edgar - en to it translation catalogue (1509 entries)

en: Thanks, this is perfect!
it: Grazie, questo è perfetto!

en: Do you have everything you need now?
it: Hai tutto quello di cui hai bisogno ora?

en: I sure do
it: Certamente

en: So what happens now?
it: Quindi cosa succede ora?

en: We can get out of here! Where do you want to go?
it: Possiamo uscire da qui! Dove vuoi andare?

en: Back to the fortress, I still need to rescue my Dad from the sorceror
it: Alla fortezza, devo ancora salvare mio papà dal mago

en: OK, remember what I told you about his disintegration spell?
it: Va bene, ricordi cosa ti ho detto riguardo al suo incantesimo di disintegrazione?

en: I think so...
it: La penso così...

en: Go to the lab and combine that ring and your shield
it: Vai al laboratorio e combina quell'anello e il tuo scudo

en: How?
it: Come?

en: Throw the shield and ring into the cauldron along with some mandrake root, that should do it
it: Getta lo scudo e l'anello nel paiolo assieme a qualche radice di mandragola, dovrebbe funzionare

en: OK...
it: Va bene...

en: Nothing will go wrong this time!
it: Non andrà male nulla questa volta!

en: (I have the statue that Olaf stole)
it: (Ho la statua che Olaf ha rubato)

en: (Perhaps I should return it to him, he is saving me after all)
it: (Forse dovrei restituirgliela, dopo tutto mi sta salvando)

en: (Then again, he did steal it, and I nearly died trying to get it)
it: (Allora di nuovo, l'ha rubato davvero e io sono quasi morto provando a prenderlo)

en: Give the statue to Olaf?
it: Dai la statua a Olaf?

en: I found this in the cave, is it the statue you took?
it: Ho trovato questa nella grotta, è la statua che hai preso?

en: Yes it is! Thanks for finding it!
it: Sì! Grazie per averla trovata!

en: I should be able to sell this for a decent price at the market
it: Dovrei essere in grado di venderla a un prezzo decente al mercato

en: (I think I'll keep it for myself)
it: (Penso che la terrò per me)

en: Ready to go?
it: Pronto per andare?

en: Return to the Fortress?
it: Ritornare alla Fortezza?

en: Not yet, there's something else I need to do
it: Non ancora, c'è qualcos'altro che ho bisogno di fare

en: OK, let me know when you're ready
it: Va bene, fammi sapere quando sei pronto

en: Have you managed to find the horn yet?
it: Sei già riuscito a trovare il corno?

en: Have you found everything yet?
it: Hai già trovato tutto?

en: Not yet, I'm still looking
it: Non ancora, sto ancora cercando

en: OK, I've found everything now
it: Va bene, ho trovato tutto adesso

en: Another human, out here? How did you get out here?
it: Un altro essere umano, qui fuori? Come hai fatto ad arrivare qui?

en: I'm not sure, I think the sorceror sent me here, but he said he was going to kill me
it: Non sono sicuro, credo che il mago mi abbia mandato qui, ma ha detto che voleva uccidermi

en: Hmmm, what's that on your hand?
it: Hmmm, cosa c'è sulla tua mano?

en: This? This is just a ring I found in his fortress
it: Questo? Questo è solamente un anello che ho trovato nella sua fortezza

en: It looks like a ring of protection, it must have saved you. Why were you in his fortress?
it: Sembra un anello di protezione, deve averti salvato. Perché eri nella sua fortezza?

en: He's kidnapped my Dad and I was there trying to save him
it: Ha rapito mio papà ed ero lì che cercavo di salvarlo

en: Well, it looks like the ring's power is almost completely gone
it: Beh, sembra che il potere dell'anello sia quasi del tutto scomparso

en: If he hits you with that spell again it will almost certainly kill you
it: Se ti colpisce di nuovo con quell'incantesimo, quasi sicuramente ti ucciderà

en: Something must have protected you from the spell. Were you wearing a pendant or a ring?
it: Qualcosa deve averti protetto dall'incantesimo. Portavi un ciondolo o un anello?

en: I did find a ring in the fortress but it didn't seem to have any powers
it: Ho trovato un anello nella fortezza, però non sembrava avere alcun potere

en: It might have been a ring of protection. I imagine that the protection would have been limited to a single use
it: Potrebbe essere stato un anello di protezione. Immagino che la protezione sarebbe stata limitata a un singolo uso

en: What you could do though is combine the ring and your shield together to create a shield that will protect you from the spell
it: Ciò che si potrebbe fare però è combinare l'anello e lo scudo insieme per creare uno scudo che ti proteggerà dall'incantesimo

en: Do you have any experience mixing spells?
it: Hai qualche esperienza nel mescolare incantesimi?

en: Kind of, but the last time I tried creating a shield the spell backfired and...
it: Una specie, ma l'ultima volta che ho cercato di creare uno scudo l'incantesimo ha avuto l'effetto contrario e...

en: It created an evil version of yourself?
it: Ha creato una versione malvagia di te?

en: Yeah, how did you know?
it: Sì, come lo sai?

en: Where I'm from it used to happen at least once a month
it: Da dove vengo io capitava almeno una volta al mese

en: Why are you here?
it: Perché sei qui?

en: The sorceror caught me looting his fortress and he banished me here
it: Il mago mi catturato mentre saccheggiavo la sua fortezza e mi ha esiliato qui

en: What did you steal?
it: Cos'hai rubato?

en: It was a small golden statue, probably worth a lot of money
it: Era una piccola statua d'oro, probabilmente dal valore di molto denaro

en: I've been here for months now, but I've almost got all the ingredients I need to teleport back home
it: Adesso sono qui da mesi, però ho quasi tutti gli ingredienti di cui ho bisogno per teletrasportarmi a casa

en: I just need one more thing, but it's in a cave to the west and I have no weapons to protect myself
it: Ho bisogno soltanto di un'altra cosa, però è in una grotta a ovest e non ho armi con cui proteggermi

en: But now you're here you can help me retrieve it
it: Ma ora tu sei qui e puoi aiutarmi a ottenerla

en: I haven't gotten all my stuff back yet. I think everything's here though
it: Non ho ancora ripreso tutta la mia roba. Penso che tutto sia comunque qui

en: When I've found everything I'll come back
it: Quando avrò trovato tutto tornerò

en: OK, good luck!
it: Va bene, buona fortuna!

en: What do you need?
it: Di cos'hai visogno?

en: It's the horn from a particular type of monster
it: È il corno di un tipo particolare di mostro

en: There should be plenty of bones littered around so you shouldn't have to find one and kill it. Just get the horn and get out
it: Ci dovrebbero essere un sacco di ossa spare qui attorno, quindi non dovrai trovarne uno e ucciderlo. Basta prendere il corno e uscire

en: That's it?
it: È tutto?

en: Well, my stock of logs is looking quite low, maybe you could get me some more while you're out?
it: Beh, la mia scorta di ciocchi di legno sembra piuttosto scarsa, forse potresti prendemene qualcuno in più mentre sei fuori?

en: Don't even think about it, I'm fed up of chopping down trees and collecting logs!
it: Non pensarci neanche, sono stufo di abbattere alberi e raccogliere legna!

en: OK, it was just a suggestion
it: Va bene, era solo un suggerimento

en: Oh, you'll need this too
it: Oh, avrai bisogno anche di questo

en: Dip your arrows into it to turn them into fire arrows, it will help you burn down the vines blocking the entrance
it: Immergi le tue frecce al suo interno per trasformarle in frecce di fuoco, ti aiuterà a bruciare le viti che bloccano l'ingresso

en: Thanks!
it: Grazie!

en: Oh, one last thing.
it: Oh, un'ultima cosa.

en: Don't hang around in that cave, the monsters that live in there are like nothing you'll have ever encountered before
it: Non startene troppo in quella grotta, i mostri che vivono lì dentro sono diversi da tutti quelli che hai incontrato prima

en: Seriously, just get the horn
it: Seriamente, prendi solo il corno

en: OK
it: Va bene

en: Have I just sent a young boy to his death?
it: Ho appena mandato un giovane ragazzo alla morte?

en: Sorry, did you say something?
it: Scusa, hai detto qualcosa?

en: Huh?! Oh no, I was just practising the teleportation incantation...
it: Eh?! Oh, no, stavo solo facendo pratica con l'incantesimo del teletrasporto...

en: Yes, let's go
it: Sì, andiamo

en: OK, here goes nothing, good luck finding your father
it: Va bene, ma ho una brutta sensazione, buona fortuna per trovare tuo padre

en: Thanks, Olaf
it: Grazie, Olaf

en: This lift is not working. I won't be able to use it until I restore the power
it: Questo ascensore non è in funzione. Non sarò in grado di usarlo finché non ripristino l'energia

en: Wow, a catapult!
it: Wow, una catapulta!

en: The hinges look rusted though, I doubt it'll work until I get them fixed
it: Però i cardini sembrano arrugginiti, dubito che funzionerà fino a quando non li riparerò

en: It looks like the pulley for the drawbridge
it: Sembra la carrucola per il ponte levatoio

en: The mechanism seems to be locked tight
it: Il meccanismo sembra essere ben chiuso

en: It doesn't look too sturdy though, perhaps I can simply smash it...
it: Però non sembra troppo robusto,  forse posso semplicemente sfasciarlo...

en: Maybe nobody heard that?
it: Forse non l'ha sentito nessuno?

en: Well, the drawbridge is down at any rate...
it: Beh, il ponte levatoio è giù in ogni caso...

en: Those flames are incredibly hot. I'll be burnt to cinders if I try and walk through them
it: Quelle fiamme sono incredibilmente calde. Sarò ridotto in cenere se provo a camminare attraverso di loro

en: There must be a way to cool them down...
it: Dev'esserci un modo per raffreddarle...

en: The shield will protect you from most enemy attacks
it: Lo scudo ti proteggerà dalla maggior parte degli attacchi nemici

en: Some enemy attacks cannot be blocked
it: Alcuni attacchi nemici non possono essere bloccati

en: Environmental hazards, such as falling rocks, cannot be blocked
it: I pericoli ambientali, come le rocce in caduta, non possono essere bloccati

en: To block an attack, press and hold block ([INPUT_BLOCK]).
it: Per bloccare un attacco premi e tieni premuto Blocca ([INPUT_BLOCK]).

en: You must be facing the attack to successfully block it
it: Devi essere di fronte all'attacco per bloccarlo con successo

en: Note that you cannot move whilst blocking, but you can face the other way. You also cannot block in the air
it: Nota che non puoi muoverti mentre sei bloccato, ma puoi sempre girarti dall'altra parte. Inoltre non puoi bloccarti in aria

en: Pick up the shield and continue to the right
it: Raccogli lo scudo e continua verso destra

en: It's a portrait
it: È un ritratto

en: Got it!
it: Preso!

en: What a ridiculous amount of effort to go through just to get a statue...
it: Che quantità ridicola di sforzo da fare solo per avere una statua...

en: I'd better get out of here and get back to the Fortress...
it: Farei meglio a uscire di qui e tornare alla Fortezza...

en: Drat, the drawbridge is up. There must be another entrance...
it: Dannazione, il ponte levatoio è sollevato. Dev'esserci un altro ingresso...

en: Wait, what's that?
it: Un attimo, cos'è quello?

en: Maybe I could tunnel my way in...
it: Forse potrei scavare un percorso per entrare...

en: Yuck...
it: Puah...

en: Oh, what's this?
it: Oh, cos'è questo?

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Honour of the Knights"
it: È un libro di Stephen J. Sweeney intitolato "L'onore dei cavalieri"

en: It's available on iBooks and the Amazon Kindle
it: È disponibile su iBooks e su Amazon Kindle

en: I'm not exactly sure what any of that means, but it sounds interesting
it: Non sono proprio sicuro cosa significhi, ma sembra interessante

en: I might read that later...
it: Potrei leggerlo più tardi..

en: So, you escaped
it: Allora sei fuggito

en: Yes I did, and my father wasn't there
it: Sì, l'ho fatto, e mio padre non era lì

en: Maybe you just didn't look hard enough
it: Forse non hai guardato abbastanza duramente

en: Have another look
it: Dai un'altra occhiata

en: Maybe you should work on your spells
it: Forse dovresti lavorare sui tuoi incantesimi

en: NOW TELL ME WHERE MY FATHER IS!
it: ORA DIMMI DOV'È MIO PADRE!

en: You annoying little brat
it: Tu, fastidioso marmocchio

en: I wouldn't be surprised if your father has abandoned you
it: Non sarei sorpreso se tuo padre ti avesse abbandonato

en: What?!
it: Cosa?!

en: I'll show you!
it: Te lo farò vedere!

en: That, was a mistake
it: Quello è stato un errore

en: Die
it: Muori

en: That was odd, he was supposed to explode
it: Che strano, doveva esplodere

en: Where did he go?
it: Dov'è andato?

en: That's it? Just this old shield? It doesn't look any better than my current one.
it: È tutto? Solo questo vecchio scudo? Non sembra molto migliore del mio scudo attuale.

en: Still, I'll hold onto it for the time being, it might come in handy
it: Tuttavia, lo terrò per il momento, potrebbe essere utile

en: Great, a spare shield!
it: Grande, uno scudo di scorta!

en: I have everything I need now
it: Ora ho tutto ciò di cui ho bisogno

en: There's a cauldron in the Laboratory, I should head back there
it: C'è un paiolo nel laboratorio, dovrei tornare lì

en: This doesn't look like a Fire Shield to me. I was really hoping to find one here too
it: Questo non mi sembra uno scudo del fuoco. Speravo proprio di trovarne uno anche qui

en: This shield doesn't even look any better than my current one.
it: Questo scudo non sembra neanche molto migliore del mio scudo corrente.

en: I just need to create the liquid from the Sludge tentacle and Gazer eyeballs
it: Devo solamente creare il liquido dal tentacolo di fango e gli occhi di osservatore

en: That's not a good sign...
it: Quello non è un buon segno...

en: There's a note here
it: C'è una nota qui

en: I've found a way to kill the Centurions
it: Ho trovato un modo per uccidere i Centurioni

en: They will reform unless one of their parts falls into the slime or lava
it: Si riformeranno finché una delle loro parti non cade nella melma o nella lava

en: I managed to retrieve two of the puzzle pieces before I was caught and locked in here again
it: Sono riuscito a recuperare due dei pezzi del puzzle prima che fossi catturato e rinchiuso di nuovo qui dentro

en: If I can break out of here again I'll be sure to escape
it: Se riesco a scappare di nuovo da qui, sarò sicuro di fuggire

en: Otherwise I hope another unfortunate victim will find this information useful
it: Altrimenti spero che un altro malcapitato troverà queste informazioni utili

en: There's a skull here
it: C'è un teschio qui

en: Looks like he didn't manage to get out...
it: Sembra che non ce l'abbia fatta a uscire...

en: Leave now if you wish to live
it: Vattene ora se desideri vivere

en: Go back now
it: Torna indietro adesso

en: If you proceed, I will fight you and destroy you. Flee now, while you can
it: Se continui, ti combatterò e ti distruggerò. Fuggi ora, finchè sei in tempo

en: You fool. Do you truly seek destruction?
it: Pazzo. Cerchi davvero la distruzione?

en: Then I shall destroy you!!
it: Allora ti distruggerò!!

en: Congratulations, you found a secret!
it: Congratulazioni, hai trovato un segreto!

en: There are many secrets in the main game so keep a look out for them
it: Ci sono molti segreti nella partita principale, quindi stai attento

en: Here's a hint to get you started
it: Ecco un consiglio per iniziare

en: Although Jacob only requires you to catch 3 of his chickens, why not be nice to him and catch more? There are 10 wandering the map in all
it: Anche se Jacob richiede solo di catturare 3 dei suoi polli, perché non essere gentile con lui e catturarne di più? Ci sono 10 in tutto che vagano

en: You can pull some items around by pushing against them whilst holding down the Action button.
it: Puoi trascinare alcuni oggetti scontrandoti con loro mentre tieni premuto il pulsante Azione.

en: You can then pull it around until you let go of the Action button
it: Quindi puoi trascinarlo in giro fino a quando rilasci il pulsante Azione

en: Whatever that thing was it was draining the power from that generator and using it against me.
it: Qualunque cosa fosse stava prosciugando l'energia da quel generatore e la usava contro di me.

en: That might explain why that lift wasn't working. Defeating the other drainers should restore the power here.
it: Ciò potrebbe spiegare perché l'ascensore non funzionava. Sconfiggendo gli altri assorbitori qui dovrebbe ritornare l'energia.

en: Defeat all Energy Drainers
it: Sconfiggi tutti gli assorbitori di energia

en: Use left and right to move the dial 1 unit at a time
it: Usa sinistra e destra per spostare la manopola 1 unità per volta

en: Make sure you keep count of how many times you move the dial since no on-screen notification is given
it: Assicurati di tenere il conto di quante volte sposti la manopola dato che non viene mostrata alcuna notifica sullo schermo

en: When you think you've entered the combination correctly, press Attack to try and open the door
it: Quando pensi di aver inserito la combinazione corretta, premi Attacco per provare ad aprire la porta

en: There's no way I'll be able to figure out the combination, I'll have to find out what it is
it: Non c'è alcun modo in cui sarò in grado di capire la combinazione, dovrò scoprire qual è

en: Keep practising!
it: Continua ad esercitarti!

en: Hi
it: Ciao

en: Hello Edgar
it: Ciao Edgar

en: Can I borrow your shield?
it: Posso prendere in prestito il tuo scudo?

en: Off to practice your fighting skills?
it: Stai andando a esercitare le tue tecniche di combattimento?

en: Something like that
it: Qualcosa del genere

en: If you run me an errand then you can have the shield
it: Se mi fai una commissione potrai avere lo scudo

en: What do I have to do?
it: Cosa devo fare?

en: Go to the mine and collect me some coal
it: Vai alla miniera e raccogli un po' di carbone per me

en: But we have plenty of coal!
it: Ma abbiamo un sacco di carbone!

en: Yes, but this is not any old coal, this coal is special, it burns hotter and lasts longer
it: Sì, ma questo non è un carbone qualsiasi, questo carbone è speciale, brucia più caldo e dura più a lungo

en: I only need 10 pieces of the stuff, so it shouldn't take you very long
it: Mi servono solo 10 pezzi di questa roba, perciò non dovrei impiegarci molto

en: Make sure you put it in a bag, touching it for too long will be bad for your health
it: Assicurati di metterlo in un sacco, toccarlo per troppo tempo sarà nocivo per la tua salute

en: Do you have a bag?
it: Hai un sacco?

