edgar - en to fr translation catalogue (1508 entries)

en: Thanks, this is perfect!
fr: Merci, c'est parfait !

en: Do you have everything you need now?
fr: Est-ce que tu as tout ce dont tu as besoin maintenant ?

en: I sure do
fr: Certainement

en: So what happens now?
fr: Et maintenant ?

en: We can get out of here! Where do you want to go?
fr: Nous pouvons sortir d'ici ! Où veux-tu aller ?

en: Back to the fortress, I still need to rescue my Dad from the sorceror
fr: De retour à la forteresse, je dois encore sauver mon père du sorcier

en: OK, remember what I told you about his disintegration spell?
fr: Ok, tu te souviens de ce que je t'ai dis à propos du sort de désintégration ?

en: I think so...
fr: Je crois...

en: Go to the lab and combine that ring and your shield
fr: Va au laboratoire et mélange cette bague avec ton bouclier

en: How?
fr: Comment ?

en: Throw the shield and ring into the cauldron along with some mandrake root, that should do it
fr: Jette le bouclier et la bague dans le chaudron avec des racines de mandragore, cela devrait aller

en: OK...
fr: D'accord...

en: Nothing will go wrong this time!
fr: Tout ira bien cette fois !

en: (I have the statue that Olaf stole)
fr: (J'ai la statue qu'Olaf a volée.)

en: (Perhaps I should return it to him, he is saving me after all)
fr: (Peut-être que je devrais lui rendre, il m'a sauvé après tout.)

en: (Then again, he did steal it, and I nearly died trying to get it)
fr: (Mais bon, il l'a volée, et je suis presque mort à essayer de l'avoir.)

en: Give the statue to Olaf?
fr: Donner la statue à Olaf ?

en: I found this in the cave, is it the statue you took?
fr: J'ai trouvé ça dans la cave, est-ce que c'est la statue que tu as prise ?

en: Yes it is! Thanks for finding it!
fr: Oui ! Merci de l'avoir trouvée !

en: I should be able to sell this for a decent price at the market
fr: Je devrais être capable de vendre ça pour un bon prix au marché

en: (I think I'll keep it for myself)
fr: (Je pense que je vais la garder pour moi)

en: Ready to go?
fr: Prêt à partir ?

en: Return to the Fortress?
fr: On retourne à la forteresse ?

en: Not yet, there's something else I need to do
fr: Pas maintenant, il y a autre chose que je dois faire

en: OK, let me know when you're ready
fr: D'accord, dis-moi quand tu es prêt

en: Have you managed to find the horn yet?
fr: As-tu réussi à trouver la corne ?

en: Have you found everything yet?
fr: As-tu déjà trouvé quelque chose ?

en: Not yet, I'm still looking
fr: Pas encore, je cherche toujours

en: OK, I've found everything now
fr: D'accord, j'ai tout trouvé maintenant

en: ARGHHHHH!!
fr: AHHHHHHHH!!!

en: Another human, out here? How did you get out here?
fr: Un autre humain, ici ! Comment es-tu arrivé ici ?

en: I'm not sure, I think the sorceror sent me here, but he said he was going to kill me
fr: Je ne suis pas sûr, je pense que le sorcier m'a envoyé ici, mais il a dit qu'il allait me tuer

en: Hmmm, what's that on your hand?
fr: Hummm... Qu'est-ce que tu as sur la main ?

en: This? This is just a ring I found in his fortress
fr: Ça ? C'est juste une bague que j'ai trouvée dans la forteresse

en: It looks like a ring of protection, it must have saved you. Why were you in his fortress?
fr: On dirait une bague de protection, elle t'a sûrement sauvé. Pourquoi étais-tu dans la forteresse ?

en: He's kidnapped my Dad and I was there trying to save him
fr: Il a kidnappé mon père et j'essayais de le sauver

en: Well, it looks like the ring's power is almost completely gone
fr: On dirait que le pouvoir de la bague est presque entièrement dissipé

en: If he hits you with that spell again it will almost certainly kill you
fr: S'il te touche encore avec ce sort, cela te tuera certainement

en: Something must have protected you from the spell. Were you wearing a pendant or a ring?
fr: Quelque chose doit t'avoir protégé de ce sort. Portais-tu un pendentif ou une bague ?

en: I did find a ring in the fortress but it didn't seem to have any powers
fr: J'ai bien trouvé une bague dans la forteresse mais elle ne semblait avoir aucun pouvoir

en: It might have been a ring of protection. I imagine that the protection would have been limited to a single use
fr: C'était peut-être une bague de protection. J'imagine que la protection devait être limitée à une seule utilisation

en: What you could do though is combine the ring and your shield together to create a shield that will protect you from the spell
fr: Ce que tu pourrais faire serait de combiner la bague et ton bouclier pour créer un bouclier qui te protégerait du sort

en: Do you have any experience mixing spells?
fr: As-tu de l'expérience en mélange de sorts ?

en: Kind of, but the last time I tried creating a shield the spell backfired and...
fr: Si on veut, mais la dernière fois que j'ai essayé de créer un bouclier le sort s'est retourné contre moi et...

en: It created an evil version of yourself?
fr: Cela a créé une version maléfique de toi-même ?

en: Yeah, how did you know?
fr: Oui, comment savais-tu ?

en: Where I'm from it used to happen at least once a month
fr: D'où je viens cela arrivait au moins une fois par mois

en: Why are you here?
fr: Pourquoi es-tu ici ?

en: The sorceror caught me looting his fortress and he banished me here
fr: Le sorcier m'a attrapé en train de voler sa forteresse et m'a expulsé ici

en: What did you steal?
fr: Qu'avais tu volé ?

en: It was a small golden statue, probably worth a lot of money
fr: C'était une petite statue en or, valant sûrement beaucoup d'argent

en: I've been here for months now, but I've almost got all the ingredients I need to teleport back home
fr: Je suis là depuis des mois, mais j'ai presque tous les ingrédients dont j'ai besoin pour me téléporter chez moi

en: I just need one more thing, but it's in a cave to the west and I have no weapons to protect myself
fr: J'ai seulement encore besoin d'une chose, mais c'est dans une cave à l'ouest et je n'ai aucune arme pour me protéger

en: But now you're here you can help me retrieve it
fr: Mais maintenant que tu es là tu peux m'aider à l'avoir

en: I haven't gotten all my stuff back yet. I think everything's here though
fr: Je n'ai pas encore récupéré tous mes trucs. Je pense que tout est là pourtant

en: When I've found everything I'll come back
fr: Quand j'aurai tout trouvé je reviendrai

en: OK, good luck!
fr: D'accord, bonne chance !

en: What do you need?
fr: De quoi as-tu besoin ?

en: It's the horn from a particular type of monster
fr: De la corne d'une sorte particulière de monstre

en: There should be plenty of bones littered around so you shouldn't have to find one and kill it. Just get the horn and get out
fr: Il devrait y avoir plein d'os jonchés aux alentours donc tu ne devrais pas avoir besoin d'en trouver un et de le tuer. Prends juste la corne et sors

en: That's it?
fr: C'est tout ?

en: Hmmm
fr: Hummmm

en: Well, my stock of logs is looking quite low, maybe you could get me some more while you're out?
fr: Et bien, ma réserve de bois me semble bien basse, peut-être que tu pourrais m'en apporter pendant que tu es là-bas ?

en: Don't even think about it, I'm fed up of chopping down trees and collecting logs!
fr: N'y pense même pas, j'en ai assez d'abattre des arbres et de faire des bûches !

en: OK, it was just a suggestion
fr: D'accord, c'était seulement une suggestion

en: Oh, you'll need this too
fr: Oh, tu auras aussi besoin de ça

en: Dip your arrows into it to turn them into fire arrows, it will help you burn down the vines blocking the entrance
fr: Trempe tes flèches là-dedans et change-les en flèches de feu, cela t'aidera à brûler les plantes grimpantes qui bloquent l'entrée

en: Thanks!
fr: Merci !

en: Oh, one last thing.
fr: Oh, une dernière chose.

en: Don't hang around in that cave, the monsters that live in there are like nothing you'll have ever encountered before
fr: Ne traîne pas dans cette caverne, les monstres qui y vivent ne ressemblent à rien de ce que tu as déjà rencontré

en: Seriously, just get the horn
fr: Vraiment, prends seulement la corne

en: OK
fr: D'accord

en: Have I just sent a young boy to his death?
fr: Est-ce que je viens juste d'envoyer un jeune homme vers sa mort ?

en: Sorry, did you say something?
fr: Pardon, tu as dit quelque chose ?

en: Huh?! Oh no, I was just practising the teleportation incantation...
fr: Hein ?! Oh, non, je m'exerçais simplement à l'incantation de téléportation...

en: Yes, let's go
fr: Ouais, j'y vais

en: OK, here goes nothing, good luck finding your father
fr: D'accord, il ne se passe rien ici, bonne chance pour trouver ton père

en: Thanks, Olaf
fr: Merci, Olaf

en: This lift is not working. I won't be able to use it until I restore the power
fr: Cet ascenseur ne marche pas. Je ne pourrai pas l'utiliser tant que je n'aurai pas restauré l'énergie

en: Wow, a catapult!
fr: Ouah, une catapulte !

en: The hinges look rusted though, I doubt it'll work until I get them fixed
fr: Les charnières ont l'air rouillées et je doute que cela fonctionne si je ne les répare pas.

en: It looks like the pulley for the drawbridge
fr: Ca ressemble à la poulie du pont-levis

en: The mechanism seems to be locked tight
fr: Le mécanisme semble difficile à ouvrir

en: It doesn't look too sturdy though, perhaps I can simply smash it...
fr: Ca n'a pas l'air trop solide, peut-être que je pourrais simplement le détruire...

en: Oops...
fr: Oupsss...

en: Maybe nobody heard that?
fr: Peut-être que personne n'a entendu...

en: Well, the drawbridge is down at any rate...
fr: Bon, en tout cas le pont-levis est en bas

en: Those flames are incredibly hot. I'll be burnt to cinders if I try and walk through them
fr: Ces flammes sont incroyablement chaudes. Je serai réduit en cendres si j'essaye de marcher au travers

en: There must be a way to cool them down...
fr: Il doit y avoir un moyen de les refroidir...

en: The shield will protect you from most enemy attacks
fr: Le bouclier te protègera de la plupart des attaques ennemies

en: Some enemy attacks cannot be blocked
fr: Quelques attaques ennemies ne peuvent pas être bloquées.

en: Environmental hazards, such as falling rocks, cannot be blocked
fr: Les dangers naturels, tels que les roches qui tombent, ne peuvent pas être bloqués.

en: To block an attack, press and hold block ([INPUT_BLOCK]).
fr: Pour bloquer une attaque, appuie et maintient ([INPUT_BLOCK]).

en: You must be facing the attack to successfully block it
fr: Tu dois faire face à l'attaque pour réussir à la bloquer.

en: Note that you cannot move whilst blocking, but you can face the other way. You also cannot block in the air
fr: Note que tu ne peux pas bouger quand tu bloques, mais tu peux toujours te retourner.Tu ne peux pas non plus bloquer dans les airs.

en: Pick up the shield and continue to the right
fr: Ramasse le bouclier et continue vers la droite.

en: It's a portrait
fr: C'est un portrait.

en: Got it!
fr: Je l'ai !

en: What a ridiculous amount of effort to go through just to get a statue...
fr: Si peu d'effort nécessaire pour obtenir cette statue...

en: I'd better get out of here and get back to the Fortress...
fr: Je ferai mieux de m'en aller d'ici et de retourner à la Forteresse...

en: Drat, the drawbridge is up. There must be another entrance...
fr: Zut, le pont-levis est levé. Il doit bien y avoir une autre entrée...

en: Wait, what's that?
fr: Attend, qu'est-ce que c'est ?

en: Maybe I could tunnel my way in...
fr: Peut-être que je pourrais me creuser une entrée

en: Yuck...
fr: Brute...

en: Oh, what's this?
fr: Oh, qu'est-ce que c'est ?

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Honour of the Knights"
fr: C'est un livre de Stephen J. Sweeney, nommé « L'honneur des Chevaliers »

en: It's available on iBooks and the Amazon Kindle
fr: Il est disponible sur la boutique iBooks et sur Amazon

en: I'm not exactly sure what any of that means, but it sounds interesting
fr: Je ne suis pas vraiment sur de la signification de tout cela, mais ça a l'air intéressant

en: I might read that later...
fr: Je pouvais le lire plus tard...

en: So, you escaped
fr: Donc, tu t'es échappé

en: Yes I did, and my father wasn't there
fr: Oui, et mon père n'était pas là

en: Maybe you just didn't look hard enough
fr: Peut-être n'a tu pas regardé assez attentivement

en: Have another look
fr: Va voir de nouveau

en: Maybe you should work on your spells
fr: Peut-être devrai-tu travailler ton accent

en: NOW TELL ME WHERE MY FATHER IS!
fr: MAINTENANT, DITES-MOI OU SE TROUVE MON PÈRE !

en: You annoying little brat
fr: Tu est dérangeant, morveux

en: I wouldn't be surprised if your father has abandoned you
fr: Je ne serais pas surpris que ton père t'ai abandonné

en: What?!
fr: Quoi ?!

en: I'll show you!
fr: Je vais te montrer !

en: That, was a mistake
fr: C'était une erreur

en: Die
fr: Mourrir

en: That was odd, he was supposed to explode
fr: C'était étrange, il était censé exploser

en: Where did he go?
fr: Où est-il parti ?

en: That's it? Just this old shield? It doesn't look any better than my current one.
fr: C'est tout ? Juste ce vieux bouclier ? Il n'a pas l'air meilleur que le mien.

en: Still, I'll hold onto it for the time being, it might come in handy
fr: Mais encore, je vais le garder sur moi quelque temps, il pourrait bien se montrer utile.

en: Great, a spare shield!
fr: Merveilleux, un bouclier de rechange !

en: I have everything I need now
fr: J'ai tout ce que j'ai besoin maintenant.

en: There's a cauldron in the Laboratory, I should head back there
fr: Il y a un chaudron dans le Laboratoire, c'est là que je devrais aller.

en: This doesn't look like a Fire Shield to me. I was really hoping to find one here too
fr: Cela ne ressemble pas à un bouclier de feu. J'espérais vraiment en trouver un ici.

en: This shield doesn't even look any better than my current one.
fr: Ce bouclier ne m'a pas l'air meilleur que celui que je possède déjà.

en: I just need to create the liquid from the Sludge tentacle and Gazer eyeballs
fr: Je n'ai plus qu'à créer un liquide à base de tentacule de Boue et des yeux de contemplateur.

en: That's not a good sign...
fr: Ce n'est pas bon signe...

en: There's a note here
fr: Il y a une note ici

en: I've found a way to kill the Centurions
fr: J'ai trouvé un moyen de tuer les Centurions

en: They will reform unless one of their parts falls into the slime or lava
fr: Ils se reformeront à moins qu'un de leur morceau tombe dans la boue ou dans l'eau.

en: I managed to retrieve two of the puzzle pieces before I was caught and locked in here again
fr: J'ai réussi à retrouver deux morceaux du puzzle, avant d'être emmené et enfermé ici

en: If I can break out of here again I'll be sure to escape
fr: Si je pouvais me casser d'ici une fois de plus, je serai sur de m'échapper

en: Otherwise I hope another unfortunate victim will find this information useful
fr: Autrement, j'espère qu'une malheureuse autre victime trouvera ces informations utiles

en: There's a skull here
fr: Il y a un crâne ici

en: Looks like he didn't manage to get out...
fr: C'est comme s'il n'avait pas réussi à partir d'ici...

en: Leave now if you wish to live
fr: Part maintenant si tu espère garder la vie

en: Go back now
fr: Reviens maintenant

en: If you proceed, I will fight you and destroy you. Flee now, while you can
fr: Si tu fais ça, je me battrai contre toi et te détruirai. Fui maintenant, tant que tu le peux encore

en: You fool. Do you truly seek destruction?
fr: Tu te trompe. Est-ce que tu cherche vraiment la destruction ?

en: Then I shall destroy you!!
fr: Alors je vais te détruire !!

en: Congratulations, you found a secret!
fr: Félicitation, tu as découvert un secret !

en: There are many secrets in the main game so keep a look out for them
fr: Il y en a plusieurs dans le jeux alors garde toujours les yeux bien ouvert.

en: Here's a hint to get you started
fr: Voici un indice pour t'aider à débuter

en: Although Jacob only requires you to catch 3 of his chickens, why not be nice to him and catch more? There are 10 wandering the map in all
fr: Bien que Jacob n'ai besoin que tu n'attrapes que trois de ses poulets, pourquoi ne serais-tu pas gentil avec lui en en attrapant plus ? Il sont dix en tout à se promener dans les parages.

en: You can pull some items around by pushing against them whilst holding down the Action button.
fr: Tu peux déplacer certains objets en tenant le bouton Action enfoncé

en: You can then pull it around until you let go of the Action button
fr: Tu pourras alors tirer jusqu'à ce que tu relâches le bouton Action

en: Whatever that thing was it was draining the power from that generator and using it against me.
fr: Peu importe ce que cette chose était, elle absorbait la puissance de ce générateur et l'utilisait contre moi.

en: That might explain why that lift wasn't working. Defeating the other drainers should restore the power here.
fr: Cela pourrait expliquer pourquoi l'ascenseur ne fonctionnait pas. Détruire les autres Absorbeur devrait ramener l'électricité.

en: Defeat all Energy Drainers
fr: Détruire tout les Absorbeur d'Énergie

en: Use left and right to move the dial 1 unit at a time
fr: Utilisez gauche et droite pour bouger le pavé 1 à temps

en: Make sure you keep count of how many times you move the dial since no on-screen notification is given
fr: Assurez-vous de garder en mémoire le nombre de fois que vous bougez le pavé jusqu'à ce que une indication à l'écran soit donnée

en: When you think you've entered the combination correctly, press Attack to try and open the door
fr: Quand tu pense que tu as entré la combinaison correctement, appuie sur Attaque pour essayer d'ouvrir la porte.

en: There's no way I'll be able to figure out the combination, I'll have to find out what it is
fr: Il n'y a aucun moyen que je comprenne la combinaison, je dois trouver ce que c'est

en: Keep practising!
fr: Continue de pratiquer !

en: Hi
fr: Salut

en: Hello Edgar
fr: Salut Edgar

en: Can I borrow your shield?
fr: Puis-je emprunter ton bouclier ?

en: Off to practice your fighting skills?
fr: Tu as fini de t'entraîner au combat ?

en: Something like that
fr: Quelque chose comme ça

en: If you run me an errand then you can have the shield
fr: Si tu accomplis un petit travail pour moi, tu pourra avoir le bouclier

en: What do I have to do?
fr: Qu'est-ce que je dois faire ?

en: Go to the mine and collect me some coal
fr: Va à la mine et rapporte-moi du charbon

en: But we have plenty of coal!
fr: Mais nous avons déjà beaucoup de charbon !

en: Yes, but this is not any old coal, this coal is special, it burns hotter and lasts longer
fr: Oui, mais le charbon que je te demande n'est pas n'importe quel charbon, il est spécial, il est plus efficace et dure plus longtemps.

