edgar - en to pt translation catalogue (125 entries)

en: Thanks, this is perfect!
pt: Obrigado, perfeito!

en: Do you have everything you need now?
pt: Tem tudo o que precisa?

en: I sure do
pt: Sim, tenho

en: So what happens now?
pt: O que acontece agora?

en: We can get out of here! Where do you want to go?
pt: Podemos ir embora! Para onde queres ir?

en: Back to the fortress, I still need to rescue my Dad from the sorceror
pt: Para o forte. Ainda tenho que salvar o meu pai do feiticeiro.

en: OK, remember what I told you about his disintegration spell?
pt: Está bem. Lembras-te do que falei sobre o feitiço de desintegração?

en: I think so...
pt: Acho que sim...

en: Go to the lab and combine that ring and your shield
pt: Vai ao laboratório e combina o anel com o escudo.

en: How?
pt: Desculpa?

en: Throw the shield and ring into the cauldron along with some mandrake root, that should do it
pt: Atira o escudo e o anel para o caldeirão. Junta um pouco de raiz de mandragora e já está.

en: OK...
pt: Está bem.

en: Nothing will go wrong this time!
pt: Nada vai correr mal desta vez!

en: (I have the statue that Olaf stole)
pt: (Tenho a estátua que o Olaf roubou)

en: (Perhaps I should return it to him, he is saving me after all)
pt: (É melhor devolve-la. No fim de contas ele salvou-me)

en: (Then again, he did steal it, and I nearly died trying to get it)
pt: (No entanto, foi roubada e eu quase morri para a obter)

en: Give the statue to Olaf?
pt: Devolver estátua ao Olaf?

en: I found this in the cave, is it the statue you took?
pt: Encontrei isto na cave. É a estátua que tiraste?

en: Yes it is! Thanks for finding it!
pt: Sim! Obrigado por a teres encontrado.

en: I should be able to sell this for a decent price at the market
pt: Devo conseguir vender esta peça por um valor decente.

en: (I think I'll keep it for myself)
pt: (Se calhar, vou guarda-la para mim)

en: Ready to go?
pt: Preparado?

en: Return to the Fortress?
pt: Voltar para o forte?

en: Not yet, there's something else I need to do
pt: Ainda não. Tenho que fazer uma coisa.

en: OK, let me know when you're ready
pt: Está bem. Diz-me quando estiveres pronto.

en: Have you managed to find the horn yet?
pt: Já encontraste a corneta?

en: Have you found everything yet?
pt: Já encontraste tudo o que queres?

en: Not yet, I'm still looking
pt: Ainda não.

en: OK, I've found everything now
pt: Sim, já encontrei.

en: Another human, out here? How did you get out here?
pt: Outro humano aqui? Como vieste aqui parar?

en: I'm not sure, I think the sorceror sent me here, but he said he was going to kill me
pt: Não sei bem. Acho que foi o feiticeiro que me enviou, mas ele disse que me ia matar.

en: Hmmm, what's that on your hand?
pt: O que é isso na tua mão?

en: This? This is just a ring I found in his fortress
pt: Isto? É um anel que encontrei no forte.

en: It looks like a ring of protection, it must have saved you. Why were you in his fortress?
pt: Parece ser um anel de proteção e pelos vistos salvou-te. Porque estavas no forte?

en: He's kidnapped my Dad and I was there trying to save him
pt: O feiticeiro raptou o meu pai e eu estava a tentar salvá-lo.

en: Well, it looks like the ring's power is almost completely gone
pt: Parece que o poder do anel está a acabar.

en: If he hits you with that spell again it will almost certainly kill you
pt: Se o feiticeiro te atingir com outro feitiço, deve conseguir matar-te.

en: Something must have protected you from the spell. Were you wearing a pendant or a ring?
pt: Algo deve-te ter protegido do feitiço. Estás a usar algum anel ou pendente?

en: I did find a ring in the fortress but it didn't seem to have any powers
pt: Eu encontrei um anel no forte, mas não me parece que tenha poderes.

en: It might have been a ring of protection. I imagine that the protection would have been limited to a single use
pt: Pode ser um anel de proteção. No entanto, presumo que a proteção está limitada a uma só utilização.

en: What you could do though is combine the ring and your shield together to create a shield that will protect you from the spell
pt: O que podes fazer é combinar o anel e o escudo para criar um super escudo que te proteja do feitiço.

en: Do you have any experience mixing spells?
pt: Sabes alguma coisa sobre feitiços?

en: Kind of, but the last time I tried creating a shield the spell backfired and...
pt: Alguma. Mas da ultima vez que tentei, o feitiço virou-se contra mim e...

en: It created an evil version of yourself?
pt: Criou uma versão maléfica de ti?

en: Yeah, how did you know?
pt: Sim, como soubeste?

en: Where I'm from it used to happen at least once a month
pt: De onde eu venho, isso costuma acontecer.

en: Why are you here?
pt: Vens de onde?

en: The sorceror caught me looting his fortress and he banished me here
pt: O feiticeiro apanhou-me a saquear o forte e baniu-me.

en: What did you steal?
pt: O que roubaste?

en: It was a small golden statue, probably worth a lot of money
pt: Uma estátua de ouro que, provavelmente, vale bastante dinheiro.

en: I've been here for months now, but I've almost got all the ingredients I need to teleport back home
pt: Estou aqui há algum tempo, mas já tenho quase tudo o que preciso para me teletransportar-me para casa.

en: I just need one more thing, but it's in a cave to the west and I have no weapons to protect myself
pt: Já só preciso de uma coisa, mas esta está na cave e eu não tenho armas para me proteger.

en: But now you're here you can help me retrieve it
pt: Mas agora que estás aqui, podes ajudar-me.

