edgar - en to uk translation catalogue (1533 entries)

en: Thanks, this is perfect!
uk: Дякую, це чудово!

en: Do you have everything you need now?
uk: Зараз у тебе є все, що потрібно?

en: I sure do
uk: Звичайно, зроблю

en: So what happens now?
uk: Що трапилось?

en: We can get out of here! Where do you want to go?
uk: Ми йдемо звідси! Куди ти бажаєш піти?

en: Back to the fortress, I still need to rescue my Dad from the sorceror
uk: Назад до фортеці, мені все ще потрібно врятувати мого Тата від чаклуна

en: OK, remember what I told you about his disintegration spell?
uk: Добре, пам’ятаєш, що я розповідав тобі про його розчеплююче закляття?

en: I think so...
uk: Я так гадаю...

en: Go to the lab and combine that ring and your shield
uk: Іди до лабораторії та поєднуй кільце зі щитом

en: How?
uk: Як?

en: Throw the shield and ring into the cauldron along with some mandrake root, that should do it
uk: Кинь щит і кільце в казан разом в корнем мандрагори та й зробиш це

en: OK...
uk: Добре...

en: Nothing will go wrong this time!
uk: Цього разу нічого поганого не трапиться!

en: (I have the statue that Olaf stole)
uk: (В мене є статуя, котру вкрав Олаф)

en: (Perhaps I should return it to him, he is saving me after all)
uk: (Можливо, я повинен йому її повернути, бо, в кінці кінців, він мене врятував)

en: (Then again, he did steal it, and I nearly died trying to get it)
uk: (Але, з другого боку, він її вкрав, та я ледве не загинув, намагаючись її дістати)

en: Give the statue to Olaf?
uk: Дати статую Олафу?

en: I found this in the cave, is it the statue you took?
uk: Я знайшов це в печері, ти взяв цю статую?

en: Yes it is! Thanks for finding it!
uk: Так! Дякую за знахідку!

en: I should be able to sell this for a decent price at the market
uk: Я зможу продати це на ринку за добру ціну

en: (I think I'll keep it for myself)
uk: (Я думаю, що залишу це собі)

en: Ready to go?
uk: Готовий іти?

en: Return to the Fortress?
uk: Повертатись до Фортеці?

en: Not yet, there's something else I need to do
uk: Поки ні, мені дещо потрібно зробити

en: OK, let me know when you're ready
uk: Добре, дай знати, коли будеш готовий

en: Have you managed to find the horn yet?
uk: Тобі вже вдалося знайти ріг?

en: Have you found everything yet?
uk: Ти більше нічого не знайшов?

en: Not yet, I'm still looking
uk: Та ні, ще шукаю

en: OK, I've found everything now
uk: Гаразд, я зараз все знайшов

en: ARGHHHHH!!
uk: Ох!

en: Another human, out here? How did you get out here?
uk: Тут ще хтось? Як ти сюди потрапив?

en: I'm not sure, I think the sorceror sent me here, but he said he was going to kill me
uk: Я не впевний, але здається, що чаклун заслав мене сюди. Тільки він казав, що збираеться мене вбити

en: Hmmm, what's that on your hand?
uk: Хм, що це в тебе в руці?

en: This? This is just a ring I found in his fortress
uk: Це? Це лиш кільце, котре я знайшов у фортеці

en: It looks like a ring of protection, it must have saved you. Why were you in his fortress?
uk: Воно схоже на кільце захисту, та, напевне, врятувало тебе. Чому ти був у фортеці?

en: He's kidnapped my Dad and I was there trying to save him
uk: Він схопив мого батька і я там був, намагаючись врятувати його

en: Well, it looks like the ring's power is almost completely gone
uk: Що ж, схоже, що сили кільця майже повністю зникли

en: If he hits you with that spell again it will almost certainly kill you
uk: Якщо він знову використае свое закляття, то воно майже напевне тебе вб’є

en: Something must have protected you from the spell. Were you wearing a pendant or a ring?
uk: Щось повинно захастити тебе від закляття. Може якийсь кулон чи кільце?

en: I did find a ring in the fortress but it didn't seem to have any powers
uk: Я знайшов кільце в фортеці, але схоже, що воно вже не має ніяких сил

en: It might have been a ring of protection. I imagine that the protection would have been limited to a single use
uk: Можливо, це було кільце захисту. Але гадаю, що його захист був обмежений лиш одним використуванням

en: What you could do though is combine the ring and your shield together to create a shield that will protect you from the spell
uk: Проте, ти міг би поєднати кільце зі своїм щитом, щоб отримати щит, який захистіть тебе від закляття

en: Do you have any experience mixing spells?
uk: Чи маєш досвід закляття змішування?

en: Kind of, but the last time I tried creating a shield the spell backfired and...
uk: Ледве, нещодавно я намагався створити щит. Закляття відбілося та...

en: It created an evil version of yourself?
uk: Воно створило злу копію тебе?

en: Yeah, how did you know?
uk: Так, як ти дізнався?

en: Where I'm from it used to happen at least once a month
uk: Там, звідки я, це траплялось майже щомісячно

en: Why are you here?
uk: Чому ти тут?

en: The sorceror caught me looting his fortress and he banished me here
uk: Чаклун спіймав мене на крадіжці в його фортеці та вигнав сюди

en: What did you steal?
uk: Що ти поцупив?

en: It was a small golden statue, probably worth a lot of money
uk: То була маленька золота статуя, котра, можливо, коштувала купу грошей

en: I've been here for months now, but I've almost got all the ingredients I need to teleport back home
uk: Я пробув тут впродовж багатьох місяців, зібрав майже всі складові, котрі були мені потрібні для повернення додому

en: I just need one more thing, but it's in a cave to the west and I have no weapons to protect myself
uk: Мені потрібна ще одна річ, але вона в печері на заході, а в мене нема зброї для захисту

en: But now you're here you can help me retrieve it
uk: Та зараз ти тут і  взмозі допомогти мені її дістати

en: I haven't gotten all my stuff back yet. I think everything's here though
uk: Я ще не отритмав всі мої речі назад. Сподіваюсь, що все тут

en: When I've found everything I'll come back
uk: Я повернусь, коли знайду все необхідне

en: OK, good luck!
uk: Добре, вдачі!

en: What do you need?
uk: Що тобі потрібно?

en: It's the horn from a particular type of monster
uk: Це ріг особливого монстра

en: There should be plenty of bones littered around so you shouldn't have to find one and kill it. Just get the horn and get out
uk: Там валяється багато кісток, так що не потрібно нікого вбивати. Просто візьми ріг та повертайся

en: That's it?
uk: І це все?

en: Hmmm
uk: Хммм

en: Well, my stock of logs is looking quite low, maybe you could get me some more while you're out?
uk: Ну, мій запас деревини досить бідний. Чи не дістанеш мені ще під час своєї прогулянки?

en: Don't even think about it, I'm fed up of chopping down trees and collecting logs!
uk: Навіть не думай про це, я ситий по горло вирубуванням дерев та збором колод!

en: OK, it was just a suggestion
uk: Добре, це було тільки побажання

en: Oh, you'll need this too
uk: О, тобі це також знадобиться

en: Dip your arrows into it to turn them into fire arrows, it will help you burn down the vines blocking the entrance
uk: Занурь сюди свої стріли, щоб переробити їх у вогняні. Це допоможе тобі спалити лози, що закрівають вхід

en: Thanks!
uk: Дякую!

en: Oh, one last thing.
uk: О, ще одна річ.

en: Don't hang around in that cave, the monsters that live in there are like nothing you'll have ever encountered before
uk: Довго не стовбич у цій печері. Монстрам, що там живуть, не сподобається той, кого вони раніше не зустрічали

en: Seriously, just get the horn
uk: Серйозно, просто візьми ріг

en: OK
uk: Добре

en: Have I just sent a young boy to his death?
uk: Невже я тільки що відправив хлопця на вірну смерть?..

en: Sorry, did you say something?
uk: Пробач, ти щось сказав?

en: Huh?! Oh no, I was just practising the teleportation incantation...
uk: Га?! Та ні, це я просто практикував закляття телепортації...

en: Yes, let's go
uk: Гаразд, пішли

en: OK, here goes nothing, good luck finding your father
uk: Добре, виходить тут нічого, бажаю вдачі в розшуках батька

en: Thanks, Olaf
uk: Дякую, Олафе

en: This lift is not working. I won't be able to use it until I restore the power
uk: Ліфт не працює. Я зможу користуватись ним після відновлення живлення

en: Wow, a catapult!
uk: Ого, катапульта!

en: The hinges look rusted though, I doubt it'll work until I get them fixed
uk: Петлі заіржавіли і, доки я їх не відремонтую, не сподіваюсь, що це запрацює

en: It looks like the pulley for the drawbridge
uk: Це схоже на підйомник моста

en: The mechanism seems to be locked tight
uk: Механізм, схоже, міцно заблоковано

en: It doesn't look too sturdy though, perhaps I can simply smash it...
uk: Виглядає не надто міцним, можливо, я зможу просто розбити його...

en: Oops...
uk: Ой...

en: Maybe nobody heard that?
uk: Чи ніхто цього не почув?

en: Well, the drawbridge is down at any rate...
uk: Ну, міст опустився у всякому разі...

en: Those flames are incredibly hot. I'll be burnt to cinders if I try and walk through them
uk: Язики полум’я неймовірно жаркі. Я буду спалений дотла, якщо намагаюсь пройти крізь них

en: There must be a way to cool them down...
uk: Повинен бути спосіб їх ослабити...

en: The shield will protect you from most enemy attacks
uk: Щит захистить вас від більшості атак противника

en: Some enemy attacks cannot be blocked
uk: Деякі атаки не можуть бути заблоковані

en: Environmental hazards, such as falling rocks, cannot be blocked
uk: Навколишні небезпеки, такі, як падаючі камені, не можуть бути заблоковані

en: To block an attack, press and hold block ([INPUT_BLOCK]).
uk: Для захисту від атак натисни і утримуй Захист ([INPUT_BLOCK]).

en: You must be facing the attack to successfully block it
uk: Для захисту повернись лицем до атакуючого

en: Note that you cannot move whilst blocking, but you can face the other way. You also cannot block in the air
uk: Зауважте, що неможливо рухатись під час захисту, але можливо повернутись лицем в іншу сторону. Також неможливо захиститись в повітрі

en: Pick up the shield and continue to the right
uk: Підіймай щит і рухайся далі

en: It's a portrait
uk: Це протрет

en: Got it!
uk: Є!

en: What a ridiculous amount of effort to go through just to get a statue...
uk: До чого ж смішно, стільки зусиль тільки для того, щоб пройти та одержати статую...

en: I'd better get out of here and get back to the Fortress...
uk: Я б краще пішов звідси та повернувся до Фортеці...

en: Drat, the drawbridge is up. There must be another entrance...
uk: Ну ось, міст піднятий. Тут повинен бути інший вхід

en: Wait, what's that?
uk: Стій, що це?

en: Maybe I could tunnel my way in...
uk: Можливо, я зможу прокласти тунель, щоб увійти...

en: Yuck...
uk: Фу...

en: Oh, what's this?
uk: О, що це?

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Honour of the Knights"
uk: Це книга Стівена Дж. Суіні "Честь рицарів"

en: It's available on iBooks and the Amazon Kindle
uk: Це доступно на iBook та Amazon Kindle

en: I'm not exactly sure what any of that means, but it sounds interesting
uk: Я не зовсім розумію, що це значить, але звучить цікаво

en: I might read that later...
uk: Мабуть, почитаю потім...

en: So, you escaped
uk: Так значить, ти втік

en: Yes I did, and my father wasn't there
uk: Я це зробив, і мого батька там не було

en: Maybe you just didn't look hard enough
uk: Мабуть, ти просто не досить ретельно дивився

en: Have another look
uk: Чи не глянути ще раз

en: Maybe you should work on your spells
uk: Мабуть, тобі потрібно ще попрацювати над своїм закляттям

en: NOW TELL ME WHERE MY FATHER IS!
uk: ЗАРАЗ СКАЖИ МЕНІ, ДЕ МІЙ БАТЬКО!

en: You annoying little brat
uk: Ти дратівлива дитина

en: I wouldn't be surprised if your father has abandoned you
uk: Я не здивлюсь, якщо твій батько покинув тебе

en: What?!
uk: Що?

en: I'll show you!
uk: Я тобі покажу!

en: That, was a mistake
uk: Це було помилкою

en: Die
uk: Помри

en: That was odd, he was supposed to explode
uk: Дивно, він повинен був вибухнути

en: Where did he go?
uk: Куди він дівся

en: That's it? Just this old shield? It doesn't look any better than my current one.
uk: І це все? Тільки старий щит? До того ж, не краще мого нинішнього

en: Still, I'll hold onto it for the time being, it might come in handy
uk: Однак, я притримаю його до пори, може знагодиться

en: Great, a spare shield!
uk: Відмінно, запасний щит!

en: I have everything I need now
uk: У мене зараз є все, що потрібно

en: There's a cauldron in the Laboratory, I should head back there
uk: Козан в лабораторії, мені потрібно повернутись туди

en: This doesn't look like a Fire Shield to me. I was really hoping to find one here too
uk: Це не схоже на Вогняний Щит. А я дійсно сподівався його тут знайти

en: This shield doesn't even look any better than my current one.
uk: Цей щит не краще мого нинішнього.

en: I just need to create the liquid from the Sludge tentacle and Gazer eyeballs
uk: Зараз мені потрібно зробити суміш зі щупальця Багнюки та очей Спостерігача

en: That's not a good sign...
uk: Це поганий знак...

en: There's a note here
uk: Тут записка

en: I've found a way to kill the Centurions
uk: Я знайшов спосіб вбивати Центуріонів

en: They will reform unless one of their parts falls into the slime or lava
uk: Вони будуть змінені, якщо одна з їх частин попаде до лави або слизу

en: I managed to retrieve two of the puzzle pieces before I was caught and locked in here again
uk: Мені вдалось здобути дві частини головоломки, перш ніж мене схопили і заперли тут

en: If I can break out of here again I'll be sure to escape
uk: Якщо я зможу звідси вибратись, то, звичайно, намагаюсь знову втекти

en: Otherwise I hope another unfortunate victim will find this information useful
uk: У разі, сподіваюсь, ця інформація знадобиться іншим нещасним жертвам

en: There's a skull here
uk: Тут є череп

en: Looks like he didn't manage to get out...
uk: Схоже, що йому так і не вдалось втекти...

en: Leave now if you wish to live
uk: Зупинись, якщо хочеш жити

en: Go back now
uk: Повернись

en: If you proceed, I will fight you and destroy you. Flee now, while you can
uk: Якщо ти продовжиш, я буду битися та знищу тебе. Тікай зараз, доки можливо

en: You fool. Do you truly seek destruction?
uk: Дурень. Ти шукаеш загибелі?

en: Then I shall destroy you!!
uk: Тоді я знищу тебе!!

en: Congratulations, you found a secret!
uk: Поздоровляю, ви знайшли секрет!

en: There are many secrets in the main game so keep a look out for them
uk: В основній грі багато таємниць, спробуй та знайди їх

en: Here's a hint to get you started
uk: А на початок - підказка

en: Although Jacob only requires you to catch 3 of his chickens, why not be nice to him and catch more? There are 10 wandering the map in all
uk: Хоч Якоб попрохав впіймати тільки 3 курки, чому б тобі не зробити йому приємне та не впіймати більше? Всього блукає 10 курей

en: You can pull some items around by pushing against them whilst holding down the Action button.
uk: Можна тягти декотрі предмети, натиснувши на них і утримуючи кнопку Дія

en: You can then pull it around until you let go of the Action button
uk: Можливо "тягти", доки утримується кнока Дія

en: Whatever that thing was it was draining the power from that generator and using it against me.
uk: Щоб це не було, воно поглинає енергію генератора та використовує її проти мене

en: That might explain why that lift wasn't working. Defeating the other drainers should restore the power here.
uk: Це пояснює, чому ліфт не працював. Знищення інших поглиначів повинно відновити роботу ліфта.

en: Defeat all Energy Drainers
uk: Знищити всіх Поглиначів Енергії

en: Use left and right to move the dial 1 unit at a time
uk: Використовуй клавіші вліво та вправо для переміщення циферблата на 1 позицию за раз

en: Make sure you keep count of how many times you move the dial since no on-screen notification is given
uk: Переконайся, що ти враховуєш скільки раз ти повернув циферблат, бо на екрані нема такої інформації

en: When you think you've entered the combination correctly, press Attack to try and open the door
uk: Коли впевнений, що введена комбінація вірна, натисни клавішу Атака, щоб відкрити двері

en: There's no way I'll be able to figure out the combination, I'll have to find out what it is
uk: Я не можу підібрати комбінацію, мені її доведеться знайти

en: Keep practising!
uk: Тренуйся!

en: Hi
uk: Привіт

en: Hello Edgar
uk: Здоров, Едгар

en: Can I borrow your shield?
uk: Можна позичити Ваш щит?

en: Off to practice your fighting skills?
uk: Для тренування бойових навичок?

en: Something like that
uk: Щось подібне до цього

en: If you run me an errand then you can have the shield
uk: Якщо ти виконаєш моє доручення, то зможеш взяти мій щит

en: What do I have to do?
uk: Що я повинен зробити?

en: Go to the mine and collect me some coal
uk: Сходи в шахту та набери мені трохи вугілля

en: But we have plenty of coal!
uk: Але у вас багато вугілля!

en: Yes, but this is not any old coal, this coal is special, it burns hotter and lasts longer
uk: Так, але це не аби-яке вугілля, воно особливе, горить жаркіше та довше

en: I only need 10 pieces of the stuff, so it shouldn't take you very long
uk: Мені потрібно всього 10 вуглин, не думаю, що це займе багато часу

en: Make sure you put it in a bag, touching it for too long will be bad for your health
uk: Обов’язково поклади його в сумку, занадто довгий контакт з ним шкідливий для здоров’я

en: Do you have a bag?
uk: У вас є сумка?