en: I only need 10 pieces of the stuff, so it shouldn't take you very long
fr: J'en ai besoin de seulement 10 morceaux. Ça ne devrais pas te prendre une éternité

en: Make sure you put it in a bag, touching it for too long will be bad for your health
fr: Assure-toi de les mettre dans un sac car les toucher trop longtemps pourrait être mauvais pour ta santé

en: Do you have a bag?
fr: Est-ce que tu as un sac ?

en: No, you can probably find one in the mine though
fr: non, mais tu peux sûrement en trouver un dans la mine

en: OK, I'll get the coal
fr: D'accord, je vais chercher le charbon

en: Here, take this pickaxe. You can use it to mine the coal and hack through any weaker walls you encounter
fr: Tiens, prend cette pioche. Tu pourras l'utiliser pour récolter le charbon et pour détruire tous les murs fragiles que tu rencontreras

en: You'll also need this key to get into the mine
fr: Tu auras aussi besoin de cette clef pour entrer dans la mine

en: Collect 10 pieces of Coal
fr: Ramasse 10 morceaux de Charbon

en: Thank you, Edgar, this coal is perfect! Hope the bats didn't scare you.
fr: Merci Edgar, ce charbon est parfait! J'espère que les chauves-souris ne t'ont pas trop effrayé.

en: The bats were the least of my worries...
fr: Les chauves-souris étaient le dernier de mes soucis

en: Say, I heard that something happened in that mine a few years ago
fr: Dis donc, j'ai entendu dire que quelque chose est arrivé dans cette mine il y a quelques années

en: Er, yeah, there was what you'd call an "incident", but that part of the mine was sealed up a long time ago
fr: Euh, ouais, il y avait ce que vous appelez un « incident », mais cette partie de la mine a été scellé il y a longtemps

en: Right...
fr: Effectivement...

en: Here, have my shield and have fun!
fr: Tiens, prend mon bouclier et amuse-toi !

en: Just stay away from the Forbidden Swamp
fr: Mais reste loin du Marais interdit

en: Will do, can I hold on to your pickaxe for a while?
fr: D'accord. Puis-je garder ta pioche pour un moment ?

en: Sure thing, just bring it back in one piece
fr: Bien sûr, mais ramène-la moi en un seul morceau

en: Thanks, Borgan!
fr: Merci, Borgan !

en: Have you managed to find the coal yet?
fr: As-tu déjà trouvé le charbon ?

en: A safe in a library? Bit of a cliché...
fr: Un coffre dans une bibliothèque ? Ça fait un peu cliché...

en: It looks too thick to break open, I'll have to open it using the combination
fr: Il semble trop épais pour le casser, je devrai l'ouvrir en utilisant la combinaison

en: You must have the statue you wish to use highlighted in your inventory box
fr: Vous devez avoir la statue que vous voulez utiliser en surbrillance dans votre inventaire

en: Huh, what's that?
fr: Hum, qu'est-ce que c'est que ça ?

en: ESCAPEE LOCATED
fr: ÉVADÉ LOCALISÉ

en: TARGET IS ARMED AND DANGEROUS
fr: LA CIBLE EST ARMÉE ET EST DANGEREUSE

en: COMMENCING DESTRUCTION OF TARGET
fr: DÉBUT DE LA DESTRUCTION DE LA CIBLE

en: I need a blank card to put the instructions on
fr: J'ai besoin d'une carte blanche pour y mettre des instructions

en: That smell...
fr: Ça pue...

en: It looks like...
fr: On dirai du...

en: It's as thick as...
fr: C'est aussi épais que...

en: And it tastes like...
fr: Et ça a un goût de...

en: It is! It's naturally occurring Slime potion!
fr: C'est ça! C'est de la potion de Slime naturelle!

en: Gotcha!
fr: Je te tiens !

en: Not so clever now are you?
fr: Tu est toujours aussi intelligent, maintenant ?

en: I REALLY have to get out of here!
fr: Je dois VRAIMENT partir d'ici !

en: Hi Maggie
fr: Salut Maggie

en: Oh Edgar, you're hurt! Let me heal your wounds
fr: Oh Edgar, tu es blessé ! Laisse-moi soigner tes blessures.

en: Thanks Maggie!
fr: Merci Maggie !

en: Persistent aren't you?
fr: Tu es résistant...

en: I don't know what you did last time, but trust me, you won't escape again!
fr: J'ignore ce que tu as fait la dernière fois, main crois-moi, tu ne t'échappera plus !

en: (Phew)
fr: (Pfiou)

en: (Hey, look at that, one of the orbs on the shield has lit up...)
fr: (Hé, regarde ça, un des orbes sur le bouclier s'est allumé...)

en: Your spell won't work against me any more
fr: Tes sorts ne fonctionneront plus contre moi.

en: Now, if you won't tell me the whereabouts of my father
fr: Maintenant, si tu ne me dis pas où est mon père

en: I will have to beat it out of you
fr: Je devrai de taper

en: You will never get that chance
fr: Je n'aurai jamais cette chance

en: Grimlore, I summon you! Destroy this pest!
fr: Grimlore, je vous invoque ! Détruisez cette peste !

en: Farewell, Edgar
fr: Adieu, Edgar

en: Something's coming...
fr: Quelque chose arrive...

en: That spirit isn't going to let me past, I'll have to find a way to get rid of it
fr: Cet esprit ne me laissera pas passer. Je vais devoir trouver un moyen de m'en débarrasser.

en: This place doesn't look so bad...
fr: Cet endroit n'a pas l'air terrible...

en: What was that?
fr: C'était quoi ?

en: Uh Oh...
fr: Oh, Oh...

en: There are two types of door in the game. Manual doors and Automatic doors.
fr: Il y a deux types de portes dans ce jeu. Les portes manuelles et les portes automatiques.

en: Manual doors require keys to open them, Automatic doors require switches.
fr: Pour ouvrir une porte manuelle, tu aura besoin d'une clef. Pour les portes automatiques, tu devras activer un interrupteur.

en: To open a locked door that you have the key for, simply walk into it. There is no need to have the key selected in your inventory.
fr: Pour ouvrir une porte verrouillée dont tu possèdes la clef, marche simplement vers elle. Tu n'as pas besoin de sélectionner la clef dans ton inventaire.

en: Open the door and continue to the right
fr: Ouvre la porte et continu à droite.

en: Urgh, what happened?
fr: Urgh, mais que s'est-il passé ?

en: Where am I?
fr: Où suis-je ?

en: Now try out your shield
fr: Maintenant, essaie ton bouclier

en: Block the pellets spat out by the plant and jump up to the next ledge
fr: Bloc les pastilles crachées par la plante et saute sur le prochain rebord.

en: I can't believe he's gone
fr: Je n'arrive pas à croire qu'il est parti

en: I tried so hard to find him
fr: J'ai pourtant tant essayé de le trouver

en: And I failed
fr: Et j'ai échoué

en: What am I going to do now?
fr: Que vais-je faire maintenant ?

en: Edgar! Edgar, where are you?
fr: Edgar ! Edgar ! Où est-tu ?

en: That voice...
fr: Cette voix...

en: It can't be...
fr: Ça ne peut-être...

en: Daddy!
fr: Papa !

en: Edgar!
fr: Edgar !

en: Jacob, I found him!
fr: Jacob ! Je l'ai trouvé !

en: What are you doing here, son? It's dangerous, we have to leave
fr: Que fais-tu ici, mon fils ? C'est dangereux, nous devons partir !

en: I came to rescue you!
fr: Je suis venu pour te sauver !

en: Eh? What are you... No, tell me later, let's go home
fr: Hein ? Est-ce que... Non, on en discutera plus tard, rentrons à la maison

en: I'll try again
fr: J'essaierai à nouveau

en: Give up?
fr: Tu abandonne ?

en: I'll figure this out another time
fr: J'essaierai une autre fois.

en: I'll keep trying
fr: J'essaierai encore

en: This music sheet might be his anthem, I'll give it a go
fr: Cette partition doit-être son hymne, je vais lui donner

en: I need to find out what Ivan's anthem is
fr: Je dois trouver ce qu'est l'hymne d'Ivan

en: Randomly ringing bells isn't going to work...
fr: Faire sonner les cloches au hasard ne marchera pas...

en: Something is etched on this door
fr: Quelque chose est gravé sur cette porte

en: Enshrined in this tomb is the great warrior Ivan
fr: Conservé dans cette tombe, est le grand guerrier Ivan

en: Defeater of the evil dragon known as Chaos
fr: Vainqueur contre le mauvais dragon connu sous le nom de Chaos

en: Access to his tomb is granted only to those who play his anthem
fr: L'accès à sa tombe est autorisé uniquement à ceux qui jouent son hymne

en: His anthem? How on earth am I going to figure that out?!
fr: Son hymne ? Comment vais-je faire pour trouver ceci ?

en: This entire section is about monsters
fr: Toute cette section est sur les monstres.

en: I don't have any reason to read these but I'll keep it in mind in case I do
fr: Je n'ai aucune raison de les lire mais je vais m'en souvenir si jamais j'en ai besoin.

en: I wonder what other monsters there are...
fr: Je me demande quel autres sortes de montres existe...

en: Chaos is an ancient, evil dragon
fr: Chaos est un ancien dragon démoniaque.

en: A dragon?! Dad told me they were all extinct!
fr: Un dragon?! Papa m'avait dit qu'ils étaient éteints.

en: For years he wreaked havoc across this land and took thousands of innocent lives, his fiery breath incinerated everything in its path
fr: Pendant des années il fit des ravages partout dans le pays et pris des milliers de vies innocentes, son souffle de feu incinérait tout sur son passage.

en: Finally a brave warrior and a group of magicians managed to overwhelm and bind him
fr: Finalement, un brave guerrier et un groupe de magicien trouvèrent le moyen de le surpasser et de l'attacher.

en: They sealed the dragon away beneath an old fortress
fr: Ils enfermèrent le dragon à l'intérieur d'une vieille forteresse.

en: It is believed he is still there
fr: On continu de croire qu'il s'y trouve toujours.

en: Slowly regaining his power until he is strong enough to break free and terrorise the world once again
fr: Il regagne lentement de son pouvoir jusqu'à être assez fort pour se libérer et terroriser le monde une fois de plus

en: Beneath an old fortress? Maybe they mean this one...
fr: À l'intérieur d'une vieille forteresse? Peut-être qu'ils parlent de celle-ci...

en: If that dragon is regaining its power then it must be stopped before it's too late
fr: Si le dragon recouvre ses pouvoirs, il doit être arrêté avant qu'il ne soit trop tard

en: But if its breath destroys anything then I won't be able to protect myself
fr: Mais si son souffle détruit tout alors que je ne pourrai pas me protéger

en: Unless...
fr: À moins que...

en: Grimlore is a creature from another dimension. It can be summoned using powerful dark magic
fr: Grimlore est une créature dune autre dimension. Il peut-être invoqué en utilisant de la magie noire puissante

en: The most common reason to summon this beast is to act as a bodyguard
fr: La raison la plus commune d'invoquer cette créature est pour s'en servir comme garde du corps.

en: There is no known way to kill Grimlore since upon sustaining critical injuries it will simply return to its own dimension
fr: Il n'y a aucune façon connue de tuer Grimlore, quand une blessure critique lui est assigné il retournera simplement à sa propre dimension

en: But even injuring it is a monumental task. Anyone encountering this creature is advised to escape as quickly as possible
fr: Mais même la blesser est une tâche monumentale. Si l'on rencontre cette créature, il est conseillé de s'échapper le plus vite possible.

en: Or they will die very quickly
fr: Ou la mort vous trouvera bien vite.

en: Summoner, Dark
fr: Invocateur, Sombre

en: Just like regular Summoners, Dark Summoners call in other beasts to do their bidding
fr: Tout comme les Invocateurs régulier, les Invocateurs des ténèbres appellent d'autres bêtes qui exécutent leurs ordres.

en: Additionally though they can teleport short distances to escape from their opponents
fr: De plus, ils peuvent se téléporter sur de courte distance afin d'échapper à leurs opposants.

en: Their staff is highly magical and although it cannot be used by humans directly, its magical properties are used in spell creation
fr: Leur bâton est hautement magique et bien qu'il ne peut pas être directement utilisé par un humain, ses propriétés magiques sont utilisés dans la création de sorts.

en: Hoover, Pink
fr: Aspirateur, Rose

en: Pink Hoovers are small quadrupeds with a long snout
fr: Les Aspirateurs Roses sont de petits quadrupèdes à long museau.

en: The primary purpose of the snout is to forage for food but it also serves as a defence mechanism
fr: Ils utilisent principalement leur museau afin de creuser pour trouver de la nourriture mais celui-ci peut aussi servir de mécanisme de défense

en: and are more than capable of keeping a predator at bay by simply blowing them away
fr: et est plus que capable d'envoyer valser un prédateur simplement en les faisant voler plus loin.

en: Venus Flytrap, mobile
fr: Vénus Attrape-Mouche, mobiles

en: Mobile Venus Flytraps have evolved roots and are able to move to their food rather than waiting for it to come to them
fr: Des Vénus attrape-mouche mobiles ont développé des racines et peuvent se déplacer à leur nourriture plutôt que d'attendre qu'elle vienne à elles.

en: Their necks are incredibly elastic and are able to snap at their prey from a considerable distance away
fr: Leur cou est incroyablement élastique et ils sont capable de frapper une proie à une distance considérable.

en: Tortoise, Master
fr: Tortue, Maître

en: Master Tortoises are frightening beasts. Found in far away lands they possess the ability to change their heads
fr: Les maîtres tortues sont des créatures effrayantes. On les retrouvent dans les contrées lointaines et elles sont capable de changer de tête.

en: They combine all the abilities of their cousins to breathe fire, create ice and electrify themselves
fr: Elles combinent toutes les habilités de leur cousines afin de respirer du feu, créer de la glace et s'électrifier.

en: And of course they are also impervious to attacks from matching elements, absorbing the energy to heal themselves
fr: Et bien sur elles sont imperméables au attaque provenant de leurs éléments, desquelles elles absorbent l'énergie afin de se soigner.

en: But additionally, if they receive too much energy from healing, they evolve and go on the rampage
fr: Mais additionellement, si elles reçoivent trop d'énergie, elles évoluent et deviennent saccageuses.

en: In this state they will smash through any defence and produce Dark Matter which destroys anything it touches
fr: Dans cet état, elles peuvent briser n'importe quelle défense et elles produisent une Matière Noire qui détruit tout ce qu'elle touche.

en: However, the shell of a rampaging Master Tortoise is highly magical and is an essential ingredient when creating powerful magics and items
fr: Cependant, la coquille d'une Maître Tortue saccageuse est hautement magique et est un ingrédient essentiel à la création d'objets magiques.

en: Grub, Red
fr: Ver, Rouge

en: Red Grubs are more aggressive than their green counterparts and will attack anything they view as a threat
fr: Les Vers rouges sont plus agressifs que leur compatriotes verts et attaquent tous ce qu'ils considèrent comme une menace.

en: Upon reaching maturity they will form a cocoon and morph into a wasp
fr: À maturité, il se forment un cocons et se métamorphosent en guêpe.

en: Some however will morph into a queen wasp. These queens can produce a mucus-like substance capable of holding its prey in place
fr: Certains par contre se transformeront en guêpe verte. Ces reines peuvent produire un type de mucus  capable de maintenir ses proies en place.

en: Splitter
fr: Séparateur

en: Splitters are harmless monsters unless attacked.
fr: Les Séparateurs sont des monstres sans défense à moins qu'ils soient attaqués.

en: Upon sustaining too much damage they will split in two and attack their predator
fr: Dès qu'ils reçoive trop de dégâts, ils se séparent en deux et attaquent leur prédateur.

en: If one of these sustains too much damage it will split once again
fr: Si un d'entre eux subi trop de dégâts il se fendra de nouveau

en: These versions are completely harmless and in this state can be simply stepped on
fr: Ces versions sont complètement inoffensives et dans cet état, on peut marcher dessus

en: If all its parts are still alive, a splitter will reform itself after a while and heal its wounds
fr: Si toutes ses parties sont toujours en vie, un séparateur se reformera au bout d'un moment et soignera ses blessures.

en: Centurion, Grey
fr: Centurion, Gris

en: Centurions are magically created creatures, usually dispatched as sentries or guards
fr: Les Centurions sont des créatures crées magiquement, ressemblant généralement à une sentinelle ou à un garde.

en: Though slow moving, their massive size allows them to simply march through any defence
fr: Bien qu'ils bougent très lentement, leur masse et stature leur permettent de traverser n'importe quelle défense.

en: Instead of arms, many have huge pile drivers which they use to shake the ground and disorientate threats
fr: À la place des bras, plusieurs ont d'énormes piliers qu'ils utilisent pour  secouer le sol et désorienter les menaces potentielles.

en: While Grey Centurions will be used to guard outer perimeters, Red Centurions are known to exist and are used to protect areas of great importance
fr: Pendant que Centurions gris sont utilisés pour garder des périmètres extérieurs, les Centurions rouges sont utilisés pour protéger les zones de plus grande importance.

en: Gazer
fr: Contemplateur

en: Gazers are flying cycloptic creatures found in various places
fr: Les Contemplateurs sont des créatures volante à un seul oeil que l'on retrouve à plusieurs endroits.

en: Their single eye is usually closed and they rely on sonar for movement
fr: Leur unique oeil est la plupart du temps fermé et ils utilisent leur sonar pour se déplacer.

en: They use their strong sense of smell to look out for predator and prey alike
fr: Ils utilisent leur odorat très développé pour repérer ses prédateurs et ses proies

en: Gazers attack (and defend themselves) by opening their eye which will dazzle anything looking at it
fr: Les Contemplateurs attaquent ( et se défendent) en ouvrant leur oeil qui éblouira quiconque le regarde.

en: This attack is only effective however if the victim is facing the Gazer
fr: Les effets de cette attaque ne se seront ressentis que si la victime fait face au Contemplateur.

en: A Gazer's eyeball contains magical properties and is a common ingredient in spell preparation
fr: Un oeil de Contemplateur possède des propriétés magique et est un ingrédient commun dans la préparation de sorts.

en: Ah, here is a compendium of monsters
fr: Ah, une encyclopédie des monstres.

en: 34 volumes! How can there be so many monsters in the world?!
fr: 34 volumes! Comment peut-il y avoir tant de monstres dans le monde?

en: This might have come in handy when I was hunting for the Red Sludges
fr: Ceci pourrait être arrivé à point nommé quand je chassais pour les Bourbes Rouge

en: Still, there might be something else in these books worth reading...
fr: Cependant, il pourrai y avoir quelque chose d'autre dans cette lecture...

en: Looks like they're in alphabetical order though
fr: Au moins ils sont en ordre alphabétique.

en: Slime, Green... Slime, Purple... Sludge, Green...
fr: Slime, Verte... Slime, Violette... Boue, Verte...

en: Sludge, Red
fr: Boue, Rouge

en: Unlike its green cousin, the Red Sludge stays deep underground and rarely, if ever, surfaces
fr: Contrairement à son cousin vert, la Boue Rouge reste très loin sous terre et ne fait que rarement, voir jamais, surface.