en: No, you can probably find one in the mine though
it: No, però forse puoi trovarne una nella miniera

en: OK, I'll get the coal
it: Va bene, prenderò il carbone

en: Here, take this pickaxe. You can use it to mine the coal and hack through any weaker walls you encounter
it: Ecco, prendi questo piccone. Puoi usarlo per estrarre il carbone e per aprirti un varco attaraverso le pareti più deboli che incontri

en: You'll also need this key to get into the mine
it: Avrai anche bisogno di questa chiave per entrare nella miniera

en: Collect 10 pieces of Coal
it: Raccogli 10 pezzi di carbone

en: Thank you, Edgar, this coal is perfect! Hope the bats didn't scare you.
it: Grazie, Edgar, questo carbone è perfetto! Spero che i pipistrelli non ti abbiano spaventato.

en: The bats were the least of my worries...
it: I pipistrelli erano l'ultima delle mie preoccupazioni...

en: Say, I heard that something happened in that mine a few years ago
it: Ehi, ho sentito che è successo qualcosa in quella miniera qualche anno fa

en: Er, yeah, there was what you'd call an "incident", but that part of the mine was sealed up a long time ago
it: Ehm, sì, è successo quello che ci si chiama un "incidente ", ma quella parte della miniera è stata sigillata molto tempo fa

en: Right...
it: Giusto...

en: Here, have my shield and have fun!
it: Ecco, prendi il mio scudo e divertiti!

en: Just stay away from the Forbidden Swamp
it: Stai solo lontano dalla palude proibita

en: Will do, can I hold on to your pickaxe for a while?
it: Lo farò, posso tenere il tuo piccone per un po'?

en: Sure thing, just bring it back in one piece
it: Certamente, portamelo solo indietro tutto intera

en: Thanks, Borgan!
it: Grazie, Borgan!

en: Have you managed to find the coal yet?
it: Ce l'hai già fatta a trovare il carbone?

en: A safe in a library? Bit of a cliché...
it: Una cassaforte in una biblioteca? E' un po' un luogo comune...

en: It looks too thick to break open, I'll have to open it using the combination
it: Sembra troppo spessa per sfondarla, dovrò aprirla usando la combinazione

en: You must have the statue you wish to use highlighted in your inventory box
it: Devi avere evidenziata la statua che desideri usare nel tuo inventario

en: Huh, what's that?
it: Ah, cos'è quello?

en: ESCAPEE LOCATED
it: FUGGITIVO LOCALIZZATO

en: TARGET IS ARMED AND DANGEROUS
it: IL BERSAGLIO È ARMATO E PERICOLOSO

en: COMMENCING DESTRUCTION OF TARGET
it: INIZIATA LA DISTRUZIONE DEL BERSAGLIO

en: I need a blank card to put the instructions on
it: Ho bisogno di una carta vuota in cui mettere le istruzioni

en: That smell...
it: Quell'odore..

en: It looks like...
it: Sembra...

en: It's as thick as...
it: È denso come...

en: And it tastes like...
it: E ha il sapore di...

en: It is! It's naturally occurring Slime potion!
it: Sì! E' una pozione di melma naturale!

en: Gotcha!
it: Beccato!

en: Not so clever now are you?
it: Non sei più così intelligente ora, vero?

en: I REALLY have to get out of here!
it: Devo DAVVERO uscire da qui!

en: Hi Maggie
it: Ciao Maggie

en: Oh Edgar, you're hurt! Let me heal your wounds
it: Oh Edgar, sei ferito! Fammi curare le tue ferite

en: Thanks Maggie!
it: Grazie Maggie

en: Persistent aren't you?
it: Sei ostinato, vero?

en: I don't know what you did last time, but trust me, you won't escape again!
it: Non so quello che hai fatto l'ultima volta ma, fidati, non scapperai di nuovo!

en: (Phew)
it: (Fiu)

en: (Hey, look at that, one of the orbs on the shield has lit up...)
it: (Hey, guarda, uno dei globi sullo scudo si è acceso...)

en: Your spell won't work against me any more
it: Il tuo incantesimo non funzionerà più contro di me

en: Now, if you won't tell me the whereabouts of my father
it: Ora, se non mi dirai dov'è mio padre

en: I will have to beat it out of you
it: Ti picchierò fino a quando non me lo dirai

en: You will never get that chance
it: Non avrai mai quella possibilità

en: Grimlore, I summon you! Destroy this pest!
it: Grimlore, ti evoco! Distruggi questo insetto!

en: Farewell, Edgar
it: Addio, Edgar

en: Something's coming...
it: Sta arrivando qualcosa...

en: That spirit isn't going to let me past, I'll have to find a way to get rid of it
it: Quello spirito non mi farà passare, dovrò trovare un modo per sbarazzarmene

en: This place doesn't look so bad...
it: Questo posto non sembra così male...

en: What was that?
it: Cos'era quello?

en: Uh Oh...
it: Oh oh...

en: There are two types of door in the game. Manual doors and Automatic doors.
it: Ci sono due tipi di porte nel gioco. Porte manuali e porte automatiche.

en: Manual doors require keys to open them, Automatic doors require switches.
it: Le porte manuali richiedono chiavi per essere aperte, le porte automatiche richiedono interruttori.

en: To open a locked door that you have the key for, simply walk into it. There is no need to have the key selected in your inventory.
it: Per aprire una porta chiusa di cui hai la chiave, cammina semplicemente su di essa. Non c'è bisogno di selezionare la chiave nel tuo inventario.

en: Open the door and continue to the right
it: Apri la porta e continua verso destra

en: Urgh, what happened?
it: Argh, cos'è successo?

en: Where am I?
it: Dove sono?

en: Now try out your shield
it: Adesso prova il tuo scudo

en: Block the pellets spat out by the plant and jump up to the next ledge
it: Blocca le palline sputate dalla pianta e salta sulla prossima sporgenza

en: I can't believe he's gone
it: Non riesco a credere che se ne sia andato

en: I tried so hard to find him
it: Ho provato così tanto a trovarlo

en: And I failed
it: E ho fallito

en: What am I going to do now?
it: Cosa farò adesso?

en: Edgar! Edgar, where are you?
it: Edgar! Edgar, dove sei?

en: That voice...
it: Quella voce...

en: It can't be...
it: Non può essere...

en: Daddy!
it: Papà!

en: Jacob, I found him!
it: Jacob, l'ho trovato!

en: What are you doing here, son? It's dangerous, we have to leave
it: Cosa ci fai qui, figlio? È pericoloso, dobbiamo andarcene

en: I came to rescue you!
it: Sono venuto a salvarti!

en: Eh? What are you... No, tell me later, let's go home
it: Eh? Cosa stai... No, dimmelo più tardi, andiamo a casa

en: I'll try again
it: Proverò di nuovo

en: Give up?
it: Arrendersi?

en: I'll figure this out another time
it: Lo scoprirò un'altra volta

en: I'll keep trying
it: Continuerò a provare

en: This music sheet might be his anthem, I'll give it a go
it: Questo spartito potrebbe essere il suo inno, ci proverò

en: I need to find out what Ivan's anthem is
it: Ho bisogno di scoprire che cos'è l'inno di Ivan

en: Randomly ringing bells isn't going to work...
it: Suonare casualmente le campane non funzionerà...

en: Something is etched on this door
it: C'è inciso qualcosa su questa porta

en: Enshrined in this tomb is the great warrior Ivan
it: Sepolto in questa tomba c'è il grande guerriero Ivan

en: Defeater of the evil dragon known as Chaos
it: Colui che ha sconfitto il drago malvagio conosciuto come Chaos

en: Access to his tomb is granted only to those who play his anthem
it: L'accesso alla sua tomba è concesso solo a coloro che suonano il suo inno

en: His anthem? How on earth am I going to figure that out?!
it: Il suo inno? Come diavolo lo indovinerò?!

en: This entire section is about monsters
it: Tutta questa sezione è sui mostri

en: I don't have any reason to read these but I'll keep it in mind in case I do
it: Non ho alcun motivo per leggere questi ma lo terrò a mente nel caso in cui serva

en: I wonder what other monsters there are...
it: Mi chiedo quali altri mostri ci siano...

en: Chaos
it: Caos

en: Chaos is an ancient, evil dragon
it: Caos è un antico, malvagio drago

en: A dragon?! Dad told me they were all extinct!
it: Un drago?! Il papà mi aveva detto che erano tutti estinti!

en: For years he wreaked havoc across this land and took thousands of innocent lives, his fiery breath incinerated everything in its path
it: Per anni ha causato distruzione in questo paese e ha preso migliaia di vite innocenti, il suo alito infuocato ha incenerito ogni cosa sul suo cammino

en: Finally a brave warrior and a group of magicians managed to overwhelm and bind him
it: Alla fine un guerriero coraggioso e un gruppo di maghi è riuscito a sopraffarlo e a legarlo

en: They sealed the dragon away beneath an old fortress
it: Rinchiusero il drago sotto una vecchia fortezza

en: It is believed he is still there
it: Si crede che sia ancora lì

en: Slowly regaining his power until he is strong enough to break free and terrorise the world once again
it: A recuperare lentamente la sua energia fino a che non sarà abbastanza forte da liberarsi e terrorizzare il mondo ancora una volta

en: Beneath an old fortress? Maybe they mean this one...
it: Sotto una vecchia fortezza? Forse intendono questa...

en: If that dragon is regaining its power then it must be stopped before it's too late
it: Se quel drago sta recuperando la sua energia allora deve essere fermato prima che sia troppo tardi

en: But if its breath destroys anything then I won't be able to protect myself
it: Ma se il suo alito distrugge tutto allora non potrò potreggermi

en: Unless...
it: A meno che...

en: Grimlore is a creature from another dimension. It can be summoned using powerful dark magic
it: Grimlore è una creatura di un'altra dimensione. Può essere evocato con una potente magia nera

en: The most common reason to summon this beast is to act as a bodyguard
it: Il motivo più comune per evocare questa bestia è quello di fungere da guardia del corpo

en: There is no known way to kill Grimlore since upon sustaining critical injuries it will simply return to its own dimension
it: Non c'è alcun modo noto per uccidere Grimlore dato che quando subisce lesioni critiche ritorna semplicemente alla sua dimensione

en: But even injuring it is a monumental task. Anyone encountering this creature is advised to escape as quickly as possible
it: Ma anche ferirlo è un'impresa monumentale. Chiunque incontra questa creatura è consigliato di scappare il più in fretta possibile

en: Or they will die very quickly
it: O moriranno molto velocemente

en: Summoner, Dark
it: Evocatore, Malvagio

en: Just like regular Summoners, Dark Summoners call in other beasts to do their bidding
it: Proprio come un normale evocatori, gli evocatori malvagi chiamano altre bestie ad eseguire i loro ordini

en: Additionally though they can teleport short distances to escape from their opponents
it: Inoltre possono anche teletrasportarsi a breve distanza per fuggire dai loro avversari

en: Their staff is highly magical and although it cannot be used by humans directly, its magical properties are used in spell creation
it: Il loro bastone è altamente magico e sebbene non possa essere usato direttamente dagli essere umani, le sue proprietà magiche sono usate nella creazione degli incantesimi

en: Hoover, Pink
it: Aspirapolvere, Rosa

en: Pink Hoovers are small quadrupeds with a long snout
it: Gli aspirapolveri rosa sono piccoli quadrupedi con un muso lungo

en: The primary purpose of the snout is to forage for food but it also serves as a defence mechanism
it: Lo scopo principale del muso è di rovistare in cerca di cibo ma serve anche come meccanismo di difesa

en: and are more than capable of keeping a predator at bay by simply blowing them away
it: e sono più che capaci di tenere a bada un predatore semplicemente soffiandoli via

en: Venus Flytrap, mobile
it: Venere acchiappamosche, si può muovere

en: Mobile Venus Flytraps have evolved roots and are able to move to their food rather than waiting for it to come to them
it: Le veneri acchiappamosche hanno radici sviluppate e possono muoversi per cercare cibo piuttosto che aspettare che questo venga da loro

en: Their necks are incredibly elastic and are able to snap at their prey from a considerable distance away
it: I loro colli sono incredibilimente elastici e sono capaci di mordere le loro prede da una distanza considerevole

en: Tortoise, Master
it: Targaruga, padrone

en: Master Tortoises are frightening beasts. Found in far away lands they possess the ability to change their heads
it: Le tartarughe padrone sono belve spaventose. Si trovano in terre lontane e possiedono la capacità di cambiare le loro teste

en: They combine all the abilities of their cousins to breathe fire, create ice and electrify themselves
it: Combinano tutte le capacità dei loro cugini di sputare fuoco, creare ghiaccio e elettrificare loro stessi

en: And of course they are also impervious to attacks from matching elements, absorbing the energy to heal themselves
it: E naturalmente sono anche impenetrabili agli attacchi di elementi corrispondenti, assorbendo l'energia per guarire se stessi

en: But additionally, if they receive too much energy from healing, they evolve and go on the rampage
it: Ma inoltre, se ricevono troppa energia dalla guarigione, si evolvono e vanno su tutte le furie

en: In this state they will smash through any defence and produce Dark Matter which destroys anything it touches
it: In questo stato sfonderanno qualsiasi difesa e produrranno materia oscura che distrugge tutto ciò che tocca

en: However, the shell of a rampaging Master Tortoise is highly magical and is an essential ingredient when creating powerful magics and items
it: Comunque, la corazza di una targaruga padrone infuriata è altamente magico ed è un ingrediente essenziale per la creazione di potenti magie e oggetti

en: Grub, Red
it: Bruco, rosso

en: Red Grubs are more aggressive than their green counterparts and will attack anything they view as a threat
it: Le larve rosse sono più aggressive delle loro omologhe verdi e attaccano tutto ciò che vedono come una minaccia

en: Upon reaching maturity they will form a cocoon and morph into a wasp
it: Una volta raggiunta la maturità formano un bozzolo e si trasformano in una vespa

en: Some however will morph into a queen wasp. These queens can produce a mucus-like substance capable of holding its prey in place
it: Alcune però si trasformeranno in una vespa regina. Queste regine possono produrre una sostanza simile a muco capace di tenere ferma la loro preda

en: Splitter
it: Divisore

en: Splitters are harmless monsters unless attacked.
it: I divisori sono mostri inoffensivi finché non vengono attaccati.

en: Upon sustaining too much damage they will split in two and attack their predator
it: Quando subiscono troppi danni si dividono in due e attaccano il loro predatore

en: If one of these sustains too much damage it will split once again
it: Se uno di questi subisce troppi danni si divide in due ancora una volta

en: These versions are completely harmless and in this state can be simply stepped on
it: Queste versioni sono completamente innocue e in questo stato possono essere semplicemente calpestate

en: If all its parts are still alive, a splitter will reform itself after a while and heal its wounds
it: Se tutte le sue parti sono ancora vive, dopo un po' si riformerà e guarirà le sue ferite

en: Centurion, Grey
it: Centurione, Grigio

en: Centurions are magically created creatures, usually dispatched as sentries or guards
it: I centurioni sono creature create con la magia, generalmente utilizzate come sentinelle o guardie

en: Though slow moving, their massive size allows them to simply march through any defence
it: Anche se si muovono lentamente, la loro mole massiccia gli permette di marciare attraverso qualsiasi difesa

en: Instead of arms, many have huge pile drivers which they use to shake the ground and disorientate threats
it: Invece delle braccia, molti hanno battipali enormi che usano per scuotere la terra e disorientare le minacce

en: While Grey Centurions will be used to guard outer perimeters, Red Centurions are known to exist and are used to protect areas of great importance
it: Mentre i centurioni grigi saranno usati per proteggere i perimetri esterni, i centurioni rossi  si sa che esistono e sono usati per proteggere le aree di grande importanza

en: Gazer
it: Osservatore

en: Gazers are flying cycloptic creatures found in various places
it: Gli osservatori sono creature ciclopiche volanti che si trovano in diversi luoghi

en: Their single eye is usually closed and they rely on sonar for movement
it: Il loro unico occhio di solito è chiuso e si affidano al sonar per spostarsi

en: They use their strong sense of smell to look out for predator and prey alike
it: Usano il loro forte senso dell'olfatto per individuare predatori e prede

en: Gazers attack (and defend themselves) by opening their eye which will dazzle anything looking at it
it: Gli osservatori attaccano (e si difendono) aprendo il loro occhio che abbaglia qualsiasi cosa li stia guardando

en: This attack is only effective however if the victim is facing the Gazer
it: Questo attacco è efficace solo se la vittima è rivolta verso l'osservatore

en: A Gazer's eyeball contains magical properties and is a common ingredient in spell preparation
it: Il bulbo oculare di un osservatore contiene proprietà magiche ed è un ingrediente comune nella preparazione degli incantesimi

en: Ah, here is a compendium of monsters
it: Ah, ecco un compendio dei mostri

en: 34 volumes! How can there be so many monsters in the world?!
it: 34 volumi! Come ci possono essere così tanti mostri al mondo?!

en: This might have come in handy when I was hunting for the Red Sludges
it: Questo avrebbe potuto tornare utile quando stavo cacciando il fango rosso

en: Still, there might be something else in these books worth reading...
it: Eppure ci potrebbe essere qualcos'altro in questi libri che vale la pena leggere...

en: Looks like they're in alphabetical order though
it: Sembra che siano comunque in ordine alfabetico

en: Slime, Green... Slime, Purple... Sludge, Green...
it: Melma, verde... melma, viola... fango, verde...

en: Sludge, Red
it: Fango, Rosso

en: Unlike its green cousin, the Red Sludge stays deep underground and rarely, if ever, surfaces
it: A differenza del suo cugino verde, il fango rosso rimane in profondità e raramente, se mai, sale in superficie

en: Its preferred habitat are dry and mineral rich areas and as a result have been found lurking in areas of mines abandoned by humans
it: Il suo habitat preferito sono le aree secche e ricche di minerali e pertanto sono stati trovati appostati in aree delle miniere abbandonate dagli esseri umani

en: They are very wary of humans and will attack on sight, usually vomiting up an acid which takes time to evaporate
it: Sono molto diffidenti verso gli esseri umani e attaccano a vista, solitamente vomitando un acido che impiega tempo ad evaporare

en: Smacker, Lesser...
it: Libro, più piccolo...