en: No, you can probably find one in the mine though
uk: Ні, ти можливо знайдеш одну в шахті

en: OK, I'll get the coal
uk: Добре, я добуду вугілля

en: Here, take this pickaxe. You can use it to mine the coal and hack through any weaker walls you encounter
uk: Ось, візьми цю кирку. Ти можеш використовувати її для видобування вугілля та руйнування деяких стін, що зустрічаються на шляху

en: You'll also need this key to get into the mine
uk: Також тобі знадобиться ключ, щоб увійти в шахту.

en: Collect 10 pieces of Coal
uk: Зібрати 10  шматків вугілля

en: Thank you, Edgar, this coal is perfect! Hope the bats didn't scare you.
uk: Дякую, Єдгаре. Це добряче вугілля! Сподіваюсь, кажани не налякали тебе.

en: The bats were the least of my worries...
uk: Летючі миші були найменшою з проблем...

en: Say, I heard that something happened in that mine a few years ago
uk: Я чув, щось трапилось у цій шахті кілька років тому

en: Er, yeah, there was what you'd call an "incident", but that part of the mine was sealed up a long time ago
uk: Е, так, там було, що називається "інцидентом", але частина шахти була запечатана давним-давно

en: Right...
uk: Так...

en: Here, have my shield and have fun!
uk: Ось, володій моїм щитом та отримуй задоволення!

en: Just stay away from the Forbidden Swamp
uk: Тримайся подалі від Заборонного Болота

en: Will do, can I hold on to your pickaxe for a while?
uk: Можна ненадовго взяти вашу кирку?

en: Sure thing, just bring it back in one piece
uk: Звичайно, тільки поверни її в цілості

en: Thanks, Borgan!
uk: Дякую, Боргане!

en: Have you managed to find the coal yet?
uk: Тобі вже вдалося знайти вугілля?

en: A safe in a library? Bit of a cliché...
uk: Сейф у бібліотеці? Таке кліше...

en: It looks too thick to break open, I'll have to open it using the combination
uk: Дуже міцне, щоб відчинити силою, потрібна комбінація

en: You must have the statue you wish to use highlighted in your inventory box
uk: Для використування статуї її потрібно виділити у вікні реманенту

en: Huh, what's that?
uk: Ха, це що?

en: ESCAPEE LOCATED
uk: ВИХІД ЗНАЙДЕНО

en: TARGET IS ARMED AND DANGEROUS
uk: ЦІЛЬ ОЗБРОЄНА ТА НЕБЕЗПЕЧНА

en: COMMENCING DESTRUCTION OF TARGET
uk: ПОЧАТОК ЗНИЩЕННЯ ЦІЛІ

en: I need a blank card to put the instructions on
uk: Потрібна чиста карта для інструкцій

en: That smell...
uk: Цей запах...

en: It looks like...
uk: Вигляд...

en: It's as thick as...
uk: Густина...

en: And it tastes like...
uk: Смак...

en: It is! It's naturally occurring Slime potion!
uk: Це воно! Це справжнє зілля Слизня!

en: Gotcha!
uk: Впіймався!

en: Not so clever now are you?
uk: Зараз ти не такий спритний?

en: I REALLY have to get out of here!
uk: Я ДІЙСНО повинен вийти звідси!

en: Hi Maggie
uk: Привіт, Меггі

en: Oh Edgar, you're hurt! Let me heal your wounds
uk: Ох, Едгар, ти поранений! Дозволь мені полікувати твої рани!

en: Thanks Maggie!
uk: Дякую, Меггі!

en: Persistent aren't you?
uk: Стійкий, чи що?

en: I don't know what you did last time, but trust me, you won't escape again!
uk: Я не знаю, що ти створив попереднього разу, але повір мені, що тобі знову не врятуватись!

en: (Phew)
uk: (Фу)

en: (Hey, look at that, one of the orbs on the shield has lit up...)
uk: (Ей, дивись, один з шарів на щиті засвітився)

en: Your spell won't work against me any more
uk: Твоє закляття на мене більше не подіє

en: Now, if you won't tell me the whereabouts of my father
uk: Зараз, якщо не скажеш, де мій батько

en: I will have to beat it out of you
uk: Я повинен буду вбити тебе

en: You will never get that chance
uk: Ти ніколи не отримаєш такої можливості

en: Grimlore, I summon you! Destroy this pest!
uk: Грімлоре! Я призиваю тебе! Знищ цю комаху!

en: Farewell, Edgar
uk: Прощавай, Едгаре

en: Something's coming...
uk: Хтось іде...

en: That spirit isn't going to let me past, I'll have to find a way to get rid of it
uk: Цей дух не дає мені пройти. Мені потрібно знайти спосіб від нього позбавитись

en: This place doesn't look so bad...
uk: Це місце, на вигляд, не таке й погане...

en: What was that?
uk: Що це було?

en: Uh Oh...
uk: Ах ох...

en: There are two types of door in the game. Manual doors and Automatic doors.
uk: У грі існує два типа дверей. Ручні та автоматичні

en: Manual doors require keys to open them, Automatic doors require switches.
uk: Ручні двері потребують відповідного ключа, автоматичні - перемикача

en: To open a locked door that you have the key for, simply walk into it. There is no need to have the key selected in your inventory.
uk: Щоб відчинити заблоковані двері, від яких є ключ, потрібно просто йти на них. Для цього не треба вибирати ключ у реманенті.

en: Open the door and continue to the right
uk: Відчиняйте двері та рухайтесь далі

en: Urgh, what happened?
uk: Ой, що трапилось?

en: Where am I?
uk: Де це я?

en: Now try out your shield
uk: Зараз спробуй свій щит

en: Block the pellets spat out by the plant and jump up to the next ledge
uk: Блокуй шарики від рослини та стрибай на слідуючий виступ

en: I can't believe he's gone
uk: Я не вірю, що він покинув

en: I tried so hard to find him
uk: Я так старався, щоб знайти його

en: And I failed
uk: Та не зміг

en: What am I going to do now?
uk: Що мені робити?

en: *sniff*
uk: *сопіння*

en: Edgar! Edgar, where are you?
uk: Едгаре! Едгаре, де ти?

en: That voice...
uk: Цей голос...

en: It can't be...
uk: Це може бути...

en: Daddy!
uk: Татко!

en: Edgar!
uk: Едгар!

en: Jacob, I found him!
uk: Якобе, я знайшов його!

en: What are you doing here, son? It's dangerous, we have to leave
uk: Що ти тут робиш, синку? Тут небезпечно, ми повинні піти звідси

en: I came to rescue you!
uk: Я прийшов тебе врятувати!

en: Eh? What are you... No, tell me later, let's go home
uk: А? Ти що... Ні, розповіси мені пізніше, пішли додому

en: I'll try again
uk: Я спробую ще раз

en: Give up?
uk: Відмовишся?

en: I'll figure this out another time
uk: Я дізнаюсь про це потім

en: I'll keep trying
uk: Я спрагну

en: This music sheet might be his anthem, I'll give it a go
uk: Можливо, що це ноти гімну. Я їх дам і піду

en: I need to find out what Ivan's anthem is
uk: Мені потрібно знайти гімн Івана

en: Randomly ringing bells isn't going to work...
uk: Випадковий передзвін не працює...

en: Something is etched on this door
uk: Щось накарбовано на дверях

en: Enshrined in this tomb is the great warrior Ivan
uk: В цій могилі покоїться великий воїн Іван

en: Defeater of the evil dragon known as Chaos
uk: Переможець злого дракона Хоаса

en: Access to his tomb is granted only to those who play his anthem
uk: До могили допускається лиш той, хто грає свій гімн

en: His anthem? How on earth am I going to figure that out?!
uk: Свій гімн? Як це зрозуміти?

en: This entire section is about monsters
uk: Це розділ про монстрів

en: I don't have any reason to read these but I'll keep it in mind in case I do
uk: Я не хочу це читати, але я повинен, на всякий випадок, тримати це в голові

en: I wonder what other monsters there are...
uk: Цікаво, які ще є монстри...

en: Chaos
uk: Хаос

en: Chaos is an ancient, evil dragon
uk: Хаос - стародавній та злий дракон

en: A dragon?! Dad told me they were all extinct!
uk: Дракон?! Батько казав, що вони всі вимерли!

en: For years he wreaked havoc across this land and took thousands of innocent lives, his fiery breath incinerated everything in its path
uk: Багато років він сіє хаос на землі та забрав тисячі безвинних життів, вогняним диханням спалюючи все на своему шляху

en: Finally a brave warrior and a group of magicians managed to overwhelm and bind him
uk: Нарешті, хоробрий воїн і група магів змогли перемогти та скувати його

en: They sealed the dragon away beneath an old fortress
uk: Вони заточили дракона глибоко під старою фортецею

en: It is believed he is still there
uk: Можливо, він все ще там

en: Slowly regaining his power until he is strong enough to break free and terrorise the world once again
uk: Повільно відновлюються його сили, доки він не стане достатньо сильним, щоб вирватись на свободу та знову тероризувати світ

en: Beneath an old fortress? Maybe they mean this one...
uk: Під старою фортецею? Можливо мається на увазі ця...

en: If that dragon is regaining its power then it must be stopped before it's too late
uk: Доки дракон не відновить свої сили, його потрібно зупинити

en: But if its breath destroys anything then I won't be able to protect myself
uk: Але, якщо його подих знищує все, я не зможу захистити себе

en: Unless...
uk: Якщо не...

en: Grimlore
uk: Грімлор

en: Grimlore is a creature from another dimension. It can be summoned using powerful dark magic
uk: Грімлор - це істота з іншого виміру. Може викликатись за допомогою чорної магії

en: The most common reason to summon this beast is to act as a bodyguard
uk: Найчастіше його викликають як особистого охоронця

en: There is no known way to kill Grimlore since upon sustaining critical injuries it will simply return to its own dimension
uk: Як вбити Грімлора невідомо, бо тяжко поранений він просто повертається у свій вимір

en: But even injuring it is a monumental task. Anyone encountering this creature is advised to escape as quickly as possible
uk: Але даже поранити його - неймовірна справа. При всякій зустрічі з цією істотою рекомендується тікати якомога швидше

en: Or they will die very quickly
uk: Або дуже швидко загинеш

en: Summoner, Dark
uk: Викликач, Чорный

en: Just like regular Summoners, Dark Summoners call in other beasts to do their bidding
uk: Так, як і звичайні Викликачі, Чорні Викликачі своїми призовами викликають інших творінь

en: Additionally though they can teleport short distances to escape from their opponents
uk: В додаток до всього, вони можуть миттєво переміщуватись на незначні відстані для втечі від своїх супротивників

en: Their staff is highly magical and although it cannot be used by humans directly, its magical properties are used in spell creation
uk: Їх посох чарівний та, хоча його неможливо використовувати людям безпосередньо, його магічні властивості застосовуються при створенні заклять

en: Hoover, Pink
uk: Гувер, Рожевий

en: Pink Hoovers are small quadrupeds with a long snout
uk: Рожеві Гувери - невеликі четвероногі з довгою мордою

en: The primary purpose of the snout is to forage for food but it also serves as a defence mechanism
uk: Основне призначення якої полягає в пошуку корму для їжі, але також є механізмом захисту

en: and are more than capable of keeping a predator at bay by simply blowing them away
uk: і більш ніж в змозі тримати хижаків на відстані, та просто жене їх геть

en: Venus Flytrap, mobile
uk: Венерина Мухоловка, рухлива

en: Mobile Venus Flytraps have evolved roots and are able to move to their food rather than waiting for it to come to them
uk: Рухлива Венерина Мухоловка так розвинула коріння, що може пересуватись, полюючи на здобич, не чекаючи, доки та прийде сама

en: Their necks are incredibly elastic and are able to snap at their prey from a considerable distance away
uk: Її стебло неймовірно пружне та в змозі вхопити свою жертву на значній відстані

en: Tortoise, Master
uk: Черепаха, Головна

en: Master Tortoises are frightening beasts. Found in far away lands they possess the ability to change their heads
uk: Головні Черепахи - страшні тварини. Вони оволоділи знайденою в далеких землях здатністю переставляти свої голови

en: They combine all the abilities of their cousins to breathe fire, create ice and electrify themselves
uk: Вони поєднують в собі можливості своїх співбратів - вогняний та крижаний подих, електричні розряди

en: And of course they are also impervious to attacks from matching elements, absorbing the energy to heal themselves
uk: І, звісно, вони недоступні для атак відповідних їм сил, поглинаючи енергію для свого зцілення

en: But additionally, if they receive too much energy from healing, they evolve and go on the rampage
uk: В довершок, якщо отримують занадто багато енергії для зцілення, вони еволюціонують і буянять

en: In this state they will smash through any defence and produce Dark Matter which destroys anything it touches
uk: В цьому стані воні здібні пробити будь-який захист і виробляють темну матерію, котра руйнує все, до чого торкнеться

en: However, the shell of a rampaging Master Tortoise is highly magical and is an essential ingredient when creating powerful magics and items
uk: Проте панцир розгніваної Головноі Черепахи надзвичайно чарівний і є важливим компонентом створення потужної магії та предметів

en: Grub, Red
uk: Личинка, Червона

en: Red Grubs are more aggressive than their green counterparts and will attack anything they view as a threat
uk: Червоні личинки більш агресивні, ніж їх зелені колеги, і атакують все, що ім загрожує

en: Upon reaching maturity they will form a cocoon and morph into a wasp
uk: Досягнувши зрілості, вони утворюють кокон і перетворюються в ос

en: Some however will morph into a queen wasp. These queens can produce a mucus-like substance capable of holding its prey in place
uk: Деякі можуть перетворюватися в Королеву Осу. Королеви можуть виробляти слизоподібну субстанцію, здатну утримувати здобич на місці

en: Splitter
uk: Роздільник

en: Splitters are harmless monsters unless attacked.
uk: Роздільники - безпечні монстри, доки їх не атакують.

en: Upon sustaining too much damage they will split in two and attack their predator
uk: При пораненні вони розділяються на дві частини та атакують хижака

en: If one of these sustains too much damage it will split once again
uk: Якщо враження занадто велике, то діляться ще раз

en: These versions are completely harmless and in this state can be simply stepped on
uk: В цьому випадку вони стають завсім безпечними та на них можливо просто наступити

en: If all its parts are still alive, a splitter will reform itself after a while and heal its wounds
uk: Якщо частини Роздільника живі, то через деякий час він себе відтворює та заліковує свої рани

en: Centurion, Grey
uk: Центуріон, Сірий

en: Centurions are magically created creatures, usually dispatched as sentries or guards
uk: Центуріони - магічні истоти, котрі звичайно використовуються як вартові чи охоронці

en: Though slow moving, their massive size allows them to simply march through any defence
uk: Незважаючи на повільний рух, Їх значні розміри дозволяють їм йти напролом крізь будь-яку оборону

en: Instead of arms, many have huge pile drivers which they use to shake the ground and disorientate threats
uk: Замість зброї у багатьох з них величезні молоти, котрими вони стрясають землю та дезорієнтують супротивника

en: While Grey Centurions will be used to guard outer perimeters, Red Centurions are known to exist and are used to protect areas of great importance
uk: Тоді, як Сірі Центуріони використовуються для охорони зовнішнього периметра, Червоні Центуріони, як відомо, охороняють більш важливі місця

en: Gazer
uk: Спостерігач

en: Gazers are flying cycloptic creatures found in various places
uk: Спостерігачі - літаючі циклопи, котрих можна знайти в різних місцях

en: Their single eye is usually closed and they rely on sonar for movement
uk: Звичайно їх єдине око заплющене і вони покладаються на сонар для руху

en: They use their strong sense of smell to look out for predator and prey alike
uk: Вони використовують свою високу чутливість для пошуку жертв і спостереження за хижаками

en: Gazers attack (and defend themselves) by opening their eye which will dazzle anything looking at it
uk: Спостерігачі атакують (і захищаються), разплющуючи око, котре вражає всіх, хто на них дивиться

en: This attack is only effective however if the victim is facing the Gazer
uk: Ця атака ефективна лиш у тому разі, коли жертва знаходиться лицем до Спостерігача

en: A Gazer's eyeball contains magical properties and is a common ingredient in spell preparation
uk: Око Спостерігача має магічні властивості та є загальною складовою для створення заклять

en: Ah, here is a compendium of monsters
uk: Ах, ось Компендіум Монстрів

en: 34 volumes! How can there be so many monsters in the world?!
uk: 34 тома! Як може бути так багато монстрів у світі?!

en: This might have come in handy when I was hunting for the Red Sludges
uk: Це згодилось би під час мого полювання на Червону Багнюку

en: Still, there might be something else in these books worth reading...
uk: Може в цих книгах є ще щось почитати...

en: Looks like they're in alphabetical order though
uk: Здається, вони в алфавітному порядку

en: Slime, Green... Slime, Purple... Sludge, Green...
uk: Слиз, Зелена... Слиз, Фіолетова... Багнюка, Зелена...

en: Sludge, Red
uk: Багнюка, Червона

en: Unlike its green cousin, the Red Sludge stays deep underground and rarely, if ever, surfaces
uk: На відміну від свого зеленого двоюрідного брата, Червона Багнюка зостається глибоко під землею та досить рідко, а може й ніколи не буває на поверхні

en: Its preferred habitat are dry and mineral rich areas and as a result have been found lurking in areas of mines abandoned by humans
uk: Мешкає переважно в сухих та багатих мінералами областях, траплялась в районах покинутих людьми копалень

en: They are very wary of humans and will attack on sight, usually vomiting up an acid which takes time to evaporate
uk: Вона сторожко відноситься до людей і відразу нападає, одригуючи кислоту, котра довго не вивітрюється

en: Smacker, Lesser...
uk: Цілувальнік, Малий

en: Great, that's all it says. I don't even know how to tell the difference between a male and female. I'll just to take a chance...
uk: Це все, про що говориться. Я навіть не знаю, яка різниця між чоловічою та жіночою особою. Я ризикну...

