edgar - en to ja translation catalogue (1533 entries)

en: Thanks, this is perfect!
ja: ありがとう、 完璧だ!

en: Do you have everything you need now?
ja: いるものは 全部そろった?

en: I sure do
ja: もちろんだ。

en: So what happens now?
ja: これから どうするの?

en: We can get out of here! Where do you want to go?
ja: ここを 離れよう! どこへ行きたい?

en: Back to the fortress, I still need to rescue my Dad from the sorceror
ja: 砦に戻る。 まだ 魔法使いから父さんを 助けなければならない。

en: OK, remember what I told you about his disintegration spell?
ja: わかった。 奴の破壊の呪文の話を おぼえているか?

en: I think so...
ja: うん…

en: Go to the lab and combine that ring and your shield
ja: 研究所へ行って、 指輪と盾を 合成しなさい。

en: How?
ja: どうやって?

en: Throw the shield and ring into the cauldron along with some mandrake root, that should do it
ja: 大釜に 盾と指輪を入れて、 マンドレイクの根を いくらか加えればよい。

en: OK...
ja: わかった…

en: Nothing will go wrong this time!
ja: うまく行くさ!

en: ...
ja: …

en: (I have the statue that Olaf stole)
ja: (オラフが盗んだ 像を持っている。)

en: (Perhaps I should return it to him, he is saving me after all)
ja: (返したほうが いいのかもしれない。 オラフには 世話になったから。)

en: (Then again, he did steal it, and I nearly died trying to get it)
ja: (でも、 これは盗んだものだ。 そして これを見つけるために 死ぬような思いをした。)

en: Give the statue to Olaf?
ja: オラフに像を渡す?

en: I found this in the cave, is it the statue you took?
ja: これを洞窟で見つけた。 オラフが 盗んだ像?

en: Yes it is! Thanks for finding it!
ja: そう、 それだ! 見つけてくれて ありがとう!

en: I should be able to sell this for a decent price at the market
ja: 市場で 相当な値段で 売れるはずだ。

en: (I think I'll keep it for myself)
ja: (これは 自分のものに してしまおう。)

en: Ready to go?
ja: 準備はいいか?

en: Return to the Fortress?
ja: 砦に戻る?

en: Not yet, there's something else I need to do
ja: いや まだだ。 他にやらなければ ならない ことがある。

en: OK, let me know when you're ready
ja: そうか。 準備ができたら 言ってくれ。

en: Have you managed to find the horn yet?
ja: 角を見つけるのは 大変か?

en: Have you found everything yet?
ja: 持ち物は全部 見つかったか?

en: Not yet, I'm still looking
ja: いいや。 まだ 探している。

en: OK, I've found everything now
ja: 全部 見つかった。

en: ARGHHHHH!!
ja: うわああぁぁ!!

en: Another human, out here? How did you get out here?
ja: 別の人間? どうやってここに来た?

en: I'm not sure, I think the sorceror sent me here, but he said he was going to kill me
ja: 自分でも わからない。 魔法使いが ここに送り込んだんだと 思う。 でも、 奴は殺すと 言ってた。

en: Hmmm, what's that on your hand?
ja: ふーむ、 その手の中に あるものは 何だ?

en: This? This is just a ring I found in his fortress
ja: これ? これは奴の砦の中で見つけた ただの指輪だよ。

en: It looks like a ring of protection, it must have saved you. Why were you in his fortress?
ja: それは 守護の指輪の ようだ。 それが 君を助けたに 違いない。 なぜ砦にいたのだ?

en: He's kidnapped my Dad and I was there trying to save him
ja: 奴が父さんをさらったから、 助けに行ったんだ。

en: Well, it looks like the ring's power is almost completely gone
ja: うむ…、 指輪の力は ほとんど 失われてしまった ようだ。

en: If he hits you with that spell again it will almost certainly kill you
ja: もう一度 魔法を受ければ、 きっと 殺されてしまう だろう。

en: Something must have protected you from the spell. Were you wearing a pendant or a ring?
ja: 何かが 君を呪文から守ったに 違いない。 首飾りや 指輪のようなものを 身につけていなかったか?

en: I did find a ring in the fortress but it didn't seem to have any powers
ja: 砦で指輪を見つけたけど 何の力もないと 思う。

en: It might have been a ring of protection. I imagine that the protection would have been limited to a single use
ja: それは 守護の指輪に 違いない。 恐らく 一度しか 使えないだろう。

en: What you could do though is combine the ring and your shield together to create a shield that will protect you from the spell
ja: どうにかして 指輪と盾を合体させ 新しい盾を作れば、 呪文を防げるかも しれない。

en: Do you have any experience mixing spells?
ja: 合体の呪文を 知っているかね?

en: Kind of, but the last time I tried creating a shield the spell backfired and...
ja: 少しは。 でも 盾を作ろうとしたとき、 爆発して、 そして…

en: It created an evil version of yourself?
ja: 悪の自分自身が できあがった?

en: Yeah, how did you know?
ja: えっ、 なぜわかったの?

en: Where I'm from it used to happen at least once a month
ja: 以前いた所で、 一ヶ月ほど前に 同じことがあった。

en: Why are you here?
ja: なぜ ここにいるの?

en: The sorceror caught me looting his fortress and he banished me here
ja: 魔法使いの砦で 盗みをしていたら、 ここに 追いやられた。

en: What did you steal?
ja: 何を盗んだの?

en: It was a small golden statue, probably worth a lot of money
ja: 小さな金の像だ。 相当な価値が あったに違いない。

en: I've been here for months now, but I've almost got all the ingredients I need to teleport back home
ja: ここに来て 一ヶ月になる。 だが、 瞬間移動の呪文の材料は ほとんどそろった。

en: I just need one more thing, but it's in a cave to the west and I have no weapons to protect myself
ja: あと1つだけ 必要なものがある。 それは 西の洞窟にあるのだが、 身を守る 武器がない。

en: But now you're here you can help me retrieve it
ja: だが 君がここに来た今、 それも 手に入るだろう。

en: I haven't gotten all my stuff back yet. I think everything's here though
ja: まだ 全部の持ち物は 見つかっていないけど、 全部 ここにあると 思っている。

en: When I've found everything I'll come back
ja: 見つかったら ここに 戻るよ。

en: OK, good luck!
ja: わかった。 がんばれ!

en: What do you need?
ja: 何が 必要なの?

en: It's the horn from a particular type of monster
ja: ある怪物の角だ。

en: There should be plenty of bones littered around so you shouldn't have to find one and kill it. Just get the horn and get out
ja: そこには たくさんの骨が あるはずだ。 だから 見つけて倒す 必要はない。 そこから角を 取ってくるだけだ。

en: That's it?
ja: それだけ?

en: Hmmm
ja: ううむ。

en: Well, my stock of logs is looking quite low, maybe you could get me some more while you're out?
ja: ああ、 薪が少なくなってきた。 できたら一緒に 取ってきてくれるか?

en: Don't even think about it, I'm fed up of chopping down trees and collecting logs!
ja: それは 困るよ。 木を切って 薪を集めるのは もう うんざりだ!

en: OK, it was just a suggestion
ja: わかった。 聞いてみただけだ。

en: Oh, you'll need this too
ja: ああ、 これが 役に立つ はずだ。

en: Dip your arrows into it to turn them into fire arrows, it will help you burn down the vines blocking the entrance
ja: これに 矢を浸すと、 炎の矢に変わる。 入り口の じゃまな草を 焼くのに 使えるはずだ。

en: Thanks!
ja: ありがとう!

en: Oh, one last thing.
ja: おっと、 最後に一つ。

en: Don't hang around in that cave, the monsters that live in there are like nothing you'll have ever encountered before
ja: 洞窟の中を あまり ウロウロしないほう がよい。 そこにいる怪物は 君が今まで 見てきたものとは 全く違うものだ。

en: Seriously, just get the horn
ja: 本当だ。 ただ角を 取ってきてくれ。

en: OK
ja: わかった。

en: Have I just sent a young boy to his death?
ja: ただ少年を 死なせるような ものだろうか?

en: Sorry, did you say something?
ja: 何か言った?

en: Huh?! Oh no, I was just practising the teleportation incantation...
ja: あ?! いや、 瞬間移動の 呪文の 練習をしていた だけだ。

en: Yes, let's go
ja: うん。 行こう。

en: OK, here goes nothing, good luck finding your father
ja: わかった。 とにかく やってみろ。 父さんが見つかると いいな。

en: Thanks, Olaf
ja: ありがとう オラフ。

en: This lift is not working. I won't be able to use it until I restore the power
ja: このエレベーターは動かない。 動力を戻さないと使えないみたいだ。

en: Wow, a catapult!
ja: わあ、 投石機だ!

en: The hinges look rusted though, I doubt it'll work until I get them fixed
ja: ちょうつがいが錆びてるみたいだ。 直さないと動かないだろう。

en: It looks like the pulley for the drawbridge
ja: 跳ね橋の滑車みたいだ。

en: The mechanism seems to be locked tight
ja: しっかりと固定されている。

en: It doesn't look too sturdy though, perhaps I can simply smash it...
ja: そんなに丈夫ではなさそうだ。 多分叩けば…

en: Oops...
ja: おっと…

en: Maybe nobody heard that?
ja: 誰にも聞かれなかっただろうな…

en: Well, the drawbridge is down at any rate...
ja: うーん、 なんにせよ跳ね橋は下りたはずだ…

en: Those flames are incredibly hot. I'll be burnt to cinders if I try and walk through them
ja: この炎は本当に熱い。 歩いて通ろうとすれば 消し炭になってしまうだろう。

en: There must be a way to cool them down...
ja: 火を消す方法があるはずだ…

en: The shield will protect you from most enemy attacks
ja: 盾を使えばほとんどの敵の攻撃を防げます。

en: Some enemy attacks cannot be blocked
ja: 攻撃を防げない敵もいます。

en: Environmental hazards, such as falling rocks, cannot be blocked
ja: 落石のような自然災害も防ぐことはできません。

en: To block an attack, press and hold block ([INPUT_BLOCK]).
ja: 防御キー ([INPUT_BLOCK]) を押すと、 敵の攻撃を防御します。

en: You must be facing the attack to successfully block it
ja: 防御するためには、 攻撃の方を向いていなければなりません。

en: Note that you cannot move whilst blocking, but you can face the other way. You also cannot block in the air
ja: 防御している間は動けないことに注意してください。 しかし、 向きを変えることはできます。 また、 空中では防御できません。

en: Pick up the shield and continue to the right
ja: 盾を取って右に進みましょう。

en: It's a portrait
ja: 肖像画だ。

en: Got it!
ja: 取った!

en: What a ridiculous amount of effort to go through just to get a statue...
ja: こんなに 大変な 思いをしたのに 見つかったのは この像だけか…

en: I'd better get out of here and get back to the Fortress...
ja: ここを早く出て 砦に戻ったほうが よさそうだ…

en: Drat, the drawbridge is up. There must be another entrance...
ja: ああ、 跳ね橋が上がっている。 別の入り口は…

en: Wait, what's that?
ja: 待て、 あれは?

en: Maybe I could tunnel my way in...
ja: もしかすると、 掘って進めるかも…

en: Yuck...
ja: オェ…

en: Oh, what's this?
ja: わあ、 何だこれは?

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Honour of the Knights"
ja: ステファン・J・スウィーニーの "The Honour of the Knights" だ。

en: It's available on iBooks and the Amazon Kindle
ja: iBooks や Amazon Kindle にあったな。

en: I'm not exactly sure what any of that means, but it sounds interesting
ja: よくわからないけど面白そうだ。

en: I might read that later...
ja: 今度読んでみよう…

en: So, you escaped
ja: 抜け出したのか。

en: Yes I did, and my father wasn't there
ja: そうだ。 そして父さんは そこにはいなかった。

en: Maybe you just didn't look hard enough
ja: たぶん よく見ていなかったのでは ないかね。

en: Have another look
ja: 別のところを 探しなさい。

en: Maybe you should work on your spells
ja: 多分 魔法は効かない。

en: NOW TELL ME WHERE MY FATHER IS!
ja: 答えろ! 父さんはどこだ!

en: You annoying little brat
ja: うるさい ガキだ。

en: I wouldn't be surprised if your father has abandoned you
ja: おまえの父親が おまえを見捨てたとしても ワシは驚かない。

en: What?!
ja: 何?!

en: I'll show you!
ja: 見せてやろう!

en: That, was a mistake
ja: それは、 過ちだったな。

en: Die
ja: 死ね。

en: That was odd, he was supposed to explode
ja: 奇妙だ。 奴は爆発するはずなのだが。

en: Where did he go?
ja: どこへ行った?

en: That's it? Just this old shield? It doesn't look any better than my current one.
ja: これは? ただの古い盾? いま持っているものの方がずっとましだ。

en: Still, I'll hold onto it for the time being, it might come in handy
ja: でも いつかのときのために持っておこう。 役に立つかもしれない。

en: Great, a spare shield!
ja: すごい、 予備の盾だ!

en: I have everything I need now
ja: 必要なものは 全部そろえたのに。

en: There's a cauldron in the Laboratory, I should head back there
ja: 研究所に大釜があった。 すぐにそこへ行こう。

en: This doesn't look like a Fire Shield to me. I was really hoping to find one here too
ja: これは炎の盾じゃない。 ここなら見つかると 思っていたのに。

en: This shield doesn't even look any better than my current one.
ja: この盾は今のと比べても良くない。

en: I just need to create the liquid from the Sludge tentacle and Gazer eyeballs
ja: スラッジの触手と ゲイザーの目玉から 液体を作らなければ。

en: That's not a good sign...
ja: 嫌な予感がする…

en: There's a note here
ja: メモがある。

en: I've found a way to kill the Centurions
ja: 歩兵を倒す方法がわかった。

en: They will reform unless one of their parts falls into the slime or lava
ja: 奴らは 体の一部が スライムか溶岩に落ちれば 元に戻れない。

en: I managed to retrieve two of the puzzle pieces before I was caught and locked in here again
ja: どうにか 2つの断片を手に入れたが、 再びここに 捕らわれてしまった。

en: If I can break out of here again I'll be sure to escape
ja: もし出ることができれば 次は迷宮から脱出する。

en: Otherwise I hope another unfortunate victim will find this information useful
ja: もしできなければ 他の不幸な犠牲者が この情報を役立てることを 望む。

en: There's a skull here
ja: 骨がある。

en: Looks like he didn't manage to get out...
ja: 出られなかったみたいだ…

en: Leave now if you wish to live
ja: 死にたくなければ 去るがよい。

en: Go back now
ja: すぐに 戻れ。

en: If you proceed, I will fight you and destroy you. Flee now, while you can
ja: そのまま 進めば、 我と戦うことになる。 逃げよ。 可能なうちに。

en: You fool. Do you truly seek destruction?
ja: 愚かな。 破滅を望んでいるのか?

en: Then I shall destroy you!!
ja: ならば 死ぬがよい!!

en: Congratulations, you found a secret!
ja: おめでとう、 あなたは秘密を見つけました!

en: There are many secrets in the main game so keep a look out for them
ja: 本編にはたくさんに秘密があります。 常に注意して探しましょう。

en: Here's a hint to get you started
ja: 本編が始まった直後のヒントを教えましょう。

en: Although Jacob only requires you to catch 3 of his chickens, why not be nice to him and catch more? There are 10 wandering the map in all
ja: ヤコブは3羽の鶏を捕まえて欲しいと言っていますが、 もっと捕まえたらどうなるでしょうか? 全部で10羽います。

en: You can pull some items around by pushing against them whilst holding down the Action button.
ja: 行動キーを押しながら物と反対の方向に動くと、 物を引くことができます。

en: You can then pull it around until you let go of the Action button
ja: 行動キーを押している間は引き続けます。

en: Whatever that thing was it was draining the power from that generator and using it against me.
ja: あれが何なのかはわからないけど、 動力源からエネルギーを吸い取って 攻撃していたようだ。

en: That might explain why that lift wasn't working. Defeating the other drainers should restore the power here.
ja: これがエレベーターが動かない理由だろう。 ほかの吸収しているものも倒して、 動力を戻そう。

en: Defeat all Energy Drainers
ja: 全てのエネルギー吸収体を倒す

en: Use left and right to move the dial 1 unit at a time
ja: 左と右のキーで ダイヤルを 1回ずつ動かします。

en: Make sure you keep count of how many times you move the dial since no on-screen notification is given
ja: 画面上には 何回 ダイヤルを動かしたかは 表示されないことに 注意してください。

en: When you think you've entered the combination correctly, press Attack to try and open the door
ja: 正しくダイヤルを 回せたと思ったら、 攻撃キーを押して 開けてください。

en: There's no way I'll be able to figure out the combination, I'll have to find out what it is
ja: 番号がわからない。 それを探さなければ。

en: Keep practising!
ja: 練習を怠るな!

en: Hi
ja: やあ。

en: Hello Edgar
ja: こんにちはエドガー。

en: Can I borrow your shield?
ja: 盾を貸してくれないか?

en: Off to practice your fighting skills?
ja: 戦いの練習でもするのか?

en: Something like that
ja: そんなところだよ。

en: If you run me an errand then you can have the shield
ja: お使いに行ってきたら盾を貸してやろう。

en: What do I have to do?
ja: 何をすればいい?

en: Go to the mine and collect me some coal
ja: 炭鉱で石炭を取ってきてくれ。

en: But we have plenty of coal!
ja: でも石炭はたくさんある!

en: Yes, but this is not any old coal, this coal is special, it burns hotter and lasts longer
ja: そうだな。 だが、 古い石炭はあまりない。 こいつは特別で、 熱くて長持ちする。

en: I only need 10 pieces of the stuff, so it shouldn't take you very long
ja: 10個あれば十分だ。 それほど時間はかからないだろう。

en: Make sure you put it in a bag, touching it for too long will be bad for your health
ja: 鞄に入れるのを忘れるな。 石炭をずっと持っているのは体に悪い。

en: Do you have a bag?
ja: 鞄はある?