en: Great, that's all it says. I don't even know how to tell the difference between a male and female. I'll just to take a chance...
it: Bene, questo è tutto quello che dice. Non so nemmeno come distinguere un maschio da una femmina. Correrò il rischio...

en: Besides, what's the worst that could happen?
it: Inoltre, qual è la cosa peggiore che potrebbe accadere?

en: I didn't see any Sludges in the mine when I went to get Borgan's coal and even if there were any I can't get back there since my raft sank
it: Non ho visto nessun fango della miniera quando sono andato a prendere il carbone per Borgan e anche se ci fosse non posso tornare lì perché la mia zattera è affondata

en: I'll have to find another mine around here...
it: Dovrò trovare un'altra miniera qui intorno...

en: The boss that was guarding the Mine wasn't in the previous version
it: Il capo che era a guardia della miniera non era presente nella versione precedente

en: Because it is in this version you won't be able to leave
it: Dato che c'è in questa versione non sarai in grado di andartene

en: You will now be transported outside
it: Ora verrai trasportato fuori

en: We apologize for the inconvenience
it: Ci scusiamo per l'inconveniente

en: So you're back? Well this time, only one of us is getting out of here alive!
it: Quindi sei tornato? Beh, questa volta, solo uno di noi uscirà vivo di qui!

en: This library must have information on everything, so a book detailing the creation of a Shield of Dragon Fire Resistance must be here...
it: Questa biblioteca deve avere informazioni su tutto, così un libro che descrive la creazione di uno scudo di resistenza al fuoco del drago deve essere qui...

en: That dragon stuff sounded interesting, but I'll read about it after I've created the Fire Shield
it: Quella roba sul drago sembrava interessante, ma la leggerò dopo che ho creato lo scudo del fuoco

en: I need to find 3 Gazer Eyes, 1 Red Sludge Tentacle and an extra shield to create a Shield of Fire Resistance
it: Devo trovare 3 occhi di osservatore, 1 tentacolo di fango rosso e uno scudo supplementare per creare uno scudo di resistenza al fuoco

en: Once I've found all these items I'll have to find a place to create the shield
it: Una volta che ho trovato tutti questi oggetti dovrò trovare un posto per creare lo scudo

en: That monster encyclopedia said the dragon's breath incinerated everything, but that warrior still managed to defeat it
it: Quell'enciclopedia dei mostri diceva che l'alito del drago inceneriva tutto, ma quel guerriero comunque è riuscito a sconfiggerlo

en: Maybe this book has information about creating a shield to resist dragon breath
it: Forse questo libro ha informazioni su come creare uno scudo che resista all'alito del drago

en: Shield of Dragon Fire Resistance
it: Scudo di resistenza al fuoco del drago

en: Creation of shields of dragon fire resistance require occult magics and very little is known about their manufacture
it: La craeazione di scudi di resistenza al fuoco del drago richiede magie occulte e molto poco è noto sulla loro costruzione

en: Known ingredients include the shell fragment from a Rampaging Master Tortoise and the staff of a Dark Summoner
it: Gli incredienti noti includono il frammento della corazza di una tartaruga padrone infuriata e il bastone di un evocatore malvagio

en: Drat, that's all it says
it: Dannazione, è tutto quello che dice

en: This library is huge though, there must be a book in this place that describes the process
it: Però questa biblioteca è enorme, ci deve essere un libro in questo luogo che descrive il processo

en: But I've looked everywhere, haven't I?
it: Ma ho cercato ovunque, vero?

en: There's a book here about enchanting equipment
it: C'è un libro qui sugli equipaggiamenti incantati

en: Maybe I can create a shield...
it: Forse posso creare uno scudo...

en: Swords... Armour... Wands...
it: Spade... Armatura... Bacchete magiche...

en: Stupid book. It's not in order and there's no index
it: Stupido libro. Non è in ordine e non c'è alcun indice

en: Here we go: Shields
it: Ecco qua: Scudi

en: Shield of Fire Resistance
it: Scudo di resistenza al fuoco

en: Ingredients
it: Ingredienti

en: One must gather the following
it: Si devono raccogliere i seguenti ingredienti

en: The root of a Mandrake
it: La radice di una mandragola

en: The fat of a Mantis (left to stand for 3 months)
it: Il grasso di una mantide (lasciato riposare per 3 mesi)

en: Powered Condor bones
it: Potenti ossa di condor

en: 3 eyes of the Gazer
it: 3 occhi dell'osservatore

en: The freshly cut tentacle from a female Red Sludge
it: Il tentacolo appena tagliato da una femmina di fango rosso

en: The shield to apply the enchantment
it: Lo scudo su cui applicare l'incantesimo

en: Blend the Gazer eyes and Sludge tentacle into a smooth liquid
it: Mischia gli occhi di osservatore e il tentacolo di fango in un liquido omogeneo

en: Add the root, fat and bones into the cauldron and mix together with the blended Gazer eyes and Sludge tentacle
it: Aggiungi la radice, il grasso e le ossa nel paoilo e mescola insieme agli occhi di osservatore e il tentacolo di fango amalgamati

en: When the mixture turns bright blue, add the shield
it: Quando la miscela diventa blu vivace, aggiungi lo scudo

en: There might be potions room or lab where I can find the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
it: Ci potrebbe essere una stanza delle pozioni o un laboratorio dove posso trovare le radici, il grasso e le ossa perciò non devo preoccuparmi di queste

en: The lab probably has the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
it: Il laboratorio probabilmente ha le radici, il grasso e le ossa perciò non devo preoccuparmi di quelli

en: And the Gazers hang around in the basement so that's not a problem
it: E gli osservatori vanno in giro nel seminterrato perciò questo non è un problema

en: What I do need to find is a Red Sludge, but I have no idea where to find one
it: Quello che ho bisogno di trovare è un fango rosso, ma non ho idea di dove trovarne uno

en: I can't use my current shield in the experiment in case it backfires so I'll have to find another one
it: Non posso usare il mio scudo attuale nell'esperimento nel caso questo dia un risultato inatteso perciò dovrò trovarne un altro

en: Obtain 3 Gazer Eyes
it: Ottieni 3 occhi di osservatore

en: Obtain 1 Red Sludge Tentacle
it: Ottieni 1 tentacolo di fango rosso

en: Find another shield
it: Trova un altro scudo

en: Blend eyeballs and tentacle
it: Mescola i bulbi oculari e il tentacolo

en: It's a book about enchanting equipment
it: È un libro sugli equipaggiamenti incantati

en: I don't have any reason to read this but I'll keep it in mind in case I do
it: Non ho alcun motivo per leggere questo ma lo terrò a mente nel caso in cui serva

en: Hmm, I've looked everywhere and this appears to be everything
it: Hmm, ho guardato dappertutto e questo sembra essere tutto

en: I guess the other things must have been destroyed when the sorceror used that spell
it: Credo che le altre cose devono essere state distrutte quando il mago ha usato quell'incantesimo

en: Now to find out where I am and how I can get back
it: Ora per scoprire dove sono e come posso tornare indietro

en: If I can...
it: Se posso...

en: Huh, it's started to rain
it: Ah, ha iniziato a piovere

en: I've been trapped down here for what seems like an eternity
it: Sono stato intrappolato quaggiù per quello che sembra un'eternità

en: To get out of this place I need 3 Access Keys to work the lifts
it: Per uscire da questo posto ho bisogno di 3 chiavi di accesso per far funzionare gli ascensori

en: So far I have only found 1
it: Finora ne ho trovata solo 1

en: To make matters worse, I can only reach some switches with a carefully placed arrow
it: A peggiorare le cose, posso raggiungere solo alcuni interruttori con una freccia posizionato con cura

en: But spares aren't common and I have run out
it: Ma i ricambi non sono comuni e li ho finiti

en: If I don't find a way out of here soon, I fear I may starve
it: Se non trovo un modo per uscire in fretta da qui, temo che potrei morire di fame

en: If I don't get out of here I'll suffer the same fate...
it: Se non esco da qui subirò la stessa sorte...

en: Collect 3 Access Keys
it: Raccogli 3 chiavi di accesso

en: This is a weak wall, it can be smashed down using the pickaxe
it: Questo è un muro debole, può essere abbattuto utilizzando il piccone

en: To use the pickaxe, press Attack ([INPUT_ATTACK])
it: Per usare il piccone, premi Attacco ([INPUT_ATTACK])

en: Note that not all weak walls can be destroyed using the pickaxe
it: Nota che non tutte i muri deboli possono essere distrutte utilizzando il piccone

en: Destroy the wall using the pickaxe and continue
it: Distruggi il muro utilizzando il piccone e continua

en: There, back to your own dimension
it: Ecco, torna alla tua dimensione

en: Where did the sorceror go?
it: Dov'è andato il mago?

en: Finally, we meet at last!
it: Finalmente ci incontriamo!

en: Who are you?
it: Chi sei?

en: My name is Edgar and I have spent the last [HOURS] hours trying to find you!
it: Il mio nome è Edgar e ho passato le ultime [HOURS] a provare a trovarti!

en: Fascinating. What do you want?
it: Affascinante. Cosa vuoi?

en: I've come to rescue my father, tell me where he is!
it: Sono venuto a salvare mio padre, dimmi dov'è!

en: Your father? My dear child, I do not have the foggiest idea what you are talking about
it: Tuo padre? Mio caro bambino, non ho la più pallida idea di cosa tu stia parlando

en: But if he's anywhere, he'll be in my dungeon. Why don't you look there?
it: Ma se è da qualche parte, sarà nella mia prigione. Perché non guardi lì?

en: There's something moving around down there...
it: C'è qualcosa che si muove lì sotto...

en: It might be an ant lion looking for food
it: Potrebbe essere un formicaleone alla riceca di cibo

en: If I go down there, it'll almost certainly eat me
it: Se vado laggiù mi mangerà quasi sicuramente

en: Maybe I could lure something else into its pit...
it: Forse potrei attirare qualcos'altro nella sua tana...

en: That's a lot of slime
it: Quella è molta melma

en: I don't think the Ice Spray will get across this since it only works on water
it: Non credo che lo spray del ghiaccio ti aiuterà qui dato che funziona solo sull'acqua

en: Slimes can only swim in water so that's not going to help either
it: Le melme possono solo nuotare nell'acqua perciò quello non ti sarà d'aiuto

en: I remember Borgan telling me how ironic that is
it: Ricordo che Borgan mi ha detto quanto sia ironico

en: I'll have to find something to help me get across...
it: Dovrò trovare qualcosa che mi aiuti ad attraversare...

en: It looks like it's tightly wedged in there. I can probably loosen it with the pickaxe...
it: Sembra che sia ben incastrato lì dentro. Forse posso allentarlo con il piccone...

en: It looks like a blender. I could use this to liquidise something
it: Sembra un frullatore. Potrei usarlo per liquefare qualcosa

en: I need a Red Sludge Tentacle and 3 Gazer Eyeballs to make the potion
it: Ho bisogno di un tentacolo di fango rosso e 3 occhi di osservatore per fare la pozione

en: I still need an Empty Bottle to put the potion in
it: Ho ancora bisogno di una bottiglia vuota in cui mettere la pozione

en: OK, here goes!
it: OK, ecco qua!

en: Some items in the game can be pushed and pulled
it: Alcuni oggetti nel gioco possono venire spinti o tirati

en: To push an item, simply walk into it
it: Per spingere un oggetto, cammina semplicemente su di esso

en: To pull an item, walk into while holding down Action
it: Per trascinare un oggetto, camminaci su tenendo premuto Azione

en: You can then pull the item around until you let go of Action
it: Quindi puoi trascinare l'oggetto in giro fino a quando rilasci il pulsante Azione

en: Pull the box over the other side and use it to reach the ledge
it: Trascina la scatola dall'altra parte e usara per raggiungere la sporgenza

en: Wow, a laboratory!
it: Wow, un laboratorio!

en: I love watching Maggie make spells and potions, maybe I can make some of my own here!
it: Adoro guardare Maggie fare incantesimi e pozioni, forse posso farne qualcuno dei miei qui!

en: Nowhere left to hide
it: Non è rimasto nessun posto in cui nascondersi

en: You defeated Grimlore? Impossible!
it: Hai sconfitto Grimlore? Impossibile!

en: He submitted to my sword just like everything else in this foul place
it: Ha depositato la mia spada proprio come tutto il resto in questo luogo sudicio

en: This is your last chance, tell me where my father is!
it: Questa è la tua ultima occasione, dimmi dov'è mio padre!

en: I DON'T KNOW WHAT YOU'RE TALKING ABOUT!
it: NON SO DI COSA STAI PARLANDO!

en: LIAR! I've run out of patience, prepare to die!
it: BUGIARDO! Ho esaurito la pazienza, preparati a morire!

en: Very well. If that is your wish
it: Molto bene. Se questo è il tuo desiderio

en: Many have suffered at my hand
it: Molti hanno sofferto per mia mano

en: Your death will be quick, but extremely painful
it: La tua morte sarà veloce, ma estremamente dolorosa

en: I will add your head to the long line of foolish adventurers who have tried to best me
it: Aggiungerò la tua testa alla lunga fila di sciocchi  avventurieri che hanno cercato di avere la meglio su di me

en: Prepare yourself, Edgar
it: Preparati, Edgar

en: Reset switches allow you to reset an object's position on the map
it: Gli interrutori di reset ti permettono di ripristinare la posizione di un oggetto sulla mappa

en: If an object becomes unreachable then you can use the switch to put it back in its original place
it: Se un oggetto diventa irraggiungibile allora puoi usare l'interruttore per riportarlo nella sua posizione originaria

en: This book is different to the rest
it: Questo libro è diverso dal resto

en: I can feel a powerful magic emanating from it
it: Sento che emana una potente magia

en: A powerful evil magic
it: Una potente magia malvagia

en: Maybe I should leave it alone
it: Forse dovrei lasciarlo stare

en: Still, I could be wrong, maybe it's not evil magic...
it: Comunque, potrei sbagliarmi, forse non è magia malvagia...

en: Examine the book?
it: Esaminare il libro?

en: What just happened?
it: Cos'è appena successo?

en: Maybe I shouldn't go around touching books that give off an evil aura
it: Forse non dovrei andare in giro a toccare libri che emanano un'aura malvagia

en: And spend more time looking for my Dad
it: E dedicare più tempo a cercare mio papà

en: This would have allowed you to fight Mataeus, but it looks like you've already defeated him...
it: Questo ti avrebbe permesso di combattere Mataeus, ma sembra che l'hai già sconfitto...

en: I'll leave it alone, I'm not getting a good feeling from it
it: Lo lascio in pace, ho un brutto presentimento

en: Oh great, I can barely see anything
it: Oh bene, non vedo quasi nulla

en: I'll have to be careful where I tread...
it: Dovrò stare attento a dove cammino...

en: Escape the Catacombs
it: Fuggi dalle catacombe

en: He's through here, I can feel it
it: E' da queste parti, lo sento

en: There's no going back once I step through that door, I'd better make sure I'm ready
it: Non c'è modo di tornare indietro una volta che passo attraverso quella porta, farei meglio ad assicurarmi di essere pronto

en: Enter the door?
it: Entrare dalla porta?

en: OK, here we go...
it: Va bene, andiamo...

en: Maybe I should prepare a little bit more first
it: Forse dovrei prepararmi un po' di più prima

en: Press [INPUT_JUMP] when you have finished reading to go to the next dialog box
it: Premi [INPUT_JUMP] quando hai finito di leggere per andare alla prossima finestra di dialogo

en: You can also move to the next dialog box by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]), Block ([INPUT_BLOCK]), Jump ([INPUT_JUMP]), Action ([INPUT_INTERACT]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
it: Puoi anche passare alla successiva finestra di dialogo premendo il tasto Attacco ([INPUT_ATTACK]), Blocco ([INPUT_BLOCK]), Salto ([INPUT_JUMP]), Azione ([INPUT_INTERACT]) o Usa Oggetto ([INPUT_ACTIVATE])

en: This is the tutorial for The Legend of Edgar. This tutorial will explain how to play the game.
it: Questa è l'esercitazione de La Leggenda di Edgar. Questa esercitazione ti spiegherà come giocare.

en: To exit this tutorial, press Escape and use the Up and Down arrow keys to choose an option. Press Return to select it.
it: Per uscire da questa esercitazione premi Esc e usa le frecce Su e Giù per selezionare un'opzione. Premi Invio per selezionarla.

en: To move Edgar left and right, use [INPUT_LEFT] and [INPUT_RIGHT].
it: Per muovere Edgar a sinistra e a destra, usa [INPUT_LEFT] e [INPUT_RIGHT].

en: To make Edgar jump, press [INPUT_JUMP]. You can move in the air when jumping.
it: Per far saltare Edgar, premi [INPUT_JUMP]. Puoi muoverti in aria quando salti.

en: To interact with an item, press [INPUT_INTERACT]
it: Per interagire con un oggetto, premi [INPUT_INTERACT]

en: Walk over to the Action Point and press [INPUT_INTERACT]
it: Cammina sul punto d'azione e premi [INPUT_INTERACT]

en: I need to recover my missing items before I can leave
it: Devo ritrovare i miei oggetti mancanti prima che possa partire

en: Who dares pillage the tomb of the great warrior Ivan?
it: Chi osa saccheggiare la tomba del grande guerriero Ivan?

en: Who said that?
it: Chi l'ha detto?

en: Insolent cur, you will suffer for your disrespect
it: Bastardo insolente, soffrai per la tua mancanza di rispetto

en: I, am Azriel
it: Io sono Azriel

en: I've managed to escape from my cell and am trying to find a way out
it: Sono riuscito a fuggire dalla mia cella e sto provando a trovare una via d'uscita

en: I found a door blocked by a frame which you need to put 9 jigsaw puzzle pieces in
it: Ho trovato una porta bloccata da una cornice nella quale devi mettere 9 pezzi del puzzle

en: The pieces are locked behind doors which seem to be linked to the Red Centurions
it: I pezzi sono chiusi dietro a porte che sembrano essere collegate ai centurioni rossi

en: The Centurions appear to be indestructible however
it: I centurioni sembrano essere indistruttibili però

en: Unless I can find a way to destroy them I will die down here
it: A meno che non riesca a trovare un modo per annientarli, morirò quaggiù

en: I'll find a way to destroy them
it: Troverò un modo per distruggerli

en: I'm so close to rescuing Dad now...
it: Sono così vicino a salvare il papà ora...