en: Its preferred habitat are dry and mineral rich areas and as a result have been found lurking in areas of mines abandoned by humans
fr: Son habitat préféré son les zones sèches et riches en minéraux. C'est pourquoi on les retrouve souvent dans les vielles mines abandonnées des humains.

en: They are very wary of humans and will attack on sight, usually vomiting up an acid which takes time to evaporate
fr: Elles se méfient grandement des humains et les attaquent dès qu'elles les voient, la plupart du temps en vomissant un acide qui s'évapore avec le temps.

en: Smacker, Lesser...
fr: Livre, Petit

en: Great, that's all it says. I don't even know how to tell the difference between a male and female. I'll just to take a chance...
fr: Super, c'est tout ce qu'il a dit. Je ne connais pas  la différence entre un mâle et une femelle. J'ai juste à faire appel à ma chance...

en: Besides, what's the worst that could happen?
fr: Et puis, que peut-il arrivé de pire?

en: I didn't see any Sludges in the mine when I went to get Borgan's coal and even if there were any I can't get back there since my raft sank
fr: Je n'ai pas vu de Boue dans la mine quand j'ai été chercher le charbon de Borgan et même s'il y en avait, je ne pourrais pas y retourner puisque mon radeau a coulé.

en: I'll have to find another mine around here...
fr: Je vais devoir trouver un autre mine dans les environs...

en: The boss that was guarding the Mine wasn't in the previous version
fr: Le boss qui gardait la Mine n'était pas dans la version précédante.

en: Because it is in this version you won't be able to leave
fr: Parce qu'il se trouve dans cette version ci, vous ne pourrez pas quitter.

en: You will now be transported outside
fr: Vous serez maintenant transporté à l'extérieur.

en: We apologize for the inconvenience
fr: Nous nous excusons de cet inconvénient.

en: So you're back? Well this time, only one of us is getting out of here alive!
fr: Te revoilà ? Bien, cette fois, seulement l'un d'entre nous ressortira vivant d'ici !

en: This library must have information on everything, so a book detailing the creation of a Shield of Dragon Fire Resistance must be here...
fr: Cette bibliothèque est censée posséder des informations sur tout, alors un livre détaillant la création d'un Bouclier de Résistance au feu de Dragon doit y être...

en: That dragon stuff sounded interesting, but I'll read about it after I've created the Fire Shield
fr: Ce truc sur les dragons semble intéressant, mais je le lirai après avoir créé le Bouclier de Feu

en: I need to find 3 Gazer Eyes, 1 Red Sludge Tentacle and an extra shield to create a Shield of Fire Resistance
fr: J'ai besoin de trouver 3 yeux de Contemplateurs, 1 Tentacule de Boue Rouge et un bouclier de plus pour créer un Bouclier résistant au feu.

en: Once I've found all these items I'll have to find a place to create the shield
fr: Dès que j'aurai trouvé ces objets, je devrai trouver un endroit pour fabriquer le bouclier.

en: That monster encyclopedia said the dragon's breath incinerated everything, but that warrior still managed to defeat it
fr: Cette encyclopédie-monstre dit que le souffle du dragon brûle tout sur son passage, mais ce guerrier est parvenu à le vaincre

en: Maybe this book has information about creating a shield to resist dragon breath
fr: Peut-être ce livre contient des informations sur la manière de créer un bouclier pour résister au souffle de dragon

en: Shield of Dragon Fire Resistance
fr: Bouclier de résistance au feu de dragon

en: Creation of shields of dragon fire resistance require occult magics and very little is known about their manufacture
fr: La création de boucliers de résistance au feu de dragon requiert de la magie occulte, et très peu de choses sont connues sur sa fabrication

en: Known ingredients include the shell fragment from a Rampaging Master Tortoise and the staff of a Dark Summoner
fr: Les ingrédients connus incluent le fragment de coquille d'une Tortue Maître et le personnel de Dark Summoner

en: Drat, that's all it says
fr: Diable ! C'est tout ce qu'il dit

en: This library is huge though, there must be a book in this place that describes the process
fr: Cette bibliothèque est énorme, il doit y avoir un livre ici qui décrit le processus de fabrication

en: But I've looked everywhere, haven't I?
fr: Mais j'ai regardé partout, n'est-ce pas ?

en: There's a book here about enchanting equipment
fr: Il y a ici un livre sur les équipements enchantés.

en: Maybe I can create a shield...
fr: Peut-être que je peux fabriquer un bouclier...

en: Swords... Armour... Wands...
fr: Épées... Armure... Baguettes...

en: Stupid book. It's not in order and there's no index
fr: Livre stupide. Même pas en ordre et aucun glossaire.

en: Here we go: Shields
fr: Voilà : Boucliers

en: Shield of Fire Resistance
fr: Bouclier de Résistance au Feu

en: Ingredients
fr: Ingrédients

en: One must gather the following
fr: L'un doit recueillir les choses suivantes

en: The root of a Mandrake
fr: La racine d'un Mandragor

en: The fat of a Mantis (left to stand for 3 months)
fr: Le gras d'une mante (laisser reposer 3 mois)

en: Powered Condor bones
fr: De puissants os de Condor

en: 3 eyes of the Gazer
fr: 3 yeux de Contemplateurs

en: The freshly cut tentacle from a female Red Sludge
fr: Une tentacule fraîchement coupé d'une femelle Boue Rouge.

en: The shield to apply the enchantment
fr: Le bouclier pour appliquer l'enchantement

en: Blend the Gazer eyes and Sludge tentacle into a smooth liquid
fr: Hacher les yeux de Contemplateur et la tentacule de Boue jusqu'à l'obtention d'un liquide onctueux.

en: Add the root, fat and bones into the cauldron and mix together with the blended Gazer eyes and Sludge tentacle
fr: Ajouter la racine, la gras et les os dans le chaudron et mélanger avec les yeux et la tentacule hachés.

en: When the mixture turns bright blue, add the shield
fr: Quand le mélange devient bleu clair, ajouter le bouclier.

en: There might be potions room or lab where I can find the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
fr: Il doit y avoir une salle des potions où je peux trouver les racines, la graisse et les os. Je ne doit pas m'inquiéter de ceux-ci.

en: The lab probably has the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
fr: Le gras, les racines et les os doivent se trouver dans le laboratoire, je n'ai donc pas à me faire de soucis

en: And the Gazers hang around in the basement so that's not a problem
fr: Et il y a plein de Contemplateur au sous-sol, donc ce n'est pas un problème.

en: What I do need to find is a Red Sludge, but I have no idea where to find one
fr: Ce que j'ai vraiment besoin de trouver c'est une Boue Rouge. Je n'ai aucune idée de l'endroit où je peux en trouver.

en: I can't use my current shield in the experiment in case it backfires so I'll have to find another one
fr: Je ne peux pas utilisé mon bouclier dans cette expérience au cas où il prendrait feu. Je vais donc devoir en trouver un autre.

en: Obtain 3 Gazer Eyes
fr: Obtenir 3 yeux de Contemplateur

en: Obtain 1 Red Sludge Tentacle
fr: Obtenir 1 Tentacule de Boue Rouge

en: Find another shield
fr: Trouver un autre bouclier

en: Blend eyeballs and tentacle
fr: Broyer les yeux et la tentacule

en: It's a book about enchanting equipment
fr: C'est un livre sur les équipements enchantés.

en: I don't have any reason to read this but I'll keep it in mind in case I do
fr: Je n'ai aucune raison de le lire mais je devrais me souvenir de lui si jamais j'en ai besoin.

en: Hmm, I've looked everywhere and this appears to be everything
fr: Humm, j'ai regardé partout, et apparemment, c'est tout

en: I guess the other things must have been destroyed when the sorceror used that spell
fr: Je pense que les autres objets ont été détruits quand le sorcier a utilisé le sort

en: Now to find out where I am and how I can get back
fr: Maintenant, je dois trouver ma position et comment je peux revenir sur mes pas

en: If I can...
fr: Si je peux...

en: Huh, it's started to rain
fr: Huh, il pleus.

en: I've been trapped down here for what seems like an eternity
fr: J'ai été piégé ici pour ce qui me semble une éternité

en: To get out of this place I need 3 Access Keys to work the lifts
fr: Pour sortir d'ici, j'ai besoin des 3 clefs d'accès pour faire fonctionner les ascenseurs

en: So far I have only found 1
fr: Jusqu'à maintenant, je n'en ai qu'une seule

en: To make matters worse, I can only reach some switches with a carefully placed arrow
fr: Pour empirer les chose, je ne peux atteindre les interrupteurs qu'avec une flèche bien placée.

en: But spares aren't common and I have run out
fr: Mais celles de rechange sont rares et je suis à court.

en: If I don't find a way out of here soon, I fear I may starve
fr: Si je ne sors pas bientôt d'ici, j'ai peur de mourir de faim.

en: If I don't get out of here I'll suffer the same fate...
fr: Si je ne sors pas d'ici, je vais probablement subir le même destin...

en: Collect 3 Access Keys
fr: Ramasse les 3 clefs d'accès

en: This is a weak wall, it can be smashed down using the pickaxe
fr: Ce mur est faible et peut être détruit avec une pioche.

en: To use the pickaxe, press Attack ([INPUT_ATTACK])
fr: Pour utiliser la pioche, appuie sur Attaque ([INPUT_ATTACK])

en: Note that not all weak walls can be destroyed using the pickaxe
fr: Note que ce ne sont pas tout les faibles murs qui peuvent être détruit avec une pioche.

en: Destroy the wall using the pickaxe and continue
fr: Détruit le mur avec la pioche et continu

en: There, back to your own dimension
fr: Enfin, de retour dans leur propre dimension.

en: Where did the sorceror go?
fr: Mais où est le sorcier?

en: Finally, we meet at last!
fr: Finalement, nous nous rencontrons!

en: Who are you?
fr: Qui êtes vous?

en: My name is Edgar and I have spent the last [HOURS] hours trying to find you!
fr: Mon nom est Edgar. J'essais de vous trouver depuis les dernières [HOURS] heures!

en: Fascinating. What do you want?
fr: Fascinant. Que veux-tu?

en: I've come to rescue my father, tell me where he is!
fr: Je suis venu sauver mon père, dit moi où il est!

en: Your father? My dear child, I do not have the foggiest idea what you are talking about
fr: Ton père? Mon chère enfant, je n'est pas la moindre idée de ce que tu parles.

en: But if he's anywhere, he'll be in my dungeon. Why don't you look there?
fr: Mais s'il est quelque part, il est dans mon donjon. Pourquoi ne vas-tu pas voir là-bas?

en: There's something moving around down there...
fr: Il y a quelque chose qui bouge là bas...

en: It might be an ant lion looking for food
fr: Ce doit être une fourmis-lion qui cherche de la nourriture.

en: If I go down there, it'll almost certainly eat me
fr: Si je descend, je vais certainement me faire manger.

en: Maybe I could lure something else into its pit...
fr: Peut-être que je peux attirer quelque chose dans le trou...

en: That's a lot of slime
fr: Ça fait beaucoup de vase

en: I don't think the Ice Spray will get across this since it only works on water
fr: Je ne crois pas que le vaporisateur à glace va m'aider à traverser puisqu'il ne marche que sur l'eau.

en: Slimes can only swim in water so that's not going to help either
fr: Les Slimes ne peuvent nager que dans l'eau alors ça ne m'aide pas plus.

en: I remember Borgan telling me how ironic that is
fr: Je me rappelle Borgan me disant comme ceci est ironique.

en: I'll have to find something to help me get across...
fr: Je vais devoir trouver quelque chose pour m'aider à traverser...

en: It looks like it's tightly wedged in there. I can probably loosen it with the pickaxe...
fr: Ça à l'air bien serré. Peut-être que je peux le desserrer avec ma pioche...

en: It looks like a blender. I could use this to liquidise something
fr: Ça ressemble à un malaxer. Je pourrais l'utiliser pour transformer certaines choses en liquides.

en: I need a Red Sludge Tentacle and 3 Gazer Eyeballs to make the potion
fr: J'ai besoin d'une Tentacule de Boue Rouge et 3 yeux de Contemplateur pour faire cette potion.

en: I still need an Empty Bottle to put the potion in
fr: J'ai besoin d'une bouteille vide pour mettre de la potion dedans

en: OK, here goes!
fr: Voilà!

en: Some items in the game can be pushed and pulled
fr: Certains objets dans ce jeu peuvent être poussé et tiré

en: To push an item, simply walk into it
fr: Pour pousser un objet, il te suffit de marcher vers lui

en: To pull an item, walk into while holding down Action
fr: Pour tirer un objet, marche vers lui tout en appuyant sur Action

en: You can then pull the item around until you let go of Action
fr: Tu pourras alors tirer l'objet jusqu'à ce que tu relâche Action

en: Pull the box over the other side and use it to reach the ledge
fr: Tire la boîte jusque de l'autre côté et utilise la pour atteindre le rebord

en: Wow, a laboratory!
fr: Wow, un laboratoire!

en: I love watching Maggie make spells and potions, maybe I can make some of my own here!
fr: J'adore regarder Maggie faire des sorts et des potions, peut-être que je peux faire les miens ici!

en: Nowhere left to hide
fr: Aucun endroit où se cacher.

en: You defeated Grimlore? Impossible!
fr: Tu a vaincu Grimlore ? Impossible !

en: He submitted to my sword just like everything else in this foul place
fr: Il s'est soumis à mon épée comme tous les autres dans cet endroit de fou.

en: This is your last chance, tell me where my father is!
fr: C'est votre dernière chance, dites-moi où se trouve mon père!

en: I DON'T KNOW WHAT YOU'RE TALKING ABOUT!
fr: JE NE SAIS PAS DE QUOI TU PARLES!

en: LIAR! I've run out of patience, prepare to die!
fr: MENTEUR! Je n'ai plus de patience, prépare toi à mourir!

en: Very well. If that is your wish
fr: Très bien. Si c'est ce que tu souhaites.

en: Many have suffered at my hand
fr: J'ai fais souffrir bien des gens.

en: Your death will be quick, but extremely painful
fr: Ta mort sera rapide, mais extrêmement douloureuse.

en: I will add your head to the long line of foolish adventurers who have tried to best me
fr: J'ajouterai ta tête à la longue ligne d'aventuriers qui ont essayer de me battre.

en: Prepare yourself, Edgar
fr: Prépare toi, Edgar.

en: Reset switches allow you to reset an object's position on the map
fr: Les interrupteurs de remise en place, vous permettent de remettre un objet à sa position d'origine sur la carte.

en: If an object becomes unreachable then you can use the switch to put it back in its original place
fr: Si vous ne pouvez plus atteindre un objet, vous n'avez qu'à utiliser l'interrupteur pour le ramener à sa position d'origine.

en: This book is different to the rest
fr: Ce livre est différent du reste.

en: I can feel a powerful magic emanating from it
fr: Je peux sentir qu'une puissante magie en émane.

en: A powerful evil magic
fr: Une magie puissante et démoniaque

en: Maybe I should leave it alone
fr: Peut-être que je devrais le laisser tranquille.

en: Still, I could be wrong, maybe it's not evil magic...
fr: Mais encore, je peux me tromper, peut-être que ce n'est pas une magie démoniaque...

en: Examine the book?
fr: Examiner le livre?

en: What just happened?
fr: Qu'est-ce qui s'est passé?

en: Maybe I shouldn't go around touching books that give off an evil aura
fr: Peut-être que je ne devrais pas toucher les livres dont une aura maléfique dégage.

en: And spend more time looking for my Dad
fr: Et passer plus de temps à chercher mon père.

en: This would have allowed you to fight Mataeus, but it looks like you've already defeated him...
fr: Ceci t'aurais permis de combattre Mataeus, mais on dirait bien que tu l'as déjà battu...

en: I'll leave it alone, I'm not getting a good feeling from it
fr: Je vais le laisser tranquille, j'ai comme un  mauvais pré-sentiment.

en: Oh great, I can barely see anything
fr: Oh merveilleux. Je ne vois presque plus rien.

en: I'll have to be careful where I tread...
fr: Je vais devoir regarder où je mets les pieds...

en: Escape the Catacombs
fr: S'échapper des Catacombes

en: He's through here, I can feel it
fr: Il est ici, je peux le sentir

en: There's no going back once I step through that door, I'd better make sure I'm ready
fr: Il n'y aura pas de retour en arrière après que j'aurai franchi cette porte. Je ferrais mieux de m'assurer d'être prêt.

en: Enter the door?
fr: Franchir la porte?

en: OK, here we go...
fr: Ok, on n'y va...

en: Maybe I should prepare a little bit more first
fr: Peut-être que je devrais me préparer un peu plus avant.

en: Press [INPUT_JUMP] when you have finished reading to go to the next dialog box
fr: Appuyez sur [INPUT_JUMP] lorsque vous avez fini de lire pour vous rendre à la prochaine boite de dialogue.

en: You can also move to the next dialog box by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]), Block ([INPUT_BLOCK]), Jump ([INPUT_JUMP]), Action ([INPUT_INTERACT]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
fr: Vous pouvez aussi passer à la prochaine boîte de dialogue en appuyant sur Attaque ([INPUT_ATTACK]), Bloquer ([INPUT_BLOCK]), Saut ([INPUT_JUMP]), Action ([INPUT_INTERACT]) ou Utiliser Objet ([INPUT_ACTIVATE]).

en: This is the tutorial for The Legend of Edgar. This tutorial will explain how to play the game.
fr: Ceci est le tutoriel de La Légende d'Edgar. Ce tutoriel vous expliquera comment jouer à ce jeu.

en: To exit this tutorial, press Escape and use the Up and Down arrow keys to choose an option. Press Return to select it.
fr: Pour quitter le tutoriel, appuie sur Échap et utilise les touche Haut et Bas pour sélectionner une option. Appuie sur Entrée pour la sélectionner.

en: To move Edgar left and right, use [INPUT_LEFT] and [INPUT_RIGHT].
fr: Pour déplacer Edgar à gauche ou à droite, utilisez [INPUT_LEFT] et [INPUT_RIGHT].

en: To make Edgar jump, press [INPUT_JUMP]. You can move in the air when jumping.
fr: Pour faire sauter Edgar, appuyez sur [INPUT_JUMP]. Vous pouvez vous déplacer dans les airs pendant un saut.

en: To interact with an item, press [INPUT_INTERACT]
fr: Pour interagir avec un objet, appuyez sur [INPUT_INTERACT].

en: Walk over to the Action Point and press [INPUT_INTERACT]
fr: Marchez jusqu'au Point d'Action et appuyez sur [INPUT_INTERACT]

en: I need to recover my missing items before I can leave
fr: J'ai besoin de retrouvez mes objets manquants avant de m'en aller.

en: Who dares pillage the tomb of the great warrior Ivan?
fr: Qui ose piller la tombe du grand guerrier Ivan?

en: Who said that?
fr: Qui a dit ça ?

en: Insolent cur, you will suffer for your disrespect
fr: Clébard insolent, tu vas souffrir pour ton manque de respect !