en: No, you can probably find one in the mine though
ja: いや。 炭鉱にあるだろう。

en: OK, I'll get the coal
ja: わかった。 石炭を取ってくるよ。

en: Here, take this pickaxe. You can use it to mine the coal and hack through any weaker walls you encounter
ja: このつるはしを持っていきなさい。 石炭を掘ったり、 脆い壁があったときに使えるだろう。

en: You'll also need this key to get into the mine
ja: 炭鉱の中ではこの鍵も必要だ。

en: Collect 10 pieces of Coal
ja: 10個の石炭を集める

en: Thank you, Edgar, this coal is perfect! Hope the bats didn't scare you.
ja: ありがとう、 エドガー、 石炭は十分だ! コウモリに苦労しなれればよかったが。

en: The bats were the least of my worries...
ja: コウモリは大丈夫だったけど…

en: Say, I heard that something happened in that mine a few years ago
ja: ところで、 あの炭鉱では数年前に事故があったそうだ。

en: Er, yeah, there was what you'd call an "incident", but that part of the mine was sealed up a long time ago
ja: いや、 「事件」と言ったほうがいいだろう。 だが、 炭鉱のその場所は 長いこと立ち入り禁止になっている。

en: Right...
ja: ふーん…

en: Here, have my shield and have fun!
ja: さあ、 これがワシの盾だ。 自由に使ってくれ!

en: Just stay away from the Forbidden Swamp
ja: 禁じられた沼には近づくな。

en: Will do, can I hold on to your pickaxe for a while?
ja: そうするよ。 しばらくつるはしを貸してくれない?

en: Sure thing, just bring it back in one piece
ja: もちろんだ。 後でちゃんと返しておくれ。

en: Thanks, Borgan!
ja: ありがとう、 ボーガン!

en: Have you managed to find the coal yet?
ja: 石炭は見つかったかね?

en: A safe in a library? Bit of a cliché...
ja: 書庫に金庫? 変だな…

en: It looks too thick to break open, I'll have to open it using the combination
ja: 壊すには頑丈すぎる。 番号がわからなければ開けられない。

en: You must have the statue you wish to use highlighted in your inventory box
ja: 持ち物一覧で選択した像を置きます。

en: Huh, what's that?
ja: 何だ?

en: ESCAPEE LOCATED
ja: 逃亡者ヲ発見

en: TARGET IS ARMED AND DANGEROUS
ja: 対象ハ武装シ危険

en: COMMENCING DESTRUCTION OF TARGET
ja: タダチニ対象ヲ破壊

en: I need a blank card to put the instructions on
ja: 命令を書き込むための 何も書かれていないカードが 必要だ。

en: That smell...
ja: 臭う…

en: It looks like...
ja: これは何かと似ている…

en: It's as thick as...
ja: この舌触りは…

en: And it tastes like...
ja: そして この味は…

en: It is! It's naturally occurring Slime potion!
ja: そうだ! これは 自然の スライムの薬だ!

en: Gotcha!
ja: やったぞ!

en: Not so clever now are you?
ja: そんなに 賢い奴じゃ なかったな。

en: I REALLY have to get out of here!
ja: 本当に早くここを出たい!

en: Hi Maggie
ja: やあマギー。

en: Oh Edgar, you're hurt! Let me heal your wounds
ja: まあエドガー、 ケガしてるじゃない! なおしてあげるわ。

en: Thanks Maggie!
ja: ありがとうマギー!

en: Persistent aren't you?
ja: しつこい奴だ。

en: I don't know what you did last time, but trust me, you won't escape again!
ja: 何を考えているかは わからんが、 これだけは言える。 次は逃げられんぞ!

en: (Phew)
ja: (ふぅ)

en: (Hey, look at that, one of the orbs on the shield has lit up...)
ja: (おや、 見ろ、 盾の宝珠の1つが 光りだした…)

en: Your spell won't work against me any more
ja: おまえの呪文は もう 効かないぞ。

en: Now, if you won't tell me the whereabouts of my father
ja: さあ、 もし 父さんの居場所を 言わなければ

en: I will have to beat it out of you
ja: おまえを倒す。

en: You will never get that chance
ja: おまえに その機会はない。

en: Grimlore, I summon you! Destroy this pest!
ja: グリムロア、 いでよ! この疫病を打ちのめせ!

en: Farewell, Edgar
ja: さらばだ、 エドガー。

en: Something's coming...
ja: 何が 現れるんだ…

en: That spirit isn't going to let me past, I'll have to find a way to get rid of it
ja: あの幽霊は通してくれそうにない。 何とかして追い払う方法を見つけなければ。

en: This place doesn't look so bad...
ja: そんなにひどい場所じゃなさそうだ…

en: What was that?
ja: 今のは何?

en: Uh Oh...
ja: うわあぁっ…

en: There are two types of door in the game. Manual doors and Automatic doors.
ja: このゲームには2種類の扉があります。 操作して開ける扉と、 自動で開く扉です。

en: Manual doors require keys to open them, Automatic doors require switches.
ja: 操作して開ける扉は鍵が必要です。 自動で開く扉にはスイッチがあります。

en: To open a locked door that you have the key for, simply walk into it. There is no need to have the key selected in your inventory.
ja: 合った鍵を持っていれば、 鍵の掛かった扉はただ単に歩いて行けば開きます。 持ち物から選択する必要はありません。

en: Open the door and continue to the right
ja: 扉を開けて右へ進みましょう。

en: Urgh, what happened?
ja: うーん、 いったい何が?

en: Where am I?
ja: ここはどこだ?

en: Now try out your shield
ja: ここで盾を使ってみましょう。

en: Block the pellets spat out by the plant and jump up to the next ledge
ja: 植物が飛ばす種を防御し、 崖を跳び越えてください。

en: I can't believe he's gone
ja: 父さんが 行ってしまったなんて 信じられない。

en: I tried so hard to find him
ja: 一生懸命 探した。

en: And I failed
ja: でも 見つからなかった。

en: What am I going to do now?
ja: いったい 何をすれば よいのだろう。

en: *sniff*
ja: はぁ…

en: Edgar! Edgar, where are you?
ja: エドガー! エドガー、 どこへ行った?

en: That voice...
ja: この声は…

en: It can't be...
ja: 間違いない…

en: Daddy!
ja: 父さん!

en: Edgar!
ja: エドガー!

en: Jacob, I found him!
ja: ヤコブ、 見つかったぞ!

en: What are you doing here, son? It's dangerous, we have to leave
ja: 息子よ、 ここで 何をしているんだ? ここは 危ないぞ。

en: I came to rescue you!
ja: 父さんを 助けに来たんだ!

en: Eh? What are you... No, tell me later, let's go home
ja: え? いったい 何を…、 まあいい、 後で聞く。 さあ帰ろう。

en: I'll try again
ja: もう一度 やってみよう。

en: Give up?
ja: あきらめる?

en: I'll figure this out another time
ja: 後でやってみよう。

en: I'll keep trying
ja: まだ 続けよう。

en: This music sheet might be his anthem, I'll give it a go
ja: この楽譜は イヴァンの賛美歌のものに 違いない。 試してみよう。

en: I need to find out what Ivan's anthem is
ja: イヴァンの賛歌とは どんなものなのか、 探さなければ。

en: Randomly ringing bells isn't going to work...
ja: デタラメに ベルを鳴らしても 開かない…

en: Something is etched on this door
ja: 扉に何か刻まれている。

en: Enshrined in this tomb is the great warrior Ivan
ja: この墓に 祭られているのは 偉大な戦士 イヴァンである

en: Defeater of the evil dragon known as Chaos
ja: 邪悪な竜 カオスを 倒した者

en: Access to his tomb is granted only to those who play his anthem
ja: 墓に入れるのは 彼の賛歌を 正しく奏でる 者のみである

en: His anthem? How on earth am I going to figure that out?!
ja: 賛歌? いったいどうすれば それがわかるんだろう?!

en: This entire section is about monsters
ja: 全部怪物の本だ。

en: I don't have any reason to read these but I'll keep it in mind in case I do
ja: 読む必要はないけど、 何かのときのために覚えておこう。

en: I wonder what other monsters there are...
ja: 別の怪物はどうだろう…

en: Chaos
ja: カオス

en: Chaos is an ancient, evil dragon
ja: カオスは 古代の邪悪なドラゴンである。

en: A dragon?! Dad told me they were all extinct!
ja: ドラゴン?! 父さんは それは全て絶滅したと 言ってたのに!

en: For years he wreaked havoc across this land and took thousands of innocent lives, his fiery breath incinerated everything in its path
ja: 遠い昔からこの地に 大破壊をもたらし、 何千何万もの罪のないの人々を 殺害してきた。 その炎の息は 全てを焼き尽くすことが できる。

en: Finally a brave warrior and a group of magicians managed to overwhelm and bind him
ja: 最後には 勇敢な戦士と 魔術師の集団によって 拘束された。

en: They sealed the dragon away beneath an old fortress
ja: 彼らは 古い砦の地下に それを封印した。

en: It is believed he is still there
ja: それは まだそこにいると 信じられている。

en: Slowly regaining his power until he is strong enough to break free and terrorise the world once again
ja: それは 封印を破壊し、 再び世界を支配できるまで ゆっくりと力を回復している。

en: Beneath an old fortress? Maybe they mean this one...
ja: 古い砦の地下? もしかして、 それはこの…

en: If that dragon is regaining its power then it must be stopped before it's too late
ja: もしドラゴンが 力を回復したら、 もう止められないだろう。

en: But if its breath destroys anything then I won't be able to protect myself
ja: でも、 その息は全てを破壊する。 自分の身を守れない。

en: Unless...
ja: どうすれば…

en: Grimlore
ja: グリムロア

en: Grimlore is a creature from another dimension. It can be summoned using powerful dark magic
ja: グリムロアは 別の次元の存在である。 それは強力な闇の魔法で 呼び出される。

en: The most common reason to summon this beast is to act as a bodyguard
ja: 多くの召喚師はそれを 護衛させるために呼び出す。

en: There is no known way to kill Grimlore since upon sustaining critical injuries it will simply return to its own dimension
ja: どのようにすれば グリムロアを倒すことができるかは、 誰にもわからない。 致命傷を受けても それは自分の次元に 戻るだけである。

en: But even injuring it is a monumental task. Anyone encountering this creature is advised to escape as quickly as possible
ja: しかし、 十分なダメージを 与えることさえ 困難である。 グリムロアと 遭遇したことがある者は、 見つけしだい すぐに逃げるよう 忠告している。

en: Or they will die very quickly
ja: さもなければ すぐさま 殺されるであろう。

en: Summoner, Dark
ja: 召喚師、闇。

en: Just like regular Summoners, Dark Summoners call in other beasts to do their bidding
ja: 通常の召喚師と同様、 闇の召喚師は 他の者を命令するため 呼び出す。

en: Additionally though they can teleport short distances to escape from their opponents
ja: さらに敵から逃れるため 短い距離を瞬間移動する こともできる。

en: Their staff is highly magical and although it cannot be used by humans directly, its magical properties are used in spell creation
ja: その杖は強い魔力を持つため 人が直接扱うことはできないが、 呪文を作り出す 材料にはなる。

en: Hoover, Pink
ja: 象、ピンク。

en: Pink Hoovers are small quadrupeds with a long snout
ja: ピンクの象には 小さな4つの足と 長い鼻がある。

en: The primary purpose of the snout is to forage for food but it also serves as a defence mechanism
ja: その鼻の主な使い方は エサを取ることだが、 防御にも使われる。

en: and are more than capable of keeping a predator at bay by simply blowing them away
ja: そして 吹き飛ばすことで 敵を寄せ付けないように することができる。

en: Venus Flytrap, mobile
ja: ハエトリソウ、歩く。

en: Mobile Venus Flytraps have evolved roots and are able to move to their food rather than waiting for it to come to them
ja: 歩くハエトリソウは 根が進化していて、 エサが来るのを待たずに 動き回って探す。

en: Their necks are incredibly elastic and are able to snap at their prey from a considerable distance away
ja: その首は とてもよく伸び縮みし、 かなり遠くから 獲物を捕らえる ことができる。

en: Tortoise, Master
ja: 亀、王。

en: Master Tortoises are frightening beasts. Found in far away lands they possess the ability to change their heads
ja: 亀の王は 恐るべき存在である。 遠い地で見られ、 頭を入れ替える 能力を持つ。

en: They combine all the abilities of their cousins to breathe fire, create ice and electrify themselves
ja: その一族の 火を噴く、 氷を作る、 電気を発生させる 全ての能力を あわせ持つ。

en: And of course they are also impervious to attacks from matching elements, absorbing the energy to heal themselves
ja: さらに 同じ属性で攻撃しても 傷つけることはできず、 エネルギーを吸収し 傷を回復させる。

en: But additionally, if they receive too much energy from healing, they evolve and go on the rampage
ja: 付け加えると、 吸収しすぎると エネルギーを放出し 暴走する。

en: In this state they will smash through any defence and produce Dark Matter which destroys anything it touches
ja: この状態では あらゆる防御は打ち破られ、 そして触れたものを 全て破壊する 暗黒物質を 作り出す。

en: However, the shell of a rampaging Master Tortoise is highly magical and is an essential ingredient when creating powerful magics and items
ja: しかし、 暴走した 亀の王の甲羅は 強い魔力を持ち、 それは 強力な魔法や道具の 材料になる。

en: Grub, Red
ja: 幼虫、赤。

en: Red Grubs are more aggressive than their green counterparts and will attack anything they view as a threat
ja: 赤い幼虫は 緑のものより 攻撃的で、 見たもの全てに 危機を感じ 攻撃してくる。

en: Upon reaching maturity they will form a cocoon and morph into a wasp
ja: 成長すると 繭を作り、 狩り蜂になる。

en: Some however will morph into a queen wasp. These queens can produce a mucus-like substance capable of holding its prey in place
ja: いくつかのものは 女王蜂になる。 女王は粘液を分泌し 獲物を捕らえる。

en: Splitter
ja: スプリッター。

en: Splitters are harmless monsters unless attacked.
ja: スプリッターは こちらが攻撃しなければ 無害である。

en: Upon sustaining too much damage they will split in two and attack their predator
ja: ダメージを与えすぎると、 2つに分れ 獲物を攻撃してくる。

en: If one of these sustains too much damage it will split once again
ja: 一方にダメージを与えすぎると、 それは再び分裂する。

en: These versions are completely harmless and in this state can be simply stepped on
ja: それは 完全に無害で、 この状態では 単に踏んでしまえばよい。

en: If all its parts are still alive, a splitter will reform itself after a while and heal its wounds
ja: 全ての部分が生きていれば、 スプリッターは 傷が回復すれば 再び結合する。

en: Centurion, Grey
ja: 歩兵、灰色。

en: Centurions are magically created creatures, usually dispatched as sentries or guards
ja: 歩兵は 魔法で作られた存在であり、 通常、 見張りや 警備のために 配備される。

en: Though slow moving, their massive size allows them to simply march through any defence
ja: 動きは遅いが、 その巨体のため ただ歩いているだけで あらゆる防御を超えられる。

en: Instead of arms, many have huge pile drivers which they use to shake the ground and disorientate threats
ja: 腕の代わりに 巨大な杭打ち機を持っており、 それで地面を揺らし 敵を動けないようにする。

en: While Grey Centurions will be used to guard outer perimeters, Red Centurions are known to exist and are used to protect areas of great importance
ja: 灰色の歩兵は 外周の警備のために使われる。 赤い歩兵も存在し、 特に重要な場所の 警備に使われる。

en: Gazer
ja: ゲイザー。

en: Gazers are flying cycloptic creatures found in various places
ja: ゲイザーは 色々な場所にいて 一つ目で宙に浮いている。

en: Their single eye is usually closed and they rely on sonar for movement
ja: その一つの目は 通常閉じていて、 他の感覚を頼りに 活動している。

en: They use their strong sense of smell to look out for predator and prey alike
ja: 敏感な嗅覚で 獲物などを 探し出す。

en: Gazers attack (and defend themselves) by opening their eye which will dazzle anything looking at it
ja: ゲイザーの攻撃 (そして 身を守るための防御) は、 目を開け それを見た者の 視力を奪うという ものである。

en: This attack is only effective however if the victim is facing the Gazer
ja: その攻撃は ゲイザーの方を 向いている者にのみ 有効である。

en: A Gazer's eyeball contains magical properties and is a common ingredient in spell preparation
ja: ゲイザーの目玉には 魔力の要素と、 呪文のための成分が 含まれている。

en: Ah, here is a compendium of monsters
ja: あっ、怪物の図鑑がある。

en: 34 volumes! How can there be so many monsters in the world?!
ja: 全34巻! この世界には どれだけ怪物が いるんだ?!

