsenhed

en: View next Commander
da: Find næste kommandør

en: Toggle Overlays
da: Slå interface til/fra

en: Center View on HQ
da: Centrer kamera på HQ

en: View Unassigned Units
da: Find utildelte enheder

en: Fire at Will
da: Angrib alt

en: Return to HQ
da: Tilbagetrækning til HQ

en: Hold Position
da: Hold position

en: Toggles shadows
da: Slår skygger til/fra

en: Trap cursor
da: Fang musepointer

en: Select all Combat Units
da: Vælg alle kommando enheder

en: Select all Heavily Damaged Units
da: Vælg alle svært skadet enheder

en: Select all Half-tracks
da: Vælg alle halv-bælter

en: Select all Hovers
da: Vælg alle amfibre

en: Select all Units on Screen
da: Vælg alle enheder på skærmen

en: Select all Tracks
da: Vælg alle bæltekøretøjer

en: Select EVERY unit
da: Vælg alle enheder

en: Select all VTOLs
da: Vælg alle VTOL

en: Select all Wheels
da: Vælg alle hjulkøretøjer

en: Select all Similar Units
da: Vælg alle lignende enheder

en: Select next Factory
da: Find næste fabrik

en: Select next Research Facility
da: Find næste forskningscenter

en: Select next Power Generator
da: Find næste kraftværk

en: Select next Cyborg Factory
da: Find næste cyborg fabrik

en: Toggle visibility
da: Slå synlighed til/fra

en: End Mission
da: Afslut mission

en: Toggles All fog
da: Slår tåge til/fra

en: Make all items available
da: Gør alt tilgængeligt

en: Kill Selected Unit(s)
da: Dræb valgte enhed(er)

en: Could not save game!
da: Kunne ikke gemme spillet!

en: Load Transport
da: Fyld transportskib

en: OBJECTIVE ACHIEVED by cheating!
da: MISSIONEN LYKKEDES ved snyd!

en: OBJECTIVE ACHIEVED
da: MISSIONEN LYKKEDES

en: OBJECTIVE FAILED--and you cheated!
da: MISSIONEN FEJLEDE--og du snød!

en: OBJECTIVE FAILED
da: MISSIONEN FEJLEDE

en: Quit To Main Menu
da: Tilbage til hovedmenu

en: Continue Game
da: Fortsæt spil

en: Load Saved Game
da: Indlæs gemt spil

en: GAME SAVED :
da: SPIL GEMT :

en: %s Gives You A Visibility Report
da: %s Giver dig en rekonniseringsrapport

en: %s Gives you a %s
da: %s giver dig en %s

en: Tried to give away a non-empty %s - but this is not allowed.
da: Forsøgt at give bort en ikke-tom %s - men dette er ikke tilladt.

en: %s Gives You Technology Documents
da: %s Giver dig teknologi

en: %s Requests An Alliance With You
da: %s Vil indgå en aliance med dig

en: You Invite %s To Form An Alliance
da: Du inviterede %s til at danne en aliance

en: %s Breaks The Alliance With %s
da: %s Bryder aliancen med %s

en: %s Forms An Alliance With %s
da: %s Danner aliance med %s

en: You Discover Blueprints For %s
da: Du opdager plantegninger for %s

en: Accept Settings
da: Akceptér opsætning

en: Cancel
da: Annuler

en: IP Address or Machine Name
da: IP adressse eller computernavn

en: CONNECTION
da: FORBINDELSE

en: Game is full
da: Spillet er fuld

en: You were kicked!
da: Du er blevet smidt ud!

en: Wrong Game Version!
da: Forkert spilversion!

en: You have an incompatible mod.
da: Du har et inkompatibelt mod.

en: Host couldn't send file?
da: Værten kunne ikke sende en fil?

en: Incorrect Password!
da: Forkert kodeord!

en: Host has dropped connection!
da: Værten har slukket forbindelsen!

en: Connection Error
da: Forbindelsesfejl

en: Searching
da: Søger

en: GAMES
da: SPIL

en: Refresh Games List
da: Opdatér spilliste

en: Enter Password:
da: Indtast kodeord:

en: Tanks disabled!!
da: Tanks slået fra!!

en: Cyborgs disabled.
da: Cyborger slået fra.

en: VTOLs disabled.
da: VTOLer slået fra.

en: Select Game Name
da: Vælg spilnavn

en: Select Map
da: Vælg kort

en: Click to set Password
da: Klik for at vælge kodeord

en: Select Player Name
da: Vælg spillernavn

en: Alliances
da: Aliancer

en: No Alliances
da: Uden alliancer

en: Allow Alliances
da: Med alliancer

en: Locked Teams
da: Låste hold

en: Low Power Levels
da: Sparsom energi

en: Medium Power Levels
da: Medium energi

en: High Power Levels
da: Meget energi

en: Start with No Bases
da: Start uden baser

en: Start with Bases
da: Start med baser

en: Start with Advanced Bases
da: Start med advancerede baser

en: Click to see Map
da: Klik for at se kort

en: Show Structure Limits
da: Vis bygningsbegrænsninger

en: Set Structure Limits
da: Vælg bygningsbegrænsinger

en: Team
da: Hold

en: Click when ready
da: Klik når klar

en: READY?
da: KLAR?