en: I, am Azriel
fr: Je m'appelle Azraël

en: I've managed to escape from my cell and am trying to find a way out
fr: J'ai réussi à m'échapper de ma cellule, et je cherche un moyen de m'enfuire

en: I found a door blocked by a frame which you need to put 9 jigsaw puzzle pieces in
fr: J'ai trouvé une porte bloqué par un cadre qui a besoin de 9 pièces de casse-tête.

en: The pieces are locked behind doors which seem to be linked to the Red Centurions
fr: Les pièces sont enfermées derrière des portes qui semblent être reliées au Centurions Rouges.

en: The Centurions appear to be indestructible however
fr: Les centurions paraissent cependant indestructibles

en: Unless I can find a way to destroy them I will die down here
fr: Si je ne trouve pas un moyen de les détruire, je vais mourir ici

en: I'll find a way to destroy them
fr: Je vais trouver un moyen de les détruire

en: I'm so close to rescuing Dad now...
fr: Je suis si près de sauver papa...

en: Find 9 Puzzle Pieces
fr: Trouver 9 pièces de puzzle

en: Nothing happened. I don't think that's the right order
fr: Rien ne s'est passé. Je ne pense pas que ce soit le bonne ordre.

en: There's another sign here
fr: Il y a un autre signe ici.

en: If the exit lift is out of order then proceed to the left
fr: Si l'ascenseur de sortie est hors d'usage, continuez vers la gauche.

en: Warning : Exit route may be hazardous
fr: Attention : La route de sortie peut être dangereuse.

en: Maybe I should use the lift to get out
fr: Peut-être que je devrais utiliser l'ascenseur pour sortir.

en: Cool, it worked!
fr: Cool, ça a marcher!

en: I'm not sure about the colour though, I thought it would be red?
fr: Je ne suis pas certain de la couleur. Je pensais que ce serait rouge?

en: Maybe it's supposed to be yellow...
fr: Peut-être que c'est supposé être jaune...

en: I just need to find another shield to enchant...
fr: Je doit seulement trouver un autre bouclier à enchanter...

en: Maybe that wasn't such a good idea after all...
fr: Peut-être que ce n'était pas une si bonne idée après tout...

en: Looks like I'll have to find another way to get past those fireballs
fr: On dirait que je vais devoir trouver un autre moyen de contourner ces boules de feu.

en: It's sleeping
fr: C'est endormi.

en: I'm safe anyway since it's in that cage...
fr: Je suis en sécurité puisqu'il est dans une cage...

en: I don't want to go back to the swamp
fr: Je ne veux pas retourner au marais

en: I'm pretty sure Dad's in the fortress
fr: Je suis sur et certain que papa est dans la forteresse

en: Maybe I should check the swamp again...
fr: Peut-être devrais-je vérifier le marais une fois de plus...

en: What was that?!
fr: Qu'est-ce que c'était ?

en: ...and when you didn't come home last night I set off to find you
fr: ...et quand tu n'est pas rentré la nuit dernière, j'ai décidé de te retrouver

en: You went to the Sorceror's Fortress?!
fr: Tu a été à la forteresse de Sorceror ?

en: I thought he'd kidnapped you! Where were you?
fr: Je pensais qu'il t'avait capturé ! Où était tu ?

en: Erm... well you see
fr: Euh... vois tu...

en: When I went out last night I went to Jacob's for a couple of drinks
fr: Quand je suis sorti la nuit dernière, j'ai été chez Jacob pour boire deux-trois verres

en: *cough*
fr: *tousse*

en: several drinks
fr: quelques verres

en: On the way home I stopped by the well to have a drink of water
fr: En revenant à la maison je me suis arrêté au puits pour boire de l'eau.

en: and I fell in
fr: et je suis tombé dedans

en: What?
fr: Quoi ?

en: I fell down the well
fr: Je suis tombé dans le puits.

en: I was down there until only a couple of hours ago
fr: J'en suis sortie il y a environ deux heures.

en: Are you kidding me?
fr: Tu plaisantes ?

en: I shouted down that well, didn't you hear me?
fr: J'ai crié dans le puits. Ne m'as-tu pas entendu?

en: I was out cold
fr: J'étais gelé.

en: Plus, the hangover was absolute murder
fr: De plus, ma gueule de bois était comme un vrai meurtre.

en: I crossed the swamp
fr: J'ai traversé le Marais.

en: Broke into the Sorceror's Fortress
fr: Je suis entré dans la Forteresse du Sorcier.

en: Fought countless numbers of ferocious monsters
fr: J'ai affronté des centaines de féroces monstres.

en: Got imprisoned in his dungeon
fr: Je me suis fais emprisonné dans son donjon

en: And was teleported to another part of the world!
fr: Et été téléporté dans une autre partie du monde!

en: I nearly died!
fr: J'ai passé proche de mourrir!

en: Near misses don't count
fr: Je n'ai pas compté le nombre de fois.

en: Only the once though
fr: Seulement une.

en: [CONTINUE_COUNT] times according to my count
fr: [CONTINUE_COUNT] fois selon mon compte.

en: And after all that, when I defeated the Sorceror, he had no idea who you were
fr: Et après, quand j'ai défait le Sorcier, Il n'avait aucune idée d'où tu étais.

en: You killed the Sorceror?!
fr: Tu as tué le Sorcier?

en: I thought he'd kidnapped Dad!
fr: Je croyais qu'il t'avait kidnappé!

en: Wow, that has to be the worst case of false accusation I think I'll ever hear!
fr: Wow, ce doit être le pire cas de fausse accusation que j'ai jamais entendu!

en: But more seriously, you disobeyed me, son
fr: Mais plus sérieusement, tu m'as désobéi, mon fils.

en: I told you to never set foot in the Forbidden Swamp
fr: Je t'avais dit de ne jamais mettre le pied dans le Marais Interdit.

en: And for that, you'll have to be punished
fr: Et pour ça, tu seras puni.

en: But Dad...
fr: Mais papa...

en: Be quiet!
fr: Shut!

en: I just need to think of something suitable...
fr: Je dois pensé à ta punition...

en: Looks like your chickens have escaped from their pen again, Jacob
fr: On dirait que tes poulets se s'ont une fois de plus échappé, Jacob.

en: Actually, I think I know what your punishment is going to be...
fr: Je crois que je sais qu'elle punition tu vas recevoir...

en: A jigsaw puzzle?!
fr: Un casse-tête?!

en: I'm not really a fan of these
fr: Je ne suis pas vraiment un fan.

en: I prefer the sliding puzzles, like the one I had to solve to get the Lightning Sword
fr: Je préfère les casse-têtes qui glissent. Comme celui que j'avais à résoudre pour obtenir l'Épée de Foudre.

en: Still, it looks like this is the only way out
fr: Mais encore, il semble que ce soit la seule sortie.

en: Looks like I need 9 pieces to slot into the frame
fr: J'ai besoin de 9 pièces dans ce cadre.

en: The frame is empty
fr: Le cadre est vide.

en: Hopefully the pieces I need are around somewhere, otherwise I'm going to die down here
fr: J'espère que les pièce dont j'ai besoin sont autour quelque part, sinon je vais mourir ici.

en: I've got all the pieces, I just need to place them in the frame and solve the puzzle
fr: J'ai toutes les pièces, j'ai seulement besoin de les placer dans le cadre pour résoudre le casse-tête.

en: Push left, right, up or down to move the cursor
fr: Appuie sur gauche, droite, haut ou bas pour bouger le curseur.

en: Press Attack to select the current piece and move it around
fr: Appuie sur Attaque pour sélectionner une pièce et pour la déplacer.

en: Press Attack again to stop moving the current piece
fr: Appuyez sur Attaquer pour arrêter de bouger le morceau actuel

en: Press Action to quit the puzzle
fr: Appuiez sur Action pour quitter le puzzle

en: More water?!
fr: Plus d'eau?!

en: I don't think being able to turn into a Slime is going to help me here, since I might not be able to get back afterwards
fr: Je ne pense pas qu'être capable de me transformer en Slime peut m'aider ici, puisque je ne serai probablement pas capable de revenir par la suite.

en: Those fish look quite dangerous too
fr: Et ces poissons m'ont l'air très dangereux.

en: I'll have to find another way of getting across
fr: Je vais devoir trouver un autre moyen de traverser.

en: I'll have to find something to help me get across
fr: Je vais devoir trouver quelque chose pour m'aider à traverser.

en: This is the last part of the tutorial and will teach you to block and attack enemies
fr: Ceci est la dernière partie de ce tutoriel. Elle t'enseignera à bloquer et à attaquer les ennemies

en: First, you should equip the sword since it has more range and does more damage than the pickaxe
fr: Premièrement, tu devrais t'équiper  d'une épée puisqu'elle à une plus grande portée et afflige plus de dommage qu'une pioche

en: Press [INPUT_INVENTORY] to view your inventory, highlight the sword and press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
fr: Appuyer sur [INPUT_INVENTORY] pour afficher votre inventaire, mettez en surbrillance l'épée et appuyez sur Attaquer ([INPUT_ATTACK]) ou Utiliser Objet ([INPUT_ACTIVATE])

en: Press [INPUT_INVENTORY] again to close your inventory
fr: Appuyez sur [INPUT_INVENTORY] de nouveau pour fermer votre inventaire

en: Occasionally, slain enemies will drop health which will vanish after a few seconds, so pick it up quickly!
fr: Parfois, détruire un ennemi fera apparaître de la vie qui disparaîtra après quelque seconde, alors dépêche toi à la ramasser.

en: If a bat is getting too close to you, hold block and it will harmlessly bounce off you
fr: Si une chauve-souris est trop proche de toi, appuie sur Bloc et elle rebondira sans t'affliger de dommage

en: Now kill all of the bats in the area!
fr: Maintenant, détruit toute les chauves-souris dans cette zone!

en: Aw, not again!
fr: Aw, pas encore!

en: Collect 6 Chopped Logs
fr: Ramasse 6 bûches

en: I need 6 Chopped Logs to build a raft
fr: J'ai besoin de 6 bûches pour me construire un radeau

en: This had better be the last time I have to do this...
fr: C'est mieux d'être la dernière fois que je dois faire ça...

en: This must be the coal Borgan wants me to mine for him
fr: Ce doit être le charbon que Borgan veut que je lui raporte.

en: What the?!
fr: Qu'est-ce que?!

en: He looks just like me
fr: Il est me ressemble énormément

en: AND HE HAS MY FIRE SHIELD!!
fr: ET IL A MON BOUCLIER DE FEU!!

en: Hey wow, what a cute little machine!
fr: Hey wow, quelle jolie petite machine!

en: It's got a little slot on the back of it. I guess I put something in there to make it do stuff
fr: Il y a une petite ouverture à l'endos. Je dois pouvoir y insérer quelque chose pour lui faire faire des trucs.

en: The robot uses instruction cards to move around
fr: Le robot utilise des cartes d'instruction pour bouger.

en: Use the instructions to guide the robot to open areas that you cannot access
fr: Utilise les instructions pour guider le robot pour ouvrir les zones inaccessibles.

en: However, since you can't read the instructions on the card, you will have to try them all out until one works
fr: Cependant, puisque tu ne peux pas lire les instructions sur la carte, tu va devoir les essayer toutes jusqu'à ce qu'une fonctionne.

en: If the robot doesn't reach its target, then it will return to its starting position allowing you to try again
fr: Si le robot n'atteint pas sa cible, il retournera à sa position de départ, te permettant de réessayer.

en: Ugh, I'm getting really fed up of waking up in strange places with my eyes spinning around
fr: Ugh, J'en ai par dessus la tête de me réveiller dans des endroits bizarres avec les yeux qui tournent.

en: Oh no, I'm trapped!
fr: Oh non, je suis piégé !

en: There must be a way to get this door open
fr: Il doit y avoir un moyen d'ouvrir cette porte

en: Wait, perhaps that button unlocks it
fr: Une minute, peut-être que ce bouton la déverrouille

en: If only I could reach it...
fr: Si seulement je pouvais l'atteindre...

en: The pickaxe is one of many weapons you will encounter in the game
fr: La pioche est l'une des nombreuse armes que tu rencontrera dans le jeu.

en: You can use it as both a weapon and a tool
fr: Tu peux l'utiliser comme arme ou comme outil

en: Pick up the pickaxe and continue to the next Action Point
fr: Ramasse la pioche et marche jusqu'au prochain point d'Action

en: There's a draft here...
fr: Il y a un brouillon ici...

en: And one of these bricks is loose
fr: Et une de ces briques est détachées.

en: Aha! It's a hidden passage!
fr: Aha! C'est un passage secret!

en: Hopefully this will lead me to the sorceror...
fr: J'espère que ça mène jusqu'au sorcier...

en: Phew, I'm glad to be out of there
fr: Few, je suis heureux de m'en être sorti.

en: Now to get through this swamp
fr: Maintenant, traverser le marais

en: Negotiate the Swamp
fr: Traverser le Marais.

en: There's a plaque here
fr: Il y a une plaque là.

en: Place the 4 statues in the correct order
fr: Place le 4 statues dans le bonne ordre.

en: Strange creature...
fr: Étrange créature...

en: Soon we will be one again...
fr: Bientôt nous ne ferons qu'un...

en: Wait, something's wrong...
fr: Attend, quelque chose ne va pas...

en: OH NO! THIS IS THE WRONG MACHINE!!
fr: OH NO! C'EST LA MAUVAISE MACHINE!!

en: Phew, I feel whole again
fr: Phew, je me sens à nouveau complet.

en: And there's my Fire Shield!
fr: Et mon Bouclier de Feu est juste là!

en: Hopefully this will get me past all those fireballs...
fr: J'espère que ça va m'aider à passer toutes ces boules de feu.

en: Confront the Sorceror
fr: Affronter le Sorcier

en: I should be safe up here, but I need to get rid of it
fr: Je devrais être en sécurité ici, mais je dois me débarrasser de lui.

en: This machine has a slot the same size as the cards. I guess I can use it to create new instructions.
fr: Cette machine à une fente de la même grosseur qu'une carte. Je crois que je peut l'utiliser pour créé de nouvelles instructions.

en: To create a new set of instructions you need to insert a blank card
fr: Pour créé de nouvelles instructions, vous avez besoin d'insérer une carte blanche.

en: You will then be prompted to input the directions for the robot to follow. This is done in the same way as the sequence doors
fr: Vous serez alors invité à entrée les directions que le robot devra suivre. Ceci est fait de la même manière que les portes de séquences.

en: When you have finished inputting the directions, press Attack
fr: Lorsque vous avez fini d'entrer vos instructions, appuyer sur Attaque.

en: The robot will then follow the instructions on the card
fr: Le robot suivra alors les instructions sur la carte.

en: If the directions aren't correct you can try again
fr: Si les instructions son incorrecte, vous pourrez essayer de nouveau.

en: That glass looks too thick for me to crack, I'll have to find some other way of shattering it...
fr: Ce vers me semble trop épais pour que je le fasse craquer. Je vais devoir trouver un autre moyen de le démolir...

en: Borgan said that a section of the mine was sealed up after an "incident"
fr: Borgan m'a dit qu'une section de la mine avait été scellé après un "incident".

en: There must be something around here...
fr: Il doit y avoir quelque chose au alentour

en: Wow, what a nice ring
fr: Wow, quel bel anneau!

en: Hang on a second, Maggie told me to always ask if someone had lost something before taking it...
fr: Attendez une minute, Maggie m'a dit de toujours demander si quelqu'un à perdu un objet avant de le prendre...

en: ANYONE LOST A RING?!
fr: EST-CE QUE QUELQU'UN À PERDU UN ANNEAU?!

en: No one? Guess it's mine then!
fr: Personne? Je crois bien que c'est le mien maintenant!

en: You must have the instruction card you wish to use highlighted in your inventory box
fr: Tu doit avoir la carte d'instruction si tu veux utiliser la surbrillance dans ton inventaire.

en: Good riddance...
fr: Bon débarras...

en: OK, let's see if this works...
fr: OK, voyons si cela fonctionne...

en: I'll have no problem walking over this rope either, thanks to my tightrope walking skills
fr: Je n'aurai aucun problème à marcher sur cette corde. Merci à mes talents de funambule.

en: And Dad said it'd never come in handy!
fr: Et papa qui disait que ce ne serais jamais utile!

en: I need a length of rope to attach to the bolt
fr: J'ai besoin d'une longueur de corde pour l'attacher à ce boulon.

en: It's a giant crossbow
fr: Une arbalète géante

en: I could probably use it to create a bridge over those spikes
fr: Je peux probablement l'utiliser afin de créer un pont au dessus de ces pointes.

en: I'll need some rope first though
fr: Mais premièrement je vais avoir besoin de corde.

en: There's a sign here
fr: Il y a un signe ici.

en: If the lift is out of order then it must be reset
fr: Si l'ascenseur est hors d'usage, il doit être remis en marche.

en: There are 4 reset switches along the lift shaft which must be reset
fr: Il y a 4 interrupteurs près du conduit de l'ascenseur qui doivent être actionnés.

en: Be sure to reset the lift to avoid a long walk back to the surface...
fr: Assurez vous de remettre en marche l'ascenseur afin d'éviter les longues marches pour retourner à la surface...

en: I thought I felt something. There's a draft here...
fr: Je crois que j'ai senti quelque chose. Il y a un courant d'air juste là...

en: Congratulations! Now you know the basics of playing you should try the main game
fr: Félicitation! Maintenant que tu en connais les bases, il est grand temps d'essayer le jeu.

en: If you want to replay this tutorial, press Escape and select Tutorial from the menu
fr: Si tu désire rejouer le tutoriel, appuie sur Échap et sélectionne Tutoriel dans le menu.

en: To play the main game, press Escape and select New Game from the menu
fr: Pour jouer au jeu principal, appuie sur Échap et sélectionne Nouvelle Partie dans le menu.

en: There, the rope's firmly attached
fr: Bien, la corde est attaché fermement.

en: I need to find some rope before I can fire it
fr: Je dois trouver une code avant de pouvoir l'enflammer.

en: It's a Grappling Hook
fr: C'est un grappin

en: I could probably use it to form a bridge to the other side, but there's no rope
fr: Je peux probablement l'utiliser comme pont jusqu'à l'autre côté, mais je n'ai pas de corde.

en: It's an apple tree
fr: C'est un pommier

en: Shame it's not a banana tree, I don't like apples
fr: Dommage que ce ne soit pas un bananier, je n'aime pas les pommes

en: There aren't any apples left
fr: Il ne reste plus de pomme

en: It looks like there are some apples in it...
fr: On dirait qu'il y a quelque pommes dedans...

en: The door won't open, I guess I put in the combination incorrectly
fr: La porte ne s'ouvrira pas. Je pense que j'ai entré la mauvaise combinaison

en: A lot of books
fr: Beaucoup des livres

en: Nothing of interest here though
fr: Par contre il n'y a rien d'intéressant.

en: I need the shell of a Rampaging Master Tortoise, the staff from a Dark Summoner
fr: J'ai besoin de la carapace d'une Maître Tortue Déchaînée, le bâton d'un Invocateur des ténèbres

en: The keepsake of a warrior who has previously defeated the dragon
fr: Le souvenir d'un guerrier qui a déjà battu un dragon

en: The soul of a wandering spirit
fr: L'âme d'un esprit errant

en: And a spare shield
fr: Et un bouclier de rechange

en: Once I have all of those items I need to place them in the cauldron...
fr: Une fois que j'aurai trouvé tous ces objets, j'ai besoin de les mettre dans un chaudron...