en: This might have come in handy when I was hunting for the Red Sludges
ja: 赤スラッジを狩るのに 役に立つに違いない。

en: Still, there might be something else in these books worth reading...
ja: でも、 どれを読んだら いいんだろう…

en: Looks like they're in alphabetical order though
ja: アルファベット順に 並んでいるみたいだ。

en: Slime, Green... Slime, Purple... Sludge, Green...
ja: スライム、緑…… スライム、紫…… スラッジ、緑……

en: Sludge, Red
ja: スラッジ、赤。

en: Unlike its green cousin, the Red Sludge stays deep underground and rarely, if ever, surfaces
ja: 緑のものとは違い、 赤スラッジは 地下深くでも、 地上でも、 見かけることは 稀である。

en: Its preferred habitat are dry and mineral rich areas and as a result have been found lurking in areas of mines abandoned by humans
ja: 乾いていて 石炭が豊富な場所に 生息している。 その結果、 人によって 立ち入り禁止にされた場所に 潜んでいる場合がある。

en: They are very wary of humans and will attack on sight, usually vomiting up an acid which takes time to evaporate
ja: 警戒心が強く、 人を見ると すぐに攻撃してくる。 通常、 酸を吐き出すが、 それは時間がたつと 蒸発する。

en: Smacker, Lesser...
ja: スマッカー、下級……

en: Great, that's all it says. I don't even know how to tell the difference between a male and female. I'll just to take a chance...
ja: すごい、 全部書かれている。 雄と雌の違いは わからなかったけど。 とにかく やってみるしかない…

en: Besides, what's the worst that could happen?
ja: でも、 どうしよう。

en: I didn't see any Sludges in the mine when I went to get Borgan's coal and even if there were any I can't get back there since my raft sank
ja: ボーガンに頼まれて 炭鉱に行ったときは スラッジはいなかった。 それに もし いたとしても、 いかだが沈んでしまったから 戻れない。

en: I'll have to find another mine around here...
ja: このあたりで 別の炭鉱を 見つけなければ ならないのか…

en: The boss that was guarding the Mine wasn't in the previous version
ja: この炭鉱を守るボスは 以前のバージョンには 存在しませんでした。

en: Because it is in this version you won't be able to leave
ja: そのため このバージョンでは あなたはここを 出ることができません。

en: You will now be transported outside
ja: 今から 外に 瞬間移動します。

en: We apologize for the inconvenience
ja: ご不便をおかけしました。

en: So you're back? Well this time, only one of us is getting out of here alive!
ja: また戻ってきたのか? 今回生きてここを出られるのは どちらか一人だ!

en: This library must have information on everything, so a book detailing the creation of a Shield of Dragon Fire Resistance must be here...
ja: この書庫には どんな情報もあるだろう。 ドラゴンの炎を 防ぐ盾の作り方も あるに違いない…

en: That dragon stuff sounded interesting, but I'll read about it after I've created the Fire Shield
ja: この ドラゴンの項目は 面白そうだ。 でも 読むのは 炎の盾を 作ってからだ。

en: I need to find 3 Gazer Eyes, 1 Red Sludge Tentacle and an extra shield to create a Shield of Fire Resistance
ja: 炎を防ぐ盾を作るためには 3つのゲイザーの目玉、 1つの赤スラッジの触手、 そして別の盾が必要だ。

en: Once I've found all these items I'll have to find a place to create the shield
ja: 全部そろったら、 盾を作るための 場所を見つけなければ ならない。

en: That monster encyclopedia said the dragon's breath incinerated everything, but that warrior still managed to defeat it
ja: この 怪物百科事典には ドラゴンの息は 全てを 焼き尽くすが、 戦士は どうにか それを倒した と 書かれている。

en: Maybe this book has information about creating a shield to resist dragon breath
ja: もしかすると この本には ドラゴンの息を防ぐ 盾を作る方法が 書かれているかも しれない。

en: Hmmm...
ja: うーん…

en: Shield of Dragon Fire Resistance
ja: ドラゴンの 炎を 防ぐ盾

en: Creation of shields of dragon fire resistance require occult magics and very little is known about their manufacture
ja: ドラゴンの 炎を 防ぐ盾を 作るためには 秘術と ほとんど手に入らない 材料が 必要である。

en: Known ingredients include the shell fragment from a Rampaging Master Tortoise and the staff of a Dark Summoner
ja: 知られている材料には 暴走した亀の王の甲羅と 闇の召喚師の杖が ある。

en: Drat, that's all it says
ja: ちぇっ! これだけしか 書かれていない。

en: This library is huge though, there must be a book in this place that describes the process
ja: この書庫は広い。 作り方が 書かれた本も あるに違いない。

en: But I've looked everywhere, haven't I?
ja: でも 全部読むの?

en: There's a book here about enchanting equipment
ja: 魔法がかけられた装備の 本がある。

en: Maybe I can create a shield...
ja: もしかすると 盾を作れるかも…

en: Swords... Armour... Wands...
ja: 剣… 鎧… 杖…

en: Stupid book. It's not in order and there's no index
ja: ひどい本だ。 順番に並んでいないし、 索引もない。

en: Here we go: Shields
ja: よし。 盾。

en: Shield of Fire Resistance
ja: 炎を防ぐ盾

en: Ingredients
ja: 材料

en: One must gather the following
ja: 次のものを集めよ

en: The root of a Mandrake
ja: マンドレイクの根

en: The fat of a Mantis (left to stand for 3 months)
ja: カマキリの脂肪 (3ヶ月以上経過したもの)

en: Powered Condor bones
ja: コンドルの骨

en: 3 eyes of the Gazer
ja: 3つのゲイザーの目玉

en: The freshly cut tentacle from a female Red Sludge
ja: 雌の赤スラッジの 切ったばかりの触手

en: The shield to apply the enchantment
ja: 魔法をかける盾

en: Blend the Gazer eyes and Sludge tentacle into a smooth liquid
ja: ゲイザーの目と スラッジの触手を ドロドロの液状にする

en: Add the root, fat and bones into the cauldron and mix together with the blended Gazer eyes and Sludge tentacle
ja: 根と 脂肪と 骨を 大釜に入れ、 それにゲイザーの目と スラッジの触手を入れて かき混ぜる。

en: When the mixture turns bright blue, add the shield
ja: 混ぜたものが青く光ったら、 盾を入れる。

en: There might be potions room or lab where I can find the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
ja: 薬の部屋か研究所に 根と 脂肪と 骨は あるだろう。 それは問題ない。

en: The lab probably has the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
ja: 根と 脂肪と 骨は 研究所にあるだろう。 それは問題ない。

en: And the Gazers hang around in the basement so that's not a problem
ja: ゲイザーも 地下をウロウロしているから 問題ない。

en: What I do need to find is a Red Sludge, but I have no idea where to find one
ja: 赤スラッジを 探さなければならない。 でも、 どこにいるのか わからない。

en: I can't use my current shield in the experiment in case it backfires so I'll have to find another one
ja: 今使っている盾が 燃えてしまうといけないので この盾で実験することは できない。 別の盾を 探さなければ。

en: Obtain 3 Gazer Eyes
ja: ゲイザーの目を 3つ手に入れる

en: Obtain 1 Red Sludge Tentacle
ja: 赤スラッジの触手を 1つ手に入れる

en: Find another shield
ja: 別の盾を探す

en: Blend eyeballs and tentacle
ja: 目玉と触手を混ぜる

en: It's a book about enchanting equipment
ja: 装備にかける呪文の本だ。

en: I don't have any reason to read this but I'll keep it in mind in case I do
ja: 読む必要はないけど、 何かのときのために覚えておこう。

en: Hmm, I've looked everywhere and this appears to be everything
ja: うーん、 色々な場所を見たけど、 これで全部だろう。

en: I guess the other things must have been destroyed when the sorceror used that spell
ja: 別のものは 魔法使いが 呪文を使ったとき 壊れたに違いない。

en: Now to find out where I am and how I can get back
ja: 今は ここはどこなのか、 そして どうやって戻るのかを 考えよう。

en: If I can...
ja: できるのであれば…

en: Huh, it's started to rain
ja: ああ、 雨が降り始めた。

en: I've been trapped down here for what seems like an eternity
ja: ここに 永遠に 閉じ込められてしまった ようだ。

en: To get out of this place I need 3 Access Keys to work the lifts
ja: ここから出るためには エレベーターを動かすための 3つの鍵が必要だ。

en: So far I have only found 1
ja: 今までのところ、 まだ1つしか見つかっていない。

en: To make matters worse, I can only reach some switches with a carefully placed arrow
ja: さらに悪いことに、 いくつかのスイッチは 矢を注意深く使わなければ 近づけない。

en: But spares aren't common and I have run out
ja: だが予備の矢は合わず、 矢を使い果たしてしまった。

en: If I don't find a way out of here soon, I fear I may starve
ja: 早く出口を見つけなければ飢え死にしてしまう。

en: If I don't get out of here I'll suffer the same fate...
ja: 出られなければ同じ目に…

en: Collect 3 Access Keys
ja: 3つのエレベーターの鍵を集める

en: This is a weak wall, it can be smashed down using the pickaxe
ja: 脆い壁があります。 これはつるはしで壊すことができます。

en: To use the pickaxe, press Attack ([INPUT_ATTACK])
ja: 攻撃キー ([INPUT_ATTACK]) を押すと、 つるはしを使えます。

en: Note that not all weak walls can be destroyed using the pickaxe
ja: 全ての脆い壁が つるはしで壊せるわけではないことに 注意してください。

en: Destroy the wall using the pickaxe and continue
ja: つるはしで壁を壊し先に進みましょう。

en: There, back to your own dimension
ja: 元の次元に戻れ。

en: Where did the sorceror go?
ja: 魔法使いは どこへ行った?

en: Finally, we meet at last!
ja: やっと見つけたぞ!

en: Who are you?
ja: 誰だ?

en: My name is Edgar and I have spent the last [HOURS] hours trying to find you!
ja: エドガーだ。 ここに来るまで [HOURS]時間かかったぞ!

en: Fascinating. What do you want?
ja: 面白い。 何が望みだ?

en: I've come to rescue my father, tell me where he is!
ja: 父さんを助けるために ここに来た。 どこにいるんだ!

en: Your father? My dear child, I do not have the foggiest idea what you are talking about
ja: おまえの父親? 坊や、 何を言っているのか 全くわからないな。

en: But if he's anywhere, he'll be in my dungeon. Why don't you look there?
ja: だが もし彼がいるなら、 恐らくワシの迷宮にいるだろう。 見てみるかね?

en: There's something moving around down there...
ja: 下で何かが動いている…

en: It might be an ant lion looking for food
ja: アリジゴクが餌を探しているようだ。

en: If I go down there, it'll almost certainly eat me
ja: もし下りたら、 食べられてしまうに違いない。

en: Maybe I could lure something else into its pit...
ja: 中に何かを入れておびき出せれば…

en: That's a lot of slime
ja: スライムでいっぱいだ。

en: I don't think the Ice Spray will get across this since it only works on water
ja: 凍結スプレーは水の上でしか使えない。

en: Slimes can only swim in water so that's not going to help either
ja: スライムも水の中でしか泳げないから役に立たない。

en: I remember Borgan telling me how ironic that is
ja: ボーガンが皮肉にもそうだと言ってた。

en: I'll have to find something to help me get across...
ja: ここを渡るのに役立つものを見つけなければ…

en: It looks like it's tightly wedged in there. I can probably loosen it with the pickaxe...
ja: しっかりとはめ込まれているみたいだ。 つるはしを使えば取れるかも…

en: It looks like a blender. I could use this to liquidise something
ja: 大きなミキサーみたいだ。 何かをドロドロにするのに使えそうだ。

en: I need a Red Sludge Tentacle and 3 Gazer Eyeballs to make the potion
ja: 薬を作るには 1つの赤スラッジの触手と 3つのゲイザーの目玉が 必要だ。

en: I still need an Empty Bottle to put the potion in
ja: 入れるための空きビンが 必要だ。

en: OK, here goes!
ja: さあ、 行こう!

en: Some items in the game can be pushed and pulled
ja: いくつかの物は押したり引いたりできます。

en: To push an item, simply walk into it
ja: ただ単に歩いていけば、 物を押せます。

en: To pull an item, walk into while holding down Action
ja: 行動キー ([INPUT_INTERACT]) を押しながら歩くと、 物を引けます。

en: You can then pull the item around until you let go of Action
ja: 行動キーを放すまで物を引き続けます。

en: Pull the box over the other side and use it to reach the ledge
ja: 箱をもう一方まで引いて、 崖を登りましょう。

en: Wow, a laboratory!
ja: わあ、 研究所だ!

en: I love watching Maggie make spells and potions, maybe I can make some of my own here!
ja: マギーが呪文で薬を作っているのを見るのが楽しかったな。 ここで自分で作れるかも!

en: Nowhere left to hide
ja: もう隠れることは できないぞ。

en: You defeated Grimlore? Impossible!
ja: グリムロアを 倒したのか? 信じられん!

en: He submitted to my sword just like everything else in this foul place
ja: この不快な場所の 他の者と同じように この剣に屈した。

en: This is your last chance, tell me where my father is!
ja: これが最後だ。 父さんを どこへやった!

en: I DON'T KNOW WHAT YOU'RE TALKING ABOUT!
ja: 何のことか 全くわからん!

en: LIAR! I've run out of patience, prepare to die!
ja: 嘘をつくな! もう我慢の限界だ! 覚悟しろ!

en: Very well. If that is your wish
ja: いいだろう。 それが おまえの 望みならば。

en: Many have suffered at my hand
ja: 多くの者が この手の中で 死んでいった。

en: Your death will be quick, but extremely painful
ja: おまえは すぐに死ぬだろう。 とてつもない 苦しみの中で。

en: I will add your head to the long line of foolish adventurers who have tried to best me
ja: おまえは ワシに挑んだ 冒険者の中で 最も愚かな者として 記憶されるだろう。

en: Prepare yourself, Edgar
ja: 覚悟するがよい、 エドガー。

en: Reset switches allow you to reset an object's position on the map
ja: リセットスイッチで マップ上の物の位置を戻すことが できます。

en: If an object becomes unreachable then you can use the switch to put it back in its original place
ja: もし物を届かない場所へ移動させてしまったら、 このスイッチで元の位置に戻せます。

en: This book is different to the rest
ja: この本は別のとは違う。

en: I can feel a powerful magic emanating from it
ja: 強い魔法を発しているみたいだ。

en: A powerful evil magic
ja: 強力な悪い魔法。

en: Maybe I should leave it alone
ja: そのままにしておいたほうがよさそうだ。

en: Still, I could be wrong, maybe it's not evil magic...
ja: でも、 そうではなかったら、 悪い魔法ではないかも…

en: Examine the book?
ja: 本を調べてみる?

en: What just happened?
ja: 何が起きたんだ?

en: Maybe I shouldn't go around touching books that give off an evil aura
ja: 悪い気配を感じたなら触らなければよかった。

en: And spend more time looking for my Dad
ja: こんなことをしてないで父さんを探そう。

en: This would have allowed you to fight Mataeus, but it looks like you've already defeated him...
ja: ここで マタエウスと 戦うことができるが、 もう既に 倒してしまったようだ…

en: I'll leave it alone, I'm not getting a good feeling from it
ja: そのままにしておこう。 嫌な予感がする。

en: Oh great, I can barely see anything
ja: ああ すごい、 ほとんど 何も見えない。

en: I'll have to be careful where I tread...
ja: 注意して 進まなければ…

en: Escape the Catacombs
ja: 地下墓地から脱出する

en: He's through here, I can feel it
ja: 奴は ここを通ったに 違いない。

en: There's no going back once I step through that door, I'd better make sure I'm ready
ja: ここを一度通ると 戻ることはできない だろう。 十分に 準備しなければ ならない。

en: Enter the door?
ja: 扉を通りますか?

en: OK, here we go...
ja: よし、 行くぞ…

en: Maybe I should prepare a little bit more first
ja: もっと準備をしたほうが よいかもしれない。

en: Press [INPUT_JUMP] when you have finished reading to go to the next dialog box
ja: 読み終えたら [INPUT_JUMP] キーを押して 次のダイアログボックスに進んでください。

en: You can also move to the next dialog box by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]), Block ([INPUT_BLOCK]), Jump ([INPUT_JUMP]), Action ([INPUT_INTERACT]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
ja: 攻撃 ([INPUT_ATTACK]) 、 防御 ([INPUT_BLOCK]) 、 ジャンプ ([INPUT_JUMP]) 、 行動 ([INPUT_INTERACT]) 、 または使用キー ([INPUT_ACTIVATE]) でも次のダイアログボックスに進めます。

en: This is the tutorial for The Legend of Edgar. This tutorial will explain how to play the game.
ja: これは The Legend of Edgar (エドガーの伝説) のチュートリアルです。 このチュートリアルでは このゲームの遊び方を説明します。

en: To exit this tutorial, press Escape and use the Up and Down arrow keys to choose an option. Press Return to select it.
ja: このチュートリアルを終えるためには、 ESC キーを押し、 カーソルキーの上下でオプションを選択します。 リターンキーを押すと選択されます。

en: To move Edgar left and right, use [INPUT_LEFT] and [INPUT_RIGHT].
ja: [INPUT_LEFT] キーと [INPUT_RIGHT] キーを押すと、 エドガーが左右に動きます。

en: To make Edgar jump, press [INPUT_JUMP]. You can move in the air when jumping.
ja: [INPUT_JUMP] キーを押すと、 エドガーはジャンプします。 ジャンプ中も移動できます。

en: To interact with an item, press [INPUT_INTERACT]
ja: [INPUT_INTERACT] キーを押すと、 物を操作します。

en: Walk over to the Action Point and press [INPUT_INTERACT]
ja: アクション・ポイント (!マーク) のところまで移動し、 [INPUT_INTERACT] を押してみましょう。

en: I need to recover my missing items before I can leave
ja: ここを離れる前に なくしたものを 取り戻さなければ。

en: Who dares pillage the tomb of the great warrior Ivan?
ja: 偉大な戦士 イヴァンの墓を 荒らすのは 誰だ?

en: Who said that?
ja: どこにいる?