en: Besides, what's the worst that could happen?
uk: Що ще гірше цього може трапитись?

en: I didn't see any Sludges in the mine when I went to get Borgan's coal and even if there were any I can't get back there since my raft sank
uk: Я не бачив жодної Багнюки в шахті рудника, коли ходив за вугіллям для Бограна, і навіть, якщо там вони були, я не зможу повернутись туди, тому що мій пліт затонув

en: I'll have to find another mine around here...
uk: Доведеться знайти другий рудник десь тут...

en: The boss that was guarding the Mine wasn't in the previous version
uk: Боса, охороняючого Рудник, в попередній версії не було

en: Because it is in this version you won't be able to leave
uk: Тому в цій версії не можна вийти

en: You will now be transported outside
uk: Буде переміщено назовні

en: We apologize for the inconvenience
uk: Пробачте за незручність

en: So you're back? Well this time, only one of us is getting out of here alive!
uk: Ти повернувся? Цього разу тільки один з нас вийде звідси живим!

en: This library must have information on everything, so a book detailing the creation of a Shield of Dragon Fire Resistance must be here...
uk: В цій бібліотеці є інформація про все. Книга, в котрій до дрібниць описано створення Щита проти вогню дракона, повинна бути тут...

en: That dragon stuff sounded interesting, but I'll read about it after I've created the Fire Shield
uk: Матеріал про дракона цікавий, але я прочитав його вже після створення Вогняного Щита

en: I need to find 3 Gazer Eyes, 1 Red Sludge Tentacle and an extra shield to create a Shield of Fire Resistance
uk: Мені потрібно знайти 3 ока Спостерігача, 1 щупальце Червоної Багнюки та додатковий щит, щоб створити Вогнетривкий Щит

en: Once I've found all these items I'll have to find a place to create the shield
uk: Як тільки я знайду всі ці предмети, мені потрібно буде знайти місце для створення щита

en: That monster encyclopedia said the dragon's breath incinerated everything, but that warrior still managed to defeat it
uk: В енциклопедії монстрів розповідаеться, що подих дракона спалює все, але воїн все ж зміг одолати його

en: Maybe this book has information about creating a shield to resist dragon breath
uk: Можливо, ця книга містить інформацію про створення щита, що протистоїть диханню дракона

en: Hmmm...
uk: Хммм...

en: Shield of Dragon Fire Resistance
uk: Щит проти вогню Дракона

en: Creation of shields of dragon fire resistance require occult magics and very little is known about their manufacture
uk: Створення щита, захищаючого від вогню дракона, потребує оккультної магії та надзвичайно мало відомо про його виготовлення

en: Known ingredients include the shell fragment from a Rampaging Master Tortoise and the staff of a Dark Summoner
uk: Відомі компоненти включають уламок панцира Розгніваної Головної Черепахи та посох Чорного Викликача

en: Drat, that's all it says
uk: І це все, це все що сказано

en: This library is huge though, there must be a book in this place that describes the process
uk: Бібліотека величезна. Десь тут є книга, описуюча цей процес

en: But I've looked everywhere, haven't I?
uk: Але я дивився всюди, чи не так?

en: There's a book here about enchanting equipment
uk: Ось книга про чарівні речі

en: Maybe I can create a shield...
uk: Можниво, я зможу зробити щит...

en: Swords... Armour... Wands...
uk: Мечі... Лати... Жезли...

en: Stupid book. It's not in order and there's no index
uk: Тупа книжка. Все не по порядку та немає індекса

en: Here we go: Shields
uk: Знайшов: Щити

en: Shield of Fire Resistance
uk: Вогнетривкий Щит

en: Ingredients
uk: Складові

en: One must gather the following
uk: Потрібно зібрати таке

en: The root of a Mandrake
uk: Корінь Мандрагори

en: The fat of a Mantis (left to stand for 3 months)
uk: Жир Богомола (3-х місячної витримки)

en: Powered Condor bones
uk: Кості кондора

en: 3 eyes of the Gazer
uk: 3 ока Спостерігача

en: The freshly cut tentacle from a female Red Sludge
uk: Свіжозрізане щупальце Червоної Багнюки жіночого роду

en: The shield to apply the enchantment
uk: Щит, який потрібно покращить

en: Blend the Gazer eyes and Sludge tentacle into a smooth liquid
uk: Змішайте очі Спостерігача та щупальце Багнюки в однорідну рідину

en: Add the root, fat and bones into the cauldron and mix together with the blended Gazer eyes and Sludge tentacle
uk: Добавте корінь, жир і кості в казан, та змішайте разом з сумішшю із очей Спостерігача та щупальця Багнюки

en: When the mixture turns bright blue, add the shield
uk: Коли суміш стане яскраво синя, добавте щит

en: There might be potions room or lab where I can find the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
uk: Тут, можливо, є кімната для виготовлення зілля, або лабораторія, де я зможу знайти коріння, жир і кістки, так що мені не потрібно турбуватися про них

en: The lab probably has the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
uk: В лабораторії, ймовірно, є коріння, жир і кістки, так що мені не потрібно турбуватися про це

en: And the Gazers hang around in the basement so that's not a problem
uk: Спостерігачі мешкають у підвалі, так що і це не проблема

en: What I do need to find is a Red Sludge, but I have no idea where to find one
uk: Мені потрібно знайти Червону Багнюку, але я не знаю де

en: I can't use my current shield in the experiment in case it backfires so I'll have to find another one
uk: Я не можу використати свій щит в експерименті, раптом він буде невдалим. Так що мені потрібно буде знайти інший

en: Obtain 3 Gazer Eyes
uk: Отримати 3 Ока Спостерігача

en: Obtain 1 Red Sludge Tentacle
uk: Отримати 1 щупальце Червоної Багнюки

en: Find another shield
uk: Знайти інший щит

en: Blend eyeballs and tentacle
uk: Змішати очі та щупальця

en: It's a book about enchanting equipment
uk: Це книга про чарівні речі

en: I don't have any reason to read this but I'll keep it in mind in case I do
uk: Я не хочу це читати, але це потрібно запам’ятати на всякий випадок

en: Hmm, I've looked everywhere and this appears to be everything
uk: Хмм, я дивився скрізь. І це, схоже, все

en: I guess the other things must have been destroyed when the sorceror used that spell
uk: Я гадаю, що інші речі булі знищені закляттям чаклуна

en: Now to find out where I am and how I can get back
uk: Дізнаюсь де знаходиться вихід і як повернутися

en: If I can...
uk: Якщо зможу...

en: Huh, it's started to rain
uk: Ух, пішов дощ

en: I've been trapped down here for what seems like an eternity
uk: Я потрапив до пастки і ситуація, на вигляд, безнадійна

en: To get out of this place I need 3 Access Keys to work the lifts
uk: Щоб вибратися з цього місця, мені потрібно 3 Ключа Доступу до ліфтів

en: So far I have only found 1
uk: Доси я знайшов лише 1

en: To make matters worse, I can only reach some switches with a carefully placed arrow
uk: А гірше всього те, що мені не завжди вдається влучити в перемикач стрілою

en: But spares aren't common and I have run out
uk: Бо їх запас обмежений

en: If I don't find a way out of here soon, I fear I may starve
uk: Якщо я не знайду вихід найближчим часом, то, боюсь, помру з голоду

en: If I don't get out of here I'll suffer the same fate...
uk: Якщо я не потраплю до виходу, мене жде така сама доля...

en: Collect 3 Access Keys
uk: Зібрати 3 Ключа Доступу

en: This is a weak wall, it can be smashed down using the pickaxe
uk: Ця стіна слабка, її можливо зруйнувати киркою

en: To use the pickaxe, press Attack ([INPUT_ATTACK])
uk: Для використання кирки, жми Атака ([INPUT_ATTACK])

en: Note that not all weak walls can be destroyed using the pickaxe
uk: Зауваж, що не всі нетривкі стіни руйнуються киркою

en: Destroy the wall using the pickaxe and continue
uk: Зруйнуй цю стіну киркою та продовж

en: There, back to your own dimension
uk: Туди, назад в інший вимір

en: Where did the sorceror go?
uk: Куди пішов чаклун?

en: Finally, we meet at last!
uk: Нарешті, ми зустрілись!

en: Who are you?
uk: Ти хто?

en: My name is Edgar and I have spent the last [HOURS] hours trying to find you!
uk: Мене зовуть Едгар і [HOURS] останніх годин я намагаюсь знайти тебе!

en: Fascinating. What do you want?
uk: Чарівливо. Що ти хочеш?

en: I've come to rescue my father, tell me where he is!
uk: Я прийшов врятувати мого тата. Скажи, де він?

en: Your father? My dear child, I do not have the foggiest idea what you are talking about
uk: Твій батько?  Моє дитятко, я зовсім не маю ані найменшої уяви, про що ти говориш

en: But if he's anywhere, he'll be in my dungeon. Why don't you look there?
uk: Якщо його ніде нема, можливо, він у моїй темниці. Чому б тобі не подивитись там?

en: There's something moving around down there...
uk: Там хтось рухається...

en: It might be an ant lion looking for food
uk: Це, можливо, мурашиний лев шука їжу

en: If I go down there, it'll almost certainly eat me
uk: Якщо я піду туди, то мене, напевне, з’їдять

en: Maybe I could lure something else into its pit...
uk: Можливо, я зможу заманити когось у цю пастку

en: That's a lot of slime
uk: Багато слизу

en: I don't think the Ice Spray will get across this since it only works on water
uk: Я не думаю, що розпилювач криги допоможе мені перебратися, бо він працює тільки в воді

en: Slimes can only swim in water so that's not going to help either
uk: Слизень плаває також у воді, так що і це не допоможе

en: I remember Borgan telling me how ironic that is
uk: Я пригадую, Борган розповідав мені про цей парадокс

en: I'll have to find something to help me get across...
uk: Мені потрібно знайти щось, що допоможе перебратися...

en: It looks like it's tightly wedged in there. I can probably loosen it with the pickaxe...
uk: Здається, там він міцно затиснутий. Спробую ослабити його киркою...

en: It looks like a blender. I could use this to liquidise something
uk: Це схоже на змішувач. Його можна використати, щоб взбовтати щось

en: I need a Red Sludge Tentacle and 3 Gazer Eyeballs to make the potion
uk: Мені потрібно 1 Щупальце Червоної Багнюки та 3 Ока Спостерігача для виготовлення зілля

en: I still need an Empty Bottle to put the potion in
uk: Для зілля потрібна порожня пляшечка

en: OK, here goes!
uk: Добре, поїхали!

en: Some items in the game can be pushed and pulled
uk: Декотрі предмети ві грі можна товкати та тягти

en: To push an item, simply walk into it
uk: Для товкання предмету просто йти на нього

en: To pull an item, walk into while holding down Action
uk: Щоб тягти предмет, потрібно тиснути Дія та відходити від нього

en: You can then pull the item around until you let go of Action
uk: Можна тягти предмет, доки не відпущена клавіша Дія

en: Pull the box over the other side and use it to reach the ledge
uk: Підтягни ящик на іншу сторону, щоб дістатися до виступа

en: Wow, a laboratory!
uk: Ого, лабораторія!

en: I love watching Maggie make spells and potions, maybe I can make some of my own here!
uk: Я залюбки спостерігаю, як Меггі робе закляття та зілля, можливо тут я зможу це зробити самостійно!

en: Nowhere left to hide
uk: Ніде сховатися

en: You defeated Grimlore? Impossible!
uk: Ти переміг Грімлора? Неймовірно!

en: He submitted to my sword just like everything else in this foul place
uk: Він підкорився моєму мечу, як і всі в цьому загиблому місці

en: This is your last chance, tell me where my father is!
uk: Це твоя остання нагода. Скажи, де мій тато!

en: I DON'T KNOW WHAT YOU'RE TALKING ABOUT!
uk: Я НЕ ЗНАЮ, ПРО ЩО ТИ ГОВОРИШ!

en: LIAR! I've run out of patience, prepare to die!
uk: БРЕХУН! Моє терпіння закінчилось, готуйся до смерті!

en: Very well. If that is your wish
uk: Відмінно. Якщо це твоє побажання

en: Many have suffered at my hand
uk: Багато потерпіло від моїх рук

en: Your death will be quick, but extremely painful
uk: Ти помреш швидко, але нестерпно болісно

en: I will add your head to the long line of foolish adventurers who have tried to best me
uk: Я добавлю твою голову в довгий ряд безглуздих шукачів пригод, намагавшихся зробити мене кращим

en: Prepare yourself, Edgar
uk: Приготуйся, Едгар

en: Reset switches allow you to reset an object's position on the map
uk: Перемикач скиду використовується для відновлення положення об’єкта на карті

en: If an object becomes unreachable then you can use the switch to put it back in its original place
uk: Якщо використання об’єкту стало неможливим, скид поверне його в початковий стан

en: This book is different to the rest
uk: Ця книга відрізняється від інших

en: I can feel a powerful magic emanating from it
uk: Я відчуваю потужну магію, випромінювану нею

en: A powerful evil magic
uk: Могутня чорна магія

en: Maybe I should leave it alone
uk: Можливо, я повинен залишити її в спокої

en: Still, I could be wrong, maybe it's not evil magic...
uk: Але я можу помилятися. Можливо, це не чорна магія...

en: Examine the book?
uk: Прочитати книгу?

en: What just happened?
uk: Що сталося?

en: Maybe I shouldn't go around touching books that give off an evil aura
uk: Можливо, мені не треба ходити біля книг, випромінюючих злу ауру, та чіпати їх

en: And spend more time looking for my Dad
uk: І більше часу виділяти на пошуки мого татка

en: This would have allowed you to fight Mataeus, but it looks like you've already defeated him...
uk: Це дозволило б боротися з Матайоусом, але його вже переможено...

en: I'll leave it alone, I'm not getting a good feeling from it
uk: Залишу в спокої, бо не отримую від цього задоволення

en: Oh great, I can barely see anything
uk: Ох, я ледве бачу

en: I'll have to be careful where I tread...
uk: Мені доведеться обережно ступати...

en: Escape the Catacombs
uk: Вибратися з Катакомб

en: He's through here, I can feel it
uk: Він тут, я це відчуваю

en: There's no going back once I step through that door, I'd better make sure I'm ready
uk: Неможливо повернутися, коли вийду в ці двері. Потрібно переконатися, що я готовий

en: Enter the door?
uk: Пройти в двері?

en: OK, here we go...
uk: Добре, йдемо звідси...

en: Maybe I should prepare a little bit more first
uk: Можливо, необхідно ще трішки приготуватись

en: Press [INPUT_JUMP] when you have finished reading to go to the next dialog box
uk: Жми ([INPUT_JUMP]) після прочитання для переходу до слідуючого діалогового вікна

en: You can also move to the next dialog box by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]), Block ([INPUT_BLOCK]), Jump ([INPUT_JUMP]), Action ([INPUT_INTERACT]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
uk: Також можна перейти до слідуючого діалогового вікна, натиснувши Атака ([INPUT_ATTACK]), Захист ([INPUT_BLOCK]), Стрибок ([INPUT_JUMP]), Дія ([INPUT_INTERACT]) або Використати предмет ([INPUT_ACTIVATE])

en: This is the tutorial for The Legend of Edgar. This tutorial will explain how to play the game.
uk: Це навчання грі Легенда про Едгара. В ньому разповідається, як грати в цю гру.

en: To exit this tutorial, press Escape and use the Up and Down arrow keys to choose an option. Press Return to select it.
uk: Для виходу з навчання, натисни Escape. Стрілками Вгору та Вниз здійснюється переміщення по меню. Для вибору використовується Enter.

en: To move Edgar left and right, use [INPUT_LEFT] and [INPUT_RIGHT].
uk: Для переміщення Едгара вліво та вправо, використавуються ([INPUT_LEFT]) та ([INPUT_RIGHT]).

en: To make Edgar jump, press [INPUT_JUMP]. You can move in the air when jumping.
uk: Щоб Едгар здійснив стрибок, натисни ([INPUT_JUMP]). Під час стрибка можливо рухатись.

en: To interact with an item, press [INPUT_INTERACT]
uk: Для дії тисни ([INPUT_INTERACT])

en: Walk over to the Action Point and press [INPUT_INTERACT]
uk: Проходь Точку Взаємодії та натисни ([INPUT_INTERACT])

en: I need to recover my missing items before I can leave
uk: Перше, ніж піти, необхідно повернути пропащі речі

en: Who dares pillage the tomb of the great warrior Ivan?
uk: Хто осмілився обікрасти могилу великого воїна Івана?

en: Who said that?
uk: Хто це сказав?

en: Insolent cur, you will suffer for your disrespect
uk: Нахабний невіглас, ти постраждаєш за свою неповагу

en: I, am Azriel
uk: Я - Азраїл

en: I've managed to escape from my cell and am trying to find a way out
uk: Мені вдалося втекти з камери і я шукаю вихід

en: I found a door blocked by a frame which you need to put 9 jigsaw puzzle pieces in
uk: Я побачив, що двері заблоковано рамкою, в котру потрібно вставити 9 частин головоломки

en: The pieces are locked behind doors which seem to be linked to the Red Centurions
uk: Частини заперті за дверима, котрі, ймовірно, зв’язані з Червоними Центуріонами

en: The Centurions appear to be indestructible however
uk: Здається, що Центуріони невразливі

en: Unless I can find a way to destroy them I will die down here
uk: Якщо я не знайду спосіб знищення, то помру тут

en: I'll find a way to destroy them
uk: Я знайду спосіб знищити

en: I'm so close to rescuing Dad now...
uk: Я зараз так близько до врятування Тата...