en: This is a book about occult magic
fr: C'est un livre sur la magie occulte.

en: This is interesting:
fr: C'est intéressant :

en: The shell fragment of a Rampaging Master Tortoise
fr: Fragment de carapace de Maître Tortue Déchaînée

en: The staff of a Dark Summoner
fr: Le Bâton d'un invocateur des ténèbres

en: If the dragon has been defeated in the past then one must also gather
fr: Si le dragon a déjà été battu par le passé, on doit aussi trouver

en: The keepsake from a warrior that previously defeated it
fr: Le souvenir d'un guerrier qui l'a battu

en: Once the ingredients have been gathered, they must be placed in the cauldron...
fr: Une fois tous les ingrédients ramassés, ils doivent être placés dans un chaudron...

en: Oh no, not again! I'm fed up of using that stupid cauldron!
fr: Oh non, pas encore! J'en ai par dessus la tête d'utiliser ce stupide chaudron!

en: I've got the staff, but where do I find the shell or the keepsake?
fr: J'ai le bâton, mais où puis-je trouver la carapace ou le souvenir?

en: I've got the shell, but where do I find the staff or the keepsake?
fr: J'ai la carapace, mais où puis-je trouver le bâton ou le souvenir?

en: I've got the shell and the staff, but where do I find the keepsake?
fr: J'ai la carapace et le bâton, mais où puis-je trouver le souvenir?

en: That's a lot of ingredients that I have no idea where to find...
fr: Ça fait beaucoup d'ingrédient et je n'ai aucune idée d'où je peux les trouver...

en: Hmm, this is new.
fr: Hmm, c'est nouveau.

en: It doesn't look like it can hurt me though, but there's only one way to find out...
fr: Ça n'a pas l'air de pouvoir me faire du mal, mais il n'y qu'un seul moyen de le savoir...

en: Those creepers look different to the others
fr: Ces lianes semble différente des autres

en: They also look very dangerous...
fr: Elles ont aussi l'air très dangereuse...

en: That was easy! And I can always get back later!
fr: C'était facile! Et je peux toujours revenir plus tard!

en: Oh....
fr: Oh...

en: Guess I have no choice now.
fr: Je crois que je n'ai plus le choix maintenant.

en: Hang on Dad, I'm coming...
fr: Tiens bon Papa, j'arrive...

en: Hey, a lightning sword!
fr: Hey, une épée à éclairs!

en: It looks a lot more powerful than my current sword too
fr: Elle me semble beaucoup plus puissante que mon épée actuelle.

en: With this I should be almost unstoppable
fr: Avec elle je serai inarrêtable.

en: Almost
fr: Presque

en: The Lightning Sword has a limited number of charges and will lose its power when these charges are used up
fr: L'épée à éclairs a un nombre limité de charges et perdra ses pouvoirs lorsque ces charges sont toutes utiliser.

en: Enemies will randomly drop more charges when they are killed
fr: Les ennemis vont usés les charges au hasard  lorsqu'ils sont tués.

en: Note that if the sword completely loses its power it will revert to a regular sword with very little power until you can find more charges
fr: Notez bien que si l'épée perd toute ses pouvoirs, elle deviendra une épée régulière jusqu'à ce que vous trouviez de nouvelles charges.

en: Have fun!
fr: Amusez-vous!

en: Thanks for rescuing my chickens, have you got me 2 logs from the forest yet?
fr: Merci d'avoir sauver mes poulets. As-tu déjà trouvé mes 2 bûches dans la forêt?

en: Thanks Edgar! My chickens are back and these logs will do me fine
fr: Merci Edgar! Mes poulets sont de retour et ces bûches sont parfaites.

en: Take this sword, may it serve you well!
fr: Prends cette épée. Puisse t-elle bien te servir!

en: Thank you!
fr: Merci !

en: Thanks for the logs, have you had any luck with the chickens?
fr: Merci pour les bûches. As-tu eu de la chance avec les poulets ?

en: I'll give you a sword if you get me 2 chopped logs from the forest and rescue at least 3 of my chickens
fr: Je te donnerai l'épée si tu me rapporte 2 bûches de la forêt et si tu me rapporte au moins 3 poulets.

en: Hello Edgar, what can I do for you today?
fr: Bonjour Edgar, que puis-je faire pour toi aujourd'hui?

en: Do you have a sword I can borrow?
fr: Aurais-tu une épée que je pourrais emprunter?

en: I do have a sword and you can have it if you do something for me first
fr: J'ai bien une épée et tu pourras l'avoir si tu fais d'abord quelque chose pour moi

en: OK... what do I have to do?
fr: Ok... que dois-je faire?

en: Some of my chickens have escaped from their pen and I would be very grateful if you can get them back for me
fr: Quelques un de mes poulets se sont échappé de leur enclos et je te serais vraiment reconnaissant si tu me les raportais

en: I have set up some traps near their pen, you can lure them to the traps using this chicken feed. I don't need them all, but at least 3 would be very helpful. I can get the rest myself.
fr: J'ai installé un piège près de l'enclos. Tu peux les attirés jusque là avec cette nourriture pour poulet. Je n'ai pas besoin que tu me les rapportes tous, mais au moins 3 me serais utiles. Je peux attraper le reste moi même.

en: Not quite. Can you also get me some wood from the forest? 2 logs should be sufficient
fr: Pas encore. Peux-tu aussi me rapporter du bois de la forêt? 2 bûches seraient assez.

en: Do you have an axe?
fr: As-tu une hache?

en: Erm... I left my axe in the forest somewhere. It should still be there
fr: Hum... J'ai laissé mon hache quelque part dans la forêt. Elle devrait toujours y être.

en: Isn't that forest dangerous?
fr: Cette forêt n'est-elle pas dangereuse?

en: Not really, if anything gets in your way, just hit it with a weapon
fr: Pas vraiment. Si quelque chose se trouve sur ton chemin, frappe le simplement avec une arme.

en: Such as an axe?
fr: Comme une hache?

en: Yes, that would do the trick
fr: Oui, ça fait l'affaire

en: But seriously, there's nothing in there that can really harm you. That problem was dealt with a long time ago...
fr: Mais sérieusement, il n'y rien là bas que tu dois vraiment craindre. Tout ce qui aurait pu être problématique a été éradiqué il y a bien longtemps...

en: Good luck!
fr: Bonne chance!

en: Collect 2 Chopped Logs
fr: Ramasse 2 bûches

en: Rescue 3 Chickens
fr: Sauve 3 poulets

en: Oh, thanks Edgar, I only needed 3, but thanks for the additional help!
fr: Oh! merci Edgar. Je n'en avais besoin que de 3 mais merci pour l'aide supplémentaire!

en: Here, Maggie made me this health potion but I don't need it so why don't you have it?
fr: Tiens. Maggie m'a fait cette potion de vie mais je n'en ai pas besoin, alors pourquoi ne la prendrais tu pas?

en: Thanks Jacob
fr: Merci Jacob

en: Wow, you caught them all, thanks alot!
fr: Wow, tu les as tous attrapés, merci beaucoup!

en: Here, I have these for you
fr: Tiens, j'ai ceci pour toi

en: Maggie made me this health potion but you can have it
fr: C'est Maggie qui m'a fait cette potion mais tu peux l'avoir

en: And this is something very special
fr: Et voici quelque chose de très spécial

en: May this help you on your way to becoming a strong warrior
fr: Puisse cela t'aider à devenir un guerrier fort

en: You saved me a lot of time. Maggie made me something else but since you have been so helpful, you can have it.
fr: Tu m'as fait sauver beaucoup de temps. Maggie m'a fait quelque chose d'autre mais puisque ton aide m'a été précieuse, tu peux l'avoir.

en: These machines aren't working.
fr: C'est machines ne fonctionnent pas.

en: It looks like a gem should fit in this hole, maybe I can find some replacements.
fr: Il me semble qu'une gemme devrait s'inscrire dans ce trou. Peut-être que je peux la remplacer.

en: Find 4 Gems
fr: Trouve 4 gemmes

en: Repair Generators
fr: Répare les générateurs

en: This centurion has no power
fr: Ce centurion n'a aucun pouvoir

en: It's connected to this treadmill so I could probably charge it up with enough speed
fr: Il est relié à ce tapis roulant pour que je puisse probablement le charger avec assez de vitesse.

en: I can't run in this armour, though
fr: Et puis je ne peux pas courir avec cette armure.

en: Plus, I'm tired from all this walking, jumping, fighting, swimming...
fr: En plus, je suis fatigué de marcher, sauter, combattre, nager...

en: thinking, mining, chopping, pushing, pulling, carrying...
fr: penser, miner, couper, pousser, tirer, porter...

en: and catching chickens
fr: et attraper des poulets

en: I'll get something else to do it instead
fr: Je vais trouver quelque chose d'autre pour le faire à ma place.

en: I'll find something else to work the treadmill for me
fr: Je vais trouver quelque chose d'autre pour faire fonctionner ce tapis à ma place.

en: Kill all Bats!
fr: Tues les chauves-souris

en: This rock looks too strong for my pickaxe. I'll have to use something else to get through...
fr: Cette roche me semble trop solide pour ma pioche. Je vais devoir utiliser quelque chose d'autre...

en: Looks like this wasn't such a good idea after all
fr: On dirait que ce n'était pas une très bonne idée après tout

en: There must be way out of here...
fr: Il doit y avoir un moyen de sortir d'ici...

en: Escape the Cave
fr: S'échapper de la Caverne

en: Wow, that thing is huge!
fr: Wow, cette chose était énorme!

en: I doubt my sword will even make a scratch, but I need to get past it...
fr: Je doute que mon épée lui fasse une égratignure, mais j'ai besoin de passer...

en: Hmmm, maybe this scrap of paper is the combination
fr: Hmmm, peut-être que cette pièce de papier est la combinaison

en: I'll give it a try
fr: Je vais l'essayer

en: Push left or right to move the dial 1 unit in that direction
fr: Appuie sur gauche ou droite pour bouger l'unité 1 dans cette direction

en: When you think you've input the correct combination, press Attack to open the safe
fr: Quand tu penses avoir entré la bonne combinaison, appuie sur Attaque pour ouvrir le coffre

en: Is this what I think it is?
fr: Est-ce que c'est ce que je pense que c'est?

en: It is! It's an Amulet of Resurrection!
fr: Oui! C'est une Amulette de Résurrection!

en: Borgan has one of these, but it's been used up. He must have had a lucky escape from something.
fr: Borgan en a une, mais elle a déjà été utilisée. Il a échappé à une créature ou quelque chose comme ça.

en: This should make my quest a lot easier
fr: Ça va rendre ma quête beaucoup plus facile.

en: The Amulet of Resurrection will restore all your health once when it drops to 0
fr: Cette Amulette de Résurrection va recharger toute votre vie lorsque celle-ci atteindra 0.

en: However, it will not save you from anything that causes instant death, such as lava or certain boss attacks
fr: Cependant, elle ne te sauvera pas de ce qui crée des morts instantanées, tel que la lave et certaines attaques de boss.

en: Me? I'm you!
fr: Moi? Je suis toi!

en: No you're not, where did you come from?
fr: Non tu n'est pas moi, d'où viens-tu?

en: When your stupid experiment failed, part of your conscious separated and created me
fr: Avec l'échec de ta stupide expérience, une partie de ta conscience s'est séparée de toi et m'a créé.

en: I'm like you in every way, just more evil
fr: Je suis exactement le même que toi... En plus démoniaque!

en: I'm not evil!
fr: Je ne suis pas démoniaque!

en: Yes you are, you know that little part of you that enjoyed pulling the legs off insects?
fr: Oui tu l'es, tu connais cette petite part de toi qui aimait arracher les pattes des insectes?

en: Hey, I don't do that anymore!
fr: Hey, j'ai arrêté de faire ça il y a longtemps!

en: Oh sure, what about the [GAME_KILLS] creatures that you killed?
fr: Bien sur. Et parle moi de ces  [GAME_KILLS] créatures que tu as tuées?

en: That was self defence!
fr: C'était de l'auto-défense!

en: Did you try talking to them?
fr: As-tu essayé de leur parler?

en: You're crazy!
fr: Tu es fou!

en: No, I'm evil!
fr: Non, je suis démoniaque!

en: That's my shield! I need to it rescue my Dad!
fr: C'est mon bouclier! J'en ai besoin pour sauver mon père!

en: Well it's mine now
fr: On dirait bien que c'est le mien maintenant

en: Give it back!
fr: Redonne moi le!

en: Make me!
fr: Fais moi!

en: Fine, I will!
fr: Bien, je vais te le redonner!

en: Loser
fr: Perdant

en: I'll collect his corpse later. The equipment in the lab should be enough for me to carry out my plan...
fr: Je vais ramasser son corps plus tard. L'équipement dans le labo devrait suffire à l'accomplissement de mon plan...

en: This lift is controlled by that pressure plate, but I can't stand on it and use the lift at the same time
fr: Cet ascenseur est contrôlé par cette plaque de pression, mais il m'est impossible de rester dessus tout en prenant l'ascenseur.

en: I'll have to find something else to stand on the pressure plate for me...
fr: Je vais devoir trouver quelque chose d'autre pour faire pression sur cette plaque à ma place...

en: To turn your normal arrows into flaming arrows, just use the flaming arrow potion in the inventory screen
fr: Pour changer vos flèche normale en flèche de feu, utilisez simplement la potion de flèche de feu dans votre inventaire.

en: To swap between firing normal arrows and flaming arrows, select the arrows in the inventory
fr: Pour alterner entre tirer des flèches normales et des flèches enflammées, choisis les flèches dans l'inventaire

en: Retrieve horn
fr: Retrouver la corne

en: Push left or right to move the cursor
fr: Appuye sur gauche ou droite pour déplacer le curseur

en: Press Attack to change the colour of the peg
fr: Appuye sur Attaquer pour changer la couleur du piquet

en: When you have selected all of the colours, move the cursor onto the question mark and press Attack
fr: Quand tu as séléctionné toutes les couleurs, déplace le curseur sur la marque de la question et appuye sur Attaquer

en: The number shown in the box is the number of pegs that are correctly placed
fr: Le nombre sur la boîte est le nombre de piquets que tu as correctement placées

en: You have 10 attempts to guess the sequence
fr: Tu as 10 tentatives pour trouver la bonne séquence

en: Press Action to quit
fr: Appuye sur Action pour quitter

en: It's not working at the moment
fr: Ça ne fonctionne pas pour le moment

en: Maybe I should come back later...
fr: Peut-être que je devrai revenir plus tard...

en: It's a giant mastermind puzzle!
fr: C'est un Mastermind géant !

en: I used to play these all the time when we were travelling up to the big city
fr: J'ai l'habitude d'y jouer quand nous voyageons dans la grande ville

en: It doesn't look like it's working though
fr: Ça ne donne pas l'impression que ça marche, quoique

en: It's petrified again
fr: C'est encore pétrifié

en: The water is full of those carnivorous fish
fr: L'eau est pleine de ces poissons carnivores

en: From the looks of things I'll have to swim through the water to get to the other side
fr: À première vue, je devrai  nager dans l'eau pour aller de l'autre côté

en: But the fish will go for me the moment I enter the water
fr: Mais les poissons se précipiterons sur moi dès que j'entrerai dans l'eau

en: I'll have to find a way to get rid of them...
fr: Je dois trouver un moyen de me débarasser d'eux...

en: There, that's the hinges oiled. This should be as good as new now!
fr: Voilà, les charnières sont huilées. Elle doivent être comme neuves maintenant!

en: The hinges are rusted, I'll need to find some oil before I can use it
fr: Les charnières sont rouillées, je vais devoir trouver de l'huile avant de pouvoir l'utiliser.

en: Here goes...
fr: Et voilà...

en: I still need a Fire Shield
fr: J'ai toujours besoin d'un Bouclier de Feu.

en: I don't think my shield will protect me from those fireballs. I'll have to find a stronger one...
fr: Je ne crois pas que mon bouclier peut me protéger de ces boules de feu. Je vais devoir en trouver un plus solide...

en: Obtain a Fire Shield
fr: Obtenir le bouclier de feu

en: I need all 9 puzzle pieces
fr: J'ai besoin des 9 pièces de puzzle

en: I'm back in the Fortress, thank goodness for that
fr: Je suis de retour à la forteresse, je remercie Dieu pour cela !

en: But Dad wasn't in there, I looked everywhere and there was no sign of him
fr: Mais Papa n'était pas là dedans, j'ai regardé partout et aucun signe de lui

en: The sorceror must have done something else with him, I'll have to go back and find out
fr: Le sorcier doit avoir fait quelque chose d'autre avec lui, je dois y retourner et le trouver

en: Return to the Study
fr: Retourner au Bureau

en: Ouch, my head...
fr: Ouch, ma tête...

en: Oh no, I've lost all my equipment!
fr: Oh non, j'ai perdu tout mon équipement !

en: Some of my stuff is over there...
fr: Quelques de mes affaires sont ici

en: If those items are in this wasteland then perhaps everything else is too
fr: Si ces objets sont dans ce terrain vague, alors peut-être que toutes les autre y sont aussi

en: I'll have to try and retrieve as much as I can...
fr: Je devrai en retrouver tant que possible...

en: Retrieve items
fr: Retrouver les objets

en: That should do it. Hopefully that other lift by the Sewer should now be working
fr: Ce doit être correct. J'espère que cet autre ascenseur près des égouts fonctionne maintenant.

en: This looks like the horn that Olaf needs
fr: Ça ressemble à la corne dont Olaf a besoin

en: I'll have to break it off somehow...
fr: Je devrai la casser, d'une façon ou d'une autre...

en: Wow, I've never seen so many books in one place!
fr: Wow, je n'ai jamais vu autant de livre au même endroit!

en: There must be information about every subject here, this could be useful...
fr: Il doit y avoir de l'information à propos de tous les sujets ici, ce doit être utile...

en: Hmmm, the air feels charged, it reminds me of Maggie's house when she was making spells. I should be careful.
fr: Hmmm, l'air est chargé, ça me rappelle la maison de Maggie quand elle fabrique des sorts. Je devrais être prudent.

en: The sorceror must have taken Dad to his castle. I'll have to rescue him from there.
fr: Le sorcier doit avoir emmené Papa dans son château. Je vais devoir le secourir de là.

en: The only way to get to the castle is through the Forbidden Swamp to the East.
fr: Le seul moyen d'aller au château est de passer par le Marais Interdit à l'est.

en: There's a lake between the Village and the Swamp so I'll need a raft to get across.
fr: Il y a un lac entre le Village et le Marais, donc j'aurai besoin d'un radeau pour traverser.

en: I'll also need a sword and shield to defend myself. I can speak to Borgan and Jacob to get these though.
fr: J'aurai aussi besoin d'une épée et d'un bouclier pour me défendre. Je devrais demander à Borgan et à Jacob pour les obtenir.