en: Insolent cur, you will suffer for your disrespect
ja: 愚かな者よ。 おまえは 自らの冒涜により 苦しむであろう。

en: I, am Azriel
ja: 我はアズリエル。

en: I've managed to escape from my cell and am trying to find a way out
ja: どうにか牢を脱出し、 出口を探している。

en: I found a door blocked by a frame which you need to put 9 jigsaw puzzle pieces in
ja: 炎で守られた 扉を見つけたが、 9つの ジグソーパズルの 断片が 必要だ。

en: The pieces are locked behind doors which seem to be linked to the Red Centurions
ja: 断片は 赤い歩兵とつながった錠で 閉じられた 扉の向こうにある。

en: The Centurions appear to be indestructible however
ja: だが、 歩兵を破壊することは できないようだ。

en: Unless I can find a way to destroy them I will die down here
ja: 奴らを破壊する方法が 見つからなければ ここで死ぬしか ないだろう。

en: I'll find a way to destroy them
ja: 奴らを 破壊する方法を 見つけてやる。

en: I'm so close to rescuing Dad now...
ja: 父さんを助ける時は近い…

en: Find 9 Puzzle Pieces
ja: 9つのパズルの断片を探す

en: Nothing happened. I don't think that's the right order
ja: 何も起こらない。 正しい順番では ないようだ。

en: There's another sign here
ja: 別の看板だ。

en: If the exit lift is out of order then proceed to the left
ja: 出口へのエレベーターが使えなければ、 左へ進め

en: Warning : Exit route may be hazardous
ja: 注意 : 出口への道は危険である

en: Maybe I should use the lift to get out
ja: ならエレベーターで出よう。

en: Cool, it worked!
ja: やった、 うまくいった!

en: I'm not sure about the colour though, I thought it would be red?
ja: 色のことは よく知らないけど、 なぜ赤くない?

en: Maybe it's supposed to be yellow...
ja: 黄色になってしまった…

en: I just need to find another shield to enchant...
ja: 後は魔法をかける盾を 見つけるだけだ…

en: Maybe that wasn't such a good idea after all...
ja: もしかして 失敗したのか…

en: Looks like I'll have to find another way to get past those fireballs
ja: 火の玉を避ける 別の方法を探そう。

en: It's sleeping
ja: 眠っている。

en: I'm safe anyway since it's in that cage...
ja: 檻の中にいるなら安全だ…

en: I don't want to go back to the swamp
ja: 沼には戻らない。

en: I'm pretty sure Dad's in the fortress
ja: この砦で父さんを助けると決めたんだ。

en: Maybe I should check the swamp again...
ja: もう一度沼に戻ったほうがいいかも…

en: What was that?!
ja: 今のは何だ?!

en: ...and when you didn't come home last night I set off to find you
ja: …それで 帰ってこなかった 夜に 探しに行ったんだ。

en: You went to the Sorceror's Fortress?!
ja: 魔法使いの砦に 行った?!

en: I thought he'd kidnapped you! Where were you?
ja: 魔法使いに さらわれたと 思ったんだ! どこにいたの?

en: Erm... well you see
ja: えー… それは。

en: When I went out last night I went to Jacob's for a couple of drinks
ja: その夜は ヤコブと 一杯飲みに行ったんだ。

en: *cough*
ja: ゴホン

en: several drinks
ja: 何杯か。

en: On the way home I stopped by the well to have a drink of water
ja: 帰る途中に 水を飲むために 井戸へ行った。

en: and I fell in
ja: そして 落ちた。

en: What?
ja: 何だって?

en: I fell down the well
ja: 井戸の中に 落ちた。

en: I was down there until only a couple of hours ago
ja: そこに 2時間ほどいた。

en: Are you kidding me?
ja: 冗談でしょ?

en: I shouted down that well, didn't you hear me?
ja: 大声を出したぞ。 聞こえなかったか?

en: I was out cold
ja: 外にいて 寒かった。

en: Plus, the hangover was absolute murder
ja: 加えて、 二日酔いで 死にそうだった。

en: I crossed the swamp
ja: 沼を渡って

en: Broke into the Sorceror's Fortress
ja: 魔法使いの砦に 入り込んで

en: Fought countless numbers of ferocious monsters
ja: 数え切れないほどの 恐ろしい怪物と 戦って

en: Got imprisoned in his dungeon
ja: 迷宮に 閉じ込められて

en: And was teleported to another part of the world!
ja: そして 別の場所に 飛ばされた!

en: I nearly died!
ja: 死にそうだったよ!

en: Near misses don't count
ja: あと少しのところは 数えないわ。

en: Only the once though
ja: たった1回ね。

en: [CONTINUE_COUNT] times according to my count
ja: 数えたら [CONTINUE_COUNT]回ね。

en: And after all that, when I defeated the Sorceror, he had no idea who you were
ja: そして 魔法使いを倒したけど、 奴は父さんが どこへ行ったか 知らなかった。

en: You killed the Sorceror?!
ja: 魔法使いを 倒した?!

en: I thought he'd kidnapped Dad!
ja: 父さんをさらったと 思ったんだ!

en: Wow, that has to be the worst case of false accusation I think I'll ever hear!
ja: そんな ひどい濡れ衣は 聞いたことがない!

en: But more seriously, you disobeyed me, son
ja: でも もっと問題なのは、 言いつけを 守らなかったことだ、 息子よ。

en: I told you to never set foot in the Forbidden Swamp
ja: 禁じられた沼沼へは 行ってはならないと 言ったはずだ。

en: And for that, you'll have to be punished
ja: おしおきが 必要だな。

en: But Dad...
ja: でも 父さん…

en: Be quiet!
ja: 黙りなさい!

en: I just need to think of something suitable...
ja: 何がいいか 考えなければ…

en: Looks like your chickens have escaped from their pen again, Jacob
ja: ヤコブ、 また小屋から 鶏が逃げ出したようだ。

en: Actually, I think I know what your punishment is going to be...
ja: よし、 おまえの罰は 決まりだな…

en: A jigsaw puzzle?!
ja: ジグソーパズル?!

en: I'm not really a fan of these
ja: これはあまり 好きじゃない。

en: I prefer the sliding puzzles, like the one I had to solve to get the Lightning Sword
ja: スライドパズルの方が 好きだな。 だから解けて 稲妻の剣も 手に入った。

en: Still, it looks like this is the only way out
ja: でも、 道はここしか ないようだ。

en: Looks like I need 9 pieces to slot into the frame
ja: 9つの断片を 枠にはめる みたいだ。

en: The frame is empty
ja: 枠には何もない。

en: Hopefully the pieces I need are around somewhere, otherwise I'm going to die down here
ja: 断片が このあたりに あればいいけど。 そうでなければ 死んでしまう。

en: I've got all the pieces, I just need to place them in the frame and solve the puzzle
ja: 断片は全部ある。 これを 正しく枠にはめて パズルを 解かなければならない。

en: Push left, right, up or down to move the cursor
ja: 左、 右、 上、 下キーを押すと カーソルが動きます。

en: Press Attack to select the current piece and move it around
ja: 攻撃キーで カーソルの断片を選択し 動かします。

en: Press Attack again to stop moving the current piece
ja: もう一度 攻撃キーを押すと 動かすのを止めます。

en: Press Action to quit the puzzle
ja: 行動キーを押すと パズルを終了します。

en: More water?!
ja: また水?!

en: I don't think being able to turn into a Slime is going to help me here, since I might not be able to get back afterwards
ja: スライムになって渡っても、 戻る方法がなさそうだ。

en: Those fish look quite dangerous too
ja: それに危なそうな魚もいる。

en: I'll have to find another way of getting across
ja: 渡る別の方法を 見つけなければ。

en: I'll have to find something to help me get across
ja: 渡る助けになるものを 見つけなければ。

en: This is the last part of the tutorial and will teach you to block and attack enemies
ja: ここがチュートリアルの最後の部分です。 ここでは敵から防御し攻撃する方法を学びます。

en: First, you should equip the sword since it has more range and does more damage than the pickaxe
ja: まず、 剣を装備しなければなりません。 剣はつるはしよりも攻撃の範囲が広く、 威力もあるためです。

en: Press [INPUT_INVENTORY] to view your inventory, highlight the sword and press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
ja: [INPUT_INVENTORY] を押して持ち物を表示し、 剣にハイライトを合わせ、 攻撃キー ([INPUT_ATTACK]) または使用キー ([INPUT_ACTIVATE]) を押します。

en: Press [INPUT_INVENTORY] again to close your inventory
ja: もう一度 [INPUT_INVENTORY] を押すと、 持ち物ウィンドウが閉じます。

en: Occasionally, slain enemies will drop health which will vanish after a few seconds, so pick it up quickly!
ja: 敵を倒すと体力回復を落とすことがありますが、 数秒で消えてしまいます。 素早く取りましょう!

en: If a bat is getting too close to you, hold block and it will harmlessly bounce off you
ja: コウモリに接近されても、 防御すれば ダメージを受けずに 跳ね返すことができます。

en: Now kill all of the bats in the area!
ja: この辺りにいるコウモリを全て倒しましょう!

en: Aw, not again!
ja: ああ、 まただ!

en: Collect 6 Chopped Logs
ja: 丸太を6本集める

en: I need 6 Chopped Logs to build a raft
ja: 丸太を6本集めていかだを作らなければ。

en: This had better be the last time I have to do this...
ja: これを作るのはこれが最後になるはずだ…

en: This must be the coal Borgan wants me to mine for him
ja: これがボーガンが言ってた石炭に違いない。

en: What the?!
ja: なに?!

en: He looks just like me
ja: 自分とそっくりだ。

en: AND HE HAS MY FIRE SHIELD!!
ja: それに 炎の盾を持っていた!!

en: Hey wow, what a cute little machine!
ja: おや、 わあ、 かわいい小さな機械だ!

en: It's got a little slot on the back of it. I guess I put something in there to make it do stuff
ja: 背中に小さな隙間がある。 何かを入れると動くのかもしれない。

en: The robot uses instruction cards to move around
ja: このロボットは命令カードを使って動かします。

en: Use the instructions to guide the robot to open areas that you cannot access
ja: あなたがたどり着けない場所も ロボットに命令すれば行けます。

en: However, since you can't read the instructions on the card, you will have to try them all out until one works
ja: しかし、 あなたはカードの命令を読むことはできないため、 1枚ずつ試すしかありません。

en: If the robot doesn't reach its target, then it will return to its starting position allowing you to try again
ja: ロボットが目的にたどり着けなくても ここに戻ってくるので、 再挑戦することができます。

en: Ugh, I'm getting really fed up of waking up in strange places with my eyes spinning around
ja: うぅ、 目を回しながら おかしなところを 歩き回るのは もう うんざりだ。

en: Oh no, I'm trapped!
ja: ああ、 捕まってしまった!

en: There must be a way to get this door open
ja: この扉を開ける方法が 必ずあるはずだ。

en: Wait, perhaps that button unlocks it
ja: 待て、 あのボタンで 鍵が開くんだろう。

en: If only I could reach it...
ja: 届きそうなものは…

en: The pickaxe is one of many weapons you will encounter in the game
ja: つるはしはこのゲームに登場する多くの武器の中の1つ です。

en: You can use it as both a weapon and a tool
ja: 武器としてだけではなく、 道具としても使えます。

en: Pick up the pickaxe and continue to the next Action Point
ja: つるはしを取り、 次のアクションポイントまで 進んでください。

en: There's a draft here...
ja: 引きずった跡がある…

en: And one of these bricks is loose
ja: そして レンガが1つない。

en: Aha! It's a hidden passage!
ja: あっ! 隠し通路だ!

en: Hopefully this will lead me to the sorceror...
ja: 先に 魔法使いが いればいいけど…

en: Phew, I'm glad to be out of there
ja: ふー、 出られてよかったよ。

en: Now to get through this swamp
ja: さあ沼を越えなきゃ。

en: Negotiate the Swamp
ja: 沼を通り抜ける

en: There's a plaque here
ja: 台座がある。

en: Place the 4 statues in the correct order
ja: 4つの像を正しい順序で並べなさい。

en: Strange creature...
ja: おかしな生き物だ…

en: Ha ha ha!!!!
ja: ハハハ!!!

en: Soon we will be one again...
ja: もうすぐ1つになるぞ…

en: Wait, something's wrong...
ja: 待て、 何かが違う…

en: OH NO! THIS IS THE WRONG MACHINE!!
ja: 何てことだ! こっちじゃない!!

en: ARGHHHHHH!!!!
ja: うわあぁぁぁぁ!!!

en: Phew, I feel whole again
ja: ふう、 元に戻った気がする。

en: And there's my Fire Shield!
ja: それに 炎の盾が戻った!

en: Hopefully this will get me past all those fireballs...
ja: これで火の玉の所が 通れればいいけど…

en: Confront the Sorceror
ja: 魔法使いと会う

en: I should be safe up here, but I need to get rid of it
ja: ここなら安全なはずだ。 でもどうにかしないと。

en: This machine has a slot the same size as the cards. I guess I can use it to create new instructions.
ja: この機械にはカードと同じ幅の隙間がある。 きっと新しい命令を書き込むためのものだろう。

en: To create a new set of instructions you need to insert a blank card
ja: 新しい命令を書き込むためには、 まず何も書かれていないカードが必要です。

en: You will then be prompted to input the directions for the robot to follow. This is done in the same way as the sequence doors
ja: 次にロボットがたどる方向を入力します。 入力は扉を開けたときと同じ方法です。

en: When you have finished inputting the directions, press Attack
ja: 方向を入力し終わったら、 攻撃キーを押します。

en: The robot will then follow the instructions on the card
ja: ロボットはカードの命令と同じ方向に動きます。

en: If the directions aren't correct you can try again
ja: 方向が正しくなくてもやり直せます。

en: That glass looks too thick for me to crack, I'll have to find some other way of shattering it...
ja: このガラスは丈夫で壊せそうにない。 割る方法を見つけなければ…

en: Borgan said that a section of the mine was sealed up after an "incident"
ja: ボーガンは 炭鉱の一部が 「事件」 のあと 封印されたと 言っていた。

en: There must be something around here...
ja: それがこのあたりに 違いない…

en: Wow, what a nice ring
ja: わあ、 きれいな指輪だ。

en: Hang on a second, Maggie told me to always ask if someone had lost something before taking it...
ja: ちょっと待て、 マギーはいつも 持ち去る前に 誰かがなくしていないか 尋ねるように 言っていた。

en: ANYONE LOST A RING?!
ja: 誰か指輪を なくした人は いませんか?!

en: No one? Guess it's mine then!
ja: いない? ならば自分のものだ!

en: You must have the instruction card you wish to use highlighted in your inventory box
ja: 持ち物一覧で選択したカードを入れます。

en: Good riddance...
ja: 助かった…

en: OK, let's see if this works...
ja: よし、 どうだろうか…

en: I'll have no problem walking over this rope either, thanks to my tightrope walking skills
ja: ここを渡るのは簡単だ。 自分の綱渡りの能力に 感謝しなければ。

en: And Dad said it'd never come in handy!
ja: そして父さんは 絶対に役に立たないと 言ってた!

en: I need a length of rope to attach to the bolt
ja: 矢に取り付ける 長い縄が要る。

en: It's a giant crossbow
ja: 大きなクロスボウだ。

en: I could probably use it to create a bridge over those spikes
ja: これを使えば トゲを渡る橋を 架けられるかもしれない。

en: I'll need some rope first though
ja: でもまず 縄が必要だ。

en: There's a sign here
ja: 看板がある。

en: If the lift is out of order then it must be reset
ja: エレベーターが使えなければ、 必ずリセットしなければならない。

en: There are 4 reset switches along the lift shaft which must be reset
ja: エレベーターの軸に沿った 4つのリセットスイッチを押すこと。

en: Be sure to reset the lift to avoid a long walk back to the surface...
ja: リセットすれば、 地上まで延々と歩かなくてもよい…

en: I thought I felt something. There's a draft here...
ja: ここに何かあるような気がする。すきま風が吹いている…

en: Congratulations! Now you know the basics of playing you should try the main game
ja: おめでとう! これでゲームの基礎がわかったはずです。

en: If you want to replay this tutorial, press Escape and select Tutorial from the menu
ja: もしチュートリアルをもう一度プレーしたいなら、 ESC キーを押して、 メニューから 「チュートリアル」を 選択してください。

en: To play the main game, press Escape and select New Game from the menu
ja: 本編で遊ぶなら、 ESC キーを押して、 メニューから 「新しいゲームの開始」を 選んでください。

en: There, the rope's firmly attached
ja: 縄は固く結ばれている。

en: I need to find some rope before I can fire it
ja: 打つ前に 縄を見つけなければ ならない。

en: It's a Grappling Hook
ja: 引っ掛け鉤だ。

en: I could probably use it to form a bridge to the other side, but there's no rope
ja: 向こう岸に 橋を架けるのに使えそうだ。 でも縄がない。

en: It's an apple tree
ja: リンゴの木だ。

en: Shame it's not a banana tree, I don't like apples
ja: バナナの木ならよかったのに。 リンゴは好きじゃない。

en: There aren't any apples left
ja: リンゴはもうないみたいだ。

en: It looks like there are some apples in it...
ja: リンゴはいくつか残ってるみたいだ…

en: The door won't open, I guess I put in the combination incorrectly
ja: 開かない。 番号が違うみたいだ。

en: A lot of books
ja: たくさんの本がある。

en: Nothing of interest here though
ja: でも 面白そうなものは ないな。

en: I need the shell of a Rampaging Master Tortoise, the staff from a Dark Summoner
ja: 暴走した亀の王の甲羅、 闇の召喚師の杖

en: The keepsake of a warrior who has previously defeated the dragon
ja: かつて ドラゴンを倒した 戦士の遺品

en: The soul of a wandering spirit
ja: さまよう霊の魂

en: And a spare shield
ja: そして 予備の盾。

en: Once I have all of those items I need to place them in the cauldron...
ja: 全部集めたら 大釜に入れなければ ならない…

en: This is a book about occult magic
ja: 秘術について かかれた本だ。

en: Hmm...
ja: うーむ…

en: This is interesting:
ja: 興味深い。

en: The shell fragment of a Rampaging Master Tortoise
ja: 暴走した亀の王の甲羅

en: The staff of a Dark Summoner
ja: 闇の召喚師の杖

en: If the dragon has been defeated in the past then one must also gather
ja: もし かつて ドラゴンが倒されたのなら、 これらを 集めたに 違いない

en: The keepsake from a warrior that previously defeated it
ja: かつて ドラゴンを倒した 戦士の 遺品

en: Once the ingredients have been gathered, they must be placed in the cauldron...
ja: これらのものを 集めたなら、 大釜に入れて…

en: Oh no, not again! I'm fed up of using that stupid cauldron!
ja: ああ、 またか! あの大釜には うんざりだ!