en: Find 9 Puzzle Pieces
uk: Знайти 9 частин головоломки

en: Nothing happened. I don't think that's the right order
uk: Нічого не трапилось. Я не думаю, що це вірний лад

en: There's another sign here
uk: Там ще один знак

en: If the exit lift is out of order then proceed to the left
uk: Якщо вихідний ліфт несправний, відправляйтесь наліво

en: Warning : Exit route may be hazardous
uk: Увага: Вихід може бути небезпечним

en: Maybe I should use the lift to get out
uk: Можливо, що для виходу потрібно скористуватись ліфтом

en: Cool, it worked!
uk: Чудово, працює!

en: I'm not sure about the colour though, I thought it would be red?
uk: Хоч я не впевнений в кольорі, я гадав, що буде червоним?

en: Maybe it's supposed to be yellow...
uk: Можливо, жовтим...

en: I just need to find another shield to enchant...
uk: Мені потрібно знайти інший щит для чаклування...

en: Maybe that wasn't such a good idea after all...
uk: Можливо, в решті-решт, не така вже гарна ідея...

en: Looks like I'll have to find another way to get past those fireballs
uk: Схоже, мені прийдеться знайти інший шлях для обходу цих вогняних шарів

en: It's sleeping
uk: Він спить

en: I'm safe anyway since it's in that cage...
uk: Я в безпеці, тому що він у клітці...

en: I don't want to go back to the swamp
uk: Я не хочу повертатися на болото

en: I'm pretty sure Dad's in the fortress
uk: Я впевнений, що Татко в фортеці

en: Maybe I should check the swamp again...
uk: Можливо, мені варто перевірити болото ще...

en: What was that?!
uk: Що це було?

en: ...and when you didn't come home last night I set off to find you
uk: ... і коли ти не прийшов додому вчора ввечері, я вирушив на твої пошуки

en: You went to the Sorceror's Fortress?!
uk: Ти пішов у фортецю чаклуна?!

en: I thought he'd kidnapped you! Where were you?
uk: Я вважав, що він полонив тебе! Де ти був?

en: Erm... well you see
uk: Хм... бачиш

en: When I went out last night I went to Jacob's for a couple of drinks
uk: Вчора ввечері я пішов до Якоба випити

en: *cough*
uk: *кашель*

en: several drinks
uk: кілька ковтків

en: On the way home I stopped by the well to have a drink of water
uk: На шляху додому я зупинився біля криниці напитись води

en: and I fell in
uk: і я впав

en: What?
uk: Що?

en: I fell down the well
uk: Я впав в колодязь

en: I was down there until only a couple of hours ago
uk: Я був внизу ще пару годин назад

en: Are you kidding me?
uk: Ти що, жартуєш?

en: I shouted down that well, didn't you hear me?
uk: Я кричав у колодязь, ти мене не чув?

en: I was out cold
uk: Я був без свідомості

en: Plus, the hangover was absolute murder
uk: В додаток, був смертельно п’яний

en: I crossed the swamp
uk: Я перейшов болото

en: Broke into the Sorceror's Fortress
uk: Увірвався в фортецю чаклуна

en: Fought countless numbers of ferocious monsters
uk: Переміг безліч лютих монстрів

en: Got imprisoned in his dungeon
uk: Був ув’язнений в темницю

en: And was teleported to another part of the world!
uk: Був перенесений в іншу частину світу!

en: I nearly died!
uk: Я ледве не загинув!

en: Near misses don't count
uk: Не злічити втрат

en: Only the once though
uk: Хоч тільки раз

en: [CONTINUE_COUNT] times according to my count
uk: По моїм підрахункам [CONTINUE_COUNT] раз

en: And after all that, when I defeated the Sorceror, he had no idea who you were
uk: Та після того, як переміг Чаклуна, поняття не мав, де ти

en: You killed the Sorceror?!
uk: Ти вбив Чаклуна?!

en: I thought he'd kidnapped Dad!
uk: Я гадав, що він викрав Татка!

en: Wow, that has to be the worst case of false accusation I think I'll ever hear!
uk: Нічого собі. Це повинне бути одним з самих страшних помилкових обвинувачень, котре я коли-небудь чув!

en: But more seriously, you disobeyed me, son
uk: Але, що ще більш серйозне, ти не послухав мене, сину

en: I told you to never set foot in the Forbidden Swamp
uk: Я казав тобі, щоб ти ніколи не ходив на Заборонне Болото

en: And for that, you'll have to be punished
uk: І за це ти будеш покараний

en: But Dad...
uk: Але татку...

en: Be quiet!
uk: Мовчи!

en: I just need to think of something suitable...
uk: Я повинен придумати щось відповідне...

en: Looks like your chickens have escaped from their pen again, Jacob
uk: Поглянь, Якобе. Твоїм курчатам знову вдалося втекти з загону

en: Actually, I think I know what your punishment is going to be...
uk: Фактично, я думаю, твоїм покаранням буде...

en: A jigsaw puzzle?!
uk: Головоломки?!

en: I'm not really a fan of these
uk: Я, дійсно, не їх шанувальник

en: I prefer the sliding puzzles, like the one I had to solve to get the Lightning Sword
uk: Я віддаю перевагу роздвижним головоломкам на зразок тієї, котру потрібно було розгадати для отримання Меча Блискавок

en: Still, it looks like this is the only way out
uk: Однак, схоже, це єдиний вихід

en: Looks like I need 9 pieces to slot into the frame
uk: Схоже, що в пазах рамки повинно бути 9 частин

en: The frame is empty
uk: Рамка пуста

en: Hopefully the pieces I need are around somewhere, otherwise I'm going to die down here
uk: Сподіваюсь, що необхідні частини близько, бо тут доведеться померти

en: I've got all the pieces, I just need to place them in the frame and solve the puzzle
uk: У мене є всі частини. Просто потрібно їх вставити в рамку та розгадати головоломку

en: Push left, right, up or down to move the cursor
uk: Тиснути вліво, вправо, вгору чи вниз для переміщення курсора.

en: Press Attack to select the current piece and move it around
uk: Натиснути Атака для вибору частини для переміщення

en: Press Attack again to stop moving the current piece
uk: Знову натиснути Атака для припинення переміщення частини

en: Press Action to quit the puzzle
uk: Натиснути Дія для виходу з головоломки

en: More water?!
uk: Ще вода?!

en: I don't think being able to turn into a Slime is going to help me here, since I might not be able to get back afterwards
uk: Я думаю, що перетворення в слизня мені тут не допоможе, бо я не зможу потім повернутися

en: Those fish look quite dangerous too
uk: На вигляд ці риби дуже небезпечні

en: I'll have to find another way of getting across
uk: Доведеться знайти інший спосіб потрапити на ту сторону

en: I'll have to find something to help me get across
uk: Необхідно щось знайти, що допоможе перебратись на ту сторону

en: This is the last part of the tutorial and will teach you to block and attack enemies
uk: В останній частині навчимося захищатися та атакувати противників

en: First, you should equip the sword since it has more range and does more damage than the pickaxe
uk: По-перше, потрібно озброїтись мечем, тому що він атакує на більшу відстань та більш вражає, ніж кирка

en: Press [INPUT_INVENTORY] to view your inventory, highlight the sword and press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
uk: Натиснувши ([INPUT_INVENTORY]) відчиніть реманент, виберіть меч і натисніть Атака ([INPUT_ATTACK]) чи Використати ([INPUT_ACTIVATE])

en: Press [INPUT_INVENTORY] again to close your inventory
uk: Натисни ([INPUT_INVENTORY]) ще раз для закриття реманенту

en: Occasionally, slain enemies will drop health which will vanish after a few seconds, so pick it up quickly!
uk: Деколи з переможених супротивників падає здоров’я, котре через мить зникає, так що підіймай його швидше!

en: If a bat is getting too close to you, hold block and it will harmlessly bounce off you
uk: Якщо летюча миша зупиниться рядом, утримуй Захист і вона просто відскочить від тебе

en: Now kill all of the bats in the area!
uk: А зараз позбивай всіх кажанів!

en: Aw, not again!
uk: Знову, о ні!

en: Collect 6 Chopped Logs
uk: Зібрати 6 колод

en: I need 6 Chopped Logs to build a raft
uk: Мені потрібно 6 колод, щоб зібрати пліт

en: This had better be the last time I have to do this...
uk: Краще б це був останній раз, коли мені доводиться це робити...

en: This must be the coal Borgan wants me to mine for him
uk: Це, мабуть, вугілля, котре Борган попрохав принести йому з шахти

en: What the?!
uk: Що?!

en: He looks just like me
uk: На вигляд він, як я

en: AND HE HAS MY FIRE SHIELD!!
uk: І В НЬОГО МІЙ ВОГНЯНИЙ ЩИТ!

en: Hey wow, what a cute little machine!
uk: О, яка приваблива машинка!

en: It's got a little slot on the back of it. I guess I put something in there to make it do stuff
uk: У нього ззаду маленький слот. Я гадаю, що помістивши щось туди, його можливо змусити дещо зробити

en: The robot uses instruction cards to move around
uk: Робот використовує карту інструкцій для переміщення

en: Use the instructions to guide the robot to open areas that you cannot access
uk: Використовуйте інструкції керування роботом для проникнення в недоступні місця

en: However, since you can't read the instructions on the card, you will have to try them all out until one works
uk: Одначе, тому що неможливо прочитати інструкції з карти, доведеться спробувати їх усі, доки одна не запрацює

en: If the robot doesn't reach its target, then it will return to its starting position allowing you to try again
uk: Якщо робот не досягне цілі, він повернеться на початкову позицію, дозволивши повторити знову

en: Ugh, I'm getting really fed up of waking up in strange places with my eyes spinning around
uk: Ох, набридло ж мені очухуватися в дивних місцях з обертом ідучими очима

en: Oh no, I'm trapped!
uk: О ні, я в пастці!

en: There must be a way to get this door open
uk: Повинен бути спосіб відчинити ці двері

en: Wait, perhaps that button unlocks it
uk: Постривай, можливо кнопка розблокує

en: If only I could reach it...
uk: Якщо тільки доберусь до неї...

en: The pickaxe is one of many weapons you will encounter in the game
uk: Кирка є одним з небагатьох видів зброї, що зустрічаються у грі

en: You can use it as both a weapon and a tool
uk: Ти можеш нею користуватися як зброєю та як інструментом

en: Pick up the pickaxe and continue to the next Action Point
uk: Підійми кирку та продовжуй до слідуючої Точки Дії

en: There's a draft here...
uk: Тут план...

en: And one of these bricks is loose
uk: одна з цих цеглин бовтається

en: Aha! It's a hidden passage!
uk: Ага! Прихований прохід!

en: Hopefully this will lead me to the sorceror...
uk: Сподіваюсь, що це приведе мене до чаклуна...

en: Phew, I'm glad to be out of there
uk: Фу! Я радий вибратися звідти

en: Now to get through this swamp
uk: А зараз потрібно пройти через болото

en: Negotiate the Swamp
uk: Перейти Болото

en: There's a plaque here
uk: Тут дощечка

en: Place the 4 statues in the correct order
uk: Розмістіть 4 статуї у вірному порядку

en: Strange creature...
uk: Дивна істота...

en: Ha ha ha!!!!
uk: Ха ха ха!

en: Soon we will be one again...
uk: Незабаром ми знову будемо єдиним цілим...

en: Wait, something's wrong...
uk: Постривай, щось не те...

en: OH NO! THIS IS THE WRONG MACHINE!!
uk: О НІ! ЦЕ НЕПРАВИЛЬНА МАШИНА!

en: ARGHHHHHH!!!!
uk: ОХ!!!

en: Phew, I feel whole again
uk: Фу, я знову почуваю себе єдиним цілим

en: And there's my Fire Shield!
uk: А ось і мій Вогняний Щит!

en: Hopefully this will get me past all those fireballs...
uk: Сподіваюсь, це допоможе мені пройти крізь вогняні шари...

en: Confront the Sorceror
uk: Віднайти Чаклуна

en: I should be safe up here, but I need to get rid of it
uk: Я повинен убезпечитися, позбувшись від нього

en: This machine has a slot the same size as the cards. I guess I can use it to create new instructions.
uk: Ця машина має слот такого ж розміру, як і карти. Вважаю, що зможу її використовувати для створення нових інструкцій

en: To create a new set of instructions you need to insert a blank card
uk: Для створення нового набору інструкцій вставте чисту карту

en: You will then be prompted to input the directions for the robot to follow. This is done in the same way as the sequence doors
uk: Необхідно ввести інструкції слідування робота. Складається відповідно напрямку руху

en: When you have finished inputting the directions, press Attack
uk: Для завершення вводу інструкцій потрібно натиснути Атака

en: The robot will then follow the instructions on the card
uk: Робот діє по інструкції на карті

en: If the directions aren't correct you can try again
uk: Спробуй ще раз при помилці задання інструкцій

en: That glass looks too thick for me to crack, I'll have to find some other way of shattering it...
uk: Це скло занадто товсте, щоб я зміг його просто розбити. Доведеться знайти інший спосіб роздроблення...

en: Borgan said that a section of the mine was sealed up after an "incident"
uk: Борган казав, що частина рудника була запечатана після "інциденту"

en: There must be something around here...
uk: Це повинно бути десь тут...

en: Wow, what a nice ring
uk: Нічого собі, яке гарне кільце

en: Hang on a second, Maggie told me to always ask if someone had lost something before taking it...
uk: Хвилинку, Меггі казала мені завжди питати, че не згубив хто, перш ніж це взяти...

en: ANYONE LOST A RING?!
uk: НІХТО НЕ ГУБИВ КІЛЬЦЕ?!

en: No one? Guess it's mine then!
uk: Нікого? Так, воно моє!

en: You must have the instruction card you wish to use highlighted in your inventory box
uk: Ви повинні вибрати в реманенті картку з інструкціями, котру хочете використати

en: Good riddance...
uk: Позбавлення...

en: OK, let's see if this works...
uk: Добре, подивимось, як це працює...

en: I'll have no problem walking over this rope either, thanks to my tightrope walking skills
uk: Завдяки навичкам еквілібриста, я без проблем піду по цьому канату

en: And Dad said it'd never come in handy!
uk: І Татко казав, що це ніколи не знадобиться!

en: I need a length of rope to attach to the bolt
uk: Потрібно кінець канату прив’язати до стріли

en: It's a giant crossbow
uk: Це гігантський арбалет

en: I could probably use it to create a bridge over those spikes
uk: Я спробую скористатись ним для створення мосту через ці шипи

en: I'll need some rope first though
uk: Все-таки необхідно якийсь канат

en: There's a sign here
uk: Тут напис

en: If the lift is out of order then it must be reset
uk: Якщо ліфт не в порядку, його необхідно відновити

en: There are 4 reset switches along the lift shaft which must be reset
uk: В шахті ліфта повинно бути скинуто 4 перемикачі

en: Be sure to reset the lift to avoid a long walk back to the surface...
uk: Для уникнення тривалої прогулянки на поверхню не забудьте відновити ліфт...

en: I thought I felt something. There's a draft here...
uk: Мені здається, я щось відчуваю. Там план...

en: Congratulations! Now you know the basics of playing you should try the main game
uk: Поздоровляю! Зараз ви знаєте основи гри та можете спробувати пройти гру

en: If you want to replay this tutorial, press Escape and select Tutorial from the menu
uk: Якщо ви хочете переграти навчання, натисніть Escape і виберіть в меню Навчання

en: To play the main game, press Escape and select New Game from the menu
uk: Щоб розпочати основну гру, натисніть Escape і виберіть в меню Нова Гра

en: There, the rope's firmly attached
uk: Канат міцно закріплений

en: I need to find some rope before I can fire it
uk: Я зможу стрілити після того, як знайду канат

en: It's a Grappling Hook
uk: Це шлюпочний якір

en: I could probably use it to form a bridge to the other side, but there's no rope
uk: Я міг би скористатися ним для наведення моста на ту сторону, але відсутній канат

en: It's an apple tree
uk: Це яблуня

en: Shame it's not a banana tree, I don't like apples
uk: Жаль, що не банан, я не полюбляю яблука

en: There aren't any apples left
uk: Ніяких яблук не зосталось

en: It looks like there are some apples in it...
uk: Схоже, є кілька яблук...

en: The door won't open, I guess I put in the combination incorrectly
uk: Двері не відчиняються. Я думаю, що задав хибну комбінацію

en: A lot of books
uk: Безліч книг

en: Nothing of interest here though
uk: Однак, нічого цікавого

en: I need the shell of a Rampaging Master Tortoise, the staff from a Dark Summoner
uk: Потрібно уламок панцира Розгніваної Головної Черепахи, посох Чорного Викликача

en: The keepsake of a warrior who has previously defeated the dragon
uk: Подарунок воїна, перемігшого дракона

en: The soul of a wandering spirit
uk: Душа блукаючого привида

en: And a spare shield
uk: І запасний щит

en: Once I have all of those items I need to place them in the cauldron...
uk: Як тільки в мене будуть всі ці предмети, я повинен буду покласти їх у казан...

en: This is a book about occult magic
uk: Це книга про оккультну магію

en: Hmm...
uk: Хмм...

en: This is interesting:
uk: Цікаво:

en: The shell fragment of a Rampaging Master Tortoise
uk: Уламок панцира Розгніваної Головної Черепахи

en: The staff of a Dark Summoner
uk: Посох Чорного Викликача

en: If the dragon has been defeated in the past then one must also gather
uk: Якщо дракона було переможено в минулому, то необхідно також зібратися з силами

en: The keepsake from a warrior that previously defeated it
uk: Подарок від воїна, що раніше переміг його

en: Once the ingredients have been gathered, they must be placed in the cauldron...
uk: Як тільки складові будуть зібрані, вони повинні бути поміщені в казан...

en: Oh no, not again! I'm fed up of using that stupid cauldron!
uk: О ні, не знову! Мені набридло користуватись цим дурним казаном!

en: I've got the staff, but where do I find the shell or the keepsake?
uk: У мене є посох, та де я знайду панцир чи подарунок?