en: Find 9 Puzzle Pieces
it: Trova 9 pezzi di puzzle

en: Nothing happened. I don't think that's the right order
it: Non è successo niente. Non credo che sia l'ordine corretto

en: There's another sign here
it: C'è un altro cartello qui

en: If the exit lift is out of order then proceed to the left
it: Se l'ascensore per uscire è rotto allora vai a sinistra

en: Warning : Exit route may be hazardous
it: Attenzione: Il percorso di uscita potrebbe essere pericoloso

en: Maybe I should use the lift to get out
it: Forse dovrei usare l'ascensore per uscire

en: Cool, it worked!
it: Figo, ha funzionato!

en: I'm not sure about the colour though, I thought it would be red?
it: Non sono sicuro del colore però, pensavo fosse rosso?

en: Maybe it's supposed to be yellow...
it: Forse si crede che sia giallo...

en: I just need to find another shield to enchant...
it: Ho solo bisogno di trovare un altro scudo da incantare...

en: Maybe that wasn't such a good idea after all...
it: Forse non era un'idea così buona dopotutto...

en: Looks like I'll have to find another way to get past those fireballs
it: Sembra che dovrò trovare un'altro modo per superare quelle palle infuocate

en: It's sleeping
it: Sta dormendo

en: I'm safe anyway since it's in that cage...
it: Sono al sicuro comunque dato che è in quella gabbia...

en: I don't want to go back to the swamp
it: Non voglio tornare nella palude

en: I'm pretty sure Dad's in the fortress
it: Sono abbastanza sicuro che il papà sia nella fortezza

en: Maybe I should check the swamp again...
it: Forse dovrei controllare di nuovo la palude...

en: What was that?!
it: Cos'era quello?!

en: ...and when you didn't come home last night I set off to find you
it: ...e quando non sei tornato a casa la scorsa notte sono partito per trovarti

en: You went to the Sorceror's Fortress?!
it: Sei andato alla fortezza del mago?!

en: I thought he'd kidnapped you! Where were you?
it: Pensavo che ti avesse rapito! Dov'eri?

en: Erm... well you see
it: Ehm... beh, vedi

en: When I went out last night I went to Jacob's for a couple of drinks
it: Quando sono uscito la scorsa notte sono andato da Jabob per un paio di bicchieri

en: *cough*
it: *coff*

en: several drinks
it: parecchi bicchieri

en: On the way home I stopped by the well to have a drink of water
it: Mentre tornavo a casa mi sono fermato al pozzo per bere un bicchiere d'acqua

en: and I fell in
it: e sono caduto nel

en: What?
it: Cosa?

en: I fell down the well
it: Sono caduto nel pozzo

en: I was down there until only a couple of hours ago
it: Ero laggiù fino a un paio di ore fa

en: Are you kidding me?
it: Mi prendi in giro?

en: I shouted down that well, didn't you hear me?
it: Ho urlato da quel pozzo, non mi hai sentito?

en: I was out cold
it: Ero fuori al freddo

en: Plus, the hangover was absolute murder
it: Inoltre, la sbronza era terrificante

en: I crossed the swamp
it: Ho attraversato la palude

en: Broke into the Sorceror's Fortress
it: Ho fatto irruzione nella fortezza del mago

en: Fought countless numbers of ferocious monsters
it: Ho combattuto un'infinità di mostri feroci

en: Got imprisoned in his dungeon
it: Sono stato imprigionato nella sua prigione

en: And was teleported to another part of the world!
it: E sono stato teletrasportato in un'altra parte del mondo!

en: I nearly died!
it: Sono quasi morto!

en: Near misses don't count
it: Vicino non conta

en: Only the once though
it: Solo una volta però

en: [CONTINUE_COUNT] times according to my count
it: [CONTINUE_COUNT] volte secondo il mio conteggio

en: And after all that, when I defeated the Sorceror, he had no idea who you were
it: E dopo tutto questo, quando ho sconfitto il mago, non aveva idea di chi tu fossi

en: You killed the Sorceror?!
it: Hai ucciso il mago?!

en: I thought he'd kidnapped Dad!
it: Pensavo avesse rapito papà!

en: Wow, that has to be the worst case of false accusation I think I'll ever hear!
it: Wow, questo deve essere il peggior caso di calunnia che penso di aver mai sentito!

en: But more seriously, you disobeyed me, son
it: Ma più seriamente, tu mi hai disobbedito, figlio

en: I told you to never set foot in the Forbidden Swamp
it: Ti avevo detto di non mettere mai piede nella palude proibita

en: And for that, you'll have to be punished
it: E per questo, dovrai essere punito

en: But Dad...
it: Ma papà...

en: Be quiet!
it: Sta zitto!

en: I just need to think of something suitable...
it: Devo solo pensare a qualcosa di appropriato...

en: Looks like your chickens have escaped from their pen again, Jacob
it: Sembra che i tuoi polli siano scappati di nuovo dal loro recinto, Jacob

en: Actually, I think I know what your punishment is going to be...
it: A dire il vero, penso di sapere quale sarà la tua punizione...

en: A jigsaw puzzle?!
it: Un puzzle?!

en: I'm not really a fan of these
it: Non sono davvero un fan di questi

en: I prefer the sliding puzzles, like the one I had to solve to get the Lightning Sword
it: Preferisco gli sliding puzzle, come quello che ho dovuto risolvere per avere la spada del fulmine

en: Still, it looks like this is the only way out
it: Eppure, sembra che questa sia l'unica via d'uscita

en: Looks like I need 9 pieces to slot into the frame
it: Sembra che abbia bisogno di 9 pezzi da inserire nella cornice

en: The frame is empty
it: La cornice è vuota

en: Hopefully the pieces I need are around somewhere, otherwise I'm going to die down here
it: Speriamo che i pezzi di cui ho bisogno siano qui attorno, altrimenti morirò quaggiù

en: I've got all the pieces, I just need to place them in the frame and solve the puzzle
it: Ho tutti i pezzi, devo solamente metterli nella cornice e risolvere il puzzle

en: Push left, right, up or down to move the cursor
it: Spingi a sinistra, a destra, in alto o in basso per spostare il cursore

en: Press Attack to select the current piece and move it around
it: Premi Attacco per selezionare il pezzo attuale  e spostarlo

en: Press Attack again to stop moving the current piece
it: Premi di nuovo Attacco per fermare lo sposamento del pezzo attuale

en: Press Action to quit the puzzle
it: Premi Azione per uscire dal puzzle

en: More water?!
it: Più acqua?!

en: I don't think being able to turn into a Slime is going to help me here, since I might not be able to get back afterwards
it: Non credo che essere in grado di trasformarsi in melma mi aiuterà in questo caso, dal momento che poi potrei non tornare indietro

en: Those fish look quite dangerous too
it: Quei pesci sembrano anche abbastanza pericolosi

en: I'll have to find another way of getting across
it: Dovrò trovare un altro modo per attraversare

en: I'll have to find something to help me get across
it: Dovrò trovare qualcosa che mi aiuti ad attraversare

en: This is the last part of the tutorial and will teach you to block and attack enemies
it: Questa è l'ultima parte dell'esercitazione e ti insegnerà come bloccare e attaccare i nemici

en: First, you should equip the sword since it has more range and does more damage than the pickaxe
it: In primo luogo, dovresti dotarti di una spada dal momento che ha più campo e fa più danni del piccone

en: Press [INPUT_INVENTORY] to view your inventory, highlight the sword and press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
it: Premi [INPUT_INVENTORY] per vedere il tuo inventario, evidenzia la spada e premi Attacco ([INPUT_ATTACK]) o Utilizza oggetto ([INPUT_ACTIVATE])

en: Press [INPUT_INVENTORY] again to close your inventory
it: Premi [INPUT_INVENTORY] di nuovo per chiudere il tuo inventario

en: Occasionally, slain enemies will drop health which will vanish after a few seconds, so pick it up quickly!
it: Talvolta, i nemici uccisi abbandoneranno della salute che svanirà dopo pochi secondi, perciò raccoglila rapidamente!

en: If a bat is getting too close to you, hold block and it will harmlessly bounce off you
it: Se un pipistrello ti si avvicina troppo, tieni premuto Blocco e rimbalzerà senza darti problemi

en: Now kill all of the bats in the area!
it: Ora uccidi tutti i pipistrelli nell'area!

en: Aw, not again!
it: Aw, non ancora!

en: Collect 6 Chopped Logs
it: Raccogli 6 ciocchi di legno

en: I need 6 Chopped Logs to build a raft
it: Ho bisogno di 6 ciocchi di legno per costruire una zattera

en: This had better be the last time I have to do this...
it: E' meglio che questa sia l'ultima volta che devo farlo...

en: This must be the coal Borgan wants me to mine for him
it: Questo deve essere il carbone che Borgan vuole che estragga per lui

en: What the?!
it: Cosa diavolo?!

en: He looks just like me
it: Mi assomiglia proprio

en: AND HE HAS MY FIRE SHIELD!!
it: E HA IL MIO SCUDO DEL FUOCO!!

en: Hey wow, what a cute little machine!
it: Hey wow, che macchina carina!

en: It's got a little slot on the back of it. I guess I put something in there to make it do stuff
it: Ha una piccola fessura sul retro. Credo che si metta qualcosa lì dentro per fargli fare cose

en: The robot uses instruction cards to move around
it: Il robot usa schede di istruzioni per muoversi

en: Use the instructions to guide the robot to open areas that you cannot access
it: Usa le istruzioni per guidare il robot per aprire aree a cui tu non puoi accedere

en: However, since you can't read the instructions on the card, you will have to try them all out until one works
it: Tuttavia, dato che non sai leggere le istruzioni sulla scheda, dovrai provarle tutte fino a quando una funziona

en: If the robot doesn't reach its target, then it will return to its starting position allowing you to try again
it: Se il robot non raggiunge il suo bersaglio, tornerà alla sua posizione di partenza consentendoti di provare di nuovo

en: Ugh, I'm getting really fed up of waking up in strange places with my eyes spinning around
it: Ugh, mi sto davvero stufando di svegliarmi in strani posti con gli occhi che mi girano

en: Oh no, I'm trapped!
it: Oh no, sono intrappolato!

en: There must be a way to get this door open
it: Dev'esserci un modo per aprire questa porta

en: Wait, perhaps that button unlocks it
it: Un attimo, forse quel pulsante la sblocca

en: If only I could reach it...
it: Se solo potessi raggiungerlo...

en: The pickaxe is one of many weapons you will encounter in the game
it: Il piccone è una delle molte armi che incontrerai nel gioco

en: You can use it as both a weapon and a tool
it: Puoi utilizzarlo sia come arma che come strumento

en: Pick up the pickaxe and continue to the next Action Point
it: Raccogli il piccone e prosegui fino al punto d'azione successivo

en: There's a draft here...
it: C'è un bozza qui...

en: And one of these bricks is loose
it: E uno di questi mattoni è allentato

en: Aha! It's a hidden passage!
it: Aha! È un passaggio segreto!

en: Hopefully this will lead me to the sorceror...
it: Speriamo che questo mi porti dal mago...

en: Phew, I'm glad to be out of there
it: Fiu, sono felice di essere fuori da lì

en: Now to get through this swamp
it: Ora per attraversare questa palude

en: Negotiate the Swamp
it: Supera la palude

en: There's a plaque here
it: C'è una targa qui

en: Place the 4 statues in the correct order
it: Disponi le 4 statue nell'ordine corretto

en: Strange creature...
it: Strana creatura...

en: Soon we will be one again...
it: Presto saremo di nuovo uno...

en: Wait, something's wrong...
it: Un attimo, c'è qualcosa di sbagliato...

en: OH NO! THIS IS THE WRONG MACHINE!!
it: OH NO! QUESTA È LA MACCHINA SBAGLIATA!!

en: Phew, I feel whole again
it: Fiu, mi sento di nuovo completo

en: And there's my Fire Shield!
it: Ed ecco il mio scudo del fuoco!

en: Hopefully this will get me past all those fireballs...
it: Speriamo che questo mi porti oltre a quelle palle infuocate...

en: Confront the Sorceror
it: Affronta il mago

en: I should be safe up here, but I need to get rid of it
it: Dovrei essere al sicuro quassù, ma devo liberarmi di ciò

en: This machine has a slot the same size as the cards. I guess I can use it to create new instructions.
it: Questa macchina ha una fessura della stessa grandezza della scheda. Credo che posso usarla per creare nuove istruzioni.

en: To create a new set of instructions you need to insert a blank card
it: Pre creare una nuova serie di istruzioni devi inserire una scheda vuota

en: You will then be prompted to input the directions for the robot to follow. This is done in the same way as the sequence doors
it: Ti verrà richiesto di inserire le direzioni che il robot deve seguire. Ciò avviene nello stesso modo della sequenza di porte

en: When you have finished inputting the directions, press Attack
it: Quando hai finito di inserire le direzioni, premere Attacco

en: The robot will then follow the instructions on the card
it: Il robot seguirà quindi le direzioni sulla scheda

en: If the directions aren't correct you can try again
it: Se le direzioni non sono corrette puoi provare di nuovo

en: That glass looks too thick for me to crack, I'll have to find some other way of shattering it...
it: Il vetro sembra troppo spesso per romperlo, dovrò trovare qualche altro modo per frantumarlo...

en: Borgan said that a section of the mine was sealed up after an "incident"
it: Borgan ha detto che una sezione della miniera era stata sigillata dopo un "incidente "

en: There must be something around here...
it: Dev'esserci qualcosa qui attorno...

en: Wow, what a nice ring
it: Wow, che bell'anello

en: Hang on a second, Maggie told me to always ask if someone had lost something before taking it...
it: Aspetta un attimo, Maggie mi ha detto di chiedere sempre se qualcuno avesse perso qualcosa prima di prenderlo...

en: ANYONE LOST A RING?!
it: QUALCUNO HA PERSO UN ANELLO?!

en: No one? Guess it's mine then!
it: Nessuno? Immagino che sia mio allora!

en: You must have the instruction card you wish to use highlighted in your inventory box
it: Devi avere evidenziata la scheda di istruzioni che vuoi usare nel tuo inventario

en: Good riddance...
it: Finalmente...

en: OK, let's see if this works...
it: Va bene, vediamo se questo funziona...

en: I'll have no problem walking over this rope either, thanks to my tightrope walking skills
it: Non avrò neanche alcun problema a camminare su questa corda, grazie alle mie capacità di equilibrista

en: And Dad said it'd never come in handy!
it: E papà diceva che non sarebbe mai tornato utile!

en: I need a length of rope to attach to the bolt
it: Ho bisogno di un pezzo di corda da legare al bullone

en: It's a giant crossbow
it: E' una balestra gigante

en: I could probably use it to create a bridge over those spikes
it: Forse potrei usarlo per creare un ponte su quegli spuntoni

en: I'll need some rope first though
it: Però prima avrò bisogno di una corda

en: There's a sign here
it: C'è un cartello qui

en: If the lift is out of order then it must be reset
it: Se l'ascensore non fuziona allora deve essere ripristinato

en: There are 4 reset switches along the lift shaft which must be reset
it: Ci sono 4 interruttori di reset lungo il vano dell'ascensore che devono essere ripristinati

en: Be sure to reset the lift to avoid a long walk back to the surface...
it: Assicurarsi di ripristinare l'ascensore per evitare una lunga passeggiata verso la superficie...

en: I thought I felt something. There's a draft here...
it: Pensavo di sentire qualcosa. C'è una bozza qui...

en: Congratulations! Now you know the basics of playing you should try the main game
it: Congratulazioni! Ora che conosci le basi del gioco dovresti provare il gioco principale

en: If you want to replay this tutorial, press Escape and select Tutorial from the menu
it: Se vuoi rigiocare questa esercitazione, premi Esc e seleziona Esercitazione dal menu

en: To play the main game, press Escape and select New Game from the menu
it: Per giocare al gioco principale, premi Esc e seleziona Nuova partita dal menu

en: There, the rope's firmly attached
it: Voilà, la corda è fissata saldamente

en: I need to find some rope before I can fire it
it: Devo trovare qualche corda prima che possa spararlo

en: It's a Grappling Hook
it: E' un rampino

en: I could probably use it to form a bridge to the other side, but there's no rope
it: Probabilmente potrei usarlo per formare un ponte verso l'altra sponda, ma non c'è nessuna corda

en: It's an apple tree
it: È un melo

en: Shame it's not a banana tree, I don't like apples
it: Peccato che non sia un banano, non mi piacciono le mele

en: There aren't any apples left
it: Non ci sono mele rimaste

en: It looks like there are some apples in it...
it: Sembra che contenga alcune mele...

en: The door won't open, I guess I put in the combination incorrectly
it: La porta non si apre, credo di aver messo la combinazione in modo errato

en: A lot of books
it: Molti libri

en: Nothing of interest here though
it: Nulla di interessante qui

en: I need the shell of a Rampaging Master Tortoise, the staff from a Dark Summoner
it: Ho bisogno della corazza di una tartaruga padrone infuriata, il bastone di un evocatore malvaglio

en: The keepsake of a warrior who has previously defeated the dragon
it: Il souvenir di un guerriero che in precedenza ha sconfitto il drago

en: The soul of a wandering spirit
it: L'anima di uno spirito errante

en: And a spare shield
it: E uno scudo di scorta

en: Once I have all of those items I need to place them in the cauldron...
it: Una volta che ho tutti questi oggetti li devo mettere nel paiolo...

en: This is a book about occult magic
it: Questo è un libro sulla magia occulta

en: This is interesting:
it: Questo è interessante:

en: The shell fragment of a Rampaging Master Tortoise
it: La corazza di una tartaruga padrone infuriata

en: The staff of a Dark Summoner
it: Il bastone di un evocatore malvagio

en: If the dragon has been defeated in the past then one must also gather
it: Se il drago è stato sconfitto in passato allora uno deve anche chiamare a raccolta

en: The keepsake from a warrior that previously defeated it
it: Il souvenir di un guerriero che in precedenza l'ha sconfitto

en: Once the ingredients have been gathered, they must be placed in the cauldron...
it: Una volta che gli ingredienti sono stati raccolti, devono essere messi nel paiolo...