en: I've got the staff, but where do I find the shell or the keepsake?
ja: 杖はある。 でも甲羅と 戦士の遺品は どこにある?

en: I've got the shell, but where do I find the staff or the keepsake?
ja: 甲羅はある。 でも杖と 戦士の遺品は どこにある?

en: I've got the shell and the staff, but where do I find the keepsake?
ja: 甲羅と 杖はある。 でも 戦士の遺品は どこにある?

en: That's a lot of ingredients that I have no idea where to find...
ja: 材料が たくさんいるけど、 どこにあるのか わからない…

en: Hmm, this is new.
ja: むむ、 見たことないものだ。

en: It doesn't look like it can hurt me though, but there's only one way to find out...
ja: 入っても危なくはなさそうだけど、 やってみないとわからない…

en: Those creepers look different to the others
ja: これば 別のものとは 違う。

en: They also look very dangerous...
ja: とても 危険そうだ…

en: That was easy! And I can always get back later!
ja: 簡単だ! そしていつでも戻れる!

en: Oh....
ja: ああ…

en: Guess I have no choice now.
ja: もう進むしかない。

en: Hang on Dad, I'm coming...
ja: 待ってて父さん、 今行くよ…

en: Hey, a lightning sword!
ja: わあ、稲妻の剣だ!

en: It looks a lot more powerful than my current sword too
ja: いま持っている剣より ずっと強そうだ。

en: With this I should be almost unstoppable
ja: これがあれば 多分 誰にも止められない。

en: Almost
ja: 多分。

en: The Lightning Sword has a limited number of charges and will lose its power when these charges are used up
ja: 稲妻の剣はエネルギーに限りがあり、 使い切ると力を失います。

en: Enemies will randomly drop more charges when they are killed
ja: 敵を倒したとき ランダムに落とす エネルギーを取ると 回復します。

en: Note that if the sword completely loses its power it will revert to a regular sword with very little power until you can find more charges
ja: エネルギーを完全に失うと 再び充電するまで 元の普通の剣に 戻ってしまうことに 注意してください。

en: Have fun!
ja: うまくやれよ!

en: Thanks for rescuing my chickens, have you got me 2 logs from the forest yet?
ja: 鶏は捕まえてくれたようだな。 2本の丸太はまだかい?

en: Thanks Edgar! My chickens are back and these logs will do me fine
ja: ありがとうエドガー! 鶏は戻ったし、 丸太も集まった。

en: Take this sword, may it serve you well!
ja: 剣を受け取ってくれ。 役に立つはずだ。

en: Thank you!
ja: ありがとう!

en: Thanks for the logs, have you had any luck with the chickens?
ja: 丸太は集まったようだな。 逃げた鶏はまだかい?

en: I'll give you a sword if you get me 2 chopped logs from the forest and rescue at least 3 of my chickens
ja: 森の木の丸太を2本と、 3羽の鶏を捕まえたら、 剣をあげよう。

en: Hello Edgar, what can I do for you today?
ja: やあエドガー。 今日はどうしたんだい?

en: Do you have a sword I can borrow?
ja: 剣を貸してくれないか?

en: I do have a sword and you can have it if you do something for me first
ja: 剣は貸してもいいけど、 やってもらいたいことがあるんだ。

en: OK... what do I have to do?
ja: わかった… 何をすればいい?

en: Some of my chickens have escaped from their pen and I would be very grateful if you can get them back for me
ja: 鶏が何羽か小屋から逃げてしまったんだ。 捕まえてきてくれるとうれしいのだが。

en: I have set up some traps near their pen, you can lure them to the traps using this chicken feed. I don't need them all, but at least 3 would be very helpful. I can get the rest myself.
ja: 鶏小屋の近くには罠が仕掛けられている。 この鶏の餌で罠の近くにおびき寄せてくれ。 全部でなくてもいいが、 少なくても3羽は捕まえて欲しい。 後は自分でやる。

en: Not quite. Can you also get me some wood from the forest? 2 logs should be sufficient
ja: まだある。 森から木を取ってきてくれないか? 丸太が2本あれば十分だ。

en: Do you have an axe?
ja: 斧はある?

en: Erm... I left my axe in the forest somewhere. It should still be there
ja: うーむ… 森のどこかに置いてきてしまった。 まだそこにあるはずだ。

en: Isn't that forest dangerous?
ja: 森はあぶなくない?

en: Not really, if anything gets in your way, just hit it with a weapon
ja: それほどではない。 邪魔なものがあれば、 武器で叩けばいい。

en: Such as an axe?
ja: 斧みたいな?

en: Yes, that would do the trick
ja: そうだ。 それでうまくいくはずだ。

en: But seriously, there's nothing in there that can really harm you. That problem was dealt with a long time ago...
ja: しかし実際のところ、 本当に危険なものはないはずだ。 その問題はずっと昔に解決した…

en: Good luck!
ja: がんばって!

en: Collect 2 Chopped Logs
ja: 丸太を2本集める

en: Rescue 3 Chickens
ja: 鶏を3羽捕まえる

en: Oh, thanks Edgar, I only needed 3, but thanks for the additional help!
ja: おお、 ありがとうエドガー。 3羽でよかったのに。 でもたくさん捕まえてくれて助かったよ。

en: Here, Maggie made me this health potion but I don't need it so why don't you have it?
ja: ここにマギー作ってくれた体力の薬があるが、 自分には必要がない。 よかったら持って行かないか?

en: Thanks Jacob
ja: ありがとうヤコブ。

en: Wow, you caught them all, thanks alot!
ja: わあ、 全部捕まえたのか。 本当にありがとう!

en: Here, I have these for you
ja: これをあげよう。

en: Maggie made me this health potion but you can have it
ja: マギーが作ってくれた体力回復の薬だが、 持って行きなさい。

en: And this is something very special
ja: そしてこれは特別だ。

en: May this help you on your way to becoming a strong warrior
ja: もっと強くなったら、 これがきっと役に立つだろう。

en: You saved me a lot of time. Maggie made me something else but since you have been so helpful, you can have it.
ja: おかげで手間が省けたよ。 マギーが色々な物を作ってくれたが、 お前のほうがずっと助けになったよ。 持って行きなさい。

en: These machines aren't working.
ja: この機械は動いていない。

en: It looks like a gem should fit in this hole, maybe I can find some replacements.
ja: この穴には宝石のような物が入りそうだ。 どこかにあるのかも。

en: Find 4 Gems
ja: 4つの宝石を見つける

en: Repair Generators
ja: 動力源を修復する

en: This centurion has no power
ja: この歩兵は動力がないようだ。

en: It's connected to this treadmill so I could probably charge it up with enough speed
ja: 踏み車とつながっている。 この上で速く走れば 力を貯められるかもしれない。

en: I can't run in this armour, though
ja: でも 鎧を着ているから走れない。

en: Plus, I'm tired from all this walking, jumping, fighting, swimming...
ja: それに疲れている。 ずっと歩いて、 跳んで、 戦って、 泳いで…

en: thinking, mining, chopping, pushing, pulling, carrying...
ja: 考えて、 掘って、 割って、 押して、 引いて、 運んで…

en: and catching chickens
ja: それに 鶏を捕まえて。

en: I'll get something else to do it instead
ja: 代わりの方法を考えよう。

en: I'll find something else to work the treadmill for me
ja: 自分で走る代わりの方法を見つけよう。

en: Kill all Bats!
ja: コウモリを全て倒せ!

en: This rock looks too strong for my pickaxe. I'll have to use something else to get through...
ja: この壁は固くてつるはしでは壊せそうにない。 ここを通るには別のものが必要だ…

en: Looks like this wasn't such a good idea after all
ja: 大変なことになったみたいだ。

en: There must be way out of here...
ja: 出口がどこかにあるはずだ。

en: Escape the Cave
ja: 洞窟を抜け出す

en: Wow, that thing is huge!
ja: わあ、何て大きいんだ!

en: I doubt my sword will even make a scratch, but I need to get past it...
ja: 剣が効くかわからないけど、 通らなければならない…

en: Hmmm, maybe this scrap of paper is the combination
ja: うーむ、 この紙切れの数字は 金庫の番号に違いない。

en: I'll give it a try
ja: 試してみよう。

en: Push left or right to move the dial 1 unit in that direction
ja: 左と 右のキーで ダイヤルを 1回 その方向に 動かします。

en: When you think you've input the correct combination, press Attack to open the safe
ja: 正しくダイヤルを 回したと思ったら、 攻撃キーを押して 金庫を開けて ください。

en: Is this what I think it is?
ja: これは もしかすると?

en: It is! It's an Amulet of Resurrection!
ja: そうだ! これは蘇生の護符だ!

en: Borgan has one of these, but it's been used up. He must have had a lucky escape from something.
ja: ボーガンは これを持っていたけど、 使われた後のものだった。 そのおかげで 運良く 生き延びたに 違いない。

en: This should make my quest a lot easier
ja: これで冒険が ずっと楽になるだろう。

en: The Amulet of Resurrection will restore all your health once when it drops to 0
ja: 蘇生の護符は 1度だけ 体力が0になったとき 全回復します。

en: However, it will not save you from anything that causes instant death, such as lava or certain boss attacks
ja: しかし、 溶岩や 特定のボスの攻撃のような 即死の場合は 助かりません。

en: Me? I'm you!
ja: 俺? おまえだよ!

en: No you're not, where did you come from?
ja: 違う。 どこから来たんだ?

en: When your stupid experiment failed, part of your conscious separated and created me
ja: バカな実験が 失敗したとき、 おまえの意識の一部が分離して 俺を作った。

en: I'm like you in every way, just more evil
ja: 俺はおまえとそっくりだ。 ただ さらに邪悪だ。

en: I'm not evil!
ja: 自分は 邪悪じゃない!

en: Yes you are, you know that little part of you that enjoyed pulling the legs off insects?
ja: そうだな。 小さな頃、 虫の足を引き抜いて 遊んでいたのではないか?

en: Hey, I don't do that anymore!
ja: そんなことは 知らない!

en: Oh sure, what about the [GAME_KILLS] creatures that you killed?
ja: ああ、 [GAME_KILLS]匹の 生き物を殺したのは?

en: That was self defence!
ja: 身を守るためだ!

en: Did you try talking to them?
ja: そいつらに 言ってみるか?

en: You're crazy!
ja: バカバカしい!

en: No, I'm evil!
ja: 僕は悪くない!

en: That's my shield! I need to it rescue my Dad!
ja: その盾を渡せ! 父さんを助けるために 必要なんだ!

en: Well it's mine now
ja: ううむ、 今は俺のものだ。

en: Give it back!
ja: 返せ!

en: Make me!
ja: やってみろ!

en: Fine, I will!
ja: わかった。 そうしよう!

en: Loser
ja: 負け犬め。

en: I'll collect his corpse later. The equipment in the lab should be enough for me to carry out my plan...
ja: 死体は後で探そう。 研究所の装置があれば 計画は十分に 実行できる…

en: This lift is controlled by that pressure plate, but I can't stand on it and use the lift at the same time
ja: このエレベーターは 重さで動くスイッチで操作するようだ。 でもスイッチに乗るのと、 エレベーターに乗るのは、 同時にはできない。

en: I'll have to find something else to stand on the pressure plate for me...
ja: スイッチの上に乗せる物を探さなければ…

en: To turn your normal arrows into flaming arrows, just use the flaming arrow potion in the inventory screen
ja: 持ち物一覧で 炎の矢の薬を使えば、 普通の矢が 炎の矢に 変わります。

en: To swap between firing normal arrows and flaming arrows, select the arrows in the inventory
ja: 撃つときに 普通の矢と 炎の矢を 交換したい場合は、 持ち物一覧で 矢を 選んでください。

en: Retrieve horn
ja: 角を持ち帰る

en: Push left or right to move the cursor
ja: 左と 右のキーで カーソルを 動かします。

en: Press Attack to change the colour of the peg
ja: 攻撃キーで ピンを 交換します。

en: When you have selected all of the colours, move the cursor onto the question mark and press Attack
ja: 全ての色を選んだら、 ?にカーソルを合わせ、 攻撃キーを押してください。

en: The number shown in the box is the number of pegs that are correctly placed
ja: ボックスに 正しく置かれた ピンの数が 表示されます。

en: You have 10 attempts to guess the sequence
ja: 10回挑戦できます。

en: Press Action to quit
ja: 行動キーを押すと 終了します。

en: It's not working at the moment
ja: 今は動かないようだ。

en: Maybe I should come back later...
ja: また後で来よう…

en: It's a giant mastermind puzzle!
ja: 大きなマスターマインドだ!

en: I used to play these all the time when we were travelling up to the big city
ja: 大きな町から移動している間、 ずっとこれで遊んでいたな。

en: It doesn't look like it's working though
ja: でも今は動きそうにない。

en: It's petrified again
ja: また石になった。

en: The water is full of those carnivorous fish
ja: 水の中は 人食魚でいっぱいだ。

en: From the looks of things I'll have to swim through the water to get to the other side
ja: 見たところ 向こう側に渡るには 泳がなければ ならない。

en: But the fish will go for me the moment I enter the water
ja: でも、 水に入れば 魚が向かってくる…

en: I'll have to find a way to get rid of them...
ja: どうにかして 追い払うことは できないか…

en: There, that's the hinges oiled. This should be as good as new now!
ja: よし、ちょうつがいに油を差した。 これで新品みたいによくなったはずだ!

en: The hinges are rusted, I'll need to find some oil before I can use it
ja: ちょうつがいが錆びている。 油を差さなければ使えないだろう。

en: Here goes...
ja: 行くぞ…

en: I still need a Fire Shield
ja: 炎の盾が必要だ。

en: I don't think my shield will protect me from those fireballs. I'll have to find a stronger one...
ja: この盾で火の玉を防げるとは思えない。 もっと強い盾がいる…

en: Obtain a Fire Shield
ja: 炎の盾を手に入れる

en: I need all 9 puzzle pieces
ja: 9つの パズルの断片が 必要だ。

en: I'm back in the Fortress, thank goodness for that
ja: 砦に戻った。 ほっとしたよ。

en: But Dad wasn't in there, I looked everywhere and there was no sign of him
ja: でも 父さんは そこにはいなかった。 色々な所を見たけど いた形跡もなかった。

en: The sorceror must have done something else with him, I'll have to go back and find out
ja: 魔法使いは 父さんに 他に何かしたに 違いない。 戻って探そう。

en: Return to the Study
ja: 研究室に戻る

en: Ouch, my head...
ja: 痛い、 頭が…

en: Oh no, I've lost all my equipment!
ja: 何てことだ、 装備が全部 なくなってしまった!

en: Some of my stuff is over there...
ja: あそこに いくつかある…

en: If those items are in this wasteland then perhaps everything else is too
ja: あれが この不毛の地にあるのなら、 ほかの物もあるかも しれない。

en: I'll have to try and retrieve as much as I can...
ja: できるだけ 探してみよう…

en: Retrieve items
ja: 持ち物を取り戻す

en: That should do it. Hopefully that other lift by the Sewer should now be working
ja: これでいいだろう。 下水道の近くのエレベーターが 動くようになればいいけど。

en: This looks like the horn that Olaf needs
ja: これが オラフが言ってた 骨だろう。

en: I'll have to break it off somehow...
ja: どうにかして 壊さなければ 持って帰れない…

en: Wow, I've never seen so many books in one place!
ja: わあ、 こんなにたくさんの本は見たことがない!

en: There must be information about every subject here, this could be useful...
ja: どんな本でもあるに違いない。 役に立つかも…

en: Hmmm, the air feels charged, it reminds me of Maggie's house when she was making spells. I should be careful.
ja: ううむ、 ここは何か雰囲気が違う。 マギーが呪文を唱える部屋みたいだ。 注意しないと。

en: The sorceror must have taken Dad to his castle. I'll have to rescue him from there.
ja: 魔法使いは自分の城に 父さんを連れて行ったに違いない。 そこから父さんを助けなければ。

en: The only way to get to the castle is through the Forbidden Swamp to the East.
ja: 城へ行くには東の禁じられた沼を通らなければならない。

en: There's a lake between the Village and the Swamp so I'll need a raft to get across.
ja: 村と沼の間には池があって、 渡るにはいかだがいる。

en: I'll also need a sword and shield to defend myself. I can speak to Borgan and Jacob to get these though.
ja: 身を守るための剣と盾もいる。 ボーガンとヤコブに話してみよう。

en: Talk to Borgan
ja: ボーガンと話す

en: Talk to Jacob
ja: ヤコブと話す

en: Cross the lake to the Swamp
ja: 沼の途中の池を渡る

en: Wait, what was that?
ja: 待て、 あれは何だ?

en: You again?!
ja: またこいつか?!