en: I've got the shell, but where do I find the staff or the keepsake?
uk: У мене є панцир, та де я знайду посох чи подарунок?

en: I've got the shell and the staff, but where do I find the keepsake?
uk: У мене є панцир та посох, але де я знайду подарунок?

en: That's a lot of ingredients that I have no idea where to find...
uk: Дуже багато складових, котрі я не знаю, де знайти...

en: Hmm, this is new.
uk: Хмм, це щось новеньке.

en: It doesn't look like it can hurt me though, but there's only one way to find out...
uk: Це не схоже на те, що може мені пошкодити, хоч є лиш один спосіб дізнатись про це...

en: Those creepers look different to the others
uk: На вигляд ті ліани відрізняються від інших

en: They also look very dangerous...
uk: Здається, вони також дуже небезпечні...

en: That was easy! And I can always get back later!
uk: Це просто! Я завжди зможу повернутися назад!

en: Oh....
uk: Ох...

en: Guess I have no choice now.
uk: Схоже, у мене немає вибору.

en: Hang on Dad, I'm coming...
uk: Тримайся, Татко, я йду...

en: Hey, a lightning sword!
uk: Гей, Меч Блискавок!

en: It looks a lot more powerful than my current sword too
uk: На вигляд потужніший за мого нинішнього меча

en: With this I should be almost unstoppable
uk: З ним я стану майже нестримним

en: Almost
uk: Майже

en: The Lightning Sword has a limited number of charges and will lose its power when these charges are used up
uk: Меч Блискавок має обмежену кількість зарядів та втрачає силу після їх повного використання

en: Enemies will randomly drop more charges when they are killed
uk: Повержені супротивники випадковим чином можуть упускати заряди

en: Note that if the sword completely loses its power it will revert to a regular sword with very little power until you can find more charges
uk: Втративши всю енергію, меч по силі стає як звичайний, доки знову не знадуться заряди

en: Have fun!
uk: Вдачі!

en: Thanks for rescuing my chickens, have you got me 2 logs from the forest yet?
uk: Дякую за врятування моїх курчат. Приніс мені дві колоди з лісу?

en: Thanks Edgar! My chickens are back and these logs will do me fine
uk: Дякую, Едгаре! Мої кури повернулись і колоди такі, які я й хотів

en: Take this sword, may it serve you well!
uk: Візьми цей меч, він може добре послужити тобі!

en: Thank you!
uk: Дякую!

en: Thanks for the logs, have you had any luck with the chickens?
uk: Дякую за колоди. А як справи з пошуком моїх курчат?

en: I'll give you a sword if you get me 2 chopped logs from the forest and rescue at least 3 of my chickens
uk: Я дам тобі меч, якщо ти принесеш мені з лісу 2 колоди та збереш хоча б 3 моїх курчат

en: Hello Edgar, what can I do for you today?
uk: Привіт, Едгаре! Що я можу для тебе зробити?

en: Do you have a sword I can borrow?
uk: В тебе є меч, котрий я зможу позичити?

en: I do have a sword and you can have it if you do something for me first
uk: У мене є меч і ти можеш його отримати, але спочатку дещо зроби для мене

en: OK... what do I have to do?
uk: Добре... Що мені зробити?

en: Some of my chickens have escaped from their pen and I would be very grateful if you can get them back for me
uk: Кілька моїх курчат втекло з загону. Буду дуже вдячний, якщо зможеш повернути їх

en: I have set up some traps near their pen, you can lure them to the traps using this chicken feed. I don't need them all, but at least 3 would be very helpful. I can get the rest myself.
uk: Я налаштував кілька пасток біля загону. Ти зможеш їх заманити за допомогою цього корму. Я не прошу всіх, було б добре хоч 3-х. Решту я можу знайти сам.

en: Not quite. Can you also get me some wood from the forest? 2 logs should be sufficient
uk: Не зовсім. Не міг би ти принести мені трохи дерева з лісу? 2-х колод було б достатньо

en: Do you have an axe?
uk: У тебе є сокира?

en: Erm... I left my axe in the forest somewhere. It should still be there
uk: Ем... Я згубив свою сокиру десь у лісі. Вона ще знаходиться там

en: Isn't that forest dangerous?
uk: А цей ліс небезпечний?

en: Not really, if anything gets in your way, just hit it with a weapon
uk: Не зовсім, якщо щось зустрінеш на своєму шляху, просто вдар це зброєю

en: Such as an axe?
uk: Такою, як сокира?

en: Yes, that would do the trick
uk: Так, це буде розвага

en: But seriously, there's nothing in there that can really harm you. That problem was dealt with a long time ago...
uk: Якщо серйозно, там нічого нема, що може тобі нашкодити. Проблеми бували дуже давно...

en: Good luck!
uk: Хай щастить!

en: Collect 2 Chopped Logs
uk: Зібрати 2 колоди

en: Rescue 3 Chickens
uk: Врятувати 3 курей

en: Oh, thanks Edgar, I only needed 3, but thanks for the additional help!
uk: О, дякую, Едгаре! Я прохав лише 3, але дякую за додаткову допомогу!

en: Here, Maggie made me this health potion but I don't need it so why don't you have it?
uk: Ось, Меггі зробила для мене це цілюще зілля, але воно не портібне мені. Чому б тобі не взяти його?

en: Thanks Jacob
uk: Дякую, Якобе

en: Wow, you caught them all, thanks alot!
uk: Ого, ти спіймав їх всіх. Щиро дякую!

en: Here, I have these for you
uk: Ось, це тобі від мене

en: Maggie made me this health potion but you can have it
uk: Це цілюще зілля Меггі зробила для мене, можеш взяти його собі

en: And this is something very special
uk: І це дещо особливе

en: May this help you on your way to becoming a strong warrior
uk: Можливо, це допоможе тобі на шляху становлення справжнім воїном

en: You saved me a lot of time. Maggie made me something else but since you have been so helpful, you can have it.
uk: Ти зберіг мені багато часу. Меггі дещо зробила для мене, але, так як ти добре допоміг, можеш це взяти.

en: These machines aren't working.
uk: Ці машини не працюють.

en: It looks like a gem should fit in this hole, maybe I can find some replacements.
uk: Схоже, що в цьому отворі знаходився камінь-самоцвіт. Можливо мені вдасться знайти йому заміну.

en: Find 4 Gems
uk: Знайти 4 самоцвіта

en: Repair Generators
uk: Відремонтувати Генератор

en: This centurion has no power
uk: Цей центуріон без енергії

en: It's connected to this treadmill so I could probably charge it up with enough speed
uk: Він підключений до цієї біговоі доріжки. Щоб його зарядити, по ній треба бігти з неймовірною швидкістю

en: I can't run in this armour, though
uk: Я не можу бігати в цих латах, однак

en: Plus, I'm tired from all this walking, jumping, fighting, swimming...
uk: Крім того, я заморився від всієї цієі ходьби, стрибків, сутичок, плавання...

en: thinking, mining, chopping, pushing, pulling, carrying...
uk: міркування, копання, рубки, тягання, таскання, носіння...

en: and catching chickens
uk: та лову курей

en: I'll get something else to do it instead
uk: Мені треба взяти щось, що підходить взамін

en: I'll find something else to work the treadmill for me
uk: Я пошукаю когось, хто займеться біговою доріжкою замість мене

en: Kill all Bats!
uk: Позбивай всіх кажанів!

en: This rock looks too strong for my pickaxe. I'll have to use something else to get through...
uk: Цей камінь, на вигляд, занадто твердий для моєї кирки. Щоб пройти, треба використати щось інше...

en: Looks like this wasn't such a good idea after all
uk: Після всього, що сталося, це вже не здається такою гарною ідеєю

en: There must be way out of here...
uk: Тут повинен бути вихід звідси...

en: Escape the Cave
uk: Вибратись з Печери

en: Wow, that thing is huge!
uk: Нічого собі, яке громаддя!

en: I doubt my sword will even make a scratch, but I need to get past it...
uk: Мені потрібно пройти, але я маю сумнів, що мій меч зможе зробити хоч би подряпину...

en: Hmmm, maybe this scrap of paper is the combination
uk: Хммм, ймовірно, що цей клаптик паперу і є комбінація

en: I'll give it a try
uk: Я спробую її ввести

en: Push left or right to move the dial 1 unit in that direction
uk: Жми вліво чи вправо для переміщення шкали на 1 поділку в потрібному напрямку

en: When you think you've input the correct combination, press Attack to open the safe
uk: Якщо вважаєш, що ввів вірну комбінацію, для відкриття сейфу натисни Атака

en: Is this what I think it is?
uk: Це те, що я думаю?

en: It is! It's an Amulet of Resurrection!
uk: Це він! Це Амулет Воскресіння!

en: Borgan has one of these, but it's been used up. He must have had a lucky escape from something.
uk: Борган мав такий, але його використав. Мабуть, щасливо відбувся від чогось.

en: This should make my quest a lot easier
uk: Це повинно зробити мої пошуки набагото легшими

en: The Amulet of Resurrection will restore all your health once when it drops to 0
uk: Амулет Воскресіння відновляє все здоров’я, якщо воно впало до нуля.

en: However, it will not save you from anything that causes instant death, such as lava or certain boss attacks
uk: Однак, це не врятує від викликаючого миттєву смерть - лави й атак певних босів

en: Me? I'm you!
uk: Я? Я - це ти!

en: No you're not, where did you come from?
uk: Ні, це не так, звідки ти прийшов?

en: When your stupid experiment failed, part of your conscious separated and created me
uk: Коли твій дурний експеримент провалився, частина твоєї свідомості відокремилясь та виник я

en: I'm like you in every way, just more evil
uk: Я - як ти, тільки зліше

en: I'm not evil!
uk: Я не злий!

en: Yes you are, you know that little part of you that enjoyed pulling the legs off insects?
uk: Так, ти такий. Ти знаєш, як маленька частина тебе насолоджується витягуванням лапок у комах?

en: Hey, I don't do that anymore!
uk: Гей, я так більше не роблю!

en: Oh sure, what about the [GAME_KILLS] creatures that you killed?
uk: О вірно, а як на рахунок [GAME_KILLS] вбитих тобою істот?

en: That was self defence!
uk: Це була самооборона!

en: Did you try talking to them?
uk: Ти намагався з ними поговорити?

en: You're crazy!
uk: Ти божевільний!

en: No, I'm evil!
uk: Ні, я злий!

en: That's my shield! I need to it rescue my Dad!
uk: Це мій щит! Він мені потрібен для врятування мого татка!

en: Well it's mine now
uk: Зараз він мій

en: Give it back!
uk: Віддай його!

en: Make me!
uk: Зроби мене!

en: Fine, I will!
uk: Добре, я хочу!

en: Loser
uk: Програвший

en: I'll collect his corpse later. The equipment in the lab should be enough for me to carry out my plan...
uk: Заберу його тіло пізніше. Обладнання в лабораторії повинно бути достатньо, щоб виконати мій план...

en: This lift is controlled by that pressure plate, but I can't stand on it and use the lift at the same time
uk: Ліфтом керує датчик ваги, я не можу бути одночасно в ліфті та на пластині датчика

en: I'll have to find something else to stand on the pressure plate for me...
uk: Потрібно щось знайти для розміщення на пластині датчика...

en: To turn your normal arrows into flaming arrows, just use the flaming arrow potion in the inventory screen
uk: Для перетворення звичайних стріл в вогняні використовується зілля вогняних стріл в реманенті

en: To swap between firing normal arrows and flaming arrows, select the arrows in the inventory
uk: Щоб переключитися між нормальними та вогняними стрілами, вибирай стріли в реманенті

en: Retrieve horn
uk: Отримати ріг

en: Push left or right to move the cursor
uk: Тисни вліво чи вправо для переміщення вказівника

en: Press Attack to change the colour of the peg
uk: Тисни Атака для зміни кольору кілочка

en: When you have selected all of the colours, move the cursor onto the question mark and press Attack
uk: Після вибору кольору всіх кілочків потрібно перемістити вказівник на знак питання та натиснути Атака

en: The number shown in the box is the number of pegs that are correctly placed
uk: В полі указується кількість правильно розміщеніх кілочків

en: You have 10 attempts to guess the sequence
uk: Всього дається 10 спроб відгадати послідовність

en: Press Action to quit
uk: Щоб вийти, натисни Дія

en: It's not working at the moment
uk: Це зараз не працює

en: Maybe I should come back later...
uk: Можливо, я повернусь потім...

en: It's a giant mastermind puzzle!
uk: Це велика і складна головоломка!

en: I used to play these all the time when we were travelling up to the big city
uk: Я таку розгадував продовж усієї подорожі до великого міста

en: It doesn't look like it's working though
uk: Але здається, що вона не працює

en: It's petrified again
uk: Знову кам’яніє

en: The water is full of those carnivorous fish
uk: В воді багато хижих риб

en: From the looks of things I'll have to swim through the water to get to the other side
uk: Щоб дістатися на ту сторону, мені, як бачу, прийдеться поплавати в воді

en: But the fish will go for me the moment I enter the water
uk: Але риба піде до мене, коли я ввійду в воду

en: I'll have to find a way to get rid of them...
uk: Треба якимсь чином їх позбутися

en: There, that's the hinges oiled. This should be as good as new now!
uk: Петлі змастити. Стане, як новеньке!

en: The hinges are rusted, I'll need to find some oil before I can use it
uk: Петлі заіржавіли, перед використанням потрібно знайти масло

en: Here goes...
uk: Пішли сюди...

en: I still need a Fire Shield
uk: Мені потрібен Вогняний Щит

en: I don't think my shield will protect me from those fireballs. I'll have to find a stronger one...
uk: Не думаю, що мій щит захистить від цих вогняних шарів. Мені доведеться знайти щось міцніше...

en: Obtain a Fire Shield
uk: Отримати Вогняний Щит

en: I need all 9 puzzle pieces
uk: Мені потрібно всі 9 частин головоломки

en: I'm back in the Fortress, thank goodness for that
uk: Пощастило, що я повернувся до фортеці

en: But Dad wasn't in there, I looked everywhere and there was no sign of him
uk: Але татка там не було. Я дивився скрізь, та не було жодної його ознаки

en: The sorceror must have done something else with him, I'll have to go back and find out
uk: Чаклун, ймовірно, зробив з ним щось інше. Доведеться повернутись і це з’ясувати

en: Return to the Study
uk: Повернутись до Кабінету

en: Ouch, my head...
uk: О, моя голова...

en: Oh no, I've lost all my equipment!
uk: О ні, я згубив все свое обладнання!

en: Some of my stuff is over there...
uk: Деякі мої речі там...

en: If those items are in this wasteland then perhaps everything else is too
uk: Якщо ці речі в цій пустоші, то, ймовірно, інші також

en: I'll have to try and retrieve as much as I can...
uk: Я повинен прикласти зусилля і повернути стільки, скільки можливо

en: Retrieve items
uk: Повернути речі

en: That should do it. Hopefully that other lift by the Sewer should now be working
uk: Це повинно запустити його. Сподіваюсь, що інші ліфти каналізації працюють

en: This looks like the horn that Olaf needs
uk: Це схоже на ріг, котрий потрібен Олафу

en: I'll have to break it off somehow...
uk: Потрібно його якось зірвати...

en: Wow, I've never seen so many books in one place!
uk: Ого, я ніколи не бачив стільки книг в одному місці!

en: There must be information about every subject here, this could be useful...
uk: Тут повинна бути інформація про кожну річ, це може бути корисно...

en: Hmmm, the air feels charged, it reminds me of Maggie's house when she was making spells. I should be careful.
uk: Хммм, повітря здається заряженим. Це нагадує мені дім Меггі, коли вона створювала закляття. Мені потрібно бути більш обережним.

en: The sorceror must have taken Dad to his castle. I'll have to rescue him from there.
uk: Чаклун, здається, забрав мого татка в свій замок. Я повинен врятувати його.

en: The only way to get to the castle is through the Forbidden Swamp to the East.
uk: Лише один шлях дістатися до замку - пройти через Заборонні Болота на сході.

en: There's a lake between the Village and the Swamp so I'll need a raft to get across.
uk: Між Селом та Болотом знаходиться озеро, так що мені знадобиться пліт.

en: I'll also need a sword and shield to defend myself. I can speak to Borgan and Jacob to get these though.
uk: Також мені потрібні меч і щит, щоб захистити себе. Я можу поговорити с Борганом і Якобом, щоб отримати їх.

en: Talk to Borgan
uk: Розмова з Борганон

en: Talk to Jacob
uk: Розмова з Якобом

en: Cross the lake to the Swamp
uk: Перетнути озеро на шляху до Болота

en: Wait, what was that?
uk: Постривай, що це було?

en: You again?!
uk: Знову ти?!

en: What a hassle that was
uk: Які були турботи

en: I don't think I'll find my Dad in here
uk: Я не думаю, що знайду мого татка тут

en: Maybe I should look somewhere else
uk: Мабуть треба подивитись ще десь в іншому місці

en: Still, there might be something in here worth my time...
uk: Але ж там може бути щось, що коштує мого часу

en: Hmmm.. I've been all around the fortress and there are no other doors leading off anywhere
uk: Хммм.. Я був скрізь біля фортеці і не було ніяких дверей, щоб вели куди-небудь

en: Maybe I should have another look in here...
uk: Може я ще раз подивлюсь тут...

en: To pick up an item, simply walk into it. Any collectable items will be added to your inventory.
uk: Щоб підібрати предмет, потрібно просто пройти по ньому. Всі зібрані речі будуть поміщені в реманенті.

en: You can view the contents of your inventory by pressing [INPUT_INVENTORY]
uk: Щоб подивитись реманент, натисни ([INPUT_INVENTORY])

en: Whilst in the inventory, use the arrow keys to view the items.
uk: Знаходячись в реманенті, використовуй клавіші-стрілки для перегляду речей.