en: Oh no, not again! I'm fed up of using that stupid cauldron!
it: Oh no, non di nuovo! Sono stufo di usare quello stupido paiolo!

en: I've got the staff, but where do I find the shell or the keepsake?
it: Ho il bastone, ma dove trovo la corazza o il souvenir?

en: I've got the shell, but where do I find the staff or the keepsake?
it: Ho la corazza, ma dove trovo il bastone o il souvenir?

en: I've got the shell and the staff, but where do I find the keepsake?
it: Ho la corazza e il bastone, ma dove trovo il souvenir?

en: That's a lot of ingredients that I have no idea where to find...
it: Ci sono un sacco di ingredienti che non ho idea di dove trovarli...

en: Hmm, this is new.
it: Hmm, questa è nuova.

en: It doesn't look like it can hurt me though, but there's only one way to find out...
it: Però non sembra possa farmi del male, ma c'è un solo modo per scoprirlo...

en: Those creepers look different to the others
it: Questi rampicanti sembrano diversi dagli altri

en: They also look very dangerous...
it: Sembrano anche molto pericolosi...

en: That was easy! And I can always get back later!
it: È stato facile! E posso sempre tornare più tardi!

en: Guess I have no choice now.
it: Immagino di non avere altra scelta ora.

en: Hang on Dad, I'm coming...
it: Tieni duro papà, sto arrivando...

en: Hey, a lightning sword!
it: Hey, una spada del fulmine!

en: It looks a lot more powerful than my current sword too
it: Sembra anche molto più potente della mia spada attuale

en: With this I should be almost unstoppable
it: Con questo dovrei essere quasi inarrestabile

en: Almost
it: Quasi

en: The Lightning Sword has a limited number of charges and will lose its power when these charges are used up
it: La spada del fulmine ha un numero limitato di cariche e perderà il suo potere quando queste cariche sono esaurite

en: Enemies will randomly drop more charges when they are killed
it: I nemici rilasceranno più cariche in modo casuale quando vengono uccisi

en: Note that if the sword completely loses its power it will revert to a regular sword with very little power until you can find more charges
it: Nota che se la spada perde completamente il suo potere, ritornerà una spada normale con una potenza molto bassa finché non troverai altre cariche

en: Have fun!
it: Divertiti!

en: Thanks for rescuing my chickens, have you got me 2 logs from the forest yet?
it: Grazie per aver catturato i miei polli, mi hai già preso due ciocchi di legno dalla foresta?

en: Thanks Edgar! My chickens are back and these logs will do me fine
it: Grazie Edgar! I miei polli sono tornati e questa legna è sufficiente

en: Take this sword, may it serve you well!
it: Prendi questa spada, possa servirti bene!

en: Thank you!
it: Grazie!

en: Thanks for the logs, have you had any luck with the chickens?
it: Grazie per la legna, hai avuto fortuna con i polli?

en: I'll give you a sword if you get me 2 chopped logs from the forest and rescue at least 3 of my chickens
it: Ti darò una spada se mi porterai 2 ciocchi di legno dalla foresta e catturerai almeno 3 dei miei polli

en: Hello Edgar, what can I do for you today?
it: Ciao Edgar, cosa posso fare per te oggi?

en: Do you have a sword I can borrow?
it: Hai una spada che posso prendere in prestito?

en: I do have a sword and you can have it if you do something for me first
it: Ho una spada e puoi averla se prima fai qualcosa per me

en: OK... what do I have to do?
it: Va bene... cosa devo fare?

en: Some of my chickens have escaped from their pen and I would be very grateful if you can get them back for me
it: Alcuni dei miei polli sono scappati dal loro recinto e ti sarei grato se tu potessi riportarmeli

en: I have set up some traps near their pen, you can lure them to the traps using this chicken feed. I don't need them all, but at least 3 would be very helpful. I can get the rest myself.
it: Ho messo delle trappole vicino al loro recinto, puoi attirarli nelle trappole usando questo mangime. Non mi servono tutti, ma almeno 3 sarebbero di grande aiuto. Posso prendere gli altri da solo.

en: Not quite. Can you also get me some wood from the forest? 2 logs should be sufficient
it: Non proprio. Puoi prendermi anche la legna dal bosco? 2 ciocchi di legno dovrebbero essere sufficienti

en: Do you have an axe?
it: Hai un'ascia?

en: Erm... I left my axe in the forest somewhere. It should still be there
it: Erm... Ho lasciato la mia ascia da qualche parte nella foresta. Dovrebbe essere ancora lì

en: Isn't that forest dangerous?
it: Quella foresta non è pericolosa?

en: Not really, if anything gets in your way, just hit it with a weapon
it: Non proprio, se qualcosa è di intralcio, basta colpirla con un'arma

en: Such as an axe?
it: Come un'ascia?

en: Yes, that would do the trick
it: Sì, dovrebbe funzionare

en: But seriously, there's nothing in there that can really harm you. That problem was dealt with a long time ago...
it: Ma seriamente, non c'è niente lì dentro che possa davvero farti del male. Questo problema è stato affrontato molto tempo fa...

en: Good luck!
it: Buona fortuna!

en: Collect 2 Chopped Logs
it: Raccogli 2 ciocchi di legno

en: Rescue 3 Chickens
it: Cattura 3 polli

en: Oh, thanks Edgar, I only needed 3, but thanks for the additional help!
it: Oh, grazie Edgar, me ne servivano solo 3, ma grazie per l'ulteriore aiuto!

en: Here, Maggie made me this health potion but I don't need it so why don't you have it?
it: Qui, Maggie mi ha fatto questa pozione guaritrice ma non ne ho bisogno perché non la prendi tu?

en: Thanks Jacob
it: Grazie Jacob

en: Wow, you caught them all, thanks alot!
it: Wow, li hai presi tutti, grazie mille!

en: Here, I have these for you
it: Ecco, ho questi per te

en: Maggie made me this health potion but you can have it
it: Maggie ha fatto per me questa pozione guaritrice, ma puoi averla tu

en: And this is something very special
it: E questo è qualcosa di molto speciale

en: May this help you on your way to becoming a strong warrior
it: Che questo ti aiuti sulla tua strada per diventare un guerriero forte

en: You saved me a lot of time. Maggie made me something else but since you have been so helpful, you can have it.
it: Mi hai fatto risparmiare molto tempo. Maggie mi ha fatto qualcos'altro ma dal momento che sei stato così disponibile, la puoi avere tu.

en: These machines aren't working.
it: Queste macchine non sono funzionanti.

en: It looks like a gem should fit in this hole, maybe I can find some replacements.
it: Sembra che una gemma dovrebbe entrare in questo buco, forse riesco a trovare qualche sostituto.

en: Find 4 Gems
it: Trova 4 gemme

en: Repair Generators
it: Ripara i generatori

en: This centurion has no power
it: Questo centurione non ha energia

en: It's connected to this treadmill so I could probably charge it up with enough speed
it: E' collegato a questo tapis roulant così forse potrei caricarlo con una velocità sufficiente

en: I can't run in this armour, though
it: Però non posso correre in questa armatura

en: Plus, I'm tired from all this walking, jumping, fighting, swimming...
it: Inoltre, sono stanco di tutto questo camminare, saltare, combattere, nuotare...

en: thinking, mining, chopping, pushing, pulling, carrying...
it: pensare, scavare, tagliare, spingere, tirare, portare...

en: and catching chickens
it: e acchiappare polli

en: I'll get something else to do it instead
it: Invece prenderò qualcos'altro per farlo

en: I'll find something else to work the treadmill for me
it: Troverò qualcos'altro per lavorare sul tapis roulant per me

en: Kill all Bats!
it: Uccidi tutti i pipistrelli!

en: This rock looks too strong for my pickaxe. I'll have to use something else to get through...
it: Questa roccia è troppo forte per il mio piccone. Dovrò usare qualcos'altro per riuscire a passare...

en: Looks like this wasn't such a good idea after all
it: Sembra che questa non sia stata una buona idea, dopo tutto

en: There must be way out of here...
it: Dev'esserci un modo per uscire di qui...

en: Escape the Cave
it: Fuggi dalla grotta

en: Wow, that thing is huge!
it: Wow, quella cosa è enorme!

en: I doubt my sword will even make a scratch, but I need to get past it...
it: Dubito che la mia spada farà anche solo un graffio, ma ho bisogno di oltrepassarla...

en: Hmmm, maybe this scrap of paper is the combination
it: Mmm, forse questo foglietto è la combinazione

en: I'll give it a try
it: Farò un tentativo

en: Push left or right to move the dial 1 unit in that direction
it: Spingi a sinistra o a destra per spostare la manopola 1 unità in quella direzione

en: When you think you've input the correct combination, press Attack to open the safe
it: Quando pensi di aver inserito la combinazione corretta, premi Attacco per aprire la cassaforte

en: Is this what I think it is?
it: Questo è quello che penso che sia?

en: It is! It's an Amulet of Resurrection!
it: Sì! È un amuleto della resurrezione!

en: Borgan has one of these, but it's been used up. He must have had a lucky escape from something.
it: Borgan ha uno di questi, ma è completamente consumato. Deve aver avuto una fuga fortunata da qualcosa.

en: This should make my quest a lot easier
it: Questo dovrebbe rendere la mia missione molto più facile

en: The Amulet of Resurrection will restore all your health once when it drops to 0
it: L'amuleto della resurrezione ripristinerà tutta la tua salute una volta, quando scende a 0

en: However, it will not save you from anything that causes instant death, such as lava or certain boss attacks
it: Tuttavia, non ti salverà da tutto ciò che provoca la morte istantanea, come la lava o gli attacchi di alcuni capi

en: Me? I'm you!
it: Io? Io sono te!

en: No you're not, where did you come from?
it: No non lo sei, da dove vieni?

en: When your stupid experiment failed, part of your conscious separated and created me
it: Quando è fallito il tuo stupido esperimento, parte della tua coscienza si è separata e ha creato me

en: I'm like you in every way, just more evil
it: Sono come te sotto ogni aspetto, solo più malvagio

en: I'm not evil!
it: Io non sono malvagio!

en: Yes you are, you know that little part of you that enjoyed pulling the legs off insects?
it: Sì lo sei, conosci quella piccola parte di te che provava piacere a tirare le zampe degli insetti?

en: Hey, I don't do that anymore!
it: Ehi, non lo faccio più!

en: Oh sure, what about the [GAME_KILLS] creatures that you killed?
it: Oh, sicuro, e delle [GAME_KILLS] creature che hai ucciso?

en: That was self defence!
it: Quella era autodifesa!

en: Did you try talking to them?
it: Hai provato a parlargli?

en: You're crazy!
it: Tu sei pazzo!

en: No, I'm evil!
it: No, io sono malvagio!

en: That's my shield! I need to it rescue my Dad!
it: Ecco il mio scudo! Mi serve per salvare mio papà!

en: Well it's mine now
it: Beh, è mio ora

en: Give it back!
it: Ridammelo!

en: Make me!
it: Obbligami!

en: Fine, I will!
it: Bene, lo farò!

en: Loser
it: Perdente

en: I'll collect his corpse later. The equipment in the lab should be enough for me to carry out my plan...
it: Raccoglierò il suo cadavere più tardi. L'attrezzatura nel laboratorio dovrebbe essere sufficiente per realizzare il mio piano...

en: This lift is controlled by that pressure plate, but I can't stand on it and use the lift at the same time
it: Questo ascensore è controllato da quella piastra a pressione, ma non posso stare su di essa e usare l'ascensore contemporaneamente

en: I'll have to find something else to stand on the pressure plate for me...
it: Dovrò trovare qualcos'altro da mettere sulla piastra a pressione al mio posto...

en: To turn your normal arrows into flaming arrows, just use the flaming arrow potion in the inventory screen
it: Per trasformare le tue frecce in frecce infuocate, basta usare la pozione per frecce infuocate nella schermata dell'inventario

en: To swap between firing normal arrows and flaming arrows, select the arrows in the inventory
it: Per cambiare tra tirare frecce normali e frecce incendiarie, seleziona le frecce nell'inventario

en: Retrieve horn
it: Recupera il corno

en: Push left or right to move the cursor
it: Spingi a sinistra o a destra per spostare il cursore

en: Press Attack to change the colour of the peg
it: Premi Attacco per cambiare il colore del piolo

en: When you have selected all of the colours, move the cursor onto the question mark and press Attack
it: Dopo aver selezionato tutti i colori, sposta il cursore sul punto interrogativo e premi Attacco

en: The number shown in the box is the number of pegs that are correctly placed
it: Il numero mostrato nella casella è il numero di pioli che sono stati disposti correttamente

en: You have 10 attempts to guess the sequence
it: Hai 10 tentativi per indovinare la sequenza

en: Press Action to quit
it: Premi Azione per uscire

en: It's not working at the moment
it: Non è funzionante al momento

en: Maybe I should come back later...
it: Forse dovrei tornare più tardi...

en: It's a giant mastermind puzzle!
it: E' un mastermind gigante!

en: I used to play these all the time when we were travelling up to the big city
it: Ero abituato a giocare a questi giochi tutto il tempo quando stavamo viaggiando verso la grande città

en: It doesn't look like it's working though
it: Però non sembra che funzioni

en: It's petrified again
it: È di nuovo pietrificato

en: The water is full of those carnivorous fish
it: L'acqua è piena di quei pesci carnivori

en: From the looks of things I'll have to swim through the water to get to the other side
it: A quanto sembra dovrò nuotare attraverso l'acqua per arrivare sull'altra sponda

en: But the fish will go for me the moment I enter the water
it: Ma il pesce mi attaccherà il momento stesso che entrerò in acqua

en: I'll have to find a way to get rid of them...
it: Dovrò trovare un modo per sbarazzarmi di loro...

en: There, that's the hinges oiled. This should be as good as new now!
it: Voilà, i cardini sono oliati. Dovrebbero essere come nuovi ora!

en: The hinges are rusted, I'll need to find some oil before I can use it
it: I cardini sono arrugginiti, devo trovare qualcosa per oliarli prima che possa usarli

en: Here goes...
it: Qui va...

en: I still need a Fire Shield
it: Ho ancora bisogno di uno scudo del fuoco

en: I don't think my shield will protect me from those fireballs. I'll have to find a stronger one...
it: Non penso che il mio scudo mi proteggerà da quelle palle di fuoco. Dovrò trovarne un più resistente...

en: Obtain a Fire Shield
it: Ottieni uno scudo del fuoco

en: I need all 9 puzzle pieces
it: Ho bisogno di tutti i 9 pezzi del puzzle

en: I'm back in the Fortress, thank goodness for that
it: Sono di nuovo nella fortezza, grazie a Dio

en: But Dad wasn't in there, I looked everywhere and there was no sign of him
it: Ma il papà non era lì, ho guardato dappertutto e non c'era nessuna traccia di lui

en: The sorceror must have done something else with him, I'll have to go back and find out
it: Il mago deve aver fatto qualcos'altro con lui, devo tornare e scoprirlo

en: Return to the Study
it: Ritorna allo studio

en: Ouch, my head...
it: Ouch, la mia testa...

en: Oh no, I've lost all my equipment!
it: Oh no, ho perso tutto il mio equipaggiamento!

en: Some of my stuff is over there...
it: Un po' della mia roba è lì...

en: If those items are in this wasteland then perhaps everything else is too
it: Se quegli oggetti sono in questa terra desolata allora forse c'è anche tutto il resto

en: I'll have to try and retrieve as much as I can...
it: Dovrò cercare di recuperare quanto più posso...

en: Retrieve items
it: Recupera gli oggetti

en: That should do it. Hopefully that other lift by the Sewer should now be working
it: Questo dovrebbe funzionare. Speriamo che l'altro ascensore per la fogna funzioni ora

en: This looks like the horn that Olaf needs
it: Questo sembra il corno di cui ha bisogno Olaf

en: I'll have to break it off somehow...
it: Dovrò romperlo in qualche modo...

en: Wow, I've never seen so many books in one place!
it: Wow, non ho mai visto così tanti libri in un solo posto!

en: There must be information about every subject here, this could be useful...
it: Devono esserci informazioni su qualunque argomento qui, questo potrebbe essere utile...

en: Hmmm, the air feels charged, it reminds me of Maggie's house when she was making spells. I should be careful.
it: Hmmm, l'aria è carica, mi ricorda la casa di Maggie quando stava facendo incantesimi. Devo stare attento.

en: The sorceror must have taken Dad to his castle. I'll have to rescue him from there.
it: Il mago deve aver portato il papà al suo castello. Dovrò salvarlo da lì.

en: The only way to get to the castle is through the Forbidden Swamp to the East.
it: L'unico modo per arrivare al castello è attraverso la palude proibita a est.

en: There's a lake between the Village and the Swamp so I'll need a raft to get across.
it: C'è un lago tra il villaggio e la palude perciò avrò bisogno di una zattera per attraversarlo.

en: I'll also need a sword and shield to defend myself. I can speak to Borgan and Jacob to get these though.
it: Ho bisogno anche di una spada e di uno scudo per difendermi. Però posso parlare con Borgan e Jaboc per averli.

en: Talk to Borgan
it: Parla con Borgan

en: Talk to Jacob
it: Parla con Jacob

en: Cross the lake to the Swamp
it: Attraversa il lago fino alla palude

en: Wait, what was that?
it: Un attimo, cos'era quello?

en: You again?!
it: Ancora tu?!

en: What a hassle that was
it: Che seccatura che era

en: I don't think I'll find my Dad in here
it: Non penso che troverò mio papà qui

en: Maybe I should look somewhere else
it: Forse dovrei cercare da qualche altra parte

en: Still, there might be something in here worth my time...
it: Eppure, ci potrebbe essere qualcosa qui che vale il mio tempo...

en: Hmmm.. I've been all around the fortress and there are no other doors leading off anywhere
it: Hmmm.. ho fatto tutto il giro della fortezza e non ci sono altre porte che conducono da qualche parte

en: Maybe I should have another look in here...
it: Forse dovrei dare un'altra occhiata qui...