en: What a hassle that was
ja: 困ったな。

en: I don't think I'll find my Dad in here
ja: ここに 父さんが いるとは 思えない。

en: Maybe I should look somewhere else
ja: 別の場所を 探したほうが いいだろう。

en: Still, there might be something in here worth my time...
ja: でも、 何か役に立つものが あるかもしれない…

en: Hmmm.. I've been all around the fortress and there are no other doors leading off anywhere
ja: うーん… 砦じゅうを歩いたけど、 外への扉は なかった。

en: Maybe I should have another look in here...
ja: もしかすると ここに 何かあるのかも…

en: To pick up an item, simply walk into it. Any collectable items will be added to your inventory.
ja: ただ単にアイテムのところに歩いて行くと、 取ることができます。 取った全てのアイテムは 持ち物に加えられます。

en: You can view the contents of your inventory by pressing [INPUT_INVENTORY]
ja: [INPUT_INVENTORY] キーを押すと、 持ち物を見ることができます。

en: Whilst in the inventory, use the arrow keys to view the items.
ja: 持ち物の一覧では、 カーソルキーで見るアイテムを選択します。

en: You can use an item immediately by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
ja: このとき攻撃キー ([INPUT_ATTACK]) または使用キー ([INPUT_ACTIVATE]) を押すと、 アイテムをその場で使います。

en: You can ready an item for use by pressing Block ([INPUT_BLOCK]) or Action ([INPUT_INTERACT])
ja: 防御キー ([INPUT_BLOCK]) か、 行動キー ([INPUT_INTERACT]) を押すと、 アイテムを装備します。

en: You can also sort items in your inventory by using the Previous Item ([INPUT_PREVIOUS]) and Next Item ([INPUT_NEXT]) buttons
ja: 持ち物は、 前のアイテム ([INPUT_PREVIOUS]) と次のアイテム ([INPUT_NEXT]) キーで 順番を変えられます。

en: Walk over the key to pick it up
ja: 鍵まで歩いて、 取ってみましょう。

en: So this is the Fortress.
ja: 砦の中だ。

en: It looks like a lot of doors lead off to other areas, I should have a proper look around before I go anywhere else...
ja: 別の場所につながった扉がたくさんあるみたいだ。 入る前によく確かめないと…

en: You can change all of the controls in the game by pressing Escape and selecting Options in the menu
ja: ESC を押し、 メニューのオプションを選択すると、 このゲームでの全ての操作キーを 変更することができます。

en: Select Configure Controls using the arrow keys and press Return
ja: 操作設定をカーソルキーで選択し、 リターンキーを押します。

en: Use the arrow keys to select the control you want to change and press Return.
ja: カーソルキーで変更したい操作を選択し、 リターンキーを押してください。

en: Next, press the key that you want to use instead.
ja: 次に、 代わりに使いたいキーを押します。

en: Regardless of what keys you choose, you can always navigate the menus using the arrow keys and Return
ja: 選んだキーに関わらず、 メニューでは常にカーソルキーと リターンキーを使います。

en: When you have finished configuring the keys, go right to the next Action Point
ja: 操作設定の変更を終えたら、 右へ移動し次の アクション・ポイント に移動しましょう。

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Third Side"
ja: ステファン・J・スウィーニーの "The Third Side" だ。

en: That stuff looks dangerous, it'd probably eat through my armour in seconds
ja: これは 危険そうだ。 数秒で 鎧ごと食べられて しまいそうだ。

en: But I'll have to find a way across...
ja: でも 渡る方法を みつけなければ…

en: There, looks like the little guy is full and is sleeping it off
ja: 満腹で 眠くなったみたいだ。

en: I should be able to get past him without any bother now
ja: 通っても 大丈夫だろう。

en: Hey, what's that?
ja: わあ、 何だこれは?

en: It's a baby Hoover
ja: 子供の象だ。

en: I saw a grown up one in the big city when I went there with my Dad, they're completely harmless
ja: 大人の象は 大きな町に 父さんと一緒に行ったとき 見た。 全然危なくない生き物だ。

en: I miss my Dad, I hope I find him soon...
ja: 父さんは どこかへ行った。 きっと あと少しで見つかる…

en: Why is it here? It must be frightened
ja: なぜ ここにいるのだろう? 怯えてるみたいだ。

en: Hello little fella, are you lost?
ja: こんにちは、 小さな友だち。 迷子なの?

en: Don't worry, I won't hurt you
ja: 大丈夫。 怖くないよ。

en: Ow!
ja: うわぁっ!

en: I guess it's scared. I might be able to get past it if I give it some food
ja: 怖いみたいだ。 食べ物をあげられれば 通してくれそうだ。

en: They're vegetarians so I'll have to find some fruit or vegetables...
ja: ベジタリアンだろうから 果物か野菜があれば いいのだけれど…

en: Wow, this place is empty!
ja: わあ、 ここには何もない!

en: I guess the sorceror has no need for weapons since he has magic
ja: 魔法使いには呪文があるから、 武器はいらないんだろう。

en: Still, there must be something of use in here
ja: でも、 まだ使えるものがあるに違いない。

en: I've already checked, he's not down there...
ja: もう調べた。 ここにはいない…

en: I've heard of people falling into the well before, maybe Dad's in there...
ja: この井戸に落ちた人がいると聞いたことがある。 父さんもここに…

en: DAD!!!!! ARE YOU DOWN THERE?!!!!!
ja: 父さん!!!!! ここにいるの?!!!!!

en: Nothing. I guess I'll have to keep on looking
ja: 何も聞こえない。 他を探さなければ。

en: There's a note here too
ja: メモが付いている。

en: The potion is perfect! Quaffing it will turn a human into a creature for a small amount of time
ja: この薬は完璧だ! これを飲めばしばらくの間、 人間から怪物になるであろう。

en: So far I can only transmogrify myself into one creature but with a bit more time anything should be possible
ja: 今までのところ自分自身を怪物にしただけだが、 もう少しで あらゆるものに変身できるようになるだろう。

en: There's a tiny bit left, it should be safe to drink
ja: 少し残っている。 飲んでも大丈夫そうだ。

en: OK, here goes nothing...
ja: うん、 何も起きない…

en: Urgh!! This is horrible!
ja: うげぇ! 何てことだ!

en: Borgan told me that Slimes can swim in water though, so maybe this will be useful...
ja: ボーガンは このスライムは水の中を泳げると言ってた。 もしかすると役に立つかも…

en: When transformed into a Slime, you can move around as normal. You can also swim in the water and use up and down to move around
ja: スライムに変身しても 通常通り移動することができます。 さらに水の中を泳ぎ、 上下に移動することもできます。

en: Pushing up or jump will make you jump out of the water if you're near the surface
ja: 水面近くで 上かジャンプキーを押すと 水の外に出られます。

en: Keep an eye on the timer at the bottom of the screen. When it reaches 0 you will automatically become human again
ja: 画面の下のタイマーに注意してください。 0になると自動的に人間に戻ります。

en: Maybe this thing isn't so bad after all
ja: もしかすると これは そんなに悪いものでは ないかもしれないな。

en: That's all the ingredients, I just need to add a shield
ja: 材料は全てそろった。 後は 盾を入れるだけだ。

en: I don't think I'll need the Phantasmal Shield anymore...
ja: 霊気の盾は もういらないだろう…

en: Please don't make another evil version of me...
ja: 悪の自分が 現れませんように…

en: What a fine looking shield
ja: 何て 強そうな盾なんだ。

en: But will it protect me from that dragon's flames?
ja: でも これで ドラゴンの炎から 身を守れるのだろうか?

en: I guess there's only one way to find out...
ja: 知る方法は一つしかない…

en: The book said it was sealed below a fortress
ja: 本によると ドラゴンは 砦の地下に 封印されている。

en: If it is this one then the only two places it could be are the catacombs and the dungeon
ja: その砦が ここであるとすれば、 地下墓地と 迷宮の どちらかしか ないだろう。

en: I should start my search there
ja: そこから 調べてみよう。

en: I don't have all the ingredients yet.
ja: 材料は まだ全部そろっていない。

en: The book said I needed to find the following
ja: 本によると 次のものを 見つけなけれ ばならない。

en: The keepsake of the warrior that previously defeated it
ja: ドラゴンを倒した 戦士の遺品

en: Hopefully I'll never have to use this again
ja: もう二度と 使うことが なければいいな。

en: I should create the disintegration shield and rescue my Dad before I go chasing after that dragon
ja: ドラゴンを追いかける前に 盾を作って 父さんを助けなければ ならない。

en: I'm not taking any chances this time...
ja: いちかばちかの 賭けはできない…

en: Did it work?
ja: うまくいかない?

en: I think it's safe now...
ja: 大丈夫そうだ…

en: I'll use my wooden shield...
ja: この木の盾を使おう…

en: Stupid thing. Maggie makes it all look so easy...
ja: ひどい目にあった。 マギーは簡単そうに していたのに…

en: It's a cauldron. Maggie has one just like this
ja: 大釜だ。 マギーがこんなのを持ってたな。

en: OK, that's the Gazer Eyeball and Tentacle added
ja: よし。 ゲイザーの目玉と 触手を入れよう。

en: And the rest of the ingredients too
ja: そして 残りの材料も入れる。

en: Aha! It's gone blue, just like the book said it would
ja: ああ! 青くなった。 本に書いてあった通りだ。

en: Now to add the shield
ja: そして 盾を入れる。

en: Uh-Oh...
ja: おっと…

en: I need all the main ingredients
ja: 必要な材料はそろった。

en: 3 Gazer Eyeballs, 1 Red Sludge Tentacle and a spare shield
ja: 3つのゲイザーの目玉、 1つの赤スラッジの触手、 そして予備の盾。

en: I also need to blend the eyeballs and the tentacle into a liquid
ja: これから 目玉と 触手を 液状にしなければ ならない。

en: I think it's dead
ja: 死んだみたいだ。

en: Or at least as dead as a book can be
ja: 少なくとも 普通の本みたいになった。

en: It might be safe to touch now
ja: 今なら さわっても大丈夫だろう。

en: This page just has a sequence of numbers scrawled on it
ja: このページには 数字が 走り書き されている。

en: I'll take it with me, it might come in handy
ja: 書き留めておこう。 役に立つかも しれない。

en: Besides, this thing nearly killed me twice, I should have some sort of trophy of my victory
ja: そうでなくても、 この本には 2回も 殺されそうになった。 勝利の証として 何か取っておきたい。

en: I'll leave it alone, especially after what happened last time...
ja: そのままに しておこう。 何か 起こるかも しれない…

en: Hmm, what's that?
ja: あっ、 あれは何だ?

en: It's a small statue. It must be the one that Olaf said he stole
ja: 小さな像だ。 オラフが 盗んだと 言ってたものに 違いない。

en: Well, since he's helping me get back to the sorceror, the least I can do is retrieve it for him
ja: うーん、 オラフは 魔法使いの所に 戻るのを 手助けしてくれるから、 これは 返すべきだろう。

en: Typical...
ja: よくあることだ…

en: Well, it might have just fallen further down into the cave, I'll just have to keep looking
ja: ううむ、 洞窟のもっと奥へと 落ちてしまったようだ。 手に取って よく見てみよう。

en: Huh, déjà vu...
ja: むむ、 デジャ・ヴ…

en: It looks like there's a larger network of caves down there
ja: 下には もっと大きな 網目状の通路が あるみたいだ。

en: Olaf did tell me to just get the horn and leave
ja: オラフは 角を取ったら すぐに戻るように 言ってた。

en: This card is blank, I'll have to put some instructions on it to make it useable.
ja: このカードには何も書かれていない。 使えるようにするには何か命令がいる。

en: The sorceror will almost certainly destroy me if I confront him without the shield
ja: 盾なしで 魔法使いと対決すれば、 必ず倒されるに 違いない。

en: I'd better go and make it first
ja: まず 盾を作ったほうが いいだろう。

en: Glad to be out of there
ja: 出られてよかった。

en: Now to get that shield back from my double...
ja: 次は分身から 盾を取り返さなければ…

en: Find Evil Edgar
ja: 悪のエドガーを探す

en: Hey, those look familiar
ja: おや、 あれは見たことがある。

en: They look like hypnotic spores
ja: 眠り胞子みたいだ。

en: Borgan told me that they can temporarily trick certain creatures into thinking that you're not a threat and leave you alone
ja: ある種の怪物に 一時的に幻覚を見せ、 脅威を 感じさせない ようにして やり過ごせると ボーガンが言ってた。

en: Maybe they'll work on the creatures here...
ja: もしかすると、 ここの怪物にも 効くかも…

en: Great, that worked!
ja: やった、 うまくいった!

en: What a terrible anthem though, almost completely random
ja: でも ほとんどデタラメの ひどい歌だ。

en: This looks like the keepsake
ja: これが 遺品みたいだ。

en: Thank goodness for that, I really didn't want to have to open that coffin
ja: この棺を開けずに済んで 本当によかった。

en: Now to get out of here...
ja: さあ ここを出よう…

en: I've seen this type of metal before, it heats up really easily
ja: こんな金属を 見たことがある。 簡単に熱くなるんだ。

en: Maybe I can find a way to melt it...
ja: 融かせる方法が あるかも…

en: Cool, a giant sliding puzzle! I have one of these back home!
ja: すごい、 巨大なスライドパズルだ! 家にも1つある!

en: Well, not a giant one, obviously...
ja: うーん、 こんなに大きくはないけど…

en: Push left, right, up or down to move the blocks
ja: 左、 右、 上、 下キーを押すと ブロックが動きます。

en: Arrange the blocks so that the numbers 1 to 8 appear in order from left to right and the empty block is in the bottom right corner
ja: 数字を左から右に順番に並べ、 開いている部分が 右下の角に来るように してください。

en: Press Attack to quit the puzzle
ja: 攻撃キーを押すと パズルをやめます。

en: To get to the Forbidden Swamp I'll need to build a raft.
ja: 禁じられた沼へ行くためにいかだを作らなければ。

en: I can build the raft if I chop down enough trees from the forest
ja: 森から木を切り倒してくれば、 いかだを作れる。

en: I'm not going to the swamp without a sword and shield
ja: 剣と盾を持たずに 沼に行くつもりはない。

en: Hey, what's this?
ja: やや、 何だこれは?

en: Looks pretty harmless, I'll try stepping on it
ja: 危なくはなさそうだ。 乗ってみよう。

en: Wow! That was cool! This must be a mechanical teleporter.
ja: わあ! すごい! これは瞬間移動装置に違いない。

en: I wonder if it works both ways...
ja: もしかして、 つながっているのかも…

en: Horray!
ja: やった!

en: Not only is this going to save me a lot of walking, it's also loads of fun!
ja: 歩かなくていいだけでなく、 面白いや!

en: There's a note in here
ja: メモがある。

en: It says the following:
ja: こう書かれている。

en: Cheaters never prosper
ja: ペテン師は 決して 成功しない。

en: Oh...
ja: ああ…

en: I saw this shield in the book about enchanting weapons
ja: この盾は 魔法をかけた 装備の本で見た。

en: It's a Phantasmal Shield
ja: これは 霊気の盾だ。

en: The Phantasmal Shield will protect you from phantasmal forces
ja: 霊気の盾は 霊的な攻撃を 防御できます。

en: In addition to this it can reflect phantasmal projectiles back at the owner
ja: さらに、 霊的な攻撃を 攻撃した者に 跳ね返ることができます。

en: Blocking at the last moment increases the power of the reflected projectile
ja: 命中する直前に 防御すると、 跳ね返した攻撃の 威力が増します。

en: Ugh, you have defeated me
ja: うぅ、 このワシを倒すとは…

en: How...
ja: どうやって…

en: TALK! Where is my father?
ja: 言え! 父さんは どこだ?

en: I... I don't understand...
ja: ワ… ワシは知らぬ…

en: Last night you came to my village and kidnapped my father
ja: あの夜、 村に来て 父さんをさらった だろう。

en: Where is he?
ja: いったい どこに?

en: I...
ja: ワシは…

en: I have never been to your village
ja: おまえの村へは 行ったことはない。

en: I don't know where your father is...
ja: おまえの 父親も 知らぬ…

en: But if you didn't take my Dad
ja: もし、 おまえが 父さんを さらったのでなければ…

en: Found you!
ja: 見つけたぞ!

en: You survived?!
ja: 生きてたのか?!

en: You sound surprised, I thought you'd have known considering we're the same.
ja: 驚いているようだな。 同じように 考えていると 思っていたが。

en: Except you're evil
ja: 邪悪であること以外は。

en: More evil
ja: より邪悪だ。

en: Whatever, now I...
ja: 何が何でも、 今…

en: What is all this stuff?
ja: これは何だ?

en: Your experiment separated part of your conscious
ja: おまえの実験は 意識を2つに分けた。

en: Yes I know that, you already told me
ja: わかっている。 それは聞いた。

en: I'm still talking!
ja: まだ 話の途中だ!

en: There should only be one of us in this world: one body, one conscious
ja: この世界には 俺たちは一人しか要らない。 一つの体、 一つの意識。

en: These machines will join us together
ja: この機械は 俺たちを一人にする。

en: The one on the left is for the original body, you
ja: 左側は元の体、 おまえだ。

en: And the one on the right is for the new body, me
ja: そして右側は 新しい体、 俺だ。

en: You will go in the one on the left and I'll go in the one on the right
ja: おまえは左側に入り、 俺は右側に入る。

en: It will then merge your body into mine, leaving just me
ja: すると おまえが俺と混ざり、 俺だけが残る。

en: Merge us together? Over my dead body!
ja: 混ざる? 死体にしてから言ってみろ!

en: That was the plan. Since you're alive though, you've saved me the bother of having to drag your carcass all the way back here
ja: そのつもりだ。 おまえが生きていたから、 ここまで死体を運んでくる 手間が省けた。

en: Now get in the machine!
ja: さあ 機械の中に入れ!

en: Wow, what a cool looking shield
ja: わあ、 凄そうな盾だ。

en: Hopefully this will protect me from that spell
ja: これで呪文が防げればいいけど。

en: But there's only one way to find out...
ja: でも、 この方法しか 考えられない…

en: Defeat the Sorceror
ja: 魔法使いを倒す

en: It worked, I'm back!
ja: うまくいった、 戻ってきたぞ!

en: Now to create that shield and get that sorceror...
ja: さあ 盾を作って 魔法使いを…

en: Create a Resist Disintegration Shield
ja: 破壊を防ぐ盾を作る

en: Using an item you have picked up is simple
ja: 取ったアイテムを使うのは簡単です。

en: Open your inventory ([INPUT_INVENTORY]) and use the arrow keys to highlight the bomb
ja: 持ち物ウィンドウを開いて ([INPUT_INVENTORY]) 、 カーソルキーで爆弾までハイライトを動かします。

en: Now press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE]) to select it
ja: そして、 攻撃キー ([INPUT_ATTACK]) または使用キー ([INPUT_ACTIVATE]) で選択します。

en: Now close the inventory ([INPUT_INVENTORY])
ja: 持ち物キー ([INPUT_INVENTORY]) を押すと閉じます。

en: You can now use the item by pressing Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
ja: この状態で使用キー ([INPUT_ACTIVATE]) を押すと、 アイテムが使えます。

en: Try it with the bomb, but make sure you stand well back!
ja: 爆弾で試してみましょう。 でも十分に離れてください!