en: You can use an item immediately by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
uk: Можливо використати предмет безпосередньо, натиснувши Атака ([INPUT_ATTACK]) або Використання ([INPUT_ACTIVATE])

en: You can ready an item for use by pressing Block ([INPUT_BLOCK]) or Action ([INPUT_INTERACT])
uk: У разі готовності використати предмет, жми Захист ([INPUT_BLOCK]) або Дія ([INPUT_INTERACT])

en: You can also sort items in your inventory by using the Previous Item ([INPUT_PREVIOUS]) and Next Item ([INPUT_NEXT]) buttons
uk: Також можна сортувати предмети в реманенті, використовуючи клавіші Попередній предмет ([INPUT_PREVIOUS]) та Наступний предмет ([INPUT_NEXT])

en: Walk over the key to pick it up
uk: Пройди по ключу, щоб підібрати його

en: So this is the Fortress.
uk: Так, це Фортеця.

en: It looks like a lot of doors lead off to other areas, I should have a proper look around before I go anywhere else...
uk: Схоже, що тут багато дверей, котрі ведуть в інші місця. Мені потрібно добре огледітись, перш ніж піти ще кудись...

en: You can change all of the controls in the game by pressing Escape and selecting Options in the menu
uk: Можливо змінити управління грою, для чого натиснути Esc та вибрати [Параметри] в меню

en: Select Configure Controls using the arrow keys and press Return
uk: Вибрати [Конфігурація управління], використовуючи клавіші-стрілки, та натиснути Enter

en: Use the arrow keys to select the control you want to change and press Return.
uk: Здійснити вибір пункта управління клавішами-стрілками та натиснути Enter

en: Next, press the key that you want to use instead.
uk: Далі натиснути клавішу, бажану для використання натомість

en: Regardless of what keys you choose, you can always navigate the menus using the arrow keys and Return
uk: Незалежно від того, які клавіші вибрані, завжди можливо переміщуватись по меню за допомогою клавіш зі стрілками та Enter

en: When you have finished configuring the keys, go right to the next Action Point
uk: Після завершення конфігурування клавіш перейти до наступної Точки Дії

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Third Side"
uk: Це книга Стівена Дж. Суіні "Третя сторона"

en: That stuff looks dangerous, it'd probably eat through my armour in seconds
uk: На вигляд це небезпечно і може з’їсти мої лати за секунду

en: But I'll have to find a way across...
uk: Але мені потрібно знайти шлях на туди...

en: There, looks like the little guy is full and is sleeping it off
uk: Здається, малюк ситий і спить

en: I should be able to get past him without any bother now
uk: Я зможу пройти його без турбот

en: Hey, what's that?
uk: Гей, що таке?

en: It's a baby Hoover
uk: Гуверенятко

en: I saw a grown up one in the big city when I went there with my Dad, they're completely harmless
uk: Я бачив одного, що виріс, коли був з татком у великому місті. Вони зовсім безпечні

en: I miss my Dad, I hope I find him soon...
uk: Я сумую за моїм татком і сподіваюсь незабаром його знайти...

en: Why is it here? It must be frightened
uk: Чому він тут? Він мабуть переляканий

en: Hello little fella, are you lost?
uk: Привіт, малюк. Ти згубився?

en: Don't worry, I won't hurt you
uk: Не лякайся, я тебе не ображу

en: Ow!
uk: Ой!

en: I guess it's scared. I might be able to get past it if I give it some food
uk: Мені страшно. Я зможу пройти, якщо дам йому їжу

en: They're vegetarians so I'll have to find some fruit or vegetables...
uk: Вони вегетаріанці. Тому потрібно знайти якісь овочі або фрукти...

en: Wow, this place is empty!
uk: Нічого собі, тут пусто!

en: I guess the sorceror has no need for weapons since he has magic
uk: Я гадаю, що чаклуну не потрібна зброя, тому що в нього є магія

en: Still, there must be something of use in here
uk: Все ж, хоть чимось тут користувались

en: I've already checked, he's not down there...
uk: Я вже перевіряв, його там немає...

en: I've heard of people falling into the well before, maybe Dad's in there...
uk: Я чув, раніше люди падали в колодязь. Можливо, що Татко там...

en: DAD!!!!! ARE YOU DOWN THERE?!!!!!
uk: ТАТУ!!!!! ТИ ТАМ ВНИЗУ?!!!!!

en: Nothing. I guess I'll have to keep on looking
uk: Нікого. Мабуть доведеться продовжити пошуки

en: There's a note here too
uk: Тут також записка

en: The potion is perfect! Quaffing it will turn a human into a creature for a small amount of time
uk: Це зілля чудове! Випивши його, людина стає деякою істотою на короткий час

en: So far I can only transmogrify myself into one creature but with a bit more time anything should be possible
uk: Поки що я можу перетворюватись в одну істоту, але пройде небагато часу і все буде можливо

en: There's a tiny bit left, it should be safe to drink
uk: Там ще трішки залишилось, воно повинно бути безпечним для пиття

en: OK, here goes nothing...
uk: Добре, нічого не трапилось...

en: Urgh!! This is horrible!
uk: Ах!! Це огидно!

en: Borgan told me that Slimes can swim in water though, so maybe this will be useful...
uk: Борган розповідав мені, що Слизень може плавати в воді, і це може статися в нагоді...

en: When transformed into a Slime, you can move around as normal. You can also swim in the water and use up and down to move around
uk: Коли перетворюєтесь в слизня, ви можете рухатись, як звичайно. Також можна плавати в воді та рухатись там вгору чи вниз

en: Pushing up or jump will make you jump out of the water if you're near the surface
uk: Ви можете вистрибнути з води, знаходячись поряд з поверхнею, натиснувши вгору або стрибок

en: Keep an eye on the timer at the bottom of the screen. When it reaches 0 you will automatically become human again
uk: Слідкуйте за таймером внизу на екрані. Коли він досягне 0 ви автоматично станете людиною

en: Maybe this thing isn't so bad after all
uk: Можливо, все не так вже й погано

en: That's all the ingredients, I just need to add a shield
uk: Це всі складові, потрібно добавити щит

en: I don't think I'll need the Phantasmal Shield anymore...
uk: Гадаю, що Примарний Щит більше непотрібен...

en: Please don't make another evil version of me...
uk: Будь ласка, не роби більше моєї поганої версії...

en: What a fine looking shield
uk: Який гарний щит

en: But will it protect me from that dragon's flames?
uk: Чи захистить він мене від полум’я дракона?

en: I guess there's only one way to find out...
uk: Гадаю, що це можна дізнатися лише одним чином...

en: The book said it was sealed below a fortress
uk: В книгі сказано, що це запечатано під фортецею

en: If it is this one then the only two places it could be are the catacombs and the dungeon
uk: Якщо так, то це може бути тільки в двох місцях - катакомбах чи підземеллі

en: I should start my search there
uk: Потрібно разпочати свої пошуки там

en: I don't have all the ingredients yet.
uk: У мене ще не всі складові.

en: The book said I needed to find the following
uk: В книгі сказано, що мені потрібно знайти таку

en: The keepsake of the warrior that previously defeated it
uk: Подарунок воїна, що переміг його

en: Hopefully I'll never have to use this again
uk: Сподіваюсь, я більше не буду це використовувати...

en: I should create the disintegration shield and rescue my Dad before I go chasing after that dragon
uk: Потрібно створити щит проти розчеплення і врятувати Татка, а потім бігати за драконом

en: I'm not taking any chances this time...
uk: Я не буду ризикувати цього разу...

en: Did it work?
uk: Це спрацювало?

en: I think it's safe now...
uk: Гадаю, що це тепер безпечно...

en: I'll use my wooden shield...
uk: Я використаю свій дерев’яний щит...

en: Stupid thing. Maggie makes it all look so easy...
uk: Дурне діло. Коли Меггі робить, то все здається просто...

en: It's a cauldron. Maggie has one just like this
uk: Це казан. У Меггі такий же

en: OK, that's the Gazer Eyeball and Tentacle added
uk: Добре, Око Спостерігача та Щупальце добавлені

en: And the rest of the ingredients too
uk: І також решта складових

en: Aha! It's gone blue, just like the book said it would
uk: Ага! Посиніло, як і сказано в книгі

en: Now to add the shield
uk: Тепер додати щит

en: Uh-Oh...
uk: Ух-Ох...

en: I need all the main ingredients
uk: Мені потрібні всі основні складові

en: 3 Gazer Eyeballs, 1 Red Sludge Tentacle and a spare shield
uk: 3 Ока Спостерігача, 1 Щупальце Червоної Багнюки та запасний щит

en: I also need to blend the eyeballs and the tentacle into a liquid
uk: Мені потрібно змішати очі та щупальце  в рідину

en: I think it's dead
uk: Здається, мертва

en: Or at least as dead as a book can be
uk: Або ж мертва, наскільки може бути книга

en: It might be safe to touch now
uk: Зараз до неї можна безпечно доторкуватися

en: This page just has a sequence of numbers scrawled on it
uk: На цій сторінці недбало написана послідовність чисел

en: I'll take it with me, it might come in handy
uk: Візьму її з собою, може стати в нагоді

en: Besides, this thing nearly killed me twice, I should have some sort of trophy of my victory
uk: Крім того, ця штука майже двічі не вбила мене. Хотілося б мати який-небудь трофей з моєї перемоги

en: I'll leave it alone, especially after what happened last time...
uk: Залишу в спокої, особливо після того, що трапилося зі мною минулого разу...

en: Hmm, what's that?
uk: Хмм, що це?

en: It's a small statue. It must be the one that Olaf said he stole
uk: Це маленька статуя. Мабуть та, про яку казав Олаф, що її вкрав

en: Well, since he's helping me get back to the sorceror, the least I can do is retrieve it for him
uk: Так як він допомагає мені повернутись до чаклуна, я хоч поверну її йому

en: Typical...
uk: Типово...

en: Well, it might have just fallen further down into the cave, I'll just have to keep looking
uk: Можливо, впала далі в печеру, просто продовжу пошуки

en: Huh, déjà vu...
uk: Хм, дежавю...

en: It looks like there's a larger network of caves down there
uk: Схоже, що внизу існує велика мережа печер

en: Olaf did tell me to just get the horn and leave
uk: Олаф сказав мені просто взяти ріг і повернутися

en: This card is blank, I'll have to put some instructions on it to make it useable.
uk: Карта чиста, потрібно запрограмувати її для використання.

en: The sorceror will almost certainly destroy me if I confront him without the shield
uk: Чаклун, напевно, знищить мене, якщо я з’явлюсь перед ним без щита

en: I'd better go and make it first
uk: Я краще піду та зроблю його

en: Glad to be out of there
uk: Радий, що вибрався

en: Now to get that shield back from my double...
uk: Зараз потрібно забрати щит у мого двійника...

en: Find Evil Edgar
uk: Знайти Злого Едгара

en: Hey, those look familiar
uk: Гей, схоже знайомі

en: They look like hypnotic spores
uk: Це схоже на гіпнотичні спори

en: Borgan told me that they can temporarily trick certain creatures into thinking that you're not a threat and leave you alone
uk: Борган розповідав, що вони на короткий час діють на деяких істот, роблячи їх нешкідливими

en: Maybe they'll work on the creatures here...
uk: Можливо, вони подіють на цих істот...

en: Great, that worked!
uk: О, це працює!

en: What a terrible anthem though, almost completely random
uk: Який жахаючий гімн, майже кокафонія

en: This looks like the keepsake
uk: Це схоже на подарунок

en: Thank goodness for that, I really didn't want to have to open that coffin
uk: Яка вдача, я ж ніяк не хочу відкривати цю домовину

en: Now to get out of here...
uk: Пора вибиратися звідси...

en: I've seen this type of metal before, it heats up really easily
uk: Я бачив такий метал раніше, він дуже легко нагрівається

en: Maybe I can find a way to melt it...
uk: Можливо я придумаю, як його розплавити...

en: Cool, a giant sliding puzzle! I have one of these back home!
uk: Круто, велетенська ковзна головоломка! У мене є одна з таких дома!

en: Well, not a giant one, obviously...
uk: Ну, не гігантський розмір, явно...

en: Push left, right, up or down to move the blocks
uk: Тиснути вліво, вправо, вгору чи вниз для переміщення блоків

en: Arrange the blocks so that the numbers 1 to 8 appear in order from left to right and the empty block is in the bottom right corner
uk: Потрібно розмістити блоки в порядку зростання чисел від 1 до 8, а порожній в нижньому правому кутку

en: Press Attack to quit the puzzle
uk: Натисни Атака для виходу з головоломки

en: To get to the Forbidden Swamp I'll need to build a raft.
uk: Щоб дістатись Заборонного Болота, мені потрібно зробити пліт.

en: I can build the raft if I chop down enough trees from the forest
uk: Я зможу зробити пліт, якщо наберу достатньо дерева в лісі

en: I'm not going to the swamp without a sword and shield
uk: Я не можу піти на Болото без щита і меча

en: Hey, what's this?
uk: Гей, що це?

en: Looks pretty harmless, I'll try stepping on it
uk: На вигляд достатньо безпечно, спробую ступити на це

en: Wow! That was cool! This must be a mechanical teleporter.
uk: Ого! Це було здорово! Мабуть це механічний телепорт

en: I wonder if it works both ways...
uk: Сподіваюсь, що він працює в обох напрямках...

en: Horray!
uk: Ура!

en: Not only is this going to save me a lot of walking, it's also loads of fun!
uk: Це не тільки позбавляє мене від зайвої ходьби, це ще й весело!

en: There's a note in here
uk: Ось записка

en: It says the following:
uk: Говориться наступне:

en: Cheaters never prosper
uk: Шахраї ніколи не досягають успіху

en: Oh...
uk: Ох...

en: I saw this shield in the book about enchanting weapons
uk: Я бачив цей щит в книгі про чарівну зброю

en: It's a Phantasmal Shield
uk: Це Примарний Щит

en: The Phantasmal Shield will protect you from phantasmal forces
uk: Примарний Щит захищає від привидів

en: In addition to this it can reflect phantasmal projectiles back at the owner
uk: Додатково він відбиває примарні заряди назад тим, хто їх послав

en: Blocking at the last moment increases the power of the reflected projectile
uk: Блокує, миттєво збільшуючи силу відбитого заряду

en: Ugh, you have defeated me
uk: Ах, ти переміг мене

en: How...
uk: Як...

en: TALK! Where is my father?
uk: СКАЖИ! Де мій батько?

en: I... I don't understand...
uk: Я... Я не розумію...

en: Last night you came to my village and kidnapped my father
uk: Минулої ночі ти прийшов у моє село і викрав мого батька

en: Where is he?
uk: Де ж він?

en: I...
uk: Я...

en: I have never been to your village
uk: Я ніколи не був у твоєму селі

en: I don't know where your father is...
uk: Я не знаю, де твій батько...

en: But if you didn't take my Dad
uk: Але, якщо ти не крав мого батька

en: Found you!
uk: Ти знайшовся!

en: You survived?!
uk: Ти живий?!

en: You sound surprised, I thought you'd have known considering we're the same.
uk: Ти кажеш, що здивований?  Я гадаю, що ти б знав, враховуючи що ми з тобою одне і теж.

en: Except you're evil
uk: Крім твого зла

en: More evil
uk: Великого зла

en: Whatever, now I...
uk: Як би не було, я...

en: What is all this stuff?
uk: Що це за прилади?

en: Your experiment separated part of your conscious
uk: Твій експеримент відокремив частку твоєї свідомості

en: Yes I know that, you already told me
uk: Я знаю, ти вже казав мені

en: I'm still talking!
uk: Я ще кажу!

en: There should only be one of us in this world: one body, one conscious
uk: В цьому світі повинен бути лише один з нас: одне тіло, одна свідомість

en: These machines will join us together
uk: Ці машини з’єднають нас воєдино

en: The one on the left is for the original body, you
uk: Та, що зліва, для первісного тіла, тебе

en: And the one on the right is for the new body, me
uk: А, що справа, для нового тіла, мене

en: You will go in the one on the left and I'll go in the one on the right
uk: Ти підеш в ліву, а я в ту, що справа

en: It will then merge your body into mine, leaving just me
uk: Будемо поєднувати твоє тіло з моїм, залищаючи тільки мене

en: Merge us together? Over my dead body!
uk: Поєднання нас воєдино? Тільки через мій труп!

en: That was the plan. Since you're alive though, you've saved me the bother of having to drag your carcass all the way back here
uk: Це був план. Оскільки ти живий,  ти позбавив мене необхідності тягти твоє тіло весь цей шлях сюди

en: Now get in the machine!
uk: Зараз - в машину!

en: Wow, what a cool looking shield
uk: Нічого собі, який добрячий щит

en: Hopefully this will protect me from that spell
uk: Сподіваюсь, захистить мене від закляття

en: But there's only one way to find out...
uk: Це можна перевітити тільки одним шляхом...

en: Defeat the Sorceror
uk: Перемогти Чаклуна

en: It worked, I'm back!
uk: Це працює, повертаюсь!

en: Now to create that shield and get that sorceror...
uk: Зараз створити щит і до чаклуна...

en: Create a Resist Disintegration Shield
uk: Створити Щит проти Розчеплення

en: Using an item you have picked up is simple
uk: Використання підібраного предмета просто

en: Open your inventory ([INPUT_INVENTORY]) and use the arrow keys to highlight the bomb
uk: Відкрити реманент ([INPUT_INVENTORY]) і використовувати клавіші-стрілки для виділення бомби

en: Now press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE]) to select it
uk: Знову натиснути Атака ([INPUT_ATTACK]) або Використання ([INPUT_ACTIVATE])

en: Now close the inventory ([INPUT_INVENTORY])
uk: Знову закрити реманент ([INPUT_INVENTORY])

en: You can now use the item by pressing Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
uk: Тепер ним можна користуватися, натиснувши Використання ([INPUT_ACTIVATE])

en: Try it with the bomb, but make sure you stand well back!
uk: Щоб переконатися, спробуй це зробити з Бомбою та відійди подалі від неї

en: While you are in the inventory screen, the action is paused so you can take your time
uk: На час, доки знаходишся в реманенті, дія припиняється

en: Some items, such as health potions and weapons can be used in the inventory screen, so there is no need to exit the inventory
uk: Деякі речі, такі як цілюще зілля та зброя, можна використовувати, знаходячись в реманенті без необхідності вихода з нього

en: This generator looks OK, it just isn't on
uk: Генератор на вигляд справний, він лише не включений

en: I guess it powers that door, so I'll have to turn it on
uk: Гадаю, це живлення дверей, так що мені доведеться ввімкнути його

en: Turn on the generator?
uk: Ввімкнути генератор?

en: Where's the switch?
uk: Де вимикач?

en: Ah, here it is!
uk: Ах, ось де!

en: I'll leave it alone for the moment
uk: Поки що залишу його в спокої

en: Quickly turn left and right to shake off the slimes!
uk: Швидко повертаючись, позбався від слизнів!

en: Bow
uk: Лук

en: Press Action to interact
uk: Натисни Дія для взаємодії

en: %s is required
uk: Потрібно %s

en: Bomb
uk: Бомба

en: Small Rock
uk: Камінець

en: Press Action to retrieve the Purple Gem
uk: Натисни Дія, щоб витягти Аметист

en: Tesla Pack
uk: Батарейка Тесла

en: Press Action to retrieve Tesla Pack
uk: Натисни Дія, щоб взяти Батарейку Тесла

en: Press Action to replace Tesla Pack
uk: Натисни Дія для заряду Батарейки Тесла

en: Obtained %s
uk: Отримано %s

en: Complete
uk: Завершено

en: %d more to go...
uk: Ще %d ...

en: Used %s
uk: Використано %s

en: Cannot equip items whilst transmogrified
uk: Не можна екіпіруватися, будучи перетвореним

en: Equipped %s
uk: Екіпіровано %s

en: Maximum health has increased!
uk: Найбільше здоров’я додано!

en: Bow will now fire %s
uk: Зараз лук стріляє %s

en: A bow is required to use this item
uk: Потрібен лук, щоб використати цю річ

en: Cannot transmogrify here...
uk: Тут неможливо перетворитися...