en: To pick up an item, simply walk into it. Any collectable items will be added to your inventory.
it: Per raccogliere un oggetto camminaci semplicemente sopra. Qualsiasi oggetto raccoglibile sarà aggiunto al tuo inventario.

en: You can view the contents of your inventory by pressing [INPUT_INVENTORY]
it: Puoi visualizzare i contenuti del tuo inventario premendo [INPUT_INVENTORY]

en: Whilst in the inventory, use the arrow keys to view the items.
it: Mentre sei nell'inventario, utilizza le frecce per visualizzare gli oggetti.

en: You can use an item immediately by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
it: Puoi utilizzare immediatamente un oggetto premendo Attacco ([INPUT_ATTACK]) o Utilizza oggetto ([INPUT_ACTIVATE])

en: You can ready an item for use by pressing Block ([INPUT_BLOCK]) or Action ([INPUT_INTERACT])
it: Puoi preparare un oggetto per l'uso premendo Blocca ([INPUT_BLOCK]) o Azione ([INPUT_INTERACT])

en: You can also sort items in your inventory by using the Previous Item ([INPUT_PREVIOUS]) and Next Item ([INPUT_NEXT]) buttons
it: Puoi anche riordinare gli oggetti nel tuo inventario utilizzando i pulsanti Oggetto precedente ([INPUT_PREVIOUS]) e Oggetto successivo ([INPUT_NEXT])

en: Walk over the key to pick it up
it: Cammina sulla chiave per raccoglierla

en: So this is the Fortress.
it: Quindi questa è la Fortezza.

en: It looks like a lot of doors lead off to other areas, I should have a proper look around before I go anywhere else...
it: Sembra che molte porte conducano fuori ad altre zone, dovrei dare un'occhiata intorno prima di andare in qualsiasi altro luogo...

en: You can change all of the controls in the game by pressing Escape and selecting Options in the menu
it: Puoi cambiare tutti i controlli del gioco premendo Esc e selezionando Opzioni nel menu

en: Select Configure Controls using the arrow keys and press Return
it: Seleziona Configura i controlli utilizzando le frecce e premendo Invio

en: Use the arrow keys to select the control you want to change and press Return.
it: Usa i tasti cursore per selezionare il controllo che vuoi cambiare e premi Invio.

en: Next, press the key that you want to use instead.
it: Successivamente premi il tasto che vuoi utilizzare al suo posto

en: Regardless of what keys you choose, you can always navigate the menus using the arrow keys and Return
it: Indipendentemente da quali tasti scegli, è sempre possibile navigare tra i menu usando i tasti cursore e Invio

en: When you have finished configuring the keys, go right to the next Action Point
it: Quando hai completato la configurazione dei tasti, vai subito al successivo punto d'azione

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Third Side"
it: È un libro di Stephen J. Sweeney intitolato "Il terzo lato"

en: That stuff looks dangerous, it'd probably eat through my armour in seconds
it: Questa roba sembra pericolosa, probabilmente attraverserà la mia armatura in pochi secondi

en: But I'll have to find a way across...
it: Ma dovrò trovare un modo per attraversare...

en: There, looks like the little guy is full and is sleeping it off
it: Guarda, sembra che il ragazzino sia ubricaco e stia dormendo

en: I should be able to get past him without any bother now
it: Dovrei essere in grado di superarlo senza alcun disturbo ora

en: Hey, what's that?
it: Hey, cos'era quello?

en: It's a baby Hoover
it: E' un'aspirapolvere giocattolo

en: I saw a grown up one in the big city when I went there with my Dad, they're completely harmless
it: Ne ho visto un cresciuto nella grande città quando sono andato lì con mio papà, sono completamente innocui

en: I miss my Dad, I hope I find him soon...
it: Mi manca mio papà, spero di trovarlo presto...

en: Why is it here? It must be frightened
it: Perché è qui? Dev'essere spaventato

en: Hello little fella, are you lost?
it: Ciao ragazzino, ti sei perso?

en: Don't worry, I won't hurt you
it: Non preoccuparti, non ti farò del male

en: I guess it's scared. I might be able to get past it if I give it some food
it: Credo che sia spaventato. Potrei essere in grado di superarlo se gli dò po' di cibo

en: They're vegetarians so I'll have to find some fruit or vegetables...
it: Sono vegetariani quindi dovrò trovare un po' di frutta o verdura...

en: Wow, this place is empty!
it: Wow, questo luogo è vuoto!

en: I guess the sorceror has no need for weapons since he has magic
it: Credo che lo stregone non abbia bisogno di armi perché ha la magia

en: Still, there must be something of use in here
it: Eppure, ci deve essere qualcosa di utile qui

en: I've already checked, he's not down there...
it: Ho già controllato, non è laggiù...

en: I've heard of people falling into the well before, maybe Dad's in there...
it: Ho sentito di persone che sono già cadute nel pozzo, forse papà è lì...

en: DAD!!!!! ARE YOU DOWN THERE?!!!!!
it: PAPÀ!!!!! SEI LÌ GIÙ?!!!!!

en: Nothing. I guess I'll have to keep on looking
it: Nulla. Immagino che dovrò continuare a cercare

en: There's a note here too
it: C'è anche una nota qui

en: The potion is perfect! Quaffing it will turn a human into a creature for a small amount of time
it: La pozione è perfetta! Bevendola, un essere umano si trasforma in una creatura per un breve periodo di tempo

en: So far I can only transmogrify myself into one creature but with a bit more time anything should be possible
it: Finora posso solo transformarmi in una creatura ma con un po' più di tempo tutto dovrebbe essere possibile

en: There's a tiny bit left, it should be safe to drink
it: Ce n'è rimasta un po', dovrebbe essere sicura da bere

en: OK, here goes nothing...
it: OK, qui non ci va nulla...

en: Urgh!! This is horrible!
it: Urgh!! Questa è orribile!

en: Borgan told me that Slimes can swim in water though, so maybe this will be useful...
it: Però Borgan mi ha detto che le melme possono nuotare nell'acqua, perciò questo potrebbe essere utile...

en: When transformed into a Slime, you can move around as normal. You can also swim in the water and use up and down to move around
it: Quando sei trasformato in una melma, puoi muoverti come al solito. Puoi anche nuotare nell'acqua e usare su e giù per muoverti

en: Pushing up or jump will make you jump out of the water if you're near the surface
it: Spingendo verso l'alto o salto ti farà saltare fuori dall'acqua se sei  vicino alla superficie

en: Keep an eye on the timer at the bottom of the screen. When it reaches 0 you will automatically become human again
it: Tieni d'occhio il timer nella parte inferiore dello schermo. Quando arriva a 0 diventerai automaticamente di nuovo umano

en: Maybe this thing isn't so bad after all
it: Forse questa cosa non è così cattiva dopotutto

en: That's all the ingredients, I just need to add a shield
it: Questi sono tutti gli ingredienti, ho solo bisogno di aggiungere uno scudo

en: I don't think I'll need the Phantasmal Shield anymore...
it: Non penso che avrò più bisogno dello scudo fantasma...

en: Please don't make another evil version of me...
it: Per favore non fare un'altra versione malvagia di me...

en: What a fine looking shield
it: Che bello scudo

en: But will it protect me from that dragon's flames?
it: Ma mi proteggerà dalle fiamme di quel drago?

en: I guess there's only one way to find out...
it: Penso ci sia solo un modo per scoprirlo...

en: The book said it was sealed below a fortress
it: Il libro ha detto che è stato sigillato sotto una fortezza

en: If it is this one then the only two places it could be are the catacombs and the dungeon
it: Se è questo allora gli unici due posti potrebbero essere le catacombe e la prigione

en: I should start my search there
it: Dovrei iniziare la mia ricerca lì

en: I don't have all the ingredients yet.
it: Non ho ancora tutti gli ingredienti.

en: The book said I needed to find the following
it: Il libro ha detto che ho bisogno di trovare i seguenti

en: The keepsake of the warrior that previously defeated it
it: Il souvenir del guerriero che in precedenza l'ha sconfitto

en: Hopefully I'll never have to use this again
it: Speriamo che non debba mai più usarlo

en: I should create the disintegration shield and rescue my Dad before I go chasing after that dragon
it: Dovrei creare lo scudo di disintegrazione e salvare mio papà prima di inseguire quel drago

en: I'm not taking any chances this time...
it: Non prendo alcun rischio questa volta...

en: Did it work?
it: Ha funzionato?

en: I think it's safe now...
it: Penso che sia sicuro ora...

en: I'll use my wooden shield...
it: Userò il mio scudo di legno...

en: Stupid thing. Maggie makes it all look so easy...
it: Stupida cosa. Maggie la fa sembrare così semplice...

en: It's a cauldron. Maggie has one just like this
it: È un paiolo. Maggie ne ha uno proprio come questo

en: OK, that's the Gazer Eyeball and Tentacle added
it: OK, aggiunti occhio dell'osservatore e tentacolo

en: And the rest of the ingredients too
it: E anche il resto degli ingredienti

en: Aha! It's gone blue, just like the book said it would
it: Ah! E' diventato blu, proprio come aveva detto il libro

en: Now to add the shield
it: Ora aggiungere lo scudo

en: I need all the main ingredients
it: Ho bisogno di tutti gli ingredienti principali

en: 3 Gazer Eyeballs, 1 Red Sludge Tentacle and a spare shield
it: 3 occhi di osservatore, 1 tentacolo di fango rosso e uno scudo di scorta

en: I also need to blend the eyeballs and the tentacle into a liquid
it: Devo anche mescolare i bulbi oculari e il tentacolo in un liquido

en: I think it's dead
it: Penso che sia morto

en: Or at least as dead as a book can be
it: O, almeno, morto come può essere un libro

en: It might be safe to touch now
it: Dovrebbe essere sicuro toccarlo ora

en: This page just has a sequence of numbers scrawled on it
it: Questa pagina ha solo una sequenza di numeri scarabocchiati sopra

en: I'll take it with me, it might come in handy
it: Lo porterò con me, potrebbe rivelarsi utile

en: Besides, this thing nearly killed me twice, I should have some sort of trophy of my victory
it: Inoltre, questa cosa mi ha quasi ucciso due volte, dovrei avere qualche tipo di trofeo della mia vittoria

en: I'll leave it alone, especially after what happened last time...
it: Lo lascio in pace, soprattutto dopo quello che è successo l'ultima volta...

en: Hmm, what's that?
it: Hmm, cos'è quella?

en: It's a small statue. It must be the one that Olaf said he stole
it: È una piccola statua. Dev'essere quella che Olaf ha detto di aver rubato

en: Well, since he's helping me get back to the sorceror, the least I can do is retrieve it for him
it: Beh, dato che mi sta aiutando a tornare dal mago, il minimo che posso fare è recuperarlo per lui

en: Typical...
it: Tipico...

en: Well, it might have just fallen further down into the cave, I'll just have to keep looking
it: Beh, potrebbe essere caduto più in basso nella grotta, dovrò solo continuare a cercare

en: Huh, déjà vu...
it: Ah, déjà vu...

en: It looks like there's a larger network of caves down there
it: Sembra ci sia una rete più ampia di grotte laggiù

en: Olaf did tell me to just get the horn and leave
it: Olaf ha detto di prendere solo il corno e andarmene

en: This card is blank, I'll have to put some instructions on it to make it useable.
it: Questa scheda è vuota, dovrò metterci su qualche instruzione per renderla utilizzabile.

en: The sorceror will almost certainly destroy me if I confront him without the shield
it: Il mago mi distruggerà quasi certamente se l'affronto senza lo scudo

en: I'd better go and make it first
it: E' meglio che vada a farlo prima

en: Glad to be out of there
it: Sono felice di essere fuori da lì

en: Now to get that shield back from my double...
it: Ora per avere indietro quello scudo dal mio sosia...

en: Find Evil Edgar
it: Trova Edgar malvagio

en: Hey, those look familiar
it: Hey, quelle sembrano familiari

en: They look like hypnotic spores
it: Sembrano spore ipnotizzanti

en: Borgan told me that they can temporarily trick certain creatures into thinking that you're not a threat and leave you alone
it: Borgan mi ha detto che possono indurre temporaneamente certe creature a credere che non sei una minaccia e a lasciarti in pace

en: Maybe they'll work on the creatures here...
it: Forse funzioneranno con le creature qui...

en: Great, that worked!
it: Grande, ha funzionato!

en: What a terrible anthem though, almost completely random
it: Però che inno terribile, quasi del tutto casuale

en: This looks like the keepsake
it: Sembra il souvenir

en: Thank goodness for that, I really didn't want to have to open that coffin
it: Grazie al cielo per questo, davvero non volevo dover aprire quella bara

en: Now to get out of here...
it: Ora per andarmene da qui...

en: I've seen this type of metal before, it heats up really easily
it: Ho visto questo genere di metallo in precedenza, si riscalda molto facilmente

en: Maybe I can find a way to melt it...
it: Forse riesco a trovare un modo per scioglierlo...

en: Cool, a giant sliding puzzle! I have one of these back home!
it: Fico, un sliding puzzle gigante! Ho uno di questi a casa!

en: Well, not a giant one, obviously...
it: Beh, non uno gigante, ovviamente...

en: Push left, right, up or down to move the blocks
it: Spingi a sinistra, a destra, in su o in giù per spostare i blocchi

en: Arrange the blocks so that the numbers 1 to 8 appear in order from left to right and the empty block is in the bottom right corner
it: Disponi i blocchi in modo che i numeri da 1 a 8 appaiano in ordine da sinistra a destra e il blocco vuoto sia nell'angolo in basso a destra

en: Press Attack to quit the puzzle
it: Premi Attacco per uscire dal puzzle

en: To get to the Forbidden Swamp I'll need to build a raft.
it: Per raggiungere la palude proibita dovrò costruire una zattera.

en: I can build the raft if I chop down enough trees from the forest
it: Posso costruire la zattera se abbatto abbastanza alberi della foresta

en: I'm not going to the swamp without a sword and shield
it: Non ho intenzione di andare alla palude senza spada e scudo

en: Hey, what's this?
it: Hey, cos'è questo?

en: Looks pretty harmless, I'll try stepping on it
it: Sembra abbastanza innocuo, proverò a camminarci sopra

en: Wow! That was cool! This must be a mechanical teleporter.
it: Wow! Che fico! Questo deve essere un teletrasporto meccanico.

en: I wonder if it works both ways...
it: Mi chiedo se funziona in entrambi i modi...

en: Horray!
it: Urrà!

en: Not only is this going to save me a lot of walking, it's also loads of fun!
it: Non solo questo mi risparmierà di camminare molto, ma è anche molto divertente!

en: There's a note in here
it: C'è una nota qui

en: It says the following:
it: Dice:

en: Cheaters never prosper
it: Gli imbroglioni non prosperano mai

en: I saw this shield in the book about enchanting weapons
it: Ho visto questo scudo nel libro sulle armi incantate

en: It's a Phantasmal Shield
it: E' uno scudo fantasma

en: The Phantasmal Shield will protect you from phantasmal forces
it: Lo scudo fantasma ti proteggerà dalle forze fantasma

en: In addition to this it can reflect phantasmal projectiles back at the owner
it: Inoltre può riflettere i proiettili fantasma al mittente

en: Blocking at the last moment increases the power of the reflected projectile
it: Bloccare all'ultimo momento aumenta la potenza del proiettile riflesso

en: Ugh, you have defeated me
it: Ugh, mi hai sconfitto

en: How...
it: Come...

en: TALK! Where is my father?
it: PARLA! Dov'è mio padre?

en: I... I don't understand...
it: Io... Io non capisco...

en: Last night you came to my village and kidnapped my father
it: La scorsa notte sei venuto nel mio villaggio e hai rapito mio padre

en: Where is he?
it: Dov'è?

en: I...
it: Io...

en: I have never been to your village
it: Io non sono mai stato nel tuo villaggio

en: I don't know where your father is...
it: Non so dove sia tuo padre...

en: But if you didn't take my Dad
it: Ma se non hai preso mio papà

en: Found you!
it: Ti ho trovato!

en: You survived?!
it: Sei sopravvissuto?!

en: You sound surprised, I thought you'd have known considering we're the same.
it: Sembri sorpreso, pensavo che l'avessi saputo considerando che siamo uguali.

en: Except you're evil
it: Tranne che tu sei malvagio

en: More evil
it: Più malvagio

en: Whatever, now I...
it: Non importa, ora io...

en: What is all this stuff?
it: Cos'è tutta questa roba?

en: Your experiment separated part of your conscious
it: Il tuo esperimento ha separato parte della tua coscienza

en: Yes I know that, you already told me
it: Sì, lo so, me l'hai già detto

en: I'm still talking!
it: Sto ancora parlando!

en: There should only be one of us in this world: one body, one conscious
it: Ci dovrebbe essere soltanto uno di noi in questo mondo: un corpo, una coscienza

en: These machines will join us together
it: Queste macchine ci uniranno assieme

en: The one on the left is for the original body, you
it: Quella a sinistra è per il corpo originale, tu

en: And the one on the right is for the new body, me
it: E quella a destra è per il nuovo corpo, io

en: You will go in the one on the left and I'll go in the one on the right
it: Tu andrai in quella a sinistra e io andrò in quella a destra

en: It will then merge your body into mine, leaving just me
it: Fonderà poi il tuo corpo nel mio, lasciando soltanto me

en: Merge us together? Over my dead body!
it: Fonderci insieme? Dovrai passare sul mio corpo!

en: That was the plan. Since you're alive though, you've saved me the bother of having to drag your carcass all the way back here
it: Questo era il piano. Però dal momento che sei vivo, mi hai risparmiato il fastidio di dover trascinare la tua carcassa di nuovo fino a qui

en: Now get in the machine!
it: Ora entra nella macchina!

en: Wow, what a cool looking shield
it: Wow, che gran bello scudo

en: Hopefully this will protect me from that spell
it: Speriamo che questo mi proteggerà da quell'incantesimo

en: But there's only one way to find out...
it: Ma c'è solo un modo per scoprirlo...

en: Defeat the Sorceror
it: Sconfiggi il mago

en: It worked, I'm back!
it: Ha funzionato, sono tornato!

en: Now to create that shield and get that sorceror...
it: Ora per creare quello scudo e prendere quel mago...