en: While you are in the inventory screen, the action is paused so you can take your time
ja: 持ち物ウィンドウを開いている間は 止まっているので、 時間をかけて選ぶことができます。

en: Some items, such as health potions and weapons can be used in the inventory screen, so there is no need to exit the inventory
ja: 回復薬や武器などのいくつかのアイテムは、 使った後に閉じる必要がありません。

en: This generator looks OK, it just isn't on
ja: この動力源は大丈夫そうだ。 ただオンになっていないだけだ。

en: I guess it powers that door, so I'll have to turn it on
ja: この扉の動力のようだ。 オンにしなければ開かないだろう。

en: Turn on the generator?
ja: 動力源をオンにする?

en: Where's the switch?
ja: スイッチはどこだ?

en: Ah, here it is!
ja: ああ、 ここだ!

en: I'll leave it alone for the moment
ja: しばらくはそのままにしておこう。

en: Quickly turn left and right to shake off the slimes!
ja: 素早く左右を向いて スライムを振り払ってください!

en: Bow
ja: 弓

en: Press Action to interact
ja: 行動キーを押してください

en: %s is required
ja: %s が必要です

en: Bomb
ja: 爆弾

en: Small Rock
ja: 小さな岩

en: Press Action to retrieve the Purple Gem
ja: 行動キーを押すと紫の宝石を取り出します

en: Tesla Pack
ja: テスラーパック

en: Press Action to retrieve Tesla Pack
ja: 行動キーを押すとテスラーパックを取り出します

en: Press Action to replace Tesla Pack
ja: 行動キーを押すとテスラーパックを取り付けます

en: Obtained %s
ja: %s を手に入れました

en: Complete
ja: 完了

en: %d more to go...
ja: あと %dつで 進めます…

en: Used %s
ja: %s を使いました

en: Cannot equip items whilst transmogrified
ja: 変身中は装備できません

en: Equipped %s
ja: %s を装備しました

en: Maximum health has increased!
ja: 体力の最大値が上がりました!

en: Bow will now fire %s
ja: %s を弓で撃てるようになりました

en: A bow is required to use this item
ja: これを使うには弓が必要です

en: Cannot transmogrify here...
ja: ここでは変身できません…

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Start a new game?
ja: ゲームを最初から始めますか?

en: Play the tutorial?
ja: チュートリアルをプレイしますか?

en: Exit the game?
ja: ゲームを終了しますか?

en: Back
ja: 戻る

en: Game Loaded
ja: ゲームを読み込みました

en: Game Saved
ja: ゲームを保存しました

en: Any unsaved progress will be lost
ja: 保存していない場合は、 進行中の状態が消えてしまいます。

en: Joy Button #%d
ja: ジョイパット ボタン #%d

en: Press Action to talk to %s
ja: 行動キーで%sと話します

en: New Objective: %s
ja: 新しい目的: %s

en: Objective Completed: %s
ja: 目的を達成した: %s

en: This weapon is not having any effect...
ja: その武器は効かないようです…

en: Press Action to attach the Tesla Pack
ja: 行動キーを押すとテスラーパックを仕掛けます

en: The Legend of Edgar
ja: The Legend of Edgar (エドガーの伝説)

en: %s is needed to activate this switch
ja: このスイッチを動かすためには %s が必要です

en: Press Action to use this switch
ja: 行動キーを押すとスイッチを動かします

en: Press Action to save your game
ja: 行動キーを押すと保存します

en: %s is required to use this Pressure Plate
ja: この重さで動くスイッチを押すためには %s が必要です

en: %s is needed to open this door
ja: この扉を開けるためには %s が必要です

en: This door is locked
ja: この扉には鍵が掛かっています

en: This teleporter is not active
ja: この瞬間移動装置は動いていません

en: Push Up or Down to use this lift
ja: 上か下を押すとエレベーターが動きます

en: This lift is not active
ja: このエレベータは動きません

en: Cannot carry any more %s
ja: これ以上 %s を持てません

en: Picked up %s x %d
ja: %s を %d 手に入れました

en: Picked up %s
ja: %s を手に入れました

en: %s is required to carry this item
ja: これを手に入れるには %s が必要です

en: Storage Key
ja: 倉庫の鍵

en: Coal Bag Storage Switch Key
ja: 石炭の鞄の倉庫の鍵

en: Large Room Key
ja: 広い部屋の鍵

en: Coal Bag
ja: 石炭の鞄

en: Forest Cell Key
ja: 森の部屋の鍵

en: Wood Axe
ja: 木こりの斧

en: Health Potion
ja: 体力の薬

en: Outflow Key
ja: 排水路の鍵

en: Flow Control Key
ja: 水量調整の鍵

en: Waste Processing Key
ja: 廃棄物処理部の鍵

en: Access Key 1
ja: エレベーターの鍵 1

en: Access Key 2
ja: エレベーターの鍵 2

en: Access Key 3
ja: エレベーターの鍵 3

en: Trap Door Switch Key
ja: 落とし戸のスイッチの鍵

en: Coal
ja: 石炭

en: Chopped Log
ja: 切り倒された丸太

en: Green Gem
ja: 緑の宝石

en: Red Gem
ja: 赤い宝石

en: Blue Gem
ja: 青い宝石

en: Purple Gem
ja: 紫の宝石

en: Teleporter Key
ja: 瞬間移動の鍵

en: New Game
ja: 新しいゲームを開始

en: Tutorial
ja: チュートリアル

en: Load Game
ja: 保存したゲームを再開

en: Options
ja: オプション

en: About
ja: このゲームについて

en: Quit
ja: ゲームを終了

en: Configure Controls
ja: 操作設定...

en: Configure Sound
ja: サウンド設定...

en: Fullscreen
ja: 全画面表示する

en: Show Hints
ja: ヒントを表示する

en: A potion which will transform you...
ja: あなたを変身させる薬…

en: A potion which will restore 5 health points
ja: 体力が 5ポイント 回復する 薬

en: A powerful bomb
ja: 強力な爆弾

en: A potion which renders you invisible to certain enemies
ja: 透明になって敵から身を隠せる薬

en: The eyeball from a Gazer
ja: ゲイザーが残した目玉

en: A Tesla Pack. It has no charge.
ja: テスラーパック。 充電されていません

en: A Summoner's Staff. It cannot be used by humans.
ja: 召喚師の杖。 人間には使えません

en: A Tesla Pack. It is fully charged.
ja: テスラーパック。 満タンに充電されています

en: An empty potion bottle
ja: 空の薬ビン

en: A bag of chicken feed
ja: 鶏の餌の袋

en: A bag suitable for carrying coal
ja: 石炭を入れるのにちょうどいい鞄

en: Basic Sword
ja: 基礎的な剣

en: A Sword given to you by Jacob
ja: ヤコブから受け取った剣

en: A bow
ja: 弓

en: Small Wooden Shield
ja: 小さな木の盾

en: A small shield that provides basic protection
ja: 基本的な防御のための小さな盾

en: Normal Arrow
ja: 普通の矢

en: Normal Arrows
ja: 普通の矢

en: An axe suitable for chopping trees
ja: 木を切り倒すのにちょうどいい斧

en: Pickaxe
ja: つるはし

en: A pickaxe lent to you by Borgan
ja: ボーガンが貸してくれたつるはし

en: Fire Burner Key
ja: 焼却器の鍵

en: Potion Room Key
ja: 薬の部屋の鍵

en: Surge Passage Key
ja: 動力部の鍵

en: Demolition Storage Key
ja: 火薬庫の鍵

en: No Objectives
ja: 目的なし

en: Press Action to reset puzzle blocks
ja: 行動キーを押すとパズルのブロックをリセットします

en: Try hitting the skull...
ja: 頭蓋骨を攻撃してみましょう…

en: This machine is not active
ja: この機械は動いていません

en: Repeat the sequence
ja: 同じ順番でキーを押してください

en: Correct Sequence
ja: 正しい順番です

en: Incorrect Sequence
ja: 順番が違います

en: The Legend of Edgar has encountered the following error
ja: Legend of Edgar で以下のエラーが発生しました。

en: Please report this error to Parallel Realities
ja: このエラーを Parallel Realities に報告してください。

en: Venus Flytrap
ja: ハエトリソウ

en: Push Up or Down to raise or lower the platform
ja: 上と下を押すと、 踏み台を上げ下げできます

en: Up
ja: 上

en: Down
ja: 下

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Jump
ja: ジャンプ

en: Attack
ja: 攻撃

en: Block
ja: 防御

en: Action
ja: 行動

en: Use Item
ja: アイテムを使う

en: Previous Item
ja: 前のアイテム

en: Next Item
ja: 次のアイテム

en: Inventory
ja: 持ち物

en: Pause
ja: 一時停止

en: Dead Zone
ja: 閾値

en: Sound
ja: サウンド

en: SFX Volume
ja: SFXボリューム

en: Music Volume
ja: 音量

en: Ice Spray
ja: 凍結スプレー

en: Right Wing Lift Key
ja: 右エレベーターの鍵

en: Mine Entrance Door Key
ja: 炭鉱の入り口の鍵

en: Sewage Restricted Zone Key
ja: 下水道立入禁止区域の鍵

en: Fortress Main Key
ja: 砦の鍵

en: Teleporter Access Key 1
ja: 瞬間移動装置の部屋の鍵 1

en: Teleporter Access Key 2
ja: 瞬間移動装置の部屋の鍵 2

en: Teleporter Access Key 3
ja: 瞬間移動装置の部屋の鍵 3

en: Empty Bottle
ja: 空のビン

en: First Floor Key
ja: 1階の鍵

en: Press Action to retrieve %s
ja: 行動キーを押すと %s を取り出します

en: Tuning Fork
ja: 音叉

en: Second Floor Keycard
ja: 2階のカードキー

en: Instruction Card #1
ja: 命令カード #1

en: Instruction Card #2
ja: 命令カード #2

en: Instruction Card #3
ja: 命令カード #3

en: Instruction Card #4
ja: 命令カード #4

en: Centurion Statue
ja: 歩兵の像

en: Spider Statue
ja: クモの像

en: Tortoise Statue
ja: 亀の像

en: Scorpion Statue
ja: サソリの像

en: A Blue Gem
ja: 青い宝石

en: A statue of a Centurion. It has 2 legs.
ja: 歩兵の像。 足は2本

en: A Green Gem
ja: 緑の宝石

en: A Purple Gem
ja: 紫の宝石

en: A Red Gem
ja: 赤い宝石

en: A statue of a Scorpion. It has 6 legs.
ja: サソリの像。足は6本

en: A statue of a Spider. It has 8 legs.
ja: クモの像。足は8本

en: A statue of a Tortoise. It has 4 legs.
ja: 亀の像。 足は4本

en: A Tuning Fork
ja: 音叉

en: A chopped log
ja: 切り倒された丸太

en: Narrator
ja: ナレーター

en: Enter the directions
ja: 方向を入力してください

en: Out of space for instructions
ja: これ以上命令を書き込めません

en: Creates ice cubes that expand on contact with water
ja: 水に触れると氷の塊を作ります

en: A bottle capable of capturing souls
ja: 魂を入れられるビン

en: Cannot pick up %s. Inventory full
ja: %s を取れません。 持ち物がいっぱいです

en: Filling mine cart...
ja: トロッコに入っています…

en: Out of arrows!
ja: 矢がありません!

en: A bottle with a soul trapped inside
ja: 魂を中に閉じ込めたビン

en: Full Mine Cart
ja: 満杯のトロッコ

en: Processing Lift Key
ja: 加工所のエレベーターの鍵

en: Right Grabber Key
ja: 右のクレーンの鍵

en: Left Grabber Key
ja: 左のクレーンの鍵

en: Master Key
ja: マスターキー

en: An Oil Can
ja: 油の缶

en: Oil Can
ja: 油の缶

en: A powerful repellent
ja: 強力な防虫剤

en: Repellent
ja: 防虫剤

en: Fortress Mine
ja: 砦の炭鉱

en: Sludge Tentacle
ja: スラッジの触手

en: A Red Sludge Tentacle
ja: 赤スラッジの触手

en: Eyeball Smoothie
ja: 目玉のシェイク

en: A liquid made from eyeballs and tentacles
ja: 目玉と触手でできた液体

en: Patching your save game. Please wait...
ja: 保存データにパッチを当てています。 しばらくお待ちください…

en: Now! Run while it's stunned!
ja: 今だ! 動けないうちに走れ!

en: I just need to find another shield to enchant
ja: 魔法をかけるための 別の盾が 必要だ。

en: Its wounds are already healing...
ja: 傷は既に回復している…

en: If you compiled the game from source, you need to do a make install
ja: ソースから コンパイルできたなら、 make install を実行する必要が あります。

en: A Yellow Gem
ja: 黄色い宝石

en: Failed to open PAK file %s
ja: PAKファイルの %s を開けませんでした。

en: Find a way to remove the Gem...
ja: 宝石を取る方法を考えなければ…

en: Press Action to retrieve the Yellow Gem
ja: 行動キーで黄色い宝石を取り出します

en: Book
ja: 本

en: Sign
ja: 看板

en: Note
ja: メモ

en: Solve the sliding puzzle
ja: スライドパズルを 解いてください

en: The armour is too tough for them to penetrate...
ja: 鎧が固すぎて貫通できません…

en: A length of rope
ja: 長い縄

en: A device for grabbing far away objects
ja: 離れた場所の物を取る道具

en: A bottle of pills that convert slime into water
ja: スライムを水に変える薬

en: Tutorial Key
ja: チュートリアルの鍵

en: Light Key
ja: 明かりの鍵

en: Rope
ja: 縄

en: Extend-O-Grab
ja: 伸びる取っ手

en: Water Purifiers
ja: 水質浄化剤

en: Right Wing Key
ja: 右側の鍵

en: Catapult Lift Key
ja: 投石機のエレベーターの鍵

en: Armoury
ja: 武器庫

en: Maggie
ja: マギー

en: Jacob
ja: ヤコブ

en: Borgan
ja: ボーガン

en: Edgar
ja: エドガー

en: Mine Cart
ja: トロッコ

en: %s has regained power
ja: %s は力を取り戻しました

en: An old shield found in the Armoury
ja: 武器庫で見つけた古びた盾

en: A Sword that can be charged with lightning
ja: 稲妻の力を蓄えられる剣

en: A Sword imbued with the power of lightning
ja: 稲妻の力を蓄えた剣

en: Lightning Sword
ja: 稲妻の剣

en: INTRUDER!
ja: 侵入者め!

en: Statistics
ja: 統計

en: Play Time: %s
ja: プレイ時間: %s

en: Kills: %d
ja: 倒した数: %d

en: Bats Drowned: %d
ja: コウモリを溺れさせた回数: %d

en: Times Eaten: %d
ja: 食べられた回数: %d

en: Distanced Travelled: %0.1fKM
ja: 進んだ距離: %0.1fKM

en: Attacks Blocked: %d
ja: 防御した回数: %d

en: Time Spent As A Slime: %s
ja: スライムだった時間: %s

en: Arrows Fired: %d
ja: 矢を撃った回数: %d

en: You found a secret!
ja: 秘密を見つけました!

en: 10 charges remaining...
ja: 残り 10 です…

en: %s is out of power
ja: %s は力を失いました

en: The damage from this weapon is being absorbed...
ja: その武器のダメージは 吸収されたようです…

en: Secrets Found: %d / %d
ja: 見つけた秘密: %d / %d

en: Press Action to activate the Light Pillar
ja: 行動キーを押すと 明かりの柱が動作します

en: Removed %s
ja: %s を失いました

en: Their partner will heal them when they fall...
ja: 彼らは倒れた仲間を 回復できるようです…

en: Super is ready...
ja: 必殺技の準備が整いました…

en: Used Amulet of Resurrection
ja: 使われた 蘇生の護符

en: Press Action to enter the Soul Merger
ja: 行動キーを押すと 魂融合機に入ります

en: An IN Chamber and an OUT Chamber are required
ja: 入る側と 出る側が 必要です

en: One blow from the pickaxe should shatter it
ja: つるはしなら一撃で壊せそうです

en: Press Action to reprogram the Soul Merger
ja: 行動キーを押すと 魂融合機を 再構成します

en: Spanner is required
ja: スパナが必要です

en: Press Action to Cancel
ja: 行動キーを押すと 中断します

en: %s is needed to activate this Light Pillar
ja: この明かりの柱を 動作させるためには %s が必要です

en: Evil_Edgar
ja: 悪のエドガー

en: I'm better than you in every single way...
ja: 俺はおまえより あらゆる点で 優れている…

en: Get down from there!
ja: 降りろ!

en: Stupid duds...
ja: クソッ、 不発だ…

en: Die!
ja: 死ね!

en: Arghh! My eyes!
ja: あああ! 目が!

en: A spanner
ja: スパナ

en: An exploding Gazer Eyeball. A dud?
ja: 爆発する ゲイザーの目玉。不発?

en: Automatically brings you back to life once if you die
ja: 一度だけ 死んでしまったとき 自動的に 蘇ることができます

en: Flaming Arrows
ja: 炎の矢

en: A shield that can resist fire
ja: 炎を防げる盾

en: Solve the jigsaw puzzle
ja: ジグソーパズルを解いてください

en: Try luring something else into the Ant Lion's pit...
ja: アリジゴクを 巣から 何か他のもので 誘い出してみましょう…

en: A piece of a puzzle
ja: パズルの断片

en: The glass looks very weak now...
ja: ガラスは今にも割れそうだ…

en: Press Escape to exit
ja: ESC キーを押すと終了します。

en: A beautiful ring
ja: きれいな指輪

en: Normal Arrow is required
ja: 普通の矢が必要です

en: Created %d Flaming Arrows
ja: %d 本の炎の矢を作った

en: Press buttons to escape the snowball!
ja: 雪玉から抜け出すために キーを連打してください!