en: Talk to Borgan
fr: Parler à Borgan

en: Talk to Jacob
fr: Parler à Jacob

en: Cross the lake to the Swamp
fr: Traverser le lac vers le Marais

en: Wait, what was that?
fr: Mais qu'est-ce que c'était?

en: You again?!
fr: Encore toi?!

en: What a hassle that was
fr: Quelle histoire

en: I don't think I'll find my Dad in here
fr: Je ne pense pas que je trouverai mon père ici

en: Maybe I should look somewhere else
fr: Peut-être devrais-je regarder ailleurs

en: Still, there might be something in here worth my time...
fr: Mais encore, il doit bien y avoir quelque chose ici qui en vaut la peine...

en: Hmmm.. I've been all around the fortress and there are no other doors leading off anywhere
fr: Hmmm... J'ai fait tout le tour de la forteresse et il n'y a pas d'autre portes menant n'importe où

en: Maybe I should have another look in here...
fr: Peut-être devrais-je rejeter un œil...Still, there might be something in here worth my time...

en: To pick up an item, simply walk into it. Any collectable items will be added to your inventory.
fr: Pour ramasser un objet, il te suffit de marcher vers lui. Tout les objets ramasser seront ajouté à ton inventaire.

en: You can view the contents of your inventory by pressing [INPUT_INVENTORY]
fr: Vous pouvez visualiser le contenu de votre inventaire en appuyant sur [INPUT_INVENTORY]

en: Whilst in the inventory, use the arrow keys to view the items.
fr: Pendant que tu te trouves dans l'inventaire, utilise les touches fléchés pour voir les objets.

en: You can use an item immediately by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
fr: Vous pouvez utiliser un objet immédiatement en appuyant sur Attaquer ([INPUT_ATTACK]) ou Utiliser l'objet ([INPUT_ACTIVATE])

en: You can ready an item for use by pressing Block ([INPUT_BLOCK]) or Action ([INPUT_INTERACT])
fr: Vous pouvez préparer un objet pour l'utiliser en pressant ([INPUT_BLOCK]) ou Action ([INPUT_INTERACT])

en: You can also sort items in your inventory by using the Previous Item ([INPUT_PREVIOUS]) and Next Item ([INPUT_NEXT]) buttons
fr: Vous pouvez également trier vos objets dans votre inventaire en utilisant les touches Objet précédent ([INPUT_PREVIOUS]) et Objet suivant ([INPUT_NEXT])

en: Walk over the key to pick it up
fr: Marche sur la clef pour la ramasser.

en: So this is the Fortress.
fr: Alors c'est ça la Forteresse.

en: It looks like a lot of doors lead off to other areas, I should have a proper look around before I go anywhere else...
fr: Il me semble que plusieurs portes mènent à d'autre zones, mais je devrais explorer les alentours avant d'aller ailleurs...

en: You can change all of the controls in the game by pressing Escape and selecting Options in the menu
fr: Tu peux changer tous les contrôle du jeu en appuyant sur Échap et en sélectionnant Options dans le menu.

en: Select Configure Controls using the arrow keys and press Return
fr: Sélectionne Configurer les Contrôles à l'aide des touches fléchées et en appuyant sur Entrée.

en: Use the arrow keys to select the control you want to change and press Return.
fr: Utilise les touches fléchées pour sélectionner le contrôle que tu désire changer et appuie sur Entrée.

en: Next, press the key that you want to use instead.
fr: Ensuite, appuie sur la touche que tu désires utiliser.

en: Regardless of what keys you choose, you can always navigate the menus using the arrow keys and Return
fr: Sans tenir compte des touches que tu choisis, tu peux toujours naviguer dans les menus en utilisant les touches fléchées et Entrée.

en: When you have finished configuring the keys, go right to the next Action Point
fr: Quand tu en aura fini avec la configuration des touches, marche jusqu'au prochain point d'Action

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Third Side"
fr: C'est un livre de Stephen J Sweeney intitulé "Le Troisième Côté"

en: That stuff looks dangerous, it'd probably eat through my armour in seconds
fr: Cette substance à l'air dangereuse, elle traverserai mon armure en quelques secondes

en: But I'll have to find a way across...
fr: Mais je dois trouver un chemin

en: There, looks like the little guy is full and is sleeping it off
fr: On dirait que le petit gars est plein et endormis.

en: I should be able to get past him without any bother now
fr: Je devrai pouvoir arriver devant lui sans peine maintenant

en: Hey, what's that?
fr: Hey, qu'est-ce que c'était ?

en: It's a baby Hoover
fr: C'est un aspirateur bébé

en: I saw a grown up one in the big city when I went there with my Dad, they're completely harmless
fr: J'en ai vu un qui grandissait dans la grande ville quand j'y avait été avec Papa, ils sont complètement inoffensifs

en: I miss my Dad, I hope I find him soon...
fr: Mon père me manque, j'espère que je le retrouverai bientôt...

en: Why is it here? It must be frightened
fr: Pourquoi est-il ici ? Il doit-être effrayé

en: Hello little fella, are you lost?
fr: Salut petit gars, es-tu perdu?

en: Don't worry, I won't hurt you
fr: Ne t'inquiète pas, je ne te ferai aucun mal

en: Ow!
fr: Ow !

en: I guess it's scared. I might be able to get past it if I give it some food
fr: Je pense qu'il est effrayé. Je devrai pouvoir le faire sortir si je lui donne de la nourriture

en: They're vegetarians so I'll have to find some fruit or vegetables...
fr: Il y a des végétariens, donc je dois trouver des fruits ou des légumes

en: Wow, this place is empty!
fr: Wow, cet endroit est vide!

en: I guess the sorceror has no need for weapons since he has magic
fr: Je crois que le sorcier n'a pas besoin d'armes puisqu'il à la magie.

en: Still, there must be something of use in here
fr: Mais encore, il doit bien y avoir quelque chose d'utile ici.

en: I've already checked, he's not down there...
fr: J'ai déjà regarder, il n'est pas là...

en: I've heard of people falling into the well before, maybe Dad's in there...
fr: J'ai entendu dire que des gens y étaient déjà tombés. Peut-être que c'est là que se trouve papa...

en: DAD!!!!! ARE YOU DOWN THERE?!!!!!
fr: PAPA !!!!! ES-TU LÀ ?!!!!!

en: Nothing. I guess I'll have to keep on looking
fr: Rien. Je vais tout de même continuer à regarder.

en: There's a note here too
fr: Il y a une autre note ici.

en: The potion is perfect! Quaffing it will turn a human into a creature for a small amount of time
fr: La potion est parfaite! En boire transformera un humain en créature pour quelque temps

en: So far I can only transmogrify myself into one creature but with a bit more time anything should be possible
fr: Jusqu'à maintenant je peux me transformer en une seule créature mais avec le temps, tout devrait être possible

en: There's a tiny bit left, it should be safe to drink
fr: Il en reste un peu, je devrais pouvoir en boire

en: OK, here goes nothing...
fr: Ok, et absolument rien...

en: Urgh!! This is horrible!
fr: Urgh!! C'est horrible!

en: Borgan told me that Slimes can swim in water though, so maybe this will be useful...
fr: Borgan m'a dit qu'une Slime peut nager dans l'eau. Peut-être que cela me sera utile...

en: When transformed into a Slime, you can move around as normal. You can also swim in the water and use up and down to move around
fr: Quand tu te transforme en Slime, tu peux te déplacer normalement. Tu peux aussi nager dans l'eau et utiliser les touche Haut et Bas pour te déplacer.

en: Pushing up or jump will make you jump out of the water if you're near the surface
fr: Appuyer sur Haut ou Saut te fera sauter hors de l'eau si tu est près de la surface.

en: Keep an eye on the timer at the bottom of the screen. When it reaches 0 you will automatically become human again
fr: Garde un oeil sur le chronomètre au bas de l'écran. Lorsqu'il atteindra 0, tu redeviendra humain automatiquement.

en: Maybe this thing isn't so bad after all
fr: Peut-être que ce n'est pas si mal, après tout

en: That's all the ingredients, I just need to add a shield
fr: J'ai tout les ingrédients, j'ai juste besoin d'y ajouter un bouclier

en: I don't think I'll need the Phantasmal Shield anymore...
fr: Je ne pense pas que j'aurai besoin du Bouclier Fantomatique

en: Please don't make another evil version of me...
fr: Ne fais pas une autre version diabolique de moi, s'il te plaît...

en: What a fine looking shield
fr: Quel beau bouclier

en: But will it protect me from that dragon's flames?
fr: Mais me protégera t-il contre les flammes du dragon ?

en: I guess there's only one way to find out...
fr: Il n'y a qu'un moyen de le savoir...

en: The book said it was sealed below a fortress
fr: Le livre dit qu'il a été scellé en dessous d'une forteresse

en: If it is this one then the only two places it could be are the catacombs and the dungeon
fr: Si c'est le cas, les deux seuls endroits possibles sont les catacombes et le donjon

en: I should start my search there
fr: Je devrai commencer à chercher ici

en: I don't have all the ingredients yet.
fr: Je n'ai pas encore tout les ingrédients.

en: The book said I needed to find the following
fr: Le livre dit que je dois trouver les objets suivant

en: The keepsake of the warrior that previously defeated it
fr: Le souvenir du guerrier qui l'a battu

en: Hopefully I'll never have to use this again
fr: Heureusement, je n'aurai plus jamais à m'en servir

en: I should create the disintegration shield and rescue my Dad before I go chasing after that dragon
fr: Je devrai créer le bouclier de désintégration et sauver mon père avant d'aller affronter ce dragon

en: I'm not taking any chances this time...
fr: Je ne prends aucune chance cette fois...

en: Did it work?
fr: Est-ce que ça a marché ?

en: I think it's safe now...
fr: Je pense que c'est sûr maintenant...

en: I'll use my wooden shield...
fr: Je vais utiliser mon bouclier en bois...

en: Stupid thing. Maggie makes it all look so easy...
fr: Chose stupide. Maggie me fesait voir cela plus facile que ce ne l'est en réalité...

en: It's a cauldron. Maggie has one just like this
fr: C'est un chaudron. Maggie en a un identique à celui-ci.

en: OK, that's the Gazer Eyeball and Tentacle added
fr: OK, les yeux et la tentacule sont ajoutés

en: And the rest of the ingredients too
fr: Et le reste des ingrédients aussi.

en: Aha! It's gone blue, just like the book said it would
fr: Aha! C'est devenu bleu, comme c'était écrit dans le livre.

en: Now to add the shield
fr: Maintenant, ajouter le bouclier

en: I need all the main ingredients
fr: J'ai besoin de tout les ingrédients principaux.

en: 3 Gazer Eyeballs, 1 Red Sludge Tentacle and a spare shield
fr: 3 yeux de Contemplateur, 1 tentacule de Boue Rouge et un bouclier de rechange.

en: I also need to blend the eyeballs and the tentacle into a liquid
fr: Je dois aussi broyer les yeux et la tentacule en un liquide.

en: I think it's dead
fr: Je pense qu'il est mort

en: Or at least as dead as a book can be
fr: Ou tout du moins aussi mort que peut l'être un livre

en: It might be safe to touch now
fr: Il n'y a plus de risques à le toucher maintenant

en: This page just has a sequence of numbers scrawled on it
fr: Cette page a juste une suite de nombres gribouillés

en: I'll take it with me, it might come in handy
fr: Je vais le prendre avec moi, ça peut-être pratique

en: Besides, this thing nearly killed me twice, I should have some sort of trophy of my victory
fr: En plus, cette chose a failli me tuer deux fois, je vais le garder comme une sorte de trophée

en: I'll leave it alone, especially after what happened last time...
fr: Je vais le laisser seul, surtout après ce qui c'est passé la dernière fois..

en: Hmm, what's that?
fr: Hmm, c'est quoi ?

en: It's a small statue. It must be the one that Olaf said he stole
fr: C'est une petite statue. Ça doit-être celle qu'Olaf a dit qu'il a volé

en: Well, since he's helping me get back to the sorceror, the least I can do is retrieve it for him
fr: Eh bien, puisqu'il m'a aidé à retourner vers le sorcier, le moins que je puisse faire est de la retrouver pour lui

en: Typical...
fr: Typique...

en: Well, it might have just fallen further down into the cave, I'll just have to keep looking
fr: Et bien, ça doit avoir simplement tombé encore plus loin dans la cave. Je vais juste devoir continuer à regarder.

en: It looks like there's a larger network of caves down there
fr: Il semble qu'il y ait un plus grand réseau de cavernes là-bas

en: Olaf did tell me to just get the horn and leave
fr: Olaf m'a dit de juste prendre la corne et de m'en aller

en: This card is blank, I'll have to put some instructions on it to make it useable.
fr: Cette carte est blanche, je vais devoir y inscrire certaines instructions afin de la rendre utilisable.

en: The sorceror will almost certainly destroy me if I confront him without the shield
fr: Le sorcier me détruira presque si je l'affronte sans le bouclier

en: I'd better go and make it first
fr: Je ferai mieux de partir et de faire ça d'abord

en: Glad to be out of there
fr: Je suis heureux d'être sorti d'ici

en: Now to get that shield back from my double...
fr: Maintenant, récupérer ce bouclier à mon double...

en: Find Evil Edgar
fr: Trouver le Edgar démoniaque

en: Hey, those look familiar
fr: Hey, ça me semble familier

en: They look like hypnotic spores
fr: Ils ressemblent à des spores hypnotiques

en: Borgan told me that they can temporarily trick certain creatures into thinking that you're not a threat and leave you alone
fr: Borgan m'a déjà dit qu'elles peuvent tromper temporairement certaines créatures en leur faisant croire que l'on n'est pas une menace.

en: Maybe they'll work on the creatures here...
fr: Peut-être qu'elles fonctionneront sur les créatures ici...

en: Great, that worked!
fr: Génial, ça a marché !

en: What a terrible anthem though, almost completely random
fr: Quel hymne épouvantable, presque complètement aléatoire

en: This looks like the keepsake
fr: Ça ressemble au souvenir

en: Thank goodness for that, I really didn't want to have to open that coffin
fr: Oh! merci, Je n'avais vraiment pas envi d'ouvrir ce cercueil.

en: Now to get out of here...
fr: Maintenant, partir d'ici...

en: I've seen this type of metal before, it heats up really easily
fr: J'ai vu ce type de métal auparavant, il chauffe vraiment facilement

en: Maybe I can find a way to melt it...
fr: Peut-être que je peux trouver un moyen de le faire fondre...

en: Cool, a giant sliding puzzle! I have one of these back home!
fr: Cool un casse-tête géant! J'en ai un comme ça à la maison!

en: Well, not a giant one, obviously...
fr: Un petit bien sur...

en: Push left, right, up or down to move the blocks
fr: Appuie sur Gauche, Droite, Haut ou Bas pour bouger les blocs.

en: Arrange the blocks so that the numbers 1 to 8 appear in order from left to right and the empty block is in the bottom right corner
fr: Réarrange les blocs de manière à ce que les nombres de 1 à 8 apparaissent en ordre de gauche à droite et que la case vide se retrouve en bas à droite.

en: Press Attack to quit the puzzle
fr: Appuie sur Attaque pour quitter le casse-tête.

en: To get to the Forbidden Swamp I'll need to build a raft.
fr: Pour me rendre au Marais Interdit, je vais devoir me construire un radeau.

en: I can build the raft if I chop down enough trees from the forest
fr: Je pourrais me construire un radeau si je coupe assez d'arbre dans la forêt.

en: I'm not going to the swamp without a sword and shield
fr: Je ne vais pas au Marais sans épée et bouclier

en: Hey, what's this?
fr: Hey, qu'est-ce que c'est?

en: Looks pretty harmless, I'll try stepping on it
fr: Ça m'a l'air plutôt inoffensif, je vais essayer de marcher dessus

en: Wow! That was cool! This must be a mechanical teleporter.
fr: Wow! C'était cool! Ce doit être une sorte de téléporteur.

en: I wonder if it works both ways...
fr: Je me demande si ça fonctionne dans les deux sens...

en: Horray!
fr: Hourra !

en: Not only is this going to save me a lot of walking, it's also loads of fun!
fr: Non seulement cela me fera sauver du temps, c'est aussi très agréable!

en: There's a note in here
fr: Il ya a une note ici

en: It says the following:
fr: Il dit la chose suivante :

en: Cheaters never prosper
fr: Les tricheurs ne prospèrent jamais

en: I saw this shield in the book about enchanting weapons
fr: J'ai vu ce bouclier dans le livre qui parlait des enchantements d'armes

en: It's a Phantasmal Shield
fr: C'est un bouclier fantomatique

en: The Phantasmal Shield will protect you from phantasmal forces
fr: Le bouclier fantomatique vous protégera contre les forces fantomatiques

en: In addition to this it can reflect phantasmal projectiles back at the owner
fr: De plus, il peut renvoyer les projectiles fantomatiques vers l'envoyeur

en: Blocking at the last moment increases the power of the reflected projectile
fr: Contrer au dernier moment augmente la puissance du rejet du projectile

en: Ugh, you have defeated me
fr: Argh, tu m'as vaincu

en: How...
fr: Comment...

en: TALK! Where is my father?
fr: PARLE ! Où est mon père ?

en: I... I don't understand...
fr: Je... je ne comprends pas...

en: Last night you came to my village and kidnapped my father
fr: La nuit dernière, tu est venu dans mon village et tu as kidnappé mon père

en: Where is he?
fr: Où est-il ?

en: I...
fr: Je...

en: I have never been to your village
fr: Je n'ai jamais été à ton village...

en: I don't know where your father is...
fr: J'ignore où est ton père...

en: But if you didn't take my Dad
fr: Mais si tu n'as pas enlevé mon père

en: Found you!
fr: Je t'ai trouvé !

en: You survived?!
fr: Tu as survécu ?

en: You sound surprised, I thought you'd have known considering we're the same.
fr: Tu me semble surpris, je pensais que tu saurais, considérant que nous sommes pareils.

en: Except you're evil
fr: Excepté que tu est démoniaque

en: More evil
fr: Plus démoniaque

en: Whatever, now I...
fr: Peu importe, maintenant je...

en: What is all this stuff?
fr: Qu'est-ce que c'est que tout ça?

en: Your experiment separated part of your conscious
fr: Ton expérience a séparé des parties de ta conscience.

en: Yes I know that, you already told me
fr: Oui, je sais, tu me l'as déjà dit

en: I'm still talking!
fr: Je suis encore en train de parler !

en: There should only be one of us in this world: one body, one conscious
fr: Il devrai n'y avoir qu'un seul de nous dans ce monde : un corps, une conscience

en: These machines will join us together
fr: Ces machines vont nous inifier

en: The one on the left is for the original body, you
fr: Celle sur la gauche est pour le corps original, toi

en: And the one on the right is for the new body, me
fr: Et celle sur la droite est pour le nouveau corps, moi

en: You will go in the one on the left and I'll go in the one on the right
fr: Tu va aller dans celle sur la gauche et j'irai dans celle sur la droite

en: It will then merge your body into mine, leaving just me
fr: Elle va mêler ton corps dans le mien, en laissant juste moi

en: Merge us together? Over my dead body!
fr: Nous fusionner? Tu devra me passer sur le corps d'abord!