en: Create a Resist Disintegration Shield
it: Crea uno scudo di resistenza alla disintegrazione

en: Using an item you have picked up is simple
it: Utilizzare un oggetto che hai raccolto è semplice

en: Open your inventory ([INPUT_INVENTORY]) and use the arrow keys to highlight the bomb
it: Apri il tuo inventario ([INPUT_INVENTORY]) e utilizza le frecce per evidenziare la bomba

en: Now press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE]) to select it
it: Ora premi Attacco ([INPUT_ATTACK]) o Utilizza oggetto ([INPUT_ACTIVATE]) per selezionarlo

en: Now close the inventory ([INPUT_INVENTORY])
it: Ora chiudi l'inventario ([INPUT_INVENTORY])

en: You can now use the item by pressing Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
it: Ora puoi utilizzare l'ogetto premendo Utilizza oggetto ([INPUT_ACTIVATE])

en: Try it with the bomb, but make sure you stand well back!
it: Provalo con la bomba, ma assicurati di stare bene indietro!

en: While you are in the inventory screen, the action is paused so you can take your time
it: Mentre sei nella schermata dell'inventario, l'azione è in pausa perciò puoi fare con calma

en: Some items, such as health potions and weapons can be used in the inventory screen, so there is no need to exit the inventory
it: Alcuni oggetti, come pozioni guaritrici e armi possono essere usate nella schermata dell'inventario, quindi non c'è bisogno di uscire dall'inventario

en: This generator looks OK, it just isn't on
it: Questo generatore sembra a posto, semplicemente non è acceso

en: I guess it powers that door, so I'll have to turn it on
it: Credo che alimenti quella porta, perciò lo dovrò accendere

en: Turn on the generator?
it: Accendere il generatore?

en: Where's the switch?
it: Dov'è l'interruttore?

en: Ah, here it is!
it: Ah, eccolo!

en: I'll leave it alone for the moment
it: Lo lascio solo per il momento

en: Quickly turn left and right to shake off the slimes!
it: Girati velocemente a sinistra e a destra per scuoterti di dosso la melma!

en: Bow
it: Arco

en: Press Action to interact
it: Premi Azione per interagire

en: %s is required
it: È richiesto %s

en: Bomb
it: Bomba

en: Small Rock
it: Roccia piccola

en: Press Action to retrieve the Purple Gem
it: Premi Azione per recuperare la gemma viola

en: Tesla Pack
it: Pacco Tesla

en: Press Action to retrieve Tesla Pack
it: Premi Azione per recuperare il pacco Tesla

en: Press Action to replace Tesla Pack
it: Premi Azione per sostituire il pacco Tesla

en: Obtained %s
it: Ottenuto %s

en: Complete
it: Completa

en: %d more to go...
it: %d rimanenti...

en: Used %s
it: Usata %s

en: Cannot equip items whilst transmogrified
it: Non è possibile equipaggiare gli oggetti durante la trasformazione

en: Equipped %s
it: Equipaggiato %s

en: Maximum health has increased!
it: La salute massima è aumentata!

en: Bow will now fire %s
it: L'arco ora tirerà %s

en: A bow is required to use this item
it: È richiesto un arco per utilizzare questo oggetto

en: Cannot transmogrify here...
it: Non si può trasformarsi qui...

en: Yes
it: Sì

en: Start a new game?
it: Iniziare una nuova partita?

en: Play the tutorial?
it: Giocare l'esercitazione?

en: Exit the game?
it: Uscire dalla partita?

en: Back
it: Indietro

en: Game Loaded
it: Partita caricata

en: Game Saved
it: Partita salvata

en: Any unsaved progress will be lost
it: Tutti i progressi non salvati saranno persi

en: Joy Button #%d
it: Pulsante joystick #%d

en: Press Action to talk to %s
it: Premi Azione per parlare con %s

en: New Objective: %s
it: Nuovo obiettivo: %s

en: Objective Completed: %s
it: Obiettivo completato: %s

en: This weapon is not having any effect...
it: Quest'arma non sta avendo alcun effetto...

en: Press Action to attach the Tesla Pack
it: Premi Azione per collegare il pacco Tesla

en: The Legend of Edgar
it: La Leggenda di Edgar

en: %s is needed to activate this switch
it: È richiesto %s per attivare questo interruttore

en: Press Action to use this switch
it: Premi Azione per utilizzare questo interruttore

en: Press Action to save your game
it: Premi Azione per salvare la tua partita

en: %s is required to use this Pressure Plate
it: È richiesto %s per utilizzare questa placca di pressione

en: %s is needed to open this door
it: È richiesto %s per aprire questa porta

en: This door is locked
it: Questa porta è chiusa a chiave

en: This teleporter is not active
it: Questo teletrasportatore non è attivo

en: Push Up or Down to use this lift
it: Premi Su o Giù per usare questo ascensore

en: This lift is not active
it: Questo ascensore non è attivo

en: Cannot carry any more %s
it: Non è possibile trasportare altro/a %s

en: Picked up %s x %d
it: Raccolto %s x %d

en: Picked up %s
it: Raccolto %s

en: %s is required to carry this item
it: È richiesto %s per trasportare questo oggetto

en: Storage Key
it: Chiave del magazzino

en: Coal Bag Storage Switch Key
it: Chiave dell'interruttore del magazzino di sacchi di carbone

en: Large Room Key
it: Chiave della sala grande

en: Coal Bag
it: Sacco di carbone

en: Forest Cell Key
it: Chiave della cella della foresta

en: Wood Axe
it: Ascia di legno

en: Health Potion
it: Pozione guaritrice

en: Outflow Key
it: Chiave dello scarico

en: Flow Control Key
it: Chiave di controllo del flusso

en: Waste Processing Key
it: Chiave del trattamento rifiuti

en: Access Key 1
it: Chiave di accesso 1

en: Access Key 2
it: Chiave di accesso 2

en: Access Key 3
it: Chiave di accesso 3

en: Trap Door Switch Key
it: Chiave dell'interruttore della botola

en: Coal
it: Carbone

en: Chopped Log
it: Ciocco di legno

en: Green Gem
it: Gemma verde

en: Red Gem
it: Gemma rossa

en: Blue Gem
it: Gemma blu

en: Purple Gem
it: Gemma viola

en: Teleporter Key
it: Chiave del teletrasportatore

en: New Game
it: Nuova partita

en: Tutorial
it: Esercitazione

en: Load Game
it: Carica partita

en: Options
it: Opzioni

en: About
it: Informazioni su...

en: Quit
it: Esci

en: Configure Controls
it: Configura i controlli

en: Configure Sound
it: Configura il sonoro

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Show Hints
it: Mostra i consigli

en: A potion which will transform you...
it: Una pozione che ti trasformerà...

en: A potion which will restore 5 health points
it: Una pozione che restituirà 5 punti di salute

en: A powerful bomb
it: Una potente bomba

en: A potion which renders you invisible to certain enemies
it: Una pozione che ti rende invisibile a certi nemici

en: The eyeball from a Gazer
it: Il bulbo oculare di un osservatore

en: A Tesla Pack. It has no charge.
it: Un pacco Tesla. Non è carico.

en: A Summoner's Staff. It cannot be used by humans.
it: Un bastone dell'evocatore. Non può essere usato dagli esseri umani.

en: A Tesla Pack. It is fully charged.
it: Un pacco Tesla. E' completamente carico.

en: An empty potion bottle
it: Una bottiglia per le pozioni vuota

en: A bag of chicken feed
it: Un sacco di mangime per polli

en: A bag suitable for carrying coal
it: Un sacco adatto a trasportare carbone

en: Basic Sword
it: Spada di base

en: A Sword given to you by Jacob
it: Una spada data a te da Jacob

en: A bow
it: Un arco

en: Small Wooden Shield
it: Scudo di legno piccolo

en: A small shield that provides basic protection
it: Un piccolo scudo che fornisce una protezione di base

en: Normal Arrow
it: Freccia normale

en: Normal Arrows
it: Frecce normali

en: An axe suitable for chopping trees
it: Un'ascia adatta ad abbattere alberi

en: Pickaxe
it: Piccone

en: A pickaxe lent to you by Borgan
it: Un piccone prestato a te da Borgan

en: Fire Burner Key
it: Chiave del bruciatore

en: Potion Room Key
it: Chiave per la stanza delle pozioni

en: Surge Passage Key
it: Chiave del condotto contro le sovratensioni

en: Demolition Storage Key
it: Chiave del magazzino per le demolizioni

en: No Objectives
it: Nessun obiettivo

en: Press Action to reset puzzle blocks
it: Premere Azione per ripristinare i blocchi del puzzle

en: Try hitting the skull...
it: Prova a colpire il teschio...

en: This machine is not active
it: Questa macchina non è attiva

en: Repeat the sequence
it: Ripeti la sequenza

en: Correct Sequence
it: Sequenza corretta

en: Incorrect Sequence
it: Sequenza errata

en: The Legend of Edgar has encountered the following error
it: La Leggenda di Edgar ha avuto l'errore seguente

en: Please report this error to Parallel Realities
it: Si prega di segnalare questo errore a Parallel Realities

en: Venus Flytrap
it: Venere acchiappamosche

en: Push Up or Down to raise or lower the platform
it: Premi Su o Giù per alzare o abbassare la piattaforma

en: Up
it: Alto

en: Down
it: Giù

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Jump
it: Salta

en: Attack
it: Attacca

en: Block
it: Blocca

en: Action
it: Azione

en: Use Item
it: Utilizza l'oggetto

en: Previous Item
it: Oggetto precedente

en: Next Item
it: Oggetto successivo

en: Inventory
it: Inventario

en: Pause
it: Metti in pausa

en: Dead Zone
it: Zona morta

en: Sound
it: Audio

en: SFX Volume
it: Volume SFX

en: Music Volume
it: Volume musica

en: Ice Spray
it: Spray ghiaccio

en: Right Wing Lift Key
it: Chiave dell'ascensore dell'ala destra

en: Mine Entrance Door Key
it: Chiave della porta di accesso alla miniera

en: Sewage Restricted Zone Key
it: Chiave della zona riservata delle acque di scarico

en: Fortress Main Key
it: Chiave principale della fortezza

en: Teleporter Access Key 1
it: Chiave di accesso al teletrasportatore 1

en: Teleporter Access Key 2
it: Chiave di accesso al teletrasportatore 2

en: Teleporter Access Key 3
it: Chiave di accesso al teletrasportatore 3

en: Empty Bottle
it: Bottiglia vuota

en: First Floor Key
it: Chiave del primo piano

en: Press Action to retrieve %s
it: Premi Azione per recuperare %s

en: Tuning Fork
it: Diapason

en: Second Floor Keycard
it: Chiave magnetica del secondo piano

en: Instruction Card #1
it: Carta di istruzioni #1

en: Instruction Card #2
it: Carta di istruzioni #2

en: Instruction Card #3
it: Carta di istruzioni #3

en: Instruction Card #4
it: Carta di istruzioni #4

en: Centurion Statue
it: Statua di centurione

en: Spider Statue
it: Statua di ragno

en: Tortoise Statue
it: Statua di testuggine

en: Scorpion Statue
it: Statua di scorpione

en: A Blue Gem
it: Una gemma blu

en: A statue of a Centurion. It has 2 legs.
it: Una statua di un centurione. Ha due gambe.

en: A Green Gem
it: Una gemma verde

en: A Purple Gem
it: §Una gemma viola

en: A Red Gem
it: Una gemma rossa

en: A statue of a Scorpion. It has 6 legs.
it: Una statua di scorpione. Ha 6 zampe.

en: A statue of a Spider. It has 8 legs.
it: Una statua di un ragno. Ha 8 zampe.

en: A statue of a Tortoise. It has 4 legs.
it: Una statua di una testuggine. Ha 4 zampe.

en: A Tuning Fork
it: Un diapason

en: A chopped log
it: Un ciocco di legno

en: Narrator
it: Narratore

en: Enter the directions
it: Inserisci le istruzioni

en: Out of space for instructions
it: Spazio esaurito per le istruzioni

en: Creates ice cubes that expand on contact with water
it: Crea cubetti di ghiaccio che si espandono al contatto con l'acqua

en: A bottle capable of capturing souls
it: Una bottiglia capace di catturare anime

en: Cannot pick up %s. Inventory full
it: Non è possibile raccogliere il/la %s. L'inventario è pieno

en: Filling mine cart...
it: Carrello della miniera in riempimento...

en: Out of arrows!
it: Fecce esaurite!

en: A bottle with a soul trapped inside
it: Una bottiglia con un'anima intrappolata dentro

en: Full Mine Cart
it: Carrello della miniera pieno

en: Processing Lift Key
it: Chiave dell'ascensore di elaborazione

en: Right Grabber Key
it: Chiave del raccoglitore destro

en: Left Grabber Key
it: Chiave del raccoglitore sinistro

en: Master Key
it: Passe-partout

en: An Oil Can
it: Una latta d'olio

en: Oil Can
it: Latta d'olio

en: A powerful repellent
it: Un potente repellente

en: Repellent
it: Repellente

en: Fortress Mine
it: Miniera della fortezza

en: Sludge Tentacle
it: Tentacolo di fango

en: A Red Sludge Tentacle
it: Un tentacolo di fango rosso

en: Eyeball Smoothie
it: Bulbo oculare viscido

en: A liquid made from eyeballs and tentacles
it: Un liquido fatto da bulbi oculari e tentacoli

en: Patching your save game. Please wait...
it: Sto riparando il salvataggio del gioco. Attendere prego...

en: Now! Run while it's stunned!
it: Adesso! Corri mentre è stordito!

en: I just need to find another shield to enchant
it: Ho solo bisogno di trovare un altro scudo da incantare

en: Its wounds are already healing...
it: Le sue ferite stanno già guarendo...

en: If you compiled the game from source, you need to do a make install
it: Se hai compilato il gioco dai sorgenti, è necessario fare un make install

en: A Yellow Gem
it: Una gemma gialla

en: Failed to open PAK file %s
it: Fallita l'apertura del file PAK %s

en: Find a way to remove the Gem...
it: Trova un modo di rimuovere la gemma...

en: Press Action to retrieve the Yellow Gem
it: Premi Azione per recuperare la gemma gialla

en: Book
it: Libro

en: Sign
it: Cartello

en: Note
it: Nota

en: Solve the sliding puzzle
it: Risolvi lo sliding puzzle

en: The armour is too tough for them to penetrate...
it: L'armatura è troppo dura per loro da penetrare...

en: A length of rope
it: Una lunghezza di corda

en: A device for grabbing far away objects
it: Un dispositivo per raccogliere oggetti distanti

en: A bottle of pills that convert slime into water
it: Una bottiglia di pillole che trasforma la melma in acqua

en: Tutorial Key
it: Tasto dell'esercitazione

en: Light Key
it: Chiave della luce

en: Rope
it: Corda

en: Water Purifiers
it: Purificatori dell'acqua

en: Right Wing Key
it: Chaive dell'ala destra

en: Catapult Lift Key
it: Chiave dell'ascensore a catapulta

en: Armoury
it: Armeria

en: Mine Cart
it: Carrello della miniera

en: %s has regained power
it: %s ha riottenuto energia

en: An old shield found in the Armoury
it: Un vecchio scudo trovato nell'armeria

en: A Sword that can be charged with lightning
it: Una spada che può essere caricata con il fulmine

en: A Sword imbued with the power of lightning
it: Una spada intrisa con la potenza del fulmine

en: Lightning Sword
it: Spada del fulmine

en: INTRUDER!
it: INTRUSO!

en: Statistics
it: Statistiche

en: Play Time: %s
it: Tempo di gioco: %s

en: Kills: %d
it: Uccisioni: %d

en: Bats Drowned: %d
it: Pipistrelli affogati: %d

en: Times Eaten: %d
it: Pasti: %d

en: Distanced Travelled: %0.1fKM
it: Distanza percorsa: %0.1fKM

en: Attacks Blocked: %d
it: Attacchi bloccati: %d

en: Time Spent As A Slime: %s
it: Tempo trascorso come melma: %s

en: Arrows Fired: %d
it: Frecce sparate: %d

en: You found a secret!
it: Hai trovato un segreto!

en: 10 charges remaining...
it: 10 cariche rimanenti...

en: %s is out of power
it: % s è senza energia

en: The damage from this weapon is being absorbed...
it: Il danno da quest'arma sta venendo assorbito...

en: Secrets Found: %d / %d
it: Segreti trovati: %d/%d

en: Press Action to activate the Light Pillar
it: Premi Azione per attivare il pilastro di luce

en: Removed %s
it: %s rimosso

en: Their partner will heal them when they fall...
it: Il loro compagno li guarirà quando cadono...

en: Super is ready...
it: Super è pronto...

en: Used Amulet of Resurrection
it: Amuleto della resurrezione usato

en: Press Action to enter the Soul Merger
it: Premi Azione per entrare nel fusore delle anime

en: An IN Chamber and an OUT Chamber are required
it: Sono richieste una camera d'entrata e una camera d'uscita

en: One blow from the pickaxe should shatter it
it: Un colpo di piccone dovrebbe frantumarlo

en: Press Action to reprogram the Soul Merger
it: Premi Azione per riprogrammare il fusore delle anime

en: Spanner is required
it: È richiesta una chiave inglese

en: Press Action to Cancel
it: Premi Azione per annullare

en: %s is needed to activate this Light Pillar
it: %s è necessaria per attivare questo pilastro di luce

en: Evil_Edgar
it: Edgar_malvagio

en: I'm better than you in every single way...
it: Sono meglio di te sotto ogni aspetto...

en: Get down from there!
it: Scendi da lì!

en: Stupid duds...
it: Stupidi rottami...

en: Die!
it: Muori!

en: Arghh! My eyes!
it: Arghh! I miei occhi!

en: A spanner
it: Una chiave inglese

en: An exploding Gazer Eyeball. A dud?
it: Un occhio esplosivo di un osservatore. Guasto?

en: Automatically brings you back to life once if you die
it: Ti riporta automaticamente in vita una volta se muori

en: Flaming Arrows
it: Frecce infuocate

en: A shield that can resist fire
it: Uno scudo che può resistere al fuoco

en: Solve the jigsaw puzzle
it: Risolvi il puzzle

en: Try luring something else into the Ant Lion's pit...
it: Prova a introdurre qualcos'altro nella tana del formicaleone...