en: A potion to create flaming arrows
ja: 炎の矢を作る薬

en: An Armadillo Spike Ball. Scatters spikes when thrown
ja: アルマジロのトゲ玉。 投げるとトゲを撒き散らす

en: Try getting the Borer to grab a bomb...
ja: ワームに爆弾を飲み込ませてみよう…

en: Spores that will make certain monsters temporarily harmless
ja: この胞子は ある種の怪物を 一時的に無害にします

en: It's out of apples...
ja: リンゴはもうありません…

en: Failed
ja: 失敗

en: Select a colour for every peg in the row
ja: ピンを全て置いてください

en: Press Action to retrieve the Horn
ja: 行動キーを押すと 角を取ります

en: Attempts remaining: %d
ja: 残り回数: %d

en: The pot is empty
ja: 壷は空です。

en: Your %s has been stolen!
ja: %s を盗まれました!

en: <Empty>
ja: <空>

en: The horn from a fearsome monster
ja: 恐ろしい怪物の角

en: A delicious apple
ja: おいしそうなリンゴ

en: A magical shell fragment from a Rampaging Master Tortoise
ja: 暴走した亀の王の 魔法の甲羅のかけら

en: A shield that can resist disintegration
ja: 破壊の呪文を防げる盾

en: Try using one of the artifacts to protect yourself...
ja: 防御の魔法の1つで 防御してみましょう…

en: Failed to load game
ja: 読み込みに失敗しました

en: Your %s has been destroyed
ja: %s は破壊されました

en: Binding only works against weakened demons
ja: 弱った悪魔にのみ効きます

en: Sends a weakened demon back to its own dimension
ja: 弱った悪魔を 元の次元に戻します

en: A lump of highly poisonous meat
ja: 猛毒を含んだ肉

en: Scrap of Paper
ja: 紙きれ

en: Creates a temporary shield that reflects magic spells
ja: 魔法を跳ね返す盾を 一時的に作ります

en: Protects against certain attacks. Stops working if you move
ja: ある攻撃を防ぎます。効果は動くと消えます

en: Press Attack whilst Blocking to use your shield...
ja: この盾で防御しながら 攻撃キーを押して みましょう…

en: Play Time
ja: プレイ時間

en: Kills
ja: 倒した数

en: Arrows Fired
ja: 矢を撃った回数

en: Distanced Travelled
ja: 進んだ距離

en: Attacks Blocked
ja: 防御した回数

en: Time Spent As A Slime
ja: スライムだった時間

en: Secrets Found
ja: 見つけた秘密

en: Continues
ja: 再開した回数

en: Defeated Bosses
ja: 倒したボス

en: Undefeated
ja: 倒していない

en: Defeated
ja: 倒した

en: Sorceror
ja: 魔法使い

en: Enough! Prepare to die...
ja: ここまでだ! 覚悟しろ…

en: Quickly turn left and right to remove the hold person spell!
ja: 素早く左右を向いて 拘束の呪文から 抜け出してください!

en: Your shield is increasing in power...
ja: 盾の力が増しました…

en: The Legend of Edgar v%0.2f
ja: The Legend of Edgar (エドガーの伝説) v%0.2f

en: King Grub
ja: 王の幼虫

en: The Golem
ja: ゴーレム

en: Queen Wasp
ja: 女王蜂

en: The Swamp Guardian
ja: 沼の守護者

en: The Gargoyle
ja: ガーゴイル

en: The Blob
ja: ブロブ

en: The Watchdog
ja: 番犬

en: The Awesome Foursome
ja: 四忍者

en: Mataeus
ja: マタエウス

en: The Phoenix
ja: フェニックス

en: The Borer
ja: ワーム

en: Evil Edgar
ja: 悪のエドガー

en: The Sewer Dweller
ja: 下水道の住人

en: The Salamander
ja: サラマンダー

en: The Black Book
ja: 黒い本

en: The Sorceror
ja: 魔法使い

en: Became a legend
ja: 伝説になった

en: Defeated Chaos
ja: カオスを倒した

en: Defeated the Sorceror
ja: 魔法使いを倒した

en: Obtained the Dragon Shield
ja: ドラゴンの盾を手に入れた

en: Found all secrets
ja: 全ての秘密を見つけた

en: Walked 50km
ja: 50km歩いた

en: Fired 500 arrows
ja: 矢を500回撃った

en: Defeated 1000 enemies
ja: 1000匹の敵を倒した

en: Defeated 2000 enemies
ja: 2000匹の敵を倒した

en: Defeated the Black Book
ja: 黒い本を倒した

en: Defeated Grimlore
ja: グリムロアを倒した

en: Defeated the Phoenix
ja: フェニックスを倒した

en: Defeated Azriel
ja: アズリエルを倒した

en: Defeated the Gargoyle
ja: ガーゴイルを倒した

en: Defeated a Rampaging Master Tortoise
ja: 暴走した亀の王を倒した

en: Obtained the Lightning Sword
ja: 稲妻の剣を手に入れた

en: Opened the safe in the Library
ja: 書庫の金庫を開けた

en: Located the Occult Section
ja: 秘術の部屋の場所をつきとめた

en: Met the Sorceror
ja: 魔法使いと会った

en: Obtained 10 Hit Points
ja: 体力が10点になった

en: Obtained 20 Hit Points
ja: 体力が20点になった

en: Rescued all of Jacob's chickens
ja: ヤコブの鶏を全て捕まえた

en: Fired 250 arrows
ja: 矢を250回撃った

en: Blocked 2000 attacks
ja: 2000回防御した

en: Continued 20 times
ja: 20回再開した

en: Drowned 20 Red Bats
ja: コウモリを20回溺れされた

en: Escaped the Dungeon
ja: 迷宮から脱出した

en: Got eaten 5 times
ja: 5回食べられた

en: Entered the Forbidden Swamp
ja: 禁じられた沼に入った

en: Completed the Tutorial
ja: チュートリアルを完了した

en: Obtained the Fire Shield
ja: 炎の盾を手に入れた

en: Got to the Fortress
ja: 砦にたどり着いた

en: Defeated the Golem using only the grabbers
ja: ゴーレムをクレーンだけで倒した

en: Defeated 100 enemies
ja: 100匹の敵を倒した

en: Defeated 200 enemies
ja: 200匹の敵を倒した

en: Defeated 500 enemies
ja: 500匹の敵を倒した

en: Defeated the Watchdog
ja: 番犬を倒した

en: Defeated the Awesome Foursome
ja: 四忍者を倒した

en: Defeated the Blob
ja: ブロブを倒した

en: Defeated the Borer
ja: ワームを倒した

en: Defeated Evil Edgar
ja: 悪のエドガーを倒した

en: Defeated the Queen Fly
ja: 女王蜂を倒した

en: Defeated the Golem
ja: ゴーレムを倒した

en: Defeated the King Grub
ja: 王の幼虫を倒した

en: Defeated Mataeus
ja: マタエウスを倒した

en: Defeated the Salamander
ja: サラマンダーを倒した

en: Defeated the Sewer Dweller
ja: 下水道の住人を倒した

en: Defeated the Forbidden Swamp Guardian
ja: 禁じられた沼の守護者を倒した

en: Read all of the Monster Compendium
ja: 怪物の図鑑を全て読んだ

en: Obtained the Amulet of Resurrection
ja: 蘇生の護符を手に入れた

en: Spent 10 minutes as a Slime
ja: 10分間スライムになった

en: Hidden Medal
ja: 秘密のメダル

en: A bell
ja: ベル

en: Creates a save point at your current position
ja: 保存地点を 今いる場所に作ります

en: Your controls have been reversed!
ja: 操作が さかさまに なりました!

en: You cannot use this here
ja: ここでは使えません

en: You can only use this item in an empty space
ja: 空いた場所でしか 使うことはできません

en: Bell
ja: ベル

en: A sheet of music
ja: 楽譜

en: Choose slot to save to
ja: 保存する場所を選択してください

en: Choose slot to load from
ja: 読み込む場所を選択してください

en: Press Action to go to %s
ja: 行動キーを押すと %s へ行きます

en: the Village
ja: 村

en: the Mine
ja: 炭鉱

en: the Forest
ja: 森

en: the Forbidden Swamp
ja: 禁じられた沼

en: the Cave
ja: 洞窟

en: the Fortress Outskirts
ja: 砦の外

en: the Sewer
ja: 下水道

en: the Fortress Basement
ja: 砦の地下

en: the Fortress Ground Floor
ja: 砦の地上階

en: the Laboratory
ja: 研究所

en: the Library
ja: 書庫

en: the Fortress Mine
ja: 砦の炭鉱

en: the Armoury
ja: 武器庫

en: the Borer Cave
ja: ワームの洞窟

en: the Catacombs
ja: 地下墓地

en: the Study
ja: 研究所

en: the Dungeon
ja: 迷宮

en: the Frozen Wastes
ja: 不毛の凍土

en: the Outer Cave Network
ja: 網目状の洞窟の外側

en: the Inner Cave Network
ja: 網目状の洞窟の内側

en: the Graveyard
ja: 墓地

en: the Left Tower
ja: 左の塔

en: the Right Tower
ja: 右の塔

en: the Crypt
ja: 霊廟

en: Village
ja: 村

en: Mine
ja: 炭鉱

en: Forest
ja: 森

en: Forbidden Swamp
ja: 禁じられた沼

en: Cave
ja: 洞窟

en: Fortress Outskirts
ja: 砦の外

en: Sewer
ja: 下水道

en: Fortress Basement
ja: 砦の地下

en: Fortress Ground Floor
ja: 砦の地上階

en: Laboratory
ja: 研究所

en: Library
ja: 書庫

en: Borer Cave
ja: ワームの洞窟

en: Catacombs
ja: 地下墓地

en: Study
ja: 研究室

en: Dungeon
ja: 迷宮

en: Frozen Wastes
ja: 不毛の凍土

en: Outer Cave Network
ja: 網目状の洞窟の外側

en: Inner Cave Network
ja: 網目状の洞窟の内側

en: Graveyard
ja: 墓地

en: Left Tower
ja: 左の塔

en: Right Tower
ja: 右の塔

en: The Observatory
ja: 観測所

en: Crypt
ja: 霊廟

en: Restart Checkpoint
ja: チェックポイントを再開

en: Cheats can only be enabled in-game
ja: チートはゲーム中のみ可能です

en: Press any key
ja: 何かキーを押してください

en: Cannot equip items whilst attacking
ja: 攻撃中は装備を変えられません

en: Continue
ja: ゲームを再開

en: Medals
ja: 獲得したメダル

en: Audio Quality
ja: サンプリング周波数

en: Cheats
ja: チート

en: Infinite Health
ja: 無限の体力

en: Infinite Arrows
ja: 無限の矢

en: Lava is fatal
ja: 溶岩で即死

en: Use Up and Down to select. Enter to change.
ja: 上下キーを使って選択してください。 変更するには Enter キーを押します。

en: Interact
ja: 行動

en: Use
ja: 使用

en: Please configure all controls
ja: 全ての操作キーを設定してください

en: Quickly turn left and right to shake off the pieces!
ja: 素早く左右を向いて 断片を振り払ってください!

en: Azriel
ja: アズリエル

en: Until we meet again...
ja: また会おう…

en: Ivan's keepsake
ja: イヴァンの遺品

en: Selected %s
ja: %s を選択しました

en: Press buttons to break the petrification!
ja: キーを連打して 石化を止めてください!

en: Completed the game with only 5 hit points
ja: 体力5点でゲームを制覇した

en: Completed the game without continuing
ja: 再開せずにゲームを制覇した

en: Accessed the Crypt
ja: 霊廟に入った

en: Quickly turn left and right to shake off the miniature gargoyles!
ja: 素早く左右を向いて 小さなガーゴイルを振り払ってください!

en: Dragon Shield
ja: ドラゴンの盾

en: A shield that can resist dragon breath
ja: ドラゴンの 炎の息を 防げる盾

en: SMALL_FONT_SIZE and LARGE_FONT_SIZE must be specified when using a custom font
ja: SMALL_FONT_SIZE と LARGE_FONT_SIZE はカスタムフォントを 使う場合は 必ず指定する 必要があります。

en: Enabling cheats will not allow you to achieve 100% completion in the game
ja: チートは このゲームを 100%完了するまで 使えません。

en: You got into the machine by yourself?! You're even stupider than I thought you were!
ja: 機械に自分で入った?! おまえは俺が 考えていたよりも バカだな!

en: Stalagmite
ja: 石筍

en: Burn to ashes!
ja: 灰となれ!

en: Feel my power!
ja: わが力を見よ!

en: Suffer!
ja: 苦しむがよい!

en: Pathetic
ja: 哀れな

en: Impale
ja: 串刺し

en: Confuse
ja: 混乱

en: Darkness
ja: 闇

en: Hold Person
ja: 拘束

en: A Sword of Legend
ja: 伝説の剣

en: Reflects phantasmal forces. Blocking at the last moment increases the power.
ja: 霊的な攻撃を 跳ね返します。 命中する直前に 防御すると 跳ね返した攻撃の 威力が増します

en: Chaos has been subdued
ja: カオスは封印された

en: For now...
ja: だが いつの日か…

en: Chaos will soon be free
ja: カオスが蘇るであろう

en: To terrorise the world once again
ja: 世界を再び 恐怖に陥れるために

en: Rift
ja: 亀裂

en: Tendrils
ja: 蔓

en: Orbs
ja: 宝珠

en: I will destroy you!
ja: 滅びよ!

en: He must have teleported me away with the last of his magic
ja: 最後の力で ここに 瞬間移動させたに 違いない。

en: Even though I didn't manage to slay him, he's now too weak to pose a threat to the world
ja: 倒すことはできなかったけど、 世界を恐怖に 陥れるほどの力は 残っていないだろう。

en: Time to get back to rescuing my father...
ja: 父さんを助ける戦いに 戻るときだ…

en: It's sealed tight. I'm not getting back in there
ja: 厳重に封印されている。 戻ることは できそうにない。

en: It's over
ja: 終わった。

en: Hey, what's that? It looks like a sword
ja: 何だあれは? 剣みたいだ。

en: This must be Ivan's sword
ja: イヴァンの剣に違いない。

en: You... You will never defeat me
ja: おまえは… おまえは我を 倒すことはできぬ。

en: I will escape this wretched place
ja: 我は この忌まわしい場所から 必ず出るであろう。

en: Even if it takes me another 100 years
ja: たとえ100年かかったとしても。

en: These chains won't hold me forever
ja: この鎖は 我を 永遠に 封印することは できぬ。

en: Time to finish this. Prepare yourself!
ja: 今が終わりのときだ。 覚悟しろ!

en: No! BANISH!
ja: やめろ! 去れ!

en: What a horrible night
ja: ひどい夜だ…

en: Edgar, I have to go out for a few hours
ja: エドガー、 父さんは少し出かけなければならない。

en: You can stay up for another 30 minutes, but then you're to pack up your toys and go to bed
ja: 30分くらいは起きていてもいいが、 それを過ぎたら おもちゃを片付けて寝なさい。

en: The following morning...
ja: 次の朝…

en: Dad! Where are you?
ja: 父さん! どこにいるの?

en: It doesn't look like Dad came home last night
ja: 昨日は戻らなかったみたいだ。

en: His bed hasn't been slept in and my breakfast isn't ready
ja: ベッドも使われてないし、 朝ご飯もできてない。

en: That can only mean one thing...
ja: 考えられるのは1つだけ…

en: He must have been kidnapped by that evil sorceror!
ja: 悪い魔法使いにさらわれたんだ!

en: Something very powerful was here
ja: 何か 強力なものが ここにあったみたいだ。

en: I can still feel the magical charge that it gave off
ja: まだ 魔法の力のようなものを 発しているのを感じる。

en: Whatever it was, it's long gone...
ja: それが何であれ、 ここには もうない…

en: A magical knife conjured by Mataeus
ja: マタエウスの魔法がかけられた短剣

en: Magical Knife
ja: 魔法の短剣

en: Third Floor Passage Key
ja: 3階の通路の鍵

en: Third Floor Keycard
ja: 3階のカードキー

en: Fourth Floor Keycard
ja: 4階のカードキー

en: Anti-Gravity Switch Key 1
ja: 反重力スイッチの鍵 1

en: Anti-Gravity Switch Key 2
ja: 反重力スイッチの鍵 2

en: Old Shield
ja: 古びた盾

en: Old Key
ja: 古びた鍵

en: Lava Lift Key
ja: 溶岩のリフトの鍵

en: Lift Key
ja: エレベーターの鍵

en: Study Lift Key
ja: 研究所のエレベーターの鍵

en: Conveyor Belt Key
ja: ベルトコンベアの鍵

en: Instruction Room Key
ja: 命令室の鍵

en: Full Soul Bottle
ja: 魂でいっぱいのビン

en: Potion of Invisibility
ja: 透明の薬

en: Potion of Transmogrification
ja: 変身の薬

en: Armadillo Spike Ball
ja: アルマジロのトゲ玉

en: Gazer Eyeball
ja: ゲイザーの目玉

en: Apple
ja: リンゴ

en: Dud Exploding Gazer Eyeball
ja: 不発だった 爆発するゲイザーの目玉

en: Fire Shield
ja: 炎の盾

en: Edgar's_Father
ja: エドガーの父

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Attribute of the Strong"
ja: ステファン・J・スウィーニーの "The Attribute of the Strong" だ。

en: Library Key
ja: 書庫の鍵

en: Yellow Gem
ja: 黄色い宝石

en: Mandrake Root
ja: マンドレイクの根

en: Mantis Fat
ja: カマキリの脂肪

en: Condor Bones
ja: コンドルの骨