en: I haven't gotten all my stuff back yet. I think everything's here though
pt: Eu ainda não tenho as minhas coisas. No entanto, acho que está tudo aqui.

en: When I've found everything I'll come back
pt: Quando encontrar tudo, volto.

en: OK, good luck!
pt: Está bem. Boa sorte.

en: What do you need?
pt: O que precisas?

en: It's the horn from a particular type of monster
pt: É uma corneta de um monstro especifico.

en: OK, it was just a suggestion
pt: Está bem. Era só uma sugestão.

en: Oh, you'll need this too
pt: Vais precisar disto.

en: Thanks!
pt: Obrigado!

en: Oh, one last thing.
pt: Mais uma coisa.

en: Seriously, just get the horn
pt: A sério, agarra a corneta.

en: OK
pt: Está bem.

en: Have I just sent a young boy to his death?
pt: Será que enviei um jovem para a morte?

en: Sorry, did you say something?
pt: Desculpa, disseste algo?

en: Huh?! Oh no, I was just practising the teleportation incantation...
pt: Hã? Não, só estava a praticar o encanto...

en: Yes, let's go
pt: Sim, vamos.

en: OK, here goes nothing, good luck finding your father
pt: Boa sorte para encontrares o teu pai.

en: Thanks, Olaf
pt: Obrigado Olaf.

en: Wow, a catapult!
pt: Uma catapulta!

en: The mechanism seems to be locked tight
pt: No entanto parece que o mecanismo está estragado.

en: The shield will protect you from most enemy attacks
pt: Este escudo portege-te de quase todos os ataques.

en: Some enemy attacks cannot be blocked
pt: Existem alguns ataques que não podem ser bloqueados.

en: Environmental hazards, such as falling rocks, cannot be blocked
pt: Danos ambientes, tais como queda de pedras não podem ser bloqueados.

en: To block an attack, press and hold block ([INPUT_BLOCK]).
pt: Para bloquear um ataque, prime e carregar em ([INPUT_BLOCK]).

en: You must be facing the attack to successfully block it
pt: Deves estar de frente para o ataque para te defenderes.

en: It's a portrait
pt: É um retrato.

en: Wait, what's that?
pt: Espera. O que é isso?

en: Oh, what's this?
pt: O que é isto?

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Honour of the Knights"
pt: É um livro de Stephen J Sweeney intitulado "The Honour of the Knights"

en: It's available on iBooks and the Amazon Kindle
pt: Está disponível no iBooks e no Amazon Kindle

en: I'm not exactly sure what any of that means, but it sounds interesting
pt: Não sei do que estás a falar, mas parece interessante.

en: I might read that later...
pt: Talvez tenha tempo mais tarde.

en: So, you escaped
pt: Então escapaste!

en: Yes I did, and my father wasn't there
pt: Sim e o meu pai não estava lá.

en: Maybe you just didn't look hard enough
pt: E procuraste bem?

en: Have another look
pt: Procura novamente

en: Maybe you should work on your spells
pt: Talvez devas praticar os feitiços.

en: NOW TELL ME WHERE MY FATHER IS!
pt: AGORA DIZ-ME ONDE ESTÁ O MEU PAI

en: You annoying little brat
pt: Tu és bastante chato.

en: I wouldn't be surprised if your father has abandoned you
pt: Não ficaria surpreendido se ele te tivesse abandonado.

en: What?!
pt: O quê?

en: I'll show you!
pt: Eu mostro-te.

en: That, was a mistake
pt: Isso foi um erro

en: Die
pt: Morre

en: That was odd, he was supposed to explode
pt: Estranho. Era suposto explodir.

en: Where did he go?
pt: Onde é que ele foi?

en: That's it? Just this old shield? It doesn't look any better than my current one.
pt: Isso? Apenas um escudo? Não parece melhor do que eu já tinha.

en: I have everything I need now
pt: Agora já tenho tudo o que preciso.

en: That's not a good sign...
pt: Isto não é um bom sinal...

en: There's a note here
pt: Está aqui uma nota.

en: There's a skull here
pt: Está aqui uma caveira.

en: Go back now
pt: Voltar

en: You fool. Do you truly seek destruction?
pt: Tolo! Procuras a destruição?

en: Then I shall destroy you!!
pt: Então eu vou destruir-te!

en: Congratulations, you found a secret!
pt: Parabéns. Descobriste um segredo.

en: Keep practising!
pt: Continua a praticar!

en: Hi
pt: Olá

en: Hello Edgar
pt: Olá Edgar

en: Can I borrow your shield?
pt: Emprestas-me o teu escudo?

en: Something like that
pt: Algo desse tipo

en: What do I have to do?
pt: O que tenho de fazer?

en: Go to the mine and collect me some coal
pt: Vai até à mina e traz algum carvão.

en: But we have plenty of coal!
pt: Mas nós temos imenso.

en: Yes, but this is not any old coal, this coal is special, it burns hotter and lasts longer
pt: Sim mas não é carvão velho. Este é especial. É mais quente e dura mais.

en: Do you have a bag?
pt: Tens alguma mala?

en: No, you can probably find one in the mine though
pt: Não, mas devemos encontrar alguma na mina.

en: OK, I'll get the coal
pt: Está bem. Vou buscar o carvão.

en: You'll also need this key to get into the mine
pt: Vais precisar desta chave para entrar na mina.

en: Collect 10 pieces of Coal
pt: Recolhe 10 peças de carvão

en: Thank you, Edgar, this coal is perfect! Hope the bats didn't scare you.
pt: Obrigado Edgar. Este carvão é perfeito. Espero que não te tenhas assustado com os morcegos.

en: The bats were the least of my worries...
pt: Os morcegos eram a menor das preocupações....

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não