en: That was the plan. Since you're alive though, you've saved me the bother of having to drag your carcass all the way back here
fr: C'était le plan. Puisque tu es toujours en vis, tu me fais sauver de l'ouvrage. Je n'aurai pas à traîner ta carcasse sur de longues distances.

en: Now get in the machine!
fr: Maintenant vas dans la machine !

en: Wow, what a cool looking shield
fr: Wow, quel beau bouclier

en: Hopefully this will protect me from that spell
fr: J'espère qu'il me protégera contre ce sort

en: But there's only one way to find out...
fr: Il n'y a qu'un seul moyen de le vérifier...

en: Defeat the Sorceror
fr: Vaincre le sorcier

en: It worked, I'm back!
fr: Ça a marché, je suis de retour !

en: Now to create that shield and get that sorceror...
fr: Maintenant, créer ce bouclier et battre ce sorcier...

en: Create a Resist Disintegration Shield
fr: Créer un Bouclier de résistance à la désintégration

en: Using an item you have picked up is simple
fr: Utiliser un objet que vous avez ramassé est simple

en: Open your inventory ([INPUT_INVENTORY]) and use the arrow keys to highlight the bomb
fr: Ouvrez votre inventaire ([INPUT_INVENTORY]) et utilisez les touches fléchées pour mettre en surbrillance la bombe

en: Now press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE]) to select it
fr: Maintenant appuyez sur Attaquer ([INPUT_ATTACK]) ou Utiliser Objet ([INPUT_ACTIVATE]) pour le sélectionner

en: Now close the inventory ([INPUT_INVENTORY])
fr: Maintenant, fermez l'inventaire ([INPUT_INVENTORY])

en: You can now use the item by pressing Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
fr: Vous pouvez maintenant utiliser l'objet en appuyant sur Utiliser Objet ([INPUT_ACTIVATE])

en: Try it with the bomb, but make sure you stand well back!
fr: Essayez avec la bombe, mais assurez-vous de bien rester à distance !

en: While you are in the inventory screen, the action is paused so you can take your time
fr: Pendant que vous êtes dans l'écran de l'inventaire, le temps est mis en pause donc vous pouvez prendre votre temps

en: Some items, such as health potions and weapons can be used in the inventory screen, so there is no need to exit the inventory
fr: Certains objets, tels que les potions de soins et des armes peuvent-être utilisés directement dans l'écran de l'inventaire, donc il n'y a pas besoin de quitter l'inventaire

en: This generator looks OK, it just isn't on
fr: Ce générateur me semble correct, il n'est simplement pas en marche.

en: I guess it powers that door, so I'll have to turn it on
fr: Je crois qu'il fait fonctionner cette porte. Je vais donc devoir le mettre en marche.

en: Turn on the generator?
fr: Démarrer le générateur ?

en: Where's the switch?
fr: Où se trouve l'interrupteur?

en: Ah, here it is!
fr: Ah! ici!

en: I'll leave it alone for the moment
fr: Je vais le laisser seul pour l'instant

en: Quickly turn left and right to shake off the slimes!
fr: Tourne rapidement de gauche à droite pour te débarasser des Slimes!

en: Bow
fr: Arc

en: Press Action to interact
fr: Appuie sur Action pour interagir

en: %s is required
fr: %s est requis

en: Bomb
fr: Bombe

en: Small Rock
fr: Petite pierre

en: Press Action to retrieve the Purple Gem
fr: Appuie sur Action pour récupérer la gemme violette

en: Tesla Pack
fr: Pack Tesla

en: Press Action to retrieve Tesla Pack
fr: Appuie sur Action pour récupérer le Pack Tesla

en: Press Action to replace Tesla Pack
fr: Appuie sur Action pour replacer le Pack Tesla

en: Obtained %s
fr: %s obtenu

en: Complete
fr: Terminé

en: %d more to go...
fr: Il en manque encore %d...

en: Used %s
fr: %s utilisé

en: Cannot equip items whilst transmogrified
fr: Impossible d'équiper des objets pendant une métamorphose

en: Equipped %s
fr: %s équipé

en: Maximum health has increased!
fr: Votre niveau maximum de vie a augmenté!

en: Bow will now fire %s
fr: L'arc peut tirer %s

en: A bow is required to use this item
fr: Un arc est requis pour utiliser cet objet

en: Cannot transmogrify here...
fr: Impossible de se métamorphoser ici...

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Start a new game?
fr: Commencer une nouvelle partie?

en: Play the tutorial?
fr: Faire le tutoriel?

en: Exit the game?
fr: Quitter la partie?

en: Back
fr: Retour

en: Game Loaded
fr: Partie chargée

en: Game Saved
fr: Partie sauvegardée

en: Any unsaved progress will be lost
fr: Tous vos progrès non sauvegardés seront perdus

en: Joy Button #%d
fr: Bouton #%d du joystick

en: Press Action to talk to %s
fr: Appuyez sur Action pour parler à %s

en: New Objective: %s
fr: Nouvel Objectif : %s

en: Objective Completed: %s
fr: Objectif Complété : %s

en: This weapon is not having any effect...
fr: Cette arme n'a aucun effet...

en: Press Action to attach the Tesla Pack
fr: Appuie sur Action pour attacher le Pack Tesla

en: The Legend of Edgar
fr: La Légende d'Edgar

en: %s is needed to activate this switch
fr: %s est requis pour activer l'interrupteur

en: Press Action to use this switch
fr: Appuie sur Action pour utiliser cet interrupteur

en: Press Action to save your game
fr: Appuie sur Action pour sauvegarder la partie

en: %s is required to use this Pressure Plate
fr: %s est requis pour utiliser cette plaque à pression

en: %s is needed to open this door
fr: %s est requis pour ouvrir la porte

en: This door is locked
fr: La porte est verrouillée

en: This teleporter is not active
fr: Ce téléporteur n'est pas activé

en: Push Up or Down to use this lift
fr: Appuyez sur Haut ou Bas pour utiliser l'ascenseur.

en: This lift is not active
fr: Cet ascenseur n'est pas activé

en: Cannot carry any more %s
fr: Vous ne pouvez pas transporter plus de %s

en: Picked up %s x %d
fr: vous avez ramassé : %s x %d

en: Picked up %s
fr: Vous avez ramassé : %s

en: %s is required to carry this item
fr: %s est requis pour transporter cet objet

en: Storage Key
fr: Clef de la salle de stockage

en: Coal Bag Storage Switch Key
fr: Clef de la salle de stockage des sacs de charbon

en: Large Room Key
fr: Clef de la Grande Salle

en: Coal Bag
fr: sac de charbon

en: Forest Cell Key
fr: Clef de la cellule de la forêt

en: Wood Axe
fr: Hache à bois

en: Health Potion
fr: Potion de vie

en: Outflow Key
fr: Clef de sortie

en: Flow Control Key
fr: Clef de contrôle de courant

en: Waste Processing Key
fr: Clef de traitement des déchets

en: Access Key 1
fr: Clef d'accès 1

en: Access Key 2
fr: Clef d'accès 2

en: Access Key 3
fr: Clef d'accès 3

en: Trap Door Switch Key
fr: Clef de l'interrupteur de la trappe

en: Coal
fr: Charbon

en: Chopped Log
fr: Bûche

en: Green Gem
fr: Gemme Verte

en: Red Gem
fr: Gemme Rouge

en: Blue Gem
fr: Gemme Bleue

en: Purple Gem
fr: Gemme Violette

en: Teleporter Key
fr: Clef du téléporteur

en: New Game
fr: Nouvelle partie

en: Tutorial
fr: Tutoriel

en: Load Game
fr: Charger une Partie

en: Options
fr: Paramètres

en: About
fr: À propos

en: Quit
fr: Quitter

en: Configure Controls
fr: Configurer les Contrôles

en: Configure Sound
fr: Configurer les Sons

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Show Hints
fr: Afficher des conseils

en: A potion which will transform you...
fr: Une potion qui te transformera...

en: A potion which will restore 5 health points
fr: Une potion qui restaurera 5 points de vie

en: A powerful bomb
fr: Une bombe puissante

en: A potion which renders you invisible to certain enemies
fr: Une potion qui te rendra invisible à certains ennemis

en: The eyeball from a Gazer
fr: Un oeil de Gazer

en: A Tesla Pack. It has no charge.
fr: Un Pack Tesla. Il n'est pas chargé.

en: A Summoner's Staff. It cannot be used by humans.
fr: Un Bâton Invocateur. Il ne peut pas être utilisé par des humains.

en: A Tesla Pack. It is fully charged.
fr: Un Pack Tesla. Complètement chargé.

en: An empty potion bottle
fr: Une bouteille de potion vide.

en: A bag of chicken feed
fr: Un sac de nourriture pour poulet.

en: A bag suitable for carrying coal
fr: Un sac pour transporter du charbon

en: Basic Sword
fr: Épée basique

en: A Sword given to you by Jacob
fr: Une épée qui vous à été donnée par Jacob

en: A bow
fr: Un arc

en: Small Wooden Shield
fr: Petit bouclier de bois

en: A small shield that provides basic protection
fr: Un petit bouclier qui fourni une protection basique

en: Normal Arrow
fr: Flèche normale

en: Normal Arrows
fr: Flèches normales

en: An axe suitable for chopping trees
fr: Une hache parfaite pour couper du bois

en: Pickaxe
fr: Pioche

en: A pickaxe lent to you by Borgan
fr: Une pioche que Borgan vous à prêté.

en: Fire Burner Key
fr: Clef du Brûleur

en: Potion Room Key
fr: Clef de la salle des Potions

en: Surge Passage Key
fr: Clef du passage contre les surtensions

en: Demolition Storage Key
fr: Clef de la salle de stockage de démolition

en: No Objectives
fr: Aucun Objectif

en: Press Action to reset puzzle blocks
fr: Appuie sur Action pour remettre les morceaux à leur position d'origine

en: Try hitting the skull...
fr: Essaie de frapper le crâne

en: This machine is not active
fr: Cette machine n'est pas activé

en: Repeat the sequence
fr: Répéter la séquence

en: Correct Sequence
fr: Séquence correcte

en: Incorrect Sequence
fr: Séquence incorrecte

en: The Legend of Edgar has encountered the following error
fr: La Légende d'Edgar à rencontré l'erreur suivante

en: Please report this error to Parallel Realities
fr: S'il-vous-plait, rapportez cette erreur à Parallel Realities

en: Venus Flytrap
fr: Tue-Mouche Vénus

en: Push Up or Down to raise or lower the platform
fr: Pousse vers le haut ou vers le bas pour faire monter ou descendre la platforme.

en: Up
fr: Haut

en: Down
fr: Bas

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Jump
fr: Sauter

en: Attack
fr: Attaquer

en: Block
fr: Bloquer

en: Use Item
fr: Utiliser l'objet

en: Previous Item
fr: Objet précédant

en: Next Item
fr: Objet suivant

en: Inventory
fr: Inventaire

en: Dead Zone
fr: Zone morte

en: Sound
fr: Son

en: SFX Volume
fr: volume des effets

en: Music Volume
fr: Volume de la musique

en: Ice Spray
fr: Vaporisateur à glace

en: Right Wing Lift Key
fr: Clef de l'ascenseur de l'aile droite

en: Mine Entrance Door Key
fr: Clef de l'entrée de la mine

en: Sewage Restricted Zone Key
fr: Clef de la zone de restriction des eaux usées

en: Fortress Main Key
fr: Clef principale de la forteresse

en: Teleporter Access Key 1
fr: Clef d'accès au téléporteur 1

en: Teleporter Access Key 2
fr: Clef d'accès au téléporteur 2

en: Teleporter Access Key 3
fr: Clef d'accès au téléporteur 3

en: Empty Bottle
fr: Bouteille vide

en: First Floor Key
fr: Clef du premier étage

en: Press Action to retrieve %s
fr: Appuie sur Action pour récupérer : %s

en: Tuning Fork
fr: Diapason

en: Second Floor Keycard
fr: Carte-clef du deuxième étage

en: Instruction Card #1
fr: Carte d'instruction # 1

en: Instruction Card #2
fr: Carte d'instruction #2

en: Instruction Card #3
fr: Carte d'instruction # 3

en: Instruction Card #4
fr: Carte d'instruction # 4

en: Centurion Statue
fr: Statue de Centurion

en: Spider Statue
fr: Statue d'araignée

en: Tortoise Statue
fr: Statue de tortue

en: Scorpion Statue
fr: Statue de scorpion

en: A Blue Gem
fr: Une Gemme Bleue

en: A statue of a Centurion. It has 2 legs.
fr: La statue d'un Centurion. Elle a 2 jambes.

en: A Green Gem
fr: Une Gemme Verte

en: A Purple Gem
fr: Une Gemme Violette

en: A Red Gem
fr: Une Gemme Rouge

en: A statue of a Scorpion. It has 6 legs.
fr: La statue d'un Scorpion. Elle à 6 pattes.

en: A statue of a Spider. It has 8 legs.
fr: La statue d'une Araignée. Elle a 8 pattes.

en: A statue of a Tortoise. It has 4 legs.
fr: La statue d'une Tortue. Elle a 4 pattes.

en: A Tuning Fork
fr: Un diapason

en: A chopped log
fr: Une bûche

en: Narrator
fr: Narrateur

en: Enter the directions
fr: Entrer les directions

en: Out of space for instructions
fr: Plus de place pour les instructions

en: Creates ice cubes that expand on contact with water
fr: Crée des cubes de glace qui prenne de l’expansion en contact avec l'eau.

en: A bottle capable of capturing souls
fr: Une bouteille capable de capturer des âmes.

en: Cannot pick up %s. Inventory full
fr: Impossible de ramasser : %s. Inventaire plein.

en: Filling mine cart...
fr: Le chariot se rempli...

en: Out of arrows!
fr: Plus de flèches!

en: A bottle with a soul trapped inside
fr: Une bouteille avec une âme à l'intérieur.

en: Full Mine Cart
fr: Chariot de mine plein

en: Processing Lift Key
fr: Clef de l’ascenseur de développement

en: Right Grabber Key
fr: Clef de l'attrapeur de droite

en: Left Grabber Key
fr: Clef de l'attrapeur de gauche

en: Master Key
fr: Clef maître

en: An Oil Can
fr: Une canne d'huile

en: Oil Can
fr: Canne d'huile

en: A powerful repellent
fr: Un puissant insectifuge

en: Repellent
fr: Insectifuge

en: Fortress Mine
fr: Mine de la Forteresse

en: Sludge Tentacle
fr: Tentacule de Boue

en: A Red Sludge Tentacle
fr: Une Tentacule de Boue Rouge

en: Eyeball Smoothie
fr: Smoothie au yeux

en: A liquid made from eyeballs and tentacles
fr: Un liquide composé d'yeux et de tentacules

en: Patching your save game. Please wait...
fr: Construction de votre fichier de sauvegarde. Veuillez patienter...

en: Now! Run while it's stunned!
fr: Maintenant! Cours pendant qu'il est étourdit!

en: I just need to find another shield to enchant
fr: J'ai juste à trouver un autre bouclier à enchanter.

en: Its wounds are already healing...
fr: Ses blessures sont déjà en train de guérir...

en: If you compiled the game from source, you need to do a make install
fr: Si vous avez compilé le jeu depuis les sources, vous devez faire "make install"

en: A Yellow Gem
fr: Une Gemme Jaune

en: Failed to open PAK file %s
fr: L'ouverture du fichier PAK %s a échouée

en: Find a way to remove the Gem...
fr: Trouve un moyen de retirer la Gemme...

en: Press Action to retrieve the Yellow Gem
fr: Appuie sur Action pour récupérer la Gemme Jaune

en: Book
fr: Livre

en: Sign
fr: Signe

en: Solve the sliding puzzle
fr: Résous l'énigme

en: The armour is too tough for them to penetrate...
fr: L'armure est trop solide pour qu'ils la pénètrent...

en: A length of rope
fr: Une longueur de corde

en: A device for grabbing far away objects
fr: Un dispositif pour attraper les objets lointains

en: A bottle of pills that convert slime into water
fr: Une bouteille de pilule qui transforme la vase en eau

en: Tutorial Key
fr: Clef du Tutoriel

en: Light Key
fr: Clef de la lumière

en: Rope
fr: Corde

en: Water Purifiers
fr: Purificateurs d'eau

en: Right Wing Key
fr: Clef de l'aile droite

en: Catapult Lift Key
fr: Clef de l'ascenseur de la catapulte

en: Armoury
fr: Armurerie

en: Mine Cart
fr: Charriot de Mine

en: %s has regained power
fr: %s a retrouvé des forces

en: An old shield found in the Armoury
fr: Un vieux bouclier trouvé dans l'Armurie

en: A Sword that can be charged with lightning
fr: Une épée qui peut être chargé avec des éclairs

en: A Sword imbued with the power of lightning
fr: Une épée imprégnée de la puissance de la foudre.

en: Lightning Sword
fr: Épée de foudre

en: INTRUDER!
fr: INTRUS!