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Start a new game?
uk: Розпочати нову гру?

en: Play the tutorial?
uk: Пройти навчання?

en: Exit the game?
uk: Вийти зі гри?

en: Back
uk: Назад

en: Game Loaded
uk: Гра завантажена

en: Game Saved
uk: Гра збережена

en: Any unsaved progress will be lost
uk: Не збережені досягнення будуть втрачені

en: Joy Button #%d
uk: Кнопка #%d

en: Press Action to talk to %s
uk: Натисни Дія для розмови з %s

en: New Objective: %s
uk: Нове завдання: %s

en: Objective Completed: %s
uk: Завдання виконано: %s

en: This weapon is not having any effect...
uk: Ця зброя не діє...

en: Press Action to attach the Tesla Pack
uk: Натисни Дія для підключення Батарейки Тесла

en: The Legend of Edgar
uk: Легенда про Едгара

en: %s is needed to activate this switch
uk: Потрібно %s для активації цього перемикача

en: Press Action to use this switch
uk: Натисни Дія для використання перемикача

en: Press Action to save your game
uk: Натисни Дія для збереження гри

en: %s is required to use this Pressure Plate
uk: Для використання датчика ваги потрібно %s

en: %s is needed to open this door
uk: Щоб відчинити двері, потрібно %s

en: This door is locked
uk: Двері заблоковано

en: This teleporter is not active
uk: Цей телепорт не активний

en: Push Up or Down to use this lift
uk: Натисни Вгору чи Вниз для використання ліфту

en: This lift is not active
uk: Цей ліфт не активний

en: Cannot carry any more %s
uk: Не понести більше %s

en: Picked up %s x %d
uk: Підібрано %s x %d

en: Picked up %s
uk: Підібрано %s

en: %s is required to carry this item
uk: Щоб це нести потрібно %s

en: Storage Key
uk: Ключ від складу

en: Coal Bag Storage Switch Key
uk: Ключ від складу мішків

en: Large Room Key
uk: Ключ від великої кімнати

en: Coal Bag
uk: Вугільний Мішок

en: Forest Cell Key
uk: Ключ від лісової келії

en: Wood Axe
uk: Сокира

en: Health Potion
uk: Цілюще зілля

en: Outflow Key
uk: Ключ виходу

en: Flow Control Key
uk: Ключ управління ходом

en: Waste Processing Key
uk: Ключ переробки відходів

en: Access Key 1
uk: Ключ Доступу 1

en: Access Key 2
uk: Ключ Доступу 2

en: Access Key 3
uk: Ключ Доступу 3

en: Trap Door Switch Key
uk: Ключ перемикача Дверей Пастки

en: Coal
uk: Вугілля

en: Chopped Log
uk: Колода

en: Green Gem
uk: Смарагд

en: Red Gem
uk: Рубін

en: Blue Gem
uk: Сапфір

en: Purple Gem
uk: Аметист

en: Teleporter Key
uk: Ключ від Телепорту

en: New Game
uk: Нова гра

en: Tutorial
uk: Навчання

en: Load Game
uk: Завантажити гру

en: Options
uk: Параметри

en: About
uk: Про програму

en: Quit
uk: Вихід

en: Configure Controls
uk: Конфігурація управління

en: Configure Sound
uk: Конфігурація звуку

en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: Show Hints
uk: Підказки

en: A potion which will transform you...
uk: Зілля, що перетворить тебе...

en: A potion which will restore 5 health points
uk: Зілля відновлення 5 одиниць здоров’я

en: A powerful bomb
uk: Потужна бомба

en: A potion which renders you invisible to certain enemies
uk: Зілля, що зробе невидимим для деяких видів супротивників

en: The eyeball from a Gazer
uk: Око спостерігача

en: A Tesla Pack. It has no charge.
uk: Батарейка Тесла. Не заряжена.

en: A Summoner's Staff. It cannot be used by humans.
uk: Посох Викликача. Не може бути використаний людьми.

en: A Tesla Pack. It is fully charged.
uk: Батарейка Тесла. Повністю заряжена.

en: An empty potion bottle
uk: Порожня пляшка для зілля

en: A bag of chicken feed
uk: Лантух курячого корму

en: A bag suitable for carrying coal
uk: Сумка для вугілля

en: Basic Sword
uk: Простий Меч

en: A Sword given to you by Jacob
uk: Меч від Якоба

en: A bow
uk: Лук

en: Small Wooden Shield
uk: Маленький дерев’яний щит

en: A small shield that provides basic protection
uk: Маленький щит простого захисту

en: Normal Arrow
uk: Звичайна стріла

en: Normal Arrows
uk: Звичайні стріли

en: An axe suitable for chopping trees
uk: Сокира для рубки дерева

en: Pickaxe
uk: Кирка

en: A pickaxe lent to you by Borgan
uk: Кирка від Боргана

en: Fire Burner Key
uk: Ключ від Вогняної Горілки

en: Potion Room Key
uk: Ключ від кімнати з зіллям

en: Surge Passage Key
uk: Ключ електророзрядного тунелю

en: Demolition Storage Key
uk: Ключ від Складу з Бомбами

en: No Objectives
uk: Нема завдань

en: Press Action to reset puzzle blocks
uk: Натисни Дія для відновлення головоломки

en: Try hitting the skull...
uk: Спробуй вразити череп...

en: This machine is not active
uk: Машина неактивна

en: Repeat the sequence
uk: Повторити послідовність

en: Correct Sequence
uk: Вірна послідовність

en: Incorrect Sequence
uk: Хибна послідовність

en: The Legend of Edgar has encountered the following error
uk: Легенда про Едгара зустріла слідуючу помилку

en: Please report this error to Parallel Realities
uk: Будь ласка, повідомте про цю помилку Parallel Realities

en: Venus Flytrap
uk: Венерина мухоловка

en: Push Up or Down to raise or lower the platform
uk: Натисни Вгору або Вниз для підйому або спуску платформи

en: Up
uk: Вгору

en: Down
uk: Вниз

en: Left
uk: Вліво

en: Right
uk: Вправо

en: Jump
uk: Стрибок

en: Attack
uk: Атака

en: Block
uk: Захист

en: Action
uk: Дія

en: Use Item
uk: Використати річ

en: Previous Item
uk: Попередня річ

en: Next Item
uk: Наступна річ

en: Inventory
uk: Реманент

en: Pause
uk: Пауза

en: Dead Zone
uk: Мертва зона

en: Sound
uk: Звук

en: SFX Volume
uk: Ефекти

en: Music Volume
uk: Рівень музики

en: Ice Spray
uk: Розпилювач криги

en: Right Wing Lift Key
uk: Ключ ліфта правого крила

en: Mine Entrance Door Key
uk: Ключ від дверей шахти

en: Sewage Restricted Zone Key
uk: Ключ зони обмеженого доступу каналізації

en: Fortress Main Key
uk: Основний ключ фортеці

en: Teleporter Access Key 1
uk: 1-й Ключ до Телепорту

en: Teleporter Access Key 2
uk: 2-й Ключ до Телепорту

en: Teleporter Access Key 3
uk: 3-й Ключ до Телепорту

en: Empty Bottle
uk: Порожня пляшка

en: First Floor Key
uk: Ключ 1-го Поверху

en: Press Action to retrieve %s
uk: Натиснути Дія, щоб отримати %s

en: Tuning Fork
uk: Камертон

en: Second Floor Keycard
uk: Ключ-карта 2-го Поверху

en: Instruction Card #1
uk: Карта інструкцій #1

en: Instruction Card #2
uk: Карта інструкцій #2

en: Instruction Card #3
uk: Карта інструкцій #3

en: Instruction Card #4
uk: Карта інструкцій #4

en: Centurion Statue
uk: Статуя Центуріона

en: Spider Statue
uk: Статуя Павука

en: Tortoise Statue
uk: Статуя Черепахи

en: Scorpion Statue
uk: Статуя Скорпіона

en: A Blue Gem
uk: Сапфір

en: A statue of a Centurion. It has 2 legs.
uk: Статуя Центуріона. Має 2 ноги.

en: A Green Gem
uk: Смарагд

en: A Purple Gem
uk: Аметист

en: A Red Gem
uk: Рубін

en: A statue of a Scorpion. It has 6 legs.
uk: Статуя Скорпіона. Має 6 лап.

en: A statue of a Spider. It has 8 legs.
uk: Статуя Павука. Має 8 лап.

en: A statue of a Tortoise. It has 4 legs.
uk: Статуя Черепахи. Має 4 лапи.

en: A Tuning Fork
uk: Камертон

en: A chopped log
uk: Колода

en: Narrator
uk: Розповідач

en: Enter the directions
uk: Введіть інструкції

en: Out of space for instructions
uk: Недостатньо місця для інструкцій

en: Creates ice cubes that expand on contact with water
uk: Створює крижані кубики, що збільшуються при контакті з водою

en: A bottle capable of capturing souls
uk: Пляшка, здатна захвачувати духів

en: Cannot pick up %s. Inventory full
uk: Неможливо підібрати %s. Реманент повен

en: Filling mine cart...
uk: Навантаження рудничного візка...

en: Out of arrows!
uk: Скінчилися стріли!

en: A bottle with a soul trapped inside
uk: Пляшка з пійманим духом

en: Full Mine Cart
uk: Рудничний візок повен

en: Processing Lift Key
uk: Ключ ліфта переробки

en: Right Grabber Key
uk: Ключ правого захвата

en: Left Grabber Key
uk: Ключ лівого захвата

en: Master Key
uk: Головний ключ

en: An Oil Can
uk: Банка мастила

en: Oil Can
uk: Банка мастила

en: A powerful repellent
uk: Потужний відлякуючий засіб

en: Repellent
uk: Відлякуючий засіб

en: Fortress Mine
uk: Рудник фортеці

en: Sludge Tentacle
uk: Щупальце Багнюки

en: A Red Sludge Tentacle
uk: Щупальце Червоної Багнюки

en: Eyeball Smoothie
uk: Око Підлабузника

en: A liquid made from eyeballs and tentacles
uk: Зілля з очей та щупальців

en: Patching your save game. Please wait...
uk: Конвертування Вашої гри. Будь ласка, зачекайте...

en: Now! Run while it's stunned!
uk: Тікай, доки він не отямився!

en: I just need to find another shield to enchant
uk: Мені потрібно знайти інший щит для чаклування

en: Its wounds are already healing...
uk: Рани вже зцілені...

en: If you compiled the game from source, you need to do a make install
uk: Якщо гра зібрана з початкових кодів, потрібно зробити make install

en: A Yellow Gem
uk: Топаз

en: Failed to open PAK file %s
uk: Не вдалося відкрити PAK-файл %s

en: Find a way to remove the Gem...
uk: Знайти спосіб видалення Самоцвіту...

en: Press Action to retrieve the Yellow Gem
uk: Натисни Дія для отримання Топазу

en: Book
uk: Книга

en: Sign
uk: Надпис

en: Note
uk: Записка

en: Solve the sliding puzzle
uk: Розв’язати ковзну головоломку

en: The armour is too tough for them to penetrate...
uk: Лати не по зубам...

en: A length of rope
uk: Канат

en: A device for grabbing far away objects
uk: Пристрій захвату віддалених об’ектів

en: A bottle of pills that convert slime into water
uk: Пляшка з пілюлями для перетворення слизу в воду

en: Tutorial Key
uk: Навчальний ключ

en: Light Key
uk: Ключ освітлення

en: Rope
uk: Канат

en: Extend-O-Grab
uk: Видвижний захват

en: Water Purifiers
uk: Водоочищувач

en: Right Wing Key
uk: Ключ правого крила

en: Catapult Lift Key
uk: Ключ ліфта катапульти

en: Armoury
uk: Збройна

en: Maggie
uk: Меггі

en: Jacob
uk: Якоб

en: Borgan
uk: Борган

en: Edgar
uk: Едгар

en: Mine Cart
uk: Рудничний візок

en: %s has regained power
uk: %s відновив енергію

en: An old shield found in the Armoury
uk: Старий щит, знайдений в збройній

en: A Sword that can be charged with lightning
uk: Меч, який можна зарядити блискавками

en: A Sword imbued with the power of lightning
uk: Меч, заряжений блискавками

en: Lightning Sword
uk: Меч Блискавок

en: INTRUDER!
uk: САМОЗВАНЕЦЬ!

en: Statistics
uk: Статистика

en: Play Time: %s
uk: Час гри: %s

en: Kills: %d
uk: Вбито: %d

en: Bats Drowned: %d
uk: Втоплено кажанів: %d

en: Times Eaten: %d
uk: З’їдено: %d

en: Distanced Travelled: %0.1fKM
uk: Пройдено: %0.1fKM

en: Attacks Blocked: %d
uk: Відбито атак: %d

en: Time Spent As A Slime: %s
uk: Час в образі слизня: %s

en: Arrows Fired: %d
uk: Випущено стріл: %d

en: You found a secret!
uk: Знайдено тайник!

en: 10 charges remaining...
uk: Зосталось 10 зарядів...

en: %s is out of power
uk: %s без енергії

en: The damage from this weapon is being absorbed...
uk: Пошкодження від цієї зброї поглинуто...

en: Secrets Found: %d / %d
uk: Знайдено тайників: %d / %d

en: Press Action to activate the Light Pillar
uk: Натисни Дія для активації Стовпа Освітлення

en: Removed %s
uk: Видалено %s

en: Their partner will heal them when they fall...
uk: Напарники зцілюють, якщо вони падають в бою...

en: Super is ready...
uk: Супер готовий...

en: Used Amulet of Resurrection
uk: Використано Амулет Воскресіння

en: Press Action to enter the Soul Merger
uk: Натисни Дія для входу в Поєднувач Душ

en: An IN Chamber and an OUT Chamber are required
uk: Потрібні Камера ВХОДУ (IN) та Камера ВИХОДУ (OUT)

en: One blow from the pickaxe should shatter it
uk: Можна зруйнувати одним ударом кирки

en: Press Action to reprogram the Soul Merger
uk: Натисни Дія для перепрограмування Поєднувача Душ

en: Spanner is required
uk: Потрібен гаєчний ключ

en: Press Action to Cancel
uk: Натисни Дія для відміни

en: %s is needed to activate this Light Pillar
uk: Для активації Стовпа Освітлення потрібно %s

en: Evil_Edgar
uk: Злий Едгар

en: I'm better than you in every single way...
uk: Я краще від тебе в усьому...

en: Get down from there!
uk: Спускайся звідди!

en: Stupid duds...
uk: Безглузда осічка...

en: Die!
uk: Умри!

en: Arghh! My eyes!
uk: Ах! Мої очі!

en: A spanner
uk: Гаєчний ключ

en: An exploding Gazer Eyeball. A dud?
uk: Вибухливе Око Спостерігача. Осічка?

en: Automatically brings you back to life once if you die
uk: Самостійно і лише одноразово воскрешає в разі загибелі

en: Flaming Arrows
uk: Вогняні Стріли

en: A shield that can resist fire
uk: Вогняний Щит

en: Solve the jigsaw puzzle
uk: Розв’язати головоломку

en: Try luring something else into the Ant Lion's pit...
uk: Спробуй заманити когось в яму Мурашиного Лева...

en: A piece of a puzzle
uk: Частина головоломки

en: The glass looks very weak now...
uk: Зараз скло здається дуже крихким...

en: Press Escape to exit
uk: Натисни Esc для виходу

en: A beautiful ring
uk: Гарненьке кільце

en: Normal Arrow is required
uk: Потрібні Звичайні Стріли

en: Created %d Flaming Arrows
uk: Зроблено %d Вогняних Стріл

en: Press buttons to escape the snowball!
uk: Натисни клавішу для врятування від снігової груди

en: A potion to create flaming arrows
uk: Зілля створення вогняних стріл

en: An Armadillo Spike Ball. Scatters spikes when thrown
uk: Колючий шар Панцерника. Розсипається шипами після кидка

en: Try getting the Borer to grab a bomb...
uk: Спробуйте використати Черв’яка як бомбу...