en: A piece of a puzzle
it: Un pezzo del puzzle

en: The glass looks very weak now...
it: Il vetro sembra molto debole ora...

en: Press Escape to exit
it: Premi Esc per uscire

en: A beautiful ring
it: Un bell'anello

en: Normal Arrow is required
it: È richiesta una freccia normale

en: Created %d Flaming Arrows
it: Create %d frecce infuocate

en: Press buttons to escape the snowball!
it: Premi i pulsanti per fuggire dalla palla di neve!

en: A potion to create flaming arrows
it: Una pozione per creare frecce infuocate

en: An Armadillo Spike Ball. Scatters spikes when thrown
it: Una palla di punte di armadillo. Dissemina punte quando viene lanciato

en: Try getting the Borer to grab a bomb...
it: Prova a far in modo che il perforatore afferri una bomba...

en: Spores that will make certain monsters temporarily harmless
it: Spore che rendono temporaneamente inoffensivi alcuni mostri

en: It's out of apples...
it: Sono finite le mele...

en: Failed
it: Fallito

en: Select a colour for every peg in the row
it: Seleziona un colore per ogni piolo nella fila

en: Press Action to retrieve the Horn
it: Premi Azione per recuperare il corno

en: Attempts remaining: %d
it: Tentativi rimanenti: %d

en: The pot is empty
it: Il barattolo è vuoto

en: Your %s has been stolen!
it: Il tuo %s è stato rubato!

en: <Empty>
it: <Vuoto>

en: The horn from a fearsome monster
it: Il corno di un mostro spaventoso

en: A delicious apple
it: Una mela deliziosa

en: A magical shell fragment from a Rampaging Master Tortoise
it: Un frammento di corazza magica di una tartaruga padrone infuriata

en: A shield that can resist disintegration
it: Uno scudo che riesce a resistere alla disintegrazione

en: Try using one of the artifacts to protect yourself...
it: Prova a utilizzare uno degli artifatti per proteggerti...

en: Failed to load game
it: Fallito il caricamento del gioco

en: Your %s has been destroyed
it: Il tuo %s è stato distrutto

en: Binding only works against weakened demons
it: Legare funziona solo contro i demoni indeboliti

en: Sends a weakened demon back to its own dimension
it: Rimanda un demone indebolito alla sua dimensione

en: A lump of highly poisonous meat
it: Un pezzo di carne altamente velenoso

en: Scrap of Paper
it: Pezzo di carta

en: Creates a temporary shield that reflects magic spells
it: Crea uno scudo temporaneo che riflette incantesimi

en: Protects against certain attacks. Stops working if you move
it: Protegge contro certi attacchi. Smette di funzionare se ti sposti

en: Press Attack whilst Blocking to use your shield...
it: Premi Attatto e Blocca contemporaneamente per usare il tuo scudo...

en: Play Time
it: Tempo di gioco

en: Kills
it: Uccisioni

en: Arrows Fired
it: Frecce sparate

en: Distanced Travelled
it: Distanza percorsa

en: Attacks Blocked
it: Attacchi bloccati

en: Time Spent As A Slime
it: Tempo trascorso come melma

en: Secrets Found
it: Segreti trovati

en: Continues
it: Continua

en: Defeated Bosses
it: Boss sconfitti

en: Undefeated
it: Non sconfitti

en: Defeated
it: Sconfitti

en: Sorceror
it: Mago

en: Enough! Prepare to die...
it: Basta! Preparati a morire...

en: Quickly turn left and right to remove the hold person spell!
it: Girati rapidamente a sinistra e a destra per rimuovere l'incantesimo d'immobilizzazione!

en: Your shield is increasing in power...
it: Il potere del tuo scudo sta aumentando...

en: The Legend of Edgar v%0.2f
it: La Leggenda di Edgar v%0.2f

en: King Grub
it: Re dei bruchi

en: The Golem
it: Il golem

en: Queen Wasp
it: Vespa regina

en: The Swamp Guardian
it: Il guardiano della palude

en: The Gargoyle
it: Il gargoyle

en: The Blob
it: Il blob

en: The Watchdog
it: Il cane da guardia

en: The Awesome Foursome
it: Il quartetto terrificate

en: The Phoenix
it: La fenice

en: The Borer
it: Il perforatore

en: Evil Edgar
it: Edgar malvagio

en: The Sewer Dweller
it: L'umo delle fogne

en: The Salamander
it: La salamandra

en: The Black Book
it: Il libro nero

en: The Sorceror
it: Il mago

en: Became a legend
it: Diventato una leggenda

en: Defeated Chaos
it: Sconfitto il caos

en: Defeated the Sorceror
it: Sconfitto il mago

en: Obtained the Dragon Shield
it: Ottenuto lo Scudo del drago

en: Found all secrets
it: Trovati tutti i segreti

en: Walked 50km
it: Camminati 50 km

en: Fired 500 arrows
it: Tirate 500 frecce

en: Defeated 1000 enemies
it: Sconfitti 1000 nemici

en: Defeated 2000 enemies
it: Sconfitti 2000 nemici

en: Defeated the Black Book
it: Sconfitto il libro nero

en: Defeated Grimlore
it: Sconfitto Grimlore

en: Defeated the Phoenix
it: Sconfitta la fenice

en: Defeated Azriel
it: Sconfitto Azriel

en: Defeated the Gargoyle
it: Sconfitto il gargoyle

en: Defeated a Rampaging Master Tortoise
it: Sconfitto una tartaruga padrone infuriata

en: Obtained the Lightning Sword
it: Ottenuta la Spada del fulmine

en: Opened the safe in the Library
it: Aperta la cassaforte nella biblioteca

en: Located the Occult Section
it: Localizzata la sezione occulta

en: Met the Sorceror
it: Incontrato il mago

en: Obtained 10 Hit Points
it: Ottenuti 10 punti vita

en: Obtained 20 Hit Points
it: Ottenuti 20 punti vita

en: Rescued all of Jacob's chickens
it: Salvati tutti i polli di Jacob

en: Fired 250 arrows
it: Tirate 250 frecce

en: Blocked 2000 attacks
it: Bloccati 2000 attacchi

en: Continued 20 times
it: Continuato 20 volte

en: Drowned 20 Red Bats
it: Affogati 20 pipistrelli rossi

en: Escaped the Dungeon
it: Fuggito dai sotterranei

en: Got eaten 5 times
it: Sono stato mangiato 5 volte

en: Entered the Forbidden Swamp
it: Entrato nella palude proibita

en: Completed the Tutorial
it: Completata l'esercitazione

en: Obtained the Fire Shield
it: Ottenuto lo scudo del fuoco

en: Got to the Fortress
it: Arrivato alla Fortezza

en: Defeated the Golem using only the grabbers
it: Sconfitto il golem usando solo i raccoglitori

en: Defeated 100 enemies
it: Sconfitti 100 nemici

en: Defeated 200 enemies
it: Sconfitti 200 nemici

en: Defeated 500 enemies
it: Sconfitti 500 nemici

en: Defeated the Watchdog
it: Sconfitto il cane da guardia

en: Defeated the Awesome Foursome
it: Sconfitto il quartetto terrificante

en: Defeated the Blob
it: Sconfitto il blob

en: Defeated the Borer
it: Sconfiggi il perforatore

en: Defeated Evil Edgar
it: Sconfitto Edgar malvagio

en: Defeated the Queen Fly
it: Sconfitto la regina delle mosche

en: Defeated the Golem
it: Sconfitto il golem

en: Defeated the King Grub
it: Sconfitto il re dei bruchi

en: Defeated Mataeus
it: Sconfitto Mataeus

en: Defeated the Salamander
it: Sconfitta la salamandra

en: Defeated the Sewer Dweller
it: Sconfitto l'uomo delle fogne

en: Defeated the Forbidden Swamp Guardian
it: Sconfitto il guardiano della palude proibita

en: Read all of the Monster Compendium
it: Leggi tutto il compendio sui mostri

en: Obtained the Amulet of Resurrection
it: Ottenuto l'Amuleto della resurrezione

en: Spent 10 minutes as a Slime
it: Trascorsi 10 minuti come melma

en: Hidden Medal
it: Medaglia nascosta

en: A bell
it: Una campana

en: Creates a save point at your current position
it: Crea un punto di salvataggio nella tua posizione corrente

en: Your controls have been reversed!
it: I tuoi controlli sono stati invertiti!

en: You cannot use this here
it: Non puoi usarlo qui

en: You can only use this item in an empty space
it: Puoi usare questo oggetto solo in uno spazio vuoto

en: Bell
it: Campana

en: A sheet of music
it: Un foglio di musica

en: Choose slot to save to
it: Scegli lo slot in cui salvare

en: Choose slot to load from
it: Scegli lo slot da cui caricare

en: Press Action to go to %s
it: Premi Azione per andare a %s

en: the Village
it: il villaggio

en: the Mine
it: la miniera

en: the Forest
it: la foresta

en: the Forbidden Swamp
it: la palude proibita

en: the Cave
it: la grotta

en: the Fortress Outskirts
it: la periferia della fortezza

en: the Sewer
it: la fogna

en: the Fortress Basement
it: il seminterrato della fortezza

en: the Fortress Ground Floor
it: il piano terra della fortezza

en: the Laboratory
it: il laboratorio

en: the Library
it: la biblioteca

en: the Fortress Mine
it: la miniera della Fortezza

en: the Armoury
it: l'armeria

en: the Borer Cave
it: La cava del perforatore

en: the Catacombs
it: le catacombe

en: the Study
it: lo studio

en: the Dungeon
it: i sotterranei

en: the Frozen Wastes
it: le lande ghiacciate

en: the Outer Cave Network
it: la rete di grotte esterna

en: the Inner Cave Network
it: la rete di grotte interna

en: the Graveyard
it: il cimitero

en: the Left Tower
it: la torre sinistra

en: the Right Tower
it: la torre destra

en: the Crypt
it: la cripta

en: Village
it: Villaggio

en: Mine
it: Miniera

en: Forest
it: Foresta

en: Forbidden Swamp
it: Palude proibita

en: Cave
it: Grotta

en: Fortress Outskirts
it: Periferia della fortezza

en: Sewer
it: Fogna

en: Fortress Basement
it: Seminterrato della fortezza

en: Fortress Ground Floor
it: Piano terra della fortezza

en: Laboratory
it: Laboratorio

en: Library
it: Biblioteca

en: Borer Cave
it: Cava del perforatore

en: Catacombs
it: Catacombe

en: Study
it: Studio

en: Dungeon
it: Sotterranei

en: Frozen Wastes
it: Lande ghiacciate

en: Outer Cave Network
it: Rete di grotte esterna

en: Inner Cave Network
it: Rete di grotte interna

en: Graveyard
it: Cimitero

en: Left Tower
it: Torre sinistra

en: Right Tower
it: Torre destra

en: The Observatory
it: L'osservatorio

en: Crypt
it: Cripta

en: Restart Checkpoint
it: Riparti dal checkpoint

en: Cheats can only be enabled in-game
it: I trucchi possono essere abilitati soltanto all'interno della partita

en: Press any key
it: Premi un tasto

en: Cannot equip items whilst attacking
it: Non è possibile equipaggiare gli oggetti mentre si sta attaccando

en: Continue
it: Continua

en: Medals
it: Medaglie

en: Audio Quality
it: Qualità audio

en: Cheats
it: Trucchi

en: Infinite Health
it: Salute infinita

en: Infinite Arrows
it: Frecce infinite

en: Lava is fatal
it: La lava è fatale

en: Use Up and Down to select. Enter to change.
it: Utilizza Su e Giù per selezionare. Invio per cambiare.

en: Interact
it: Interagisci

en: Use
it: Utilizza

en: Please configure all controls
it: Per piacere, configura tutti i controlli

en: Quickly turn left and right to shake off the pieces!
it: Girati velocemente a sinistra e a destra per scuoterti di dosso i pezzi!

en: Until we meet again...
it: Finché non ci incontriamo di nuovo...

en: Ivan's keepsake
it: Souvenir di Ivan

en: Selected %s
it: Selezionato %s

en: Press buttons to break the petrification!
it: Premi i pulsanti per interrompere la pietrificazione!

en: Completed the game with only 5 hit points
it: Completato il gioco con solo 5 punti vita

en: Completed the game without continuing
it: Completato il gioco senza continuare

en: Accessed the Crypt
it: Effettuato l'accesso alla cripta

en: Quickly turn left and right to shake off the miniature gargoyles!
it: Girati velocemente a sinistra e a destra per scuoterti di dosso i piccoli gargoyle!

en: Dragon Shield
it: Scudo del drago

en: A shield that can resist dragon breath
it: Uno scudo che può resistere all'alito del drago

en: SMALL_FONT_SIZE and LARGE_FONT_SIZE must be specified when using a custom font
it: SMALL_FONT_SIZE e LARGE_FONT_SIZE devono essere specificati quando si usa un carattere personalizzato

en: Enabling cheats will not allow you to achieve 100% completion in the game
it: L'attivazione di trucchi non ti permetterà di raggiungere il 100% di completamento del gioco

en: You got into the machine by yourself?! You're even stupider than I thought you were!
it: Sei entrato nella macchina da solo?! Sei anche stupido di quanto pensassi!

en: Burn to ashes!
it: Incenerisciti!

en: Feel my power!
it: Senti il mio potere!

en: Suffer!
it: Soffri!

en: Pathetic
it: Patetico

en: Impale
it: Impala

en: Confuse
it: Confondi

en: Darkness
it: Oscurità

en: Hold Person
it: Trattieni persona

en: A Sword of Legend
it: Una spada della leggenda

en: Reflects phantasmal forces. Blocking at the last moment increases the power.
it: Riflette le forze fantasma. Bloccare all'ultimo momento aumenta la potenza.

en: Chaos has been subdued
it: Il caos è stato assoggettato

en: For now...
it: Per ora...

en: Chaos will soon be free
it: Il caos sarà presto libero

en: To terrorise the world once again
it: Per terrorizzare il mondo ancora una volta

en: Rift
it: Crepacccio

en: Tendrils
it: Viticci

en: Orbs
it: Globi

en: I will destroy you!
it: Ti distruggerò!

en: He must have teleported me away with the last of his magic
it: Deve avermi teletrasportato via con l'ultima delle sue magie

en: Even though I didn't manage to slay him, he's now too weak to pose a threat to the world
it: Anche se non sono riuscito a ucciderlo, ormai è troppo debole per costituire una minaccia per il mondo

en: Time to get back to rescuing my father...
it: E' ora di tornare al salvataggio di mio padre...

en: It's sealed tight. I'm not getting back in there
it: E' ben sigillato. Non tornerò là dentro

en: It's over
it: È finita

en: Hey, what's that? It looks like a sword
it: Hey, cos'è quella? Sembra una spada

en: This must be Ivan's sword
it: Questa dev'essere la spada di Ivan

en: You... You will never defeat me
it: Tu... Tu non mi sconfiggerai mai

en: I will escape this wretched place
it: Fuggirò da questo miserabile posto

en: Even if it takes me another 100 years
it: Anche se mi ci vorranno altri 100 anni

en: These chains won't hold me forever
it: Queste catene non mi tratterranno per sempre

en: Time to finish this. Prepare yourself!
it: È ora di finirla. Preparati!

en: No! BANISH!
it: No! BANDITO!

en: What a horrible night
it: Che notte orribile

en: Edgar, I have to go out for a few hours
it: Edgar, devo uscire per qualche ora

en: You can stay up for another 30 minutes, but then you're to pack up your toys and go to bed
it: Puoi rimanere alzato per altri 30 minuti, però poi metti via i tuoi giocattoli e vai a letto

en: The following morning...
it: Il mattino seguente...

en: Dad! Where are you?
it: Papà! Dove sei?

en: It doesn't look like Dad came home last night
it: Sembra che il papà non sia venuto a casa la scorsa notte

en: His bed hasn't been slept in and my breakfast isn't ready
it: Non ha dormito nel suo letto e la mia colazione non è pronta

en: That can only mean one thing...
it: Ciò può voler dire solo una cosa...

en: He must have been kidnapped by that evil sorceror!
it: Dev'essere stato rapito da quel mago malvagio!

en: Something very powerful was here
it: Qualcosa di molto potente era qui

en: I can still feel the magical charge that it gave off
it: Sento ancora la carica magica che emanava

en: Whatever it was, it's long gone...
it: Qualunque cosa fosse, se n'è andata da tempo...

en: A magical knife conjured by Mataeus
it: Un coltello magico evocato da Mataeus

en: Magical Knife
it: Coltello magico

en: Third Floor Passage Key
it: Chiave del corridoio del terzo piano

en: Third Floor Keycard
it: Chiave magnetica del terzo piano

en: Fourth Floor Keycard
it: Chiave magnetica del quarto piano

en: Anti-Gravity Switch Key 1
it: Chiave dell'interruttore antigravità 1

en: Anti-Gravity Switch Key 2
it: Chiave dell'interruttore antigravità 2

en: Old Shield
it: Vecchio scudo

en: Old Key
it: Vecchia chiave

en: Lava Lift Key
it: Chiave dell'ascensore di lava

en: Lift Key
it: Chiave dell'ascensore

en: Study Lift Key
it: Chiave dell'ascensore dello studio

en: Conveyor Belt Key
it: Chiave del nastro trasportatore

en: Instruction Room Key
it: Chiave della stanza delle istruzioni

en: Full Soul Bottle
it: Bottiglia piena di anime

en: Potion of Invisibility
it: Pozione dell'invisibilità

en: Potion of Transmogrification
it: Pozione della metamorfosi

en: Armadillo Spike Ball
it: Palla di punte di armadillo

en: Gazer Eyeball
it: Occhio dell'osservatore

en: Apple
it: Mela

en: Dud Exploding Gazer Eyeball
it: Occhio esplosivo di un osservatore guasto

en: Fire Shield
it: Scudo del fuoco

en: Edgar's_Father
it: Il padre di Edgar

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Attribute of the Strong"
it: È un libro di Stephen J. Sweeney intitolato "L'attributo del forte"

en: Library Key
it: Chiave della biblioteca

en: Yellow Gem
it: Gemma gialla

en: Mandrake Root
it: Radice di mandragola

en: Mantis Fat
it: Grasso di mantide

en: Condor Bones
it: Ossa di condor