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Play Time: %s
fr: Temps de jeu : %s

en: Kills: %d
fr: Victimes: %d

en: Bats Drowned: %d
fr: Chauve-souris abattues : %d

en: Times Eaten: %d
fr: Nombre de fois mangé : %d

en: Distanced Travelled: %0.1fKM
fr: Distance Parcouru: %0.1fKM

en: Attacks Blocked: %d
fr: Attaques bloquées : %d

en: Time Spent As A Slime: %s
fr: Temps passé en Slime: %s

en: Arrows Fired: %d
fr: Flèches tirées : %d

en: You found a secret!
fr: Vous avez découvert un secret!

en: 10 charges remaining...
fr: Il reste 10 charges...

en: %s is out of power
fr: %s n'a plus de pouvoir

en: The damage from this weapon is being absorbed...
fr: Les dommages causés par cette arme sont absorbés...

en: Secrets Found: %d / %d
fr: Secret découverts : %d / %d

en: Press Action to activate the Light Pillar
fr: Appuie sur Action pour activer le Pilier de lumière

en: Removed %s
fr: %s a été supprimé

en: Their partner will heal them when they fall...
fr: Leur partenaire les soignent lorsqu'ils tombent...

en: Super is ready...
fr: Le Super est prêt...

en: Used Amulet of Resurrection
fr: Amulette de résurrection utilisée

en: Press Action to enter the Soul Merger
fr: Appuyez sur Action pour entrer dans le fusionneur d'âme

en: An IN Chamber and an OUT Chamber are required
fr: Une Chambre d'Entrée et de Sortie sont requises

en: One blow from the pickaxe should shatter it
fr: Un coup de pioche devrait le briser

en: Press Action to reprogram the Soul Merger
fr: Appuyez sur Action pour reprogrammer le fusionneur d'âme

en: Spanner is required
fr: Clé requise

en: Press Action to Cancel
fr: Appuyez sur Action pour annuler

en: %s is needed to activate this Light Pillar
fr: %s est requis pour activer ce Pilier de Lumière

en: Evil_Edgar
fr: Edgar_Maléfique

en: I'm better than you in every single way...
fr: Je suis meilleur que toi, dans tous les domaines...

en: Get down from there!
fr: Descend de là!

en: Stupid duds...
fr: Stupides ratés...

en: Die!
fr: Meurt !

en: Arghh! My eyes!
fr: Arghh ! Mes yeux !

en: A spanner
fr: Une clé

en: An exploding Gazer Eyeball. A dud?
fr: Un oeil explosif. Un raté?

en: Automatically brings you back to life once if you die
fr: Vous ramènera automatiquement à la vie une fois si vous mourrez

en: Flaming Arrows
fr: Flèches Enflammées

en: A shield that can resist fire
fr: Un bouclier qui peut résister au feu

en: Solve the jigsaw puzzle
fr: Résoudre le casse-tête

en: Try luring something else into the Ant Lion's pit...
fr: Essaie d'attirer quelque chose d'autre dans le trou de la Fourmis-Lion...

en: A piece of a puzzle
fr: Une pièce d'un puzzle

en: The glass looks very weak now...
fr: Le verre semble très fragile maintenant...

en: Press Escape to exit
fr: Appuyez sur Echap pour quitter

en: A beautiful ring
fr: Un bel anneau

en: Normal Arrow is required
fr: Flèche Normale requise

en: Created %d Flaming Arrows
fr: %d Flèches Enflammées crées

en: Press buttons to escape the snowball!
fr: Appuie sur des boutons pour échapper à la boule de neige!

en: A potion to create flaming arrows
fr: Une potion pour créer des flèches enflammées

en: An Armadillo Spike Ball. Scatters spikes when thrown
fr: Une boule piquante d'Armadillo. Projette des piquants lorsque lancée

en: Try getting the Borer to grab a bomb...
fr: Essayez de vous procurer la foreuse pour attraper une bombe

en: Spores that will make certain monsters temporarily harmless
fr: Des spores qui rendra certains monstres sans défense.

en: It's out of apples...
fr: Il n'y a plus de pommes

en: Failed
fr: Échoué

en: Select a colour for every peg in the row
fr: Choisissez une couleur pour chaque pion dans la rangée

en: Press Action to retrieve the Horn
fr: Appuyez sur Action pour récupérer la corne

en: Attempts remaining: %d
fr: Tentatives restantes : %d

en: The pot is empty
fr: Le pot est vide

en: Your %s has been stolen!
fr: Votre %s a été volé !

en: <Empty>
fr: <Vide>

en: The horn from a fearsome monster
fr: La corne d'un monstre effrayant

en: A delicious apple
fr: Une pomme délicieuse

en: A magical shell fragment from a Rampaging Master Tortoise
fr: Un Fragment magique de carapace de Maître Tortue

en: A shield that can resist disintegration
fr: Un bouclier qui peut résister à la désintégration

en: Try using one of the artifacts to protect yourself...
fr: Essayez d'utiliser l'un de ces artefacts pour vous protéger...

en: Failed to load game
fr: Échec du chargement du jeu

en: Your %s has been destroyed
fr: Votre %s a été détruit

en: Binding only works against weakened demons
fr: Ligoter ne fonctionne que contre des démons affaiblis

en: Sends a weakened demon back to its own dimension
fr: Envoie un démon affaibli dans sa propre dimension

en: A lump of highly poisonous meat
fr: Un morceau de viande très empoisonné

en: Scrap of Paper
fr: Bout de Papier

en: Creates a temporary shield that reflects magic spells
fr: Créé un bouclier temporaire qui renvoie les sorts

en: Protects against certain attacks. Stops working if you move
fr: Vous protège contre certaines attaques. Arrête de fonctionner si vous bougez

en: Press Attack whilst Blocking to use your shield...
fr: Appuyez sur Attaquer en même temps que Parer pour utiliser votre bouclier...

en: Play Time
fr: Durée de jeu

en: Kills
fr: Victimes

en: Arrows Fired
fr: Flèches enflammées

en: Distanced Travelled
fr: Distance parcourue

en: Attacks Blocked
fr: Attaques bloquées

en: Time Spent As A Slime
fr: Temps passé en Slime

en: Secrets Found
fr: Secrets trouvés

en: Continues
fr: Continue

en: Defeated Bosses
fr: Boss vaincus

en: Undefeated
fr: Invaincu

en: Defeated
fr: Vaincu

en: Sorceror
fr: Sorcier

en: Enough! Prepare to die...
fr: Assez ! Prépare toi à mourir...

en: Quickly turn left and right to remove the hold person spell!
fr: Tournez rapidement à gauche et à droite pour enlever le sort d'immobilisation !

en: Your shield is increasing in power...
fr: Votre bouclier est plus puissant...

en: King Grub
fr: Roi Larve

en: The Golem
fr: Le Golem

en: Queen Wasp
fr: Reine Abeille

en: The Swamp Guardian
fr: Le Gardien du Marais

en: The Gargoyle
fr: La Gargouille

en: The Blob
fr: Le Blob

en: The Watchdog
fr: Le chien de garde

en: The Awesome Foursome
fr: Les quatre fantastiques

en: The Phoenix
fr: Le phénix

en: The Borer
fr: Le perforeur

en: Evil Edgar
fr: Edgar Maléfique

en: The Sewer Dweller
fr: L'habitant des égoûts

en: The Salamander
fr: La Salamande

en: The Black Book
fr: Le livre noir

en: The Sorceror
fr: Le Sorcier

en: Became a legend
fr: Est devenu une légende

en: Defeated Chaos
fr: A battu Chaos

en: Defeated the Sorceror
fr: A battu le Sorcier

en: Obtained the Dragon Shield
fr: A obtenu le bouclier du dragon

en: Found all secrets
fr: A découvert tous les secrets

en: Walked 50km
fr: A marché 50km

en: Fired 500 arrows
fr: Lancer 500 flèches

en: Defeated 1000 enemies
fr: Battre 1000 ennemis

en: Defeated 2000 enemies
fr: Battre 2000 ennemis

en: Defeated the Black Book
fr: Battre le livre noir

en: Defeated Grimlore
fr: Battre Grimlore

en: Defeated the Phoenix
fr: Battre le phénix

en: Defeated Azriel
fr: Battre Azriel

en: Defeated the Gargoyle
fr: Battre la gargouille

en: Defeated a Rampaging Master Tortoise
fr: Battre une maître tortue

en: Obtained the Lightning Sword
fr: Obtenir l'épée de foudre

en: Opened the safe in the Library
fr: Ouvrir la cachette dans la bibliothèque

en: Located the Occult Section
fr: Localiser la Section Occulte

en: Met the Sorceror
fr: Rencontrer le Sorcier

en: Obtained 10 Hit Points
fr: Obtenir 10 vies

en: Obtained 20 Hit Points
fr: Obtenir 20 vies

en: Rescued all of Jacob's chickens
fr: Sauver tous les poulets de Jacob

en: Fired 250 arrows
fr: Tirer 250 flèches

en: Blocked 2000 attacks
fr: Bloquer 2000 attaques

en: Continued 20 times
fr: Continuer 20 fois

en: Drowned 20 Red Bats
fr: Noyer 20 Chauves-Souris Rouge

en: Escaped the Dungeon
fr: S'échapper du donjon

en: Got eaten 5 times
fr: Se faire manger 5 fois

en: Entered the Forbidden Swamp
fr: Entrer dans le marais interdit

en: Completed the Tutorial
fr: Compléter le Tutorial

en: Obtained the Fire Shield
fr: Obtenir le bouclier de feu

en: Got to the Fortress
fr: Arriver à la forteresse

en: Defeated the Golem using only the grabbers
fr: Battre le Golem avec l'attrapeur

en: Defeated 100 enemies
fr: Battre 100 ennemis

en: Defeated 200 enemies
fr: Battre 200 ennemis

en: Defeated 500 enemies
fr: Battre 500 ennemis

en: Defeated the Watchdog
fr: Battre le chien de garde

en: Defeated the Awesome Foursome
fr: Battre les quatre fantastiques

en: Defeated the Blob
fr: Battre le Blob

en: Defeated the Borer
fr: Battre le Perforeur

en: Defeated Evil Edgar
fr: Battre le Edgar Maléfique

en: Defeated the Queen Fly
fr: Battre la reine mouche

en: Defeated the Golem
fr: Battre le Golem

en: Defeated the King Grub
fr: Battre le roi des vers

en: Defeated Mataeus
fr: Battre Mataeus

en: Defeated the Salamander
fr: Battre la salamandre

en: Defeated the Sewer Dweller
fr: Battre l'habitant des égoûts

en: Defeated the Forbidden Swamp Guardian
fr: Battre le gardien du marais interdit

en: Read all of the Monster Compendium
fr: Lire tous les compendiums de monstre

en: Obtained the Amulet of Resurrection
fr: Obtenir l'amulette de résurrection

en: Spent 10 minutes as a Slime
fr: Passer 10 minutes en Slime

en: Hidden Medal
fr: Médaille cachée

en: A bell
fr: Une Cloche

en: Creates a save point at your current position
fr: Crée un point de sauvegarde à votre position actuelle

en: Your controls have been reversed!
fr: Vos contrôles sont inversés!

en: You cannot use this here
fr: Vous ne pouvez pas utiliser cela ici

en: You can only use this item in an empty space
fr: Vous ne pouvez utiliser cet objet que dans un espace vide

en: Bell
fr: Cloche

en: A sheet of music
fr: Une feuille de musique

en: Choose slot to save to
fr: Choisissez un emplacement de sauvegarde

en: Choose slot to load from
fr: Choisissez la partie à charger

en: Press Action to go to %s
fr: Appuie sur Action pour aller dans %s

en: the Village
fr: le Village

en: the Mine
fr: la Mine

en: the Forest
fr: la Forêt

en: the Forbidden Swamp
fr: le Marais Interdit

en: the Cave
fr: la Grotte

en: the Fortress Outskirts
fr: le faubourg

en: the Sewer
fr: les Égouts

en: the Fortress Basement
fr: le sous-sol de la forteresse

en: the Fortress Ground Floor
fr: le rez de chaussé de la forteresse

en: the Laboratory
fr: le Laboratoire

en: the Library
fr: la Bibliothèque

en: the Fortress Mine
fr: la mine de la forteresse

en: the Armoury
fr: l'Armurie

en: the Borer Cave
fr: la grotte du perforeur

en: the Catacombs
fr: les Catacombes

en: the Study
fr: le bureau

en: the Dungeon
fr: le Donjon

en: the Frozen Wastes
fr: les plaines gelées

en: the Outer Cave Network
fr: le réseau extérieur de grotte

en: the Inner Cave Network
fr: le réseau intérieur de grotte

en: the Graveyard
fr: le Cimetière

en: the Left Tower
fr: la tour de gauche

en: the Right Tower
fr: la tour de droite

en: the Crypt
fr: la Crypte

en: Forest
fr: Forêt

en: Forbidden Swamp
fr: Marais Interdit

en: Cave
fr: Grotte

en: Fortress Outskirts
fr: Faubourg

en: Sewer
fr: Égout

en: Fortress Basement
fr: Sous-sol de la Forteresse

en: Fortress Ground Floor
fr: Rez de chaussé de la Forteresse

en: Laboratory
fr: Laboratoire

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Borer Cave
fr: Grotte du perforeur

en: Catacombs
fr: Catacombes

en: Study
fr: Bureau

en: Dungeon
fr: Donjon

en: Frozen Wastes
fr: Plaines gelées

en: Outer Cave Network
fr: Réseaux extérieur de Grottes

en: Inner Cave Network
fr: Réseau interne de grottes

en: Graveyard
fr: Cimetière

en: Left Tower
fr: Tour de gauche

en: Right Tower
fr: Tour de droite

en: The Observatory
fr: L'observatoire

en: Crypt
fr: Crypte

en: Restart Checkpoint
fr: Recommencer au point de sauvegarde

en: Cheats can only be enabled in-game
fr: Les codes de triche ne peuvent être activés que pendant la partie

en: Press any key
fr: Appuyez sur une touche

en: Cannot equip items whilst attacking
fr: Impossible d'équiper un objet pendant une attaque

en: Continue
fr: Continuer

en: Medals
fr: Médailles

en: Audio Quality
fr: Qualité audio

en: Cheats
fr: Codes de triche

en: Infinite Health
fr: Vie infinie

en: Infinite Arrows
fr: Flèches infinie

en: Lava is fatal
fr: La lave est fatale

en: Use Up and Down to select. Enter to change.
fr: Utilise Haut et Bas pour sélectionner. Entrée pour changer.

en: Interact
fr: Interagir

en: Use
fr: Utiliser

en: Please configure all controls
fr: S'il-vous-plait configurez tous les contrôles.

en: Quickly turn left and right to shake off the pieces!
fr: Tourne rapidement à gauche et à droite pour te débarrasser des pièces

en: Azriel
fr: Azraël

en: Until we meet again...
fr: Jusqu'à notre prochaine rencontre...

en: Ivan's keepsake
fr: Souvenir d'Ivan

en: Selected %s
fr: %s sélectionné

en: Press buttons to break the petrification!
fr: Appuie sur des touches pour briser la pétrification!

en: Completed the game with only 5 hit points
fr: Compléter le jeu avec seulement 5 vies

en: Completed the game without continuing
fr: Compléter le jeu sans continu

en: Accessed the Crypt
fr: Accéder à la Crypte

en: Quickly turn left and right to shake off the miniature gargoyles!
fr: Tourne rapidement de gauche à droite pour te débarrasser des gargouilles miniatures.

en: Dragon Shield
fr: Bouclier du Dragon

en: A shield that can resist dragon breath
fr: Un bouclier résistant au souffle du dragon

en: SMALL_FONT_SIZE and LARGE_FONT_SIZE must be specified when using a custom font
fr: SMALL_FONT_SIZE et LARGE_FONT_SIZE doivent être spécifié pour utiliser une police personalisée

en: Enabling cheats will not allow you to achieve 100% completion in the game
fr: Activer les codes ne vous permettra pas de compléter le jeu à 100%

en: You got into the machine by yourself?! You're even stupider than I thought you were!
fr: Tu es entré dans la machine par toi-même?! Tu es encore plus stupide que je le pensais!

en: Burn to ashes!
fr: Brûle!

en: Feel my power!
fr: Sens mon pouvoir!

en: Suffer!
fr: Souffre!

en: Impale
fr: empaler

en: Confuse
fr: embrouiller

en: Darkness
fr: Ténèbre

en: Hold Person
fr: Tenir personne

en: A Sword of Legend
fr: Une Épée de Légende

en: Reflects phantasmal forces. Blocking at the last moment increases the power.
fr: Reflète les forces fantomatiques.  Bloquer à la dernier instant augmente le pouvoir.

en: Chaos has been subdued
fr: Chaos a été soumis

en: For now...
fr: Pour l'instant...

en: Chaos will soon be free
fr: Chaos sera bientôt libre

en: To terrorise the world once again
fr: Et terrorisera le monde une fois de plus

en: Rift
fr: Crevasse

en: Tendrils
fr: Vrilles

en: Orbs
fr: Orbes

en: I will destroy you!
fr: Je vais te détruire!

en: He must have teleported me away with the last of his magic
fr: Il m'a probablement téléporté avec sa dernière magie

en: Even though I didn't manage to slay him, he's now too weak to pose a threat to the world
fr: Même si je ne l'ai pas massacré, il est maintenant trop faible pour terroriser le monde.

en: Time to get back to rescuing my father...
fr: Il est maintenant temps de retourner sauver mon père...

en: It's sealed tight. I'm not getting back in there
fr: C'est bien scellé. Je n'y retournerai pas.

en: It's over
fr: C'est fini.

en: Hey, what's that? It looks like a sword
fr: Hey, qu'est-ce que c'est? On dirait une épée

en: This must be Ivan's sword
fr: Ce doit être l'épée d'Ivan

en: You... You will never defeat me
fr: Toi... Tu ne me battra jamais

en: I will escape this wretched place
fr: Je vais m'échapper de cet endroit misérable

en: Even if it takes me another 100 years
fr: Même si ça me prend 100 autres années

en: These chains won't hold me forever
fr: Ces chaînes ne tiendront pas éternellement

en: Time to finish this. Prepare yourself!
fr: C'est le temps d'en finir. Prépare-toi!

en: No! BANISH!
fr: Non! Banni!

en: What a horrible night
fr: Quelle horrible nuit

en: Edgar, I have to go out for a few hours
fr: Edgar, je dois sortir quelques heures

en: You can stay up for another 30 minutes, but then you're to pack up your toys and go to bed
fr: Tu peux encore rester debout une demi-heure, mais après range tes jouets et va au lit.

en: The following morning...
fr: Le matin suivant...

en: Dad! Where are you?
fr: Papa ! Où es-tu ?

en: It doesn't look like Dad came home last night
fr: On ne dirait pas qu'il est revenu hier soir

en: His bed hasn't been slept in and my breakfast isn't ready
fr: Personne n'a dormi dans son lit et mon déjeuner n'est pas prêt

en: That can only mean one thing...
fr: Cela ne peut vouloir dire qu'une seule chose...

en: He must have been kidnapped by that evil sorceror!
fr: Il a été kidnappé par ce sorcier maléfique

en: Something very powerful was here
fr: Quelque chose de très puissant était ici

en: I can still feel the magical charge that it gave off
fr: Je peux encore sentir la charge magique dans l'air

en: Whatever it was, it's long gone...
fr: Peu importe ce que c'était, c'est parti...

en: A magical knife conjured by Mataeus
fr: Un couteau magique invoqué par Mataeus

en: Magical Knife
fr: Couteau magique

en: Third Floor Passage Key
fr: Clef de passage du troisième étage

en: Third Floor Keycard
fr: Carte-clef du troisième étage

en: Fourth Floor Keycard
fr: Carte-clef du quatrième étage

en: Anti-Gravity Switch Key 1
fr: Clef 1 de l'interrupteur anti-gravité

en: Anti-Gravity Switch Key 2
fr: Clef 2 de l'interrupteur anti-gravité

en: Old Shield
fr: Vieux bouclier

en: Old Key
fr: Vieille clef

en: Lava Lift Key
fr: Clef de l'ascenseur de lave

en: Lift Key
fr: Clef d'ascenseur

en: Study Lift Key
fr: Clef de l'ascenseur de l'étude

en: Conveyor Belt Key
fr: Clef de la ceinture du convoyeur

en: Instruction Room Key
fr: Clef de la salle d'instruction

en: Full Soul Bottle
fr: Bouteille d'âme pleine

en: Potion of Invisibility
fr: Potion d'invisibilité

en: Potion of Transmogrification
fr: Potion de métamorphose

en: Armadillo Spike Ball
fr: Balle à pointe d'Armadillo

en: Gazer Eyeball
fr: Globe occulaire de Gazer

en: Apple
fr: Pomme

en: Dud Exploding Gazer Eyeball
fr: Globe oculaire explosif gazant de Dud

en: Fire Shield
fr: Bouclier de feu

en: Edgar's_Father
fr: Le père de Edgar

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Attribute of the Strong"
fr: C'est un livre de Stephen J Sweeney nommé "L'attribut du fort"

en: Library Key
fr: Clé de blibliothèque

en: Yellow Gem
fr: Gemme jaune

en: Mandrake Root
fr: Racine de mandragore

en: Mantis Fat
fr: Gras de mante

en: Condor Bones
fr: Os de condor