en: PLAYERS
da: SPILLERE

en: Choose Team
da: Vælg hold

en: CHAT
da: BESKEDER

en: *** password [%s] is now required! ***
da: *** kodeord [%s] er nu nødvendig! ***

en: *** password is NOT required! ***
da: *** kodeord er Unødvendig! ***

en: The host has kicked %s from the game!
da: Værten har smidt %s fra spillet

en: Host is Starting Game
da: Værten starter spillet

en: Players
da: Spillere

en: Sending Map: %d%%
da: Sender kort: %d%%

en: Map: %d%% downloaded
da: Kort: %d%% nedhentet

en: HOST
da: VÆRT

en: Players Still Joining
da: Spillere tilkobler stadig

en: %s has Left the Game
da: %s har forladt spillet

en: File transfer has been aborted for %d.
da: Filoverførsel er blevet annuleret for %d.

en: Technology level 1
da: Teknologi niveau 1

en: Technology level 2
da: Teknologi niveau 2

en: Technology level 3
da: Teknologi niveau 3

en: Any number of players
da: Arbitrær antal spillere

en: Kills
da: Drabte

en: Units
da: Enheder

en: Structs
da: Bygninger

en: Channel
da: Kanal

en: Toggle Alliance State
da: Slå aliance status til/fra

en: Give Visibility Report
da: Send rekonniseringsrapport

en: Leak Technology Documents
da: Send forskningsresultater

en: Hand Over Selected Units
da: Forær valgte enheder

en: Give Power To Player
da: Forær energi

en: Kicking player %s, because they tried to bypass data integrity check!
da: Sparker spiller %s ud, fordi de forsøgte at omgå dataintegretetskontrol!

en: (allies
da: (allierede

en: (private to
da: (privat til

en: [invalid]
da: [ugyldig]

en: Green
da: Grøn

en: Grey
da: Grå

en: Red
da: Rød

en: Blue
da: Blå

en: Pink
da: Lyserød

en: Cyan
da: Turkis

en: Research completed: %s
da: Forskning fuldendt: %s

en: Research Completed
da: Forskning fuldendt

en: Research Award
da: Forskningsgevinst

en: Own Units: %u
da: Egne enheder: %u

en: Enemy Units: %u
da: Fjendtlige enheder: %u

en: Own Structures: %u
da: Egne bygninger: %u

en: Enemy Structures: %u
da: Fjendtlige bygninger: %u

en: Units Manufactured: %u
da: Enheder fremstillet: %u

en: Total Units: %u
da: Enheder i alt: %u

en: Structures Built: %u
da: Bygninger bygget: %u

en: Total Structures: %u
da: Bygninger i alt: %u

en: Rookie: %u
da: Utrænet: %u

[ctx: rank]
en: Green: %u
da: Grøn: %u

en: Trained: %u
da: Trænet: %u

en: Regular: %u
da: Regulær: %u

en: Professional: %u
da: Professionel: %u

en: Special: %u
da: Speciel: %u

en: Hero: %u
da: Helt: %u

en: Unit Losses
da: Tabte enheder

en: Structure Losses
da: Tabte bygninger

en: Force Information
da: Styrke Information

en: ARTIFACTS RECOVERED: %d
da: FUNDNE ARTEFAKTER: %d

en: Mission Time - %s
da: Anvendt tid: %s

en: Total Game Time - %s
da: Total anvendt tid: %s

en: You cheated!
da: Du snød!

en: Unable to locate any repair units!
da: Kan ikke finde nogle reperationsenheder!

en: Unable to locate any Trucks!
da: Kan ikke finde nogle lastbiler!

en: Unable to locate any Sensor Units!
da: Kan ikke finde nogle rekonniseringsenheder!

en: Unable to locate any Commanders!
da: Kan ikke finde nogle kommandører!

en: %u unit selected | %u units selected
da[0]: %u Enheder valgt
da[1]: %u Enheder valgt

en: %s - Electronically Damaged
da: %s - Elektronisk beskadiget

en: Electronic Reward - Visibility Report
da: Elektronisk gevinst - Rekonniseringsrapport

en: Factory Reward - Propulsion
da: Fabriksgevinst - Fremdrift

en: Factory Reward - Body
da: Fabriksgevinst - Skrog

en: Factory Reward - Weapon
da: Fabriksgevinst - Våben

en: Factory Reward - Nothing
da: Fabriksgevinst - Ingen

en: Repair Facility Award - Repair
da: Reperationsgevinst - Reperation

en: Repair Facility Award - Nothing
da: Reperationsgevinst - Ingen

en: Launch Transport
da: Afsend transportskib

en: Reinforcements landing
da: Forstærkninger er ankommet

en:  (modified locally)
da:  (lokalt modificeret)