en: Spores that will make certain monsters temporarily harmless
uk: Спори, тимчасово знешкоджуючі деяких монстрів

en: It's out of apples...
uk: Вже без яблук...

en: Failed
uk: Невдача

en: Select a colour for every peg in the row
uk: Вибрати колір для кожного кілочка в ряду

en: Press Action to retrieve the Horn
uk: Натисни Дія, щоб отримати Ріг

en: Attempts remaining: %d
uk: Залишилось спроб: %d

en: The pot is empty
uk: Порожня ємність

en: Your %s has been stolen!
uk: У тебе вкрали %s!

en: <Empty>
uk: <Пусто>

en: The horn from a fearsome monster
uk: Ріг страшного монстра

en: A delicious apple
uk: Смачне яблуко

en: A magical shell fragment from a Rampaging Master Tortoise
uk: Магічний уламок панцира Розгніваної Головної Черепахи

en: A shield that can resist disintegration
uk: Щит, що протидіє розчепленню

en: Try using one of the artifacts to protect yourself...
uk: Спробуй використати один з артефактів для свого захисту

en: Failed to load game
uk: Помилка при завантаженні гри

en: Your %s has been destroyed
uk: Твій %s пошкоджено

en: Binding only works against weakened demons
uk: Утримуються тільки ослаблені демони

en: Sends a weakened demon back to its own dimension
uk: Ослаблений демон відправляється назад у свій вимір

en: A lump of highly poisonous meat
uk: Шматок надзвичайно отруйного м’яса

en: Scrap of Paper
uk: Клаптик паперу

en: Creates a temporary shield that reflects magic spells
uk: Створює тимчасовий щит для відраження магії

en: Protects against certain attacks. Stops working if you move
uk: Захищає від деяких атак. Припиняє діяти при рухі

en: Press Attack whilst Blocking to use your shield...
uk: Тисни Атака під час Захисту для використання твого щита...

en: Play Time
uk: Час гри

en: Kills
uk: Вбито

en: Arrows Fired
uk: Випущено стріл

en: Distanced Travelled
uk: Пройдено шляху

en: Attacks Blocked
uk: Відбито атак

en: Time Spent As A Slime
uk: Час о образі слизня

en: Secrets Found
uk: Знайдено тайників

en: Continues
uk: Продовжень

en: Defeated Bosses
uk: Переможено верховодів

en: Undefeated
uk: Відновлено

en: Defeated
uk: Переможено

en: Sorceror
uk: Чаклун

en: Enough! Prepare to die...
uk: Досить! Готуйся до смерті...

en: Quickly turn left and right to remove the hold person spell!
uk: Щвидко обертайся, щоб позбавитись від закляття остовпіння!

en: Your shield is increasing in power...
uk: Твій щит збільшує потужність...

en: The Legend of Edgar v%0.2f
uk: Легенда про Едгара v%0.2f

en: King Grub
uk: Король-Личинка

en: The Golem
uk: Голем

en: Queen Wasp
uk: Королева Оса

en: The Swamp Guardian
uk: Хранитель Болота

en: The Gargoyle
uk: Горгуля

en: The Blob
uk: Блоб

en: The Watchdog
uk: Сторожевий Пес

en: The Awesome Foursome
uk: Жахливий Квартет

en: Mataeus
uk: Матайоус

en: The Phoenix
uk: Фенікс

en: The Borer
uk: Черв’як

en: Evil Edgar
uk: Злий Едгар

en: The Sewer Dweller
uk: Мешканець каналізації

en: The Salamander
uk: Саламандра

en: The Black Book
uk: Чорна Книга

en: The Sorceror
uk: Чаклун

en: Became a legend
uk: Став легендою

en: Defeated Chaos
uk: Переможений Хаос

en: Defeated the Sorceror
uk: Переможений Чаклун

en: Obtained the Dragon Shield
uk: Отримано Щит Дракона

en: Found all secrets
uk: Знайдені всі тайники

en: Walked 50km
uk: Пройдено 50 км

en: Fired 500 arrows
uk: Випущено 500 стріл

en: Defeated 1000 enemies
uk: Переможено 1000 противників

en: Defeated 2000 enemies
uk: Переможено 2000 противників

en: Defeated the Black Book
uk: Переможено Чорну Книгу

en: Defeated Grimlore
uk: Переможено Гримлора

en: Defeated the Phoenix
uk: Переможено Фенікса

en: Defeated Azriel
uk: Переможено Азраїла

en: Defeated the Gargoyle
uk: Пореможено Горгулю

en: Defeated a Rampaging Master Tortoise
uk: Переможено Розгнівану Головну Черепаху

en: Obtained the Lightning Sword
uk: Здобуто Меч Блискавок

en: Opened the safe in the Library
uk: Відкрито сейф у бібліотеці

en: Located the Occult Section
uk: Знайдено Оккультну Секцію

en: Met the Sorceror
uk: Зустрінуто Чаклуна

en: Obtained 10 Hit Points
uk: Досягнуто 10 одиниць здоров’я

en: Obtained 20 Hit Points
uk: Досягнуто 20 одиниць здоров’я

en: Rescued all of Jacob's chickens
uk: Врятовані всі кури Якоба

en: Fired 250 arrows
uk: Випущено 250 стріл

en: Blocked 2000 attacks
uk: Відбито 2000 атак

en: Continued 20 times
uk: Продовжено 20 раз

en: Drowned 20 Red Bats
uk: Затоплено 20 кажанів

en: Escaped the Dungeon
uk: Втечено з в’язниці

en: Got eaten 5 times
uk: З’їдено 5 раз

en: Entered the Forbidden Swamp
uk: Досягнуто Заборонне Болото

en: Completed the Tutorial
uk: Пройдено Навчання

en: Obtained the Fire Shield
uk: Добуто Вогняного Щита

en: Got to the Fortress
uk: Досягнуто Фортеці

en: Defeated the Golem using only the grabbers
uk: Переможено Голема лише захватами

en: Defeated 100 enemies
uk: Переможено 100 противників

en: Defeated 200 enemies
uk: Переможено 200 противників

en: Defeated 500 enemies
uk: Переможено 500 противників

en: Defeated the Watchdog
uk: Переможено Сторожового Пса

en: Defeated the Awesome Foursome
uk: Переможено Жахливий Квартет

en: Defeated the Blob
uk: Переможено Блоба

en: Defeated the Borer
uk: Переможено Черв’яка

en: Defeated Evil Edgar
uk: Переможено Злого Едгара

en: Defeated the Queen Fly
uk: Переможено Королеву Осу

en: Defeated the Golem
uk: Переможено Голема

en: Defeated the King Grub
uk: Переможено Короля-Личинку

en: Defeated Mataeus
uk: Переможено Матайоуса

en: Defeated the Salamander
uk: Переможено Саламандру

en: Defeated the Sewer Dweller
uk: Переможено Мешканця Каналізації

en: Defeated the Forbidden Swamp Guardian
uk: Переможено Хранителя Заборонного Болота

en: Read all of the Monster Compendium
uk: Прочитано весь Компендіум Монстрів

en: Obtained the Amulet of Resurrection
uk: Знайдено Амулет Воскресіння

en: Spent 10 minutes as a Slime
uk: Пробуто 10 хвилин Слизнем

en: Hidden Medal
uk: Прихована медаль

en: A bell
uk: Дзвоник

en: Creates a save point at your current position
uk: Створює точку збереження на вибраній позиції

en: Your controls have been reversed!
uk: Реверсоване управління!

en: You cannot use this here
uk: Неможливо використати це тут

en: You can only use this item in an empty space
uk: Цим вожливо користуватись у вільному просторі

en: Bell
uk: Дзвоник

en: A sheet of music
uk: Ноти

en: Choose slot to save to
uk: Вибери слот для збереження

en: Choose slot to load from
uk: Вибрати слот для завантаження

en: Press Action to go to %s
uk: Натисни Дія для проходу в %s

en: the Village
uk: Село

en: the Mine
uk: Рудник

en: the Forest
uk: Ліс

en: the Forbidden Swamp
uk: Заборонне Болото

en: the Cave
uk: Печера

en: the Fortress Outskirts
uk: Околиця Фортеці

en: the Sewer
uk: Каналізація

en: the Fortress Basement
uk: Підвал Фортеці

en: the Fortress Ground Floor
uk: Цокольний поверх Фортеці

en: the Laboratory
uk: Лабораторія

en: the Library
uk: Бібліотека

en: the Fortress Mine
uk: Рудник Фортеці

en: the Armoury
uk: Збройна

en: the Borer Cave
uk: Печера Черв’яка

en: the Catacombs
uk: Підземелля

en: the Study
uk: Кабінет

en: the Dungeon
uk: В’язниця

en: the Frozen Wastes
uk: Заморожена пустеля

en: the Outer Cave Network
uk: Мережа зовнішніх печер

en: the Inner Cave Network
uk: Мережа внутрішніх печер

en: the Graveyard
uk: Цвинтар

en: the Left Tower
uk: Ліва башта

en: the Right Tower
uk: Права башта

en: the Crypt
uk: Склеп

en: Village
uk: Село

en: Mine
uk: Рудник

en: Forest
uk: Ліс

en: Forbidden Swamp
uk: Заборонне Болото

en: Cave
uk: Печера

en: Fortress Outskirts
uk: Околиця Фортеці

en: Sewer
uk: Каналізація

en: Fortress Basement
uk: Підвал Фортеці

en: Fortress Ground Floor
uk: Цокольний поверх Фортеці

en: Laboratory
uk: Лабораторія

en: Library
uk: Бібліотека

en: Borer Cave
uk: Печера Черв’яка

en: Catacombs
uk: Підземелля

en: Study
uk: Кабінет

en: Dungeon
uk: В’язниця

en: Frozen Wastes
uk: Заморожена пустеля

en: Outer Cave Network
uk: Мережа зовнішніх печер

en: Inner Cave Network
uk: Мережа внутрішніх печер

en: Graveyard
uk: Цвинтар

en: Left Tower
uk: Ліва башта

en: Right Tower
uk: Права башта

en: The Observatory
uk: Обсерваторія

en: Crypt
uk: Склеп

en: Copyright Parallel Realities 2009 - %d
uk: Авторське право Parallel Realities 2009 - %d

en: Restart Checkpoint
uk: Перезапуск з контрольної точки

en: Cheats can only be enabled in-game
uk: Коди включаються тільки в грі

en: Press any key
uk: Натисни будь-яку клавішу

en: Cannot equip items whilst attacking
uk: Неможливо екіпіруватися під час атаки

en: Continue
uk: Продовжити

en: Medals
uk: Медалі

en: Audio Quality
uk: Якість звуку

en: Cheats
uk: Коди

en: Infinite Health
uk: Нескінчене здоров’я

en: Infinite Arrows
uk: Нескінчені стріли

en: Lava is fatal
uk: Лава смертельна

en: Use Up and Down to select. Enter to change.
uk: Використовувати Вгору та Вниз для вибору. Enter для зміни.

en: Interact
uk: Взаємодія

en: Use
uk: Використати

en: Please configure all controls
uk: Будь ласка, сконфігуруйте все управління

en: Quickly turn left and right to shake off the pieces!
uk: Швидко обертайся, щоб позбавитись шариків!

en: Azriel
uk: Азраїл

en: Until we meet again...
uk: Доки не зустрінемось знову...

en: Ivan's keepsake
uk: Подарунок Івана

en: Selected %s
uk: Вибрано %s

en: Press buttons to break the petrification!
uk: Тисни клавіші для припинення кам’яніння

en: Completed the game with only 5 hit points
uk: Пройдено гру з 5-ма одиницями здоров’я

en: Completed the game without continuing
uk: Гра пройдена без використання продовжень

en: Accessed the Crypt
uk: Проникнуто до Склепу

en: Quickly turn left and right to shake off the miniature gargoyles!
uk: Швидко обертайся, щоб позбавитись маненьких горгулій

en: Dragon Shield
uk: Щит Дракона

en: A shield that can resist dragon breath
uk: Цей щит здатний захистити від подиху дракона

en: SMALL_FONT_SIZE and LARGE_FONT_SIZE must be specified when using a custom font
uk: Для використання шрифтів користувача повинні бути визначені SMALL_FONT_SIZE та LARGE_FONT_SIZE

en: Enabling cheats will not allow you to achieve 100% completion in the game
uk: Використання кодів не дасть можливості 100% проходження гри

en: You got into the machine by yourself?! You're even stupider than I thought you were!
uk: Ти забрався в машину сам? Ти опинився ще дурнішим, ніж я думав!

en: Stalagmite
uk: Сталагміт

en: Burn to ashes!
uk: Згори до тла!

en: Feel my power!
uk: Відчуй мою силу!

en: Suffer!
uk: Страждай!

en: Pathetic
uk: Жалюгідний

en: Impale
uk: Зранений

en: Confuse
uk: Розгублений

en: Darkness
uk: Спохмурнілий

en: Hold Person
uk: Нерухомий

en: A Sword of Legend
uk: Легендарний Меч

en: Reflects phantasmal forces. Blocking at the last moment increases the power.
uk: Захищає від привидів. Блокує, миттєво збільшує силу відбитого заряду.

en: Chaos has been subdued
uk: Хаос був подавлений

en: For now...
uk: На даний момент...

en: Chaos will soon be free
uk: Хаос незабаром буде вільний

en: To terrorise the world once again
uk: Щоб знову жахати світ

en: Rift
uk: Прохід

en: Tendrils
uk: Вуса

en: Orbs
uk: Шари

en: I will destroy you!
uk: Я знищу тебе!

en: He must have teleported me away with the last of his magic
uk: Схоже, що він телепортував мене с останніх магічних сил

en: Even though I didn't manage to slay him, he's now too weak to pose a threat to the world
uk: Хоч я його й не вбив, він дуже слабий, щоб являти загрозу світу

en: Time to get back to rescuing my father...
uk: Настав час повернутись до порятунку мого Татка...

en: It's sealed tight. I'm not getting back in there
uk: Він надійно запертий. Я не зможу туди повернутись

en: It's over
uk: Кінчено

en: Hey, what's that? It looks like a sword
uk: А це що? Схоже на меч

en: This must be Ivan's sword
uk: Це мабуть меч Івана

en: You... You will never defeat me
uk: Ти... Ти ніколи не здолаєш мене

en: I will escape this wretched place
uk: Я втечу з цього жахливого місця

en: Even if it takes me another 100 years
uk: Навіть, якщо мені буде потрібно ще 100 років

en: These chains won't hold me forever
uk: Ці ланцюги не зможуть тримати мене завжди

en: Time to finish this. Prepare yourself!
uk: Настав час покласти цьому край. Приготуйся!

en: No! BANISH!
uk: Ні! ВИГНАННЯ!

en: What a horrible night
uk: Яка жахлива ніч

en: Edgar, I have to go out for a few hours
uk: Едгар, мені потрібно відлучитись на кілька годин

en: You can stay up for another 30 minutes, but then you're to pack up your toys and go to bed
uk: Ти можеш не лягати ще 30 хвилин, потім склади іграшки та йди спати

en: The following morning...
uk: Наступного ранку...

en: Dad! Where are you?
uk: Татку! Де ти?

en: It doesn't look like Dad came home last night
uk: Не схоже, щоб Татко ввечері повернувся додому

en: His bed hasn't been slept in and my breakfast isn't ready
uk: На ліжку не спали та мій сніданок не готовий

en: That can only mean one thing...
uk: Це може означати тільки одне...

en: He must have been kidnapped by that evil sorceror!
uk: Його викрав злий чаклун!

en: Something very powerful was here
uk: Тут було щось потужне

en: I can still feel the magical charge that it gave off
uk: Все ще відчувається магічний заряд, що сходив раніше

en: Whatever it was, it's long gone...
uk: Щоб там не було, це було давним давно...

en: A magical knife conjured by Mataeus
uk: Чарівний кинджал, наворожений Матайоусом

en: Magical Knife
uk: Чарівний кинджал

en: Third Floor Passage Key
uk: Ключ проходу третього поверху

en: Third Floor Keycard
uk: Ключ-карта третього поверху

en: Fourth Floor Keycard
uk: Ключ-карта четвертого поверху

en: Anti-Gravity Switch Key 1
uk: Ключ 1 перемикача антигравітації

en: Anti-Gravity Switch Key 2
uk: Ключ 2 перемикача антигравітації

en: Old Shield
uk: Старий щит

en: Old Key
uk: Старий ключ

en: Lava Lift Key
uk: Ключ ліфта лави

en: Lift Key
uk: Ключ ліфта

en: Study Lift Key
uk: Ключ ліфта кабінета

en: Conveyor Belt Key
uk: Ключ стрічки конвеєра

en: Instruction Room Key
uk: Ключ кімнати інструкцій

en: Full Soul Bottle
uk: Пляшка, наповнена духом

en: Potion of Invisibility
uk: Зілля невидимості

en: Potion of Transmogrification
uk: Зілля перетворення

en: Armadillo Spike Ball
uk: Колючий шар Панцерника

en: Gazer Eyeball
uk: Око Спостерігача

en: Apple
uk: Яблуко

en: Dud Exploding Gazer Eyeball
uk: Невибухнувше око Спостерігача

en: Fire Shield
uk: Вогняний щит

en: Edgar's_Father
uk: Батько_Едгара

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Attribute of the Strong"
uk: Це книга Стівена Дж. Суіні "Ознака сильного"

en: Library Key
uk: Ключ від Бібліотеки

en: Yellow Gem
uk: Топаз

en: Mandrake Root
uk: Корінь Мандрагори

en: Mantis Fat
uk: Жир Богомола

en: Condor Bones
uk: Кості кондора
